BRIEVENBUS. V R IT D A' G 17 M E I 1935 H A A R L" E M'S D A G B A 13 8 Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Strik- tmagen. a. Op welke kleeden loopt men niet? b. Wie loopt en komt niet vooruit? c. (Ingez. door Denigst Kind). Ik word getrapt en geslagen, Gegooid omhoog en omlaag. En toch heeft iedere jongen, Of meisje mij zoo heel graag. Hoe harder ik gegooid word, Hoe hooger ik dan weer spring. Kom zeg nu maar eens even, Wat ben ik toch voor een ding? 2. (Ingez. door Queentje.) Ik ben een spreekwoord van 17 letters. 5 15 14 is een heel fijn weefsel. 14 6 3 is een vrucht. 10 11 12 7 dient om in te wonen. 1 8 17 2 is een jongensnaam 14 15 9 16 12 6 is een meisjesnaam. 1 2 3 4 is een windstreek. 4 11 12 8 zit aan een koffiepot. 13 1 6 7 is een lekkernij. 3. (Ingez. door Piet Hein.) Ik ben een plaats in Engeland en besta uit 6 letters. Verander mijn kop en ge krijgt huis dieren. Neem mijn kop weg en verander mijn staart en ik beteeken beneden. 4. (Ingez. door Koolmeesje.) Ik besta uit 29 letters en vertel een blijde tijding. 3 14 17 12 4 is een jaargetijde. 6 19 24 20 is niet sterk. 16 29 27 18 is schrijfmateriaal. 23 24 26 3 is een kleur. 25 16 5 6 7 20 is voorbij. 3 7 5 16 10 is een meisjesnaam. 5 9 10 18 is zwart. 1 2 8 5 is een boom. 2 5 23 26 3 is geen bengel 22 6 21 3 is niet hard. 9 9 8 is een lichaamsdeel. 15 21 11 vindt men in een speeltuin. 13 14 is een lidwoord. 28 29 is een voegwoord. 5 (Ingez. door Kwebbeltje.) Ik ben een stad in België van 9 letters. 7 8 9 is schrijfmateriaal. 6 5 5 is een soort hert. 1 2 2 1 is een meisjesnaam. 7 5 3 is een hoofddeksel. 4 5 5 9 8 9 is een Duitsche stad. 6. (Ingez. door Sari Marais). Mijn geheel is een spreekwoord van 21 let ters. 19 16 4 15 is een ontkenning. 12 9 7 is een hemellichaam. 1 2 11 is niet droog. 3 13 17 6 is een kleur. 10 20 21 is een bezittelijk voornaamwoord 17 18 19 20 21 bedriegt. 5 6 7 11 is een Belgische stad. 10 13 11 is een schadelijk insect. 14 13 14 woont in een klooster. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Rozengeur.) Mijn geheel is een land in Europa van 10 letters. 1 9 10 is een boom 8 6 5 bezit een haan. 1 2 3 8 9 10 doet men, als men leert. 5 6 7 8 is een geldstuk. 4 5 5 6 is een meisjesnaam. 2. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een Rubriekertjesnaam komt. St rr k kst rtj 3. (Ingez. door Madeliefje.) Mijn tweede wordt door mijn eerste opge geten en mijn geheel ligt dicht bij Alkmaar. 4. (Ingez. door Zeemeermin.) Verborgen dieren. a. Gooi er nog een schepje aarde op b. Doe een lijst er om. c. Daar staat een doos met vormpjes (2 die ren). d. Verzegel den brief maar. e. Iedere week at ik bij grootmoeder. f. Wie heeft die platen geschonden? 5. (Ineez. door Madeliefje.) Neem uit de volgende Rubriekert-jesnamen telkens een letter, zoodat er een nieuwe Ru briekertjesnaam ontstaat. De gevraagde naam staat tusschen de andere Voetballer, Vreugde, Eenigst kind. Uiver, Zangeresje, De kleine Teekenaar, Cellist. 6. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Wie kan van deze letters een spreekwoord maken? radbi, ed aelt. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Boekenwurm. 2. Alle begin is moeilijk, maar niet onmo gelijk. 3. Steen, Alva. Potter, Cats. Vondel. 4. School, schol. Maden (larven). 5. Kanovaarster. 6. Roermond. AFDEELING II. 1. a. Moeders Paaschei. b. Vaders moestuin, c. Om hun lichaam, d. Gaskousjes, babbelkou sen. e. Een vloo. 2. Klaproos, Jasmijn, Astertje, Zonneroosje 3. Zalm 4. Zandkevertje. 