De verjaardag van Prinses Juliana. WOENSDAG 1 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 duisternis liever dan het licht, omdat zijn werk boos is. Doch ten slotte zal 't licht toch zegevieren. De bewapening waar men weer mede bezig is. geheel in strijd met God's wil. <en men is toch overal zoo godsdienstig) zal de onder gang. de nacht, het oordeel zijn welke de mensch zelf over zich haalt. Komt predikers van Gods woord, laat de woorden van Jezus in uwe kerken luide weerklinken. Laat het licht flink schijnen overal, daar heeft de we reld zoo'n behoefte aan. Zegt het den men- schen. dat men aan leerstelling en dogma niets heeft, maar dat men God moet gehoor zamen zooals de volgelingen van Jezus deden: Handelingen 4 19 en 20. Ieder zie dit maar eens na. Het is ook wel mogelijk, dat de ad viseur voor luchtbescherming, de heer J. H. van Swinden Koopmans zich eens in dea dienst van God wilde stellen, dat hij dan ad viseur wordt om alle bewapening en alle al cohol en alle loterij en alle dienstpicht en all® eeden voor de Rechtbank naar het rijk der duisternis te verbannen, daar dit alles in strijd is met Gods wil, dus revolutionnair tegen God. Met God en vrede door recht zal een volk op een hooger plan komen. Met dank voor de plaatsing. P. v. AMERSFOORT. Cheribonstraat 12. Initiatief en ondernemings geest. Mevrouw R. v. d. Wagt heeft in een inge zonden stukje een paar vragen gesteld, welke zeker de moeite waard geacht kunnen worden, om breedvoeriger te beantwoorden. Op haar vraag: „Beteekent loon en steunverlaging voordeel voor den middenstand?" is haar ant woord volkomen juist! Vele middenstanders zijn evenals een on noemelijk aantal arbeiders, al zoo ver dat zij de z.g. versoberingspolitiek van onderaf, openlijk afkeuren. Met haar tweede vraag: ..Beteekent het zich organiseeren in Middenstands of Een- heidsblokken voordeel voor den midden stand?" is zij echter in haar beantwoording gedeeltelijk onjuist! Tusschen organisaties beslaande uit enkel Middenstanders en een Eenheidsblok gevormd uit arbeiders en mid denstanders is een zeer groot verschil. De bestaande middenstand-organisaties die aan vankelijk als zuiver „belangen"-ov2'anisat,ies waren bedoeld, zijn in den loop der 'tijden opgeslurpt door de politieke Moloch: en za gen hun economische belangen steeds meer op den achtergrond geraken! Een ..Eenheidsblok". zooals ook hier ter stede bestaat is politiek onafhankelijk en heeft zóóveel leering getrokken uit het verg leden. dat zij èn arbeiders èn middenstan ders op economisch terrein heeft, weten te vereenigen. In het beginselprogram komt dan ook tot uitdrukking de onontbeerhike eenheid van beide bevolkingsgroepen. Dit is hoog noodzakelijk omdat in het zakenleven alle ondernemingsgeest vastloopt door ge brek aan koopkracht van de al of niet wer kende bevolking. Een lawine van wetenschaopeliike verkoop methoden heeft men bestudeerd en uitge stort over de hoofden van het volk. Men heeft de werken van Herbert Casson. Ste- fanl. Hartmann e.a. gelezen over: ..Hoe schrijf ik Verkoopsbrieven?". ..Succesvol koopmanschap", „12 Brieven voor ons per soneel". ..12 Tips voor opklimming", kleuren symboliek bi.i etaleeren. ..blikvangers", .