BLACK-BOy i S. D. A. P. viert het Meifeest. DE BILT Ne 4 Piet peinst:> PRUIM TABAK WOENSDAG 1 MEI 1935 HAARDE M'S DAGBLAD 2 Optocht door de stad en samenkomst aan de Paviljoenslaan. Leden der moderne arbeidersbeweging zijn hedenmorgen in optocht naar het Paviljoensterrein gegaan voor een bijeenkomst aldaar. De foto toont de kop van den stoet, gevormd door de A. J. C., die op het terrein arriveert. Als telkenjare hebben ook heden de S.D.A.P. en de Haariemsche Bestuurdersbond het 1 Mei-feest met een rondgang door de stad in gezet. Om tien uur verzamelden de deelnemers zich op het Kennemerplein en vertrokken via Staten Bolwerk, Koudenhorn, Oostvest, Hee- renvest, Lange Brug en Bakkerstraat naar het terrein aan de Paviljoenslaan. In de stoet werd de Meiboom meegevoerd, omring door leden van de A.J.C. Aan de Paviljoenslaan schaarde men zich om den Meiboom, waarop de heer S. P. Doek, voorzitter van de federatie Haarlem der S. D. A. P., een openingswoord uitsprak, waarin hij herinnerde aan het lot van de socialisten in Centraal Europa, die voor hun overtuigng in gevangenissen en concentratiekampen moe ten boeten. Hij zei dat de Nederlandsche sociaal democraten, met dit voor oogen. moe ten beseffen wat volksvrijheden beteekenen en voor het behoud ervan behooren te waken. Nadat de A.J.C. enkele dansen had uitge voerd. waarvan de eerste om den Meiboom geschiedde, sprak de heer F. S. Noordhoff, bestuurder van het N.V.V. Spreker herinnerde in het kort aan het ontstaan der crisis in Amerika, die verstoring jan den wereldhandel ten gevolge had, gepaard met groote werkloos heid. Het ergste is echter dat deze crisis de toekomst voor de jeugd heeft verpletterd. Bovendien ziet men in die landen waar bur gerlijke regeeringen het bestuur in handen hebben, noodlottige politiek van aanpassing, waardoor de moeilijkheden zich opstapelen en de gevolgen hoe langer hoe ernstiger wor den. Het bezuinigingsontwerp van de regeering- Colijn, waarmee men naar de meening van den heer Noordhoff pas na de Statenverkie zingen voor den dag dorst te komen, bewijst wel duidelijk hoe de sociale wetgeving wordt afgebroken en de cultureele instellingen te lijden zullen krijgen. „Heeft de S.D.A.P. nu nog het recht het 1 Mei feest te vieren?" vroeg de heer Noord hoff. In ledental is de partij niet achteruitge gaan. ook de vakbeweging heeft niet geleden en de cultureele organisaties zijn even hecht als vroeger. Het petitionnement van het N.V.V. van verleden jaar, dat de regeerings- politiek afkeurde, heeft anderhalf millioen handteekeningen verworven en het laatste congres van de SD.A.P. was een van de beste die de partij ooit heeft gehad. Alleszins heeft de S.D.A.P. dus het recht het feest van den arbeid te vieren. Het socialisme heeft bereikt dat in geen land ter wereld men er aan kan denken de werkloozen aan hun lot over te laten, hoe zeer men soms ook op de uitgaven voor werkloozenzorg critiek heeft. In democratische landen is uiteraard nog meer bereikt. Het is noodig dat de socialisten commu nisme en fascisme ten snijt, uitdrukking geven aan hun opinie ten opzichte van de democra tie, die veel waard is en veel heeft gebracht De grondwet waarborgt alle inwoners van een land dezelfde rechten, want alle burgers zijn voor de wet gelijk. Men kan tegen enkele wetten in hét bijzonder bezwaar hebben, per slot van rekening ziin zij voor alle Neder landers van kracht. Wij hebben vrijheid van vergadering, drukoers. het recht verzoeken bij de overheid in te dienen, enz. Pas als men deze rechten kwijt zou zijn, zou men be- AGENDA seffen wat het bezit ervan beteekent. Het Nederlandsche volk kan zelf zijn candidaten aanwijzen voor zijn vertegenwoordiging in I tegenstelling tot Duitschland waar Hitier de menschen aanwijst en in tegenstelling tot de candidaatstelling zooals Mussert heeft ge daan. In Nederland wijst Mussert de candi daten aan maarhij is er vrij bekaaid afgekomen bij de verkiezingen gelach De politie beschermt iedereen en allen op gelijke wijze. De bezittingen van de arbeiders klasse staan even goed onder bescherming als die van anderen. Richt men het oog weer