Hoe voer ik mijn spelpeil op? .ARNHEM" Sport-Varia. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ De bloem van den dag. DONDERDAG 2 MEI 1935 HAARLEM'S D A G B L A D 7 SPORT EN SPEL Tennis-wenken van den wereldkampioen Fred Perry. Een raadgeving aan beginners. Fi'ed. Perry, Ik stel mij voor. dat vele mijner lezers misschien de meeste wenschen te weten „Zal hij mij vertellen, hoe ik mijn spel kan verbeteren?" Ik zal trachten daarbij behulp zaam te zijn en in de technische uiteenzet tingen zoo eenvoudig mogelijk blijveu. Ik ben niet van plan streng en dogmatisch te werk te gaan bij het geven van wenken over dat veel besproken onderwerp „correcte stijl". Want wat correct is vom- den eenen speler, is juist het tegenovergestelde voor den ander. Ik kan alleen de methoden verklaren, die ik met succes gevolgd heb en die wellicht ook u voordeel brengen. Als een jongmensch een bepaalden slag van nature goed speelt, moet hem zelfs wanneer zoo'n slag niet „klassiek" is feite lijk toegestaan worden die te blijven spelen, zoolang de vrije ontwikkeling van het spel er niet door belemmerd wordt. Neem bijvoorbeeld de backhanddrive. Ik veronderstel, dat de meeste trainers, in ieder geval de meeste Britsche trainers, H. W. Austin als het volmaakte voorbeeld zullen nemen. Zij zullen tot hun leerlingen zeggen „Ga naar Wimbledon; kijk naar Austin en volg hem zoo nauwkeurig mogelijk na". Een heel goede raad, tenzij de jongen of het meisje in kwestie van nature een andere backhand heeft, welke, wanneer zij op de juiste wijze wordt ontwikkeld in de toekomst tot behoor lijke prestaties in staat is. Alleen wanneer een slag zoo slecht is, dat hij een handicap voor de tenniscarrière van den ongelukkigen be zitter dreigt te worden, zou ik willen zeggen: „Schaf dien af en leer een anderen aan". Austin's backhand, hoe volmaakt ook, is een uit vele. Die van René Lacoste, genomen met den top van het racket hoog opgeheven, waar bij vaart en richting in sterke mate van de draaiing van het lichaam afhankelijk zijn, is een even sierlijke als doelmatige slag. Jack Crawford heeft zijn „gesneden" backhand prachtig onder controle. Het zou toch wel het toppunt van dwaasheid geweest zijn, wanneer een trainer zou gepoogd hebben deze groote tennissers een andere methode aan te lee- ren. De backhand van Jean Borotra, onjuist als zij in de oogen van technici moge schijnen, heeft in menigen heftigen strijd stand gehou den. Maar Borotra vormt de wetten voor zich zelf. Ik moet er bij het jeugdige clublid op aan dringen naar volmaaktheid in zijn spel te streven, al zal hij die en mijn opmerkingen tot de heer en zijn natuurlijk ook tot de dames gericht waarschijnlijk nooit bereiken. De poging om over de geheele linie zoo per fect mogelijk te spelen is van veel meer be- teekenis dan het uitsluitend gebruik van be paalde sterke en verwaarloozing van de zwak ke slagen. Ik heb menschen gekend, die. omdat ze een bruikbare forehand drive bezaten, jaar in jaar uit de backhand „ontdoken", maar de tijd komt, dat zelfs het beperkte met deze tac tiek verworven succes bij het klimmen der jaren en het verminderen der energie ver dwijnt. Lawn-tennis wordt geleidelijk aan zoozeer als all-roundspel beoefend, dat die spelers, die slechts de beschikking hebben over een of meer slagen, steeds minder in het stuk voorkomen Men heeft mij verteld, dat W. T. Tilde.n in zijn jonge jaren een heelen winter besteedde aan het hervormen van zijn backhand drive. Ikzelf