AGIO J. VAN DAM COSTUUMS NAAR MAAT Sport-Varia. VRIJDAG TO IVÏËÏ f935 HAART E M'S D A G B C A D 8 Luchtkasteelen; Percy Smith en de Spurs; Bolton kan tevreden zijn; Een nieuw Engelsch vliegtuig; Belooning voor cricketers; Een boek van Herbert Sutcliffe; De Zuid- Afrikanen op dreef; Twee referees en geen grensrechters; Max Baer heeft er genoeg van; Een stoutmoedige vergelijking. Afgezien van de „ton" in de Staatsloterij heeft ieder mensch zoo zijn verschillende idealen en daarom kan men zich voorstellen, dat er dezer dagen enkele sportieve lieden zijn, die aldus aan hun luchtkasteel bouwen: „Het Amsterdamsche Stadion blijkt bij el- ken interlandwedstrijd te klein te zijn, wijl het aanschouwen van de verrichtingen van het Nederlandsch Elftal thans evenzeer mode is, als het debatteeren over de „twee-klaver conventie" op een gezellig avondje. Daar nu het meerendeel der 38.000 plaatsen tegen woordig wordt ingenomen door leeken op het gebied van de edele voetbalsport, zou het wel dadig aandoen te vernemen, dat de K. N. V. B. den toegang tot den wedstrijd HollandEnge land slechts openstelde voor spelers van bij dezen bond aangesloten vereenigingen en plaatselijke bonden, mitsgaders een aantal scheidrechters. Aan al deze bezoekers zou dan de opdracht moeten worden gegeven, toch vooral en hoofdzakelijk te letten op het spel van het Engelsche elftal, omdat het hier een unieke gelegenheid betreft, om voetbal te zien. zooals het werkelijk gespeeld moet worden. „Als hulpmiddel om dat spel tot volle ont plooiing te brengen, dient de Bond voor een Nederlandsche ploeg te zorgen, samengesteld uit elf spelers, beschikkende over ruime snel heid en een portie uithoudingsvermogen, groot genoeg om de volle zes kwartier op volle kracht te blijven doorwerken, zelfs onder ver hoogd tempo. Wanneer er dan onder deze elf spelers enkelen zijn, die een bal snel onder controle kunnen krijgen en behalve deze tech nische capaciteiten een behoorlijk idee van tactiek hebben en zich niet door een flinken achterstand laten ontmoedigen, dan wordt dezen 38.000 Nederlandsche voetballers-toe schouwers een les „en gros" gegeven, waarvan ons competitie- en club-voetbal het hoog- noodige profijt kan trekken." Doch helaas, luchtkasteelen behooren niet tot de werkelijkheid; er zijn drie maal zooveel kaarten aangevraagd als er plaatsen in het Stadion zijn en derhalve zullen er maar weinig actieve spelers van K. N. V. B.-clubs zijn, die naar dit Engelsche elftal kunnen kijken, ten zij zij naar den Hoek van Holland gaan. En het meerendeel van de gelukkigen, die wel een toegangskaart kunnen machtig worden, zal na afloop van de match met teleurgestelde gezichten naar huis gaan, omdat zij slechts één enkele maal: „Goal" hebben kunnen brul len bij een doelpunt van onze ploeg. Percy Smith, manager van het gedegra deerde Tottenham Hotspurs, is zoo juist uit zijn betrekking ontslagen en uit hetgeen hij te vertellen heeft, blijkt wel duidelijk, hoe moei lijk en ondankbaar het werk van manager bij een beroepsvoetbalclub is. De Spurs hebben, ondanks het feit, dat zij met Everton en Arsenal tot de rijkste clubs van Engeland behooren, veel „ups and downs" gekend, hetgeen in zulk een geval dus niet aan financieele omstandigheden, doch aan tekort komingen van directeuren of manager gewe ten moet worden. Aan het einde van het eerste volledige seizoen na den oorlog (1920) promo veerden de Londenaars met het grootste aan tal punten, ooit in deze afdeeling behaald (70) naar de eerste klasse en het