RDAGAVOND Luchtverkeer over den Pacific Vogels op en om „Flora". BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 De Sikorsky S.—42 „Clipper". Het algemeene plan Pan American Airways, de luchtverkeers- onderneming welke de internationale verbin dingen met de Vereenigde Staten exploiteert en exploreert heeft voor 1935 de ontginning van den luchtweg naar het Oosten op haar programma; een nieuwe uitbreiding zal aan haar uitgestrekt luchtnet, gaande in en om Zuid-Amerika, worden toegevoegd. „De Orient", zoo luidt het motto, „behoeft niet drie weken van Amerika verwijderd te zijn". In derdaad behoeft het ook niet als de luchtweg er is; een nachtdienst tusschen San Francisco en Honolulu; vandaar naar Manilla, in vier dagétappen opent de doorgaande verbin dingen met Hong-Kong of Canton, met Java, met Japan en zal Amerika, voor handel, toe risme enz. binnen een week reisduur brengen met de Aziatische markt of een toeristenoord. Zoo zal Hawaii inderdaad de Zuid-Westpunt worden van de „States". Ter vergelijking de reistijden per schip: Californië-Hawaii zeven dagen; Japan veertien en naar Manilla drie weken. Een route op de kaart aangeven is. het werk van een oogenblik, maai' daarmede is hét nog geen luchtroute. Van de solitaire vluchten van Sir Kingsford Smith-, Amelia Earhart (haar echtgenoot heet Putnam) en den helaas ver ongelukten vlieger Ulm, tot een veiligen dienst is een lange weg en alleen het laatste heeft beteekenis. De solitaire tochten hadden op den duur ook niet de sympathie van het gouver nement, het risico kon niet opwegen tegen hei. nuttig effect. De route tusschen San Francisco-Hongkong zou uit hoofde van de geografische verhoudingen kunnen worden beschreven als een 2410 mijl lange oceaanvlucht; vier étappen van eiland tot eiland lang 1320, 1260, 1500 en 160o mijl en een eind-spurt van 650 mijl, aan welks einde men weer op het Aziatische werelddeel is aan gekomen. Een reeks eilanden vindt men alleen tusschen Honolulu en Midway; de overige zijn zuivere overzee-vluchten. De eerste en laatste étappe zijn druk bevaren zeewegen, een fac tor, welke voor den weerdienst en de ervaring voor de navigatie van groot belang is. Meteorologisch is de route in twee deelen te verdeelenvan Californië tot Guam is de heer schende wind Noord-Oost, men is er vrij van mist en onweders. In hoogte neemt de kracht van den N.O. wind af of draait meer naar het Westen, zoodat men op de route in Oostelijke richting weinig hinder van den N.O. wind be hoeft te ondervinden. Ten Westen van Guam komt men in het gebied van heerschende moessons van Azië. Het monotone subtropi sche klimaat wordt helaas wel eens verstoord door typhoons en cycloon-stormen. Deze twij felachtige afwisseling in het eentonige weer type zal een belangrijk object moeten worden voor den weerberichtendienst. Politiek beschouwd is de route een droom. Althans voor den pan-Amerikaansch denken den Yankee; een „al-American flag Airline" welke zou aansluiten met de luchtverbin- dmgen, door P. A. A. reeds in exploitatie in het Chineesche kustgebied. De bases. Op dit gebied is er weinig, m. a. w. er is nog veel te doen. Met een goede grondorganisatie staat of valt de geheele onderneming; er kan dus niet aan een luchtdienst worden gedacht vóór het op den grond in orde is gebracht. In de baai van San Francisco, in de Kaneohe baai in de Hawaiian eilanden, te Manilla en Hongkong zijn behoorlijk ingerichte grond stations aanwezig; de steden zijn modern ont wikkeld, zoodat alleen voor aanvullende voor zieningen voor de luchtverkeersexploitatie be hoeft te worden gezorgd. Blijven dus over de posten Midway, Wake en Guam, waar men niets aantreft. Einde Maart is een wei-voorzien stoomschip op reis getogen om de noodige ap paratuur, materialen etc. etc. ter plaatse te brengen. Wake bijvoorbeeld is een onbewoond koraal-eiland, dat in de toekomst een vlieg basis moet worden. Alleen voor Wake wordt dat een lading van zeer uiteenloopend gehalte; een millioen liters benzine geschikt voor moderne motoren; pom pen, tanks en filters; bungalows voor het per soneel; diesel-motoren voor de radio, verlich ting, pompinstallaties; drinkwaterinstallaties; kachels, huisraad, levensmiddelen