ZATERDAG 27 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 13 BEVERWIJK Jaarvergadering Historisch Genootschap Midden- Kennemerland. Twee lezingen over Kennemerland's Historie. Het Historisch genootschap Midden Ken nemerland hield Vrijdagavond in het Ken- nemer Hotel haar jaarlijksche ledenvergade ring. De voorzitter de heer J. W. A. C. van Loe- nen. gemeente-secretaris sprak een kort ope ningswoord. waarna dé heer Moens de jaar verslagen uitbracht, waarvan wij elders in dit nummer een uittreksel plaatsen. Daarna was het woord aan den heer P. T. A. Swillens, die 'n causerie hield over de Midden- Kennemerlandsche schilders Jan Vermeyen, Maerten van Heemskerk en Rijkert Aertsz. De artisten uit de zestiende eeuw, aldus spreker, zijn in vele opzichten zeer bijzon der geweest, en wel hierom: dat zij, door hun dikwijls minder goed onderwijs, vaak uit het hoofd of uit de natuur teekenden en schil derden. Carel van Mander schreef in 1604 een boek, waarin hij tal van belangrijke kunstenaars van dien tijd beschreef. Deze be schrijvingen waren van zeer betrouwbaren aard. Ook zelfs van Rijkert Aertsz, die in Holland geen enkel schilderstuk nagelaten heeft, geeft Van Mander nog een levensbeschrijving. Verder behandelde spreker Heemskerk en Vermeyen, welke eerste door zijn verblijf in Italië veei van de Italiaansche meesters had overgenomen. Aan de hand van verschillende lichtbeelden liet spreker de groote verschil len, die de werken van deze meesters ken merkten, naar voren komen. De schilderstuk ken van Vermeyen vertoonen een en al rust. Alles is hier recht, open en klaar. Heems- kerk's schilderijen zijn vol beweging hetgeen duidelijk in het handengebaar tot uitdrukking komt. Ook het weergeven van diepte in zijn werk was iets specifieks van Maerten van Heems kerk. Verder heeft hij veel werk gemaakt van Romeinsche beelden en versieringen en of schoon dit een betrekkelijk dood materiaal was, zag hij daarin het ideaal. Hieruit blijkt ook weer duidelijk den invloed van Rafael. Eveneens heeft Van Heemskerk zich veel bezig gehouden met interieuren van kerkge bouwen, waarin hij in afwijking met de toen malige gewoonte, de decors verwaarloosde en alleen de ruimteafmetingen probeerde weer te geven. Het merkwaardige is, dat deze schilders uit Kennemerland een volkomen evolutie in de Nederlandsche schilderkunst teweeggebracht hebben. Na de pauze sprak Ir. Boon over „Holland en Ke-nnemerland vóór de Hollandsche gra ven":.-- Spreker behandelde de periode der Vader- landsche geschiedenis over een duizendtal jaren, vanaf den tijd der Batavieren. Hij constateerde dat in deze duizend jaar de beschaving en het intellect weinig ver andering hadden ondergaan, zoodat men eerder van een achteruitgang dan van een vooruitgang kan spreken. Spreker laat dan door talrijke lichtbeelden de cultuur en ontwikkeling van diverse vol keren, die Noord-West gedurende die duizend jaren overheeschten, zien. Hij schetste verschillende ups en downs, die de be woners van ons land door de talrijke invasies meemaakten. Totdat in omstreeks 540 de eerste kenteekenen van het Christendom wer den waargenomen. Spreker haalde dan nog aan Adelbertus en Willebrordus, die hier in Kennemerland o.a. in Velsen en Petten eenige kerken gestichte hebben. Deze werden meestal volgens Britsch model uitgevoerd. Nadat spreker de verwildering, die door de Invallen van de Noormannen en de Vikingen ontstond, geschetst had, behandelde hij ten slotte de geestelijke opleving die de kruistoch ten teweegbrachten. Aan het einde van