De kansen van het bezuinigingsontwerp. Cu-baantjesjagerij. HeiBefaHpdjksie S2e 'Jaargang No. 15918 155 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 16 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij': Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verhes van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verhes Duim f 75.-. Verhes Wijsvinger ƒ75.-, Verhes andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Mei. In de Lucht. De „Manchester Guardian" is een van de eerste dagbladen van Engeland. Met de „Times" en de „Daily Telegraph" staat dit orgaan, dat niet in de wereldstad Londen maar in een provinciestad van 700.000 inwoners ver schijnt en niettemin een internationale ver maardheid geniet, aan de spits der Engelsche journalistiek. Zijn roem dankt het blad in de eerste plaats aan zijn onomwonden eerlijk heid en moed, die het vaak tegen zijn eigen onmiddellijk financiëel belang in jaren- land hebben doen vechten voor doeleinden, die groot en goed maar impopulair waren. Er zijn zulke doeleinden, en niet zoo weinig ook. In een scherp gesteld hoofdartikel valt de Manchester Guardian thans de verbrokkeling en den slechten internationalen toestand van de civiele luchtvaart aan. Ontwapening in de lucht, zegt het blad, hangt af van het verkrij gen van unificatie van of controle over de burgerlijke luchtvaart. Baldwin heeft dat er kend, verscheidene staatslieden in Genève hebben het erkend. Elf Europeesche naties hebben zich vóór internationalisatie van de burgerlijke luchtvaart verklaard: daartoe be- hooren Frankrijk, Nederland en Engeland. De Duitschers hebben duidelijk te kennen gege ven dat er met hen over te praten valt. Er is veel bij te regelen, het zal niet in een paar dagen voor elkaar zijn, maar dat is geen be zwaar. Niet alleen de vrede en het redden der Europeesche beschaving zijn ermee gemoeid, maar ook „op overwegingen van de laagste materiëele soort" moet men het huidige stelsel veroordeelen. De inkomsten der huidige bur ger-luchtvaartmaatschappijen zijn miniem te genover haar enorme uitgaven. Haar onder linge concurrentie is een concurrentie tusschen staten, wie de hoogste subsidies geven zal. En de stichting van een internationale verkeers- maatschappij zou volstrekt geen nieuw we reldwonder zijn. Bestaan soms niet sinds lang de Internationale Postale Unie en de Com pagnie Internationale des Wagon--Lits? Ronduit zegt het Engelsclie blad, dat de toestand van de burgerluchtvaart in Europa, enkele uitzonderingen daargelaten, niet meer is dan „een kolossale schijnvertooning". „Het is een lawaaiige voorgevel, opgetrokken om het binnenland plezier te doen en het buiten land te imponeeren". Als de staatssubsidies werden ingetrokken zouden de meeste lucht vaartmaatschappijen binnen een jaai", hoog stens achttien maanden, ermee uit moeten scheiden. Spanje heeft een behoorlijk gedetail leerd plan voor internationalisatie van de luchtvaart ingediend. Frankrijk heeft het zelfde gedaan. Engeland, zegt de Guardian scherp, heeft geen enkel constructief voorstel ingediend, maar zich bepaald tot het critisee- ren. van de plannen van anderen. Het is thans hoog tijd dat Engeland het plan tot interna tionalisatie van de civiele luchtvaart opnieuw naar voren brengt, als men een internationa len bewapenings-wedstrijd in de lucht wil voorkomen. Dit alles schrijft de Manchester Guardian op het oogenblik waarop de Engelsche regeering voorstellen onderzoekt tot enorme uitbreiding van de militaire luchtvaart. Ze betreffen een in twee jaar te bereiken vredes-sterkte van tweeduizend toestellen, waardoor Engeland ge lijk zou komen met Frankrijk en Duitschland. Engeland heeft nu maar duizend vernietigings machines in de lucht beschikbaar, zoodat het plan een verdubbeling beteekent. Natuurlijk alleen van de vredes-sterkte. In oorlogstijd zou men andere dingen zien. Twintig jaar ge leden, tijdens den vorigen oorlog, toen de luchtvaart nog