DE BILT 1 E U W E aut°bus van Eigen Huis en "N COLLECTIE Nieuwe Uitgaven WEILL ZOON DINSDAG 7 MEI 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 2 Benoemingen in den Volksraad De eerste vrouw in het College. Tuin. Bespreking met de N. Z. H. T. M. Jaarvergadering Vereen. Nederlandsch Fabrikaat. De afdeelïng Haarlem en Omstreken der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat hield Maandag naar- iaarlijksche ledenvergadering in café-restauran: Brinkmann onder ^voorzit terschap van den heer H. P. Deinum. De secretaris, mr. L. L. F. André de la Porte. bracht het jaarverslag uit. Herdacht werd het overlijenden van liet bestuurslid mevr. Leven kamp—Planten. De heer Meyer de Vries, re ferendaris- bij het departement van Sociaie Zaken, hield in November een. lezing over het onderwerp: „Het "werkloosheidsvraagstuk in verband met Ned. Febrikaat". In de door het hoofdbestuur ingestelde contactcommissie werdén voor deze afdeeling'gekozen" de heere'n C. F. H. Maas en ir.'Ph. Korthals Altes. Te Be-- verwijk werd een tentoonstelling van Ned. Fabrikaat gehouden. Ook werd medege.wex'kt aan de. aldaar georganiseerde .winkelweek.. Tot lid van het bestuur weriten benoemd, de heeren Dr. W. v. d. Berg, P. N. Kapteyn en A. van Weérden. Het. financieel verslag werd uitgebi-acht 'dooi den penningmeester dr. J. van Heerde. De stand' der geldmiddelen is niet ongunstig, al moet zuinigheid voor 1935 zeer worden be tracht,- De voorzitter bracht zoowel aan den secre taris ais aan den penningmeester dank voor wat door. hem in het afgeloopen jaar- wérd verricht. Lezing van dr. H. Polak. Na. afloop van de vergadering werd door het lid der Eerste Kamer dr. H. Polak een lezing met lichtbeelden gehouden over „Het kleine land en zijn groote schoonheid". De schoonheid, zoo 'begon spr., heeft ver schillende uitingsvormen. Zoo is de schoonheid van geheel a-anderen aard, dan die van andere landen. Zij is misschien'minder grootsch dan in andere landen, doch daarom niet minder mooi. 'De schoonheid van Nederland is voor een groot deel een schenking van de natuur, doch een belangrijk deel is bereikt door men- schelijk werk. Veel mooie bosschen zijn door menschenhanden aangelegd, evenals de wijd- sche polders. Zelfs een groot deel van het watergebied is ontstaan door menschelijken arbeid. Zoo heb ben natuur en mensch samengewerkt om Ne derland zijn eigen karakter te geven. In een klein grondbestek is een groote verscheiden heid van landschappen. Ook de steden en de dorpen geven Holland zijn eigen karakter. Het pittoresque van een Nederlandsch dorp wordt door geen buiten- landsch geëvenaard. Spr. beschreef de schoon heid van de Veiuwsche dorpen, de Zeeuwsche stadjes als Zierikzee. en van plaatsen als Delft, Dokkum, Hattem, Utrecht, Amersfoort, Rhe- nen en Middelburg. Vervolgens sprak dr. Polak over de nood zakelijkheid van bescherming van deze schoon held, die met ondergang bedreigd wordt. Hier voor zijn oorzaken, die onvermijdelijk zijn, doch er zijn er ook die kunnen worden be streden. De toeneming van de bevolking dwingt tot uitbreiding van steden en dorpen. Echter worden ook overbodige kanalen en wegen aan gelegd. Spr. schetste de nadeelen. die verbonden zijn aan den aanleg van verschillende rijks wegen, waardoor het aanwezige natuurschoon langzaam maar zeker door het bouwen van villa's etc. wordt bedreigd. Dr. Polak sprak de voorspelling uit, dat over enkele jaren ook de Zeeweg naar Bloemehdaal aan Zee geheel tot vil 1 aweg zal