5. Druifduif 6. Bruine boonen. Goede oplossingen ontvangen van: Annemietje 5 W. v. d. Bosch 3 Vruchten- zoekstertje 6 Kabouter Puntmuts 6 Vergeet- mijnietje 6 De kleine Voetballer 5 Sari Marais 6 Vergeet mij nietje 6 Kabou ter Puntmuts 6 Sterrenkijkstertje 5 Poppen- verpleegstertje 6 Zangeresje 6 Waghondjie 6 Mitzi Green 6 Stopstertje 3 De kleine Bouwer 2 De kleine Voetballer 5 Oranje-appeltje o Korenbloempje 6 Rozengeur 5 Vreugde 6 Juf fertje Spring in 't veld 6 De kleine Rekenbaas 6 Bruinoogje 6 Konijntje 6 Dicky Durf 6 Pad destoelzoekster 4 Iris 6 De kleine Tuinman 4 L. Rumpff 5 Zangvogeltje 4 Pinksterbloempje 6 FoesenmoederMe 6 Koolmeesje 5 Rozen knopje 6 Dicky Durf 6 Lentewind 6 Tertia S Duizendschoon 6 Kruidjeroermijniet 5 Viooltje. 6 Cellist 6 Vaders Oudste 6 Een naamlooze 6 De kleine Violist 6 Jasmijn 5 Zeemeermin 5 Piet Hein fi Qurentje 3 Zomerkindje 4 Muis 6 ^Nachtegaaltje 6 A B C-WEDSTEIJD IN ZOELOELAND Inzendingen ontvangen van: Gerda Slobbe, oud 11 jaar. Dwaallichtje, oud 11 jaar. W. v. d. Broek, oud? Freek de Liefde, oud 10 jaar, Rangeerdertje, oud 14 jaar, W. v. d. Bosch, oud? Koolmeesje, oud 10 jaar, Poesenmoedertje oud 12 jaar. Pinksterbloempje oud 8 jaar. Ka bouter Puntmuts oud 8 jaar, Rozeknopje, oud 12 jaar, His, oud 11 jaar. Kerstroosje, oud 14 jaar, Daetitia. oud 13 jaar. Dicky Durf, oud 12 jaar. Zangvogeltje, oud 10 jaar. Moeders Ba by, oud 10 jaar. Ellie Boorman oud 9 jaar. Lientje van Ris, oud 12 jaar, Maria van der Form, oud 9 jaar. Ellen v. d. Laaken, oud 13 jaar, Rozengeur, oud 10 jaar, Waghondjie, oud 11 jaar, Sari Marais, oud 13 jaar, Lucie van Groningen, oud 13 jaar. Jan van Kuyk, oud 13 jaar. Meidoorntje, oud 14 jaar. Tertia. oud 11 jaar, Lentekind. oud 12 jaar. Kruidjeroer mijniet, oud 14 jaar, Hanny v. Leeuwen, oud 8 jaar, Konijntje, oud 13 jaar, Moeders Schat oud 10 jaar, Vaders Oudste, oud 13 jaar, Cel list, oud 11 jaar. De kleine Violist, oud 8 jaar, Lida Grootenboer, oud 10 jaar. Zeemeermin, oud 14 jaar. Viooltje, oud 8 jaar. Nachtegaaltje oud 14 jaar. RUILRUBRIEK. VRUCHTENZOEKSTERTJE, Kloppersingel 95, heeft Filmfoto no. 37, C. J. van Houten en Zoon, Turmac bloemen, Haas azijnplaatje, Filmsterren, Klokzeepbonnen, Torenkraai bonnen, voor f 4.Jaminbonnen. Hiervoor terug Hillebonnen, Ruiltijd 's Woensdags en 's Zaterdags na 2 uur. MEVR. HARTOG. Kleverlaan 54, heeft 300 Hakabonnen en wil die gaarne ruilen voor 150 Sunlight bonnen. J. DE WIJS, Tempeliersstraat 26 rood, heeft: Haust. Maas Theebonnen, Driesensvlag, Film sterren, Bloemen en Vlinders, 1 Hille, 1 Droste 5 Weegschaal, Verkade's: IJsel, Zuiderzee, Vecht, 1 Zeewater, Vetplanten. Wijbert, v. d Linden Victoria, Oldenkott, Sluitzegels, Siga renbandjes, Cassabons, Timmermans, Lornrne- laars. K. H. C. Hiervoor terug: Sickesz, Hilmos. v. Leupenplaatjes, Meco, Artsilk. Verder heb ik nog Hans de Torenkraai die ik uitsluitend ruil voor Hilmos of v. Leupenplaatjes. Ruiltijd: Vrijdag van 56 uur. Zaterdag van 34 uur. KO HOES. Olieslagerslaan 13 b. d. Wagen weg heeft: Haka, Hoe heet die vogel?, Amstel, Benito, Meursing, Hagwapens, Lett inga kof fie. Dorlas, Bobbie, Rademaker, De Jongsbon- nen en pl.. Haasazijn, Ha, Filmsterren en Sportpl., Driesenvlaggen, De Zeeuws be- schuitb. Pinda. Karperton, Coelingh, Faust, Medemblik, Weyers. Hercules, Schura Pedo. Gono, Lindeboom BoekenbFrisia, Chloro- dont, van Dijk's koekb.. v. d. Bend, van Hou ten \s foto's, Polak. Sterspecerij. Blesbonnen. Arsolzeep, Gouda theelicht. Cassabons Voor uitgang. Rewo. K. H. C.. Sanders roode ster, Funke, Pelikaan. Ufa,, Stereo, Duinzicht, Ba- tojam. van Delft handw.. 