„slag zinnen": ..Eet meer fruit", meer worst-, meer- brood" adverteeren met 8 of 12 punts let ters, oplaagcontrole der dagbladenSer vice" zus en zoo. maarbij al deze kennis en psycho-techniek heeft men deze wijsheid vergeten nl.: Verlagen van loonen is het weg hakken van den mast, en het halveeren van de rantsoenen in een vliegenden storm! Verkoopmethoden,, zijn nóch nationaal, nóch sectarisch. zij ziin Internationaal! Wel nu. winkeliers en zakenmenschen. waarom gaat u zich dan onderling in hokjes verdee- len? Houdt eens „opruiming van schotjes"! en,ga dan nóg verder: reikt allen die in loondienst zijn de hand, het komt er niet op aan. of ge vloevkleeden. bloemen of sigaren verkoopt! Veronderstelt: ge hebt een restau rant en deelt voor reclame het ..m.emi van den dag uit. gedruk op een mooie kaart! Zeker, ge hebt den eetlust opgewekt, doch het maakt geen verschil of uw a.s. cliënt: reiziger, conducteur of bouwvakarbeider is. of hü maand of weekgeld krijgt, maar wél of hij als schakel in de economische keten zóóveel loon ontvangt, dat hij uw inrichting 4can bezoeken! Dit is voor u van het grootste belang. Doch dit kan alléén door samenwerking op economisch terrein! Dus zakenmenschen. begint met uw zakelijke reclame op de juiste plaats: reikt uw a.s. klanten de hand en hangt een: „Hersenvanger-slagzin" op in de vergaderlokalen van uw bestaande organisa ties met den tekst: ..Op voor het economi sche Eenheidsblok. zet de leuze om in de daad! of: „Opruiming van schotjes, de klant heeft geliik! „Eenheid van actie zal in de oarlemen- taire-politieke doolhof altijd een fraze blij ven! evenals de verdere „eenheidsfront-mu- ziek". maar deze zelfde leuzen zijn in econo misch aanzicht voor verwezenlijking vatbaar! Genoeg vernield, laat ons opbouwen! Het is noc niet te laat!!" U, mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. EEN EX-WINKELIER. Goedkoope arbeiders woningen. Geachte redactie, Naar aanleiding van een ingezonden stuk waarin „een huiseigenaar" zich afvraagt of het wel nooqdig is dat er weer arbeiderswo ningen worden gebouwd met lage huren, ver zoek ik u beleefd, mij in de gelegenheid te stel len, deze vraag te beantwoorden. Indien het den minister er om te doen is, werkgelegenheid te scheppen, dan is dit plan toch zeker wel toe te juichen. Maar daar het hier betreft speciaal woningen met lage hu ren dan zijn er toch zeker meer redenen ge weest voor den minister om met deze voor stellen te komen Het zal den minister er om te doen zijn om de arbeiders niet aan wo ningen, maar aan goedkoope woningen te helpen. Of dacht geachte inzender soms dat de ar beiders maar door kunnen blijven gaan met huren te betalen die ver uitgaan boven een zesde of zevende van hun loon? Het is juist het streven van den minister om wegens de lager wordende loonen ook pas sende huurprijzen te krijgen, teneinde zoo doende het evenwicht in de volkshuisvesting weer te herstellen. Dus mijnheer de redacteur het gaat hier mijns inziens niet om het belang van den enkeling, maar om het belang van geheel ons volk. U dankend voor de verleende plaatsruimte, C. HART, Junoplantsoen 13. De prijsuitreiking. De viering van den jtfixanadag m Haarlem-Noord: overzicht van den historischen optocht. De groote belangstelling ging Dinsdagmid- dag uit naar de wielerwedstrijden op den Zijlweg, die door het bestuur van de R.K. Wiel- rennersvereeniging „Achilles", geassisteerd door bestuursleden van de H.S.V. „De Kam pioen", georganiseerd waren. Mede dank zij het fraaie weer en heel spannende finales is het een mooie propaganda voor de wielersport geworden. Het breede asphaltdek van den Zijlweg leende zich uitstekend voor deze wedstrijden. Alle renners vonden het