zijxx gemaakt. Groote stukkèn duin wórden vergraven,, evenals in Zuid-Limbui-g de mergheuvels. Mooie plassëh worden drooggelegd, zooals in het land van Vollenhoven en Giethoorn. De werkverschaffingsarbeid is destructief voor het natuurschoon. Het ergste is nog de autö, die de mooie streken tot woonoorden heeft gemaakt. Wat is hiertegen te doen? Dr.Polak wees op het groote nut van het werk der vereeniging tot behoud van natuur monumenten. Hij gaf een kort overzicht van wat reeds door deze vereeniging' is bereikt en liet tot slot een serie lichtbeelden zien van de mooiste plekjes van Nederland. Zwagers' Esperanto zakwoorden boek. Bij W. Zwagers in Rotterdam is de tweede herziene en vermeerderde uitgave verschenen van Zwagers' Esperanto Zakwoordenboek, samengesteld en bewerkt door A. Blok, schrij ver van „Het Esperanto in twintig lessen". Wij dooden Wandluizen, vlooien, ratten, motten en andere ongedierten, onder geheimhouding. Schriftelijke garantie. ZUIVERINRICHTIN G „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 7 MEI Stadsschouwburg: Else en Albert Basser- mann in Die Fünf Frankfurter. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelconcert 8.159.15 uur 's avonds. Frans Hals Theater: „De blinde vliegenier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „It Happened one Night", geprolongeerd. Doorloopende vooi'stel- ling van 7 uur tot 11.30 uur. Cinema Palace: „Geschichten aus dem Wienerwald". Op het tooneel: Carmelo Vesio, de beroemde Itallaansche tenor, 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Madame Dubarry". Op het tooneel: Milcar Comp., een bijzondere variété-attractie. 2,30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan« dags. Toegang vrij. Heemstede': Bloemententoonstelling in Gr oenen daal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. WOENSDAG 8 MEI Prinsenhof: Gemeenteraadsvergadering van Haarlem, 1.30 uur. Ledenvergadering Vacantiekolonies, Ged Oude Gracht 41. 9 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenen'daal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. BUITENZORG. 6 Mei (Aneta). De eer ste vrouw, die ais lid van «en Volksraad in dit college zal zitting nemen is heden be noemd. Het is mevrouw Razoux Schu'.Lz Metzer, voorzitster van de Vrouwenafdeeling van het Indo-Europeesch Verbond. Verder zijn benoemd de heeren: Sajjid Abdullah bin Salim Al Attas. als vertegenwoordiger der Arabieren, transla- teur bij het Hoofdparket. Van Baaien (middenstand), thans reeds zitting hebbend; Luit.-kol. Feuilletau de Bruyn (vertegen woordiger van het leger) Mr. Van Hasselt, vertegenwoordiger B.P.M.; Mr. Hildebrand, adjunct-inspecteur van Financiën (R.K.); Kasimo. landbouweonsulent, thans reeds zitting hebbend: Dr. Kolkman, voorzitter van de A.V.R.O.S.: Koesoemo Oetoyo, oud-lid van den Volks raad; Van Lonkhuyzen (C.S.P.) vertegenwoordi ger Europeesehe werknemers: Teungkoe Machmoed, thans reeds zitting hebbend en vertegenwoordiger van Atjeh. Moelia, vroeger lid van den Volksraad; Daeng Mapoedjo, vertegenwoordiger van Celebes; Noto Soetarso, thans reeds zitting heb bend; Roep (B.E.P.) thans reeds zitting heb bend Straatemeier, directeur van K.P.M., thans reeds zitting hebbend; Sosrodiprodjo; Sosrohadikoesoemo, thans reeds zitting' hebbend; Weyer, voorzitter van den Ondernemers- bond. thans reeds zitting hebbend, Wiwoho Poerbohadidjojo, thans reeds zit ting hebbend; Loa Sek Hie. thans verkozen lid; Abas Soerajanata Atmadja, Regent van