den avond dankte de heer Van Loenen de spreker voor hun inte ressante en leerzame causeriën. Aan de jaarverslagen van het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland, ontlee- nen wij het volgende: Wederom nam het ledentaantal toe. Op 1 Januari 1934 bedroeg dit 67, en op 31 Decem ber 71. Groot is het aantal nog niet en het is zeker niet in overeenstemming met het be langrijke doel, dat door onze Vereeniging wordt nagestreefd, bestaande uit het hel pen bewaren van voorwerpen, welke histori sche waarde hebben, en aan het levendig hou den van de herinnering aan instellingen en gebeurtenissen voor de historie van belang en het helpen verzamelen van voorwerpen, af beeldingen en documenten uit het heden v/elke in latere tijden voor ons en voor het nageslacht van historisch belang zouden kun nen wezen. Zij tracht dit doel in de eerste plaats te bereiken door het mede in stand helpen houden der Kennemer Oudheid kamer en voorts door het houden van lezin gen. eventueel van excursies enz., belangstel ling te wekken voor het vele wetenswaardige der historie dezer streken. Tusschen beide lezingen werden eenige oude liederen gezongen door Geert Dils, den Min streel van het Kasteel Assumburg Het bestuur heeft zich per request tot den minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen gewend, om den rechtervleugel van het kasteel Assumburg, zoodra deze zal zijn gerestaureerd (zooals bekend is, werd de lin kervleugel reeds gerestaureerd en is daarin een jeugdherberg gevestigd) ter beschikking van ons Genootschap te willen stellen voor het omschreven doel. Het is daarbij onze be doeling, een Vereeniging op g'rooteren grond slag te stichten welke zich met de inrich ting van het kasteel Assumburg zal belasten. Daar het nog eenigen tijd kan duren, al vorens de rechtervleugel zal zijn gerestau reerd, heeft de voornoemde minister ons ver zocht het verzoek na de restauratie te willen herhalen. De uitgaven bedroegen in 1934 f 189,56, waarin de uitkeering aan de Kennemer Oudheidkamer, bedragende f 144,82 is inbe grepen. De inkomsten beliepen f 205,30, dus f 15.89 meer dan de uitgaven. Op 1 Januari 1934 bedroeg het batig saldo der rekening f 32,55, zoodat op 31 December van het ver- de nieuwe rekening kon worden overge bracht. De ontvangsten voor 1935 zijn geraamd op f 217,30 De Kennemer Oudheidkamer. Zooals vorige jaren werd medegedeeld, uit zich de belangstelling in de Oudheidkamer voor een groot deel door de vele geschenken, welke worden aangeboden. Wel verminderde deze stroom sinds eenigen tijd, maar toch kon tot heden iedere week een opgave van verkregen voorwerpen in de couranten wor den gepubliceerd. In 1934 werden 287 museumvoorwerpen ver kregen, zoodat op 31 December 1934 het totale aantal 2646 bedroeg. De afdeeling kleederdrachten werd aan trekkelijker gemaakt door het aankleeden van eenige wasfiguren waardoor de kleeder drachten, welke de Oudheidkamer in bezit heeft, beter tot haar recht komen. Het aankleeden dezer wasfiguren geschied de door mevrouw J. P. JansenBlaauw. Aan dit zeer ijverige lid, van het H. G. M. K. die herhaaldelijk voorwerpen aan de Oudheid kamer schenkt, betuigen wij ook voor deze hulp hier gaarne onzen hartelijken dank. MARKTBERICHTEN. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. 26 April 1935. Spinazie per kist 2070 cent. Sla per kist f 0.40f 1.15. Wortelen per bos 1722 cent. Rabarber per hos 48 cent Raapstelen per bos 3—3 1,2 cent. Radijs per bos 45 cent. Peterselie per bos 23 cent. Selderie per bos 34 cent. Prei per bos 510 cent. Bloemkool le per stuk 1517 1<2 cent. Bloemkool 2e per stuk 8—12 cent. Witlof per K.G. 10—21 cent. Asperges le wit per bos f 1.00f 1.15. Asperges le blauw per bos 4755 cent. