Burgemeester Kwint geïnstalleerd. Erdal vermoord door z'n glans! BEVERWIJK LISSE HILLECOM HAARLEMMERMEER DONDERDAG 2 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 15 VELSEN Door Wethouder Dunnebier. U Mr. M. M. Kwint. Kwint den ambtsketen had omhangen nam deze het woord: Rede van den Burgemeester. Mijnheer de Loco-Burgemeester, Mijne Hee- ren Wethouders, Mijne Heeren Leden van den Gemeenteraad van Velsen en verder Gij allen die deze plechtigheid m|3t Uw aanwezigheid wilt vereeren. SCHOENCRÊME Grooté doós 10 ets. Extra groote doos 15 ets. (Adv. Ingez. Med.) Onder zeer groote belangstelling werd he denmorgen Mr. M. M. Kwint als burgemeester van Velsen geïnstalleerd. De raadszaal en de publieke tribune waren geheel gevuld men be langstellenden. Onder hen merkten wij op de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal, Be verwijk, Wijk a. Zee en Duin, Abcoude en den oud-burgemeester Rij kens, den heer Dun, in specteur van het L. O. Uit de vorige gemeente van Mr. Kwnt, waren aanwezig de wethouders, de gemeente-arts, de administrateur van het Grondbedrijf, van Maatschappelijk Hulpbe toon, de gemeente-ontvanger, de chef van de af deeling onderwijs en financien. Verder was de politie vetregenwoordigd door 3 hoofd agenten, den rechercheur en 3 agenten. Oud burgemeester Rijkens maakte van het tijds bestek, dat aan oe plechtigheid vooraf ging, gebruik alle raadsleden en andere bekenden de hand te drukken. Behalve door den bijna geheel voltalligen -aad werd de plechtig'iei l bijgewoond door alle hoofden van takken van dienst uit de ge meente, den commissaris van politie, den hoofdinspecteur, e.. vele ambtenaren. Te half elf opende de heer Dunnebier-- de vergadering met een bijzonder woord van wel kom tot oud-burgemeester Rijkens, tot de fa milie van den nieuwen burgemeester en de afgevaardigden van Zuilen. Na den raad i kennis te hebben gesteld van het K. B. der benoeming werd de nieuwe bur gemeester door de heeren Handgraaf en Vis ser binnengeleid. Alle aanwezigen verhieven zich van hunne zetels. Toer nam de heer Dun nebier het woord. Rede van den heer Dunnebier. Mijnheer de Burgemeester. Het is nog maar 3 jaar en enkele dagen ge leden, dat ik op deze plaats, op hetzelfde uur, Uw voorganger als Burgemeester dezer Ge meente mocht installeeren. Met veel energie en toewijding heeft deze zich, gedurende de korte periode van zijn bur gemeesterschap, aan onze Gemeente gegeven,- en gaarne hadden wij hem nog een reeks van jaren zijn arbeid voor onze nijvere bevolking zien voortzetten. God heeft het echter anders beslist en hier voor hebben wij ons te buigen. Wel is bij zijn overlijden overduidelijk ge bleken hoezeer hij zich in dezen korten tijd bij alle kringen onzer bevolking bemind had gemaakt. Het is begrijpelijk, dat na zijn heengaan al spoedig de gedachten van velen uit deze Ge meente zich bezig gingen houden met de vraag wie wel de opvolger zou worden van Burge meester Rambonnet. Dat deze spanning nog verhoogd werd toen een- en andermaal Uw naam genoemd werd, zonder dat deze berichten bevestiging verkre gen, spreekt van zelf. Ook ons, die in meer dere of mindere mate met den Burgemeester mogen samenwerken, hield deze benoeming natuurlijk bezig. Op Zaterdag 13 April werd echter aan alle onzekerheid een einde gemaakt door het Ko ninklijk Besluit, dat bekend maakte, dat Bur gemeester Kwint, van Zuilen, met ingang van 1 Mei tot Burgemeester van Velsen was be noemd. En zoo mag ik U dan thans officieel als zoo danig welkom heeten namens onze Gemeente, den Raad en het College van Burgemeester en Wethouders. Wij als College hadden reeds het genoegen een paar maal U te mogen ontmoeten in klei nen kring, en ik meen te mogen zeggen, dat deze kennismaking ons goede verwachting voor de toekomst heeft gegeven. Wanneer ik spreek van moeilijke omstan