Serang. Aneta-Holland meldt nog: Met mevrouw Razoux Schultzgeb. Metzer doet de eerste vrouw haar intrede in den Volksraad, de bekroning van het jarenlange ijveren der feministische beweging in Ned- Indië om erkenning van de rechten der vrouw op statkundig gebied. Deze beweging is belichaamd in de Ver eeniging voor Vrouwenrechten, van welker hoofdbestuur mevrouw Razoux Schultz reeds geruimen ti.id deel uitmaakt. Niet als lid'van dat hoofdbestuur heeft zij evenwel het sterkst de aandacht op zich ge vestigd. wel door haar werk in en voor het I.E.V., met name voor de Indo-Europeesche vrouw en het Indische kind. H. N. Brailsford: „Bezit of vrede?" „Een schets van de. wijze, waarop onze Wes- tersche besehaving misschien nog, indien het Lot het wil, „aan totalen ondergang kan ont komen". aldus karakteriseert de vertaler dr. W. van Ravesteyn het werk „Bezit of vrede?" van deiT Engelsc-hen -socialistischen .schrijver H. N. Brailsford, den auteur van „De porlog van staal en goud". Brailsford heeft zijn boek in vijf hoofdstuk ken verdeeld. In het eerste bespreekt hij het gevaar, waarin de democratie verkeert naar mate zij zich terugtrekt tot de Atlantische kusten. Hij onderzoekt de redenen van haar mislukking in Italië. Rusland en Duitschland en zet daarbij 'twee punten op den voorgrond De democratie verdwijnt, wanneer er geen wa re vrede tusschen de volkeren bestaat; zij verdwijnt evenzeer, wanneer de klassenstrijd, de worsteling om de macht over de verdee ling van een verminderd inkomen, ondragelijk scherp wordt. De schrijver beschouwt de de mocratie eerder als een prijs, dien wij nog moeten winnen dan als een bezit, dat wij moeten verdedigen. Wij mogen ons. zegt hij, nog zoo zeker voelen, dat wij bedoelen ons zelf te beschermen tegen alles was op fascisme lijkt, het is mogelijk, dat wij de democratie het best zullen dienen door een onvermoeid proces van scheppenden aard. In het tweede hoofdstuk „Bezit en Orde" neemt Brailsford de methoden in oogsnschouw, waartoe de menschheid haar toevlucht genomen heeft bij haar pogen om een geordende en geregelde markt te verschaffen om te beantwoorden aan de stipte bewegingen der machines. Het pro bleem is naar de meening van den schrijver na een halve eeuw van experimenteeren on opgelost gebleven. Pogingen om een geregeld kapitalisme te scheppen hadden weinig succes omdat men ,,den wortel van alle wanorde, het privaatbezit van de machines" intact liet. Het derde hoofdstuk behandelt „Souverei- niteit. macht en vrede". Hierin bepleit Brailsford de vorming van een wereldfede ratie bekleed met het monopolie van souve- reine macht, waarin de gewapende krachten geïnternationaliseerd en het geheele econo mische leven geregeld zou worden. In het vierde hoofdstuk concludeert de schrijver dat Bezit het beginsel van de anarchie en de vijand van de maatschappij is. Hij noemt het Bezit een „ziekte, waarvan krotten en oorlogen de symptomen zijn" en in het laatste hoofdstuk „Naar orde en vrede" .tracht hij een geneesmiddel te ont dekken. „Wij mogen" aldus Brailsford „vol twijfel glimlachen om iedereen, die rede neert, dat de burgerlijke vrijheid het onver vreemdbare recht is van den individueelen burger. Wij moeten ons vlak tegenover hem plaatsen, wanneer hij daarbij insluit de vrij heid, met zijn bezit te doen wat hij wil; niets, dat een maatschappelijk product is, is rech tens zijn eigendom. Maar wanneer hij het recht öpeischt van werkelijke vrijheid van discussie, zullen wij met hem instemmen, al