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) NED. HERV. KERK. Het beroep naar de Ned. Hervormde Kerk te Schraard is aangenomen door M. A. Visser, candidaat te Santpoort. IJMU1DEN BESOMMINGEN Trawler: manden Cornelis IJM 15 1100 f 1450 Loggers: KW 60 f340; KW 44 f830; KW 135 f270; KW 41 f660; KW 154 f420. ZANDVOORT Ds. B. BALJON. De toestand van Ds. Baljon, Ned. Herv. Pre dikant alhier, die sedert November 1934 door ziekte verhinderd is zijn ambtswerk te ver richten, is wel vooruitgaande, maar nog niet zoodanig verbeterd, dat hij met Mei a.s. zijn werk kan hervatten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Hazenberg en E. A. Czi- chowski; K. Groot en A. Hoogland; R. Boom en T. Schutter. Getrouwd: J. Hoogland en A. Naaktgebo ren. Overleden: Kind van C. A. R. Volckmann en M. J. A. Drieman, levenloos aangegeven; Kind van B. F. J. Th. Swart en M. H. Kleintjes, levenloos aangegeven. Mutatie bij Bureau Wijsmuller Kapitein Moerman verlaat IJmuiden. De walkapitein van de sleep-, hulp- en bergingsmaatschappij Bureau Wijsmuller, de heer D. Moerman, zal met ingang van 1 Mei a.s. zijn functie neerleggen. Zijn directie heeft hem nl. tot haar ver tegenwoordiger te Den Helder, als opvolger van oud-kolonel de Bos. aangewezen. De heer de Bos heeft in verband met zijn hoo- gen leeftijd ontslag genomen en kapitein Moerman zal nu daar met de leiding van het bedrijf belast worden. Met kapitein Moerman, die een first-class deskundige op het gebied van sleep- en ber gingswerk en voor velen een vraagbaak op nautisch terrein is, gaat een bekende per soonlijkheid langs den waterkant voor IJmui den verloren. Gedurende de meer dan 9 jaar. dat hij hier werkzaam was, heeft hij in vele ber- gingsgevallen een actief aandeel gehad. We herinneren b.v. aan de strandingen van de Aghios Georgios. Shonga, Cyrille Danneels, Pe.ndeen, Menes, enz,, bergingen als van de Willy. Maimyo etc., en tal van sleepreizen onder zijn leiding uitgevoerd. Meermalen mocht de pers van zijn kennis profiteeren. Eenige weken geleden hebben wij in onze rubriek „Bekende Personen", pog een artikel aan den heer Moerman, die zich vele vrien den verworven had, gewijd. Hedenmorgen heeft hij van het personeel bij het bedrijf werkzaam, afscheid genomen. Kapitein Moerman zal worden opgevolgd door den heer J. van Mourik, chef-machi nist bij Bureau Wijsmuller, vroeger bedrijfs leider van de werf van dit Bureau te Vlaar- dingen. MET PENS5IOEN. De havenwachter C. Bruin zal a.s. Woens dag den Rijksdienst met pensioen verlaten na 35 dienstjaren bij den Waterstaat te hebben doorgebracht. Na eerst gedurende een aantal jaren bij de groote vaart te zijn geweest werd genoemde heer in 1900 aangesteld tot sluis wachter alhier en op 1 Juni 1924 tot haven wachter bevorderd. Ofschoon weinig met het groote publiek rechtstreeks in aanraking komend en daar- VELSEN STEMPELVERLOF AANGEVRAAGD. De Zandvoortsche Bestuurdersbond heeft bij het gemeentebestuur verzocht om vrijstel ling van stempelen op 1 Mei voor de werklooze leden. ALGEMEEN ZANDVOORTSCH BELANG. Deze week is opgericht de politieke partij „Algemeen Zandvoortsch Belang". Deze partij zal met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met de volgende candidatenlijst uitkomen: 1. E. Paap, 2. G. H. Vallo, 3. M. Kemp, 4. N. Mordhorst en 5. H. Schut. DAKSKAMPIOEN SCHAP. Ongeveer