DE BILT I De toestand der Diesel- treinen. VOORJAARSPRIJZEN ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG IS MET 193S HAAREE M'S P A G BEAD 2 Heden wordt dienst uitgebreid. Uiteenzetting van Ir. Hupkes. Ir. W. Hupkes. chef van den Dienst van Tractie en Materieel bij de Nederlandsche Spoorwegen schrijft ons het volgende over de Diesel-electrische tractie: De motoren begonnen na ongeveer 20.000 K.M. slijtage aan de rollenlagers te vertoonen; met deze beschadigingen konden de motoren nog ongeveer 10.000 K.M. afleggen, waarna het spel in de lagers zoo groot werd, dat ver dere beschadigingen als defecte trillingsdem pers en breken van cilindergeleidestukken ont stonden. Bij behoorlijke controle konden de motoren dus ongeveer 30.000 K.M. afleggen, daarna moest de motor gerevideerd worden om be schadigingen, welke bedrijfsstoringen kunnen veroorzaken, te voorkomen. De motoren behooren echter ongeveer 100.000 K.M. zonder groote revisie af te kun nen leggen, zoodat verbetering der motoren noodzakelijk was. In mijn vorig overzicht is medegedeeld, dat de opgetreden defecten te verklaren waren uit te zwaar belast zijn der motoren bij lage toerentallen, dat alle motoren zouden worden gerevideerd en dat de belastingen bij lage toe ren zouden worden verminderd. Te verwach ten was hieruit,.dat de Diesel Electrische Trac tie weer binnen niet al te langen tijd tot vol len omvang zou kunnen worden hersteld. Direct is met behulp van Werkspoor en May- bach het revideeren der motoren krachtig ter hand genomen, totdat in het bedrijf bleek, dat ook bij vermijding der lage toerentallen de lagerbeschadigingen, hoewel vertraagd, ble ven optreden en dus andere, toen onbekende oorzaken, aanleiding tot de lagerbeschadigin gen gaven. revisie is toen stop gezet en met Werkspoor en Maybach is gezamenlijk een on derzoek naar de oorzaken van deze storingen ingesteld. Vastgesteld werd, dat de lagerbeschadigin gen veroorzaakt werden door cumulatie van buigingstrillingen bij bepaalde (critische) toe ren, op bepaalde plaatsen van de krukas. Direct moet hierbij worden opgemerkt, dat het gebied der buigingstrillingen (in tegen stelling met dat der torsietrillingen) bij moto ren onbekend terrein was; metingen waren voorzoover bekend, nimmer verricht, toestel len hiervoor bestonden niet, zoodat studie en proefnemingen om gebrek te localiseeren, zeer tijdroovend waren. Eerst moesten nog de toe stellen voor ae metingen worden ontworpen en gebouwd; hoe bezwaarlijk dat was. blijkt wei uit het feit. dat, toen reeds een groot aan tal metingen met de eerste toestellen waren verricht, bleek dat deze toestellen een eigen trillingssysteem kadden, waardoor alle gedane metingen onbetrouwbaar bleken te zijn. Het meten van buigingstrillingen is boven dien veel bezwaarlijker dan dat van torsie- trillingen. daar niet volstaan kan worden met metingen aan T eind van de as, maar met 't oog op optredende knooppunten op meerdere plaatsen in 't c gr ter gemeten moet worden. Thans zijn door de gedane metingen de aard der trillingen, critische toeren, knooppunten enz. vastgelegd- en i.s hiermede het optredende gebrek geloca'-iseerd- Door vele uitgebreide proefnemingen is thans ook vastgesteld, dat de storende criti sche toeren binnen de gebruikstoerentallen (8001400) vermeden kunnen worden door aanbrenging van contragewichten op de be staande krukassen tegenover de krukwangen, waardoor tevens de lagerdrukken verminderen. Het vraagskik van de bevestiging van deze contragewichten op de bestaande assen lever de wederom vele moeilijkheden op, vooral om dat voor een gunstig trillingsbeeld een losse bevestiging gewenscht is, terwijl ter vermijding van beschadiging van krukassen en contra gewichten de bevestiging zeer stijf dient te zijn. De eerste uitvoeringen hebben geen goed resultaat opgeleverd, thans zijn 2 uitvoeringen van contra-gewichtsbevestiging in beproeving, waarvan goede resultaten worden verwacht. Om zeker te zijn dat een uitvoering be trouwbaar is, worden behalve een groot aantal proefloopen voor metingen, enz. onafgebro ken proefloopen bij vollast en max. toeren Van resp. 100200 en 400 uren gedaan. Bij de thans vastgestelde oorzaken van de motorbeschadigingen vallen de kosten voor Een Glas gebroken? Veer of Rand? Van uw bril of pince-nez? Spoed U dan naar Opticien FEDERMANN, GROOTE HOUTSTRAAT 57 bij de ANEGANG Telefoon 11059. Bekend door vluggen arbeid. Desnoods even wachten. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 15 MEI. Frans Hals Theater: De Smokkelaars van Duinkerken. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Het jolige Weeuwtje met Chevalier en Jeanette MacDonald. 2.30 7 uur en doorloopende voorstelling tot 11.30 u. Cinema Palace: Tiger Bay met Anna May Wong. Op het tooneel Tiers, accordeonist. 2,30, 7 en 9.15 uur. Pvembrandt Theater: Barcarolle, met Fröh- lich. Op het tooneel: Christiane et Duroy, pa- rodistes frangais. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling r Groenendaal van "s morgens 9 tot "s avonds 12 uur. DONDERDAG 16 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des- avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend or werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur B.loemendaal: Raadsvergadering, 2 u, proefnemingen met, verbeteringen aan en herstelling van de motoren geheel ten laste van den leverancier die zijn verplichtingen loyaal nakomt. De Nederlandsche Spoorwegen verwach ten, dat thans binnen niet al te langen tijd. de definitieve verbetering zal zijn vastgesteld en hebben daarom besloten ingaande 15 Mei den Diesel-Electrischen dienst wèer uit te breiden tot 4000 trein stel km per dag en dezen dienst voort te laten duren tot weer tot uitbreiding van den volledigen dienst kan worden overge gaan. Door den motorleverancier worden voor dezen gedeeltelijken dienst kosteloos de noo- dige motoren gerevideerd en onderhouden. De vraag rijst of lagerbeschadigingen vroe ger bij dergelijke motoren niet waren opge treden; dit was, hoewel na een grooter aantal K.M.'s, ook elders het geval geweest en dit verschijnsel trad ook bij de eerste proefnemin gen der N.S.