100 buitenl. postze gels, Oldenkott's wapens, Lido. Bensdorp's letterserie. Hiervoor graag terug: Droste. Fette Sunlight, enz. Hille (alle bonnen). Kwatta, Sickesz, Weegschaal. Franken's Spaarkaartjes, van Eden. van Houten's tijds.. Hans de Toren kraai, Fatria, D. E, Duifmerken, Haka. Bus- sink, Hilmos. J. EIBINK, Santpoorterstraat 36, heeft 44 Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Marnix- straat 20. RANGEERDERTJE. Dank voor je felici tatie. Ja, ik vond het leuk weer eens wat van je te hooren. Jongen, wat had je_ een schitte rend Paaschrapport. Jij behoeft niet bang voor den overgang te wezen, 't Is prettig, dat je je muziekstudie bij kunt houden. Lekker die jon ge radijsjes uit eigen tuin. Straks smullen jullie zeker van de eigen aardbeitjes? Leuk. dat je trammen steeds moderner worden. Er komt toch zeker ook nog een diesel? NAPOLEON. Ben je van plan zoo de heele geschiedenis weer te geven? Dan heb je nog heel wat werk te verrichten. Doe je dit in de avonduren? VRUCHTENZOEKSTERTJE. Wil je voor taan je Ruil-aanvraag op een afzonderlijk velletje schrijven? Kan je pop flink stappen op de nieuwe schoentjes? Grootmoeder vond het zeker wel gezellig, dat je Zondag met broer aan kwam zetten. Ik wensch je Woens dag een prettigen middag. DWAALLICHTJE. Omdat ik zoo lang niets van je hoorde, dacht ik. dat je een ver dwaald lichtje was. Ik zal eens kijken, of je nu een vast lichtje wordt. W L. Deze schets is veel beter. Alles, wat ik nog van je heb, zal ik doorzenden. Ja, stuur me dat stukje maar voor het Pinksternummer, liefst met illustraties. Ook de Gooische fiets tocht. W. v. d. B. Leuk, dat jij al zoo goed kunt fluitspelen. Hoe ziet een marine-fluit eruit? Zet de volgende week dien schuilnaam maar onder je werk. Die komt je zeker toe. KABOUTER PUNTMUTS. Is de uitvoe ring goed geslaagd? Op Julianadag heb je echt genoten, hè? VERGEET MIJ NIETJE. Ik wensch je een prettigen tijd op Oost-Voorne Misschien is het dan wel mooi Meiweer. Heb je nog een gezellige uitvoering van het clubje meege maakt? Schrijf je me nog eens? DE KLEINE VOETBALLER. Natuurlijk heeft een voetballer voetbalschoenen. Maar die kun je toch zeker ook wel doortrappen op den duur"? ROZENKNOPJE, Wat zal moeder blij geweest zijn met je groote handwerk. Is 't al gebruikt? Hoe lang ben je er aan bezig ge- woest? Je raadsels zijn goed. Wil je voortaan je wedstrijdwerk op een afzonderlijk velle tje schrijven? KRUIDJEROERMIJNIET.— Als je dit leest, laat Mei zich misschien van een beteren kant zien. Was jij den vorigen Woensdag ook in den Protestantenbond? Hoe gaat het met broertje? Is er al een tandje door? Is de Engelsche proef goed afgeloopen? Wat heb je mooie cijfers voor de moderne talen. Ik kan me begrijpen, dat Kwebbeltje het nu druk heeft. Er schiet zeker geen tijd meer over om te kwebbelen. MUIS. Stel je voor, dat het steeds ge makkelijk werd in de 3de klas. Dat zou de ver keerde wereld zijn. ZOMERKINDJE. Heb je dit postpapier gewonnen met- zwemmen? Jullie hebben zeker veel plezier gehad op 't koperen feest van de Waterratten. SARI MARAIS. -- 'k Vond het gezellig weer eens een briefje van je te krijgen Waar heb je het toch zoo druk mee gehad? Breng me je Poesie-Album maar eens. dan zal ik er een versje in schrijven. Ben je Woensdag nog naar Openlucht geweest? Of was het veld te nat? 