op Duitschland, waar geheele volksgebouwen door de overheid zijn gestolen, dan beseft men weer welke rechten men in ons land heeft. Wij hebben het vrije woonrecht, brief geheim dat geëerbiedigd wordt, in tegenstel ling weer tot andere landen, waar de post anders werkt. Voorts noemde de spreker nog enkele an dere belangrijke grondwettelijke vrijheden, die men in het buitenland niet overal zou aantreffen. De socialisten moeten zich afvragen of zij bereid zijn te vechten voor de vrijheden en beseffen dat in dezen tijd aan hen de volks rechten in handen zijn gegeven ter verdedi ging. Het feest van den eersten Mei mag ge vierd worden. Behalve het leed van gelijk- denkenden in het buitenland, de funeste be wapeningswedloop en afbraak aan alle zijden, blijft er genoeg over dat de viering gerecht vaardigd is. Daar is de verkiezingsuitslag van de Sta/ten, daar is het: mooie voorbeeld dat de socialisten in Zweden hebben gegeven en nog meer. Iedereen die het socialisme is toegedaan kan er strijder voor zijn, ongeacht zijn op leiding en ontwikkeling,, aldus besloot de heer Noordhoff zijn rede. De Roode Valken gaven hierna op het ter rein nog een demonstratie. Kinderfeest in de Gem. Concertzaal. Hedenmorgen hebben we een gedeelte van het kinderfeest der moderne arbeidersbewe' ging, georganiseerd door de Sociaal-Democra^ tische Arbeiderspartij, in de Gemeentelijke Concertzaal bijgewoond. Daar heerschte een gezellige drukte, want er waren niet minder dan 1300 kinderen aanwezig. - De presidente, mevrouw E. A. VoogdPull, opende het feest met een woord van welkom. Zij deelde mede, dat ditmaal de kinderen niet met een filmvoorstelling zouden worden bezig gehouden, maar dat nu eens voor een aangename afwisseling zorg was gedragen. Het gezelschap „De Jonge Spelers" zou namelijk het blijspel „De dappere Jan Klaassen" op voeren. Dat is een gelukkige gedachte ge weest, want de kinderen leefden geheel met het stuk mee. Onbedaarlijk werd telkens ge lachen om den zwarten Moorkop, die telkens verklaarde dat hij niet bang was, maar die in werkelijkheid zoo bang als een wezel bleek te zijn. Het geestige stuk werd buitengewoon ver dienstelijk gespeeld. Het contact tusschen de jeugdige toeschouwertjes en de uitvoerenden liet niets te wenschen over. Vooral Catrijntje had er slag van, de kinderen mee te laten zingen. De talrijke dames, die zich met het handha ven van de orde hadden belast, hadden het heel gemakkelijk. Tusschen het vierde en het vijfde bedrijf en na afloop van de voorstelling werden de kinderen op versnaperingen ont haald. Dat viel niet minder in den smaak. Het was een heel goedgeslaagd kinderfeest, mede dank zij de pianobegeleiding van den heer G. Michels, die zich daarvoor welwillend beschikbaar had gesteld. WOENSDAG 1 MEI Luxor Sound Theater: „It happened one night", Clark Gable en Claudette Colbert. 2.30 en verder doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: Geprolongeerd „De big van het regiment". Op het tooneel 6 Flying Dolls. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „L'ordonnance met Marcelle Chantal en Jean Worms. Teekenfilm „An elephant never forgets". 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Falace: „Da stimmt was nicht". Op het tooneel Brook en Rosfield, music, dance, comedy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DONDERDAG 2 MEI Bennemer Lyceum: Lezing voor de Nieuw - Economische Groep. 8.15 uur. Broederkerk, Parklaan, Sluitingsavond op wekkingssamenkomsten. Spr. I. Kuiper. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot "s avonds 12 uur. Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op de vergadering van Donderdagavond 2 Mei zal de heer J. Huysen, te Amsterdam, lid der Jury. in. den, door den H.A.F.V. georgani- seerden wedstrijd ten bate van het Haariem sche Crisis Comité een critische beschouwing houden over den ingekomen wedstrijd. Tevens zal dien avond de prijsuitreiking plaats vinden; deze wordt verricht door den heer B. Schaap, voorzitter der H.A.F.V. Be langstellenden zijn van harte welkom. De ver gadering wordt gehouden in het Vereenigings- lokaal der H.A.F.V., Gedempte Oude Gracht 104. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. 30 April 1935. Af deeling eieren: Aanvoer 240.000 eendeieren f 1.70 a f 1.95. 125 000 kippeneieren 70—80 K.G. f 2.60 a f 4.20. 65—66 K.G. f 2.20 a f 2.40. 63—64 K.G. f 2.10 a f 2.30. 60—62 K.G. f 2.— a f 2.20. 58—59 K.G. f 2.— a f 2.10. 56—57 K.G. f 1:90 a f 2.—. 53—55 K.G. f 1.70 a f 1.90. 50—52 K.G. f 1.60 a f 1.70. Afdeeling Pluimvee: Oude kippen per stuk f 0.80 a f 12: Jonge hanen per stuk f 0.60 a f 0.85. Kiloprijs oude kippen f 0.41 af 0.46. Kiloprijs jonge hanen f 0.50 a f 0.56. STEEDS DE NIEUWSTE MODELLEN VOORRADIG. W. KUIJPERS ZN. OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Blavanshoek. Laagste barometerstand 755.4 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Zuidoostelijken wind. Licht tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Waarschijnlijk nacht vorst. Overdag iets zachter. Uit het Buitenland Voorloopig zonnig docli guur weer. Het gebied van hoogen druk trok naar het Zuiden en ligt thans op de Noordzee. Het is nog bezig zich naar het Zuiden uit te breiden. De depressie in Oost-Duitschland verdween naar het Oosten en ligt nog over Polen. De depressie in het Westen geeft lichten regen om de Iersche zee en tot in Zuidoost-Enge- land, doch dringt niet of slechts zeer lang zaam. naar het Oosten door. De Noordooste lijke koude luchtstroomingen, die gisteren aan de Oostzeekust en in Oost-Duitschland sneeuw brachten, transporteeren de koude naar het Zuiden en Zuidwesten. De atmos feer is over Duitschland en Oost-Europa zeer koud met temperaturen omstreeks min. 30 gr. C. op 5000 meter. In de Alpen sneeuwt het met temperaturen van min. 14 gr. op het Jungfraujoch. Met de opklarende luchten kwamen zware nacht vorsten voor. In het Westen van IJsland is de temperatuur boven normaal. In het binnen land van Zweden komt nog matige vorst voor, in Oost-Duitschland ligt een gebied van lichte vorst. Het is te verwachten dat de helderheid en de drooge en koude atmosfeer aanleiding zal geven tot schadelijke nachtvorsten, doch dat het weer voorloopig overdag zonnig en guur zal blijven. Thermometer 1 Mei: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 55 F. 41 F. 54 F. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van- FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12728 IEDER EEN BRIL VOOR WEINIG GELD OPTICIEN FEDERMANN GROOTE HOUTSTRAAT 37 TEL. 11059 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Mei. Getrouwd 29 April: K. Brants en S. Klein; 30 April:,M. L. Deinum en W. E. v. d. Sluijs. Bevallen 27 April: J. A. Veldmeijervan Leeuwen, d.: G. ZoethoutFolkerts, d.; K. P. TimmermansScheffler, z. Wordt vervolgd Stoere stuurman stuurt door stormen; Stuurboord, bakboord, keer op keer; In zijn mond doet BLACK BOY nèt zoo; Bakboord, stuurboord, heen en weer. GESAUSDE ZWARE (Adv. Ingez. Med.) Voorbeurs te Amsterdam. VERDEELDE STEMMING. De stemming op de ochtend-beurs was eenigs- zins verdeeld, doch overwegend neigden de keorsen tot reactie, hetgeen grootendeels een gevolg is van de koersdaling, die gisteren in Wallstreet heeft plaats gehad. De handel was uiterst stil. Kon. Olie golden iets hooger in verband met de verhooging van den benzineprijs in Enge land. Philips daarentegen moesten twee punten prijsgeven. Unilever liepen een fractie terug, Aku waren onveranderd. H. V. A. verkeerden eenigszins in reactie, waartoe werd meegewerkt door de ongeanimeerde tendenz op de New Yorksche suikermarkt. Amst. Rubber golden heden iets lager. De Youngleening bleef op peil. Op de wisselmarkt bleef de stemming voor den gulden vast. Het pond daalde tot f 7.09 3/8, de dollar tot f 1,47 1 8. De Fransche franc tot f9,74 5/8, dé Belga tot f 25,02. AFSCHEID MR. TJ. DIJKSTRA. Het bericht over het afscheid van mr. Tj. Dijkstra als griffier van de rechtbank, be hoeft eenige verbetering. De heer K. H. Kerk- hoff is bureelchef en mr. A. W. Baron Sloet is oud-substituut griffier. APELDOORN'S ECHOPUT VERDWIJNT. Naar we vernemen is de Echoput, een dei- meest bekende attracties voor het toeristen bezoek van de Veluwe op order van den Rijks waterstaat met ingang van heden voor be zichtiging gesloten. UIT DE STAATSCOURANT. Notariaat. Bij beschikking van den minister van Justitie is benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat notarissen te Utrecht, J. C. Bemer, Inspecteul- der registratie en domeinen te Utrecht. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING Conversieleeningen aangegeven. Dinsdagmiddag kwam de Bloemendaalsche gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen. Aan de orde was het aangaan van vier geldleeningen van 4 pet. ter buitengewone af lossing op 1 Juni van de 4 1/2 pet. leening groot f 1.038.000 en het op dien datum nog resteerende bedrag van een 4 1/2 pet. leening groot f 281.000 hetgeen nog bedraagt f234.165,65. De voorzitter, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex zei Vrijdag 3 Mei a.s. geeft Tilly Sylon met haar ballet een uitvoering in den Stads schouwburg ten bate van de H.O.V, O.m. zul len worden uitgevoerd: dansen in ouden stijl (H.-moll suite) van J. S. Bach. De costuums zijn naar den geest van dien tijd ontworpen doof Tilly Sylon, terwijl het kapwerk door de firma Michels uit Amsterdam geleverd wordt. Op veelvuldig verzoek staat ook ditmaal „Tableaux d'une exposition" (schilderijen tentoonstelling) van W. Moussorgsky op het programma evenals de „Geschichten aus dem Wiener Wald van Joh. Strauss. Buiten de kleinere werken zal ook nog uitgevoerd wor den „De School" van Marinus Adam. Deze oerkomisch gedanste éénacter heeft in verschillende plaatsen enorm veel succes gehad en stelt voor een school. Meester houdt er een zeer wonderlijke on derwijsmethode op na. Bijv. gedurende de schrijfles knapt hij een uiltje. De aardrijks kundeles is ook al zeer bijzonder: Meester vindt het n.l. noodzakelijk, den volksaard van verschillende landen door dansen te demonstre'eren: wat niet nalaat groote ver bazing te wekken bij de leerlingen. Achter eenvolgens worden behandeld; Arabië, Rus land en Spanje. De komst van den school opziener, die zeer verwonderd is over deze Balletavond van Tilly Sylon. Teil bate van de H. O. V. hoogst eigenaardige methode, brengt den dansenden meester in groote verlegenheid. De gevreesde inspecteur vraagt tot overmaat van ramp naar de vorderingen van de leer lingen. Eenige kinderen toonen hun werk. waarna de aardrijkskunde-les begint, waarbij de kinderen letterlijk in toepassing brengen wat meester hun leerde. De humor van het geval werkt op de lachspieren van den school opziener, wat voor de kinderen het sein is tot uitbundige pret. Het Comité van Actie tot Steun der H.O.V. hetwelk gevormd is door de heeren Ir. F. C. J. Dingemans. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Piet Nieuwdorp en Dr. J. R. H. de Smidt heeft alles in het werk gesteld om dezen avond te doen slagen. Door dezen belangrijke kunstavond bij te wonen steunt men niet alleen onze H. O V. maar zal men ook 't Ballet Tilly Sylon kun nen bewonderen. De critici zijn allen vol over de prestaties van dit Haarlemsch ensemble. dat de ontwikkeling op de beleggingsmarkt zich zoo had gewijzigd door de devaluatie van de belga en de aanval op den gulden dat de gemeente Bloemendaal niet tegen zulke gun stige voorwaarden kan leenen, als men wel had gehoopt. Daar de toekomst nog onzeker is, werd gemeend met het aangaan van nieuwe leeningen niet langer te mogen wachten. De raad besloot onderstaande leeningen aan te gaan: a. door tusschenkomst van de firma Staal en Co. te 's Gravenhage voor den tijd van twee jaar, tegen een rente van 4 pet., pari- koers een bedrag van f 500.000. b. bij de provincie Groningen, tegen een ren te van 4 pet. en pari-koers, een bedrag van f 386.000. c. bij de Nuts-spaarbank te Groningen, te gen een rente van 4 pet. en pari-koers, een bedrag van f 200.000. d. bij de Koninklijke Paketvaart-Maatschap- pij te Amsterdam, tegen 4 pet. en pari-koers een bedrag van f 186.000. Totaal f 1.272.000. Daar voor aflossing noodig is een bedrag van f 1.272.166,65, zal het verschil ad f 166,65 worden gedekt door een bijdrage van den ge wonen- aan den kapitaaldienst. De onder b, c en d bedoelde