verloor eens mijn plaats in mijn club team, omdat ik ten koste van alles besloten was te leeren hoe ik bij een aanval het best den bal „ineens" kon nemen. Die poging bracht mijn spel tijdelijk in de war, maar altijd weer ben ik er dankbaar voor, dat ik het eens heb doorgezet. Beschouw uw slagen als aandeelen in het tennisspel, die steeds uitbreiding behoeven. Oefen u, zooals een studeerend. pianist de toonladders beoefent; en al zijt ge misschien een plaag voor uw vrienden net zooals de jonge musicus toch dient ge uw pogingen onverdroten voort te zetten. Oefenwedstrijden zijn bedoeld om te oefenen; of ge wint of ver liest is van weinig gewicht. Ik kan u geen nuttiger algemeenen raad geven dan deze: tracht een all-roundspeler te worden, zelfs al koestert ge geen hooger adspi- raties dan een plaats in uw clubteam. De spel- kwaliteit in de clubs en de tournaments gaat dusdanig' vooruit, dat het noodzakelijk is ge worden naar „all-roundheid" te streven. Ik weet, dat sommige sterke spelers de hoog ste eer hebben weten te behalen met een be perkt slagen-repertoire. De krachtige fore hand drive van Mrs. Phoebe HolcroftWatson bijvoorbeeld, bracht haar op de eerste plaats van de Engelsche ranglijst; zij behaalde over winningen op Miss Helen Jacobs (thans Ame- rikaansch kampioene) en zegevierde ontel bare malen in de Wightman Cup- en andere toumooien. ofschoon zij haar backhand slechts als defensieve slag en de volley in het geheel niet gebruikt. Men vertelde mij, dat Gerald Patterson kampioen op Wimbledon werd met een grillige backhand, die hem dikwijls in moeilijke situaties bracht. John Doeg. een Amerikaansch kampioen uit den laatsten tijd, slaat een prachtige service en volley, doch zijn ground stroke staat op lang niet zoo'n hoog peil. Doch het zijn de sterke en niet de be trekkelijk zwakke slagen van deze „sterren", welke wij moeten overnemen. W. T. Tilden beëindigde juist zijn loopbaan als amateur, toen ik mijn intrede in de groote tenniswereld" deed. Ik noem hem. omdat zijn spel over de geheele linie geperfec- tionneerd was. Forehand, backhand, volley, smash, „spin" van allerlei karakter of in het geheel geen „spin", dat alles had hij tot zijn beschikking. Het resultaat was. dat hij steeds groote variatie in zijn spel kon en kan brengen. Hij verstaat de kunst zijn spel aan de zwakheden van zijn tegenstander aan te pas sen. Tenzij ge een genie zijt zult ge met uw tennisgestalte nooit hooger groeien dan Til- den's schouder, maar het is in ieder geval amusant het eens te probeeren. (Nadruk verboden.) VOETBAL. BelgiëNederland. Het Belgisch elftal samengesteld. Het Belgische elftal, dat op Zondag 12 Mei te Brussel tegen Nederland in het veld zal komen, is als volgt samengesteld: Doel: Christiaans (Liersche Sport Kring.) Achter: Paverick (Antwerp F. C.) Smellinckx (Union St. Gilloise). Midden: Dalem (Standard Luik), Stijnen (Berghem Sport), Claessens (Union St. Gil loise). Vóór: Devries (Antwerp F. C.), Voorhoof (Liersche Sport Kring), Raymond Braine (Sparta Praag) of Mondelé (Daring Club). Brussel), Isenborghs (Beerschot) Joacim (Berghem Sport). Reserves: De Braedt (Cercle Sportif Brugge) Pappaert (Union St.