Hondsdagen. Hei Beiaugtiiksle 52e Jaargang No. 15907 VérscKijnt HagèlijEs, BèKalve op Zon- én FeéstHageri Vrijdag 3 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. OITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zia hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Mei. De Meubileering van den Weg, Er is een conflict ontstaan tusschen den A. N. W. B. en de K. N. A. C., waarvan we allemaal met leedwezen kennis zullen hebben genomen. Want beide zijn populaire instellingen, ieder „weggebruiker" beschouwt ze eigenlijk als zijn vrienden, en het is voor niemand prettig te merken, dat zijn vrienden ruzie hebben gekre gen. Zelfs al wordt hij niet belast met de taak, als bemiddelaar op te treden. De gevolgen schijnen ons ook niet bespaard te zullen blijven, want de A. N. W. B. heeft een ietwat-alarmeerende circulaire tot de gemeentebesturen gericht. Daarin geeft hij kennis van het eindigen van zijn samenwer king met de K. N. A. C., en dan volgt: „De A. N. W. B. zou het in het belang van het verkeer ten zeerste betreuren, indien de K. N. A. C. nu zelfstandig tot het plaatsen van wegwijzers zou overgaan, waardoor de toestand zou worden verkregen dat b.v. op één punt 2 verschillende borden naar eenzelfde plaats langs verschillende richtingen zouden wijzen of wel, zooals men in het buitenland zoo dik wijls ziet, dat men na een bord in een richting A te zijn gepasseerd met een afstandsopgaaf van b.v. 36 K.M. daarna een bord van een an dere vereeniging zou vinden met opgaaf van den afstand 37 K.M., hetgeen mogelijk is, wan neer niet de afstand tot hetzelfde punt wordt aangenomen. Hetzelfde geldt voor de plaatsing van waar schuwingsborden. Ook hierbij is het noodig dat één systeem wordt aangehouden en wel dit, dat niet teveel waarschuwingsborden wor den geplaatst, maar uitsluitend daar, waar voor den voorzichtigen rijder gevaar dreigt. In het buitenland ziet men herhaaldelijk dat men door een teveel aan waarschuwingsborden, welke dikwijls alleen uit reclame-doeleinden worden geplaatst, daarop niet meer let, waar door zij hun waarde op de werkelijk gevaar lijke plaatsen missen. De A. N. W. B. wendt zich op grond van het vorenstaande tot de gemeentebesturen met het dringende verzoek de „meubileering" van de wegen in de gemeenten in één hand te houden en door den A. N. W. B. te laten ver zorgen, waarbij de bond zich in beginsel be reid verklaart zooveel mogelijk met de wen- schen van de betrokken gemeenten rekening te zullen houden". Er zijn 1080 gemeentebesturen in Nederland. Hun autonomie is verminderd, maar ten aan zien van bordjes-op-palen laat Den Haag hen nog volkomen vrijheid. En nu is het een niet meer dan menschelijk verschijnsel, dat als iemand beknot wordt in zijn bevoegdheden, hij het restant des te zorgvuldiger en jaloer- scher bewaakt. Derhalve zal bij het lezen van dezen brief de fiere onafhankelijkheidszin, die ondanks alles nog leeft in den boezem onzer gemeentebesturen, zich sterk doen gelden. Zij zullen niet aan Den Haag gaan vragen: wees zoo vriendelijk en geeft ons een aigemeene tip, wat we op dien brief van den A. N. W. B. moeten antwoorden". Neen. Ze zullen alle 1080 een eigen besluit gaan nemen. Hier dreigt der halve, als ik het goed zie, niet alleen het ge vaar van dubbele weg-meubileering, maar ook een extra-verwarring, omdat sommige ge meenten de K. N. A. C.-wegwijzers wèl zullen toestaan, en andere niet. De te wachten re sultaten zien er niet rooskleurig uit. Concur rentie heeft haar schoone zijden: zij houdt den mensch wakker, op z n qui vive, paraat in den levensstrijd. Maar concurrentie in zaken van openbaar nut, zooals deze, kunnen we be ter missen. Het wordt al gek als een A.N.W.B.- wegwijzer zegt dat het 36 K.M. naar een of andere plaats is, en even verder antwoordt een K. N. A. C.-dito: „Nietes, :t is 37". Het wordt nog maller als maar sommige gemeen ten de K. N. A. C.-palen toestaan. En ik weet niet hoe erg het met de ruzie gesteld is, maar zal zij misschien zoo hoog loopen dat een K. N. A. C.-paal niet naar een A. N. W. B.