een prachtige baan. Het publiek had op de trottoirs achter een gespannen touw ruimschoots gelegenheid, de wedstrijden te volgen. De jury werd door bij uitstek deskundige mannen gevormd, namelijk door de heeren H. J. van Duijnen, voorzitter-kamprechter; Joh. ten Hove, M. G. Doing en Jan Tulleken, wedstrijdcommissie; H. de Vries, G. Scheffer en P. Kossen. starters: Th. Stiphout, Jac. Smit, F. Kuiper, J. ten Hove Jr. (die de goede voetsporen van zijn vader gaat volgen) en J. Dijkhof. Een vlot verloop van de wedstrijden was dus verzekerd. Ook voor eerste hulp bij ongelukken was gezorgd. De leiding hiervan berustte bij den heer J. H. van Kipshagen. Gelukkig behoefde slechts één keer hulp verleend te worden, toen één der deelnemers het ongeluk had tp vallen. Er werd in verschillende series een felle strijd geleverd, niet alleen door de onafhan- ikelijken en amateurs, maar ook door de be ginnelingen en de nieuwelingen. Zij werden dooj hun vrienden aan den kant luide aan gemoedigd. Dé heer Van Duijnen deelde voor de- microfoon na elke serie dadelijk de uit slagen mee, wat door de toeschouwers op hoogen prijs werd gesteld. Hij sprak ook een kort openingswoord. Een der series was bijzonder spannend. De strijd ging hier tusschen N, Huijboom en R. Balkenende. Laatstgenoemde was tot dicht bij de finish vóór, zoodat iedereen dacht, dat hij winnen zou, maar toen kwam Balkenende onweerstaanbaar naar voren en wist rfa een uiterste krachtsinspanning met een paar streepen te winnen. Nog spannender strijd werd geleverd tusschen A. van Kersen en D. Fabel. Eerstgenoemde won met een band dikte. Er waren ook series bij, dat de winnaar het op z'n slofjes af kon; die niet veel strijd had te duchten. Bij één der series raakte een renner ongeveer 25 M. vóór de finish een trap per kwijt, zoodat hij zich niet plaatsen kon. Het publiek had medelijden met hem. maar Jac. van Egmond, die in onze nabijheid stond en die het klappen van de zweep wel kent. had 'n dadelijk „door". „Hij heeft zijn voet uit de beugel getrokken, omdat-ie niet meer kon!" Van Egmond kon ons van te voren al ver klaren, wie wel en niet winnen zou. „Daar heb-ie nou Klompie! Die rijdt met een trai ningsshirt en een plus-four aan tegen den wind op! Het lijkt wel een jacht- met volle zeilen! Die haalt het natuurlijk niet!" Jac. had geijk. Een nummer, dat bij het publiek bijzonder in den smaak viel, was de wedstrijd voor boodschapjongens met en zonder mand op gewone rijwielen. Ze zetten er, niettegen staande den stevigen Noorder-tegenwind waarvan alle renners veel last hadden een flink spurtje in. Als ze ook zoo snel voor hun patroon de boodschappen bezorgen, dan heb ben de klanten en de patroons stellig geen klagen Een prachtige strijd was de finale van de oïiafhankelijken en amateurs, Het ging tus schen A. Molendijk, D. Fabel en J. Engel. „Ik heb zoo'n idee dat Mikkie wint", aldus voor spelde Van Egmond en hij had wederom ge lijk. Molendijk, die met den naam „Mikkie" werd aangeduid, werd no. 1, zij het ook na een heel zwaren strijd. Het scheelde een streep. Nog vóór half vijf de heer Ten Hove was daar niet weinig trotsch op waren de wedstrijden afgeloopen. De organisatie liet «dan ook niets te wenschen over. De wedstrijden werden door muziek van „St. Caecilia" opgeluisterd. De gedét-ailleerde uitslagen luiden als volgt: Afdeeling Amateurs en Onafhankelijken: Gereden werden 4 series waarvan de winnaar in de demifinales werden geplaatst en de nos. 2 een herkansing reden. Verder drie demifi nales en een finale. Het verloop was als volgt: le serie: 1 J. Engel, 2. B. v. d. Aart. 2e serie: 1 .A. Molendijk, overige n. o. g. 3e serie: 1 N. Huyboom, 2 R. Balkenende, 4e serie: 1 A. van Viersen. 