HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 De Echoput. Straatrumoer. Hel Belauftiikste 52e Jaargang No. 15909 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 6 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dl) NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 Mei. Een Koninklijk Jubileum. Het 25-jarige regeeringsjubileum van den Koning van Engeland, George V, trekt ook in ons land veel belangstelling. En ofschoon in den loop der tijden de Fransche en de Duit- sc-he cultuur grooter invloed op het Neder- landsche volk hebben uitgeoefend dan de En- gelsche. is dat toch heel begrijpelijk. In volkskarakter, in velerlei levensopvattingen, komen wij veel meer met de Engelschen dan met de Franschen en de Duitschers overeen. Hun veelbesproken en vaak overdreven „fleg ma", hun rustig optreden en bedachtzaam heid, in later tijden hun liefde voor de sport dat alles ligt ons erg goed. Hun idealiseering van het begrip „gentleman" doet ons prettig aan, al leidt de practijk van dit streven wel eens tot ietwat-komische resultaten, en on danks de monetaire politiek van zijn regee ring geniet de Engelsche zakenman in ons za kenleven een reputatie van betrouwbaarheid en afkeer-van-chicane, die geen enkele an dere natie ook maar kan benaderen. Als de Engelsche natie niet zulk een afgesloten, in sulaire volks-trots gehandhaafd had zou de algemeene Engelsche cultuur-invloed op het vasteland, en zeker op ons land. ook veel groo ter zijn geworden dan hij thans is. In de positie van het Engelsche Koning schap vinden wij een zeer sterke verwant schap met het onze. De sterkste verwant schap zelfs, die wij in de huidige wereld kunnen vinden. Al rust het Engelsche Ko ningschap niet op een geschreven grondwet, het is in de constitutioneele practijk vrijwel aan het Nederlandsche gelijk. Als hoogste bindende factor der nationale eenheid heeft het tallooze malen, evenals het onze, zijn blijvende waarde en hechtheid getoond. Aan Koning George V komt zonder twijfel de eer toe, dat hij in de kwarteeuw van zijn koningschap deze bindende kracht tenvoile bevestigd en het vertrouwen erin versterkt heeft. Hij is een modern vorst, een man van eenvoudige manieren die op prettige wijze met den geringste van zijn onderdanen Weet om te gaan. Hij is, buiten de traditioneele vertooningen die de Engelschen zeer ver standig gehandhaafd hebben geen praal- lievend man. De lawaai-methodes der dema gogie zijn hem vreemd, en waar een soepele constitutioneele practijk en zijn eigen helder inzicht hem veroorloofden, op critieke mo menten in regeeringszaken te interveniëeren, heeft hij dat gelaan. Bekende voorbeelden daarvan zijn de Iersche kwestie, waarin hij (bij een tweede poging) in 1921 succes had en den weg effende voor den vrede en de schepping van het Iersche Dominion, en de vorming van de Nationale Regeering onder leiding van Ramsay MacDonald Deze Engelsche Koning geniet in zijn land een „rustige populariteit" als ik het zoo mag uitdrukken. Men vertrouwt hem en beschouwt hem als een hoogstaand mensch, een recht vaardig man, waarbij de moderne Brit heel wel begrijpt dat het Koningschap geen be nijdenswaardige taak is en een reeks verplich tingen oplegt, die voor den gemiddelden mensch een ware beproeving, ja een kwelling zouden zijn. Dezen rustigen monarch is het daarbij vol strekt niet gegeven, een rustige kwarteeuw te beleven. De eene storm na den andere heeft ook zijn volk getroffen, en een orkaan trof het reeds vier jaar na zijn troonsbestijging, toen de wereldoorlog uitbrak. Na den vrede van Versailles braken onmiddellijk nieuwe stormen los. De Iersche was de eerste, en toen die was bedwongen volgden er meer. De ver houding met de andere Dominions leverde vele netelige vraagstukken op, de politieke verhoudingen in eigen land werden onzeker