Pantoffelparade. Hei Bekutftiiltsie 52e Jaargang No. 15910 VerscEïjnï dagelijks, EeKalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 7 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Mei. Vijftig Jaar Roeisport. De R. en Z. V. Het Spaarne viert dit jaar haar gouden jubileum, en de reeks feestelijk heden v/ordt a.s. Zaterdag en Zondag geopend met nationale roeiwedstrijden op de Ringvaart bij Heemstede. Het mooie Heemsteedsche Sportpark zal een ideale accomodatie zoowel voor de deelnemers en hun bootenmateriaal als voor het publiek opleveren, en er is een groot aantal inschrijvingen ontvangen. De Spaarne-wedstrijden openen het Nederland- sche roeiseizoem Het ongewone feit doet zich erbij voor dat drie van de vijf oude vieren voor de „Varsity" die van Triton, Njord en Laga al vóór de studenten-roeiwedstrijden elkaar bekampen zullen. Het programma, dat in dit nummer van ons blad voorkomt, bevat nog vele andere interessante nummers en de dames hebben er natuurlijk ook een groot aandeel in. Het Spaarne kan met voldoening op de vol tooide vijftig jaar roeisport terugzien. De ver- eeniging heeft zich in die halve eeuw weten te ontwikkelen tot een der g ootste in den lande, bezittend een der mooiste clubgebou wen en een buitengewoon goede en uitge breide „vloot". Een eenvoudige zaak is dat niet geweest. In het ontwikkelingsproces van een roeivereeni- ging spelen de financiën wel een zeer over- heerschende rol. Roeien is een dure sport uit vereenigingsoogpunt bezien, omdat de nood zakelijkheid van een eigen gebouw en de aan schaffing en voortdurende vernieuwing van een groote hoeveelheid kostbaar booten-mate riaal erbij vereischt worden, terwijl het on derhoud van dit materiaal vakkundig perso neel vordert. Hoewel Het Spaarne steeds een contributie van haar leden geheven heeft, die tot de laagste bij de Nederlandsche roeiver- eenigingen behoort, is de vereeniging er niet temin in geslaagd zich constant te ontwikke len. Daartoe was de steun van ouderen noo- dig; de stichting van het derde clubgebouw aan de Friesche Varkensmarkt (1909) en voor al die van het huidige te Heemstede (1927) brachten flinke obligatieleningen met zich. Vertrouwen, ondernemingsgeest en vooral het enthousiasme, dat zich persoonlijke opoffe ringen voor de goede zaak van een fnssche, gezonde sport weet op te leggen, werden daar voor gevergd. Het Spaarne is wel zeer geluk kig geweest in het vinden van dezen onmis- baren steun, die zich vaak niet tot leeningen kon bepalen. Aan twee van haar ex-voorzit ters, de heeren Willem Dyserinck (thans eere voorzitter) en J. de Breuk Lzn., (thans eerelia, die het langst voorzitter der vereeniging was) is zij bovenal grooten dank verschuldigd. Vele andere namen zijn onafscheidelijk aan haar lange historie verbonden, en het is een bizon der voorrecht voor de vereeniging dat bij dit feest nog drie van haar oprichters: de heeren B. J. Couvée Jr., F. J. L. Peltenburg en Jacobs, in leven zijn en het zullen kunnen meemaken. Naast hen' zou ik nog zeer velen kunnen noe men die de vereeniging vaak daadwerkelijk hebben gesteund en haar trouw zijn gebleven. De roeisport heeft bij Het Spaarne altijd de hoofdrol gespeeld. Het zeilen kwam in de tweede plaats, en ofschoon de vereeniging nog steeds een aantal 12-voets jollen bezit, die druk gebruikt worden, is de bevordering van de zeilsport. in Haarlem veel meer de taak van de voortreffelijke zeilvereenigingen, die onze stad bezit. Als roeivereenigïng heeft Het Spaarne een steeds veelzijdiger wordende taak moeten ver vullen. Dat men de roeisport eigenlijk zijn heele leven lang met voldoening kan blijven beoefenen wordt wel bizonder goed gedemon streerd in de leden van onze Haarlemsche vereeniging, wier leeftijden varieeren van 16 tot in de 60. Daarbij kwam in de historie van Het Spaarne het oogenblik, dat men tot de toelating van damesleden besloot <1917). Al die verschillende categorieën roeiers en roei- sters eischen de veelzijdigst-mogelijke beoefe ning van de sport, en zoo vonden de latere Spaarne-besturen zich genoopt gelijktijdig