volgend jaar werd de beker in eindstrijd met Wolverhamp ton Wanderers veroverd. De manager, Peter Mc William, oud-Newcastle en Engeland-spe- ler was een der beste deskundigen in het land en het verbaasde dan ook een ieder, toen deze voetbalkenner naar Middlesborough ging, om dat men hem daar 1500 pond sterling salaris geboden had, een ongekend hoog bedrag in dien tijd. Wel had Mc William te kennen ge geven. liever bij de Spurs te blijven, mits men hem dezelfde vergoeding betaalde, doch de kortzichtige directie der Londensche club, die het veel beter betalen kon dan 't arme Midd lesborough, weigerde dit en Tottenham raakte haar besten manager kwijt. In 1927 degradeerde de club, na een 6—2 nederlaag te Liverpool en het duurde tot 1933, alvorens ze tot de hoogste afdeeling terug- keerdt. Percy Smith, die in 1931 aan het be wind was gekomen, had een snel, jeugdig elf tal opgebouwd, dat er zoowaar in slaagde, in het eerste seizoen na de promotie achter Arsenal en Huddersfield op de derde plaats -te eindigen. Het was dus een groote vooruitgang bij de donkere dagen van 1930, toen het wei nige gescheeld had, of Tottenham was naar de derde klasse afgedaald. Smith vond toen een elftal, dat geen geheel vormde en dat to taal moest worden gereconstrueerd. Dat dit grondig gebeurde, blijkt uit het feit, dat thans nog slechts een van de toen dienstdoende spe lers. Tommy Meads, aan de club verbonden is. De drie hoogste elftallen moesten volkomen vernieuwd worden en tot dat doel kocht Smith de volgende spelers, die bijna zonder uitzon dering een leidende rol in Engelsch voetbal verwierven: Rowe, Channell, Whatley, Alsford, Greenfield en Willy Evans. Alsford speelde met het Engelsche elftal te gen Schotland, Evans met Wales tegen de Engelschen, evenals Whatley, terwijl Chan nell herhaaldelijk-in proef-elftallen gekozen werd. Voorts bracht Smith George Hunt en Hall naar de Surs, die sindsdien in internatio nale matches hebben uitgeblonken. Het goede spel van dit elftal trok zooveel belangstelling, dat de club in twee jaar 25.000 pond sterling winst maakte. Na eenigen tijd had men desgewenscht de beste spelers voor 40.000 pond kunnen verkoopen, want alleen voor Hunt en Evans werd reeds de helft van dit bedrag geboden. Doch toen begon het zoo juist afgeloopen, ongelukkige seizoen. Een ongekend groot aan tal verwondingen verzwakte de ploeg meer en meer; Evans werd in een internationale match dermate gekwetst, dat hij daarna nooit meel de oude is geworden. Hall.' en Rowe moesten knie-operaties ondergaan. De directie wilde echter niet naar manager Smith luisteren, die er herhaaldelijk op aandrong, gelijkwaardige nieuwe spelers aan te schaffen, vooral bin- nenvoorwaartsen. Hij maakte een lijst op van 14 bruikbare krachten, waaronder Burgess van Sheffield Wednesday, die sindsdien voortref felijk werk voor Chelsea heeft gedaan. In plaats van den gewonden spil Rowe was Tom Griffiths van Middlesborough te krijgen, doch wat Smith ook probeerde, de directeuren volg den hun eigen zin en maakten intusschen de grove fout, een tweeden manager voor het reserve-elftal aan te stellen, waardoor de lei ding van deze twee van elkaar afhankelijke teams verdeeld werd. Voorts werd 1000 pond besteed voor den aankoop van Burgoor, die dit geld absoluut niet waard was. De gevolgen bleven niet uit; de Spurs kwa men van kwaad tot erger, degradeerden en Percy Smith werd ontslagen. Het zal een heele toer zijn om, gezien de groote concurrentie, weer uit de tweede klasse te promoveeren. Bolton