half Mei wordt te Zandvoort een voorwedstrijd gehouden van het Nationale Danskampioenschap van Nederland. Deze voorwedstrijd is dan een kampioenschap voor Zandvoort en omgeving. Het geheel staat onder leiding van het Zandvoortsche Dans instituut J. Stol Jr In de jury hebben nog zitting de dansmeesters C. Klinkert uit Am sterdam en Casteleyn uit Haarlem. Van het dansinstituut nemen 9 paren deel aan den wedstrijd. Het winnende paar zal mogen deel nemen aan de wedstrijden te Scheveningen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. NED. PROTESTANTENBOND (Afd. Zandvoort) (Zandv. Kring Godsd. Leven). Gebouw Brugstraat 15. V.m. 10.30 uur: Ds. J. N. Seventer uit Zuid broek (G.). Jeugdkerk in de Oude Bewaarschool. V.m 10.30 uur: de heer A. J. van Leusen, uit Velsen LISSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN De tweede stemming voor de groslijst der R.K. Kiesvereeniging voor de candidatenlijst voor de Gemeenteraad had tot uitslag, dat als no. 5 op deze lijst voor zal komen de heer A. H. Schrama, no. 6 L. Onderwater, no. 7 H. v. Vlugt Mz. en no. 8 J. Berber Gz. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het zoontje van den heer W.. wonende Vreewij 12 alhier, dat eenigen tijd geleden door een wielrenner werd aangereden is thans nog aan de gevolgen daarvan overleden. Aanvankelijk scheen het alsof alles goed was afgeloopen, doch later openbaarde zich een schedelfractuur en werd hij naar het Zieken huis gebracht waar hij Vrijdag oveneed HAARLEMMERMEER 25 JARIGE TROUWE DIENST. In de Vrijdagavond te Hoofddorp gehou den vergadering van de afdeeling Haar lemmermeer van de Holl .Maatschappij van Landbouw, werden door den voorzitter, den heer Reinders Folmer, met een hartelijke toe spraak en de gebruikelijke enveloppe, aan de heeren J. de Weerd en A. van der Hoofd een getuigschrift uitgereikt wegens 25-jarigen van dienst geweest door het geven van inlich- I louwen dienst respectievelijk bij de familie tingen over de positie van de schepen als men bij de binnenkomst of het .vertrek belang had De Zeeuw te Nieuw-Vennep en den heer C. van Leeuwen aan den IJweg te Hoofddorp TEGEN DE HOOGE P. E. N. TARIEVEN. In Hotel de Prins vond gisteravond een ver gadering plaats, waarvan het doel was, te komen tot het voeren van een actie voor ver laging der stroomtarieven van het P. E. N. De vergadering werd geleid door den heer P. Kee,. die in zijn openingswoord wees op de liooge stroomprijzen 'van liet P. N. Spreker meent, dat dit, waar de loonen steeds dalen, de in komsten der neringdoenden terug loopen door de verminderde koopkracht niet langer zoo mag blijven. Daarom wil men een comité van actie in het leven roepen, die langs organisa- torischen weg zal trachten, verlaging der- tarieven te verkrijgen. Reeds is een derge lijk comité samengesteld uit de Middenstands- Centrale. Nu is het niet de bedoeling een co mité naast een comité te stellen, maar om met een comité uit de burgerij stuwkracht te ge ven aan de reeds door de Middenstands-Cen trale begonnen actie. Aan de discussies, die hierop volgden, namen vele der aanwezigen deel. Men was het er in hoofdzaak over eens, dat de actie krachtig ter hand moet worden genomen. Deze actie moet niet uitgaan van een enkele groep, zoo meen de men, maar de geheele bevolking der ge meente Velsen moet er bij worden betrokken. Hoe die actie gevoerd zal worden zal ten spoe digste door het comité worden beslist. Het plan werd geopperd, om de actie provinciaal te voeren. Ten slotte werd een voorloopig comité sa mengesteld, waarin