NIEUW: HOLTAP De bloem van den dag. Rubriek voor Vragen. Per fiets naar Nederlandsch-lndië. 1W0ENSDXG 15 MEI 1933 H A AKL'E M'S DAGBLAD 6 Flora 1935 Heemstede. Wordt Zondagavond gesloten. Het Uitvoerend Comité verzoekt ons de aan dacht te vestigen op het feit, dat Zondag 19 Mei onherroepelijk de laatste dag is. dat de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede geopend zal zijn. Zondagavond zullen dus de poorten zoowel van het Bloe- menpaleis als van de vollegrondstentoonstel ling voor goed voor het publiek gesloten •worden. Tot het laatste toe zal er veel te genieten zijn. Zoo zijn dcor allerlei omstandigheden de Darwintulpen en andere in Mei bloeiende tul pen op de vollegrondstentoonstelling juist in ce laatste dagen van Flora op het mooiste. Voorts mag nog de aandacht gevestigd wor den op den nieuwen aanvoer in het Bloemen- paleis van gladiolen, die tijdens de opening van Flora V. ce laatste tijdelijke tentoonstel ling in het Bloemenpaleis, nog niet aanwezig DE HEER MAC ROBERTSON OP FLORA. Sir Macpherson Mac Robertson de initia tiefnemer van de LondenMelbournerace. heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling Flora 1935. Gister avond is de heer MacRobertson met zijn echtgenoote op de tentoonstelling geweest: speciaal om de verlichting. FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft 14 Mei de navolgende faillissementen uitgesproken P. Beentjes, handelaar in aardappelen en groenten te Haarlem, Besoekistraat 32; curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. P. P. Beentjes, tuinder te Heemskerk, Duin Voorweg A. 24; curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. W. C. Roozen (W. C. Roozen en Zn.) bloem bollenhandelaar te Overveen, Omval Bloemd. Straatweg: curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. F. J. C. van der Eerden, caféhouder te Lisse, Rijksstraatweg 10; curator Mr. .A. Klein te Haarlem. G. Otto, pianohandelaar te Haarlem, vroeger Jansstraat 51 zw. thans Nassaulaan 52: cura tor Mr. K. van Giffen te Haarlem. C. Beentjes, tuinder te Heemskerk, Ooster- weg 5: curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. R. Burger, los werkman te Heemskerk, Spoel- laan 6: curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. A. Beentjes, weduwe J. Glorie, zonder beroep te Heemskerk. Noorddorp, Rijksstraatweg 107; curator Mr. J. O. Baron to Beverwijk. P. Duif Jr.. ex-chauffeur thans waschbaas te Zaandam. Czaar Peterstraat 1315; curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. N.V. Agentuur Centrale, gevestigd te Haar lem. Tetterodestraat 13; curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. J. W. v. d. Horst, rijwielhandelaar te Haar lem. Hendrik Rozenlaan 17; curator Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. L. Reinders, caféhouder te IJmuiden, Bloem- straat 17; curator Mr. A* W. Hellema te IJmuiden. Rechter-commissaris Mr. E. J. W. Top. Wegens gebrek aan actief werden de volgen de faillissementen opgeheven: J. Tuzee, meubelmaker te Santpoort, Kruid- bergerweg 45; curator Mr. F. van der Goot te Haarlem. G. Jacobs, koopman in reclameartikelen te Zandvoort, Brederodestraat 27; curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. P. W. Michel, aannemer te Haarlem, Ver gierde weg 190; curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. J. Michel, aannemer te Haarlem, Vergierde- weg 190; curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. H. J. Eikmans, aannemer van hijsch en con structiewerken te Haarlem, 2e Teding van Berkhoutstraat 49; curator Mr. J. H. C. Slote- maker te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit- deeiingslijst werden de volgende faillissemen ten geëindigd: A. J. Tabbers, kapper te Haarlem. Heeren singel 35: curator Mevr. Mr. J. H. Schutte