Wanderers heeft het stoute stukje uitgehaald, in drie opeenvolgende matches, waarvan één in „midweek", haar drie ernstig ste concurrenten vijf punten af te snoepen en daardoor met beter doelgemiddelde dan West Ham te promoveeren. Achtereenvolgens werd West Ham met 31 en Brentford, dat reeds kampioen was, met 20 verslagen, waarna de medegegadigde Blackpool het op eigen veld slechts tot een 1—1 gelijk spel 'kon brengen. De eindstand in deze afdeeling bewijst eens te meer de waarde en het belang der doelcij- fers, die in ons land verwaarloosd worden. Brentford 42 26 9 7 9348 61 Bolton 42 26 4 12 96—48 56 West Ham 42 26 4 12 80—63 56 Men ziet hieruit, dat Bolton de beste doel- cijfers van alle drie heeft en zeer zeker een groot percentage beter dan de Oost-Lon- denaars, die evenveel winstpunten behaalden. Het Engelsche ministerie voor Luchtvaart heeft een prijs van 25.000 pond sterling uitge loofd voor een vliegtuig, dat het snelste pas sagiers-vervoermiddel van de wereld moet worden. Vier fabrieken zijn thans met ge heel nieuwe modellen aan het experimentee ren. Aan deze prijsvraag zijn verschillende con dities verbonden. Zoo moet de machine plaats bieden aan 18 passagiers en twee piloten. Ze moet een kruissnelheid kunnen bereiken van 200 mijl per uur en een hoogte van 20.000 volt. Doch ze mag tevens niet meer lawaai maken dan een moderne auto en moet in staat zijn in een kleine ruimte op te stijgen en te landen, waarbij de lan dingssnelheid zeer gering dient te zijn. Een auto-giro voor de stratosfeer lijkt dus de aangewezen oplossing. Sir Walter Lawrence heeft in het vorige cricketseizoen 'n belooning van 100 guineas uitgeloofd voor den batsman, die in den kortsten tijd een „century" zou scoren in eerste klasse cricket. Deze belooning zou, in verband met de eveneens deelnemende amateurs, niet in geld worden uitbetaald doch in een kostelooze bestelling tot genoemd bedrag bij een bekende firma in cricket artikelen. Langen tijd zag het er naar uit. dat de amateur Akers-Douglas van Kent den prijs zou winnen, want in Mei sloeg hij tegen Somerset 100 runs bij elkaar in 65 mi nuten. Doch tenslotte was het zijn clubge noot. de welbekende prof. Frank Woolley, die deze prestatie verbeterde, door op 17 Augus tus tegen Northamptonshire 104 in 63 mi nuten te scoren. Intusschen is Sir Walter Lawrence 2oo in genomen met het resultaat van zijn „prijs vraag". dat hij besloten heeft, deze voor het zoo juist begonnen seizopn te hernieuwen. Herbert Sutcliffe heeft een cricket—boek het licht doen zien, dat getiteld is: ,.For England and Yorkshire". Hij beschrijft daarin, behalve zijn loopbaan, tevens tal van interessante gebeurtenissen in county- en testcricket. George Hirst, Wilfred Rhodes en Hobbs, drie steunpilaren van het Engelsche cricket, worden door hem op een voetstuk geplaatst en inderdaad hebben zij, met den schrijver zelf, een groote rol gespeeld. Rhodes, die in 1926 nog voor' Engeland uitkwam, is thans bijna 60 jaar oud, doch nog steeds als „coach" van de „public-school" te Harrow werkzaam. Als er iemand in staat is, de jeugd de geheimen van de moeilijke cricketsport bij te brengen, dan is het wel deze deskundige bij uitnemendheid. De Zuid-Afrikanen, die dezen zomer in Engeland touren en daar een drietal test- matches zullen spelen, zijn in hun wed strijden tegen de counties goed van wal ge stoken. Tegen Worcester en Leicester werden rtiime overwinningen behaald. waarbij Rowan en Viljoen tot m de negentig runs scoorden, terwijl het bowlen