doordat jarenlang een „working majority" in het parlement ontbrak, het statuut van Britsch-Indië werd een steeds ingewikkelder en gevaarlijker vraagstuk, de in October 1929 uitgebroken wereldcrisis trof Engeland's be volking zwaar met den geesel der werkloos heid en algemeen-verminderde welvaart, het loslaten van den gouden standaard ontketen de een nieuwen storm. In de on gestabiliseer de wereêd van 1935 is Engeland's economische positie, ofschoon ietwat verbeterd in verge lijking met twee jaar geleden, nog verre van veilig. De wedstrijd-m-bewapening is even weerzinwekkend voor het Engelsche volks karakter als voor het Nederlandsche. De Brit is van nature al evenmin soldatesk als de Hol lander, en de aard van de moderne strijdmid delen is hem, 'bij zijn idealen van sportiviteit en „fair play" een gruwel. Hij ziet geen kans die dingen goed te praten. En het typeert zijn idealen dat hij zijn Koning bij diens regee- r'ingsjubileum niet huldigt in de snorkende taal van een opgeschroefde nationalistische heldenvereering, maar hem eenvoudig looft als den Eersten Gentleman van Engeland. Dit klinkt weldadig in een werelddeel, dat zich steeds meer te buiten is gegaan aan snor kende taal en negatie van het beste, dat de Beschaving ons gegeven heeft. De invloed van ,dit Engelsche Jubileum op Europa kan niet anders dan kalmeerend en daarbij veredelend zijn. Hetgeen op zichzelf een hulide is aan de persoon van Koning iGeorge V. R. P. CHR. DEM. CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. In de ledenvergadering der Chr. Dem. Unie. afd. Haarlem, werden candidaat gesteld voor de a.s verkiezing voor den gemeenteraad. G. Schaafsma, D. Breeuwer, W. G. van Da len, G. Loghies. A. Noorloos. Nic. Dixon, Joh. de Wijs. E. Overbeek, J. L. Overbeek en mevr. J. H. Fabel—Ree. De verbetering van den Zijlweg. De rijweg moet 11 M. breed worden, zeggen B. en W. Naar aanleiding van een verzoekschrift van A. H. Hartkamp en andere eigenaren van per- ceelen gelegen aan den Zijlweg tusschen de Julianalaan en de grens der gemeente Bloe- mendaal, geen goedkeuring te verleenen tot verbreeding van den Zijlweg daar ter plaatse, stellen B. en W. voor, op dat verzoekschrift afwijzend te beschikken. In hun toelichting zeggen B. en W. dat de toestand dringend verbetering behoeft. Het is gewenscht dat de rijweg van een gesloten wegdek wordt voorzien. Met het oog op het drukke verkeer diexït de rijweg een breedte te verkrijgen van 11 M. Voorts moeten de trottoirs een behoorlijke breedte krijgen. B. en W. waardeeren het dat het meerendeel der eigenaren 60 n/n) zich bereid heeft ver klaard, den voor de trottoirverbreeding noo- digen tuingrond zonder kosten aan de ge meente in eigendom af te staan, maar zij betreuren het, dat andere eigenaren aanlei ding vinden, zich uit te spreken tegen een noodzakelijke verbreeding van een belang rijken toegangsweg naar de recreatie-oorden van Haarlem's bevolking. Te meer. daar die verbreeding en verbeterde aanleg direct of indirect ook hun eigendommen ten goede komt. Zooals bekend is voor de verbetering van den Zijlweg 80 000 uitgetrokken op de be grooting voor 1935. Zonnestraal-collecte. De opbrengst. Het comité deelt ons mede. dat de Zaterdag te Haarlem gehouden collecte f 3234,32 heeft opgebracht, het vorig jaar was de opbrengst f 3118. Bekroningen vollegronds- tentoonstelling Flora 1935. De eereprijzen. Thans kunnen de belangrijkste der speciale eereprijzen d'ie aan de inzenders van bloem bollen, boomen en heesters op de volle gronds- tentoonstelling zijn toegekend, bekend worden gemaakt. De Gouden medaille van H.M. de Koningin werd toegekend aan de inzendingen der af dee ling Heemstede der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Groote Zilveren medaille van H. K, H. Prinses Juliana werd verleend aan de inzen