Mr. Marchant's opvolger en het bezumigingsontwerp. Accountantsjubileum. Hei Bdmptifksie 52e 'Jaargang No. 15917 Verschijnt (dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.1214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zié hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger- f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar ons ter core komt, mag men verwach ten, dat minister Slotemaker de-'Bruine, zoo dra aan Mr. Marchant het gevraagde ont slag zal zijn verleend, ad interim de leiding van het Onderwijs-departem-ent op zich zal nemen. Een enkel blad, zoo b.v. de (R.K.) Residentie bode heeft nog even als mogelijkheid ge noemd, dat de koningin het verzoek van Mr. Marchant niet zou inwilligen. Theoretisch ware dat denkbaar, praktisch echter niet, want de verstandhouding tusschen her verdere kabinet en den demissionairen bewindsman is. bovenal tengevolge van de door hem maan denlang in acht genomen geheimhouding, ook tegenover zijn mede-ministers, omtrent zijn bekeering tot de R.K. Kerk dusdanig ge worden, dat verdere samenwerking onmoge lijk is geworden. Mocht niet een der huidige bewindslieden definitief naar Onderwijs, K. en W. overgaan, dan zal natuurlijk, degene die voor deze portefeuille zqu worden uitgenoodigd, met de reeds door het kabinet ontworpen bezuini gingsplannen op onderwijs, accoord moeten gaan. Het is immers nauwelijks aan te nemen, dat men het 77 millioen-ontwerp, waarin juist de onder'wijsbezuiniging zulk een be langrijke plaats inneemt, weer geheel op losse schroeven zou willen laten komen. Bezuiniging op het L. O. De grootte der klassen. Voor ons ligt een statistiek van de school bevolking op 1 Januari 1935. Daaruit is een dui delijk overzicht te verkrijgen over de, door de bezuiniging gedwongen, opgevoerde sterkte van de klassen. U. L. O. scholen: aantal aantal grootste kleinste klassen leerlingen klasse klasse 'Jacobstraat: 12 292 29 15 Junoplantsoen 12 340 31 26 Parklaan: 5 139 32 22 Gewone scholen: No. 3 Tuchthuisstraat: 6 235 46 32 No. 5 Parklaan: 6 189 35 29 No. 7 Leidseheplein: 5 179 44 28 No. 11 Spaarn wouderstraat: 5 136 42 17 No. 13 Haarlemmerliedestraat: 3 68 27 17 No. 14 Haarlemmerliedestraat: 6 230 44 30 No. 16 Linschotenstraat 6 228 45 30 No. 17 Wilhelminastraat: 6 223 41 34 No. 18 Prins Hendrikstraat: 3 86 30 28 No. 19 Prins Hendrikstraat: 6 235 41 37 No. 23 Tetterodestraat: 6 255 49 40 No. 24 Wouwermanstraat: 6 214 43 24 No. 25 Leidseheplein: 6 224 41 34 No. 27 Czhoterstraat: 6 178 36 19 No. 3" larólingenstraat 6 221 45 33 No. 33 Karolingenstraat: 5 187 44 32 No. 34 Overtonstraat: 6 257 4ft 36 No. 35 Overtonstraat: 3 82 32 24 No. 36 Soendastraat: 6 251 48 37 No. 37 Soendastraat: 4 137 43 28 No. 38 Rijksstraatweg: 7 305 48 37 No. 39 Spaarndam: 4 140 42 25 Dagopenlucht-school *5 146 30 No. 41 Allard Piersonstraat: 6 251 47 28 No. 42 Linnaeusschool: 6 207 40 31 No. 43 Weltevredenplein: 5 203 49 31 No. 44 Weltevredenplein: 4 120 41 27 No. 46 Junoplantsoen: 6 239 42 37 No. 47 Friesche Varkensmarkt: 4 113 37 22 Montessorischool Bakkerstraat: 3 91 34 28 Dit is de klasse uit het woonwagenkamp. Uit deze statistiek blijkt, dat er verschuilen de scholen aan het uitsterven zijn, waar nog maar 3 klassen zijn, gedeeltelijk omdat enkele klassen gecombineerd zijn. Het aantal leerlingen per klasse loopt nog al sterk uiteen. Het laagste aantal is voor de u.l.o. scholen 15 en voor de gewone scholen 17. Het hoogst aantal is 49. 28 SERENADE OP DE BURGWAL. De heer Willem R. Giesberts, Burgwal 41, herdenkt heden den dag dat hij 50 jaar straat koopman is. Hem werden bloemen bezorgd van verschillende colleges. De harmonie Apollo Zal vanavond een serenade brengen. 