gebruiken wij ook zijn argumentatie niet. Een maatschappij is geen maatschappij, tenzij zij collectief denkt. Zij kan niet denken, zon der de vrijheid zoowel om te ontkennen als te bevestigen. Vrijheid is essentieel voor ons ideaal. Doch wij vatten haar eerder op al? een karakteristiek van de maatschappij dan als een recht van de individuen. Een rede lijke maatschappij -zal het zijn, die de klas sen opheft en een scheppenden vrede op bouwt op de samenwerking' van alle arbei denden". Bezit of Vrede verscheen bij W. J. Thieme en Cie te zutphen. Wilde Planten en haar Toepassing in onze Tuinen, door J. M. van den Houten, Uitgave Brusse, Rotterdam Bovenstaande boekje is er een uit de serie „Een Reeks voor Liefhebberijen". De schrijver behandelt wilde planten van verschillende terreinen, zooals hoog- en laag veen. weiden .bosschen enz. en hun toepassing in den tuin. Bovendien bevat het boekje een 70-tal 1 afbeeldingen, foto's en teekeningen, ZOMERCOMPLETS EN JAPONNEN BARTELJORISSTR. 26-28 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Valentia en Stornoway. Laagste barometerstand 758.5 m.M. te Helsingfors. en voorspelt: Matigen later wellicht afnemenden Noorde lijken tot Noordoostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Aanvankelijk kouder. Later iets zachter. Uit het Buitenland DE KOUDE GAAT GAUW VOORBIJ! De depressie uit de Noordelijke richtingen hèeft zich snel tot over Scandinavië uitge breid en de Oostelijke hooge druk verdrongen, terwijl de Westelijke toenam en zich Noord- oostwaarts uitgebreidde. Koele Noordelijke winden zijn daardoor reeds tegen den ochtend tot onze omgeving doorgedrongen en hebben in het geheele waarnemingsgebied de bewolking doen toe nemen, terwijl in Zweden alleen regen van beteekenïs viel. De Britsehe Eilanden hebben zwakke winden en bedekte lucht, die plaatselijk wel voor de zon zal wijken. In Noorwegen en Zweden is de temperatuur iets gedeeld. Daar klaart de lucht op. Oostenrijk en Zuidoost-Duitschland heb ben nog fraai warm weer, doch met kans op regen of onweer, wanneer de koude daar doordringt. Frankrijk en Zwitserland hebben grootendeel bedekte lucht en zullen later nog vrij hooge temperaturen krijgen. De ontwikkeling van de hooge drukkingen boven Scandinavië rechtvaardigt de verwach ting dat de koude-inval slechts van korten duur zal zijn, geen regen van beteekenis zal vallen en de temperatuur weer langzaam zal gaan stijgen. Thermometer rr.-1 7' Mei: Hoqgste gisteren 76 F. Laagste heden nacht 51 F.. Hoogste heden tot .12 uur 62 F. Barometer Stand van heden 772 m.M. Vorige stand' 770 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van; FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Mei. Bevallen Mei: J. P. C. van Kampen Tromp, z.; 4 Mei: W. MooiweerSchoenmaker, A. v. d. VeldeBoetje, d.; F. van HoutenKol- lender. d.; 5 Mei: A. M. SmeemanFelix, z.; A. J. VerloopStaphorst, d.; G. K. Kuiper v. d. Reep, d.; A. PeetoomMarquardt, z.; C. H. Riedemanv. d. Veldt, d.; Overleden 5 Mei: M. E. ZijlstraLursen, 69 j„ Akendamstraat; J. J. van Hazebroek, 84 j., Z. B. Spaarne. BENNEBROEK. Bevallen: A. van der Aart geb. van Diest, een zoon. Overleden: Catharina Maria Johanna de Jong, 49 jaar. P. GOEDHART t In den ouderdom van 75 jaar is te 's Gra- venhage overleden de heer P. Goedhart, oud directeur eener H. B. S. aldaar en een zeer bekende persoonlijkheid niet alleen op onder wijs- en paedagogisch gebied, doch ook op ve lerlei andere terreinen in het bijzonder op het gebied van het spiritisme. 