2 D. Fabel. Herkansing: 1 D. Fabel, 2 Balkenende, 3 V. d. Aart. Ie Demifinale: 1 A. Molendijk, 2 R. Bal kenende, 2e Demifinale: 1 J. Engel, 2 A. van Ker sen 3e Demifinale: 1 D. Fabel. 2 N. Huyboom. Fin&le: 1 A. Molendijk, 2 D Fabel, 3 J. Engel. Nieuwelingen: Ook deze afdeeling reed 4 series, een herkansing, 3 demifinales en een finale. Hierin was het verloop als volgt: le serie: 1 H. v. Beugen, 2. H. Vogelenzang. 2e serie: 1 J. de Vries, 2 A. Heesakkers. 3e serie: 1 R, Groot, 2 C. de Bert. 4e serie: l C. Meyer, 2 J. de Laat. Herkansing: l C. de Best, 2 J. de Laat, n.g. Vogelenzang en Heesakkers. le Demifinale: 1 H. van Beugen, 2 J. de Laat. 2e Demifinale: 1 R. Groot, 2 C. Meyer. 3e Demifinale: 1 C. de Best, 2J. de Vries. Finale: 1 J. v. Beugen, 2 R. Groot, 3 C. de Best. Beginnelingen: Deze categorie werd ver red-en in 7 series, 2 herkansingen, 3 demi finales en een finale. De uitslag was: le serie: 1 J. Koppen; 2 W. Jeuring. 2e serie: 1 P. Peetoom, 2 J. Wennink. 3e serie: 1. A. Schenk, 2 G. Schel. 4e serie: 1 W. Klomp, 2 G. Dernison. 5e serie: 1 A. v d. Vossen, 2 A. Schoorl. 6e serie: 1 C. Siebeling, 2 J. Krom. 7e serie: 1 B. de Bruin. 2 F. Steenkist. Herkansingsritten: l G. Schel, n.g. Jeuring, Schoor] en Steenkist. 1 J. Krom, Wennink gedisc.. Dernison ge vallen. le Demifinale: 1 J. Koppen, 2 Krom. 3 Siebeling. 2e Demifinale: 1 P. Peetoom, 2 Klomp, 3 De Bruin. 3e Demifinale: 1 A. Schenk, 2 Schel, 3 v. d. Vossen. Finale: J. Koppen, 2 P. Peetoom, 3 A. Schenk. Wedstrijd voor Boodschappenjongens: le serie: Umans, 2 Ec-khard. 2e serie: 1 van Huuren, 2 Cop. Finale: 1 Cop, 2 Umans, 3 Eckhard. - De lichtstoet. O.ok de lichtstoet van negen uur tot half elf bracht niet weinig vertier in de binnen stad. Aan de georganiseerde Haarlemsc-he jeugd-organisaties werden niet minder dan ongeveer zevenhonderd fakkels uitgereikt, die, nadat ze ontstoken waren, een fantastischen Nog een kiekje van den historischen optocht. aanblik boden. Omstuwd en gevolgd door een juichende en joelende massa en begeleid door verschillende muziekkorpsen, trok de licht stoet langs de volgende route: Prinsenbolwerk (Dr. Huetschool), Kenmemerplein (rond den Julianaboom), Kruisweg, Kruisstraat, Smede- straat, Gr. Markt (N.Z.) Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Botermarkt, Barrevoetstr., Ged. Raam gracht, Wolstraat, Vijfhoek, Breest-raat. Gier straat, Gr. Houtstraat, Ged. Oude Gracht, KI. Houtstraat, Veerstraat, Oude Groenmarkt, Spekstraat Gr. Houtstraat tot Groote Markt. Vooral bij den 's morgens geplanten Ju- In één der zalen van Café-Restaurant Brinkmann had het slot van den feestdag plaats. Daar geschiedde namelijk de uitrei king van de prijzen, die 's middags bij de wielerwedstrijden op den Zijlweg behaald waren. De voorzitter van het Centrum-Comité, Mr. Dr. Bijvoet- hield een korte openingsrede, waarin hij een bijzonder woord van welkom richtte tot- de schoonzuster van den burge meester, Mevrouw MaarschalkVan Goor, en haar dochter. Spreker meende, dat het Cen trum-Comité met genoegen op dezen dag kan terugzien, omdat alle feestelijkheden uitste kend geslaagd waren, dank zij ook de mede werking. die het van de autoriteiten had on dervonden, speciaal