't Instituut van de accountants, Onder 't motto: Reken maar, Vierde feestlïjk jubileum, Het bestaat thans veertig jaar. Nu het deze veertig jaren Zoo vol eere heeft voltooid, Kan het stellig veel vertellen, Zich vertellen doet het nooit. Wat zijn leden wel presteerden In die veertig jaren tijd, Is in cijfers uit te drukken. Maar het is geen kleinigheid. 't Epos van de nauwgezetheid, Dat is zijn bestaansverhaal, Met een prachtig creditsaldo Op de telling van 't totaal. 'k Zing den lof van den accountant, Nu hij feestlij.k jubileert. Grootste aller boekenwormen, Superteller, dien men eert. Toeziend voogd, om zoo te zeggen, Van 't kind van de rekening, Voor wien 't cijfer in het leven Geldt als het belangrijkst ding. Een twee drie staat voor zijn werkkracht, Vier is het vier tiental jaar. Vijf, de vijf, die wij hem geven, Zes hij is van zessen klaar; Zeven is ook z ij n gelukstal, Acht is wat hij altijd geeft, Hij 's tot werken steeds ge-negen, Nul, 't verschil waarnaar hij streeft. 'k Zing den lof van den accountant, Bij het feest der veertig jaar, Van den man, die zeker blijvend Mee zal tellen, reken maar! P. GASUS Verlaging van vaste lasten. Een eerste wetsontwerp te wachten. Van den Regeeringspersdienst ontvangen wij het bericht, dat zeer binnenkort de indie ning van een eerste ontwerp tot verlaging van de vaste lasten bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. Onze Haagsche correspondent voegt hier aan het volgende toe: Wij achten het zeer waarschijnlijk dat be doeld voorstel een regeling inzake de landelijke hypotheek zal bevatten en herinneren er aan, dat wij reeds in ons blad van 29 April in het artikel over het groote bezuinigingsplan de voorspelling waagden, dat het kabinet bin nen luttele weken met een voorstel van dien aard voor den dag zou komen. Uit de woordenkeus der mededeeling van den Regeerings Persdienst mag men opmaken dat er nog andere ontwerpen tot verlaging van vaste lasten te verwachten zijn, gelijk trou wens ook voor de hand ligt. Het communiqué gewaagt immers van een eerste ontwerp. De Vrouwen Vredesgang. Aantal deelneemsters steeds groeiende. Het Plaatselijk Comité van den Vrouwen Vredesgang deelt ons mede: Het aantal deelneemsters aan den Vrouwen Vredesgang is steeds groeiende. De betooging belooft een groot succes te worden. Het Co mité wil er met nadruk op wijzen, dat het een stille betooging is. De stilte treedt in na het hijschen van de vlag „Vrede" en wordt volgehouden tot het eind. Duur van den tocht ongeveer 1 uur. Ver trek van het Malieveld half drie precies. De deelneemsters van Haarlem verzamelen zich bij het bord HaarlemHeemstede. Na aankomst in „De Bataaf worden eenige korte toespraken gehouden door vrouwen van verschillende richtingen. Tijdens de betooging worden door 2 deputa ties adi-essen aangeboden aan de Regeering en aan het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis. Er wordt een betere route gevolgd dan ver leden jaar. Weer een autobotsing te Halfweg. Een gewonde. Dinsdagmiddag omstreeks half twee heeft te Halfweg wederom een ernstige aanrijding- plaats gehad tusschen twee auto's, waarbij een dame werd gewond.. Uit de richting Haarlem kwam een luxe auto, welke werd bestuurd door den heer H. uit Wassenaar en waarin bovendien nog waren gezeten diens vrouw en een nichtje Mej. N. In de bocht van den Rijksstraatweg nabij den Ingang van de Suikerfabriek begon de auto plotseling te slippen, waardoor zij dwars over den weg gleed en tegen een andere uit de richting Amsterdam komende luxe auto opbotste. Bij deze botsing werd Mevr. H aan het hoofd gewond. Zij werd door een paar Rijksveld wachters, die zich juist in de nabijheid be vonden. voorloopig verbonden.en daarna naar de woning van Dr. J. P. Baumann alhier over gebracht voor nader onderzoek. Later kon zij naar huis worden vervoerd. De beide auto's werden zwaar beschadigd en •■noesten per kraanwagen worden wegge- toept. De koningin en de prinses te Brussel. Hartelijke ontvangst. (Van een specialen V.D.