KEIP Reclasseering. Hei Bebutftiiksle 52e 'Jaargang No. 15919 Verschijnt Hageliflts, EeKalve öp Zon- eri Feestdagen Vrijdag 17 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM!. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADYERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 17 Mei. Vacantie in Eigen Land. Het is meer dan ooit gewenscht dat de Nederlander zijn vacantie in eigen land door brengt. En het is moeilijker dan ooit het van hem gedaan te krijgen, omdat Duitschland, België en Luxemburg zoo goedkoop zijn. Bo vendien bieden de Belgen dit jaar een Wereldtentoonstelling aan, en is de Belgische kust gedecoreerd met een gansche rij gok paleizen, die in onze badplaatsen niet worden getolereerd. Datr weet ik allemaal, maar toch zou ik nog eens willen pleiten voor het doorbrengen van de vacantie in eigen land. Dat doet ook de tentoonstelling „Mooi Nederland" die op het moment in de Apollohal te Amsterdam wordt gehouden. Haar streven is schoon, en ik geloof dat het uitermate nuttig is de aandacht te vestigen op het natuurschoon van eigen land. waarvan vele Nederlanders maar een be droefd beetje afweten. Maar buiten dit chapiter zou ik het nog eens over een ander willen hebben. Dat is: vaderlandsliefde. Zeer vele menschen zijn tenvolle overtuigd van hun eigen vaderlandsliefde. Zij zingen het Wilhelmus mee, en het Wien Neerlandsch Bloed, en steken de vlag uit als daartoe aan leiding is, en verklaren dat zij bereid zijn hun leven ervoor te offeren, als deze noodzaak zich mocht voordoen. Zoolang die zich niet voor doet en begrijpelijkerwijze hopen zij, dat zij daar évenzeer voor gespaard zullen blijven als hun vaders, grootvaders en overgroot vaders is dit evenwel geen opoffering. Het kan er hoogstens een worden. Deze onzeker heid terzijde stellende, zou men hun thans de vraag kunnen stellen of zij het vaderlandsch belang niet bij leven en welzijn zouden willen dienen door hier vacantie te houden, en niet buiten de grenzen. Dit vaderlandsöhe belang is zeer groot. Als het enorme vacantie-bedrag, dat telken jare door Nederlanders buiten het land wordt uitgegeven, in Nederland besteed werd zou dat een enormen steun beteekenen voor duizenden neringdoenden, voor winkeliers, restaurant- en hotelhouders en anderen, die het nu heel moeilijk hebben. Het zou een opleving te weeg brengen in honderden plaatsen in den lande, waar de particuliere en dientengevolge ook de gemeentefinanciën in nood verkeeren tengevolge van het ver minderde vreemdelingen-bezoek. Het zou werkelijk een daad zijn van.... aanpassing. En een vaderlandslievende daad. Nu is het mij bekend dat vele menschen, die betoogen in dezen trant lezen, er ten- volle mee instemmen en voor 100 pet. toegeven dat.... anderen volgens deze overwegingen moeten handelen. Maar daar schieten we niet mee op. Neen, ik heb het tegen u! Tegen u, lezer van dit stuk, geachte medeburger of medeburgers, vaderlandslievend evenals ik. maar van plan om uw vacantie buiten de grenzen te gaan doorbrengen. Doet u dat nu eens niet. Blijft u nu eens in Nederland! Die Brusselsche Wereldtentoonstelling kunt u. als u dol op zulke allesomvattende exposities bent en er geweest wilt zijn, des noods in één dag bezoeken. De K.L.M. brengt er u in éen uur heen, en denzelfden avond weer terug. U kunt er ook een weekend aan besteden, buiten uw vacantie om. Maar laat van tiw vacantie nu eens Nederlanders het profijt trekken. Ze hebben het waarachtig hard noodig. U draagt een steentje bij tot verbetering van de algemeene welvaart, en dat is u natuurlijk veel waard. Want u bent toch vaderlandslievend! Dat vele Hollanders zulk een voorkeur aan den dag leggen voor buitenlandsche vacanties zit 'm niet, althans