goed verzorgd bleek. Zooals men weet, zullen de Zuid-Afrikanen in September in Den Haag tegen het Neder landsch Elftal spelen, hetgeen het evene ment van ons cricketseizoen belooft te wor den. Eenigen tijd geleden heeft men in Enge land bij voetbalwedstrijden proeven genomen met twee scheidsrechters, éen in elke helft van het veld. Thans staat een andere nieuwigheid op het programma ter gelegenheid van een match voor het Jubilee Trust Fund. In dezen wedstrijd zullen twee refrees worden aan gesteld, doch geen grensrechters, zoodat de arbiter tevens den plicht heeft, te consta- teeren of de bal over de zijlijn gaat. Dit liikt ons niet de juiste oplossing van het pro bleem, alleen al niet. omdat het beoordeelen yan een ..outbal" slechts kan geschieden doo1- 'emand die op of naast de grenslijn staat en dat is voor een scheidsrechter 'ondoenliik. Vooralsnog lijkt ons de beste oplossing: één referee, twee grensrechters en twee doel- lijnrechters. welke laatste zoowel het maken van een doelpunt als een „achterbal" kunnen vaststellen. Max Baer de wereldkampioen zwaarge wicht bokser, heeft het plan. den ring vaar wel te zeggen. Doch eerst wil hij nog drie matches boksen, tegen Bmddock. daarna tegen Joe Louis, als deze althans van Primo Carnerp wint en tenslotte misschien tegen Max Schroeijng in Fngeland. Daarna zal hi' genoeg verd'end hebben om op vreedzamere w'ize ooor bet Wenij te gaan. En dan zal bü 7,iin wereldtitel aan ziin jongeren broer ..Buddv" Baer overdragen. Geen slechte voor- uitzochten voor „Buddy". HONKBAL DERDE KLASSE HAARLEM. Het N.H.B.-bestuur benoemde den penning meester van H.H.Cden heer D. Baas. tot competitieleider van de Haarlemsche derde klasse. DE NIEUWE (Adv. Ingez. Med.) DE COMPETITIE BEGINT. De competitie van den N.H.B. begint Za terdag a.s. Dan worden twee wedstrijden ge speeld, n.l. V.V.G.A.Haarlem en Quick— H.H.C.. V.V.G.A. is altijd een zware tegenpartij en als alle plannen bij Quick doorgegaan zijn Lammens bowlt, Mr. Vrij is terug gekeerd en M. Bakker kan weer regelmatig spelen, is Quick ook een zware tegenpartij geworden We vermoeden dan ook. dat beide Haarlem sche negentallen weinig succes zullen be halen in deze eerste wedstrijden. VRAAGT STALEN TELEF. 12236 GED. OUDE GRACHT 78 MET 3 PANTALONS VANAF33b (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. V. S. v.—H. F. C. (3—3) De Donderdagavond op het verlichte Haar lem-terrein gespeelde wedstrijd V. S. V.—H. F. C. is in een gelijk spel geëindigd, waardoor H. F. C. als bezoekende club in de volgende ronde komt. De blauwwitten verdienden deze overwinning door hun vasthouden; zij wisten zelfs een 20-achterstand in te loopen. De volgende elftallen stellen zich op onder leiding van den heer Boeree: V. S. V.: v. d. Wint, v. Zutphen, v. d. Griendt, Den Boer, De Vries, Hillekamp. v. Osch, de Koning, v. d. Lugt, Sterk, Michel. H. F. C.: Wepster, Hagenaar, Koper, Drijver, Hoek De Nijs, Kruijer, Jongeneel, Dorsman, Wittebol, Van der Togt. V. S. V. begint met krachtig aan te vallen en is geruimen tijd in de meerderheid. Toch krijgt H. F. C. de eerste scoringskansen. Door goed werk van Wepster heeft Höck slechts voor het intrappen,, maar hij faalt. Dit herhaalt zich nogmaals als Koper en Drijver voor een leeg doel over den bal heenloopen. V. S. V. ontsnapt hierdoor aan een groot ge vaar. Goed werk van Van der Lugt bezorgt V. S. V. de leiding (1—0). De Velsenaren houden ook hierna het beste van het spel; enkele minuten voor rust ver groot Michel met een hard schot den voor sprong. Rust 20. Hoewel een ieder dacht dat V. S. V. in de tweede helft een groote overwinning zou aan halen, hebben de blauwwitten er anders over gedacht. Wel speelde V. S. V. beter, maar H. F. C. werkte enthousiast. In de voorhoede was Höck uitgevallen. Wepster speelde rechtbuiten en Hagenaar linksbuiten. Ker- mer completeerde de voorhoede. Van der Wint is bij enkele gevaarlijke H. F. C.