Nadenken en oplossen. De bloem van den dag. ZATERDAG 4 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Onze wekelijksche puzzle - rubriek. Met prijzen van 7è, Ik en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 24. Erfeniskwesties kunnen dikwijls tot de grootste moeilijkheden leiden, iets dat men in de praktijk des levens maar al te vaak ziet gebeuren. Van de eene kwestie komt de andere, totdat soms de rechtbank de oplos sing moet brengen. Zóó erg is „het met onze erfeniskwesties van j.l. Zaterdag intusschen nog niet geweest. i 1 Het eerste vraagstuk was die affaire uit het Verre Westen. In bijgaande figuur kan men zien. hoe het land verdeeld moest wor den. De tweede opgave, het geval uit het myste rieuze Oosten, van de twee zoons en den Wijsgeer. leverde blijkbaar de minste moeilijkheden op. Er vrijwel alle inzenders kwamen dan ook tot de concusie, dat 's mans raadgeving luidde: Verwissel van Kameel. Onze erfgenamen zijn deze week: de prijswinnaars Hoofdprijs: zeven gulden vijftig: L. C. Logmans. Alb. Thijmstraat 3, Haarlem. De tweede prijs twee gulden vijftig: dr.. ir. Ch. Coster, Berkenrodestraat 11, Haar lem. De vijf troostprijzen elk een bedrag van één gulden: Maud Smit. p.a. dr. Smit, Van Oldenbarne- velf/aan 13a, Haarlem. H. H. Dorré, Herm. Heijermanstraat 35, Arnhem; Mej. N. Roozen, Zijlweg 176. Haarlem. A. Hülsmann, P. C. Hooftlaan 20, Driehuis. J. J. Prins, Kampervest 9 rood, Haarlem. ZOMERVACANTIE VOOR DE PUZZELAARS. De Meimaand is weer in het land gekomen, en met haar (laten we dat ten minste hooen!) het mooie weer binnen zeer korten tijd de heerlijke lange avonden, waarop men van de buitenlucht en de fraaie natuur kan ge nieten. Ontegenzeggelijk noodt het „winterseizoen" meer tot hersengymnastiek dan de zomer maanden. De Directie heeft gemeend den puzzelaars een zomervacantie te moeten geven. Mr. NADENKER. Het 80-jarig feest der Haarl. Jongemannen Vereeniging. Bijeenkomst van oud-leden. De viering van het tachtigjarig bestaan der Haarlemsche Jongemannen Vereeniging werd Vrijdagavond voortgezet met een bijeenkomst voor de oud-leden in de groote zaal van het Vereenigingsgebouw aan de Lange Margare- thastraat, waarvoor een groote belangstelling bestond. Het was alweer de bejaarde Directeur, Ds. C. Veen. die de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze opende, nadat de aanwezigen staande het Bondslied hadden gezongen. Ds. Veen hield daarna een openingsrede. „Als ik ri zoo voor me zie.'' aldus spreker, „dan voel ik me nog eenige jaren jonger, hoewel ik me nog lang niet oud voel. In mijn gedachten zie ik u nog met een zwarten haardos en zonder ringen aan den vinger. Ik weet dat gij u altijd volkomen in onzen kring thuis hebt gevoeld; dat ge opgewekt hebt deelgenomen aan het vereenigings'werk. Er zijn vriendschaps- en brcederschapsbanden gelegd, die tot den hui- digen dag toe hecht gebleven zijn. Er zijn on der u, die met mij nog vergaderd hebben in Ihet oude vereenigingshuis aan de Lange An- nastraat. Ik zeg met opzet vereenigingsh u i s, want een gebouw, zooals we nu bezitten, mocht het niet genoemd worden. We hebben er heerlijk samengewerkt; er was natuurlijk wel eens verschil van meening, maar het twist vuur heeft onder ons nooit gebrand. Het zijn ■heerlijke oogenblikken geweest, die we met el kander hebben doorgebracht en die tot he den toe hun gezegende uitwerking hebben gehad. Ds. Veen herinnerde aan de vele afdeelin- gen, die de vereeniging gehad heeft, zooals een Zondagsschool, een reciteergezelschap, een zangclub en een fanfarekorps, dat zich bij feestelijke gelegenheden en nationale feest dagen nooit onbetuigd heeft gelaten. Al die af deelingen zijn helaas als sneeuw voor de zon verdwenen. Ook herinnerde Ds. Veen aan alle vergaderlokalen, die de vereeniging in den loop der jaren gehad