dingen van de Firma K. Wezelenburg en Zoon te Hazerswoude. De drie door de Gemeente Haarlem geschon ken verguld zilveren medailles werden toege kend aan de inzendingen resp. van de firma Jan Boer Wz. en Zonen te Boskoop, aan de Afdeeling Noordwij k der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur en aan de Afdeeling Westland en de Vereeniging Flora- lia te 's Gravenzande. De gouden medaille van de Kamer van Koophandel voor Rijnland werd toegekend aan de inzendingen van de afdeeling Sassenheim der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur; de zilveren medaille van deze Kamer verwierf de afdeeling Bovenkarspel van deze Vereeniging. De groote verguld zilveren medaille van de Kamer van Koophandel voor N. H. Noorder kwartier verwierf de firma Hilverda en Co. te Aalsmeer. De groote gouden medaille beschikbaar ge steld door de Vereeniging de Hyacint werd toegekend aan de Vereeniging de Narcis voor de collectieve inzending van het Sortiment der Narcissen. Vliegtuigramp in het Fichtel- gebergte. Vermist verkeerstoestel ver ongelukte met zeven inzittenden. Tegen bergwand te pletter gevlogen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het passagiersvliegtuig BO.N.Y.H., dat zoek was geraakt tijdens zijn vlucht van Stuttgart naar Breslau, is Zater dag gevonden in het Fichtelgebergte tegen den Schneeberg. Ten gevolge van de dichte nevel is het vliegtuig met de aarde in aanraking gekomen. Door den schok moeten de zeven inzittenden op slag gedood zijn. Vrouwen uit de omgeving van het Fichtel gebergte werden door het bericht van het ver dwijnen van het vliegtuig er aan herinnerd, dat zij op 30 April tegen den middag een luid gekraak hadden gehoord en deelden dat aan de overheid mee. Hun aangifte heeft geleid tot het vinden van het wrak van het vlieg tuig. Behalve de bemanning, die bestond uit den eersten bestuurder Slath en de leerling vliegers Heinrich en Deichman zijn omge komen generaal-majoor Höring met vrouw en dochter en de eerste luitenant van de Rijks luchtmacht Braun. De Duitsche regeering heeft, nadat het vliegtuig is gevonden, haar militaire attaché te Praag opdracht gegeven den Tsjechischen autoriteiten dank te zeggen voor hun mede werking bij de pogingen tot opsporing van het vermiste vliegtuig. Het bijkantoor van is voor de bewoners van het Noordelijk gedeelte van Haarlem het aangewezen adres voor het bezorgen van hun abonnementsopgaven, advertentieopdrachten, brie ven op advertenties, oplossin gen van de wekelijksche puzzle van Haarlem's Dagblad enz. Leest er onze nieuwsborden. Ziet er onze vele foto's. De aanbrenger van elke tiende kleine advertentie, van eiken vijfden abonné, ont vangt een keurig zakpotlood ten geschenke in het bij kantoor Een schilderij van de plechtige kroning van koning George van Engeland op 22 Juni 1911 door den aarts bisschop van Canterbury. De echoput heeft afgedaan, Na een vermaard en lang bestaan, De Nederlander zal voortaan, Geen echo uit haar putten; Al was haar functie ook uniek, Al had zij waarde als reliek, En interesse bij 't publiek. Dit kon haar niet beschutten. Een tijdlang bracht men haar slechts eer. Al keek men dan ook op haar neer. Zij valt als offer van 't verkeer, 't Kan inderdaad verkeeren; De weg is bij de put te smal, Het snelverkeer raakt in een val, Die ongelukken brengen zal, Dat mag men niet riskeeren. Tenville van 't moderne nut. Niet door gebrek aan eigen fut, Is dus de echo uitge-put, Ze is voor ons verloren. De menschelijke ijdelheid. Is door de eischen van den tijd. Het alleroudste middel kwijt. Om d' eigen stem te hooren Is het niet dikwijls zoo gesteld? Ik ben er heel vaak langs gesneld, Maar nooit heb 'k mij er aangemeld, Daartoe kon 'k nooit beslissen: Maar nu de put niet meer bestaat, Zal 'k ais mijn weg haar graf langs gaat, En dat gebeurt