1 Januari 1909 werd de heer Goedhart be noemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Haarlem en vijf jaar later tot leeraar aan een 3-jarige H. B. S. te 's Gravenhage. In 1917 werd hij benoemd tot directeur dier onderwijsinrichting, in 1921 werd deze drie jarige H. B. S. omgezet in een vijfjarige H. B. S. aan de Raamstraat en werd de thans ontsla pene tot directeur van die school benoemd. Als zoodanig bleef hij werkzaam tot aan zijn pen- sionneering in April 1925. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Maandagmorgen is voor een commissie uit Gedeputeerde Staten onder voorzitterschap van mr. J. B. Bomans de aanvraag behandeld van de vereeniging Eigen Huis en Tuin te Zwanenburg om een concessie voor hun auto busdienst naar Amsterdam. Zooals bekend is is de Vereeniging zoowel door Kantonrechter als rechtbank alhier veroordeeld wegens het onderhouden van dien dienst zonder vergun ning. Mr. F. van der Goot trad op namens de aanvragers, ir. Burgersdijk en mr. D. A. C. Immink waren namens de N.Z.H.T.M. die be zwaren hadden ingediend aanwezig. Na uitvoei'ige discussie zullen het bestuur van Eigen Huis en Tuin en de directie vaxi de Tram een bespreking houden om tot overeen stemming te komen. Er zou o.a. gepraat wor den over eexx eventueel aanvoerlijntje naar de tramhaltes. De gedeputeerde Staten zullen het resultaat van deze bespreking afwachten vóór een beslissing te nemen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Door de afdeeling Haarlem van bovenge noemde organisatie wordt Woensdagavond om 8.15 uur een ledenvergadei-ing gehouden in restaurant Köhlinger in de Jaxxsstraat. De agenda vermeldt o.a. bespreking van de pro paganda gedurende den zoxner, van de deel- nemiixg der afdeelixxg aan landelijke bijeen- komstexx als de Pinksterconferentie in Biltho- ven en het zomerkamp op Coldexxhove bij Eerbeekals mede de te voeren px-opaganda voor de groote landdag der ox-ganisatie op Zondag 14 Juli. Door den voorzitter der afdeeling, den heer D. J. A. Geluk, zal voor de behandeling der agenda en beschouwing worden gehouden over de achter ons liggexxde Statenverkiezin gen exi de politieke, ontwikkelingsmogelijk heden ixi de naaste toekomst. Waardeering voor dr. Colijn. Van de „Völkische Beobachter". Het officieele orgaan van de N. S. D. A. P„ de Volkisch Beobachter" heeft een artikel ge wijd aan dr. H. Colijn, waaraan de Tel. het volgende ontleent: „De Nederlandsche premier behoort zonder eenigerx twijfel tot de niet al te omvangrijke reeks van staatslieden van onzen tijd, die te gelijkertijd ook mensehen van uitgesproken formaat zijn. Dit bewijst reeds de omstandig- heid dat deze man, toen de crisis zich het he vigst begon te doen gevoelen, tot voorzitter van het Nederlandsche kabinet werd geroepexi. Di'. Colijn is van Nederlandsch standpunt be schouwd, een waar zoon des volks, die het door zijn doorzettingsvermogen, zijn begaafd heid en oxibegrensde energie gebracht heeft tot de tallooze hooge functies, die hij tot nog toe reeds heeft mogen bekleeden", aldus het blad. Den geest van baanbreker erfde hij van zijn beid eouders. Zoowel, vader en moedeiy beiden uit Protestantsohe boerenfamilie, bevonden zich onder de .eersten die in het jaar 1853 als kolonist den draaggelegden Haarlemmermeer- polder introkken. Daar bracht de heer Colijn dan ook zijn eex-ste jeugd door. Na een uitvoe rige beschrijving te hebben gegeven van ver schillende mijlpalen die het