-motoren vóór aflevering op. Deze beschadigingen werden toegeschreven aan de toen voor motoren alleen nog maar bekende torsietrillingen, welke door aangebrachte wij zigingen geheel binnen hinderlijke grenzen werden teruggebracht, waarna de toen als eisch gestelde 100-uren proefloopen met vol last en max. toeren zonder storingen en ge breken werden volbracht (een zware proef voor een nieuwen motor.) Aangenomen werd toen dat de motor goed was. Ieder motordeskundige onder de lezers, die wel eens met trillingen en critische toeren te maken heeft gehad, zal weten hoe onbereken baar de gebeurtenissen op dit gebied zijn en welk een belangrijke rol geluk en tegenslag hierbij spelen kunnen. Als slot van mijn mededeelingen wil ik nog vermelden, dat de Ganz-Stork motoren (een geheel nieuw ontworpen motor)waarmede 5 treinstellen voor proef zijn uitgerust tot heden ;oed voldoen. o. a. af 1.95 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 JULI (Adv. Ingez. Med.) Werkloosheid en demoralisatie. Collecte voor den Reclassee- ringsarbeid. Op Zaterdag 18 Mei. Een van de droevigste en zorgwekkendste ge volgen van den aanhoudenden economischen depressie-toestand is de ondermijning van het zedelijk gehalte van groote groepen der be volking. Ieder, die in aanraking komt met de groote massa, die slechts zijn arbeidskracht heeft als bron van inkomen, kent ze. de flinke jonge kerels, die eraan kapot gaan. den geheelen dag met de handen over elkaar te moeten ztten: de sterke werklustige mannen, die in verbeten woede van werkgever tot werkgever gaan, maar overal hetezelfde antwoord krij gen en moeten toezien dat hun vrouw het allernoodzakelijkste verdient. Wij kennen ook de minder wilskrachtigen, die geleidelijk wennen aan een - leven van steuntrekken-, die den arbeid en de vreugde daarvan verleeren en onmachtig worden, zich in betere tijden weer op te werken uit hun ellendig bestaan. De maatschappelijke ver houdingen maken dezen tot parasieten, te rende op de gemeenschap. Zoo maakt de economische crisis slacht offers van tweeërlei soort: eenerzijds die dof- berustenden, die langzaam maar zeker tot het paperisme vervallen: anderzijds de tot al les bereide wanhopigen, die aan onverant woordelijke, op relletjes beluste elementen vrij spel geven. Vele zijn de gevallen, waarin werkelijk honger wordt geleden, waarin een te kleine woning moet worden betrokken, factoren van moreel verval, vooral voor kinderen. Oneindig grooter evenwel is het aantal ge vallen, waarin het kwaad bijna onmerkbaar voortwoekert, waarin de materieele en zede lijke reserves- geleidelijk hun remmende kracht verliezen. In vroeger jaren was de demoraliseerende werking van economische crisesonmiddellijk en duidelijk aantoonbaar; thans is de werking vertraagd door een betere sociale zorg, spe ciaal door werkloozenzorg. Het is echter dui delijk dat de tendenz nog in onverminderde mate bestaat; er hebben zich steeds tegen krachten ontwikkeld, die duidelijk aan het het daglicht treden tijdelijk belemmeren. He laas blijkt dit in de laatste jaren maar al te zeer, wanneer men de „merkbare" uitingen van het zedelijk verval, de onij of anti-maat schappelijke handelingen aan een onderzoek onderwerpt. Het duidelijkst en snelst doorwerkend za kelijk verband ligt tusschen de crisis met haar werkloosheid en de z.g. economische crimina liteit, de vergrijpen tegen het eigendom. Hier valt een stijging te constateeren van bijna 50 pCt. in vijf jaar! Wij willen nog erop wijzen dat het vooral de jeugdigen zijn, die gevaar loopen. Er zijn jongens, die nooit regelmatig arbeid hebben 'verricht. Van dezen nog volwaardige en so ciale personen te maken is een bijna boven- menschelijke taak! Het is