digheden, waarin deze Gemeente verkeert, dan geloof ik goed te doen te zeggen, dat onze Gemeentelijke huishouding toch nog volkomen gezond is. Al mogen wij door den economischen ach teruitgang en de werkloosheid in groote zorgen verkeeren, toch behooren wij. dank zij de door den Raad tot stand gebrachte bezuini gingen en mede door de wet op het werkloos heids-subsidiefonds. niet tot de noodlijdende gemeenten, en hebben wij onze begrooting met de in die wet genoemde extra-subsidie sluitend kunnen maken. Om hiertoe te geraken hebben wij veel moeten prijsgeven wat tot de zeer gewenschte zaken behoort, doch wij zijn nog altijd met de hoop vervuld, dat ook voor onze gemeente eens weer betere dagen zullen aanbreken. Moge het U gegeven worden aan deze toe komst krachtig mede te werken. Mijnheer de Burgemeester! Ik wil eindigen met U nogmaals hartelijk welkom te heeten en ik spreek de hoop uit, dat onder Gods zegen Uw komst naar Velsen, ook voor U zelf, een bron van voldoening moge zijn tot heil, onzer Gemeente. En hiermede draag ik het voorzitterschap van deze vergadering aan U over. Ik heb gezegd. Nadat de heer Dunnebier burgemeester Dames en Heeren, Bij de aanvaarding van het ambt van Bur gemeester dezer Gemeente moge mijn eerste woord een woord van diepgevoelden dank zijn jegens H.M. onze geëerbiedigde Koningin aan Wie het behaagd heeft mij tot dit ambt te be noemen. Daarnaast spreek ik gaarne mijn groote er kentelijkheid uit jegens Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in dit Gewest, die mij voor deze benoeming hebben willen voor dragen. Vreemd zal het U te moede zijn thans den Voorzitterszetel te zien ingenomen door hem wien de eer is te beurt gevallen de opvolger te zijn van wijlen Mr. F. L. J. E. Rambonnet, den voor tref felij ken magistraat, den trouwen hoeder Uwer belangen, die in zijn helaas te kortstondige ambtsperiode reeds zoozeer Uw aller vertrouwen en sympathie heeft weten te verwerven. Hem zij door mij, zijn ambtsopvol- jer, nog eenmaal in deze zaal groote en eer biedige dank gebracht voor wat de gemeente Velsen hem verschuldigd is. Door mijn instal latie is er thans een einde gekomen aan een interregnum van een drietal maanden en ik prijs mij gelukkig. Mijnheer de loco-Burge meester, dat het mijn eerste officieele hande ling mag zijn om sprekende namens Raad en Gemeente U dank te zeggen voor de uitne mende wijze, waarop Gij, naast Uw omvang rijke wethouderlijke taak, het Burgemeesters ambt hebt waargenomen. Eenmaal te meer hebt Gij hierdoor de gemeente Velsen aan U verplicht. Uiterst gecompliceerd is onder deze ongun stige conjunctuur de taak van hen, die leiding moeten geven aan industrie, handel en vis- scherij; tastende hun weg zoeken te midden van invoerverboden en contingenteeringsbe- palingen, veelal gehandicapt door valuta moeilijkheden, kampende met vaak ontmoe digende bedrijfsresultaten is er inderdaad veel taaie energie en groote vastberadenheid noo- dig om niet bij de pakken te gaan neerzitten. Mocht ik hen bij hun onvermoeid streven om bestaande bronnen van inkomst té behouden en nieuwe aan te boren van dienst kunnen zijn, zoo kunnen zij zich reeds van te voren van mijn meest gul geboden medewerking verzekerd houden. Van u, mijne Heeren Leden van den Raad, verwacht ik in de allereerste plaats: voorlichting: Gij immers als Raad de representanten der burgerij in haar geheel, maar daarnaast als enkelingen voortkomende uit en in nauw verband levende mèt de ver schillende uiterst gevarieerde groepeeringen onzer gemeentelijke samenleving, zijt wel in het bijzonder geschikt om het nieuwe hoofd der gemeente van voorlichting te dienen en hem op de hoogte te brengen van wat leeft onder de burgerij. Daarnaast roep ik van deze plaats de medewerking en steun in van een lange rij onzer verdienstelijke medeburgers