-Gilloise)Meul- dermans (Beerschot), De Winter (Beerschot), Van Caelenberg (Union St. Gilloise). Bastin Union St. Gilloise), Viellevey (Bressoux). SCHAKEN. „SINT BAVO" De uitslagen van de onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: F. Puts wint van B. v. Kessel. Van Osch wint van Wijtkamp. C. Bottelier verliest van Th. van Dijk. W. de Boer wint van N. Bottelier. Groep II: J. Hasert wint van J. Bottelier. Koelemij verliest van Heuser. Emans wint van Hommes. De Wit wint van Jonkman. J. v. Dijk verliest van J. v. Kesteren. CLUBKAMPIOENSCHAP DAMCLUB HAARLEM. Hieronder volgen de resultaten van de Woensdagavond j.l. gespeelde partijen voor den wedstrijd om het kampioenschap 19341935 van de Damclub Haarlem. Hoofdafdeeling: F. A. BerkemeierTh. v Wamel 20. Tweede afdeeling: J. HeymansR. Groos; J. Oosterling—J. Burghout 0—2; L. P. HugesH Kroon 2—0; A. BurghoutP. Mollema 2; F MollemaJ. Hartel 20. Promotie-degradatiewedstrijd: P. v. Wamel G. Elzing 0—2. COMPETITIE NED. DAMBOND. De vierde klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) is thans geëindigd. De eindstand luidt: gesp.gew.gel.verl.b.pnt. pt. Damcl. „IJmuiden" IV 6 5 1 0 8337 11 Haarl. Damclub IV 6 4 1 1 70—50 9 Damcl. „Hoofddorp" 1 6 1 1 4 4476 3 Haarl. Damclub V 6 0 1 5 46—74 1 „HET OOSTERKWARTIER" Uitslagen van den ouderlingen wedstrijd: W. v. d. Berg wint van C. Hesseling; A. Hen- nekarn wint van C. Cardol; M. Visser wint van C. van Es; Y. de Jong remise met J. Abbevé; J. van Duijn wint van A. de Jong; J. Poppen wint van T. Bel. Simultaanséance J. P. van Eijk. Hieraan namen deel 12 spelers, waarvan de simultaanspeler 8 partijen won, één partij re mise speelde tegen J. Abbevé en 3 partijen ver loor tegen J. Bel, Y. de Jong en W. de Jong. Onze landgenoot P. Bon, die op Ford V o uit Brussel is gestart als deelnemer aan de Rallye van Marokko, is te Marrakesch op tijd gearriveerd, komende van Meknes. Deze route waarvan de afstand 557 K.M. bedraagt, was verplicht; zij moest worden afgelegd met een gemiddelde snelheid van 68 K.M. per uur! De heer Bon is boven deze grens gebleven. He den starten de deelnemers naar Angadin en daarna naar Casablanca. - Voor de Zuid-Amerikaansche zóne van het Davisbekertournooi heeft Brazilië met 32 van Uruguay gewonnen zoodat het eer ste land zich geplaatst heeft voor de finale der Amerikaansche zóne. - Eén van Frankrijks bekendste wieler kampioenen, de oudste der Pelissiers, Henri, op noodlottige wijze om het leven geko men In een hoogloopenden twist hebben eenige revolverschoten een eind aan zijn be staan gemaakt. De K.N.A.C. zal ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van 's-I-Iertogenbosch een Sterrit organiseeren naar de jubileerende stad. De datum zal nog nader worden vast gesteld, maar in ieder geval zal de rit op een Zondag in de maand Juli worden gehouden. Uit Algiers: De barragepartij voor het wereldkampioenschap driebanden tusschen Lagache (Frankrijk) en Puigvert (Spanje) titelhouder is na spannenden kamp door den Franschman gewonnen. Puigvert kwam aan zienlijk voor te staan; op een gegeven mo ment leidde de Spanjaard met 4538. Maar Lagache haalde in en won tenslotte nog met 5047. Behalve Fransch en Europeesch kam pioen is deze speler dus ook wereldkampioen geworden. Onze landgenoot Groenteman werd laatste in het eindklassement. beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. Dir. BijkarUoor W. J WIERSMA. Scho'ertingel 129 Bosch bij Ede brandde. Vermoedelijk kwaadwilligheid in het spel. (Adv. Ingez. Med.j DAMMEN. G. O. Allen. CRICKET. Het seizoen in Engeland begonnen. Op 1 Mei. geen dag later, begint in Eneeland het cricketseizoen. Dan beginnen de cricketers aan de afwerking van een programma, dat reeds maanden tevoren samengesteld en be kend is. Worcestershire—Zuid-Afrika, M.C.C.