heeft. Het eerst werd vergaderd in een kamer van eenbe grafenissociëteit aan de Crayenhorsterlaan, thans Nassaulaan. De stichting van het fraaie gebouw aan de Lange Margarethastraat. heeft wel veel moeite gekost, maar welk een vreugde was het voor het bestuur, toen de dag van ingebruikneming gekomen was. „Wij willen hier," aldus eindigde Ds. Veen, „den Koning van het Godsrijk zoeken en doen ko men in het hart der jonge menschen." Nadat mej. L. Alphenaar (piano) en de heer J. Halsema (viool zich op bijzonder ver dienstelijke wijze hadden doen hooren kreeg Ds. A. A. Wildschut uit IJmuiden het woord voor het houden van een feestrede. „Er zijn in ons leven drie dingen, waarmee we zitten, dat zijn: groeiend wantrouwen, groeiende onmacht en groeiende onwil. Groeiend wan trouwen; dat kan men merken aan de steeds toenemende hoeveelheid prikkeldraad. Vroe ger kon men vrij ongestoord in het heerlijk duingebied wandelen. Thans alleen door een kilometerslange haag van prikkeldraad. De menschen zijn de oorzaak, .dat de eigenaars van het duingebied wantrouwend zijn gewor den. Dat komt omdat we in het nationale en internationale leven niet verder zien, dan onze neus lang is., Men zegt wel eens: „di menschen moesten elkaar wat meer vertrou wen, dan zou het wel beter gaan." Maar zij, die dit zeggen, vertrouwen de menschen al leen zoo lang men ze zien kan. Er is een toe nemende onmacht, Er is door ministers den laatsten tijd veel geconfereerd en gesproken. Dit is niets anders dan een bewijs van on macht. Er wordt gegrepen naar formules, en teksten, maar hoe grooter de regen van for mules en teksten wordt, des te grooter wordt de onmacht. We weten niet, hoe we de vraag stukken moeten oplossen, maar we staan er toch voor. Ook is er een groeiende onwil. Sinds 1918 is er telkens gesproken over ontwapening, maar de diplomaten spreken alleen over be perking van bewapening. Sinds 191S is er al leen onwil geweest. Het resultaat is, dat er geen bloeiender industrie bestaat, dan de wa pen-industrie in alle landen. Men wil geen of fer brengen van nationaal belang ten bate van samenleving of gemeenschap. In het Christelijk vereenigingsleven zien we ook on macht en onwil. Aan het begin een Christe lijke vergadering wordt wel gebeden om Gods leiding, maar de afgevaardigden zitten allen met bindende mandaten; de neuzen zijn al bij voorbaat geteld. Daar klopt dus iets niet in het Christelijk vereenigingsleven. Men acht zichzelf nog te veel beter, dan een ander. Er gelukkig een Leeraar, die de som oplost. Deze zegt: „Gij zult liefhebben den Heer uw God en uw naasten." Hij zegt ook: hoe we moeten liefhebben, namelijk als ons zelf- Dus voor honderd procent. Het Koninkrijk Gods moet komen; dan gebeurt Gods wil. Dan is er gekomen, wat komen moet: leven onder leiding van Gods geest. Wij moeten het ons door Jezus Christus laten zeggen, dan is d i t stuk van Haarlem binnen gegaan in de feest zaal." Deze rede werd met groote aandacht aan gehoord. Na de pauze werd opgevoerd het tooneel- stukje in één bedrijf: „Marken", onder regie van J. C. Baggerman. Ook had er een verlo ting van mooie en nuttige voorwerpen plaats. Ook dit gedeelte van het groote feestpro gramma mag uitstekend geslaagd genoemd worden. FLORA 1935 HEEMSTEDE. Minister Steenberghe heeft met echtgenoote en dochter een langdurig bezoek aan Flora 1935 Heemstede gebracht. Aan de heeren Van Waveren en Voors, die hem rondleidden, gaf hij te kennen met veel interesse vernomen te hebben dat de deelneming van kweekerszijde uit het heele land zoo uitstekend was, waar mee hij het Uitvoerend Comité gelukwenschte. JAARVERGADERING SCHOOLVEREENIGING „GROEN VAN PRINSTERER" De schoolvereeniging „Groen van Prinsterer" zal op Donderdagavond 9 Mei haar jaarverga dering houden in de Dr. A. Kuyperschool aan de Rozenhagenstraat. Behalve de gewone agendapunten welke af gehandeld zullen worden, zal de heer W. F. Jansen, leider van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze en onder-voorzitter van het schoolbestuur, een lezing met lichtbeelden over „Beroepskeuze-voorlichting" houden. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoeken en uitleening over April 1935 (1934). I. Prinsenhof. Totaal 11132 bezoekers (v. j. 9761); van-wie overdag 5593 mannen en 1491 vrouwen, 's avonds 3113 mannen en 935 vrou wen. De Leeszaal werd overdag bezocht door 1203 mannen en 191 vrouwen, 's avonds door 651 mannen en 142 vrouwen, in totaal 2187 per sonen (v. j. 1990). Het aantal bezoekers van de krantenzaal bedroeg overdag 3326, van wie 3098 mannen en 228 vrouwen, 's avonds 1598 mannen en 198 vrouwen te zamen 1796 personen. Totaal be- zoeok 5122 (v. j. 5595). II. Filiaal „Het huis te Zaanen". Bezoek to taal 1637 personen (v. j. 1481). Bezoek aan leeszaal door 682 mannen en 114 vi'ouwen, totaal 796 personen (v. j. 638). Aantal bezoekers aan beide inrichtingen 12769 (V. j. 11242). Het aantal uitgeleende boeken bedroeg aan het Prinsenhof 6620 (v. j. 6293), aan het „Het huis te Zaanen" 1462 (v. j. 1261). Het gezamenlijk aantal uitgeleende boeken bedroeg 8082 (v. j. 7554). Gereformeerde Kerk. Verkiezing van ouderlingen en diakenen. Voor de verkiezing van ouderlingen en dia kenen werden door den kerkeraad de navol gende dubbeltallen gesteld: Voor 4 ouderlingen in de Kloppersingelkerk. M. de Braai, C. van Heerden, J. G. Kempff, L. Meijer, J. H. Muller, J. Otten, J. v. d. Vlies, A. Zomer. Voor 3 diakenen in de Kloppersingelkerk. P. van Driel Az„ Th. Faber. M. Kooijmans, H. Lagerwaard. F. Schippers, J. J. Teitsma. Voor 2 ouderlingen in de Wilhelminakerk. J. D. Boerkool, M. Herrebout, A. Koeon, T. v. d. Lei. Voor 1 diaken in de Wilhelminakerk. A. Boon, R. Riphagen. Voor 1 ouderling in de Noord-Schoterkerk. J. Borger, L. de Vries. Voor 1 ouderling in de Hulpkerk. G. Hart, C. Meier. Voor 1 diaken in de Hulpkerk. J. Elffers, Th. J. Hart. De extra hulp aan werkloozen. Thans 10 gulden beschikbaar voor den B-steun. Door het Nationaal Crisis Comité is, aldus deelt het orgaan Steunverleening en Werk verschaffing aan de gemeentebesturen mede. de regeling voor 1935 inzake de verstrekking van kleeding, schoeisel en beddegoed voor ondersteunde en te werkgestelde werkloozen. jebracht. Het Nationaal Crisis Comité heeft er daarbij nog eens de aandacht op geves- tilga dat de verstrekking van den B-steun uit sluitend in den vorm van goederen en niet in ;eld mag geschieden. Voorts dat levensmid delen en brandstoffen uit de gelden van den B-steun niet mogen worden verstrekt. Mocht het vorig jaar worden besteed een bedrag van f 4.20 per werkloozen, dit bedrag is thans verhoogd tot f 10. Vervolgens is de verdeeling der kosten ge heel anders geworden. Tot 1 Januari van dit jaar bestond de regeling dat de gemeenten eenzelfde bedrag moesten uittrekken als door het Nationaal Crisis Comité beschikbaar werd gesteld. Thans voor 1935 komt voor rekening van de gemeenten 21 pet en ten laste van het Nationaal Crisis Comité 79 pet. van de kosten. Dit is een gevolg van 2 omstandigheden en wel ten eerste, doordat de minister van So ciale Zaken voor 1935 op zijn begrooting niet. zooals voorheen f 750.000, doch f 850.000 heeft uitgetrokken, en ten tweede door dat de Re geering voor 1935 een extra bedrag voor B- steun beschikbaar stelt. Wij hebben hier het oog op de extra hulp waarover indertijd in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ge sproken. Wij mogen in herinnering brengen, dat de Regeering voor eenigen tijd besloot voor één maal een extra bedrag van f 2.000.000 uit te trekken, van welk bedrag pl.m. f 300.000 is ge bruikt voor verhooging van de kerstgave voor 934, zoodat van die f 2.000.000 