-paal wil verwijzen, en omgekeerd? Zou misschien de K. N. A. C., als deze noodlottige twist zich verder ontwikkelt, er toe kunnen komen op haar wegwijzers afwijzende adviezen in de richting van bepaalde gemeenten te geven, omdat daar alleen de vijandige A. N. W. B- palen staan? Ik laat mijn fantaisie nu wel eenigszins den vrijen loophet freewheel, had 'k haast geschreven, om in den toon van het onder werp te blijvenmaar inderdaad openen zich griezeiige verschieten. Wij weten in dit land bij eenige ervaring hoe het gaat met ruzies van vereenigingen die beide trachten, de gemeenschap te- dienen. Zulke tweeling- twisten zijn er meer geweest. Ook komt het mij voor, dat de „meubilee- ring" van onze wegen geen uitbreiding met nóg meer palen en aanwijzingen behoeft. Het is al erg genoeg. Hoeveel bordjes staan er ook weer op de Haarlemsche Dreef?en dat is maar één voorbeeld. Denkt U eens aan de Zandvoortschelaan, waar U om den haverklap een paal met een bord met een fietsje erop ontmoet, ter bevestiging van het feit dat het fietspad een fietspad is. Voorts klopt het geval niet met het streven naar bezuiniging en aanpassing, dat ons uit Den Haag voortdurend wordt voorgehouden. U zult zeggen: het is een goed zaakje voor de palen- en bordenfabrikanten als de K. N. A. C. ook begint. Maar u zult er dadelijk bij den ken: als we nu nog eens wat nieuws maken, dient het toch eigenlijk ook nuttig te wezen. Tenslotte kom ik terug op het conflict. Dit is natuurlijk weer een nieuw „probleem". Ik vraag mij ernstig af, of de huidige samenle ving niet reeds genoeg problemen telt. De schakers en dammers gaan onvermoeid door met uitbreiding van hun bijzonder soort, maar daar hebben wij geen last van, en zij blijkbaar alleen plezier. 1-Iet genre, dat ons allen last bezorgt lijkt mij uitgebreid genoeg. Aan een wegen-meubileerings-probleem bestaat dus geen enkele behoefte. Zou daarom niet een beroep op den Rijks- (Te Frankfort wordt thaxns het Derde Kynologen Wereldcchigres gehouden.) 'k Ben een leek in 't hondenleven, 'k Weet niet van een hondsch bestaan, En ik ben dus hier gebleven, Niet naar Frankfort toegegaan. Als mijn kroost maar koppig volhoudt, Speel ik weieens met ze kien, Maar u moet mij uit dien hoofde Niet als kynologisch zien. Dat het iets met films te doen heeft. Lijkt misschien in theorie Wel bijzonder kino-logisch, Dat 's ook geen kynologie. 't Is de kennis van de honden. Neen, als ik het goed vertel, 't Is de kennis van de menschen Van de honden, snapt u wel? En dat is niet maar een hobby, 't Is een heele wetenschap, De vergaderden te Frankfort Zijn daarin bijzonder knap. Zij weten van 't slimste hondje, Dat ooit op een kluifje beet. Meer, dan 't diertje van zichzelve. Dus laat staan van andren, weet. Zelf een leek in de materie, Zooals ik reeds heb bekend, Heb ik eerbied voor het machtig Kynologische talent. Maar 'k Weet niet, of bij het lezen Het u soms vergaat als mij, Dat ik niet kan helpen peinzen: Tjonge, ik ben toch maar blij, Dat de honden niet vergaadren, Over 't menschelijke ras, Want ik vrees, dat hun conclusie Onze beste beurt niet was. P. GASUS. Een kano omgeslagen te Zandvoort. Twee waaghalzen gered. Donderdagmiddag waren de 17-jarige S. M. en de 20-jarige O. aan het spelevaren met de kano van eerstgenoemde. Daar de zee vrij effen was, waagden zij zich steeds verder uit de kust, hoewel geen van beiden behoorlijk kon zwemmen. Tegen 4 uur toen zij zich ongeveer 300 meter van de kust bevonden, sloeg de kano ter hoogte van de Di'. Smitstraat plotseling om Gelukkig werd het ongeluk opgemerkt dooi den hotelhouder S. die onmiddellijk de politie en de Zandvoortsche Reddingsbrigade alar meerde. Bijna onmiddellijk waren enkele dapperen aanwezig en onversaagd begaven zich mej. Gropp, Paul v. d. Mye, Gerard Koper en 'n on bekend gebleven Haarlemmer te water, hun leven wagend om dat van twee onbezonnen waaghalzen te redden. Deze hadden zich krampachtig vastgeklemd aan de omgeslagen kano en wisten zich zoodoende boven water te houden tot redding kwam opdagen. De redders smaakten het genoegen de dren kelingen behouden aan wal te brengen, waar zij ontvangen werden door den medischen adviseur van de Z. R. B., Dr. C. A. van Fraas- sen. Daar beiden goed bij kennis waren en zich ondanks het koude bad nog behoorlijk konden bewegen, werd medische behandeling niet noodig geacht. 