— Surrey. Cambridge—Sussex, Kent—Leicester shire zijn de vier 1ste klasse wedstrijden, waarmede het seizoen geopend wordt. De Zuid-Afrikanen hebben reeds drie één- daagsc'ne oefenwedstrijden, alle counties een of meer „triaP'-matches achter den rug. De geoefendheid van de spelers blijkt wel uit het feit dat op den eersten dag reeds twee centuries, waaronder een door Frank Woolley, gescoord geworden zijn. Het cricketseizoen in Engeland belooft be langwekkend te worden, waartoe ver schillende omstandigheden medewerken. Voor eerst het bezoek van de Zuid-Afrikanen, die vijf testmatches tegen Engeland spelen; voorts de invoering van den nieuwen l.b.w.- regel, het volgen van de verrichtingen van de jonge spelers die voor een test-trial in aan merking komen. Wat testcricket betreft heeft Engeland wel wat goed te maken na eerst de rubber tegen Australië en vervolgens ook die tegen West- Ind-ië verloren te hebben. Of Wyatt, die van zijn in West Indië opgeloopen kwetsuur ge heel hersteld is, Engeland tegen Zuid-Afrika zal aanvoeren, valt nog te bezien. Velen geven aan G. O. Allen, den Middlesex-cap tain, en ook Holmes, den aanvoerder van Surrey, een goede kans. De Zuid-Afrilca- vnen. die in Engeland door sommige cricket-experts niet voor vol aangezien worden, moeten over een sterk team beschikken, dat be halve prima geva rieerd bowlen, bril- lant veldwerk te zien zal geven. Captain Wade. een goede bekende in Engeland, waar hij veel gespeeld heeft. Siedle, Mitchell Cameron, de jonge Nourse moeten heel wat runs in hun bat hebben. Van Cameron als wicket-keeper gaat een groote roep uit. Het debuut van onze stamverwanten wordt met belangstelling gemoet gezien. De testwedstrijden, tegen Zuid-Afrika te spelen, zullen voor Engeland een goede gele genheid bieden om het aanwezige jonge spe lersmateriaal te bestudeeren in verband met den toer naar Australië, die weer aan het ein de van het volgende seizoen ondernomen wordt. De nieuwe l.b.w. regel, dien ook de Zuid- Afrilcanen in wedstrijden toepassen, zal na tuurlijk wel van invloed zijn op de totalen, doch niet in de mate, als door velen verwacht wordt. De vrees dat de wedstrijden in twee da gen afgeloopen zullen zijn, zal niet bewaar heid worden. In vele wedstrijden wordt eerst na drie dagen spelen een beslissing verkregen. Wij zullen spoedig zien, welke counties Lan cashire, de kampioen van 1934, naar de kroon zullen steken. Bij een spel als cricket is het maken van voorspellingen al heel moeilijk. Het Australische team, dat na het einde van het Engelsche seizoen naar Zuid-Afrika trekt, is thans gekozen. Bradman, die aanvankelijk als captain genoemd werd. gaat niet mede. De volgende spelers zijn gekozen: V. Richard son (capt.), B. A. Barnett, W. EI. Brown, A. G. Chipperfield, L. S. Darling, EI. I. Ebeling, J. H. Fingleton, L. O. B. Fleetwood-Smith, C. V. Grimmitt, S. J. Mc.Cabe, E. Mc.Cormick. L. P. O'Brien, W. A. Oldfield en W. J. O'Reilly. Dit is een sterk team. Vijftien matches, waar van vijf testmatches, worden gespeeld. De testmatches hebben te Johannesburg (2) Durban (2) en Capetown plaats. HERElENKING LUITENANT-ADMIRAAL J. H. VAN KINSBERGEN. Op aanstichting van de oudheidkundige vereeniging „Felna" is Woensdag te Apeldoorn herdacht, dat het 100 jaar geleden was, dat Jan Hendrik van Kinsberge:. werd geboren. In het gemeentehuis had de vereeniging 's mid dag een herdenkingssamenkomst belegd, welke werd bijgewoond door de burgemeesters van Apeldoorn. Doesburg en Elburg, Een eenvoudige gedenksteen werd onthuld. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan op een terrein, gelegen ten Westen van de Renkumsche Beek tusschen Bennekom, Renkum en Bunderkamp. op het grondgebied van de gemeente Ede. De brand nam spoedig een grooten omvang aan en liet zich zeer ernstig aanzien. Onmiddellijk toe geschoten burgers en militairen van het gar nizoen te Ede slaagden er echter spoedig in het vuur te stuiten. Toen de brandweer van Ede ter plaatse verscheen, was de brand na- jenoeg gebluscnt. Om half vijf waren de laat ste vlammen gedoofd. Eenige perceelen hoog dennenbosch, welke gevaar liepen, konden worden gespaard. Ongeveer 25 H.A. hooge heide en vliegden nen zijn door het vuur vernield. De oorzaak van dezen boschbrand is nog niet bekend. Het verbrande terrein ligt niet aan den grooten weg en -is ongeveer 500 Meter van den spoor weg verwijderd. De mogelijkheid, dat hier kwaadwilligheid in het spel zou zijn. acht de politie, die een onderzoek heeft ingesteld, niet uitgesloten. In dit verband wijst men op de omstandigheid, dat de heide in dezen tijd van het jaar nog niet geheel „droog" is, zoodat de kans op het uitbreken van boschbranden door normale oorzaken gering geacht wordt V ruclitboomenbloei. De Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. meldt d.d. 1 Mei: Omtrent den stand van den vruchtboomen bloei werden heden de volgende berichten ontvangen: De Betuwe: In de omgeving van Zaltbom- mel staan de peren en kersen in vollen bloei: de bloei der appels wordt spoedig ver wacht. Te Eek en Wiel zijn de .kersen- en perenbloesems prachtig en beginnen enkele appelboomgaarden te bloeien. Voor een bezoek aan De Beemster wordt aanbevolen, komende van Purmerend. den Purmerender weg in de richting Kwadi.ik te volgen: voorts ook den Zuiderweg en Volger- weg. in de richting Midden-Beemster. Maretakken. Op de tentoonstelling zien we bij de inzen ding der firma „De Teunisbloem" op den ach tergrond een flinke hazelaar, waarop een eigenaardige woekerplant zit. die in ons land alleen in Zuid-Limburg voorkomt. Het is de vogellijm of maretakken, door personen, die de moedertaal niet erg waardeeren, bij voor keur met het uitheemsche „mistletoe" aange duid. In onze omgeving stond indertijd een exemplaar op de populieren bij het terras van Duin-en-Daal. Reeds zei ik, dat in Zuid-Lim burg de Viscum niet zoo zeldzaam is en er vooral voorkomt op appel, peer en populier, dus vooral op boomen met zachte bast en ge ringe kurkvorming op de jonge takken. Op het oogenblik bloeit de vogellijm, met- kleine, gele bloemen, die als drielingen bijeen zitten. De plant is tweehuizig, zoodat er manlijke en vrouwlijke planten zijn. Aan de laatste zitten 's winters de witte, iets vergiftige bessen. Maar de mistellijster (Turdus viscivorus) lust ze wel en de kleverige zaden, die maar niet van zijn snavel willen, strijkt hij op de takjes af. Prebeer het eens met Kerstmis; men strijkt het zaad nooit van zijn vingers op den grond, maar van de eene op de andere. Het duurt lang vóór men de jonge plant ziet komen, want een paar jaar gaan daarmee voorbij. Eerst dringt een boorwortel in het hout en daarvan gaan bastwortels tusschen hout en schors door Hiervan uit gaan weer de „dui kers", die uit het hout water en zouten op nemen. De plant heeft wel bladgroen en kan dus voedsel bereiden, maar de minerale grond stoffen en water worden uit de boomen ge haald. 