-aanvallen op zijn post, maar bij een scrimmage scoort H. F. C. tegen. Wel tracht V. S. V. het spel te verplaatsen en zij valt ook meermalen goed aan, maar de H. F. C.-verde diging houdt stand. Een goeden voorzet van Hagenaar kopt Koper mooi in (22). Als één der V. S. V.'ers onnoodig een vrijen trap ver oorzaakt, is het Koper die hieruit met een hard schot via een V. S. V.-speler aan H. F. C. de leiding geeft. (23). V. S. V. pakt nog eens extra aan, maar vindt de H. F. C.-verdediging op zijn plaats Een zacht schot van Sterk laat v. d. Togt ;lippen. Met 3—3 komt het einde. KINHEIME. D. O. E.D.O. komt als volgt uit; Van Roon, Zandstra, Bome, Van Geemen, Koppen, Oomen, Nottrot, H. Koene, Putten, Perukel Jr., Spek. E. D. O. 2—E. H. S. 1. Op het terrein van Heemstede komt E.D.O. 2 als volgt uit: Verhagen. Sluis, van Weeren, J. Steffens, Kloos, J. W. Koene, Broertjes, Calland, Koppen, Kelder, Veen. BelgiëNederland. Wijzigingen in het Belgisch elftal. Uit Brussel: In verband met het feit, dat Isenborg en Joacim gekwetst zijn, zijn er eenige wijzigingen aangebracht in het Bel gische elftal, dat Zondag a.s. tegen Neder land uitkomt. De linksbinnenplaats wordt thans bezet door Van Caelenberg (Union St. G.) terwijl Vieillevoye van Bressoux linksbuiten speelt De Vries, wiens uitkomen eveneens onzeker was, is Donderdag door de dokters goedge keurd. Zondag zal dus het volgende Belgische elf tal in het veld verschijnen. Doel: Christiaens. Achter: Paverick en Schmellinx. Midden: Dahlem, Stijnen en Claessens. Vóór: Devries, Voorhoof, R. Braine, Van Caelenberg en Viellevoye. Reserves zijn v. d. Weyer, Pappaert, Meul- dermans, Dewinter, Bastin, Mondelé. SERIEWEDSTRIJDEN „RIPPERDA". Zondag worden op de terreinen aan den Vergierdeweg de navolgende wedstrijden gespeeld. lste afdeeling Kennemers 3Kinheim 2, aanvang 12 uur. 2de afd.: Kennemers 4E.T.O. 1, aanvang I uur 30. 3de afd.: D. W. O. 2Kenau 2, aanvang II uur 30. 3de afd.: Spaarnestad 3Zwanenburg 1 aanvang 2 uur. Nederlaagwedstrijd Juniores RipperdaH. S. V., aanvang 10 uur. Voor de promotie 3de kl. A.: H. F. C. 4Swastika 1. aanvang 10 uur. WEDSTRIJD TUSSCHEN AMBTENAREN. Zaterdagmiddag drie uur zal in het Noor der Sportpark een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen een elftal van ambtenaren van het Stadhuis en een elftal van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding. De elf tallen bestaan nagenoeg geheel uit veteranen der bekende Haarlemsche clubs. De voetbal liefhebbers zullen hier nog oude beroemdhe den aan het werk kunnen zien. ZATERDAC-MIDDAC COMPETITIE. Tweede Jeugd heeft j.l. Zaterdag voor de verrassing gezorgd door IJ. F. C. voor de tweede ronde om den KennemerlandBeker een 40 nederlaag toe te brengen. V. V. IJ speelde tegen Kennemerland. Kennemerland verloor van dit sterke elftal' met niet min- der-dan 51. - 1 Morgen wordt de demi-finale om dezen bekér gespeeld, n.l. ZeevogelsV. V. IJ. en Tweede Jeugd—Ulysses. ZeevogelsV.V.IJ. kan een spannende ont moeting worden. Aan het begin der competitie zijn de Zeevogels er in geslaagd V.V.IJ. te kloppen. Dit was de eenige nederlaag van