de volgende personen zit ting nemen: H. Sombroek en E. Butler, Sant poort, A. Visser, G. Schilling en J. Hofman, IJmuiden, K. Nagel, C. van Krimpen, P. Kee en G. v. d. Brink, Velsen. Het voorloopig comité heeft besloten a.s. Donderdagavond weer bijeen te komen, ter verdere bespreking van de plannen. PERSONEEL AANGENOMEN. Als een verblijdend verschijnsel mogen wij vermelden, dat aan de papierfabriek ca. 25 man personeel is aangenomen, z.g. seizoen arbeiders, welke behulpzaam zijn bij het los sen der houtbooten gedurende de palen campagne. EMMABLOEM-COLLECTE. Dinsdag 30 April zal in onze gemeente we derom de traditioneele Emmabloem-collecte ten bate van de tuberculosebestrijding ge houden worden. Alhoewel wij weten, dat het overbodig is, deze collecte aan te bevelen, kunnen wij toch niet nalaten onze plaatsgenooten op te wek ken as. Dinsdag van de collectrices een bloempje te koopen. Ook voor de tuberculose bestrijding zijn het moeilijke tijden. Deze lijden er toe, dat de ontvangsten inkrimpen en er meer geld noodig is dan anders. Daarom is het voor de vereeniging van zulk een groot belang, dat de overheids-subsidies en de con- tributiegelden worden aangevuld met de baten der collecten. Wie dus iets te missen heeft, mag niet nalaten het werk te steunen. Het bestuur doet verder een beroep op de dames, die zich met den bloempjesverkoop willen belasten. Er zijn natuurlijk veel help sters noodig, want de geheele gemeente moet flink bewerkt worden. Men kan zich opgeven bij den propagandist den heer A. Peek, Bri niostraat 7, IJmuiden-Oost. SANTPOORT OPWEKKINGSSAMENKOMST. Vanwege de Evangelisatie-Vereeniging „De Open Deur" te Santpoort, wordt a-s. Maan dagavond een openbare bijeenkomst gehouden m het gebouw der Vereeniging „Spaarnberg", Wüstelaan te Santpoort-Dorp. Spreker de heer J. Makkelie, te Amsterdam, Zeemans- Zendeling. Onderwerp: „Jezus Christus in het sanatorium dezer wereld." Gezongen Slagjaar een batig saldo, groot té8J9-M4ï-K2rSt-tiit_dÊS^BSbutt4oLpa=4olvöê--tó® om familieleden te verwelkomen of uitgeleide te doen. In scheepvaartkringen mocht de scheiden de ambtenaar veel vrienden tellen, die wel een prettige herinnering aan zijn ambtelijken om gang zullen behouden. Ook bij zijn vier collega's was hij zeer ge zien, getuige-het feit dat dezen hem bij het: afsch'eid een vulpen met.inschrift en een foto van de Noordersluis met uitvarend:stoomschip Simon Bolivar vereerden. De heer Bruin zal zich in zijn geboorteplaats Texel vestigen. NED. BOND VAN ABSTINENT STUDEERENDEN. Houdt het Paaschcongres te IJmuiden. De afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden N.B.A.S. treedt heden en morgen als gastvrouw op voor de afgevaardigden uit het district Noord-Hol land, welke hier het te houden Paaschcon gres zullen bezoeken. De afdeeling IJmuiden omvat eveneens Velsen en Beverwijk, en behoort tot die vrij staande jeugdorganisatie, welke haar leden telt onder de leerlingen van middelbare-, U.L.O.-, huishoud- en andere scholen. De afgevaardigden uit het geheele land ko men jaarlijks bijeen op het zomer-congres te Oldebroek, waar de leden zelf een eigen jeugdherberg gebouwd hebben. Met Pinkste ren wordt een kamp te Oldebroek gehouden, met Kerstmis en Paschen houden de ge westelijke afdeelingen congressen. Voor Noord-Holland zal ditmaal het z.g. Paaschcongres te IJmuiden plaats vinden. Men rekent uit het geheele district op een 100-tal deelnemers. Het programma voor dit congres, dat he denmiddag geopend wordt, luidt als volgt: Zaterdagmiddag 4 uur houdt de heer v. d. Meij in het Vereenigingsgebouw aan de Kal- verstraat een lezing over Vogels, een en an der verduidelijkt met lantaarnplaatjes. 