voor zes maanden; eenïg vee; reservedeelen, gereed schappen enfin wij zouden door kunnen gaan met opsommen tot we voldoende mate rieel en materiaal hadden opgenoemd om van een koraaleiland een soort Schiphol te maken. De kans is niet denkbeeldig, dat wij onvolledig zouden zijn. Teneinde een indruk te geven van de veelzijdigheid van onderdeelen die noodig zijn, geven wij hierbij een schets van het station voor Wake ontworpen. De kruisvaart, geraamd op vier maanden, moet uiteraard „planmassig" als een moderne revue verloopen; geen girl, dancer, of wie er ook in optreden mag overtijd zijn. Als in een moderne fabriek van massa-producten is het werk „gepland" (om dit Amerikaansche woord te gebruiken). Zulks vereischt kundige vaklie den en zeker ook een weloverdachte voorbe reiding van de vervaardiging van werktuigen, bouwmaterialen enz., alsmede de samenstel ling van de lading. Het traditioneele zoekge raakte boor denknoopje zou de minutieus voorbereide cruise" hopeloos doen mis lukken. De materieeluitrusting. Om meer dan één reden kiest men voor deze route de vliegboot. Ten eerste uit een moreel oogpunt; passagiers gaat men niet mijlen over zee vervoeren in landvliegtuigen. Maar er zijn nog andere overwegingen. De actieradius, dus de hoeveelheid bedrijfstoffen, moet groot zijn; dit gecombineerd met een groote beta lende lading geeft vliegtuigen van tenminste 18 ton. Wil men nog een reissnelheid van ten minste 250 kmh., dan brengt hij hooge lan dingssnelheden met zich, dus de behoefte aan groote,landingsterreinen en deze laatste vindt men in baaien en rustige watervlakten zónder dat voorzieningen noodig zijn. Het transocea- nisch verkeer hangt mitsdien ten nauwste sa men met de ontwikkeling van de vliegboot. In deze richting heeft de Amerikaansche vlieg tuignijverheid, voorgelicht en gesteund door het wetenschappelijke luchtvaartinstituut „the National Advisory Committee for Aero nautics" niet stilgezeten en deze staat dan ook aan de spits. De viermotorige Sikorsky S42 (van 18 ton) is al eenigen tijd practisch in dienst in de. Caribische divisie van P.A.A. Een tweede type van 25 ton, gebouwd door Glenn Martin (Martin 130) is in het stadium van voortgezette vliegproeven. De actie-radius van beide booten, welke met den historischen naam van „clipper" zijn gedoopt, is voor den Pacific-dienst. voldoende. Tijdens de inrichting van de basis kunnen de vliegbooten op de hiervoren genoemde route in dienst blijven en dus practisch „ausprobiert" worden. Op radiogebied, de basis voor veilig lucht verkeer, is Amerika uitstekend geoutilleerd. De ultra-korte posten zijn reeds jaren in ge bruik. N, vigatie en météo-dienst zullen daar om geen teleurstellingen behoeven te geven. Wanneer de dienst kan beginnen is bezwaar lijk, zoo niet onmogelijk te voorspellen; te veel factoren zijn hierop van invloed. Schat ten derwijs zouden de bases in drie maanden gereed zijn. De proefvluchten zouden dan kunnen beginnen; de Martins zijn niet voor den zomer voor gebruik gereed. Een exploitatie volgens dienstregeling zou dan ook op zijn vroegst in den herfst kunnen beginnen. Dan het aanknoopen van commercieele relaties, het „verkeer opbouwen", zoodat het rendabel wordt, ziedaar opnieuw een spanne tijds van twee jaren. Maar de reis over den Pacific terugbrengen tot een kwart, is tenslotte niet het werk van veertien dagen! VAN DEN ABEELEN. Zoo wordt dan deze week een einde ge maakt aan de rubriek „Blijft Fit"! We ho pen, dat u de series bewaard hebt, en dat u ook gedurende de zomermaanden nog dik wijls gelegenheid zult hebben, de honderd oefeningen toe te passen. Het zal u gewel dig goed doen! Oefening 97. Dus deze laat ste week aller eerst een krach tige armoefe ning. Stevig gaan staan met de voeten iets uit elkaar. Het lichaam helt 'n ietsje naar vo ren, en nu beur telings een arm snel en krach tig naar voren laten schieten en onmiddellijk weer terug la ten „kaatsen". De armen mogen geen mo ment stijf gehouden worden: het moet eigen lijk zijn alsof u een hand ver weg wilt slin geren. Dames kunnen in plaats van deze oefening beter nummer 45 nog eens nemen. Bij Oefening 98 is het geheele lichaam weer in actie. Begint