't Is dus een halve- of hemi-parasiet. Snoeit men hem af, dan komen vaak nieuwe spruiten uit de bastwortels en zoo ontstaan groote bossen van tot 4 M. omvang. Bij Weenen staat op het eilandje Prater een populier met 30 groote en 60 kleinere Viscums! Over het nadeel zijn de meeningen verdeeld. De varië teit op de zilverden schijnt de voedstel-plant- vaak te dooden, maar men heeft jaren lang de hospes en de parasiet beide goed gezond zien voortleven, en er zijn Viscums bekend met 50 jaarringen! Ik heb nu al jaren lang een Viscuum op een Meidoorn, indertijd geleverd door „de Teunisbloem", en er is geen spoor van verzwakking bij de voedst-erplant. Mo- lisch heeft zelfs een poos alle blad van de hospes weggesnoeid en alleen de maretakken laten staan,, die bleven groeien, hoewel niet zeer lang. Buiten ons land zien we de maretakken veel in geheel Midden- en Zuid-Europa. Bij Verona stond eens een Viscum op een andere zeer ver wante woekerplant, de Lorant-hus. en in de tropen zit Viscum soms op Viscum. De maretakken („bezwerings-takken, mare- heks) speelde een rol in het volksgeloof, want hij was uit den hemel op de boomen gevallen! Met een gouden sikkel sloeg de druïde i pries ter) er op Nieuwjaar een tak af. die op een wit laken moest vallen.- De blinde Heudoer doodde met een pijl van de maretak den .ichtgoci Baldur en ten slotte was de toovérroede van Persephone, waarmee de poorten der onderwe reld" werden geopend, een tak van Viscum album. A. MELLINK. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, tvordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Dierenmishandeling. Een dezer dagen werd mijn oog getroffen door een ergerlijk schouwspel, toen in het parkje om den vijver aan de Heussensstraat 'eenige vaeantie-vierende H.B.S.-ers hun te veel aan vrijen tijd niet beter wisten te be steden dan door ter plaatse gevangen kik kers opzettelijk te verminken door ze met kracht op de steenen te gooien, om daarna de bloedend verwonde en machteloos geworden dieren deels in het water te werpen, deels te gebruiken bij hun ..spel". De overtollige slacht offers werden onder groote hilariteit der zeer jeugdige omstanders dood getrapt. Op een vermanend woord, dat op de bij de Nederlandsche jeugd gebruikelijke wijze met hoongelach werd ontvangen, staakten de jeugdige dierenbeulen tijdelijk^ hun „spel". Hier is plaats voor krachtig optreden door ouders en opvoeders om do helaas bij kinderen veel voorkomende wreedheid, die op laffe wijze juist op weerlooze dieren wordt botgevierd, tegen te gaan. Geeft kinderen geen dieren, om deze tot speelgoed te laten dienen, maar laat ze de kameraden der kin deren zijn. Houdt bovenal de jeugd de groote laf heid voor. die steekt in de mishandeling van weerlooze wezens en brengt de kinderen onder het oog. dat zij hun tijd beter kunnen be steden met het beschermen van in nood ver- keerende beesten, die werkelijk wel wat meer bescherming noodig hebben. Zij zullen dan met voldoening aan hun vrijen tijd terug denken! U dankend voor de plaatsruimte teeken ik. Hoogachtend, JOH. HOGENDIJK. Aan de jonge Generatie. Op 9 Februari van dit jaar zijn een aantal ionge menschen. voortgedreven door den hartstochtelijken wil om het dreisrend oor- logseevaar af te wenden, gekomen tot de op- richtins van het Nederlandsch Vredes Insti tuut. Wij hebben hierbij niet het plan gehad een nieuwe vredesvereeniging te stichten naast de talloos bestaande organisaties op dit ge bied