nog f 1,700.000 over is voor verhooging van den B-steun voor 1935. Het geval is derhalve zoo, dat zonder dat de gemeente zwaarder worden belast, de B- iteun belangrijk kan worden verhoogd. De ;emeentebesturen moeten dan ook evenals 't vorig jaar slechts'een bedrag van f 2,10 per werkloozen uittrekken. Uit de circulaire blijkt voorts dat het Natio naal Crisis Comité nadere aandacht wenscht te zien geschonken aan de administratie en de controle. Voorschrift is thans, dat door of vanwege Burgemeester en Wethouders op on regelmatige tijden ten minste 3 x 's jaars de kas en boeken moeten worden gecontroleerd en dat van iedere kas-opneming proces-ver baal moet worden opgemaakt. Deze proces verbalen zullen op een betreffend verzoek aan het Nationaal Crisis Comité moeten wor den toegezonden. Ook den controleurs van het Nationaal Cri- iscomité zal vervolgens ten alle tijde volledig inzage van kas en boeken en administratie van het B-comité moeten worden verstrekt. Hieruit blijkt dat het Nationaal Crisis Co mité controle wenscht te zien uitgeoefend door Burgemeester en Wethouders, doch dat- het ook rechtstreeks toezicht op de handelin gen van de plaatselijke comités zal doen uit oefenen. Dit is niet te verwonderen, nu de ge meenten slechts een betrekkelijk gering deel dragen van de totale uitgaven en verreweg het grootste gedeelte door het Nationaal Cri sis Comité wordt betaald. De vraag is gerezen, welke gemeenten voor een bijdrage in de kosten van den B-steun in aanmerking komen. Naar wij vernemen ko men daarvoor in aanmerking alle gemeenten, die uit het werkloosheidssubsidiefonds een bijdrage ontvangen in de kosten van steun verleening en/of werkverschaffing, doch ook kunnen die gemeenten een bijdrage erlangen, die. hoewel zij op grond van hun financieelen toestand, geen bijdrage ontvangen uit het werkloosheidssubsidiefonds, inzake werkver schaffing en steunverleening zich gedragen naar de betrekkelijke voorschriften van het Departement van Sociale Zaken. AGENDA Hoe moet de t. b. c. worden bestreden? Jaarvergadering en lezing van de Noordhollandsche Vereeniging. Het madeliefje. Heden: ZATERDAG 4 MEI Frans Hals Theater: „De blinde vliegenier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „It Happened one Night geprolongeerd. Matinée 2.30 uur. Ver der doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uui\ Cinema Palace: „Geschichten aus dem Wienerwald". Op het tooneel: Carmelo Vesio, de beroemde Italiaansche tenor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madame Du Barry Op het tooneel: Milcar Comp., een bijzondere variété-attractie. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maai* dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van "s morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ZONDAG 5 MEI StadsschouwburgErika Mann's Pfeffer- mühle. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Revue: ,,'t Gaat toch zeker goed". 8 uur. Rozekruisers Genootschap: Openbare voor dracht, Bakenessergracht 13. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. MAANDAG 6 MET Gem. Concertgebouw: Don Kozakkenkoor „Platoff8.15 uur. Vereen. Ned. Fabrikaat (afd. Haarlem), Café-Rest. Brinkmann: Alg. ledenvergad. en lezing met lichtbeelden door Dr, Henri Po lak. 7.30 uur. N.V. El. Luxe Broodfabr. v.h. De Zeeuw, Haarlem, Jaarl. alg, vergad. van aand. ten kantore, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 4 Mei des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 10 Mei zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69 Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees. Lange Veerstraat 14, Tel. 11000 L. Schoorl. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. W. P. Woutersen, Apotheker, Kon'ngh weg 3, Tel. 12038. In Lion d'Or hield de Noord-Hollandsche vereeniging ter bestrijding der tuberculose de jaarvergadering, gevolgd door een lezing van Dr. M. R. Heynsius van den Berg. Het jaarverslag van den secretaris. Dr. L. C. Kersbergen, vermeldt dat de moeilijkheden op 't gebied der t.b.c.-bestrijding toenamen, zonder dat over de heele linie de toestand ongunstiger werd. In tegenstelling tot enkele andere districten kunnen alle patiënten uit Haarlem en omstreken zoo noodig nog naar 'sanatoria worden uitgezonden. Veel dankt men in dezen ook aan den steun van het provinciaal verpleegfonds. Het aantal nieuwe patiënten was voor Haarlem 699 (v. j. 660) en voor Haarlem-omstreken 852 (v. j. 784). De sterfte aan t.b.c. is voor het Haarlemsche district 3.8 per 10.000 der gemiddelde bevol king. welk cijfer gelijk is aan 1933. Voor de provincie Noord-Holland is dit cijfer iets meer dan 5. voor het geheele land 5 45. Deze cij fers zijn zeer gunstig, doch indien ergens reeds ondervoeding mocht bestaan of zou ont staan. zouden de fatale gevolgen pas veel later tot uiting komen in de cijfers. Het financieel verslag van den penning meester, den heer W. Michels, vermeldt de moeilijkheden met overheidssubsidies. De fi- nancieele toestand is moeilijk, doch voorloo- pig hoeft men nog geen zorg te hebben. Dr. Heynsius van den Berg hield daarna een. rede over de vraag of het noodzakelijk is' het aantal bestrijdingsmiddelen tegen t.b.c. uit te breiden, Hij begon een overzicht te geven van den strijd tegen de tuberculose, die vooral door de ontdekkingen van Robert Koch in 1882 in een andere richting is geleid, of schoon dat nog eenige tientallen jaren heeft geduurd. Dacht men vroeger 18e eeuw en eerder) dat men vooral maatregelen moest nemen na het overlijden van een patient en waren dienaangaande ook strenge voorschrif ten gegeven door de overheid, na Robert Koch's ontdekking besefte men dat de strijd vooral gevoerd moet worden door te waken tegen besmetting gedurende het leven van den t.b c.-lijder. Al is men erin geslaagd het besmettings gevaar zeer te verminderen (60—70 der aan open t.b.c. lijdende patiënten kunnen de sa natoria verlaten met gesloten t.b.c.. waardoor de besmetting nagenoeg wordt uitgesloten), als men de gevreesde ziekte wil uitroeien, zullen andere methoden moeten worden toe gepast. Statistieken toonen aan hoe het verloop dezer ziekten in den loop der jaren in ons land is geweest. Daaruit blijkt dat het aantal sterfgevallen aan longtering in Amsterdam sinds 1860 tot een tiende is teruggebracht, wat aan verschillende factoren is te danken. Treffend was het te zien hoe in den oorlogs tijd. door de daarmee gepaard gaande slechte voeding, het aantal sterfgevallen een groote stijging vertoonde. Het aantal lijders aan t.b.c. is uiteraard niet bekend, wel natuurlijk het aantal sterfgeval len. Bovendien mag men niet vergeten dat door de moderne wetenschap velen langer in het leven gehouden kunnen worden dan vroeger het geval is geweest, zoodat men moeilijk verhoudingscijfers kan geven. Wel van belang is te weten dat het aantal in sanatoria veroleegde t.b.c. lijders uit Amster dam daalde in 1922 van 18.5 per 10.000 in woners tot 5.5 in 1935. Zeer belangwekkend zijn de ervaringen opge daan door de reactie van Pirquet. Door een eenvoudige methode (een krasje op de huid waarop een druppel tuberculine is gebracht) kan men constateeren of een persoon reeds eens met t.b.c.-bacillen in aanraking is ge weest. Dat wil nog niet zeggen dat de betref fende lijder is! Nu bleek dat op 15-jarigen leeftijd reeds zeer velen een Dositieve reactie vertoonen. Dit zou zeer ondustbarend lijken, indien er niet was het verschil tusschen hen die geregeld in een omgeving zijn van een patient en hen die in een andere omgeving verkeeren. Dee laatste groep vertoont pas op lateren leeftijd een positieve reactie. Proeven hebben nu uitgewezen dat het aantal personen met een positieve reactie langzamerhand aan het verminderen is, doch in plaats dat dit een verheugend feit is, geeft 't ernstig te denken. Immers gaat met 'n geringe besmetting, waar door de reactie positief is, zonder dat de onderzochte t.b.c.