duidelijk, welk een prachtige, maar moeilijke taak de reclasseeringsinstellingen hier hebben. Zij zijn het die het demoralisee- ringsproces moeten stuiten, die de jonge men- sche-n opvangen bij hun eersten stap op den verkeerden weg. Zij zijn het die hen inzicht trachten te ge ven in eigen moeilijkheden, die hun leeren zich aan te passen bij de omstandigheden, waarin zij verkeeren. Zij zoeken met hen de mogelijkheden van ontwikkeling (vakoplei ding zoowel als cultureele opvoeding en ge zonde ontspanning)zij staan met hun moree- len steun voortdurend aan hun zijde en helpen zoo de noodzakelijke voorwaarden voor een nuttig bestaan in stand te houden: levens- en arbeidsvreugde. Het leed, dat op die wijze aan mensch en maatschappij bespaard kan worden, is niet te schatten! Zooals reeds gemeld, wordt 18 Mei a.s. een collecte voor den Reclasseeringsarbeid gehou den. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin o.m. zitting hebben de burge meesters van Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal. Collectanten kunnen zich liefst spoediL natuurlijk opgeven aan: Mevr. F. J. Osinga- van Dusseldorp, 52 Garen kokerskade, Haarlem, Tel. 11142, Mevr. J. F. R. Holtzapfel, 5 Sant poorterstraat, Haarlem, Mevr. A. Steenhuis— Polman, 16 Kleverparkstraat, Haarlem, Telef. 14211, Mevr. van DijkLieshout, 11. Oranje kade, Haarlem, Tel. 16046, P. J. Mulder, 26 rd. Krelagestraat, Haarlem, tel. 15813. Mevr. Kops- Jacques, 48 Wilhelminastraat, Haarlem. Mevr. E. Cohen-Polak, 18 Linnaeusiaan, Haarlem. Telefoon 14262. G. J. Bouwens, Parklaan 82, Haarlem meldt: Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Akureïri. Laagste barometerstand 753 m.M. te en voorspelt: Aanvankelijk zwakken veranderlijken later matigen tot krachtigen Westelijken tot Noor delijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen. Later iets kouder. Uit het Buitenland Regen en koude zijn in het vooruitzicht. De beide depres'siekerhtj'es. die gisteren morgen over Denemarken naar ons land wa ren gelegen hebben zich Zuid- en Zuidoost waarts verplaatst en zich aangseloten bij de Middellandsche Zee-dépressie in het Zuid oosten van het waarnemingsgebied. De hooge druk in het Westen en Noordwesten hand haafde zich, doch een sterke barometerdaling bewoog zich van de Poolzee Zuidwaarts. Voor de Noorsche kust bevindt zich een depressie, die een V-vormige uitlooper tot nabij Schot land vertoont. Over .de Britsche Eilanden blijft de barometer dalen, zoodat- ten onzent de wind zal gaan afnemen en krimpen. Latei- zal hij weer krachtiger worden en van West naar Noord ruimen. Rond de depressie voor de Noorsche kust waait het krachtig, aan de Noorsche kust uit Zuidwest en over de Far Oer en Jan Mayen uit Noord. Beide bovengenoemde depressies brengen zware bewolking en regen. Na een korte opklaring neemt bij ons ook de regenkans weer toe. De temperatuur die thans eenige neging'tot stijgen vertoont zal morgen weer gaan dalen. Het werd sinds gisteren iets minder koud over Groot-Brittanje, Ierland, Noord-Neder land en Zuid-Scandinavië. Thermometer 15 Mei: Hoogste gisteren 46 F. Laagste heden nacht 42 F. Hoogste heden tot 12 uur 49 F. barometer Stand van heden 763 m.M. Vorige stand - 760 m.M. Neiging: Achteruit, Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. BURGERLIJKE