't Is wel te hopen, dat dit ongeluk, niet al leen voor de twee waaghalzen, wien het thans betrof, doch ook voor anderen een goede les zal zijn. Het is toch onverantwoordelijk met een kano in diep water te gaan varen, als men niet eens in staat is zich zelf te redden. als het vaartuigje omslaat. Opcenten Personeele Belasting te Heemstede. Verlaagd tot 110. Stemming bij begrafenis plechtigheden. Een orgel voor de aula te Heemstede. Enkele leden van den Raad van Heemstede hebben er de aandacht op gevestigd, dat er huns inziens in de aula der aigemeene be graafplaats aldaar iets ontbreekt, waardoor bij de begrafenisplechtigheden niet die stem ming heerscht, die bij dergelijke gelegenheden past. In zijn vergadering van Donderdagavond nu heeft de gemeenteraad aan B. en W. een crediet toegekend voor aanschaffing van een orgel voor de aula. Werken in werkverschaffing. Te Heemstede. De gemeenteraad van Heemstede besloot in zijn vergadering van Donderdagavond ver schillende werken in werkverschaffing uit- te voeren, n.l.; doortrekking van de César Francklaan, de Lisztlaan en de Wagnerkade en aanleg van gedeelten van de Beethoven- laan, de Bachlaan en de Wagnerkade. Morgen Zonnestraal-dag! De organisatie der collecte. Behoeven wij onze lezers nog te zeggen, wat „Zonnestraal" is? Wie onzer denkt bij het noemen van dien naam niet tevens aan „Oome Jan", den onvermoeiden voorvechter der t.b.c- bestrijding? Velen hebben ongetwijfeld in de uitgestrekte heidevelden van Hilversum de witte paviljoens zien liggen, waar de zieken worden verpleegd. Zaterdag is in Haarlem een collecte voor „Zonnestraal" en wij meenen goed te doen, met nog even de aandacht te vragen voor de wijze, waarop deze collecte door het plaatselijk co mité is voorbereid. De staat is in districten verdeeld, iedere wijk heeft zijn eigen bureau. Een groot aantal me dewerkers men neemt aan ongeveer 400 is verspreid over de stad. Natuurlijk heeft het comité ook reclame gemaakt, al is dit, met het oog op de ongunstige tijden, een reclame op zeer bescheiden wijze. De bioscoopbezoekers zullen ongetwijfeld het plaatje voor „Zonne straal" tusschen de reclames hebben opge merkt. Aan alle schoolkinderen zijn vlaggetjes uitgereikt, totaal ongeveer 20.000; die vlagge tjes zijn weer propagandisten voor „Zonne straal". Verschillende taxi's, trams en Brock- waybussen hebben affiches op en rijden mor gen met vlaggetjes. Van 8 uur 's morgens zal een auto met luidspreker-installatie door de stad rijden, die vroolijke wijsjes zal laten weerklinken. Op drie punten in de stad zullen drie groote collectebussen staan. Een ieder zal ook de groote doeken gezien hebben, die over de straten zijn gespannen en die een opwek kend woord tot de burgers richten. Door een bijzonder systeem van tellen, is de opbrengst van de collecte reeds denzelfden avond om ongeveer 9 uur bekend. Maandag morgen vroeg heeft iedere collectant bericht van den inhoud van zijn bus en van de totale opbrengst der collecte. Het vorig jaar bedroeg die met ruim 400 collectanten 3118.87. Voor de verzorging van den inwendigen mensch voor hen die zich beschikbaar stellen, zijn uitvoe rige maatregelen genomen. „zonnestraal" verzoekt ons ten slotte te willen mededeelen, dat zij geen gesalarieerde bestuurders in dienst heeft. En thans is het woord aan de burgerij van Haarlem. Geeft- morgen voor de bestrijding van de tubercu lose! Tsjaliapin ernstig ziek. In hospitaal te Neuilly opgenomen. PARIJS, 3 Mei (V. D.) De bekende zanger Tsjaliapin. die op weg van New-York naar Le Havre ziek is geworden, is gisteren naar Parijs overgebracht en opgenomen in het Amerikaansche hospitaal te Neuilly. Gister avond kon worden medegedeeld, dat hij de reis goed had doorstaan en dat zijn toestand, hoewel