toei'roeien, raceroeien en stijlroeien, en ook het deelnemen aan lange af stands-tochten en aan vaardigheidsproeven (op 20 en 16 KJM.) te propageeren en te ontwikkelen. Op al die gebieden is heel wat gepresteerd. Raceroeien bleek de moeilijkste opgaaf, om dat Het Spaarne, gelegen tusschen twee uni- versiteits-steden, zijn jonge roeiers veelal spoedig aan Njord en Nereus moest afstaan, en verder zoo talloozen naar Indië vertrokken. Dit belemmert het vormen van goede wed- strijdploegen in hooge mate. Toch is sinds 1927 Het Spaarne een bekende figuur op de Nederlandsche roeiwedstrijden geworden, waartoe vooral het onvermoeide streven van dr. E. A. Kreiken, voorzitter in de jaren 1922- 1927, aanleiding gaf. In 1928 beleefde de ver eeniging een gloriejaar op de Nederlandsche wedstrijden: zij was zestien maal eerste, en behaalde twee kampioenschappen van Neder land: in vier met stuurman en double scull. Sinds 1927 zijn trouwens in het geheel zeven kampioenschappen van Nederland door Het Spaarne gewonnen: drie in skiff, drie in double scull en één in vier met stuurman. De skiff is inderdaad bij Het Spaarne een bijzonder voorbeeld van succes op wedstrij den: Ir. Th. P. Tromp, Dr. P. D. Timmermans en Ir. Tj. de Vries wonnen er kampioenschap pen voor de vereeniging in. en H. Cox, die dit maal nog weer eens aan den start verschijnt, boekte jarenlang vele successen op de Neder landsche wedstrijden, terwijl er nu al weer jonge skiffeurs zijn die veel voor de toekomst 'beloven. De overwinningen in double scull sloten zich logisch bij die in de skiff aan. In de dames-wedstrijden in stijlroeien heeft Het Spaarne buitengewoon veel succes be haald: aanvankelijk alleen met vieren, later natuurlijk ook weer in de skiff. Op de wed strijden op de Ringvaart komt de vereeniging dan ook weer in vier damesnummers uit; bo vendien in drie race-nummers. De historie der vereeniging op het gebied van toerrocien zou meer ruimte vereischen dan ik hier besteden kan om er een waardig overzicht van te maken. Zij bevart; vele lange •tochten, veel deelneming aan Rondvaarten door Nederland (die in 1909 voor het eerst gehouden werden), zelfs tochten op buiten- landsche wateren en twee merkwaardige ex pedities op de Noordzee. Die werden beide door ondernemende „vieren" op touw gezet: de eerste, vlak vóór de oprichting van de ver eeniging in 1885. behoort tot de mooiste sport- herinneringen van B J. Couvée; de tweede, in 1914, was vooral niet minder opwindend. Beide liepen gelukkigerwijze goed af: de vier- riemsgiek is allerminst een zeeschip, maar bleek een avontuurlijk „kustvaartuig". In ieder geval werden Katwijk en Noordwijk er van IJmuiden uit mee bereikt. De Vaardigheidsproeven van den Neder- ilandschen Roeibond vinden bij Het Spaarne steeds groote belangstelling; driemaal won de vereeniging den nationalen wisselprijs daar voor, en zij hoopt dat in dit jubileum-jaar weer te doen. Tot zoover deze enkele feiten uit de historie van onze roeivereenigïng, die tot de belang rijkste sportorganisaties in Haarlem en om geving behoort. Ook m dezen moeilijken tijd is zij krachtig en gezond gebleven, en steunt op een flink ledental. Een schoone toekomst schijnt voor Het Spaarne weggelegd en die wenschen wij het van harte toe. R. P, L. Modoo. Alhier is Maandag in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer L. Modoo. vroeger raadslid en wethouder van Haarlem. Hij werd 15 Februari 1861 te Dordrecht geboren. Hij begon reeds als kind van negen jaar zijn loopbaan als gasfitter- tje in dienst van zijn vader. Zij verrichtten toen samen het meeste \g£~" v werk bij den bouw van óet kleine gasfabriekje jWn te Zwijnarecht. Toen UÊÊSÊWhü vijftien jaar was vertrokken zijn ouders HBHe&BHnHH naar Haarlem, maar hij ging spoedig naar Dor- drecht om daar siga- ren maker te worden. Ditzelfde vak heeft hij L. Módoó' van 1876 tot 1899 in Haarlem beoefend. In laatstgenoemd jaar werd de'heer Modoo tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad ge kozen. Hij vestigde zich boen als zelfstandig loodgieter en zin-kwerker. In 1913 werd hij tot wethouder