STAND VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST. Heden herdacht de heer H. Balk, op zichter bij de Ge meentereiniging al hier het feit, dat hij 40 jaar geleden in ge meentedienst trad bij dezen dienst. Hij werd vanmor gen te 10 uur met zijn familie afge haald van zijn wo ning om op het kan toor te midden van de ambtenaren te worden gehuldigd. De directeur, de heer A. v. Driel, feliciteerde hem mede namens de col lega's van de Reiniging, den Ontsmettings- dienst, het Markt- en Havenwezen met het voorrecht, dat hij mocht beleven en wees op zijn mooien staat van dienst: van gewoon ar beider klom hij op tot voorwerker, onderop zichter en zelfs tot opzichter. Spr prees den jubilaris als een plichtsge trouw ambtenaar op wien men onder alle om standigheden kan rekenen. Hij bood hem na mens het ambtenarencorps een rooktafel met lees!amp aan. Mevrouw Balk ontving bloe men. Met den wensch dat God den heer Balk nog tal van jaren mocht sparen om straks nog van een welverdiende rust te genieten, besloot de heer Van Driel zijn toespraak. Hierna werd de jubilaris op het Stadhuis ontvangen door den burgemeester, die hem hartelijk feliciteerde namens het Gemeente bestuur en hem prees als een goed ambte naar, die met voldoening op de afgelegde baan mag terugzien. Hij ontving de gebruikelijke gratificatie en toezegging van eenige vrije dagen en bracht den dag verder in den huiselijken kring door. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Loupen, Kijkers, Compassen Thermometers en Barometers Alleen Zijlstraat 97, Opticiens (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 15 Mei. Ondertrouwd 14 Mei: V. Boeken en J. Ho- fer. Getrouwd 14 Mei: A. van Dantzich en J. van Baardwijk. Bevallen P. F. Mienisvan Alphen, z.; 12 Mei:' M. A. J. Kleinvan Hoek, z.; W. A. HoppenbrouwerEbli, z.; 13 Mei: A. J. Op dam—Nuijens, z.; M. M.-Scheffer—van Dijk, d.: M. J. A. Kamsmavan Nieënburg. d.; G. W. SoellaartWijtkamp, z.; 1.4 Mei: I. Bak ker—Schellinger, d.;,,M. A, Breukinkvan Delden, z. Overleden 12 Mei: J. H. Zwartvan der Horst, 65 j.. Nachtegaal; 13 Mei: J. H. Jor daansvan der Hoeden, 71 j.. Pleiadenstraat; M. Pannekoek—van Leeuwen, 62 j.. Kamper laan De Raadsverkiezingen. Na het verschijnen van ons vorig nummer werden alsnog de volgende candidatenlijsten ingeleverd: Te Bloemendaal. ANTI-REV. PARTIJ: 1 P. E. van Riessen, 2 E. G. Wentink, 3 E. W. van Popta, 4 C. v. d. Linde. 5 J. Tanis, 6 J. Swen. 7 J. Rot, 8 W. H. Bekking. 9 D. Kui per. 10 J. Boelhouwer.. Te Heemstede. HEEMSTEED'S ARBEIDERS EENHEID: 1. J. Koper, 2 G. P. van der Aar, 3. C. van der Vlies, 4 W. K. Numan. Te Hillegom. CHRIST.-HIST. UNIE: 1 W. Kijne. 2 J. D. Jansen, 3 J. de Jong, 4 J. Sureij, 5 W. van de Marei, 6 A. Hasker. 7 J. H. Telkamp, 8 H. van Es, 9 L. P. Karens, 10 P. van der Laan. STAATK. GER. PARTIJ: 1. M. P. de Witte, 2 C. van der Beek, 3 L. Visser. „BALLADE VAN DEN HOOGEN HOED'' De Film-Associatie „Visie", welke zich sinds 3 jaren gespecialiseerd heeft op het terrein der cultureele- en documentaire film, zal tot uitbreiding harer productie overgaan. Than.s. zal zij een begin maken met het vervaardi gen van kleine speelfilms, waarbij gestreefd zal worden de publiekfilm hoogere artistieke normen aan te léggen. Begonnen zal worden.met „Ballade van den Hoogen Hoed" naar manuscript',.