in zoo'n uiterst primitief sta dium was, bouwde Fokker (volgens zijn eigen boek) in een paar jaar duizenden toestellen voor Duitschland. Men kan dus aannemen dat de groote mogendheden in geval van een oor log elk zouden gaan bijbouwen in een nog veel hooger tempo dan toen. Nu wijst de Manchester Guardian op het onzakelijk beheer van de burgerlijke lucht vaart in Europa, en op den fraaien gevel die een kolossale schijn ver toon ing verbergt, en ik citeer dit gezaghebbende Engelsche dagblad met 100 pCt. instemming. Op zakelijk wan beleid behoorden alle dagbladen in Europa te genwoordig te wijzen. Velen missen er evenwel den moed toe, en andere zijn geen voorlichters van de open bare meening, maar alleen reclame-makers voor de oorlogsindustrie, die ze financiert, met hun inktkoelies incluis. Het is een ongeluk dat de menigte niet tusschen dagbladen en dage lijks-verschijnende circulaires van belang hebbenden weet te onderscheiden. Voor een eerlijk blad als de Manchester Guardian schijnt de tijd volkomen rijp om een verwoede campagne tegen den bewape ningswedstrijd 'in-de-lucht, die feitelijk al aangevangen is, te gaan voeren. En om daar aan een even felle campagne vóór de inter nationalisatie van de civiele luchtvaart die in de meeste landen als aanvullings. dienst van de oorlogs-luchtvloot wordt be schouwd op touw te zetten. Maar het zakelijke motief maakt blijkbaar niet veel indruk. Wij beleven thans immers den triomf van zakelijk wanbeleid in Europa! Al die luchtvaartmaatschappijen, die zware subsi dies uit berooide staatskassen trekken, be- hooren toch met elkaar tot het groote zake lijke Doel.... bereid u voor op den nieuwen oorlog? Laat de Manchester Guardian het ook maar ontdekken; volgens het huidige Europeesche régime werkt heel Europa voor .het voordeel van.... de internationale wa penindustrie. En ten nadeel0 van zichzelf. Alleen een Volkenbonds-initiatief kan red ding brengen. Ik vertrouw dat dat gebeuren Zal, omdat de huidige toestand al te Onzinnig is. R. P. Onze Haagsche correspondent schrijft: Het bezuinigingsontwerp is thans door de afdeelingen van de Tweede Kamer in onder zoek genomen. De commissie van voorberei ding zal vervolgens aan den arbeid moeten om een Voorloopig Verslag op te maken, dat vermoedelijk in het begin van Juni het licht zai kunnen zien. Daarop moet dan de Regee ring haar Memorie van Antwoord uitbrengen, waarvoor zij natuurlijk ook eenigen tijd noo- dig zal hebben en dan breekt het oogenblik van de behandeling in het openbaar aan. Wanneer het een beetje meeloopt kan het de bat nog eind Juni beginnen. Het ligt voor de hand, dat er aanvankelijk wel van verschil lende kanten scherpe kritiek op meer dan een bestanddeel van het bezuinigingsontwerp tot uiting zal komen. Vooral in katholieken kring ontbreekt het niet aan momenteel nogal hef tige critici. Dit neemt niet weg, dat de kan sen op een meerderheid voor wat de Regee ring beoogt, vrij groot zijn, vooral wanneer uit voorstellen tot verlaging van allerlei vaste lasten zal blijken, dat het kabmet-Colijn zich in zijn aanpassingspolitiek niet alleen tot be zuinigen wil bepalen. Daar komt bovendien nog bij, dat, naar men mij mededeelde, vele katholieken er zich heel wel van bewust zijn, dat een wegsturen van het huidige kabinet om daarop een rood zwart blok aan het bewind te laten komen, buitengewoon bezwaarlijk zou zijn, zoo men al niet zou moeten zeggen dat de vorming van een op de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. steunend kabinet in de gegeven omstandighe den feitelijk tot de onmogelijkheden gerekend dient te worden. Deze overweging zal, zeide men mij, ongetwijfeld mede een factor kun nen zijn, waardoor het bezuinigingsontwerp een goede kans maakt. Moeilijkheden in het bloembollenbedrij f der overschotten slechts voor 60 °/o. Naar wij vernemen zal de uitbetaling aan het bloembollenvak van de in December op gebrachte overschotten door de regeering