Struick te Haarlem. J. H. J. Stommel, vertegenwoordiger te Haar lem, Kleverlaan 210; curator Mr. P. Tideman te Haarlem. Surséance van betaling werd aangevraagd door P. Bertholee, wonende te Bloemendaal N. Stationsweg 24, handelende te Haarlem aan de Zijlstraat 41 onder den naam firma Bertho, grossier in rijwielen en onderdeelen: Bewindvoerder Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Vergadering 29 Juni 1935 te 9 1/2 uur v.m. HAARLEMS CIIE AMATEUR - FOTO GRAFEN VEREEMGING. Te beginnen met Donderdag 16 Mei a.s. zal in het vereenigingsgebouw der „Haar- lemsche Amateur-Fotografen' Vereeniging. Gedempte Oude Gracht 104, een serie avon den worden gehouden over het Broomolie- procedé onder leiding van den bekenden Amsterdamschen amateur-fotograaf W. Ver- wey. Het geheele procédé zal worden behandeld en er zal tevens de gelegenheid bestaan zelf den Broomoliedruk onder leiding van den lesgever te beoefenen. Belangstellende amateur-fotografen te Haarlem en Omstreken, die deze avonden mee wenschen te maken zijn welkom. COMITé NATIONALE RECLASSEERINGS- COLLECTE. Het comité voor de Nationale Reclassee- ringscollecte te Wijk aan Zee en Duin is sa mengesteld uit de heeren: Ds. J A. L. Hooy. pastoor P. J. J, van de Pavcordt, pastoor L. Th. Snelders en mevrouw J. VlietstraTerol. De collecte zal gehouden worden Zaterdag 18 Mei VEREENIGING VAN JONGHiERVORMDEN. De Vereen, van Jong Hervormden alhier houdt Vrijdag 17 Mei a.s. haar „Sluitings avond" van het winterseizoen 1934-1935 in het Wljkgebouw Ged. Oudegracht 104. Het bestuur is zoo gelukkig geweest den heer G. E. Noordhof, Bloemendaal. bereid te vin den. dezen avond als spreker op te treden. De heer Noordhof, die dit in studentenkrin gen r°ed« gedaan heeft, zal spreken over: „Het. Geestelijke Negerlied" (Negro-Spirituals) Vóór de pauze wordt gesproker over het negervolk in 't algemeen, daarna over 't ont staan. den inhoud en de sfeer der Negro-Spj- rituals. Spr. za'. daarbij verschillende gramofoonpla- jten van negro-spirituals doen hooren. i KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR MEJ. IJ. PAULEN. Zooals wij gisteren reeds berichtten, heeft in de versierde vrouwenzaal van het Stads Armen, en Ziekenhuis aan den Schotersingel de huldiging plaats gevonden van mejuf frouw IJ. Paulen, die reeds gedurende vijftig jaar aan dit tehuis voor ouden van dagen is verbonden. Een lied ter welkomst vereenigde oude en jonge zangers, waarna de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer De Haas van Dorsen, de jubilaresse toesprak, haar prees voor de plooien die zij uit het goed wist te strijken, dat gerepareerd was en de plooien uit ernstig-bezorgde gezich ten. Het hoofd van het tehuis de heer S. Glastra prees en dankte mejuffrouw Paulen voor wat zij gedaan heeft voor het tehuis en zijn gezin, mede namens mej. Starreveld. die lan gen tijd in het tehuis als verpleegster heeft gewerkt. Bij het kleedingvraagstuk was de hulp en de raad van mejuffrouw Paulen al tijd onontbeerlijk. De verpleegden boden mejuffrouw Paulen een rustbank aan: van de ambtenaren en de directie ontving zij een divankleed en een bloemstuk. Van de familie van een der vorige directies de familie Vermeulen, ontving de jubilaresse een plaid. Een zelfgemaakte taart was het geschenk van de kinderen van den heer Glastra. Mejuffrouw Paulen dankte met enkele eenvoudige woorden. De burgemeester, de heer C. Maarschalk kwam evenals de wethouder, de heer W. J. B. van Liemt gelukwenschen. De burgemees ter deelde mede dat de Koningin aan me juffrouw Paulen de medaille van de orde van Oranje Nassau in brons heeft toege kend. De receptie was voor velen een welkome ge legenheid gelukwenschen te uiten. INSPECTIE VAN DE VOLKSGEZONDHEID De Minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met