èn onder ré gie van,Max dé Haas. Het .camerawerk zal ge schieden door Ab. Keyzer. SWALUcKOOR. Dinsdagavond gaf het Swaluëkoor onder leiding van den heer E. H. van Kerkhoven in Ons Huis een opvoering van de operette ..Goudmuiltje" in twee bedrijven door A. M. Brandt Buys Jr. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter, de heer G. Kop opende. Voor het groot aantal kinderen, dat in deze operette meespeelde bleek het tooneel te klein te zijn. Wel had men dit trachten te verhelpen door een uitbouw naar voren, doch aan de breedte van het tooneel was niets te veranderen. Hierdoor werden de kinderen soms in hun bewegingen belemmerd, doch ondanks dit werd er alleraardigst gespeeld. Vooral de hoofdrollen, waarvan we slechts noemen Maartje Bol als Goudmuiltje, Maar- tje Kraayenoord, als de goede fee, Klaartje de Jong als de toovenaar en Sijtje Molenaar als de heksenkoningin. werden zeer goed en met de noodige vrijmoedigheid vertolkt. De koren van elfjes en dwergen zongen ver schillende liedjes, goed op toon en aax-dig van inhoud. De dansjes werden ondanks de wei- bës&hikbaf ruimte, toch' heel - behoor lijk uitgevoerd. - Den leider, den heer Van Kerkhoven, komt zéker een woord vaji lof toe. voor de wijze, waarop hij zijn moeilijke taak volbracht. Aan het slot van dezen zeer geslaagden avond werd nog een verloting, waarvoor zeer vele mooie prijzen aanwezig waren ZANDV. REDDINGSBRIGADE. Gisteravond werd het winterseizoen van de Z.R.B. in Stoop's Bad besolten met het af leggen van zwemproeven. Een zestal leden nam aan deze proeven deel. en aan allen kon tenslotte het diploma worden uitgereikt. De gelukkigen waren Mientje Weber Jopie Weber, mej. Paap, mej. Raniecs, Ton Bak els en Sijmen Zwemmer. PHOENIX. Maandag, 27 Mei a.s. houdt de tooneelver- eeniging Phoenix haar jaarvergadering in Monopole. Op de agenda komt o.a. voor: ver kiezing van drie bestuursleden wegexxs perio dieke aftreding van de heeren H. L. Dhooge. J. C. Roukens en G. Weijers, dié allen ter stond herkiesbaar zijn HAARLEMMERMEER (C.H.), 8 B. Hijstek (A.R.), 9 M. v. d. Voet (C.H.), 10 P. Verlcuijl (A.R.), 11 P. J. Kraak (C.H.), 12 A. Verkuijl (A.R.). In kieskring III: 1 F. H. Bos (Ail.), 2 J. W. Bras (C.H.), 3 S. van Wijk «AR..), 4 G. C. v. Arendonk (C.H.), 5 M. J. v. Nieuwenhuijzen A.R.), 6 C. Doeleman (AJEt.), 7 G. Bakker C.H.)8 B. Hijstek (A.R.), 9 M. v. d. Voet C.H.), 10 B. Oostwouder (A.R.) 11 C. G. Mol C.H.), 12 W. A. Drechsler (A.R.). Staatk. Geref. Partij (alleen in kieskring II)M. Mans, A. Smits, Jac. Beukers. A. Wes- terlaken. Het aantal kiezers bedraagt 13188. De stemming is bepaald op Woensdag 20 Juni a.s. HALFWEG AANBESTEDINGEN. Door het bestuur van den Grooten IJpol- der werd in Café Comelissen alhier aanbe steed: I. Het maken van een betonnen kademuur met bijkomende werken aan het Noordzeeka naal ten Westen van de zg. Fordhaven, ter plaatse van het in aanbouw zijnde nieuwe ge maal. De uitslag luidt als volgt: Firma van Hal te Amsterdam f 25500, P. Broeken te Schagen f 23664, J. van Herp te Amsterdam f 22600, W. Kouw te Amsterdam f 22.000, Vermorken te Amsterdam f 21700, J. Kuipers te Ziirich f 21200. Oldenkamp te Koog a.d. Zaan f 20750. Aannemersbedrijf Waterwerken te Amsterdam