V.V.IJ. in dit seizoen. Hiermede hebben de Zeevogels dus het bewijs geleverd, dat de kampioenen niet onverslaanbaar zijn. We gelooven niet. dat de thuisclub morgen we derom dat kunstje uithaalt. V. V. IJ. is op het oogenblik in zulk een goeden vorm, dat we zonder aarzelen een overwinning voor de bekerhouders voorspellen. Tweede Jeugd—Ulysses is een wedstrijd tusschen twee ploegen, die vrijwel even sterk zijn. De achterhoede der thuisclub lijkt ons beter. Mogelijk dat deze factor den doorslag geeft. De winnaar komt in de finale. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN TURNLUST. De Chr. Gymn. Ver. Turnlust vervolgde haar wedstrijden met die voor de jongste en oudste jongens. De onderdeelen voor dezen wedstrijd waren een vrije oefening, brug, paard, ringen, en bovendien voor de jongste jongens ladder en bok- of paardsprong, en voor de oudste jon gens rek en tremplin-paardsprong. Onder leiding van den directeur, den heer W. H. Verkes, werden de oefeningen beoor deeld door heeren-leden van de vereeniging. De uitslagen luiden: Jongste jongens: Eerste gelid: 1. C. Wal- bracht, 2. H. Wagenaar. 3. J. v. Mourik. Tweede gelid: 1. W. Bergman, 2. H. v. Hoof. 3. J. Casse en T. Smink. Derde gelid: 1. H. Jonkers, 2. R. Schoute, 3. B. Meijlis. Oudste jongens. Eerste gelid: 1. J. Bon. 2. J. Vreedenduin. Tweede gelid: 1. K. v. Koker. 2. K. Krammer. Derde gelid: 1. A. Meier, 2, J. v. d. Staaij, 3. J. Nieuwenhof. BATO. Mej. Th. Smal, één van de beste turnsters uit den Kennemer Turnkring, werd door haar vereeniging, de G. V. Bato, gehuldigd wegens haar 12 1/2 jarig lidmaatschap. Dit geschied de bij monde van den heer J. H. O. van de Wall, voorzitter, en den heer C. Th. Smal. di recteur, die de jubilaresse tevens geschenken aanboden. Het resultaat van den zesdaagschen Wielerwedstrijd te Montreal luidt: 1. Killian— Vopel. Op één ronde: 2. Audy—J. Walthour. Op twee ronden: 3. LepageCrossley. 4 Cozens—Beekman. Op drie ronden: 5. Peden— O'Brien. Op vijf ronden: 6. Piet van Kem penMiethe. De bekende Fransche tennisspeler La- coste is op het oogenblik weer aan her trainen. Hij verklaarde het tennisspel weei actief te willen gaan beoefenen. Het is echter de vraag, of Lacoste zich weer tot een der groote krachten zal ontwikkelen, waarop Frankrijk opnieuw zal kunnen steunen. De Engelsche voetbalclub Manchester City is Donderdag te Praag met 5—1 ge klopt door een Sparta—Slavia-combinatie, Men deelt ons mede dat de beksrwed strijd Stormvogels—P. S. V. Zondag 19 Mei zal gespeeld worden. WIELRIJDEN. H. Ooms weer uit Kopenhagen terug. Twee zware wedstrijden gewonnen. H. Ooms. Onze stadgenoot H. Ooms, die dezer dagen bij wielerwedstrijden in Kopenhagen zulke fraaie successen mocht boeken, is Donderdag avond weer in Haarlem terug gekeerd. De 19-jarige wielrenner, die opgetogen was over zijn eerste groote buitenlandsche reis, heeft ons één en ander van zijn ervaringen verteld. „Laat ik beginnen met veel lof toe te zwaaien aan mijn trainer Guus Schilling, die ontzettend veel voor me gedaan heeft. Aan hem heb ik het te danken gehad, dat ik me op de baan in Ordrup, op ongeveer tien K.M. afstand van Kopenhagen, uitstekend op mijn gemak heb gevoeld. Ik was daar heelemaal vreemd; ik wist niets van de tactiek op deza prachtige baan en daar was Schilling, die het klappen van de zweep goed kent, natuurlijk geheel van op de hoogte. Dit prettige uit stapje heb ik aan de N. W. U. te danken ge had. Door haar bemiddeling mocht ik met Van de Vijver uit Breda aan de wedstrijden