't Is prettig, dat jullie aan 't slot nog een reet> chocolade krijgen. Dat is een smakelijk eind. VERG EETMIJNIETJE. Nu was je prach- i tig' op tijd. KABOUTER PUNTMUTS. Ja. ik ben naar jullie uitvoering wezen kijken. En ik vond jou een aardige page. STERRENKIJKSTERTJE. Heb je het boek Bussink. 3 v. Nelle koffie, I v. Nelle a 10 pt. 1 12 Wijbert. 19 pl. Dobbelman Japan. 16 Weeg schaaltjes, 16 Sickesz wapentjes, 53 Kwatta Soldaatjes, 15 V. S. pepermunt, 50 v. Dijk koekbons, 24 Starreveld, 20 Franken plaatjes. 36 Pleines Ufa, 3 Benito Paul Kaiser. 28 Pette Indiaantjes. 11 Haasplaatjes. 3 Coellkigh. 10 Fatria bons. Hiervoor gaarne terug Sunlight. Lux enz. Hilmos, Droste bons en pl., D. E. koffie en thee, Hille. HET RINCENSPEL. Hier volgt de beschrijving hoe we een grap pig en aardig spelletje, dat heel goed door verschillende personen te spelen is, moeten maken. We beginnen van stevig carton den vorm te knippen, die op onze afbeelding bij figuur 2 weergegeven is. De afmetingen zijn de vol gende: 20 c.M. hoog en 10 a 12 c.M. breed aan den onderkant. Vergeet niet de voorpootjes er aan te knippen. Vervolgens buigen we ongeveer 16 spelden om op de manier, die je bij fig. 1 kunt zien Deze prik je door het carton, op regelmatige afstanden van elkaar. Bij elke speld schrijf je een getal; maar duidelijk, zoo dat het op eenigen afstand zichtbaar is. Aan den bovenkant maak je in het carton een spleet en daardoor steek je een houten latje op de manier, zooals op de teekening aangegeven is. Het geheel kan nu staan. Aan het boveneind van het houtje boor je een gaatje en daarin bevestig je een dun touw dat zoo lang is. dat het aan den onderkant van het „cijferbord" komt. Aan het touwtje knoop je een ring vast. Het spel bestaat nu daaruit: den ring te gooien zoodat hij aan een der spelden blijft haken. Het getal, dat bij de speld staat schrijf je nu op het lijstje, dat van te voren gemaakt is. achter je naam. Winnaar is degeen, die in een bepaald aan tal beurten het grootste aantal punten ge haald heeft. Je kunt het spel ook op een andere manier spelen. Dan moet je echter geen ring vast maken aan het touwtje Het heele touwtje al uit? Prettig voor je, dat je met September naar de Huishoudschool mag. Als je 's mor gens vrij hebt, kun je moeder helpen. Ik denk dat er in veel huizen nog gestookt wordt. Mei doet weer erg humeurig. ZANGEREiSJE. De wedstrijd was toch heusch heel gemakkelijk. In welke klas zit je broer op de Kweek? Je raadsels zijn goed. MITZI GREEN. Natuurlijk wil ik ook in jouw Poesie-Album schrijven. Breng het maar eens. DE KLEINE BOUWER. Hoe gaat het er nu mee? Ben je al weer uit bed? Wou het zon netje nu maar eens lekker gaan schijnen. Daar wachten we allemaal op. STOPSTERTJE. Mag je moeder ook mee helpen met de schoonmaak? Hoe vond je de film? ORANJE-APPELTJE. Dat zal een feest zijn, als oom bij jullie komt. Hoe lang is hij weg geweest? Zou je hem nog kennen? MOEDERS BLONDJE. Leuk, dat jij er ook weer eens aan komt zetten. Wanneer zijn jullie verhuisd? En woon je naar je zin? Nog hartelijk gefeliciteerd met moeders verjaar dag. Ze was zeker heel blij met 't mooie cadeau. Wat gezellig, dat je nu met zus naar huis kunt gaan. Dan lijkt de weg ook niet zoo lang. hè? Kan jij zoo mooi teekenen? Dan zal ik eens een teekenwedstrijd