leven van onzen premier kenmerken, zijn roemrijke carrière in het Nederlandseh-Indische leger, zijn adjudan tuur onder generaal Van Heutsz, vervolgt het artikel: „Colijn was steeds in staat ingrijpende weloverwogen maatregelen, snel en zonder aanzien des persoons door te voeren, even als hij vx-oeger als militair de bevelexx van zijn superieuren stipt en zonder aarzelen opvolgde. Colijn werd aldus de maxx, die het Nederlandsche volk steeds dan voor de regeeringsfunctie opiiep, wanneer de een of andere ernstige crisis diende te wordexi over wonnen. In 1910 zorgde hij als minister vaix Oox'log voor een grondige reorganisatie van het leger. Na den oorlog verlangde de financieele chaos, waarin Nederland was geraakt, een krachtige hand om orde op zaken te stellexx. In 1923 werd Colijxi dan ook weer terugge roepen en hij slaagde er in de staatskas weer in orde te brengen. Tot op dat oogenblik was Colijn hoofdzake lijk slechts in zijn vaderland bekend. In 1932 spitste echter de geheele wereld in verbazing de ooren, toen hij als lid van de Economische Vcikenbondscommissie den moed had zijn in ternationale collega's te Genève kort exx bon dig de waarheid te zeggen, nl. dat er te veel gesproken en te weinig gedaan wex'd; een op treden, dat volledig in overeenstemming was met zij ix krachtige en waarheidslievende per soonlijkheid. In 1933. toen er opnieuw moeilijke crisisja ren voor de deur stonden, was dr. Colijn we derom de eenige politicus van een dergelijk formaat, dat hij aan den wensch van het Ne derlandsche volk naar sterke leiding kon vol doen. Hij werd premier en nam tegelijkertijd de portefeuille van Koloniën voor zijn reke ning, welke beide ambten hij tot op heden bekleedt. Colijn is voor het Nederlandsche volk de ver pex'soonlijking van de beste Protestantsche tradities, die haar uitdrukking hebben ge vonden in de Unie van Utx-echt. Hij is de man. die indien al niet door ieder be:, '.id, toch door vrienden, zoowel aLs tegenstanders woixlt ge acht. Deze „sterke man" van Nedei-land is een figuur, die zoo diepe letterteekens in de an nalen der Nederlandsche geschiedenis heeft gegrift, dat zij daarin steeds onuitwischbaar zullen blijven voortbestaan, gevormd, die, afzijdig van alle populariteit, een groote genegenheid voor zijn karakter en een grooten eerbied voor zijn werk bleef aan den dag leggen, telkens als de gelegen heid daartoe zich voordeed. Van der Valk heeft een stillen maar daarom niet minder duurzamen invloed uitgeoefend. Hij heeft indertijd veel les gegeven, maar dat hebben er zoovelen. Bij hem ontstond echter die invloed door zijn persoonlijkheid, zijn om gang, zijn naar het wijsgeerige neigende in zicht en dan natuurlijk door zijn eigen groot talent dat hij nooit heeft uitgebuit, omdat eerzucht hem vreemd was en zijn graag bespiegelende geest een activiteit in die richting uitsloot. Men leide daaruit geen traagheid af: integendeel het bezig-zijn en werken bleef hem tot in zijn hoogen leef tijd een behoefte en men zal massa's werk vinden nu zijn handen niet meer teekenen mogen, wanneer hij tenminste niet veel zelf vernietigd heeft. Want het teekenen was hem een religie geworden, waaraan men zich nim mer genoeg wijden kon en hij kon met den Japanschen grijsaard Hokusai gezegd heb ben: „Tegen mijn tachtigste jaar denk ik er wel iets van te kunnen". Een kunstenaar met die geaardheid schept zich een kleinen kring van gelijkgestemde bewondei-aai-s, doch is niet het geschiktste object voor