's Avonds 7 uur congresavond met als spre ker drs. Jan de Voogt uit Baarn. Onderwerp: Het Middel-Nederlandsch Tooneel. De afdee ling Amsterdam voert het spel „Marijke van Nymweghen" op. Voor den Zondagochtend staat een wan deling op het programma, terwijl 's middags 2 uur in het Federatiegebouw aan de Zuid zijde Visschershaven de slotvergadering, plaats vindt. Dan spreekt de redacteur van het N.B.A.S.-orgaan Jonge Kracht, Herman Maas uit Rotterdam, waarna het congres gesloten zal worden. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Utrecht IJM 73, vangst: 35 manden schelvisch, 70 manden braadvisch, 100 manden kabeljauw. 70 manden wijting, 150 manden koolvisch, 25 manden radio (gestript), 350 manden makreel (waarvan 120 manden gestript) totaal 800 manden. Clazina Luther IJM 59, vangst: 100 manden wolf en poon. 30 m. platvisch, 15 m. braad- schelvisch totaal 145 m. eveneens 1120 st. ijs- kabeljauw en 350 st. stijve kabeljauw. Maria M. Ommering IJM 7, vangst: 35 m. wolf, 35 m. poon, 20 m. braadschelvisch, 25 m. platvisch, 5 m. gul en leng, totaal 129 m. be nevens 675. st. ijskabeljauw en 485 st. stijve kabeljauw. Rotterdam IJM 112, vangst ongeveer 100 m. wolf en poon, 30 m. platvisch, 15 m. braad schelvisch, totaal 145 m. benevens 1120 st. ijs- kabeljauw en 350 st. stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.50—f 1.20. Griet per 50 K.G. f 22—f 8. Tongen per K.G. f 0.88—f 0.64. Kleine schol per 50 K.G. f 13f 3.50. Schar per 50 K.G. f 2.50f 0.85. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18. Kleine schelvisch per 5 0K.G. f 18f 14.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 52f 40. Groote gullen per 50 K.G. f 11.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 9.50f 8. Wijting per 50 K.G. f 7.20—f 7. Makreel per 50 K.G. f 1.75—f 0.85. i Heilbot per K.G. f 1.10. Leng per stuk f 1.25f 0.75. DE INBRAAK AAN DEN SPIERINGWEG In verband met de bij den landbouwer G. aan den Spieringweg alhier gepleegde in braak, waarbij de dader door een revolver schot in het been werd getroffen, vernemen we, dat de verdachte, de arbeider D. A die in het - Huis van Bewaring in Haarlem is opgesloten, Vrijdag ook in verhoor werd ge nomen door politie uit Nieuwerkerk a/d IJssel, in verband met eenige aldaar gepleegde in braken. 1 MEI-FEEST. Van wege den H.B.B. en de S.D.A.P. te Hoofddorp, zal aldaar op 1 Mei a.s. op het ter rein aan de Beetslaan het Meifeest met de kinderen worden gevierd, 's Avonds zal er in de Landbouw een bijeenkomst worden ge houden, alwaar als spreekster zal optreden mevrouw MiedemaZondervan. AUTO-RIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het bestuur van de Oranjevereeniging Hoofddorp, heeft besloten ook in dit jaar weder een auto-rit voor ouden van dagen te organiseeren en wel op Dinsdag 4 Juni a.s. JULIANA-AVONDEN. De afdeelingen Hoofddorp en Nieuwvennep van „Pro Rege" houden ook dit jaar weder haar Juliana-avond. Deze is bepaald voor Nieuwvennep in de Geref. Kerk op Dinsdag avond 30 April, alwaar zal optreden de heer Dr. A. Kok, res. le Luitenant der Jagers met het onderwerp: „Ik zal handhaven" en voor Hoofddorp op Woensdagavond 1 Mei in de Beurs, alwaar Mr .H. Bijleveld uit Amsterdam spreken zal over het onderwerp: „Koninklijke Klanken". K. 18—24 April 1935 Geboren: Hendrina Adriana, dochter van W. I. Blok en *J. van Daalen. Leentje Maria d. van D. Kamerman en