opgeven. KORENBLOEMPJE. Nu woon je wat dichter bij me. Hoe is de mandoline-les beval len? Gezellig, dat moeder ook mandoline kan spelen. Wat prettig, dat je een eigen kamertje hebt met zoo'n mooi uitzicht. Ga jij ook al naar de Huishoudschool met September? Huis houdstertje zijn en blijven er altijd noodig. ROZENGEUR. Wat heeft er aan ge scheeld? Knap van je, dat je op bed den wed strijd hebt gemaakt. Laten we maar hopen, dat de ijsheiligen nu uit ons land vertrok ken zijn. Ik heb liever rozengeur. VREUGDE. Waarom oefen je ook niet in 't zwembad? Dat lijkt me juist leuk Natuur lijk is 't dolgezellig om in het zwembad con ferentie met de vriendinnen te hebben. Maar- je kunt beide doen. Waar ga je dezen zomer kampeeren? Een prettig vooruitzicht, dat je ook nog in Utrecht mag komen logeeren. Al lemaal vreugde voor Vreugde. TERTIA. Ja, kind schoolwerk gaat voor de Rubriek. Zorg nu maar, dat je voor Fransch en rekenen goede cijfers krijgt. Als 't nu straks mooi weer wordt, dan vooral ook niet vergeten naar buiten te gaan. LENTEKIND. 't Hindert niet, of de raad sels door elkaar staan. Wat heb je heerlijk feest gevierd. Ik vond die orchideeën ook het mooiste in het bloemenpaleis. Je hebt verge ten je oplossing bij die strikvraag te voegen. Krijg ik die nog? JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Ik hoop, dat jij weer gauw vroolijk in het veld kan springen. Dan genieten we allemaal van het mooie weer. DE KLEINE REKENBAAS. Hoe is het met de verkoudheid? Zoo'n wintersche Mei zal veel verkouden menschen maken. Maar misschien is 't nu weer echt Lente. BRUINOOGJE. Heb je Woensdag prettig bij Belleroontje gespeeld? Waren er nog meer meisjes genoodigd? MOEDERS BABY. Leuk. dat je weer mee doet. Was dat wedstrijdwerk zonder leeftijds vermelding van jou? Misschien heb ik met in't handschrift vergist. ZANGVOGELTJE. Heb je nu nog zooveel huiswerk? En blijft er nog tijd voor zingen over? Die koolmeesje is een trouw vogeltje. Elke week zingt ze haar liedje. Wat heb je voor die provincies schitterende cijfers ge kregen. Zucht nu maar niet over die 6 voor rekenen. 6 is toch voldoende. Feliciteer Ali nog eens van mij met haar verjaardag Wat prettig dat je ondanks je drukke leventje met piano- snelen zoo goed vooruitgaat. DUIZENDSCHOON. Hoe is het nu met grootmoeder? Is de koorts al minder? Ik hoop dat de pijn ook over is. De film was mooi. hè. Als je Orchidee ziet. vraag haar. of ze me eens schrijft over haar tegenwoordig leventje 't Beste met grootmoeder. komt er niet bij te pas. Je neemt wat losse ringen, trekt een streep, een meter of wat ver wijderd van de plaats waar je het carton op gesteld hebt en je probeert de ringen zoo om de spelden te gooien. Ieder mag bijvoorbeeld drie maal achter elkaar gooien. Het spreekt vanzelf, dat de ringen, die je gebruikt, niet erg zwaar mogen zijn; want dat houden de spelden niet. Het beste doe je dunne koperen gordijnringen te nemen en dan liefst een flinke hoeveelheid, zoodat je eerst een tijdje door kunt spelen, voor je de ringen weer bij elkaar moet zoeken. Dat oprapen is n.l. zoo hinderlijk voor het doorgaan van het spel. En nu maar aan den slag, jongelui. Eerst het spel maken. Nu dat is gauw gebeurd en dan spelen. Veel plezier daarbij! OOM KEES. BE SCHATGRAVERS. Met een klap viel de deur dicht. „Oh", dacht Peter met een bonzend hart, „als vader en moeder nu wakker worden, ben ik er bij!" Peter stond, zijn schoenen in de eene