wel vroeg of laat, Haar diep weemoedig missen. P. GASUS. Flandin breekt een arm. Auto-ongeluk bij Auxerre. De Fransche minister-president Flandin heeft Zaterdag bij een auto-ongeluk een arm gebroken. Hij is naar een ziekenhuis te Auxer re overgebracht. Flandin heeft den rechterbovenarm gebro ken, zonder complicaties. Hij ligt te bed doch zijn toestand schijnt 'geen ongerustheid te behoeven te wekken. Mevrouw Flandin, die haar echtgenoot ver gezelde, kreeg een niet ernstigen schok. Het ongeluk gebeurde doordat zijn auto even over 6 uur Zaterdagavond bij de aan komst te Auxerre. de hoofdstad van het de partement Yonne, in botsing kwam met een ander voertuig. De premier was in verband met de burge meestersverkiezingen op weg naar Domecy- sur-Cure. van welke gemeenté hij maire is. toen zijn auto een andere hem tegemoetko mende auto die plotseling een zwenking maak te, niet kon ontwijken. Geen der andere inzit tenden van Flan din's auto werd gewond, ook de chauffeur niet. Flandin's arm zal waarschijnlijk meer dan een maand door een gipsverband moeten worden omgeven, maar de breuk, die enkel voudig is, heeft geen ernstig karakter. Een naspel der annexatie. Korting op de loonen van het geannexeerde personeel? Eén der vele bepalingen in de Annexatie wetten. óók in die, waarbij Haarlem in 1927 werd uitgebreid, is, dat aan het geannexeer de personeel een jaarwedde of een wacht geld wordt gegarandeerd. Zoo moet b.v. door de gemeente Haarlem aan de uit de in 1927 geannexeerde- of ge deeltelijk geannexeerde gemeenten overge nomen ambtenaren en werklieden hetzelfde salaris- of weekloon worden betaald, dat door de betrokkenen bij het inwerkingtre den der Annexatiewet werd genoten. Deze salarissen- en loonen, evenals de wachtgelden voor niet door Haarlem in- dienstgestlde geannexeerde ambtenaren, mag de gemeente Haarlem niet verlagen, of op eenigexdei wijze korten. Zoo zijn de salai'issen en loonen van het eigen personeel der gemeente Haarlem reeds enkele keeren belangrijk verlaagd; die van het geannexeerde personeel moesten onaaxx- getast blijven. Er is thans nog verschil van meening of de gemeente Haarlem bevoegd is het verhaal van 10 pensioenspremie, im peratief voorschrift vaix de Pensioenwet, op het geannexeerde personeel toe te passen. Het gemeentebestuur heeft dat vex-haal van 10 pensioenpremie ook aan het ge annexeerde persoxieel opgelegd, waartegen door enkele der betrokkenen beroep werd ingesteld bij Ged. Staten, Naar wij verne men zullen die beroepschriften eerlang door Ged. Staten worden behandeld. Dan zal dus beslist worden af de gemeen te Haarlem bevoegd is, dat imperatieve voor schrift der Pensioenwet ook toe te passen op het geannexeerde personeel. Dergelijke bepalingen als voor het Haax-- lemsche geval, bestaan er in de onderschei dene Annexatiewetten ook voor verschillen de andere gemeenten, die annexeerden. De Regeering wil nu in het ..Wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven", hiei'aan een einde maken. Zij stelt n.l. voor een herziening van de in de annexatiewetten gegarandeerde jaarwed den of wachtgelden mogelijk te maken door deze wedden in overeenstemming te brengen met de voor het eisen nersoneel va.«tapetpi/*® salarisregelingen. Eenzelfde bevoegdheid be- bedoelt de Regeering te verleenen aan de ge meenten. om op het geanxxexeerde personeel het wettelijk voorgeschreven pensioen-pre mie-verhaal toe te passen. De burgemeester van Haarlem heeft aan besturen van vereenigïngen de mededeeling gezonden dat „waar thans allerwege ge tracht wordt het straatrumoer zooveel mo gelijk te beperken, in het vervolg geen toe stemming meer verleend zal worden voor het maken van muziek op stx-aat bij eventueel te houden collecten". Wij vernemen dit niet zonder ontsteltenis. De bestrijding van straatrumoer heeft onze