-verslaggever). BRUSSEL, 14 Mei (V.D.) Het is jammer dat het weer, dat de laatste dagen wel koud. maar in elk geval zonnig was, juist Dinsdag zoodanig is gaan draaien, dat in den loop van den ochtend een drenzerige motregen begon te vallen, die in den namiddag zelfs overging in een aanhoudenden stortregen. Het is jam mer, omdat het bezoek van de Koningin en de Prinses bij mooi weer ongetwijfeld een fleuriger en kleuriger karakter zou hebben ge dragen dan thans het geval was, nu elk uiter lijk vertoon toch reeds tot een minimum be perkt is of. cp verzoek van Hare Majesteit, zoo goed als geheel ontbreekt. Ware het niet vanwege de politie-motor- rijders, die de stoet vergezelden, dan had nie mand gemerkt wie de beide dames waren in de voorste van de zes automobielen, die Dins dagmorgen over de Belgische grens kwamen. Te Mechelen was op nog onverklaarbare wijze bekend geworden, dat de Koningin en de Prinses der Nederlanden de stad zouden passeeren. Het gevolg was, dat zich tegen half twaalf nabij de Brusselsche Poort een vrij groote menigte had verzameld, die zich tegen twaalf uur voor het wachten beloond zag, toen eenige politie-motorrijders naderden, die den stoet voorafgingen. Onmiddellijk herkende het publiek de auto met den koninklijken stan daard en de beide vorstelijke bezoeksters wer den hartelijk toegejuicht. Met de hand wui vend dankte de Koningin voor deze vriende lijke ontvangst. Zonder onderbrekingen werd de reis naar Brussel voortgezet, waar de stoet, onder het gejuich van het buiten de hekken wachtende publiek, te één uur precies bij het Koninklijk Paleis arriveerde. Kort na aankomst der hooge bezoeksters werd ten paleize de lunch gebruikt. Prinses Juliana naar het Concours Hippique in de Cinquantenaire. Reeds geruimen tijd stond het vast, dat Koning Leopold en Koningin Astrid de ope ning zouden bijwonen van het internationale Concours Hippique, georganiseerd door de Société Royale Hippique de Belgique in de groote zaal van de Cinquantenaire, waar Dinsdag de Prix du Roi verreden zou worden, die door den Koning zelf zou worden uitge reikt. De Koning en de Koningin zouden zich in een galakoets naar de Cinquantenaire be geven. Na de vaststelling van het bezoek van de Ko ningin der Nederlanden en Prinses Juliana was overeengekomen, dat de Prinses eveneens het ruiterfeest zou bijwonen. Het lag aanvan kelijk in de bedoeling en Dinsdagmorgen vroeg wist men ter officieele plaatse ook nog niet anders dat de Prinses niet in de gala stoet zou meerijden, doch zich per auto naar de Cinquantenaire zou begeven, waar zij kort na de officieele galastoet zou aankomen. Tot groote vreugde der Nederlandsche ko lonie en van de vele Brusselaars, die hoopten de Prinses-langs den weg in den stoet te kun nen zien, is hierin op het laatste oogenblik verandering gekomen en heeft Prinses Juliana zich in het rijtuig van Koning Leopold en Koningin Astrid Dinsdagmiddag naar het ruiterfeest begeven. In het rijtuig had Prinses Juliana links van Koningin Astrid plaats genomen, terwijl tegen over haar Koning Leopold was gezeten. Ko ningin Astrid was gekleed in een zwart mid dagtoilet. de Prinses in een licht beige middag toilet met een grooten strooien hoed. De Koning was gekleed in generaalsuniform. Te drie uur kondigden fanfares de komst van den Koning aan en rezen de aanwezigen van hun zetels op. Onder de tonen van de Brabanconne reed de koninklijke stoet door den grooten middeningang de arena binnen. Terwijl