het aan den Inspecteur van de Volksge zondheid, dr. E. C. M. J Hollman, te Haarlem, met ingang van 1 Juni 1935 eervol verleende ontslag, de dienst van den pharmaceutischen inspecteur in het ambtsgebied Haarlem (om vattende het keuringsgebied Alkmaar, Haar lem en Leiden) met ingang van 1 Juni 1935 zal worden waargenomen door den pharma ceutischen inspecteur van de Volksgezondheid dr. C. L. de Fouw te Amsterdam, Heeren kracht 344. LEDENVERGADERING VAN HET NUT. Onder voorzitterschap van Mr. Julius Hoog werd Dinsdagavond een ledenvergadering ge houden van het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bij de begrooting van het departement kwam ter sprake de eventueele verminderde inkomsten uit de kweekschool door het bezuinigingsont- werp der regeering. Van de zijde der biblio theek werd verzocht bij noodige aanpassing- de subsidie van de bibliotheek niet te vermin deren. Er werd van gedachten gewisseld over de taak dér 'bibliotheek, een' mogelijke ver hooging van het inleggeld. de noodzakelijkheid van nieuwe boeken. Besloten werd de nadere uitwerking van een ander op te schuiven tot dat zal blijken of de begrooting moet worden aangepast. Inplaats van mejuffrouw M. Nieuwenhuij- zen-Kruseman werd als bestuurslid gekozen mevrouw De Jong van Geuns. De voorzitter sprak het scheidende bestuurslid toe en zei dat het hem speet afscheid te moeten ne men. vooral omdat met mej. Nieuwenhuijzen- Kruseman een nazaat van den stichter van Het Nut heengaat. Tot commissaris van de bibliotheek werd de heer J. J. Alta benoemd. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden aangewezen Mr. Ju lius Hoog en de jongste der vier op de voor dracht geplaatste candidaten. Als afgevaar digden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren Dekker en Veenenbos. Een duur betaald gratis auto-ritje. Eenige benauwde oogenblikken heeft Dins dagmiddag de 38-jarige stoker O. uit den Haag gehad. Bij de Velser pont was hij achter op een vrachtauto, geladen met leege bananenkisten geklommen om gratis een eind mee te rijden Dicht bij Haarlem-Noord wilde hij er af sprin gen, maar raakte daarbij met zijn rechterarm bekneld tusschen de achterzijde van den laad bak en de bananenkisten. Hij kon zich niet bevrijden, zoodat hij een eindweegs werd mee gesleurd. Gelukkig werd dit gemerkt door den bestuurder van een passeerende auto, die den chauffeur van de vrachtauto waarschuwde. Deze stopte onmiddellijk en bevrijdde den on- gelukkigen passagier. De man ging geheel ver suft van pijn en angst op het trottoir zitten. Hier werd hij door leden van den Ongevallen- dienst verbonden. Het bleek dat zijn rechter bovenarm gebroken was. Per ziekenauto werd hij naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. VRIJWILLIGE BURGERWACHT TE HAARLEM. Eevorderd is met. ingang van 13 Mei: bij de intendance: tot 2e luit. de fourier J. Meijer; bij het transportwezen tot korporaal Mej. S. Gorter. Donderdag 16 Mei a.s. zal een excursie worden gemaakt door de Transportafdeeling van de Haarlemsche Burgerwacht naar de Fordfabrieken. Degenen, die daaraan wenschen deel te ne men. worden verzocht, met hun auto om 9 uur v.m. aan de Infanterie Kazerne Kouden- horn aanwezig te zijn. UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS. Bij K.B. is met 15 Mei benoemd tot bur gemeester van de gemeente Borgharen mi. E. H. A. M. Meijer. Met 1 Mei is eervol ont slagen met dankbetuiging wegens ooheffing zijner betrekikng ingevolge wet 25 April 1935, mr. R. J. T. van der Heijden als burge meester van Oudheusden. Bij O. is aan jhr. J. K. Hesselt van Din ter op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1935 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Pijnacker, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die