bedragen wór den verstrekt voor den tijd van één jaar. Tevens kwam in deze zitting nog aan de orde de electrificatie van de lijn Haarlem Zandvoort. Wethouder Prinsenberg zei dat op de plaats waar eertijds het viaduct zal komen, tegenover de Waldeck Pyrmontlaan, waardoor een betere verbinding met den Zijlweg zal worden verkregen in een aan te leggen hoofd verkeersweg, speciale hoogere masten komen. Met de gemeente Haarlem is in principe over eengekomen later een en ander in werkver schaffing. te laten uitvoeren (behoudens goed keuring van hoogerhand). De raad kon zich hiermede vereenigen, evenals met de gezamen lijke uitgave van f725 voor de uitvoering van. dit werk, waarvan Bloemendaal dus de helft zal moeten betalen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. C. WittemanAndriessen, z. A. J. G. H. RozendaalMensink, z. OndertrouwdH. H. Veltkamp en A. F. M. J. Lohman; J. C. Blom en J. van Kempen; H. C. van 't Land en M. Rosies; D. van Orden en M. R. B. Alberts. Getrouwd: A. J. M. Lohman en P. A. Schro der; P. C. van Eek en A. M. Koper. Overleden: J. A. Heijmann, 51 j. R. Horne- man, 70 j. LETTEREN EN KUNST HERMAN KRUYDER OVERLEDEN. Nog niet zoo lang geleden vertelde ik in dit blad van mijn bezoek aan den oud-Haar lemmer Kruyder, die in één dier nieuwe Am- sterdamsche atelierwoningen aan de Uiter- waarderstraut was gaan wonen na eenige ja ren in Blaric-im te hebben vertoefd. En nog dezer dagen sprak ik over een groot schilderij, toen bij hem gezien, een stuk, bijna voorstel lingloos, doch van een zeldzaam prachtige doorwroete kleur; een kleur van zoo grooten on verklaarbaren rijkdom als de natuur zelve soms aan mos- en woekerplanten verleent. Hij was vroolijk en opgewekt en sprak over zijn, buien van ziek-zijn en zijn werkplannen met gelijke belangstelling en int-onatie; hij was blij in Amsterdam te zijn, blij ook met de bewijzen dat men zijn werk begon te waardeeren, ook buiten den kring der jongere schilders, voor wie zijn, den leek misschien wel afschrikken de capaciteiten niet verborgen waren geble ven. Alles loopt anders dan men denkt en steeds gaat een ander dan van wien men het verwacht. Nu gaat een telefoontje in mijn ka mer en een gemeenschappelijke vriend zegt: „weet je al dat Kruyder dood is?" Vreemd is dat dan. Men heeft aan die mogelijkheid niet ge dacht en ziet hem nu ineens weer voor zich, zooals hij voor een paar weken nog met die eigenaardige peins-oogen door het groote ate- lierraam naar de lucht stond te staren. Toen ik, vijf en twintig jaar geleden naar Haarlem kwam, was Kruyder een der „mo derne jongeren" die hier nu niet bepaald veel aanmoediging ondervonden. Hij had zijn ate lier geloof ik toen al niet meer in de Zijl straat, doch woonde reeds in het Meeste Lotte laantje, dat toen eenigszins het Haarlemsch Montmartre mocht heeten. Dat was kort na den tijd dat hij met Ko Doncker de schim men teekende en sneed welke de laatste bij de spelen gebruikte. Zijn overige werk vond men gewild en bizar zelfs „gek" wat zoo de gemiddelde qualificatie is van al wat men niet verstaat of niet genie ten kan. Daarna was het Heemstede waar de Kruyders hun tenten opsloegen en nog wat later weer, was het de stilte in de duinbosch- jes van Bennebroek die hen aantrok. Daar is op een kouden winternacht de eruptie ge komen en heeft den man tot een spanning op gedreven, die bersten moest, tot een regel matig weerkeerend patient gemaakt. Kort na zijn eerste herstel vertrokken hij en zijn vrouw naar het Gooi en zagen wij elkaar sporadisch. Herman Kruyder is op de Lage Vuursche geboren in 1882. Ls dus ruim 54 jaar oud ge worden en had nog veel schoons kunnen pres- teeren. Er kwamen in dien eersten tijd in Haarlem nog al eens leerlingen bij hem wer ken. Nadat hij met één daarvan Jo Bouman, zelf een artiste in haar levensbegrip, gehuwd was, nam het les geven hem te veel in beslag en alleen de schilder De Vries bleef hem ook in Heemstede getrouw bezoeken. Hij heeft in de jaren kort voor den oorlog, en ook geduren de dien tijd, veel invloed van 'fa expressionisme

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2