f 20700, R. Bijker te Haarlem f 20500, D. Verstoep te Den Haag, f 20500, N.V. Oberom te Amsterdam f 20472, A. Bijl te Amsterdam f 19200, M. Hooni te Zaan dam f 18973, P. H. van Éssen te Halfweg f 18725, V. O. B. I. te Vinkeveen f 18700, W. Ko ningen te Nieuwer-Amstel f 18678. Gebr. H. A. en G. de Graaff te Halfweg f 18495, D. van Strien te Haarlem f 18450. A. v. d. Voorde te Amsterdam f 18400, P. J. van Hoften te Haar lem f 18230, J. A. Vens te Zaandam f 18090, N. Cobelens te Haarlem f 17890, Fa. A. Schutte te Zaandam f 16644. II. Het maken van een betonnen kademuur met bijkomende, werken aan den Oostelij ken oever van het Zij kanaal F nabij den Midden weg. De uitslag luidt als volgt: N.V. Oberon te Amsterdam voor f 7252, A. v. d. Voorde te Amsterdam f 6400, P. Broeken te Schagen f 6272, Firma van Hal te Amster dam f 6000, D. Verstoep te Den Haag f 5800, R. Bijker te Haarlem f 5750, P. A. van Wijnen tei Dordrecht f 5669, Vermorken te Amsterdam f 5500, Oldenkamp te Koog aan de Zaan f 5490 Aannemersbedrijf Waterwerken te Amster dam f 5000, A. Bijl te Amsterdam f 4400, W„ Koningen te Nieuwer-Amstel f 4391. J. A, Vens te Zaandam f 4297, V.O.B.I. te Vinkeveen f 4275, N. Cobelens te Haarlem f 4300, W. Kouw te Amsterdam f 4200. P. H. van Essen te Half weg f 4100, N. van Strien te Haarlem f 4050, Aafjes en Kalfvel te Assendelft f 4050, Gebr« H. A. C. de Graaf f 4044, P. J. van Hoften te Haarlem f 3860 M. Hoorn, te Zaandam, f 3586 en P. Koomen te Zaandam voor f 3396. Voor bovengenoemde werken werd voorts nog in massa ingeschreven als volgt; P. Broeken te Schagen f 29936, N.V. Obercwï te Amsterdam f 27610, Vermorken te Amster dam. f 27200, J.. Kuipers te Zurich f 26400, R. Bijker te Haarlem f 26250, Oldenkamp té Koog a.d. Zaan f 26240, H. C. van Meeke- ren te Hmdeloopen f 25500, P. A. van-Wijnen te Dordrecht f 25369, W. Koningen te Nieu wer-Amstel f 23069, V.O.B.I. te Vinkeveen f 22700. M. Hoorn te Zaandam f 22359, P. J« van Hoften te Haarlem f 21990. De gunning van deze werken werd aangehouden. HILLEGOM COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van den directeur, den heer P. W. Blom. hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Lijnden" een ledenvergade ring. Tot bestuursleden werd herkozen de heeren S. H. van Haaster en H. J. Meijer, ter wijl in den Raad van Toezicht werden her benoemd de heeren J. Baars en W. van Woer- kom. Tot afgevaardigden naar de Centrale te Eindhoven werden gekozen de heeren P, W. Blom en L. J. Cazand-er. Besloten werd de rente van 1934 ook voor 1934 te handhaven. Ze bedraagt voor de spaar gelden 3—3 1/2 en voor de voorschotten en cvedieten in Rekening-Courant 41/2 Uit de balans bleek dat aan spaargelden is ontvangen 79.300.72 cn uitgegeven 79.331.53. waardoor het to'. -I aan spaar gelden bedraagt 274.225.04. Aan voorschotten is verleend 3550 en terugbetaald 15.500.30. waardoor het uit geleende is gedaald tot 176.344,81 In reke ning-courant verwerkte de Bank 352.503.57. De netto-winst bedraagt voor 1934 1.463.99: de reserve 3436. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD. Na het ter perse gaan van ons Dinsdag nummer, werden in Haar 1 e mmerme er voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing nog ingeleverd de volgende candidaatlijsten: S.D.A.P. 1 P. J. Jooi'e, 2 J. Troost. 