van de politie en verder van de diensten Openbare Werken en Hout en Plantsoenen. De heer Bijvoet bracht dank aan den heer Herman Moerkerk, den kunst- zinnigen ontwerper van de oorkonde, die des morgens bij het planten van den Julianaboom in een looden koker aan den schoot der aarde was toevertrouwd, wat wel eenigszins weemoe dig stemde. Spreker uitte een woord van dank aan het adres van den heer R. M. v. d. Hart. die niettegenstaande zijn druk werk als schoolhoofd en als comitélid van de Flora tentoonstelling, toch nog tijd gevonden had, met de kinderen de feestliederen in te stu- deeren. Ook als dirigent had de heer v. d. Hart zich weer voortreffelijk van zijn taak gekweten. Tenslotte dankte de heer Bijvoet de besturen der wielrennersvereenigingen „Achilles" en „De Kampioen" voor hun schit terende medewerking. Spreker was van oor deel, dat deze feesten weer hadden bijgedra gen tot versteviging van den band tusschen ons Vorstenhuis en de Haarlemsc-he burgerij. Dat de liefde voor Oranje is aangewakkerd, is een ruime belooning voor het Centrum- Comité. De heer Bijvoet reikte daarna de fraaie prij zen uit. Voor iederen winnaar had hij een vriendelijk en toepasselijk woord. Dadelijk na de prijsuitreiking werden een paar gramofoonplaten afgedraaid, die voor den K R. O. waren vervaardigd en die de redevoeringen van den heer Bijvoet en van den burgemeester heel duidelijk weei-gaven. De heer Adr. Kurvers, die den ganschen dag onvermoeid voor het welslagen van deze feesten in de weer was geweest, deelde onder luid applaus mee, dat besloten was de plaat met de rede van den heer Bijvoet aan hem als een herinnering te overhandigen. De an dere plaat werd aan het nichtje van den bur gemeester geschonken. De aanwezigen bleven nog geruimen tijd gezellig bijeen. Telegram aan Prinses Juliana. Het volgende telegram is verzonden: „Het Centrum-Comité der Vereeniging Koningin nedag te Haarlem: in vergadering bijeen; biedt Hare Koninklijke Hoogheid op Hoogst- derzelver verjaardag zijn oprechte en welge meende gelukwenschen aan en bidt Hare Ko- ninklijke^Hoogheid Gods zegen toe. Mr. Dr. F. A. Bijvoet, voorzitter; A. H. de Bruyn Sr., secretaris." De concerten op de Groote Markt. Des namiddags van vier tot zes en 's avonds van halfnegen tot elf uur werden resp. door „Harmonie Crescendo" en „St. Caecilia" con eer ten gegeven, die door een talrijk publiek werden bijgewoond. Het gebodene werd blij kens het dankbaar applaus op hoogen prijs gesteld. Christ. Oranjevereenigins: Prins Willem I. De Christelijke Oranje Vereeniging Prins Willem I hield den herdenkingsavond op den verjaardag van Prinses Juliana in de Groote of St. Bavokerk, welke bijeenkomst vrij goed bezocht was. Nadat men gezamenlijk Psalm 68:16 gezon gen had. las de heer de Vries van het bestuur der Oranje Vereeniging uit Pslam 136 voor. waarna hij in gebed voorging, bij ontstente nis van Ds. Foeken. Hierna sprak hij een korte rede uit waar in hij opwekte schouder aan schouder te gaan staan, onder de vanen van Oranje, welk huis kortelings zware slagen gekregen heeft. Het koor der Christ. Zangvereeniging Door Zang Vriendschap, dmecteur de heer F. Pijl man, zong vervolgens een drietal oud-Neder- landsclie KederenWilt heden nu treden. Bede voor het Vaderland en Domine Salvam fac. Prachtig klonk het gezang in het oude gebouw. Ds. D. J, Couvee, Geref. predikant te Hille gersberg sprak vervolgens over Oranje en Ge wetensvrijheid. Hij begon met