voorloopig slechts voor 60 pet. geschieden Dit is voor het bloembollenbedrij f een groote tegenvaller. Zooals bekend heeft de regeering f 400.000 beschikbaar gesteld (overschot uit het Land bouwcrisisfonds) De regeering heeft nu overal de kwitanties aangeboden voor de roebelasting en zal zien, hoe die betalingen binnenkomen. Komt er meer binnen dan 4 ton, dan wordt aan het bloembollenbedrijf ook meer uitgekeerd dan 60 pet. Van volledige betaling zal antusschen' naar ons verzekerd werd, geen sprake zijn. Jongen doodgereden in Santpoort. Chauffeur tot 75.boete veroordeeld. In den vooravond van 21 December is de jongen v. d. S, die achter een handkar liep op den Stationsweg in Velsen, door een auto aangereden en gedood. De chauffeur had zich wegens dood door schuld voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden. De officier vroeg vrijspraak. Mr. Van Löben Seis drong eveneens op vrijspraak aan. De chauffeur is heden door de Rechtbank veroordeeld tot 75, subs. 25 dagen hechte nis. Mishandeling op de Ged. Oude Gracht. Dader veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Op 1 April heeft een 30-jarig Haarlemmer op de Ged. Oude Gracht de 30-jarige mej. Schr. met een mes gestoken, omdat zij hem volgens zijn verklaringen aan het lijntje hield en tartte. Vroeger waren beiden met elkaar verloofd geweest. De officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem vroeg wegens poging tot zware mis handeling een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek. Mr. L. G. van Dam. trad als ver dediger op. Hedenmorgen veroordeelde de Rechtbank verdachte wegens mishandeling tot een ge vangenisstraf van 6 maanden met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. PERSONALIA. De heer L. J. Kleijn te Haarlem, is aan Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam itot arts bevorderd. De doodelijke aanrijdinir op de Leidschevaart. Buschauffeur veroordeeld tot 40.- boete. In den avond van 5 Januari is een incas seerder van den Nachtveiligheidsdienst op de Leidschevaart door een autobus aangereden en gedood. De officier van justitie bij de Haar lemsche rechtbank eischte tegen de buschauf feur een boete van f 50 subs. 25 dagen. Mr. Waslander drong aan op vrijspraak. De Rechtbank veroordeelde heden den bus chauffeur tot 2 weken voorwaardelijke hech tenis. met een proeftijd van 3 jaar en een bcete van f 40 (onvoorwaardelijk), subs. 12 dagen hechtenis. Disconto is weer verlaagd. Tot vier procent. Het rentetarief van De Nederland- sche Bank is met ingang van heden als volgt gewijzigd: Wisseldisconto, verlaagd tot 4 pet. Promessendisconto verlaagd tot 41.2 pet. Rente voor beleening van effecten verlaagd tot 4 1/2 pet. Rente voor beleening van goederen, verlaagd tot 4 1/2 pet. Rente voor voorschotten in Reke ning-courant, verlaagd tot 41/2 pet. Koninklijke keert llA% dividend uit. In de Woensdag gehouden vergadering van commissarissen van de Koninklijke Neder- landsche Petroleum Mij. is besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1934 te be palen op 7 1,2 pet. Tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Opvoeding tot de Volkenbondsgedachte. Wij herinneren hierbij nog eens aan de ten toonstelling: „Opvoeding tot de Volkenbonds gedachte in school en huis", die heden, Vrij dag en Zaterdag in onze Tijdingzaal wordt gehouden en waarover in ons nummer van Dinsdag uitvoerige bijzonderheden stonden te lezen. De tentoonstelling Is de bezichtiging alles zins waard, niet alleen om wat er te zien is waarbij zeer interessante dingen zijn maar vooral ook om het mooie doel, dat er mede beoogd wordt: de vredes-idee en den Volkenbond nader te brengen tot de jeugd. Aardig zijn de platen langs den wand. bij voorbeeld die teekening van den 9-jarigen jongen, die den ..Volkenbond in de dieren wereld", op waarlijk niet ongeestige wijze in beeld heeft gebracht. Voorts vestigen wij de aandacht op de al bum die de Koningin is aangeboden