C. Speijers. Johanna Adriana, d. v. J. A. Thijs en W. Vis. Jannete Willy, d. v. J. H. Lovink en J. van den Burg. Elisabeth, d. v. G. W. Verboom en J. Gran neman. Adriana Maria, d. v. p. de Berg en T. van der Wolf. Hendrina Jozepha, d. J. J. Ludlage en A. J. van der Meer. Gerrit Nicolaas, z. v. A. K. Smit en H. Oudshoorn, Johanna Jacoba, d. v. G. van Oostrum en C. W. Pecht, Pieter z.. Aart z., tweeling van A. Visser en J. Treffers; Jan Leendert, z. L. Bart en G. G. C. Verhoeve; Trijntje, d. G. Roos en G. Donker. Ondertrouwd: E. Terweij, 31 j. en E. de Graaf 22 j.; P. van Leenen 22 j. en G. Colijn 23 j.: K. Koopmans 26 j. en H. Döing 22 j.; J. van de Nes, 33 j. en G. Louter 38 j.; W. Grevenstuk 23 j. en T. Stolk 23 j J. L. Luk 28 j. en C. W. van der Veldt 26 j A. W. de Vos 39 j. en G. van der Pol 32 Overleden: Geertruida Spijker 90 j., wed. van J. Jonkman; Pietje 2 w., dochter van A. D. de Regt en W. Verdel; Cornelis Rinkel. 72 j., ongehuwd. Hendrika van der Linde 75 geh. met H. Bochoven; Pieter Hoogland 83 van J. Landsman en J- Bulteel; Klaas wed. van A. Alewijn: Aaltje. 4 mnd. dochter Duijser. 52 j. geh. met M. M. Treur; Jacob Leegwater, 45 j. geh. met P. Weening: Adri ana Johanna v. Dijk 74 j. geh. met C. van Weele; Anthony Johannes van der Meen 64 j., geh. met G. J. H. M. van Westbroek Sophia Catharina van der Heijden. 62 j. geh met H. Burger. Catharina Hendrika Maria 9 mnd. dochter van M. J. Verberne en P. de Langh. HALFWEG EMMABLOEM De Emmabloem collecte heeft hier f 125 op gebracht of ongeveer f30 minder dan het yprige-iaaa- (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). Uitvaart Mgr. Schioppa. DEN HAAG. 26 April. Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen aan zijn hoogen rang verschuldigd is heden het stoffelijk overschot van den pauselijken in ternuntius Mgr. Lorenzo Schioppa op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter aarde besteld. Te tien uur ving de uitvaartplechtig heid aan in de R-K. kerk aan de Parkstraat, aar het stoffelijk hulsel in het priesterkoor opgebaard was. Een groote schare autoritei ten, diplomaten, hoogwaardigheidsbeklee- ders en geestelijken vulden het groote kerk gebouw dat tot in de uiterste hoeken bezet was. Onder de autoriteiten, die den dienst bij woonden werden opgemerkt de minister-pre sident dr. Colijn en de ministers van Justitie an Financiën, van Defensie, van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken. Voorts de commissaris der Koningin in Zuid-Holland de gouverneur van de residentie luitenant-generaal jhr. Röell, de waarnemend burgemeester van Den Haag mr. De Vries, de vice-president van den Raad van State, het lid van den Raad van State mr. dr. Kooien, het lid van Ged. Staten jhr. Von Fisenne, de directeur van het kabinet der Koningin, de voorzitter van de algemeene reken kamer, professor Aalberse vertegenwoor digers van tal van R.K. organisaties op we tenschappelijk en practisch gebied, van de K. Staatspartij, van de R.K. jeugdvereenl- ging en van het R. K. onderwijs. Enkele minuten voor tien uur betraden de vertegenwoordigers van de Koningin, de op- perceremoniemeester graaf Dumonceau en de adjudant van de Koningin kapitein Phaff het kerkgebouw en werden bij den ingang begroet door den apostolischen nuntius te Brussel Mgr Micara. De nuntius leidde hen naar de voor hen be stemde zetels op het priesterkoor. Precies om tien uur verscheen de bisschop van Haarlem Mgr. Aengenent, die de mis zou celebreeren, aan den -ingang van het kerkgebouw. Hij droeg het bisschoppelijk