benoemd. Dit ambt heeft hij vier jaar vervuld. Toen die vier jaar voorbij waren, werd hij door de kiezers niet meer naar den raad afgevaardigd, omdat hij toen niet meer tot een partij behoorde. Intusschen had hij zijn loodgieterszaak opgeheven, waarna hij een poosje directeur van de toen nog bestaande Centrale Keuken is geweest. Jarenlang was de heer Modoo lid van de oude socialistische partij. Hij was ook één der oprichters van de Coöperatieve Broadbakkerjj en Verbruiksvereeniging „De Eendracht", waarvan hij bijna vijf en twintig jaar voor zitter is geweest. Ook was hij bestuurslid van de afdeeling Haarlem der Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis"; lid dei- Commissie van bestuur voor het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, en voorzitter van de woningstichting „Ons Huis". Zondag 15 Februari 1931 werd de heer Modoo ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag door velen gehuldigd, o.a. door wij len Jhr. Mr. D. E. van Lennep, oud-burge meester van Heemstede. De heer Modoo, die altijd blootshoofds door de Haarlemsche straten wandelde, was een zeer bekend ingezetene. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben as. Donderdag, te Wes- terveld, na aankomst van trein 11.41. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. Besluit is aan den heer H. Visger. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Neder landen te St. Vincent (Kaap-Verdische eilan den). De waarneming van het vice-consulaat is Gpgedragen aan den heer Horace Hall, aan wien in de Engelsche taal geschreven moet worden. Maakt uw woning gezellig met B. B. C/BEHANG, Dat geeft 100 */o gezelligheid, terwijl de prijs uiterst laag is. B. B. C.-BEHANG leent zich ook uitstekend voor plafonds, gangen en hallen. Komt eens de plafonds in onze zaak bezichtigen. Des gewenscht vertrouwd, vakkundig personeel beschikbaar. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL, Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Ontvoering van een Duitscher. Onder valsche voorwendselen meegelokt. Zaak wordt voor de Almelosche rechtbank behandeld. Voor de Almelosche rechtbank zal op 21 Mei a.s. in behandeling komen de geruchtma kende zaak van den menschenroof te Hen gelo, waarbij begin Februari de Duitsche beeldhouwer Gutzeit die uit Duitschland ge vlucht was en intusschen eenigen tijd verblij hield te Hengelo, met medewerking van een Nederlander en een Duitschen rechercheur per auto over de Duitsche grens ontvoerd is. Hiervoor zal terechtstaan de schoorsteenbou wer KL S. thans woonachtig te Haarlem, vroe ger te Enschedé, die bekend heeft door val sche voorspiegelingen den Duitscher bewogen te hebben plaat-s te nemen in een auto, waar bij hij voorgaf hem naar Haarlem te willen brengen voor een betrekking, terwijl hij hem metterdaad met medewerking van genoem den Duitschen rechercheur over de Duitsche grens gevoerd heeft. Hij heeft daarvoor een belooning ontvangen van de Duitsche autori teiten. Generaal Tonnet in het gelijk gestelek Eisch tot schadevergoeding ontvankelijk verklaard. Bij vervroeging heeft de Arnhemsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak van gene raal Tonnet tegen den Arnhemschen zenuw arts Dr. Schnitzler in verband met de opslui ting van den generaal in een krankzinnigen gesticht. De rechtbank heeft generaal Tonnet ont vankelijk verklaard in zijn eisch tot schade vergoeding. maar heeft een commissie inge steld voor een onderzoek naar de vraag of de wijze, waarop de psychiater zijn onderzoek zou hebben gedaan, onverantwoordelijk moet worden geacht In deze commissie hebben zitting prof. dr. L. Bouman. prof. dr. H. C. Rümke en Dr. H. v. d. Hoeven, allen te Utrecht. Collectief arbeidscontract in bollenstreek. Voortzetting op oude basis. Het collectief arbeidscontract in de bloem bollenstreek zal op de oude basis worden voortgezet, naar ons wordt meegedeeld. Zoo als bekend hadden de werkgevers 't contract dat op 1 Maart afliep en tot 1 Mei verlengd was. niet willen verlengen op de oude voor waarden. doch loonsverlaging voorgesteld. De werknemers konden hiermee niet aceoord gaan. Thans zal dus het contract op den ouden voet gecontinueerd worden. Van de driemogendhedenconferentie te Venetië. De aankomst van de ministers van buitenlandsche zaken baron Von Berger—Waldenegg. Oostenrijk (links) en baron Kanya, Hongarije (rechts), die door den Italiaansciien staatssecretaris Suvich (midden) begroet worden. (Het Initiatief Comité Amsterdam heeft Zondag j.L een icelgeslaagde eerste poging gedaan om op de Apollolaan een Zondagochtend pantoffelpad-ade te scheppen.) Waarom zou de Amsterdammer Niet pantoffelparadeeren? 