waarmede ik spoedig in aanraking hoop te komen. Ik heb hier het oog op de verzorgers der geestelijke belangen onzer gemeentenaren, :bestuurderen der onderscheidene Kerkgenoot schappen en van Corporatiën en vereenigin- gen, werkzaam op hygiënisch, sociaal, sportief en cultureel gebied. Het zal U overduidelijk zijn, Mijne Heeren Leden van den Raad, dat ik naast veel voorlichting ook tijd noodig zal hebben om mij in te werken in deze gemeente en vertrouwd te raken met haar nooden en speciale moeilijkheden. Een werkprogram zult Gij dan ook niet van mij verwachten: ik stel er echter wel prijs op te verklaren, dat de nood in het visscherij-bedrijf van stonde aan mijn bijzondere aandacht zal hebben door mij naar zal worden gestreefd om met de onmisbare steun der Regeering dit. voor onze gemeente zoo waardevolle, bedrijf voor ondergang te vrijwaren. Burgemeester Kwint richtte zich hierna tot de wethouders, den gemeentesecretaris, den loco-burgemeester en de raadsleden en ein digde zijn toespraak aldus: Ik aanvaard hier mede het Burgemeesterschap dezer gemeente en het voorzitterschap van uwen raad oep onder erkenning van onze menschelijke onvolkomenheid des Allerhoogsten bijstand in. De heer Vermeulen sprak als oudste raads lid enkele woorden. Allereerst wenschte hij den nieuwen burgemeester met zijn benoe ming geluk. Hij herinnerde aan de installatie van wijlen burgemeester Rambonnet nu drie jaar geleden. Er is toen gezegd, dat burge meester Rambonnet in Velsen geen gemakke lijke taak zou hebben en daarin lag een toon van waarheid, maar dit behoort voor u geen reden te zijn om tegen uw taak op te zien Wanneer uw ambtsvoorganger zoo'n groote plaats in onze harten heeft kunnen innemen moet dit voor u zijn een bemoediging, want het bewijst, dat er in Velsen een hart waarin plaats is voor dankbaarheid voor ge noten weldaden en dat in dat hart ook plaats is voor u. De heer Vermeulen besloot met de opmer king, dat in deze zittingsperiode van den raad burgemeester Kwint reeds de derde voorzitter is. Voor de ouderen zijt gij reeds de vierde voor de zeer ouderen de vijfde. Bij de installatie van burgemeester Rambonnet heeft spreker den wensch geuit, dat het de laatste maal zou zijn, dat hij een nieuwen burgemeester zou toespreken. Dit heeft niet mogen zijn. Spr. herhaalde dezen wensch en besloot met den wensch. dat God mr. Kwint nog langen tijd mag sparen. Burgemeester Kwint dankte de heeren Dun nebier en Vermeulen voor hun woorden en zeide o.a. nog, dat het hem een genoegen heeft gedaan van mr. van der Flier dezen morgen een vriendelijk schrijven te hebben mogen ontvangen en met belangstelling had spr. van den heer Vermeulen gehoord, wat deze heeft gezegd over de verhouding met de regeering. wensch uit, dat de raad hem zou volgen op den weg der bezuiniging en de raadsleden zich daarbij zouden geven geheel zooals zij zijn. Daarom wilde hij eindigen met het Konink lijke woord: „Wij willen ons zelf zijn en blij ven". Hiermede was de plechtigheid geëindigd. De toegang tot het raadhuis, de trap en de gang naar de raadzaal waren op eenvoudige, doch smaakvolle wijze met palmen en andere planten versierd. DIEFSTAL. Door den hotelhouder van hotel „Augusta" is aangifte gedaan van een gisteravond ge- pleegden diefstal van een halve kaas van pl.m. 5 K.G. en 1/2 K.G. roastbief. De daders heben zich toegang verschaft tot de binnen plaats achter genoemd hotel door over prik keldraad te klimmen, daarna een poort te openen waarna zij het ontvreemde uit een ongesloten ijskast hebben weggenomen, die op genoemde binnenplaats stond. Door de politie is onmiddellijk een onder zoek ingesteld RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 1935 Ingelegd f 46.458,77 Terugbetaald f 82.154.03. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 27280. BESOMMINGEN. Trawlers: Eveline IJM. 115 575 manden f 2740. Ewald IJM. 48 495 manden f 2160. Derika 7 IJm. 417 235 manden f 1380. Kotter: E 548 f 540. Loggers: SCH 250 f 450, SCH 133 f 270, KW 1 f 290, KW 102 f 300, KW 144 f 370, KW 48 f 330, KW 78 f 1090, KW 40 f 340, KW 29 f 350 KW 43 f 280, KW 70 f 240, KW 172 f 210, KW 18 f 170, KW 64 f 310. 1 Mei-viering der S. D. A. P. Enorme belangstelling in Thalia. Evenals andere jaren heeft de moderne ar beidersbeweging weer haar geestverwanten, jong en oud, zoowel op den dag als des avonds in feestelijk samenzijn bijeengebracht. Op den dag was er een openluchtsamenzijn op het terrein aan den Waterlandweg te Drie huis. Ruim 500 kinderen waren er des morgens reeds in optocht met muziek naar toe getrok ken. Onder toezicht van de S. D. Vrouwen club werden ze tot 4 uur 's middags met spel en dans beziggehouden en onthaald. Ook den grooteren wachtte daar een afwis selend program. Als gebruikelijk werd in den vooravond in een demonstratieve optocht met muziek en banieren naar het Thalia Theater opgetrok ken. waar een openbare bijeenkomst, welke een feestelijk karakter droeg, gehouden werd. De stoet werd te half zeven op het Tiberius- plein geformeerd, waarna-via de hoofdstraten van Oost- en West IJmuiden naar de verga derzaal getrokken werd. Meerdere kleurige banieren en vlaggen, de verschillende cultu- eele en andere organisaties der moderne ar beidersbeweging toebehoorend, werden in den optocht medegevoerd. In Thalia. Toen de bijeenkomst in het Thalia Theater door den voorzitter, den heer A. de Waal, opend werd, was de zaal stampvol. Ook vóór het gebouw heerschte een enorme drukte. De orde werd door de politie, onder lei ding van hoofdinspecteur B. F. Kipp, en insp. H. Roelofs gehandhaafd. De belangstelling was zoo groot, dat de klei ne zaal ook in gebruik genomen moest worden, die eveneens weldra met belangstellenden ge vuld was. De heer de Waal sprak er zijn verheugenis over uit, dat dit Meifeest zoo buitengewoon geslaagd was. Hij wees er op, dat deze dag ge toond heeft, dat er ook nog een andere gees tesrichting in onze gemeente leeft, en hoe leeft, dan die strooming,die zoo funest voor de menschheid zal blijken te zijn. (daverende bijval). Met een beroep op de aanwezigen om den strijd voor het ideaal onverzwakt en met geestdrift voort te zetten, besloot de heer de Waal zijn openingswoord, dat met daverend applaus ontvangen werd. De IJmuider Volksstem zong daarna onder leiding van haar directeur, den heer J. Post, Meizang, Socialistenstrijdmarsch, den 40-uren marsch, en Wenn wir schreiten, welke een ruimen bijval verwerven mochten, Tijdens de vergadering kwam een telegram binnen met beste wenschen voor den 1-Meidag van mr. dr. A. A. van der Flier, die te Amster dam, in het ziekenhuis opgenomen is. De A. J. C. voerde eenige volksdansen uit, er werd gezongen en een der jonge meisjes zegde op vaardige wijze eenige verzen, De secretaris van het hoofdbestuur van de Ned, Vereenigïng van Fabrieksarbeiders, de heer A. F. Muller, sprak de Mei-rede uit. De heer W. Kasteleijn, voorzitter van „Ons Huis", sprak een propaganda-woord voor het fonds om tot het stichten van een eigen ge bouw te komen. Daartoe zal een groote loterij georganiseerd worden. Zelfs de regeering- Colijn verleent haar medewerking aan dit plan, want zij zal de grondbelasting verlagen! (gelach). De mandoline-club Excelsior en de IJmui der Volksstem voerden daarna onder directie van Johan B. Kok gecombineerd de Strijd- marsch uit. Solisten waren mej. A. Plugboer en de heer G. Nat. Terecht was het applaus onstuimig. Daarna volgden een keurig uitge voerde fantaisie over motieven ontleend aan Brüder, zur Sonne voor koor en orkest. De voorzitter, de heer de Waal, sloot daarop deze druk bezochte vergadering, welke na het gezamenlijk zingen der Internationale uit een ging. In