u eens op de knieën met de armen losjes achter geheven, en het voor hoofd op den grond. Nu snel het lichaam opgooien, de armen los mee laten slingeren en doorgaan tot vèr achterover. Twintig maal in een niet te vlug tempo. Nu u toch geknield ligt, probeert u nu oefening 16 nog eens. Dus langzaam steeds verder achterover heel benieuwd of het u nu misschien lukt! gaan, tot het hoofd den grond raakt. We zijn Oefening 99 is niet gemakkelijk. Er wordt nogal wat gevergd van de buikspieren. Lig gend met opgetrokken knieën, de voeten plat op den grond. Probeert u nu eens zon der uw voeten te verschuiven en zonder met uw handen te smokkelen (niet afzetten!) te gaan zitten. Als het lukt kunt u deze oefe ning op verschillende manier zwaarder ma ken, bijvoorbeeld met de voeten nog meer dichterbij, of met de armen langs het hoofd. (Oefening 99 a en b). De geprojecteerde luchtweg over den Pacific naar het Oosten. Groenendaal als vogelbosch. De werkelijk grootsche opzet van de ten toonstelling „Flora 1935" maakte het noodza kelijk ook een groot deel van het wandelbosch Groenendaal bij het expositieterrein te be- betrekken. En we moeten respect hebben voor de knappe wijze waarop de architecten ge bruik hebben gemaakt van de eigenaardighe den van het oorspronkelijke terrein, om de tentoonstelling een zoo natuurlijk mogelijk uiterlijk te verleenen. Dat de oorspronkelijke planten- en dieren wereld hierbij min of meer in het gedrang zou komen, was te verwachten. Doch met verwon dering hebben we gezien hoe snel vooral de vogels zich aan den voor hen wel zeer onge- wonen toestand hebben aangepast. De spreeuwen zingen het hoogste lied, op het dak van het bloemenpaleis gezeten. Als de zonne stralen over hun veerenpakje glijden, zien wij de prachtigste staalblauwe kleuren. In het bloemenpaleis zelf, scharrelt al dagen lang een mannetjesmerel rond, die allergenoege- lijkst kan zitten zingen en er zich ondanks het drukke bezoek, blijkbaar best op zijn gemak voelt. Buiten zijn de meezen druk bezig, hun nes ten te bouwen in de nestkastjes, die we over al aan de boomen kunnen zien hangen. Daar bij malen zij er volstrekt niet om, of zij nu toevallig een oud nestkastje, zooals er zoovele zijn in Groenendaal hangen te pakken hebben dan wel een kastje, dat een der exposanten ter opluistering van zijn stand aan een boom heeft genageld. De koolmeezen zijn wel de brutaalste en in het meerendeel der kastjes vonden wij hun nesten, die zich van die der pimpelmeezen onderscheiden, doordat de laatsten er veel veeren in verwerken. De vogels zelf zijn ook heel gemakkelijk uit elkaar te houden. De koolmees heeft een fluweelzwarte pet, waartegen de witte wangen helder afsteken. Over het helder citroengele vest draagt hij een fluweelzwarte stropdas, die bij het man netje veel langer is dan bij het fletser getee- kende vrouwtje. De kleinere pimpelmees, draagt een helderblauw petje, terwijl zijn stopdas donkerblauw is. Beide vogels leggen 8 a 12 eitjes, waaruit na veertien dagen broe den de kale jongen komen, die als kool groeien, wat geen wonder is, daar de oude vo- Tenslotte Oefening 100. We zullen het u voor den laatsten keer niet al te gemakkelijk maken! Begint u eens staande op één been. Nu langzaam doorzakken tot u niet verder kunt, en zonder den hiel van den linker voet op te tillen. Het rechterbeen mag den grond niet raken, ook niet als u zich daarna weer probeert op te duwen. Het is een zware beenoefening, tegelijkertijd een uitstekende evenwichtsoefening en ook een proef of de enkels wel goed lenig geworden zijn. En nu aan den slag! Oefent iederen dag met open ramen minstens tien minuten. Het zal u helpen fit te blijven! HOEftf1 JULES KAMMEIJER, Leeraar Lich Opv. M. O. &0C//VC L.#GUM£. Van koraaleiland tot vlieghaven. Plan voor een vlieghaven op Wake. A.