't Mag hem wat onwennig liggen, Alles is per slot te leeren. Hagenaars gaan wel ter piere Om elkander te aanschouwen, Omdat Amsterdam geen zee heeft, Kan het moeilijk pieren bouwen; Maar zoo'n bouwwerk is geen noodzaak Voor een Zondagsche parade, Van den trouwen Amsterdammer, Met zijn even trouwe gade. De Apollolaan kan dienen Voor de schoon en aan den wandel Aan den arm van haar Apollo's Van de Beurs en uit den handel. Als die geniale opzet. Als een blijvertje mocht slagen. Zal het comité beroemd zijn, Tot in lengte zijner dagen. Baedeker zal onze hoofdstad Eens als zeer mondain vermelden, Als de dames paradeeren Nevens haar pantoffelhelden. t». GASUS. Ongewenschte toestand aan den Rijksstraatweg. Op tien hoek van de St. Bavostraat. Koning George's radiotoespraak lot zijn volk. pag. 4 De Duitsche regeering heeft medegedeeld zich inzake het geval Jacob niet aan arbitrage te zullen onttrekken. pag. 4 Onder leiding van Lcrroux is een nieuw Spaansch concentratiekabinet gevormd. pag. 4 De Spoorhoutcommissie heeft geen corruptie geconstateerd. pag. 3 Te Rotterdam heeft Maandagmiddag een zeer felle brand gewoed. pag. 3 Prof. Veraart verlaat het politieke strijdperk. pag. 3 De K XVIII is te Durban aangekomen. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Vijftig jaar roeisport. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Nieuws uit Zwitserland. pag. 4 Mr. J. H. van Gelderen: Slachtoffers van het verkeer. pag. 6 Fred. Perry: Hoe voer ik mijn spelpeil op. pag. 9 A. Meilink over de bloem van den dag: Me- sembrianthemum. pag. 6 Ko Zweeres: In memoriam de Nuizenburg. pag. 6 Ko Zweeres: De koning der gevederde zangers pag. 3 G. J. Kalt: Sclioten's Chr. Gem. Koor. pag. 2 K. de Jong: Don Kozakkenkoor „Platoff". pag. 11 J. H. de Bois: De schilder-etser van der Valk in Laren gestorven. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Dr. E. A. M. Droog. pag. 3 i De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 hoe de toestand ter plaatse is. Door 104 personen, allen bewoners en (of) eigenaren van perceelen aan den Rijksstraat weg en de St. Bavostraat, Reyer Anslostraat, P. C. Hooftstraat en aan den Vergierdeweg, is een adres aan B. en W. gericht, waarin met klem verzocht wordt, mataregelen te willen nemen, welke kunnen leiden tot ver betering of opheffing van den meer dan on- houdbaren toe.stand, die tot heden bestendigd bleef op den hoek van den Rijksstraatweg en de St. Bavostraat. In hun toelichting zeggen inzenders: Bestendiging der situatie is zeer gevaarlijk voor de jeugd, welke 4 maal per dag dezen hoek passeert bij den gang naar en van school, aangezien twee wagens elkaar daar ter plaatse niet of ternauwernood kunnen passeeren, zoodat bij een plotseling te maken manoeuvre het niet is uitgesloten dat één der wagens op het trottoir terecht komt met gevaar voor schooljeugd en toevallige voor bijgangers. Herhaaldelijk hebben op dit knooppunt dan ook reeds meer of minder ernstige aanrij dingen of botsingen plaats gehad, tengevolge van het feit dat het niet te zien is dat hier een straat op den Rijksstraatweg uitmondt en het uitermate slechte zicht- daar ter plaatse. De onbewoonbaar verklaarde krotten bieden een me.v; dan oneasthetischen aanblik, voor al vergeleken met de nieuwe huizen die in de omgeving zijn gebouwd, welke bouw nog zal worden vortgezet. Ook uit hygiënisch oogpunt is de toestand niet te verdedigen, te meer daar de zomer in aantocht is en een zwerm van vliegen en andere insecten ge kweekt wordt op dat terrein, dat