de zijzaal stond de bijeenkomst onder lei ding van den heer H. Hennink. Afwisselend traden spreker, koor en orkest ook daar op. IJMUIDEN'S BLOEI In de dezer dagen gehouden bestuursverga dering der vereeniging IJmuiden's Bloei werd door den' secretaris medegedeeld, dat deze een bespreking had gevoerd met den haven meester van het Noordzeekanaal alhier, in zake de mogelijkheid dat de Kon. Zeil- en Ropivereenigmg ook hier wedstrijden zou kunl nen houden. Daarbij bleek, dat de haven meester in principe niet was tegen het hou den van zeilwedstrijden, doch roeiwedstrijden achtte hij onmogelijk, zulks met het oog op de scheepvaart. Ook had de secretaris gevraagd oefening in IJmuiden voor de Kennemer Roei en Zeilvereeniging. De havenmeester kon hier in niet medewerken, omdat het Noordzeeka naal altijd beschikbaar moet zijn voor de scheepvaart, doch wanneer er andere gele genheden kwamen, als b.v. loshavens, zou de havenmeester doen wat mogelijk was. Zooals bekend is, zal IJmuiden's Bloei uit komen met een stand op de tentoonstelling Mooi Nederland, van 7—19 Mei te Amsterdam te houden. Deze stand is 4 M2. groot. De nieu we viertalige gids der vereeniging zal daar worden uitgereikt, benevens sluitzegels vloeibladen met de nieuwe Noordersluis. Ver der zal er materiaal komen te hangen van de Commissie voor de vischpropaganda en ver schillende fabrieken, hotels en zaken alhier. Ook een afdruk van het artikel van den heer Schuitenmaker in „Ons Nederland" over IJmuiden als haven zal aan de bezoekers wor den uitgereikt, terwijl een scheepsmodel en een maquett-e van het forensen-villapark van den heer W. van Heyst den stand mede zullen sieren. De nieuwe pensiongids der vereeniging is ge reed gekomen en verzonden. De commissie voor de vischpropaganda werd in de viertalige gids een bladzijde gratis aangeboden. Aan vele verzoeken om propagandamate riaal van IJmuiden en Velsen uit Amsterdam Bilthoven, Bergen op Zoom enz. werd vol daan. Van Tiel uit zal op 13 Mei een sterrit wor den gemaakt. De deelnemers zullen ook door onze plaats komen en hier worden gecontro leerd. Tot, afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der A. N. V. V. op 9 Juli in Valken burg werd de heer Schuitenmaker benoemd- Besloten werd adhaesie te betuigen aan een verzoek van den heer A. J. Rijnders alhier aan den gemeenteraad om hem vergunning te verleenen op een terrein in de duinen gele genheid te geven aan nette burgerpersonen om in tenten te kampeeren. 1 MEIVIERING P. A. S. In het gebouw Willebrordstraat- heeft gis teravond een Meivergadering van het P. A. S en bevriende organisaties platas gehad. Na- een kort inleidend woord van den voorzitter van het 1 Mei-comité was het woord aan den heer J. v. d. Burg uit Zaandam, die sprak over: „de 1 Mei.dag in het teeken tegen fascisme en orlog Na de pauze trad als spreker op den heer L. Mat Leener uit Amsterdam. BEDANKEN VAN CANDIDATEN Bij het bestuur van den R.K. Centrale Kies kring Velsen. is een schrijven van de heeren Diependaal. Stevens en Van Zutfen ingeko men dat zij afgevoerd wenschen te worden van de candidatenlijst voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing van bovengenoemden Kies kring. LIJK AANGESPOELD. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is op onge veer 100 Meter ten Zuiden van den Zu'iderpier het lijk van een naar gissing 5060 jarige onbekende manspersoon aangespoeld. Het lijk had nog niet lang in het water gelegen. Het is naar het lijkenhuisje overgebracht. ontketende. Ook het anti-fascistisch lied, dat uit het Duitsch vertaald was werd met veel instemming begroet. Onder luiden bijval bood Mevr, Retel met een woord van hulde de declamatrice een tuil roode rozen aan. De Arbeidersmuziekvereeniging Voorwaarts uit IJmuiden speelde met veel succes een drie tal muzieknummers, die geheel in