ornaat, de paarse mantel met hermelijn.. Nadat hij door den icaris-generaal van het bisdom Haarlem en de geestelijkheid was begroet en den bis- schoppelijken zegen had gegeven schreed hij door het middenpad naar het priesterkoor en ving de uitvaartdienst aan. Het rechtervak van de kerk was geheel voor de Nederlandsche autoriteiten bestemd, het linkergedeelte was voor de diplomaten. Op de eerste bank zaten hier de deken van het corps diplomatique Von Adlerkreuz, de Zwitsersche de Belgische en de Duitsche gezant. Ook hadden in dit gedeelte de vertegenwoordigers van het permanente hof van internationale justitie een plaats gekregen. De vier bisschop pen die de absoute mede zouden verrichten namen op het priesterkoor plaats tegenover de vertegenwoordigers van het vorstelijk huis Uitgevoerd werd de mis van Piroti met ge zangen op Gregoriaansche wijze. De plechtigheid geschiedde door Mgr. Aeir- ;enent bijgestaan door eenige hooge geeste- ijken. De bisschoppelijke gewaden, de pries ter kleeden, de gala-costuums van de autori teiten en de diplomaten maakten een bijzon- deren indruk. Voor den aanvang van den dienst speelde de organist het prélude funèbre. De gezangen werden uitgevoerd door het versterkt kerk koor onder leiding van Piet van den Hoeve. De absoute werd dcor de vijf bisschoppen ver richt. Omstreeks half twaalf was de plechtig heid in de kerk geëindigd en werd een aan vang gemaakt met het uitdragen van het stof felijk overschot van den internuntius. Het duurde geruimen tijd, alvorens de lange stoet was geformeerd en de tocht naar de be graafplaats kon beginnen. Omstreeks half een vertrok het laatste rijtuig van de kerk. Den geheelen weg was de publieke belang stelling buitengewoon groot. Overal stonden de menschen vele rijen dik te wachten om het voorbijtrekken van den indrukwekkenden be grafenisstoet te zien. Zoowel op als in de omgeving van de be graafplaats waren zeer vele belangstellenden aanwezig. Te ruim een uur kwam de rouwstoet bij de begraafplaats aan. Tijdens het binnentreden van de officieele vertegenwoordigers, die zich in den stoet bevonden, speelde de Kon. Mil. Kapel op de begraafplaats weder treurmuziek. De bisschop van Haarlem Mgr. Aengenent verrichtte de obsoute en werd daarbij geassis teerd door de pastoors Groll en Vermeulen. Toen het stoffelijk overschot van den ingang der begraafplaats naar de kapel werd gedra gen, fungeerden de Minister-president en de gezanten van Zweden. Zwitserland en België als slippendragers. Evenzoo geschiedde toen. na de plechtigheid in de kapel, de kist naar de arcade werd gedragen, waar. in afwachting van de bijzetting in het priestergraf, de kist voorloopig werd geplaatst. De vijf bisschoppen liepen ook op de be graafplaats voor de kist. Langs den weg van de kapel naar de arcade stonden de militairen opgesteld en brachten, de laatste eerbewijzen bij het voorbijtrekken van den stoet. Nadat de gebruikelijke plechtigheden in de arcade waren verricht speelde de Koninklijke Militaire Kapel het Imne Pontifice, waarmede de indrukwekkende plechtigheid teneinde was. De zaak van de „Zeven Provinciën". BUITENZORG, 26 April (Aneta). De verzoeken om gratie in verband met de op gelegde straf inzake de „Zeven Provinciën"- affaire, ingediend door den luitenant ter zee der 1ste klasse W. F. J. E., de luitenants ter zee der 2de klasse E. M. H. en L. D. De K,. de officieren van de Marine Stoomvaart dienst der tweede klasse L. de W., C. M. W. jran B. en g. gf-zjjn afgewezen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7