populariteit. Zooals de fijne kunstenaarsnatuur die August Allebé geweest is op Van der Valk en de anderen een onuitwischbaren indruk na liet zonder ze in. eigen ontwikkeling te be lemmeren, zoo kon ook de omgang met Van der Valk zijn vrienden een genot en een leering zijn zonder hun eigen ontplooiing in den weg te staan. Dat heeft Pieter Dupont bewezen die aanvankelijk aan Valk's leiding veel gehad heeft en onze grootste moderne graveur werd dat bewees ook de fijne artist Gerrlt Haverkamp, die helaas te jóng en te weinig gewaardeerd is heengegaan. Van zijn eigen vrienden en tijdgenooten waren de schilder Hartz en de teekenaar Jessurun de Mesquita de intiemsten, die het best den vriend konden waardeeren, en heeft de graveur Dirk Harting als jongere, Valk's ver diensten het grondigst kunnen schatten. Tot zijn oudere vrienden behoorden, naast oud- leerlingen uit den vroegeren tijd de kunstzin nige latinist Dr. Beversen en de oud-hoofd redacteur van het Handelsblad Mr. J. Kalff wiens echtgenoote in haar jeued Valk's leerlinge was. Het heeft ten slotte Van der Valk aan waadreering uit dien elite-kring van kunstkieskeurigen niet ontbroken en als de gelegenheid zich voordeed heeft men er van getuigd. Zoo bij zijn zestigsten verjaardag met een groote tentoonstelling in het Stede lijk Museum, bij zijn zeventigsten een soort gelijke hulde; tijdschriftartikelen van Dr. De Gelder; van J. Knoef en anderen; doch dat alles bij elkaar zal niet wegnemen dat een karaktervolle figuur als de zijne zijn grootste beteekenis zal behouden voor hen die in zijn sfeer waren doorgedrongen. Den jonge ren mag men nu slechts aanraden zijn werk dat er de reflex van ls, met aandacht te bezien. J. H. DE BOIS. MUZIEK. Schoten's Chr. Gem. koor. Chr. Kinderkoor „Zanglust". Op dit cöiïcértin''dé Jüliariakebk.'té! Haar lem-Noord heeft het Gemengd koor zich van. zijn beste zijde doen kennen. Een buitenge woon rnooien koorklank ontwikkelde het in het_eerste koor, het Ev. Gezang „Op bergen, en in dalen", waarmee al dadelijk gezegd is, dat het evenwicht in de vier kooi'partijen, ook der middenstemmen, opvallend goed was. In „Russischer Vespergesang" kwam b.v. de goede kwaliteit der altstemmen zeer ten goede aan dit lang niet gemakkelijk koor werk, en ook de tenoren zongen in mooie re- gistra tie. Jammer, dat de accoustiek in. de kerk een zoo groote waakzaamheid eisc'nt van den dirigent, dat een groot deel van zijn attentie moet uitgaan naar het bewaren van het toonpeil. Was dit bij Boi-tniansky niet geheel vlek keloos, de koorbewerking van Doret (een' Ave verum uit de 16e eeuw) deed het in dit opzicht beter. Waarom Doi'et in deze mu ziek zoovele anachronismen schrijft, is mij een ï-aadsel. Dit lied verdraagt al heel slecht zulke dominantharmonieën in grond- of sextligging, en ook de chromatiek is er als met de haren bijgesleept. Dit kan Doret, zoowel als de jongere Fran- schen, waai'lijk wel beter. Twee grootere werken werden nog door het koor met goeden koorklank gezongen, n.l. „Jubilate" van Max Bruch en Psalm 150 van César Franck. Jadassohn heeft bij Franck de orkestpartij gezet voor orgel, en in deze omzetting woi'dt dit werk. (een opus post humus doch uit den tijd der symphonie in D i nog vaak gegeven. Het gaf aan dit concert een slot van groote bekoring. Schoonheid van allerzuivei'st gehalte hadden wij juist te voren gehoord in de solo bij Bruch, die door Corry Bijster werd gezongen, nadat zij daar vóór excelleerde in Handel's ai'ia uit Messias „Ik