den stijl van den avond bleven. Voor zoover in de trio's van de marschen strijdliederen verwerkt waren, zong het publiek met het orkest mee. De groote fantasie „Vrijheid. Gelijkheid en Broeder schap" was voor de musici geen gemakkelijke opgave, maar zij wisten zich onder pittige aan voering van hun dirigent toch op kranige wijze door de moeilijkheden heen te slaan. De feestrede werd uitgesproken door den heer Ed. Polak, die in een gloedvol betoog de beteekenis van den 1-Meidag voor de moderne arbeidersbeweging in het licht stelde. Spr. wees op den chaotischen toestand, welke ln het oude Europa heerscht in de landen, waar men getracht heeft het socialisme vleugellam te slaan. In zijn peroratie wekte de heer Po lak zijn gehoor op, pal te staan voor het so cialisme en te blijven strijden voor de be ginselen van de S. D. A. P. Na de pauze traden alle medewerkenden nogmaals op en ook nu weer was hun succes gTOOt. De voorzitter memoreerde in zijn slotwooi'd het. verloop van den welgeslaagden en door mooi weer begunstigden 1-Meidag. De feest- vergadering werd met het zingen van de In ternationale besloten. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. Spinazie per kist 2050 Sla per kist 2585 Postelein per kist 8085 Rabarber per bos 47 Raapstelen per bos 24 Radijs per bos 23 Peterselie per bos 24 Selderie per bos 34 Prei per bos 612 Bloemkool, le, per stuk 1214 Idem 2e per stuk 810 Witlof per K.G. 14—20 Asperges le wit per bos 7085 Idem le blauw per bos 4855 Aardbeien per doosje 2025 MARKTPRIJZEN. van Donderdag 2 Mei. Tarbot per K.G. 0.64—0 46. Griet per 50 K.G, 22—7. Tongen per K.G. f 0.68—0.48. Groote schol per 50 K.G. 21. Middelschol per 50 K.G, 23.5018. Zetschol per 50 K.G. 1918. Kleine schol per 50 K.G. 16—3.40. Schar per 50 K.G. 52.80. Tongschar per 50 K.G. 21—19. Vleet per stuk 1.251.07. Kleine poon per 50 K.G. f 9—3.40. Groote schelvisch per 50 K.G. 22. Middelschelvisch per 50 KG. 124.30. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 19— 11.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 124.30. Kabeljauw per 125 K.G 22.50—5. Groote gullen per 50 K.G f 7.505. Kleine gullen per 50 K.G. 127. Wijting per 50 K.G. 4.90—1.70. Makreel per 50 K.G. f 12.5017. Heilbot per K.G. 1—0.56. Leng per stuk 1.400.25. Koolvisch per stuk 0.270.06. Tenslotte sprak burgemeester Kwint den naar een gelegenheid voor bootenberging en HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN. In de ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den N. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden zijn de heeren J. Grouwgod en H. Riesenbeek tot bestuurs leden gekozen. Aan het Hoofdbestuur zal een schrijven worden gezonden, om te protesteeren tegen de door de regeering ingediende bezuinigings voorstellen, DE VIERING VAN DEN 1-MEIDAG. De viering van den 1 Mei dag door de mo derne arbeidersbeweging bepaalde zich voor onze gemeente tot een druk-bezochte feest- vergadering, welke Woensdagavond in het Kennemer Theater werd gehouden. Uit de af- deelingen Beverwijk. Velsen-Noord en Wijk aan Zee en Duin van de S. D. A P. was een 1-Mei Comité gevormd. De viering van den dag geschiedde voor het grootste deel in de gemeente Velsen. Des avonds werd in optocb naar Beverwijk gemarcheerd. In den stoet wer den de afdeelingsvlaggen meegevoerd. Bege leid door een muziekcorps werd een marsch gemaakt door de voornaamste straten var- Beverwijk en van Wijk aan Duin. Tijdens den tocht mocht niet gezongen worden. Te ruim acht uur werd het Kennemer Theater be reikt. dat spoedig geheel bezet was De heer H. Mol. voorzitter van het 1-Mei Comité sprak een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder de medewerkenden aan den avond verwelkomde. De leden van de A. J. C. brach ten vervolgens onder leiding van den heer Groot eenige Meiliedjes ten gehoore, waar