in ons kleine land. Onder den naam van Nederlandsch Vredes Instituut hebben wij tot doel gekozen de be staande groepeeringen samen te brengen tot één weerbare kracht tegen oorlog, bewape ning en de heijlooze machten, die deze fac toren direct of indirect in de hand werken. Wij hebben adhaesi^ verzocht van vooraan staande organisaties en de Contact-Commissie gemengd in ons plan om tot een algemeen congres te komen Het woord is nu aan dezen. Behalve dit vragen wij echter aan hen die buiten de rijen der vredesbeweging staan, al dan niet weerhouden door individueele mo tieven. ons werk met raad en daad te steunen en van hun bereidheid te getuigen door zich bij ons aan te sluiten. Volledige inlichtingen worden verstrekt aan onderstaand adres: VOOR HET NEDERLANDSCH VREDESINSTITUUT. SEL SPRUYT. Emmastraat 36. Haarlem. De Vrouwen Vredesgang. Op Zaterdagmiddag 18 Mei zal de Alge- meene Nederlandsche Vrouwen Vrede Bond, in samenwerking met den Internationalen Vrouwen Bond voor Vrede en Vrijheid, haar tweeden Vredesgang te Den Haas houden. Vróuwen van Nederland, sluit u bij ons nan. Trekt allen mee op 18 Mei naar Den Haag, zoodat duizenden vrouwen, meer nog dan verleden jaar. op de Goodwill-day zullen "•etuigen. vastbesloten te zijn. hun kinderen te beschermen tegen het monster Oorlog. Helpt allen mee om ons ideaal ..geen oorlog meer" te bereiken. Zonder vrouwen kan de wereld niet voortbestaan; wel zonder oor- 'og. Ons motto is dat van den H. Augustmus: „Het is beter den oorlog te bestrijden 1 met het woord dan met het zwaard". Vrouwen, wij rekenen op u. Inlichtingen ziin te verkrijgen bij: Mej. Basset, Saxen Weimarlaan 40 te Amsterdam en mevr. Koh ier van Tijen, Joh. Verhulststraat te Amster dam. 18 Mei 18 Mei Vrouwen-Vredesgang. Wij Vrouwen Wij vrouwen vinden, dat onze zonen, broe ders. echtgenooten, vrienden, beter werk voor den maatschappelijken opbouw kunnen doen dan een onnatuurlijken dood te sterven op het veld van oneer (broedermoord), om misschien eenig materieel voordeel te verschaffen aan de aandeelhouders der particuliere wapen industrie. (Heusch niet voor het Vaderland!) Wij vrouwen vinden, dat het immoreel is, onwaardig en onlogisch, de sfeer van angst en wantrouwen, welke kunstmatig en stelsel matig internationaal wordt gevoed, te ver sterken door zelf angstig en wantrouwend te zijn en bieden daarom inplaats van de vrees en het wantrouwen ons moedig vertrouwen m den vrede' aan. een vertrouwen, dat in ons ongeschokt leeft en waarvan wij willen ge- tuisen op Zaterdag 18 Mei in Den Haag. Vrouwen, houdt.he.t .licht van Uw ideaal brandende, want daaraan worden alle andere maatschappelijke lichten ontstoken, als volksgezondheid, kunst, onderwijs, weten schap, religie- en zoovele andere, die nu een maal niet kunnen branden in een sfeer van haat, angst en wantrouwen. Dit Licht is het licht van den Vrede, zonder welke het geluk van den arbeid niet kan bestaan, niet kan worden beleefd. In naam van alle menschelijkheid, In naam van het Goede en Schoone. dat ongetwijfeld in deze beschaving i.s tot stand gebracht, in naam van de Liefde voor onze zonen, broeders, echtgenooten en voor de zonen, broeders en echtgenooten in andere landen: Maakt U op voor den Vrede en mogen al onze zonen, broeders en echtgenooten den moed hebben, den bewondprepswaard5«en held* -:-;ed, vr— n beiden- en alleen te sterven voor hun ge weten. C. M. TOP. Führhopstraat 3»

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13