in Kopenhagen deelnemen. Verleden week Dins dag vertrok ik. Woensdagmorgen vroeg kwam ik er aan. Ik voelde me niet in het minst ver moeid. We gingen onmiddellijk naar de baan, waar ik m'n fiets in elkaar zette, waarna ik aan het trainen ben gegaan. Dit was noodig, want Schilling had me gewaarschuwd, dat ik heel zware wedstrijden te rijden zou krijgen. Dit kwam dan ook uit. Vrijdagavond moest ik er voor het eerst aan gelooven. Dat was een sprint over één ronde, waaraan sterke wiel renners deelnamen, o.a. Einar Olesen, Carl Holm Petersen, Björn Stielen (die Van Vliet in Keulen geklopt heeft), Carl Klöckner, enz. Die eerste wedstrijd werd een teleurstelling voor me. Ik wachtte op het startschot, maar startte iets te laat. Het publiek liet daarover zijn teleurstelling hooren. Aangezien het een strijd over slechts één ronde was, had ik na tuurlijk. maar heel weinig tijd. Ik spurtte zoo snel mogelijk en zag nog kans, van de derde plaats af te komen en no. 2 te worden. Maar ik heb in den volgenden wedstrijd (over. 1500 M.) toch aan hét Deensche publiek kunnen ia- tpn zien dat ik fietsen kan. Ik moest tegen de acht' stérkste 'renners starten'. Steeds' blééf ik aan den kop en wist met een wiellengte te winnen. No. 2 was Meijer Andersen en No. 3 de geduchte Ree Andersen. En Dinsdag won ik eerst de serie van een wedstrijd over 1/4 mijl en daarna de finale tegen wederom acht ster ke renners. Het publiek was me." gunstig ge zind. Midden op het terrein in de baan staat een groote en hooge lichtinstallatie, waaraan ook een lichtkrant verbonden is. Onmiddellijk na afloop van een wedstrijd wordt op die ma nier aan de toeschouwers de uitslag bekend gemaakt. Dat vond ik hoogst practisch." „En hebt u daar nog mooie uitstapjes ge maakt?" Trainer Guus Schilling. „O ja, Ik moest weliswaar heel veel trainen van 's morgens half tien tot 's avonds ze ven uur maar Schillinig zorgde er wel voor, dat we ook de prachtige natuur konden zien. Op een zeker punt kreeg ik zelfs een kijkje op Zweden. Schilling stond er echter op, dat ik 's avonds vroeg naar bed ging. Van de Vij ver en ik hebben het met onzen trainer Guus heel wat beter getroffen, dan de Duitschers met hun helper. Schilling zorgde er voor. dat we alles kregen wat we hebben wilden. Toch leefden we heel sober, 's Morgens vroeg kregen we een stevig ontbijt. De volgende maaltijd was 's middags drie uur. Dat was het laatste vóór een wedstrijd. Eerst 's avonds elf uur gin gen we aan den avondmaaltijd." „Hoe waren uw ervaringen met de douanen?" „Ik ben blij dat u dit vraagt. Van de Duit- sche douanen ondervonden we niets anders dan vriendelijkheid. Ik had een paar mooie zilveren lepels gewonnen. Daarmee kon ik ge heel ongehinderd de Duitsche douanen pas- seeren. Zij feliciteerden me zelfs. Maar in Ol- denzaal kwamen bij de Hollandsche douanen de moeilijkheden. Ik mocht de zilveren lepels (nota bene eereprijzen) wel meenemen, maar dan moest ikf7,50 invoerrechten betalen! Daar bedankte ik voor. Ik mocht ze echter onder geen voorwaarde meenemen, wc-ike moeite Schilling ook deed. Tenslotte ze5 ik boos: „Houd ze dan maar!" en ben zonder mijn prijzen naar Haarlem doorgereisd. We zuilen hiervoor echter de bemiddeling van de N. W. U. inroepen. Dat was de eenige onaangename er varing op mijn reis. Die is mij best bevallen. Over eenige dagen ga ik er weer naar toe A.s. Zendag rijdt Ooms, die lid is van dc wielerclub „De Bataaf" te Halfweg, op de Rijswijksche baan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14