eenigszins verbeterd, ernstig is. EEN KROONPRINS VAN IRAK GEBOREN. BAGDAD, 3 Mei (V. D.) De echtgenoote van Koning Ghazi van Irak. Koningin Aliyas, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. die de wettige opvolger zal zijn van den jeugdigen Koning Ghazi. De geboorte van een kroonprins heeft groote vreugde in het land gewekt. Zal het Vaticaan protesteeren? Behandeling der Katholieke pelgrims maakte een smartelijken indruk. De in Vaticaanstad ontvangen berichten be treffende de behandeling, die men de jonge Duit-sche katholieken heeft doen ondergaan bij hun terugkeer in Duitschland van een reis naar Rome ter gelegenheid van de viering van het Paaschfeest, hebben aldaar naar Reu ter meldt een smartelijken indruk gewekt. In kringen van den Heiligen Stoel wordt krachtig daartegen geprotesteerd. Volgens de „Lavoro Fascista" meent men, dat de Heilige Stoel, na nauwkeurige inlichtingen te hebben ingewon nen in deze aangelegenheid, niet in gebreke zal blijven, uiting te geven aan zijn teleur stelling en zal protesteeren bij de regeering van Duitschland. MacDonald heeft in zijn Lagerhuisrede nog maals een beroep op Duitschland gedaan. bag. 4 Het Fransch-Russi^che pact is gisteravond! geteekend. pag. 4 Goering heeft een uiteenzetting gegeven over de Duitsche luchtvlootplannen. pag. 4 Tegen den verdachte van den moord in den IJpolder is 15 jaar gevangenisstraf geëischt pag. I De regeering wil ongegist druivensap van ac cijns vrijstellen. pag. 3 Te Amsterdam en Rotterdam zijn ongelukken gebeurd bij het lossen van schepen. pae. J Te Huizen zijn twee kinderen bij een brand om het leven gekomen. pag. I F. Schoepp over deflatie of devalutic. pag. 3 V. S. V. wint met 31 van Haarlem. pag. 2 Danirubrick. pag. a Bekende Haarlemmers: de heer G. van Tien hoven. pag. 3 De avonturen van prof. Nimbus. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De meubileering van den weg. pag. I 1 an onzen Brusselsehen correspondent: Het Nederlandsche paviljoen op de wereldten toonstelling. pag- 4 K. de Jong over het eerste orkestconcerfc van het Nederlandsch Muziekfeest. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Clearingmoeilijkheden. pag. 3 A. Meilink over de bloem van den dag: Druif- hyacint. pag. Sport in 't kort. pag 9 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 Aardbeving teistert Armenië. Reuter meldt uit Ankara: Een hevige aardbeving heeft Armenië ge teisterd en speciaal het district Kars, waar tweehonderd personen om het leven zijn ge komen en vijfhonderd zijn gewond. De krachtige aardschokken, die gisteravond werden waargenomen, hebben groote schade aangericht; tal van huizen zijn ingestort. In Digor zijn zes kinderen gedood, terwijl er tien personen zijn verdwenen. De Haarlemsche Ontsmettingsdienst. Invloed van de Bezuinigingswet. In het Bezuinigingsontwerp der regeering is. zooals wij al medegedeeld hebben, opgeno men een bezuiniging op de ontsmettingsdien sten in ons land. Naar wij vernemen is het als waarschijnlijk aan te nemen, dat de ont smettingsdienst te Haarlem in elk geval zal blijven bestaan. Zooals men weet is op het nieuwe terrein van de Gemeentereiniging aan den Oudeweg pas een modern-ingerichte in stallatie gebouwd, waarvan het rijk de helft der kosten heeft betaald. Het is waarschijnlijk dat enkele kleine ont smettingsinstallaties in de omgeving waar van het rijk ook een deel der exploitatie kosten betaalt- buiten werking gesteld zul len worden, terwijl dan aan den ontsmet tingsdienst de verzorging van dit geheele ge bied zal worden opgedragen. De brug over bet Zuider Buiten Spaarne. Aanbesteding. Onze lezers weten dat de gemeente Haar lem als een der objecten van het 60 millioen- plan een brug over het Zuider Buiten Spaarne zal bouwen. Naar wij vernemen is de aanbesteding van deze brug (het ijzerwerk uitgezonderd) in het begin van Juni te verwachten. De autobuelünen der N. Z. H. T. M. Uitbreiding naar Zandvoort en Heemstede. Naar wij vernemen heeft de directie der N, Z. H. T. M. aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland toestemming gevraagd om met 15 Mei a.s. haar diensten naar Zandvoort en Heemstede uit te breiden. Als die toestemming verleend wordt zal er een 20-minutendienst komen van de Turfmarkt te Haarlem langs den Zeeweg naar Zandvoort. Bij druk vervoer zal die zelfs uitgebreid worden tot een 10-minu- tendienst. Thans (de „Flora"-tijd niet meegerekend)' werd een 10 minutendienst gereden van het Station te Haarlem naar het station Aerden- hout, terwijl om het uur de bussen doorliepen naar Heemstede. Het is nu de bedoeling die bussen na 15 Mei elke 10 minuten ook te laten doorloopen naar Heemstede. bemiddelaar of een ander soort arbiter kun nen worden gedaan, om K.N.A.C. en A.N.W.B. met elkaar te verzoenen en hun samenwer king te herstellen? Wij zijn allen zeer critisch jegens Genève, dat er maar niet in slaagt, zestig naties tot volkomen samenwerking te brengen. Moeten wij nu Genève de gelegenheid geven ons uit te lachen omdat wij niet eens de palen-ruzie uit onze weg-meubileering kun nen houden, en het afbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen twee Neder landsche toeristenbonden voorkomen? Ge nève zou heusch gelijk hebben als het er hard om lachte, en alle buitenlandsche be zoekers van ons land zouden er ook hard om mogen lachen Neen, deze sop is de kool niet waard. Wie bemiddelt tusschen onze beide oude vrien den? R. P. NEDERLANDSCHE PILOTEN TE MILAAN GECOMPLIMENTEERD. MILAAN, 3 Mei (Reuter) In de eere-zaal van het Marino-paleis heeft de podesta van Milaan de piloten van de nieuwe luchtlijn AmsterdamMilaan ontvangen en gelukge- wenscht. In zijn rede zeide hij o.a„ dat deze nieuwe luchtverbinding de banden tusschen Neder land en Italië versterkt. De heer de Vries dankte voor deze ontvangst. GEEN BEPERKING DER ANSJOVIS- VISSCHERIJ. Van bevoegde zijde wordt ons medegeeeld. dat het bericht aangaande beperking van ansjovis-visscherij, dat gisteren in verschil lende bladen werd gepubliceerd onjuist is. Noch bij de controledienst voor ansjovis, noch bij de visscherij-inspectie was van eenige be perking der ansjovis-visscherij bekend. Te Den Helder werd gisteren de eerste ansjovis aangevoerd. De gemeenteraad van Heemstede vereenig- de zich in de vergadering van Donderdag avond met het voorstel van B. en W„ de op centen op de personeele belasting van 120 op 110 te brengen. Twee kinderen bij brand om het leven gekomen. Vader en moeder ernstig gewond. HUISEN (Gelderland), 3 Mei (V. D.) Kort voor middernacht is gisteravond een noodlot tige brand uitgebroken in de woning van den kweeker A. de Haas, wonende in de buurt schap 't Zand. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De bewoners die allen reeds te ruste waren moesten uit het huis vluchten, doch twee kinderen, jongetjes van elf en twee jaar kon den niet meer worden gered. Beiden zijn in de vlammen omgekomen. De ouders der kinderen hebben nog getracht, toen het huis reeds fel stond te branden, de beide kinderen die op de bovenverdieping sliepen, te redden. Hierbij heeft de vrouw ernstige brandwonden op- geloopen. De vader trachtte nog bij de kin deren te komen, toen de brand reeds zoo ver om zich heen had gegrepen dat. toen hij zich in de woning bevond, het dak instortte. De man werd ernstig gewond en moest per zie kenauto worden overgebracht naar het St. Elizabethsgasthuis te Arnhem De vrouw is met de vijf overige geredde kinderen in de woning van haar moeder op genomen. Het blusschingswerk heeft tot diep in den nacht geduurd. De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van de aangrenzende woning, die eveneens dreigde af te branden. Van de woning van De Haas is niets meer bleven staan. Hedenmorgen om vijf uur heeft men de lijkjes van de beide kin deren geborgen. De toestand van den heer De Haas is gunstig. De Parijsche autoriteiten hebben besloten de beroemde catacomben van de stad in te richten tot vluchtkelder bij luchtaanvallen. Een fragment van deze onder- aardsche gewelven, waarvan het aantal toegangswegen uitgebreid zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1