sympathie, maar de te schaai*sche muzikale klanken, die zich in Haarlems straten doen hooren. hebben wij nooit tot de te-bestrij- den-geluiden gerekend. Integendeel. We zou den liever wat meer muziek-op-straat hooren. De draaiorgels zijn velen, en ook ons. lief. De muziek op collectedagen. schallend dwars door de zorgen en de sleur des dagelijkschen levens, doet die onprettigheden eventjes heelemaal vergeten. Men wordt er even door gestoord in zijn werk. en vindt het een ple- zierige stoornis. Als de muziek voorbijtrekt, kan men niet nalaten even aan 't raam te gaan kijken, en mee te genieten van de ge zellige opschudding die zij op straat en in de huizen wekt. Het komt heusch niet zoo vaak voor. Dit is geen bizonder feestelijke of uitbundige stad. Vindt de burgemeester dat beetje muziek nu nóg te veel? Alle eex-bied voor de Anti-Lawaai-Cam- pagne. Het is weer een Groote Beweging. Maar alle Groote Bewegingen staan bloot aan het gevaar der overdrijving. Eenmaal begonnen, zijxx zij vaak niet meer te remmen en schaffen dingen af die wij beter hadden kunnen behouden, of stellen dingen in die wij beter hadden kunnen missen. In dit ge val dreigt iets afgeschaft te worden, dat naar onze overtuiging 99 vaix de bevolking graag wil behouden. Muziek is trouwens niet idexxtiek met ..la waai" en zelfs niet met „rumoer". Als de officieele opvatting ten stadhuize mocht zijn dat dat wél zoo is en we zijn niet erg op timistisch over de muzikale deiikbeelden onzer stedelijke overheid dan nemen we daar vierkant stelling tegen. Er moge muziek bestaan die deze weinig vleiende qualifica- ties vérdienthet overgx-oote meerendeel is geen lawaai en geen rumoer, maar inte gendeel 'n weldaad. In den eenvoudigen vorm van een straatmuziekje, van een goed fan farecorps of een behoorlijk ..pierement", is zij dat ook. Een weldaad, die een beetje vroo- lijkheid en afleiding brengt in een sfeer, die daar waarachtig wel behoefte aan heeft. En in een stad, die er vaak naar snakt! PERSONALIA. In verband met hetaan den heer J. F. Cra mer verleend ontslag als hoofdcommies texi kantore van den Gemeente-Ontvanger te Haarlem wordt door B, en W, aan den raad voorgesteld toestemming te vei'leenen tot opheffing der zekerheid, door hem als ge delegeerde gesteld. Het zilveren regeeringsjubileum van koning George wordt vandaag op grootsche wijze gevierd. De plechtigheden van hedenmor gen. pag. 4 Venizelos en Piastiras zijn door den Griek- sclicn krijgsraad bij verstek ter dood ver oordeeld. pag. 4 De Braziliaansche stad Bahia is ernstig door wolkbreuken geteisterd. pag. 4 Het vermiste Duitsche vliegtuig is gevonden; alle inzittenden zijn dood. pag. 1 Vóór 28 Mei a.s. zal in geen geval een staking bij de Limburgsche mijnen uitbreken. pag. 3 De „Loanda" had alleen schuld aan het zin ken van de „Orania". pag. 3 Zondagmiddag heeft te Hoofddorp een ern stige brand gewoed. pag. 3 De Kon. Vereeniging „Oost en West" verga derde te Haarlem. pag. 3 Rusland heeft weer een houtschip in ons land besteld. pag. 3 Het hockeytournooi te Brussel; Nederland wint van Zwitserland, maar verliest van Duitsch- land. pag. 8 De Zonnestraalcollccte heeft te Haax'lenx op gebracht f 3234.32. pag. 1 ARTIKELENENZ. R. P.: Een Koninklijk Jubileum. pag. 1 B. en W. van Haarlem tegen het straatrumoer. pag. 1 Anthony J. D. Sips: Toenemende belangstel ling in ons land voor de zweefvliegsport. pag. 3 G. J. Kalt: Het muziekconcours op Flora. pag. 9 J. B. Schuil: Liefdadigheidsvoorstelling: Jonge Vrouwengilde. pag. 9 J. B. Schuil over „Een Moeder" door Thalia. pag. 9 Van onzen Parïjsclien coi'respondent: De dood van Henri Pelissier, pae. 8 A. Meilink over de bioem van den dag: Be gonia's. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Mej. D. van de Waal. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1