onwille keurig door onnadenkenden als vuilnisbelt wordt gebezigd. Het aanzien van dit gedeelte der bloemen stad wordt zeer geschaad, mede tot nadeel ook van de verderop gelegen gemeente-bouw grond exploitatie; omdat verschillende fo rensen welke zich hier vestigden om ge zondheids- of andere reenden er reeds over denken uit dit gedeelte en uit geheel Haar lem te verdwijnen, omdat het hun hier tegenviel. Deze menschen zullen dan zeker geen reclame gaan maken voor Haarlem als woonstad, zoodat een gunstige ontwikkeling der gemeentelijke exploitatie op den langen duur zeer zeker ongunstig beïnvloed zal worden. Verschillende eigendommen ondervinden er reeds den nadeeligen invloed van, niet alleen de onmiddellijk aangrenzende, doch ook die welke verderop aan den Rijksstraat weg gelegen zijn. mede doordien reeds weer verschillende huurders vertrekken. Tenslotte vragen adressanten krachtdadig ingrijpen van de gemeente. Een adres om medewerking is ook gezon den aan den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat aangezien de Rijkswa terstaat- ook in deze zaak gemoeid zal wor den ornaat het hier een Rijksweg betreft. ONDERSrHFTDTVGFN. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau D. W. Reinders. inspecteur voor het L. O. in de inspectie te Zwolle te Zwolle. Koningin Astrid naar Nederland. Enkele weken te Noordwijk. Gemeld wordt, dat Koningin Astrid dezen zomer enkele weken te Noordwijk zal door brengen, om daar. evenals haar kinderen, de Nederlandsche taal, welke zij met haar Vlaamsche onderdanen „sierlijk" wenscht te kunnen spreken, geheel machtig te worden. Officieus wordt hieraan toegevoegd, dat Ko ningin Astrid in verwachting verkeert van een blijde gebeurtenis, welke einde November of begin December zal plaats vinden. Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. Raad van Ouders en Verzorgers. Nu dezer dagen de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de Gemeentelijke inrichtingen voor Gymnasiaal- en Middelbaar onderwijs wederom plaats vindt wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op een boekje dat, onder bovenstaande titel, door de Vereeniging van Leeraren en Leeraressen te Haarlem is uitgegeven ter orienteering van ouders en verzorgers. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de Hoofden der verschillende inrichtingen en bij den secretaris der ^.-eeniging: Julianastraat 19, Haarlem. Helpt U de reclasseering ook? 18 Mei is de Nationale Reclassceringsdag. Wat reclasseering is weet misschien niet iedereen. Zoodat waarschijnlijk ook niet iedereen weet welk een zegen de reclassee ring voor velen is geweest en nog worden zal. Reclasseering bestaat uit drie dingen: een rapport uitbrengen over dengene die met den strafrechter in aanraking zal komen, opdat uit dit rapport eventueel verzachtende om standigheden zouden kunnen blijken en de rechter den verdachte in zijn omgeving ziet geplaatst door ervaren en betrouwbare per sonen. ten tweede het terugplaatsen in de maatschappij van hen die een straf in de gevangenis hebben ondergaan en ten derde het celbezoek, waarbij de gestrafte met den afgevaardigde plannen maakt voor de toe komst. Reclasseering wil met enkele woorden dus zeggen: behartiging van het lot- en de zede lijke verbetering van hen die met den straf rechter in aanraking zullen komen en reeds kwamen Het spreekt van zelf dat voor al het goede werk geld noodig is. Zelfs de reclasseering kan daar niet buitenMen denke slechts aan de doorgangshuizen, die den kloof tus schen gevangenis en de maatschappij moe ten overbruggen Ter wille van de duizenden die jaarlijks geholpen worden, geholpen móéten worden, vraagt de reclasseering om geld. De reclas seering kent geen secten, partijen of wat bij zonders ook. Alle richtingen en alle gezindten zijn in de reclasseering vertegenwoordigd. Op 18 Mei vraagt deze reclasseering uw aan dacht. welke dag zij noemt den Nationalen Reclasseeringsdag Op dezen dag hoopt de reclasseering op veler sympathie en.... steun. Dat men haar niet teleurstelle.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1