-lijder is, een zekere immu niteit gespaard. Neemt dus het aantal positieve reacties af, dan stijgt daarmee het gevaar voor acute t.b.c.. Met interessant voorbeelden illustreerde de spreker deze stelling: volkeren die de ziekte niet kennen en door een toevalligen samenloop van omstandigheden ermee in aanraking komen, vertoonen plotseling in zeer heftige mate een uitgebreid aantal sterfge vallen. Als bestrijdingsmethoden noemde Dr. Heyn sius van den Berg ten eerste een zeer strenge Isolatie van t.b.c.-patienten en ten tweede de noodzakelijkheid dat de consultatiebureaux de lijders eerder ontdekken dan nu het ge val is .Het war derhalve wenschelijk om groote deelen van de bevolking Röntgenologisch te laten onderzoeken, om zoo in het allereerste stadium de vreesde ziekte te ontdekken. Deze wijze is goedkooper en sneller dan andere methoden, in het buitenland heeft men deze methode reeds toegepast, in ons land ge schied het vanwege enkele groote fabrieken en nu ook bij het onderzoek van ongeveer 80.000 onderwijzers. Ten derde komt de vraag op, of vaccinatie is gewenscht. Dit is een materie waarover het moeilijk is nu reeds een oordeel te vellen. Vaccinatie zou moeten ge schieden met levende t.b.c,-bacillen die echter niet meer virulent zijn. Dit is gevonden door Calmette, tien jaar geleden, in het bekende B.C.G-serum. Men kan dit toepassen bij hen bij wie de reactie van Pirquet negatief is. De vraag is echter in hoeverre het een absolute waarborg is tegen immuniteit en hoe lang die immuniteit zou duren, zooals echter bij alle vaccinatie het geval is. Negen jaar prac- tijk in Amsterdam bij ongeveer 1200 kinderen heeft bewezen dat nog nimmer ongunstige resultaat zijn bereikt, ofschoon men in den beginne wel eens huiverig was een zuigeling drie maal vier honderd millioen levende tubercel-bacillen in te gevenStatistie ken hebben weer bewezen dat het aantal sterfgevallen bij ingeente tot het tweede jaar 4% scheelt met dat van niet-ingeënte. zoo dat men hieruit reeds zou kunnen conclu- deeren dat veel voor inenting is te zeggen. De spreker besloot zijn betoog met de op merking dat hij in dit stadium nog niet voelt voor een inenting op groote schaal, doch wel voor bepaalde groepen der bevolking, zoo als zij die ambtshalve gevaar loopen besmet te worden. De voorzitter, de heer Heerkens Thijssen zei Dr. Heynsius van den Berg na afloop dank. Het lijkt wel een eenigszins hachelijke on derneming, om voor zoo'n doodgewone plant de aandacht te vragen, want velen verlangen zóó naar het zeldzame of exotische, dat ze de algemeene planten van eigen bodem gering schatten. Daarvoor is ook in dit geval abso luut geen reden. Ik zou me hierin op niemand minder dan Linnaeus kunnen beroepen, die er zelfs den wetenschappelijken naam van Bellis perennis voor vaststelde. Bellis staat in ver band met bellus, dat mooi of schoon beteekent, en perennis slaat op het feit, dat de plant overblijvend is. De oorsprong van den Holland- schen naam is niet zoo zeker; de meeste waar de wordt gehecht aan de opvatting, dat ma delief een vervorming is van maagdelief, wat ook steun zou vinden in andere plaatselijke namen als Mariënbloyme en Maria-lieve. Vooreerst valt dit in het madeliefje te "aar- deeren, dat het al zoo vroeg in het voorjaar ontluikt, want nauwelijks is de vorst verdwe nen en de sneeuw gesmolten, of daar staan al stralende kransjes in het gras te prijken. In een zachten winter zegt men het elkaar, als men in begin Februari al madeliefjes ziet. Maar dan komt er later in het voorjaar zóó veel concurrentie, dat