be trekking bewezen. KARPET voor Hollandsche kamers (Adv. Ingez. Med.) De Lelie. De meest leliën zijn planten uit steppen en rotsachtige gebieden, waar droge en natte perioden elkaar afwisselen. Zeer veel van de 45 soorten van het geslacht Lilium zijn dan ook afkomstig uit de steppen van West-, Mid den- en Oost-Azië en de mooiste komen wel uit China en Japan. Wanneer de eerste lente regens zijn gevallen, ontstaat er als bij too- verslag overal jong groen tusschen de dorre plantenresten van het vorige seizoen en snel ler dan de grassen schieten daar vooral de lelies in blad en bloem. In den grond hebben ze het droge jaargetijde doorgemaakt door zich terug te trekken in groote, geschubde bollen, waarin het sluimerende leven zijn zomerslaap doormaakte. Maar als eenmaal de grond goed vochtig is geworden, schieten de bloemstengels omhoog en worden de vlakten versierd met de prachtige, klokvormige bloe men. Zes groote bloembladeren omhullen als een kleurige bescherming de 6 flinke meel draden die zoo mooi gerangschikt staan om den centralen stamper. Raken we maar heel even aan de groote helmknoppen, dan leggen ze zich terstond ge heel tegen onzen vinger aan. want die helm- knop zit, als een wip, middenin bevestigd. Na tuurlijk zullen de insecten op die manier degelijk worden ingepoeierd. En raak eens met de vinger op' den stempel: wij voelen duidelijk, het kleverige stempelvocht, dat het stuifmeel van de volbeladen insecten afneemt. Met een flinke loupe kan men ook honderden fijne uitsteeksel of papillen op dien stempel zien, waartusschen de stuifneelkorrels blijven zitten. Vaak is het heelemaal niet moeilijk ook de ontkiemende stuifmeelbuizen te zien, die even later door den-stijl naar beneden groeien. Op Flora V staan prachtige soorten o.a. Li lium longiflorum, L. regale, L. tenuifolium e.a. Lilium giganteum uit de Himalaya wordt soms 3 M. hoog met bloemen van 15 c.M.! Lilium candïdum is zuiver wit en wellicht is dit de „lelie des velds" van het Oude Testament. In de godenleer was de lelie aan Juno gewijd en ook elfen en feeën werden met deze bloem in de hand voorgesteld.^De mooie, witte kleur van Lilium eandidans gold. als symbool van reinheid en onschuld, vandaar de naam ..Madonna-lelie" of ook wel „kerkhjbeOp tal van schilderijen der oude meesters, o.a. een bekende van Memling, staat naast Maria met het Kind een vaas, gevuld met witte leliën. A. MELLINK DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd De namen der vragers blijven redactie geheim. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- oubliceerd. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men een lichten gum mi regenmantel schoon? 2. Hoe een witten hoed, die door het dragen vuil geworden is? ANTWOORD: 1. Leg den mantel glad op een tafel cn borstel met een lauw zeepstopje egaal en stevig af. Spoel daarna tweemaal met schoon warm water na en hang buiten glad op een kleerhanger. 2. Ais het een stroohoed is. met strobin. De gebruiksaanwijzing staat op het pakje. Een vilthoed borstelt gij. nadat die goed stof- schoon is gemaakt, mot waschbenzine en en wrijft dan, voordat de benzine verdampt is, ste vig in met magnesia. Een uur laten dTOge en dan afschuieren. VRAAG: Hoe verwijdert men verouderde verf- vlekken uit wit leeren schoenen, zonder het leer aan te tasten? ANTWOORDê Smeer de vlekken in met boter. Laat 24 uur staan en neem dan de boter met een doek af. Bet dè vlekken met perchlooraethyleen. Heeft de kleur geleden, dan bijsverken door met was goed in- en uit te wrijven. VRAAG: 1. Ik heb een wit wolmousseline blouse, met roode en blauwe stippen gewusschen en nu is het blauw en het rood doorgeloopen. Is daar nog wat aan te doen? 2, Tk heb een grijs wollen zomermantel, dien ik wil verven, zonder dat hij afgeeft of krimpt. Hoe en waarmee kan ik dat doen? ANTWOORD: 1. De blouse in zeer heet water flink spoelen en, als het gevloeide is weggetrok ken. een poosje zetten in koud water, waarin een scheutje mierenzuur is gedaan: spoelen en tus schen doeken zoo droog mogelijk drukken. Bui ten gi n] ophangen. 