hand en het einde van Robs riem in zijn andere hand, aan het einde van de gang en luisterde gespannen. Maar hij hoorde geen geluid. „Die nare storm ook." Fe ter ergerde zich over zijn pech. Tenslotte was hij weer kalm en als een beroepsinbreker sloop hij naar de buitendeur, opende die en was met zijn hond buiten. Het avontuur kon beginnen. Zoo hard hij kon, rende hij door de dorps straat en Rob achter hem aan. Het was don ker; want de maan was door de wolken be dekt. Maar. ze kenden den weg. Op het markt plein stak Peter twee vingers in zijn mond en floot zachtjes. Dadelijk kwamen er twee schaduwen uit een portiek en kwamen naar hem toe. Ze groetten elkaar plechtig door de pink van de linkerhand in de lucht te steken Dat was n.l. het begroetingsteeken van de „Geheime Driebond". „Hebben jullie de lantaarn en de schop?' vroeg Peter, de aanvoerder. Ze hadden het. En ze gingen op weg, naar het berkenboschje. In den grond van hun hart waren ze alle drie een beetje bang; maar dat toonden ze natuurlijk niet. Het was ook wer kelijk akelig. Alles was zoo donker en dan de huilende storm. Maar een man mag niet bang zijn, dat is iets voor kleine meisjes. Eindelijk waren ze er. Het berkenboschje was spookachtig. En vleermuizen leken wel booze geesten. Peter verzamelde het eerste moed. ..Hier moeten we graven." zei hij en hij wees naar een oude berk. ..De oude Jacob heeft ons verteld, dat de roovers hier hun schat begra ven hebben. We moeten hem vinden!" Ze begonnen te graven. De eene loste de an der af: ieder werkte ongeveer een kwartier. Ofschoon de nacht koud was, hadden de jon gens het verschrikkelijk warm. Ze hadden al heel diep gegraven en nog steeds niets gevon den. Plotseling liet Hans een vreugdekreet hooren. Zijn schop was op iets hards gestuit. „Stil toch," waarschuwde Peter, die opge wonden was, „schreeuw niet zoo!" Met groote voorzichtigheid groeven ze een oud geweer uit LAETITIA, Je raadsels zijn goed. Wil je voortaan op losse velletjes ook je naam zet ten? Leuk, dat jullie Zaterdag naar Flora gaan. Gaan jullie langs den Afsluitdijk? Nu hoop ik, .dat er geen bandenpech komt. Wat eenig, dat Jellie en. jij zoo fijn samen kunnen zingen, Ik zpu zeker weer bij het koortje van Jacob- Hamel. gaan. Wat zielig, dat oma zoo ziek is. Moeder zal het wel heel naar vinden, dab ze nu niet naar H. kan gaan. Hoe is 't met moeder? Leuk van dat herbarium. Je kunt planten wel tusschen kranten drogen, maar tusschen filtreerpapier gaat het toch beter. ALs je van den zomer in Haarlem komt, mag je natuurlijk eens een babbeltje komen maken. Ja, groote menschen schrijven mij ook wel eens. PADDESTOELZOEKSTER. Nu bloeien de witte seringen zeker. Hebben jullie er veel. 't Is prachtig hè op Meer en Bosch? Ik heb er ook wel eens gewandeld. Daar kim je zeker heerlijk feest vieren. Wat veel mooie dingen zullen er gegeven worden. Bevalt het je goed op de Juno-school? Ben je even ver als je klasgenootjes? JASMIJN. Dat was vooral voor moeder erg vervelend, dat jullie voor 't Bloemenpaleis zoo lang in de rij moesten staan. Hoe vond je de film? Dat was een gezellige theevisite bii Bea. Ik kan me begrijpen, dat moeder heel blij was met haar vaasje, vooral nu je het van je eigen geld hebt gekocht. MARJANNE. Speel jij maar buiten zoo veel als je kunt. Daar word je sterk en groot van. In je tuintje valt er natuurlijk ook alle dagen wat te doen. DE KLEINE VIOLIST. Dat waren cijfers om blij mee te zijn. Nu maar probeeren om de theorie onder de knie te krijgen. Ik weet wel, dat dat lang niet gemakkelijk is. 