de lanciers zich in twee rijen opstelden, reden de koninklijke rijtuigen, die nu geheel open waren, tot voor de koningsloge in het midden der tribunes. De tonen van de Bra banconne waren nauwelijks verklonken of de muziek zette het Wilhelmus in, dat eveneens door de aanwezigen staande werd aangehoord, terwijl de tallooze aanwezige militairen het militaire saluut brachten. In de loge nam de Prinses plaats links van Koningin Astrid, terwijl de Koning tusschen de Koningin en Prinses Clementine plaats- Prof. Albert Verwey 70 jaar. Heden viert prof. dr. Albert Verwey, hoog leeraar in de Nederlandsche Letteren te Lei den, zijn zeventigsten verjaardag. Hiermede zal tevens een einde komen aan de taak, voor welke hij zich ruim tien jaar geleden, als op volger van wijlen Kalff gesteld zag. nam. Met belangstelling volgden de hooge be zoekers de prestaties der meerendeels jeug dige Belgische officieren om den Prix du Roi, en het was een treffend oogenblik toen de jonge officieren zich na afloop van het num mer voor de prijsuitreiking door den Koning zelf voor de koninklijke loge opstelden en het saluut brachten, waarna zij van het paard stegen om aan den Koning te worden voorge steld. Het hoogtepunt van den middag was echter het optreden van de 140 Algerijnsche Spahi's van het 6e Spahi-regiment te Com- piègne in Noord-Frankrijk. De fraaie staaltjes van ruiter-behendigheid ontlokten ook den koninklijken bezoekers herhaaldelijk applaus. Kranslegging op het Graf van den Onbekenden Soldaat. Terwijl de Koningin de middaguren ten pa leize doorbracht en uitrustte van de ver moeienissen van de reis, heeft de Nederland sche gezant te Brussel. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer namens Hare Majesteit Dinsdagmiddag een krans met de Nederlandsche kleuren gelegd op het Graf van den Onbekenden Soldaat. De Koningin en de PriJises naar Laken. Na den terugkeer van Prinsese Juliana van het Ruiterfeest in het Paleis hebben de Ko ningin en de Prinses zich Dinsdagmiddag tegen vijf uur per auto en bijna zonder gevolg naar Laken begeven, waar de Koningin op de crypte van wijlen Koning Albert in de Ko ninklijke Kerk van Laken een krans heeft neergelegd. De Koningin en de Prinses hebben daarna gedurende eenigen tijd zonder eenig gevolg gewandeld in de serres van het Koninklijke Park, waarna zij per auto naar het paleis te Brussel terugkeerden. Diner ten paleize. Dinsdagavond bood de Belgische Koninklijke familie haar gasten ten paleize een diner aan, dat een besloten karakter droeg. Zoon schoot op zijn vader. Uitspraken in de zaak te Stiens. LEEUWARDEN, 15 Mei. (V.D.) De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde heden den 18- jaÉigen J. de W. arbeider te Stiens wegens poging tot moord op zijn vader P. de W. tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk, met aftrek van preventief en twee proefjaren onder bijzondere voor waarden. De zoon had wegens het slechte ge drag van zijn vader tegenover de kinderen zulk een wrok tegen dezen gekregen, dat hij besloot hem neer te schieten. Bij zijn patroon stal hij een jachtgeweer. Veertien dagen latei- toen de mishandelingen weer plaats hadden, heeft de zoon het geweer gehaald en twee schoten hagel op zijn va/der gelost, die ge wond werd aan had en rug. Ook de vader stond terecht wegens" een zedendelict. De eischt te gen hem was vier jaar gevangenisstraf. Heden werd de man veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf. Mussolini nccml stelling tegen inmenging in het Afrikaanschc geschil. pag. 4 De Grieksclie regeering heeft alle socialisti sche en communistische bladen verboden. Dag. 4 De Tweede Kamer heeft Dinsdag verschillen de onderwerpen afgehandeld. pag. 3 Te Assen is een dubbele moordaanslag ge pleegd. pag. 3 Met bezoek van de Koningin en Prinses Ju liana aan Brussel. pag. 1 Een wetsontwerp tot verlaging der vaste las ten is spoedig te wachten. pag. I Prof. Albert Verwey is heden 70 ,jaar geworden. pag. 1 lieden wordt de dienst der Dieseltreinen uit gebreid. pag. 2 Flora wordt beslist Zondagavond gesloten. pag. 6 De Nederlandsche ploeg voor den Davis Cup wedstrijd tegen Japan. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Vol- kcnbondscommissic voor het welzijn van het kind. pag. 4 J. II. de Bois over Ruysdaels Duinlandschap in het Frans Hals Museum. pag. 3 K. de Jong: Ned. Vcrecniging v. d. Volkszang afd. Haarlem. pag. IX Per fiets naar Nederlandsch Indië. pag. 6 Helen: Wat Nederland biedt in de Apollohal. pag. 4 A. Meilink over de bloem van den dag: de lelie pag. 6 H. D. vertelling: Bep Otten: Heimwee. pag. 9 E. T.Zeg het met bloemen. pag. 11 Schaakrubriek. pag. 9 Rosenberg in ongenade? Bevel tot intrekking van zijn laatste boek KEULEN, 15 Mei. (Reuter.) Naar verluidt zal het door Alfred Rocenberg geschreven boek over het nieuwe Duitsche heidendom worden ingetrokken en hebben de boekhandelaren op dracht gekregen, alle exemplaren van het boek voor het einde der week terug te zenden. Het boek, dat eerst enkele dagen geleden was verschenen, was een antwoord op de „Antimythos" van den bisschop van Munster. FILM IN DE RECHTZAAL. AMSTERDAM, 14 Mei. In een voor de Vijfde. Kamer der Arrondissementsrechtbank te Am sterdam gediend hebbende strafzaak, die met gesloten deuren is behandeld, is, naar wij ver nemen voor het eerst in Nederland, door den verdediger Mr. W. Loeb, advocaat te Amster dam, gebruik gemaakt van een korte docu mentaire film. teneinde daarmede het stand punt der verdediging betreffende de plaatse lijke situatie te argumenteeren. Deze film was daartoe vervaardigd door de Filmassociatie „Visie"' onder leiding van Max de Haas. Dronken autobestuurder is streng gestraft. Vijf dagen hechtenis en een jaar ontzegging. De eerste foto van de aardbevingscatastrofe op het Japansche eiland Formosa, waarbij meer dan drieduizend personen gedood en circa elfduizend gewond werden. De Haarlemsche kantonrechter heeft woensdagmorgen een Heemstedenaar ver oordeeld wegens het besturen van een auto terwijl hij in kennelijken staat van dron kenschap was. De man was 's nachts van Amsterdam naar Haarlem gereden, zig-zaggende over den weg. Een motorrijder, die achter deze auto had gereden, heeft in Haarlem de politiepost gewaarschuwd, waar men even later de auto zwaaiende zag naderen. Verdachte bekende twee borrels en vier glazen bier te hebben gedronken, doch meen de niet dronken te zijn geweest. Hij had langzaam en voorzichtig gereden, zei hij. De ambtenaar van het O.M. zei dat deze overtredingen de ernstigste zijn die er be staan. Det wetgever tracht op alle mogelijke wijzen de veiligheid van den weg te be vorderen: hij stelt examens in. eischt een doktersonderzoek en ïWg meer. Wordt nu van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen op deze schandelijke manier misbruik ge maakt, dan verdient de overtreder een strenge straf. Ook voor de algemeene preventie meende de ambtenaar een gevoelige straf te moeten eischen: zeven dagen hechtenis en een jaar ontzegging. Op de opmerking van den verdachte dat hij er altijd voor zorgde dat zijn wagen in prima staat was (bovendien had hij een blanco strafregister) antwoordde de kanton rechter dat hij er niet voor heeft gezorgd, dat ook de bestuurder in prima staat was. Hij veroordeelde den verdachte tot een ge vangenisstraf van vijf dagen met de ontzeg ging een motorrijtuig te besturen gedurende den tijd van een jaar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1