menigeen niet opmerkt, dat in Mei de hoofdbloeitijd valt. Men moet het toch eens gezien hebben, hoe b.v. in het Kenaupark dan duizenden witte sterretjes het gazon besuikeren. Ook langs de Kinderhuisvesfc staan ze bij honderden en mooi kunnen we daar zien, hoe ze op een bepaalde zone van vochtigheid het beste groeien. Niet vlak aan het water en ook niet te hoog op de helling;1 juist daartusschen ligt hun „optimale" voch tigheidsgraad. Kijken we met een loupe in de bloem, dan zien we, dat die schijnbare eenheid een veel heid is van erg veel bloemen: binnenin zitten gele buisbloemen omringd door een rand stra lende, witte lintbloemen, die de ipsecten lok ken. Het madeliefje is dus een Composiet of Samengesteldbloemige, evenals margriet en paardebloem. En kijkt men nog scherper toe, dan kan men opmerken, dat in de gele bloe men eerst de meeldraden hun stuifmeel afge ven en dat eerst daarna de twee stempels naar buiten breken en zich ontplooien. Deze pro- tandrie de meeldraden eerst! kunt u ook in de projectie-zaal van Flora op de bloemen- film zien bij de ontluikende zonnebloem. Ieder kent de gevulde of dubbele madelie ven, die o.a. zeer mooi staan in tuintje A. Hoe ontstaan die vormen? Pluk eens honderd ma deliefjes, waarbij men moet letten op vorm en kleur. Sommige zijn geheel wit, andere onder iets rood en weer andere aan beide zijden rood. Er is dus variatie. Laat ik nog even zeg gen, dat die roode kleurstof, het anthocyaan," veel warmte opneemt en ook afgeeft, waar door het openen bij warmte en sluiten bij kou de zou worden verklaard. Maar behalve de kleurvariatie is er ook veel speling in het aan tal lintbloemen. Als men die aantallen groe peert en de getallen wil bestudeeren, komt er zelfs hoogere wiskunde bij te pas! Nu kan men door voortdurend uitzoeken en kruisen van planten met véél en roode lintbloemen tot de dubbele vormen komen, waarbij vele buisbloe men ook lintvormig worden. Nu merk ik, dat het wortelrozet en de strijd tegen het op groeiende gras er bij in zuilen schieten, want ik heb de toegemeten ruimte al ver over schreden. A. MELLINK. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) UITSMELTEN VAN VET. Een vergunning zal noodig zijn. Binnenkort zullen verschillende, thans op grond van de Crisis-Zuivelwet getroffen be palingen, worden gebaseerd op de Landbouw- Crisiswet. Alsdan zal o.a. het smelten van vet slechts worden toegestaan aan degenen, die georgani seerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale. Treedt de nieuwe regeling in werking, dan zal b.v. een slager, die niet bij deze Centrale georganiseerd is, geen vet mogen uitsmelten. Om als georganiseerde bij de Nederland sche Zuivelcentrale toegelaten te worden, moet de betrokkene daartoe een aanvraag indienen op een daarvoor vastgesteld for mulier. De secretarissen der afdeelingen van de Slagerspatroonsbonden hebben zich bereid verklaard ,om de bij hen georganiseerden bij de invulling van die formulieren, welke bij hen verkrijgbaar zijn, de behulpzame hand té bieden. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Overigens kunnen belanghebbenden en b.v. niet-leden van Slagerspatroonsbonden een aanvraagformulier verzoeken aan de Neder landsche Zuivelcentrale (Bureau Erkennin gen) Laan van Meerdervoort 84. te 's-Graven- hage. Voor de slagers zal het georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale geen noemenswaard verschil maken met den hul digen toestand; voor hen blijven practisch dezelfde beoaüngen bestaan. Alleen zullen zij bij overtreding der voorschriften als reccl niet door den gewonen strafrechter, maar door den tuchtrechter worden berecht. Zooals reeds boven gezegd, moet dus iedere slager, die zelf vet uitsmelt, ook al doet hij dit bij hooge uitzondering, georganiseerd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9