door het Comité voor de Vredestentoonstelling te Bandoeng; verschillende edities van het Jeugdblaadje dat nu al van 1928 af in 13 talen wordt uitgegeven; buitenlandsche kin derboeken waaruit de vredesgeest spreekt; Hollandsche kinderboeken die de toenadering der rassen trachten te bevorderen; geschrif ten betreffende het Jeugdwerk van het Roode Kruis. Hollandsche geschiedenisboeken, waar uit blijkt dat het karakter dier boeken lang zaam zéér langzaam aan het verande ren is en er iets meer over den vrede in wordt geschreven. Op de zeer mooie collectie ingezonden dooi de Stads-Bibliotheek, waarbij zeer kostbare werken, hebben wij zooals trouwens op de geheele tentoonstelling Dinsdag reeds uit voerig de aandacht gevestigd. Bestuur van het Werkfonds. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Zooals men weet is Mr. Beijen uit het be stuur van het werkfonds getreden, nu hij een functie aan de Bank voor Internatio nale betalingen te Bazel heeft aanvaard. In zijn plaats wordt Mr. A. C. Crena de Jong, president-directeur aan de Nederland- sche Handels Maatschappij tot bestuurslid van het Werkfonds benoemd. Nadat de heer Zaalberg zich uit het bestuur had teruggetrokken was Mr. Beyen in diens plaats tot voorzitter benoemd. Er moet dus ook in de voorzitters-vacature worden voorzien. Hieromtrent is momenteel nog geen beslissing genomen, doch er schijnt groote kans te bestaan, dat men hiertoe iemand zal aanzoeken, die nog geen deel van het bestuur uitmaakt, waardoor dit weer zooals oorspronkelijk het geval was, uit 12 man zal komen te bestaan. Worden Flora's gebouwen elders weer opgebouwd? Er worden verschillende ernstige onder handelingen gevoerd. Met het naderende einde van de bloemen tentoonstelling Flora doet zich de vraag voor, wat er met de gebouwen zal geschieden. Van verschillende zijden heeft men uitdrukking- gegeven aan het gevoel van spijt, wanneer die gebouwen zouden moeten verdwijnen. Wij ver nemen nu, dat er onderhandelingen worden gevoerd, zoowel voor het bloemenpaleis als voor het regeeringsgebouw en voor het Volen- dammer bierhuis en het restaurant Flora. Van verschillende zijden daagden reflec tanten op. doch met geen enkele is totnogtoe een definitieve overeenkomst gesloten, het geen toch spoedig zou moeten geschieden, claar er een bepaalde termijn is vastgesteld, in welke de gebouwen zullen moeten zijn afge broken. Waar de verschillende gebouwen van Flora eventueel zullen herrijzen (er was zelfs een plan hen in het buitenland te herbouwen) is nog onbekend, doch in ieder geval zou het in Nederland zijm 'De Cubaansche regeering heeft bepaald, dat de Cubaan voortaan op straat de colbertjas niet uit en den hoed niet af mag laten op straffe van boete of hechtenis.) Het kan warm zijn, daar op Cuba En dan pleegt een goed Cubaan, Zonder jas. "t armlastig dwangbuis En ook zonder hoed te gaan. Maar op dat besuikerd eiland Maakte men opeens een wet, Waardoor ieder extra warmpjes, In het zonnetj' is gezet. De Cubaan, die het nu waagde, Zonder hoed en zonder jas Rond te loopen. merkte eensklaps. Dat hij de.... Havanna was. Onverhoeds had hij een boete Voor zijn hoedeloosheid beet, En, op grond van ongekleedheid, Werd hij verder uitgekleed. Plotsling is de hoed daar hoofdzaak. Op zichzelf lijkt dat van pas. Maar men trekt je daarvoor toch niet Aan een niet gedragen jas! De Cubaan, die wel een jas heeft, Als hij zonder wordt beboet. Loopt niet warm voor een regeering, Die hem ongevraagd be-hoedt. P. GASUS. Treedt Schuschnigg af? Fey zou hem opvolgen. Opnieuw geruchten over restauratie der Habsburgers. WEENEN. 16 Mei (V.D.) In de kringen der oppositie wordt beweerd, dat Bondskan selier Schuschnigg op een Heimwehr-verga. dering, die binnenkort zal plaats hebben, zal aankondigen, dat hij afstand doet van het Bondskanselierschap ten gunste van majoor Fey. Verder doen geruchten de ronde, dat restauratie van de Habsburgers tegen het einde van dit jaar waarschijnlijk zou zijn. Overwinning der Chineesche regeeringstroepen. Zeshonderd communisten gesneuveld. SHANGHAI. 