- Logies voor den staf. b.: Logies voor vliegers. C.: Logies voor den chef van de vlieghaven. D.: Lo;y,.s veer ne. personeel. „els onophoudelijk aan komen vliegen met het voedsel, dat hoofdzakelijk uit rupsen en andere schadelijke insecten bestaat. Nuttige vogels Daar deze beide meezensoorten dus als in sectenverdelgers zeer nuttig werk verrichten, komt men hun overal zooveel mogelijk tege moet. door ze geschikte broedgelegenheid te verschaffen door het ophangen van nestkast- broeders, doch door de intensieve boschcul- jes. De meezen zijn nl. oorspronkelijk holen- tuur van de laatste tientallen jaren, wordt elke boom waarin gaten ontdekt, worden, on middellijk verwijderd. Hierdoor ontstond groote woningnood onder de holen broeders. De Duitscher von Berlepsch heeft toen voor het eerst proeven genomen, met kunstmatige broedgelegenheden. Oorspronkelijk waren dit uitgeholde boomstammen, zooals ook nog de meeste kastjes op „Flora", spoedig echter bleek, dat de dieren ook genoegen namen men eenvoudige houten broedhokjes, zooals die thans algemeen door den plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen gepropa geerd worden. Behalve meezen, kunnen we nog tal van andere vogels in de nestkasten aantreffen, waarbij dan de vogelsoort meestal afhankelijk is van de grootte van het vlieggat. Door een eenvoudige constructie kan men in de eerste plaats gemakkelijk controleeren, door welke vogelsoort het kastje bewoond wordt, terwijl door den lossen bodem de reiniging verge makkelijkt wordt. Evenwel zijn deze kastjes natuurlijk niet zoo sierlijk, als de fraaie uit geholde berkenstammetjes, doch voor de vo gels zijn ze beter. De andere vogeïs. De lijsters hebben zich ook al bitter weinig van de drukte aangetrokken, zoodat er thans al een merelwijfje zit te broeden op haar vier bruingespikkelde, groene eitjes, terwijl het eerste zanglijsterei ook weldra verwacht kan worden. Deze beide vogels hebben hun nest niet hooger dan een meter boven den grond, in een paar conifeertjes gebouwd. De groote lijster, die de laatste jaren als broedvogel in Kennemerland steeds algemeener wordt, heeft zijn nest heel Jioog, in de nog kale tak ken van een kastanjeboom gebouwd, zeker een twintig meter boven het gewoel der men- schen, die hem waarschijnlijk niet eens op merken. Ook de boschduiven bouwen rustig hun wankele nesten in de sparren aan den Le lievijver. Wat trouwens niet te verwonderen valt, daar deze duiven ook steeds op de drukste punten in de stad hun nesten bou wen. Al heel vroeg klinkt 's ochtends het droo- merige koekoe-roekoekoe over het nog verla ten expositie-terrein. En een enkele maal wordt een net gekleed, argeloos wandelaar het slachtoffer van de onbeschaamdheid dezer vogels, zoodat hij onbewust rondwandelt, ver sierd met een duidelijk onderscheidingstee- ken. Buiten het terrein. Hadden we verwacht, dat schuwe vogels als b.v. de ransuilen die in de onmiddellijke nabijheid van den ingang verleden jaar hun horst gebouwd hadden, toch zeker weg zou den blijven, dan bleek weer eens dat ook deze berekening maar een menschelijke was en derhalve verkeerd. Want toen we vanmor gen, na een moeizame klimpartij, het prach tig verscholen nest bereikten, vonden we daar vier stompe, witte eieren, waarvan de warmte bewees, dat de vogel het nest slechts enkele oogenblikken tevoren verlaten had. Misschien zat zij ons wel van vlakbij met haar felle gele oogen te bespieden, zich verwon derd afvragend wat die tweebeenige wezens daar bij haar nest te maken hadden. En dat, terwijl dit nest gelegen is in de onmiddellijke nabijheid van het parkeerterrein der tou ringcars, met alle onaangenaamheden, die een dergelijk nabuurschap voor een zoo schu wen vogel met zich brengt. De holenduiven, die op 21 Maart al eieren hadden in den hollen boom langs den rijweg zullen over enkele dagen hun jongen wel zien uitvliegen, waarna ze wel weer gauw aan een tweede broedsel zullen beginnen. Het andere nest, dat op denzelfden datum ook twee eieren bevatte werd uitgehaald door een eekhoorn, die er toen zelf zijn nest bouw de. Zondag liet de eerste nachtegaal zich hoo- ren in de Waterdel, zoodat ze dus zien, dat de vogels zich van de drukte rondom hen, bitter weinig aantrekken, waarover we ons slechts kunnen verheugen. Want het zou toch werkelijk jammer wezen, als Groenendaal, dat toch een vogelbosch bij uitnemendheid is, door de „Flora" een deel van z'n gevederde bewoners zou kwijtraken. Zoo spaak loopt het nu gelukkig niet. KO ZWEERES. Haarlem, April 1935.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13