mede zij veel succes oogstten. Dat was even eens het geval met de dansen, die vervolgen, door de jongelui werden uitgevoerd. Mevr, v. d. Wal-Mulder. die velen zich nog herinnerden als de zeer verdienstelijke ac trice van de Tooneelvereeniging „Nieuw Le ven" trad daarna op als declamatrice. Op zeer verdienstelijke wijze droeg zij een drietal strijdliederen voor, waarvan vooral ..Het So cialisme komt" een storm van toejuichingen herdenken. AANBESTEDING KERKBOUW. Te Lisse had de openbare aanbesteding plaats van het bouwen van een kerkgebouw met vergaderlokalen en kosterswoning, voor rekening van de Gereformeerde Gemeente te Lisse. Architect is de heer A. F. Fresen. te Wageningen. Laagste inschrijver is Heitink en van Erk te Veenendaal f 42.690. Alles in massa, dus met inbegrip van glas- en schilderwerk. De laagste inschrijvers heb ben ingeschreven zonder glas- en schilder werk voor f 39.890. Voor het glas- en schilderwerk werd het laagst ingeschreven door van den Bosch te Haarlem f 1188. Het totaal bedrag der beide laagste inschrij vers is gezamenlijk f 41.078. De begrooting was geraamd op f 40.000. BURGERLIJKE STAND Geboren: Engelberta Leónardus d. v. J. Th. Kleijhorst en A. M, v. d. Eist; Adrianus Marcus Maria, z. v. A. J. Schrama en G. M. Stein; Wilhelmus Adrianus, z. v. A. F. Schenk en G. H. v. Dijk; Maria Christina, d. v. L. Koelewijn en G. J. Gahrmann. Ondertrouwd: W. A. de Groot en C. Goede- mans; J. C. Heemskerk en A. P. Mens. A. A. Kampen en J. C. Bersee; P. C. de Jeu en P. C. Kerkvliet. Gehuwd: L, A. v. Leeuwen en J. M. Schuts H. J. Versteege en M. I. Schilder. HET 1-MEIFEEST. Het feest van den eersten Mei is hier ter plaatse door de S. D. A. P. op de traditioneele wijze gevierd. Des morgens trok een 140-tal kinderen onder-geleide naar het Wandelbosch „Groenendaalwaar de dag met spelen, enz. allergenoeglijkst werd doorgebracht. Des avonds was een zeer druk bezochte feestelijke bijeenkomst in Hotel Sistermans. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer P. H. Fijma, dat, zoo er aan de eene zijde niet direct reden tot feestvieren Is, dit aan de andere zijde toch wel het geval is. De Staten verkiezingen hebben bewezen, dat de kracht der S. D A. P. nog niet gebroken is. Hij gaat daarom met vol vertrouwen de gemeenteraads verkiezingen tegemoet en wekte tot een krach tige samenwerking op. De spreker van den avond was de heer Sal. C, Rodrigues uit Amsterdam die sprak naar aanleiding van eenige versregelen van Dirk Troelstra: „Op Proletaren, laat den moed niet zakken." Geschetst werden de toestanden in oostelijke landen inzake Joden en Socialisten en spr. is overtuigd, dat dit de voorboden zijn wat Hol land te wachten staat indien het fascisme hier zijn intrede doet. De N. S. B. heeft bij de ver kiezingen niet het verwachte aantal stemmen gekregen en daaronder zijn er niet van de arbeidende klasse. Uit eigen weten is hij overtuigd dat het in die landen gist en dat men daar bezig is de jeugd op te voeden in socialistic hen geest en waar op de jeugd de taak rust dit ideaal voort te dragon is deze opwekking ln deze da gen noorilg. Het is de taak der S. D. A P de jeugd vertrouwd te maken met het socialis tisch ideaal, wars van alle militaristisch en oorlogsgedoe en indien deze taak met ernst wordt volbracht heeft het fascisme in Holland geen kans Het leven is schoon en de mensch is goed: taak is het dus deze goede mensch zijn schoone leven in een ideale wereld uit te doen leven. Het cabaret-gezelschap Is. Romijn vulde een avond met goede zang- en voordracht kunst en oogstte hiermede veel succes 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Woensdag 8 Mei hopen de heer en mevrou de Gier—Bolluijt, wonende aan den Venneper- weg. alhier, hun 50-jarige echtvereeniging te

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7