2. Daarvoor zijn pakjes verf in den handel, met gebruiksaanwijzing er op, i VRAAG: 1. Hoe maakt men een wit zijden stroohoedje schoon? •2. Hoe verwijdert men roomvlekken uit een tapijt? ANTWOORD: 1. Goed afwrijven met een prop je watten en waschbenzine, maar goed gelijk, an ders ontstaan er vlammen. Daarna afwrijven met een badhanddoek en magnesia. Rustig laten dro gen en dan met zacht boi'steltje afschuieren. 2. Flink afschuieren met harden haren borstel en waschbenzine. De vochtige plek bedekken met magnesia en daarna rustig laten drogen. Als het goed droog is afschuieren. Deze behandeling, zoo mogelijk, buiten in de schaduw, anders flink ventileeren. Tn geen ge val vuur of vlammetje in het vertrek. VRAAG: Hoe verwijdert men teervlekken uil een stoffen japon? ANTWOORD: Leg de vlek enkel en gladuit over een dubbel gevouwen handdoek. Als de vlek nog niet hard is. behandelen met benzolium of perchlooraethyleen; is zij echter oud en hard. dan eerst insmeren met boter en den volgenden dag met den rug van een mes afschrapen, vervol gens schuieren met perchlooraethyleen en dade lijk daarna bedekken met een laagje magnesia. Twe uur laten drogen dan afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid: VRAAG: Hoe verwijdert men jusvlekken uit een donkerblauwe wollen japon? ANTWOORD: De vlek luchtig wrijven met een propje watten en waschbenzine. Terwijl de plek nog vochtig is bedekken met een laagje magnesia. Een uur laten liggen en dan afschuieren. Blijft er een donkere vlek achter, dan dezelfde behande ling maar met water. Tusschen doeken zoo droog mogelijk betten en dan poederen. Nu langer la ten liggen en wachten met afschuieren, tot het door en door droog is. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vuil en roest vlekken uit het zeil van een zeilboot? 2, Hoe maakt men dit weer water- en lucht dicht? ANTWOORD: 1. Hot zeil een nacht in een war me, sterke soda-oplossing zetten en den volgenden dag stevig afboenen met een. sterke warme sop. 2. Tweemaal warm spoelen in een aluinoplos sing van 1 pond aluin op 30 liter water en buiten glad ophangen. Roestvlekken nabehandolen met zuringzout. PLANTEN VRAAG: 1. Voor bestrijding van luis bij rozen heeft men mij aangeraden groene zeep, opgelost in water en vermengd met brandspiritus. Kunt u mij de verhouding van een en ander opgeven? 2. Weet u mogelijk een eenvoudiger middel? ANTWOORD: 1. Een ons groene zeep op 10 liter waten en 1/5 flesch spiritus. Gij doet echter beter dit te vervangen door tabakaftreksel. 2. Aftreksel van zware tabak (als thee getrok ken). Ook kunt gij met succes phytophiline ge bruiken, kant en klaar verkrijgbaar bij hande laars in tuinbouwartikeïen. VRAAG: Mijn groote palm vertoont plotseling in enkele weken tijds groote dorre punten. Zij staal, in een donkeren hoek van de kamer. Wat is er aan te doen? ANTWOORD. De plant zal te donker staan. Zij elscht wel geen direct zonlicht maar toch veel licht. VRAAG: Hoe oud moet een kastanjeboom zijn om bloem en vrucht ie kunnen dragen? ANTWOORD: Afhankelijk van de standplaats en of de boom verplant is. Als gemiddelde kunt gij ongeveer 1(1 jaar aannemen. RECHTZAKEN VRAAG: Ik ben gekomen in een buis waarin wandluizen waren. Men heeft het gezuiverd, maar zij komen telkens terug. Uit nood ben ik er toen uitgegaan. Moet ik nu betalen, tot mijn huur contract afgeloopen is? ANTWOORD: Neen, maar gij moet dan ont binding van de huurovereenkomst vragen, an ders zijt gij tot betalen