den moord te schilderen van Balthasar Gerards op Willem de Zwijger, wiens laatste woorden waren: O, God. ontferm U over mij en mijn arme volk! Twee beginselen werden vleesch bij die ge beurtenis. nl. de gewetensdwang (al kost het een moord) en de gewetensvrijheid (al kost het eigen leven). Het beginsel, dat in den Prins tot uiting kwam was al oud, want Con- stantïjn de Groote, de eerste Christenkeizer, Een der aardigste nummers van den wieier tusschen de boodschappenjongens. Door vedstrïjd op den Zijlweg was de strijd hen werd een felle strijd geleverd. heeft al vrijheid van geweten afgekondigd in zijn rijk, doch zijn streven mislukte, om dat hij het zuiver op politieke gronden deed. Willem de Zwijger zou de gewetensvrijheid blijvend geven. In onze dagen gaan echter weer stemmen op. die slechts verkrachting zijn van het menschelijk geweten. Men ziet het buiten onze grenzen, doch ook hier kan dat komen, de beknotting van de vrijheid van consciëntie. En ware Oranjeliefde kan niet bestaan zonder die vrijheid. Met- de waar schuwing. dat niemand het kostelijk goed van de vrijheid van consciëntie zal prijsgeven en het zeggen van het couplet Mijn Schild ende Betrouwen zijt Gij, o God. mijn Heer sloot spreker zijn rede Nadat de heer P. Halsema een schoone fan tasie „Wilhelmus'' op het orgel had gespeeld, trad ds. T. Kloosterman, Herv. predikant uit Amsterdam op den preekstoel, Hij vergeleek de Oranjeliefde in ons volk met een bruisen de onderaardsche rivier, die op bepaalde oogen blikken slechts zichtbaar en merkbaar wordt. In 1909 kwam de blijde mare, dat een kroon prinses geboren was. Laten wij, aldus spv. dat kostbare pand, ons toevertrouwd bewaren! Er zijn meer kostelijke goederen, nl. gewe tensvrijheid. nationale onafhankelijkheid, goede naam bij andere volken, protestantsche religie maar dat alles hangt samen met het geschenk, dat God in Oranje gaf. Nog staat de Oranjeboom in Nederland, al is hij ook be snoeid het laatste jaar. Opmerkelijk is. dat het voortbestaan van het Oranjehuis zoo dik wijls aan één leven heeft gehangen (stad houders Willem m. IV en V en koningin Wil- helmina en Prinses Juliana). Daarom moet men dat pand goed bewaren, door den band met het Oranjehuis te versterken, door Oranje in het hart te dragen, door te bidden voor. met- en' om Oranje. Het programma vermeldde voorts wederom optreden van het koor met Zoete Vrede, van A Romberg, Des Herders Zondagsbed van C Kreut-zer en Gloria Patri van F Pijlman. Na een slotwoord en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de bij eenkomst gesloten. De feesten in Haarlem-Noord. Van het feest in Haarlem-Noord valt nog te vermelden, dat de prijswinners in den op tocht waren: de Germaan (A. Visser) en het 18e eeuwsch bruidspaar (B. Snoek en A. Hetem) in de historische afdeeling en de Volendammers (T. Rohlorim en N. Visser) de boer en het boerinnetje (G. en H. Rooyers) en de Zeeuwsche paarden van den heer Schor- nagel. De film, die voor de kinderen in het Frans Hals Theater werd vertoond, na afloop van den optocht, gaf beelden uit het leven van Prinses Juliana; verder was er nos een ko mische film. waarbij de kinderen voort durend schaterden van het- lachen. „Natuur lijk werden zij ook getracteerd. Des avonds zou een muzikale ommegang worden gemaakt, door de Haarlemsche Muziekkappel, die evenwel, niettegenstaande een mondelinge overeenkomst was setroffen niet is opgekomen, zoodat Haarlem-Noord van den aangekondigden ommegang versto ken is gebleven. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven Wielerwedstrijden en lichtstoet. lianaboom op het Kennemerplein, die door een rand van vetpotjes omgeven was, bereikte de vroolijkheid haar hoogtepunt. Op de Groote Markt zou de lichtstoet ont bonden worden, maar wegens de drukte aldaar werd het beter geoordeeld, naar de Zijlvest te marcheeren. waar de stoet, dank zij ook de ordemaatregelen van de politie, in de meest volmaakte orde uiteen, ging. Een groot deel van het Centrum-Comité, met Mr. Dr. Bijvoet voorop, heeft den ganschen tocht meegemaakt De stoet werd gevormd door leden van de Graal, Driehoekmeisjes, Padvinders en de Ka tholieke Jeugdcentrale. „De macht van het kleine". Met groote voldoening en dankbaarheid, denken we terug aan de filmavonden en wij willen dan ook langs dezen weg alle onge veer 700, bezoekers hartelijk danken voor de ■betoonde belangstelling, waarmede ze kennis namen van het werk der vereeniging ter ver pleging van Lijders aan vallende Ziekte, dat hier in de plaats onzer inwoning wordt ver richt. Naar aanleiding van een en ander heeft onze afdeeling een nieuw plan: de Vereeni ging te helpen in het met toenemend succes bestrijden van deze vreeselijke kwaal, om haar in staat te stellen 'het werk harer con- sultatiebureaux en haar nazorg over ontslagen patiënten krachtig voort te zetten willen wij ons ledental, dat thans ongeveer 750 is, op voeren tot 1000. Wij moeten daartoe evenwel nieuwe medewerkers hebben. Wij hebben nu 25 collectanten en de handen - vol met onze leden. Om nieuwe te winnen en te verzorger- vragen wij nieuwe vrij willige krachten. Wie van de dames of heeren lezers geeft zich op? Een ander plan is de jaarlijksche bloemen- collecte te houden op 2en Pinksterdag; daar voor moeten wij collectanten hebben boven de 14 jaar, maar vooral ook flinke menschen, die als leidsters in de 6 verschillende ressor ten van de stad deze bloempjescollecte hel pen voorbereiden, opdat aan de organisatie niets ontbreke. Wie helpt ons? Dan even een briefkaartje of een telefoontje? J. KORTENHOEVEN, Voorz. Tel. 28637. A. STEENKIST. Secretaresse. Schreveliusstraat 26. Revolutionair? Geachte Redactie. Nauwelijks is de verkiezingsstrijd met vele mooie beloften en aanbevelingen maar ook helaas beschimping en verdachtmaking ach ter den rug, of andere verdachtmaking volgt er weer in het ingezonden stuk in uw blad van 19 April: „De Dienstplicht". Wij worden nu weer gewaarschuwd voor de Jongeren Vredesactie, welke zich in dienst heeft gesteld van den strijd tegen oorlog en toerusting en deze vereeniging wordt aan geduid als in beginsel revolutionnair. Mis schien noemt men de vrouwen vredesactie en Kerk en Vrede ook zoo. In dit verband kan er aan herinnerd worden, dat Hij die kwam om vrede op aarde te brengen, als een revolution nair op last van de overheid aan het kruis werd genageld, terwijl het volk Hem feeste lijk binnen Jeruzalem's muren had binnen- gehaald. Bij onze Oostelijke buren worden predikers van God's woord als revolutionnair met kaal geschoren hoofd in concentratie kampen aan dwangarbeid gezet door de over heid. En hier waar men de vredesgedachte propageert, 't zij door geweten of gehoorzaam heid aan God's woord, wil men dit fnuiken door verdachtmaking. Het is alles de groote strijd tusschen licht en duisternis, tusschen God en den mammon. De wereld heeft de

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7