't Is pret tig, dat je ook nog tijd hebt om eens een leuk boek te lezen. CELLIST. Dat was wel een aardig versje over Moederdag. Maar nu is het een beetje mosterd na den maaltijd hè. Stuur het me een volgend jaar een weekje vroeger. Misschien lean je dan nog mooier dichten. VADERS OUDSTE. Aardig van jullie, dat jullie Moederdag tot een heerlijken dag voor moeder hebben gemaakt. Zit moeder nog in de bloemetjes? Jij hebt gelijk: eigenlijk is het alle dagen moederdag. VIOOLTJE. Dat is dus weer een prettige Zondag voor jou geweest met die mooie fiets tocht. Hoe lang heb je wel over den weg ge daan? Ik denk. dat die lelietjes van dalen open zullen gaan. als de zon schijnt. DE KLEINE TUINMAN. Natuurlijk mag jij ook raadsels maken. Wat heb jij ook mooie cadeautjes aan moedei- gegeven. Wat voor plant zat er in die pot? ZANGVOGELTJE. Gelukkig, dat je nog je leeftijd vermeldde en die van Moeders Baby. Nu zal ik het er nog gauw bijvoegen. KANOVAARSTER. Wat fijn, dat je zoo'n kanotocht hebt meegemaakt. En dat je nog een medaille hebt gewonnen. Zijn de blaren al over? Welke rol had jij in dat Lentespel? Wat bofte je op die tentoonstelling om zoo'n fijne taart te winnen. PINKSTERBLOEMPJE. Heb je ook ple zier gehad op 't feest van de Waterratten? Wat- stelde je voor in de revue? POESENMOERTJE. Leeft je vischje nog? Heb jij ook al meegespeeld in de revue? Èn braaf gelachen? KOOLMEESJE. Ik denk, dat jij ook wel wat gekregen hebt uit de fruitmand. Is niet? Vast hartelijk gefeliciteerd met den verjaardag van zus. Nu volg jij spoedig, hè? Is het hemdje al af? NACHTEGAALTJE Hoe was de uitvoe ring van het Kampavontuur? Hartelijk ge feliciteerd met den verjaardag van je beide ouders. Dat is nog eens een dubbele feest- week. Je raadsel is goed. W. BLOMBERG—ZEEMAN. Marnixstraat 20 Haarlem, 17 Mei 1935 en Peter wilde het juist openmaken, toen ze zware stappen hoorden. Peter kon nog juist het geweer grijpen en toen holden ze alle drie weg, zoo hard ze konden. Rob achter hen aan. Op het marktplein spraken ze af. dat ze den volgenden middag in de schuur van Georges huis bij elkaar zouden komen Toen Peter door het keukenraam in huis klom. was hij zoo moe. dat hij moeite had het oude geweer niet op den grond te laten vallen. In zijn kamer viel hij op bed en sliep meteen. Dit nachtelijke uitstapje had tengevolge, dat hij zich den volgenden ochtend bijna versliep en zich verschrikkelijk haasten moest om op tijd in school te zijn. Hij kon de schat niet meer bekijken. Maar toen hij 's middags thuis kwam, ging hij dadelijk naar zijn kamer en keek onder zijn bed, waar hij het geweer ver stopt had. Maar dat was verdwenen. Hij ging naar de keuken en vroeg met ge huichelde onverschilligheid aan zijn moeder: „Zeg mam, waar is eigenlijk dat oude geweer dat onder mijn bed lag?" „Je bedoelt dat smerige geweer met zand en aarde?" vroeg moeder boos. „Dat heb ik weggegooid. Waarom breng je die vieze rom mel toch telkens mee naar huis? Dat heb ik je nu al zoo vaak verboden!" Wie 's middags in de schuur van Georges huis zou hebben gekeken, had daar drie treu rige jongetjes gezien, die spijt hadden van hun slapeloozen nacht en verdrietig waren over hun verloren schat. A. P. OPLOSSING VAN DEN A B C-WEDSTRIJD In Afrika, in Zoeloeland Zijn de kinderen bruin door de zon gebrand Hier zie je Bert en zijn