verplicht. BELASTING ZAKEN VRAAG: lk woon te IJmuiden. ben gehuwd en heb 2 kinderen van 14 en 10 jaar. De meubelen zijn dezelfde van verleden jaar. Hier volgen de getallen van den aanslag pers. belasting: 1934 1935 Belastbare huurwaard» 400.302. kinderaftrek 2S 24 huurwaarde 14.76 14,59 meubilair 5.40 5.70 opcenten totaal; Is die aanslag wel juist? De onverklaarbaar. ANTWOORD: De aanslag is juist De verschil len zijn het gevolg van de plaatsing der ge meente van de 3e naar de 4e klasse, Daardoor is de belasting hooger en is ook do kinderaftrek minder geworden, zoodat do aanslag, ondanks de mindere huurwaarde, ongeveer dezelfde blijft 30 24 30.43 50.40 50.72 ichillen zijn mij DIVERSEN VRAAG; Hoe duur zijn wandel-kaarten voor Duin en Kruidberg en waar zijn zij te verkrij gen? ANTWOORD: Bij den Rentmeester, den heer F. Piekema Brederoodscheweg 82, Santpoort. Vooral 0.50 storten op zijn girorekening 44294 on bij de aanvrage insluiten een gefrankeerde en van adres voorziene enveloppe. De bezitters de: kaarten mogen door hoogstens 2 kinderen worden vergezeld. In Boedapest. Den avond, dat ik..ca. 45 K.M. buiten Raab mijn tent opsloeg op een met laag struikgewas begroeide rots aan de Donau-oever (bij voor keur zoek ik steeds een hoog punt uit, opdat ik de omgeving goed kan waarnemenwas het mooie, warme weer eensklaps omgeslagen, de wind stak op en piasbuien striemden het in middels zeer woelig geworden Donauwater. Ik had spijt, dat ik te Raak geen onderdak had gezocht, want alles wees er op, dat deze nacht zeer onstuimig zou worden. Van rustig slapen kwam al bitter weinig, want geregeld moest ik de bevestigingen van mijn tent, welke zich in dezen harden rots grond voortdurend loswerkten, controleeren. Een weinig stijf van de in dit onherbergzame oord opgedane koude en vocht, klom ik om 6 uur weer op mijn stalen ros om de route over Komorn en Gran, een goede 100 K.M., naar Buda Pest te vervolgen. Langs de Donau ging het over een vrij goe- deh betonweg met aan mijn linkerzijde de grens van Tsjecho Slowakije, door overigens vlak en eentonig terrein tot aan Komorn. Daar trachtte ik iets warms te eten, maar tot mijn niet geringe teleurstelling moest ik on dervinden. dat bij de inwoners, in hoofdzaak boeren, met geld noch met mimiek iets be- hoorlijks te verkrijgen was wegens den vas tentijd voor Paschen en er schoot mij dus niets anders over dan mijn inmiddels sterk geslon ken reserve-voorraad bestaande uit een paar blikjes sardines met een stuk hard geworden Hongaarsch brood aan te spreken. Op de velden aan de Hongaarsche zijde zag ik veel landarbeiders aan het werk, de mannen donkerbruin van tint met gitzwarte oogen en haren, klem-rijk gekleed met als hoofdbedek king een muts van bont. Groote troepen var kens van een bijzonder type ontwaarde ik en het viel mij op, dat deze kroesharig zijn en gehoed worden door vrouwen in veelkleurige kleedij terwijl de kinderen zich nuttig maak ten met het hoeden van ganzen welke in groote colonnes rondtrippelden. Even buiten Gran, ongeveer 30 K.M. voor Buda Pest, begon de weg, welke gedeeltelijk langs en door het Bakony woud voerde, te stijgen. Wat hoogte betreft, waren deze ber gen niet gelijk te stellen aan die van het Taunus gebergte, echter waren de hellingen wel bijzonder lang en moeilijk te berijden. Eindelijk te ongeveer 5 uur in den namiddag, reed ik Buda Pest. gelegen op een berg, binnen om daar het Paaschfeest te vieren. Om mij zelf eens te tracteeren, logeerde ik dien nacht in hotel „Brittannia", een prachtig hotel met 350 kamers, iedere kamer met aan grenzende badkamer, welke laatste gelegen heid mij boven alles aanlokte omdat ik reeds geruimen tijd de weelde daarvan had moeten ontberen. Laat maakte ik het niet, want de pas afgewerkte ruim 100 K.M. plus de