3 G. Geiritse, 4 C. K. Hoenson. 5 A. OnesConstapel, 6 A. Bax. 7 E. van IngenKranenburg. 8 L. Goo- zen, 9 J. Bx-eeuwer, 10 H. J. van VeenKlaren- berg, 11 W. van Egmoxxd, 12 N. M. Koper. Op de gecombineei-de lijst van de ANTI- REV. PARTIJ en de CIIRTST. HIST. PARTIJ In kieskring I: 1 P. Ouwerkexk (A.R.). 2 K. Kistemaker (C.H.), 3 L. G. Faas (A.R.), 4 G. C. van Arendonk (C.H.). 5 M. J. van Nieu wenhuijzen (A.R.), 6 C. Doeleman (A.R.), 7 G. Bakker (C.H.). 8 B. Hijstek (AR.). 9 M v d. Voet (C.H.), 10 H. Burgsma (A.R.). 11 C. v. Beem (C.H.), 12 H de Groot (A.R.). In kieskring II: 1 J. A. Bos (C.H.), 2 J, Biemond (A.R.). 3 J. W. Bras (C.H.), 4 L. G Faas (A.R.), 5 M. J. van Nieuwenhuijzen (A.R.), 6 C. Doelexnan (A.R.), 7 G. Bakker CONCERT DAMESKOOR. Het traditioneele voox-jaarsconcex*t van het Hillegomsch Daxneskoor, dat Dinsdagavond in! Hotel Sistermans werd gegeven, week in zoo- verx-e van de traditie af dat het koor zelf niet op het podium verscheexi, doch dat alleexi so listisch werd geconcerteerd. Wanxieer wij de' dames-leden van het koor uitzonderen, was de belangstelling slechts zeer matig te noemen, hetgeexi te bejammeren is, want de dames hadden een volle zaal ver diend. Als solisten tx-aden op de koor-diligente', mej. Cor Igesz, sopraan uit Haarlem en onze beide plaatsgenooten de dames Rie Tuyl Schuitemakex*, alt en Annie Jonkheer, piano. De beide zangeressen zongen een groot aan tal duetten van den meest uiteenloopenden aard en wel van Handel, Mendelssohn, Mozart, Brahms en Dvorak. Zeer fraai klonken vooral het Motet 39 van Mendelssohn, Die Muze van Brahms, terwijl Die Schwestern van denzelfden componist en Der Ring van Dvorak gebisseerd werd. Mej. Igesz zong verder eenige liederen van Gordigiani, Robert Franz, Diepenbrock en Loots. Het mooist was naar onze nxeening Ogni Sabats en Will über Nacht. Mej. Jonker verzorgde op uitstekende wijze de begeleidixig der beide dames niet alleen, maar vergastte ons op een ze-er gave vertol king van een prelude en fuga met variaties van Franek, „Jardixis sous la pluie" van De bussy en Danse de feu van de Falie, welke laatste nummers ons minder bekoorde. Als toegiftje gaf zij een valse van Brahms. Alle dames ontvingen onder groot applaxxs bloemen. De beschermvrouwe, Mevr. G. Pont, gaf door haar aanwezigheid Blijk van belang stelling. HAARLEMMERLIEDE CANDID ATEN GEMEENTERAAD. De volgende caxididatexxlijsten zijxr inge diend: ANTI-REV. 1. A. Biesheuvel Jr., 2. G. Luyt, 3. B. Heens- bergen, 4. P. J. Kranexiburg, 5. de Zeeuw. CHR. HIST. 1. G. W. Polderman, 2. F. Bolt, 3. G. Evers, 4. G. Agteraenbos, 5. A. v. Rijn, 6. H. v. Essen. ROOMSCH KATH.: 1. C. Stokman, 2. M. v. d. Laan, 3. M. J. Vink, 4. Jac. v. Duynhoven, 5. N. J. Tabak, 6. N. Mo lenaar. 7. M. v. Stijn, 8. C. A. v. Trappen, 9. H. Vink, 10. J. C. v. d. Bijl, 11. J H. M. Allers, 12. P. C. Bottelier. 5.D.A.P.: 1 C. Th. de Rooij. 2. A. D. J. R. Zwaan, 3. A. v. d. Putte. VRIJH. BOND; 1. P. H. v. Essen. 2. G. de Graaff, 3. W. J4 Cornelissen, 4. J. Gravemakex-, 5. A. Frankfort, 6. H. Osixiga, 7. A. J. Ganzeman. Maandag 20 Mei a.s. voorm. 9.30 uur zal het Hoofdstembureau in een openbare zittixig over de geldigheid der lijstexi beslissen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2