16 Mei (V. D.) Het offi- cieele nieuwsagentschap meldt, dat na een strijd van twee dagen de regeeringstroepen een overwinning hebben behaald op de Chi neesche communisten bij Toemen. Zeshonderd communisten zijn gesneuveld en honderden ;evangen genomen. Zweden gaat feestvieren. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Ingrid. STOCKHOLM. 16 Mei (V. D.) Ter gelegen heid van het huwelijk van de zeer populaire prinses Ingrid. dochter van den kroonprins van Zweden met kroonprins Frederik van De nemarken zal de bevolking van Stockholm worden onthaald op een groot vuurwerk, ter wijl in de openbare parken zal worden gedanst. Bovendien zullen de Stockholmers gelegen heid hebben om het jonge paar en de vele buitenlandsche koninklijke gasten toe te juichen Op 18 Mei arriveeren koning Leopold van België en koningin Astrid. Zoowel van over- heids- als van particuliere zijde zijn uitge breide maatregelen genomen om de stad te versieren. John C. Moore. Alhier is in den ouderdom van 53 jaar over leden de heer John C. Moore, de bekende En gelsche leeraar, die jarenlang Moores School of Commerce aan de Frans Halsstraat No. 1 geleid heeft. De overledene had de bevoegd heid om als lay-reader bij de Engelsche kerk op te treden. Vaak heeft hij als zoodanig dienst gedaan in Engelsche kerkdiensten te Amsterdam en Haarlem. Hedenmiddag zou te Westerveld de crematie van het stoffelijk overschot plaats hebben. De Ncderlandsche bank heeft het disconto met een half procent verlaagd. pag. 1 He resultaat der Fransch-Russisclie bespre kingen. pag. 4 Vandaag zou het Russisch-Tsjechische bij-* standspact gesloten worden. pag. 4 Hitier zal Dinsdag a.s. voor den Rijksdag spreken. pag. 4 Bij de mijncalastrofe in Sjantoeng zijn 700 mijnwerkers bedolven. pag. 4 Indiening van een wetsontwerp om de me chanisatie in de sigarenindustrie tegen te gaan is spoedig te wachten. pag. 3 Te Amsterdam heeft een zware brand gewoed. pag. 3 Het programma voor den Vrouwen Vredesgang pag. 3 De kansen van liet bezuinigingsontwerp. pag. 1 In Weencn loopen geruchten, dat bondskan selier Schuschnigg zal aftreden. pag. 1 De Koninklijke zal 7 12 pet. dividend uit- keeren. pag. 1 De ambtswoning van den Commissaris der Koningin. pag. 2 Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon vergaderden te Haarlem. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: In de lucht. pag. I Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Ha rold Butler over de wereldcrisis. pag. 4 Van onzen Londenschcn correspondent: Be scherming tegen luchtaanvallen. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De economische oorlog pag. 3 A. Meilink over de bloem van den dag: Viool tjes. pag. 8 v. d. II.: Het volkstuintje op Flora. pag. 2 Voor de Vrouw. pag. 7 Bekende Haarlemmers: dr. F. P. Keyser. pag. 3 Sport in 't kort. pag. 9 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Zaak van den Zandvoortschen bankier. Op 29 Mei voor de Rechtbank. Op 29 Mei a.s. zal de Haarlemsche Recht bank behandelen de zaak van den bankier R-, wonende te Zandvoort. die verdacht wordt van oplichting .Hij zou een inwoner van Rot terdam voor f 10.000 hebben opgelicht, onder voorgeven, een emissie van aandeelen voor hem te zullen verzorgen. Als verdediger treedc op Mr. H. O. Drilsma, alhier. Mr. baron Sloet tot griffier benoemd. Mr. A. W. baron Sloet is bij Koninklijk Besluit van 13 Mei benoemd tot griffier van de Haarlemsche rechtbank. Baron Sloet promoveerde te Utrecht, was daarna advocaat en procureur te Arnhem en waarnemend griffier aldaar. In 1914 werd hij benoemd tot griffier van het kantongerecht te Harüngen en in 1920 tot substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem. Na het afscheid vail Mr. Tj. Dijkstra is baron Sloet tot griffier benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1