zoo goed als slapeloos doorgebrachte voorgaande nacht lieten zich in deze aangename omgeving spoe dig gevoelen. Den volgenden morgen ontmoette ik in de hal van het hotel een jongmensch van mijn leeftijd, dat zich voorstelde als een zoon van dr. W. Miklas, mijneigenaar en inwoner van' Buda. Pest. Hij zei. eenigen tijd in Nederland' te hebben doorgebracht waaraan hij nog steeds de aangenaamste herinneringen had behouden. Hij stelde mij bij het afscheid nemen voor, des middags zijn ouders een be zoek te komen brengen, een voorstel dat ik grif aannam. Het betreffende huis, een soort klein kasteel, was mooi gelegen en omringd door een smaak vol aangelegden tuin; mijn nieuwe vriend ontving mij en stelde mij aan zijn ouders en zuster voor, allen zeer charmante menschen, die belangstellend naar mijn reis en lotgeval len informeerden. Zij waren vol lof over mijn echten Nederlandschen ondernemingsgeest en mijn moed om een dergelijken tocht alleen aan te durven. Ik bemerkte, dat de Nederlan ders in dit land goed staan aangeschreven. Des middags maakten we een autorit naar het in een schilderachtige omgeving gelegen paleis op den Koningsberg en genoten van de om dit slot gebouwde wallen van het onver gelijkelijke panorama dat de omliggende ber gen ons boden. Er staat een groot ruiterstand beeld als gedenkteeken aan 1914. Het aflossen van de wacht op het slotplein trok verder ook nog mijn aandacht; de soldaten gestoken in oude Hongaarsche kleederdracht boden op dit door de zon beschenen plein een aardigen aanblik. Toen we des avonds bridgetenhoorde ik tot mijn onuitsprekelijke verrassing plotseling uit een loudspeaker Nederland, n.l. de stem van Guus Weitzel die het programma aan kondigde. een hartelijke attentie van mijn gastheer die ik ten zeerste op prijs stelde. Op den tweeden Paaschdag maakte ik met mijn nieuwen vriend een excursie naai- de stad. Eerst gingen we per electrische naar het West Station, en van daar begonnen we de wandeling over de Margaretha brug over de Donau, welke brug een lengte heeft van 576 M. en een breedte van ruim 16 M. In het midden bevindt zich een verbindingsbrug naar het Margaretha-eiland, zijnde het doel van ons uitstapje. Dit eiland ligt zeer mooi in de Donau en wij bezochten daar de prachtig aangelegde parken, badinrichting met arte sische put alsmede de kloosterruïne van de heilige Margaretha. terwijl ook het zich daar bij bevindende restaurant niet werd overge slagen. De terugreis werd aanvaard langs de andere zijde van de Donau tot de Clark brug. Deze is omstreeks 1800 gebouwd, heeft een lengte van M. en een breedte van 12 M. en is een zeer eigenaardige kettingbrug welke op niet meer dan twee granieten middenpijlers rust. Het parlementsgebouw dat vlak aan de Donau ligt, heeft een enorme frontbreedte en is be kroond met een ronde koepel van 90 M. hoogte die geflankeerd wordt door een twintigtal torens van evenredige hoogte terwijl het ge bouw versierd is met standbeelden. Het ver keer tusschen de beide Donau-oevers wordt door stoomboot-en onderhouden. Na deze zware kost van monumentale bouw werken, stelde mijn leidsman voor per under ground van het Giselaplein af nog even het Stadsboschje met een bezoek te vereeren. Wij maakten daar een rondgang door den dieren- en botanischen tuin, welke beide van niet ge ringen omvang zijn. Tenslotte werd ik nog attent gemaakt op het standbeeld van Kroon prins Rudolf en dat van een beroemd Hon gaarsch dichter „Voros Marty". Langs de wereldbekende zwavelbron gingen we huis waarts. Dienzelfden avond nam ik reeds tijdig van mijn nieuw verworven vrienden hartelijk af scheid. onwillekeurig denkende aan den titel van ha' bekende boek „Ships that pass in .he night". C. C. VERWEY.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10