zusje Riet Ze spelen paardje zooals je ziet. Ze draven op 't groote weideland, Waar cacteeën groeien aan den kant. Ook zijn er boomen met dadels en vijgen, Zoodat je er niet gauw honger zult krijgen. Erwten en boonen zie je er zelden, Je hoort het ook nooit in de kranten vermelden. Hier zie je nog twee zwarte heeren. Die huppelend door het land marcheeren. Ze hebben gekleurde zwembroekjes aan En zullen spoedig frisch baden gaan. Ze zetten krulletjes in het haar. Maar dan is hun toilet ook klaar. Daar zie je een vijftal zoo uit het bad, Ida, Marie. Jet, Kootje en Pat, Ze loopen langs een stille laan, Aan 't einde zien ze moeder staan. Ze wonen allen in 't Negerland, De zon heeft hun bolletjes zwart gebrand. Ze hebben zich met olie ingesmeerd Dat hebben ze van hun ouders geleerd. Pantoffeltjes hebben ze aan hun voeten. Omdat ze scherpe steenen ontmoeten. Rie houdt haar zusje stevig vast vast. Ze heeft zoo goed op haar gepast. Stap, stap zoo gaan ze langs den weg. Maar ik geloof, dat ze moe zijn zeg. Rie geeft aan zus een ulevel Ze weet, dat lust die Jetje wel. Nu kunnen ze vlug verder gaan. Want als er een wacht, blijven ze allen staan. Zoo loopen de kinderen van Zoeloeland. Waar de zon zoo lekkertjes op je brandt. Dat is een beter gebruik. In Havanna wordt een oud Spaansch kanon ie deren avond ojii 9 uur afgeschoten als tijdsein. Hoe kwam de luchtband aan de fiets? Be jonge Dunlop kreeg van zijn vader een drie wieler met massieve gummibanden. Het voort bewegen van dit vehikel viel niet mee en toen vader Dunlop dit zag, gaf hij den jongen met lucht opgevulde gasslangen om zijn drie wieler; dit was dus de eerste fiets met lucht banden.. Een kunstenaar. Een Engelsche soldaat schreef op zijn identiteitsplaatje zijn testa ment in 3000 woorden. Een eigenaardig monument. In Austra lië in het stadje Eden in Nieuw-Zuid-Wales heeft men een monument opgericht voor een gevangen dolfijn, waarvan men beweerde dat hij meer dan een eeuw oud was. Houten rails. In 1873 legde men in Ame rika tusschen twee plaatsen een klein spoor lijntje aan van nog geen 20 K.M. en uit goedkoopte gebruikte men hiervoor houten rails, die echter spoedig stuk gereden waren. Nadat men de houten rails vernieuwd had, bekleedde men ze met koehuiden; nu duurden ze wel wat langer maar in 'twinterseizoen kwamen de wolven en aten de railsbekleeding op; waarna men er maar toe overging ijzeren rails te bezigen. POSTZEGELRUBRIEK. 1923 15c. 20 25 75 1922 Dienstmarke 3 5 10 15 20 25 30 40 50 70 lfr. 1923 Dienstmarke 15 20 25 75 SAARGEBIED. VII. In 1923 verscheen bij de serie van 1922 een aanvullingswaarde van 15 ct. (roodoranje. ko lenmijn) 20 c. (blauwgroen en geel raad huis van Saarbrücken) 25 c ililarose en geel idem) en 75 c. (grijs-zwart en geel rivier de Saar). Grootte der vakjes 30 x 35 mM. Deze twee voorgaande series verschenen ook met opdruk DIENSTMARKE in 1922, nl. de 3 c. (gr. olijf en geel) 5 c. (zwart en oranje) 10 c. (groen) 15 c. (bruin) 20 c. (blauw en geel) 25 c. (rood en geel) 30 c (karmijn en geel) 40 c. (bruin en geel) 50 c. (blauw en geel) 70 c. (groen en geel) 1 fr. (roodbruin) Grootte 30 x 35 mM. In 1923 verschenen de aanvullingswaarden ook met die opdruk en wij krijgen dan de ze gels 15 c. (rood oranje) 20 c. (blauwgroen en geel) 25 c. (lilarose en geel) 75 c. (grijszwart en geel). Zie voor de indeeling van de series het schetsje. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14