weet dat mijn Verlosser leeft" en in lie deren van Gérard von Brucken Fock, Ph. Loots en Zwaan. De groote helderheid deze? stem blijft ook bij de voortgezette studiën behouden, maar het is verblijdend, dat het geluid nog volumineuser is geworden, ook op plaatsen waar het zich van elk vibrato weet te onthouden. Om deze reden was Handel van een magistrale kracht; maar ook bij Loots waren om dezelfde reden prachtige momenten, 't Was daarom van den organist onjuist gezien, het lied te laten uitklinken in tremolando-stemmen. Over het orgel gesproken: een zeer geluk kige uitvoering van Bach's Preludium en fuga in c-klein hooiden we van de nog heel jeugdige organiste Mej. B. Da velaar, voor orgel een leerlinge van den heer Zwaan. Op de laatste leei-lingenuitvoering der „Toon- kunst"-muziekschool speelde zij, als leerlinge van den heer A. de Vogel, de laatste twee deelen uit Beethoven's pianosonate in f-klein en ook daarin toonde zij een mooi beheersch- te technische vaardigheid Een technisch gaaf Bachspel is waaldijk geen kleinigheid, en daarom maken wij van deze vertolking gaar ne gewag'. i Minder gelukkig waren ditmaal de kinder koorzanger t.ies en -zangeresjes. De accoustiek was hun vijandig, maar zij waren ditmaal ook niet zoo rustig-attent als anders, 't Ge volg was, dat in vrijwel alle kooidiederen het toonpeil, bedenkelijk dikwijls, naar beneden zweefde, vooral bij Hendrik v. Oort; en Dina Appeldoorn had. door die te weinige atten tie. zelfs een déraillement te boeken. Of er dan al aai-dige solistjes zijn. die ons echt ge not geven, het kan toch niet alles goed maken Een prettig stuk anders, dat van Hendrika van Tussenbroek (De ijzeren pot en de aar den pot). In Gosse Kroege had de dirigent wederom een stevjgen en heel gewilden steun. De Eere-voorzitter. Ds. M. G. Blauw, open de en sloot dit concert met gebed. i G. J. KALTJ» Ceintuur, handschoenen, medaillon met fo to, Politiebureau, Smedestraat 9; Actetasch met inhoud, Van der Wijngaard, Sperwerstr. 18; doublé schakelarmbond: Hengstam, KI. Heiligland 51 rd.; bril: Post en Telegraafkan toor, Ged. Oudegracht: étui met schrijfbe hoeften: Bosman. Madoerastraat 7; dames arbandhorloge: Van Aken, Saenx-edamstraat 27rd.; hondenketting: Vrucht, Ged. Raam gracht 33 rd.;. bruine dameshoed: Zandvoort, Ged. Raamgracht 45: bruine hod: Van Son, Zijlweg 27: gestroomde herder: Kennel Fau na. Fr. Varkensmarkt 24: zwarte kat. het zelfde adres: kaart van Diaconessenhuis: Van Velden. Bakenessergracht 75A; lorgnet: Heits, Ripperdastraat lOrd. (na 7 uur n.m.); num merplaat: Kokkelkoren. Papentorenvest lOrd.: ".erinede postduif: Van Bodegom, Havenplein 14 «Snaarndam)Kinderportemonnaie met j inh.: Kimbelt, Kolkstraat 28rd.: rijwieltaschje 1 m. inh.: Gieiing, Eemsstraat 31; rol watten: Fa. De Ruyter en. Krijger, Donkere §paj,£ie 32, LETTEREN EN KUNST De schilder-etser Van der Valk in Laren gestorven. Tijd- en strijdgenoot van Breitner, Witsen en de anderen der Amsterdamsche School, door Allebé onderwezen en door de omgeving van de lieden van De Nieuwe Gids gesteund en bewonderd, is nu ook Van der Valk, 7" jaar oud, heengegaan. Minder dan de eerst genoemde schilders, minder zelfs dan Van Looy of Karsen. heeft Valk zooals hij kortweg genoemd werd de gunst van het gi-oote publiek gekend en de tijd waarin over hem het meest gesproken werd, valt eer vóór dan na 1900. Doch om zijn persoon lijkheid had zich een kring van getrouwen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2