niet in hoofdzaak, in buitengewone voorliefde voor het buitenland sche natuurschoon. Dat vinden ze dikwijls wel interessant, maar van grooter beteekenis is voor hen het. idee, er eens heelemaal uit te wezen. We kennen elkaar in dit land wel wat erg goed. Het is leuk een vreemde taal om je heen te hooren spreken, en critiek te oefe nen op ongewone toiletten en vreemd-geknip te coiffures, en hardop te praten in een eet zaal in het idee dat niemand je verstaan kan, en te constateeren dat alles er anders uitziet dan thuisde huizen, en de parken, en de politieagenten en de postboden en 't karretje van den melkboer en de rest. Het levert een volledige afwisseling. Dit alles geef ik toe. Maar zou het nu zoo buitengewoon erg zijn die afwisseling eens wat minder vaak te genieten?. Zou het dan zoo vreemd zijn die afwisseling ten bate van het vaderland, waarvoor men toch c.q. goed en bloed veil zou hebben eens een of twee jaar uit te stellen? Weer richt ik mij tot u niet tot uw buurman. En zegt u nu niet: ..Goed. ik zal dan volgend jaar wel eens in Holland blijven", want het is nu noodig. U meent goedkooper uit te zijn in het bui tenland? Dat is goeddeels een fictie. Want de mil- lioenen, die jaarlijks aan omzet- en andere belastingen gemist worden door de verterin gen die de uitgaande Nederlander buitenslands inplaats van hier maakt, moeten toch opge bracht worden.... en u betaalt daaraan mee. Maar laat.u dan nog eens wat meer betalen! Dat is zoo' noodig te compenseeren door een paar dagen korter van huis te gaan. En die paar dagen vacantie thuis komen uw leveran ciers weer ten goede.... inplaats van aan Duitsche, Belgische, Luxembuirgsche, Zwitser- sche en Italiaansche leveranciers! Ik voel alles voor internationale toenadering, ofschoon ik niet geloof dat die veel gebaat wordt door vacantiereizen. Maar Nederland verkeert in groote moeilijkheden, en we moe ten het daarin helpen. U ook! U zelf, niet uw buurman alleen. Welnu help het dan met de daad. en breng uw vacantie in eigen land door. Heb er dat goed nu eens inderdaad voor *e:3£ E- B. Kampeervereeniging „Haarlem". Toch kampeeren tc Zandvoort? Nadat de Kampeervereeniging „Haarlem" eerst in principe besloten had, niet meer te Zandvoort maar te Heemskerk te gaan kam peeren, adviseert het bestuur thans, tóch naar Zandvoort te gaan, omdat de Raad van Heemskerk besloten heeft, het kampeerterrein niet verder uit te bereiden, over een lengte van 1000 M. en omdat te Heemskerk de sani taire inrichtingen niet kunnen worden, zooals het bestuur die wenschte. Daarbij komt, dat na veel correspondeeren en confereeren met B. en W. van Zandvoort een gunstige regeling voor de leden ook voor die van de Kampeervereeniging „Am sterdam" is tot stand gekomen. Voor de leden is n.l. een strandgedeelte ge reserveerd. Met één der cantinehouders is een regeling getroffen waardoor aan de leden belangrijke reductie wordt gegeven, zoowel op de consump tie als op den prijs voor stroo en bewaring van tenten. Met een vrachtrijder is tevens een overeen komst, tot goedkooper vervoer der goederen naar en van het strand, gesloten. Om deze redenen adviseert het bestuur Zandvoort te kiezen als kampeerplaats. Een ledenvergadering zal spoedig gehouden worden. De nieuwe brug over de Delft. Is thans gereed. De nieuwe betonbrug over de Delft, tegen over de Stuyvesantstraat, welke verbinding- geeft met het in exploitatie genomen terrein tusschen de Delft en de spoorbaan naar IJmuiden, is thans gereed. Een massaal bouwwerk, passend in de om geving van de mooie, breede Delftlaan. De brug met haar twee doorvaartwijdten, is veel breeder dan <je Delft thans nog is. Maar reeds is Openbare Werken bezig de Delft te verbreeden door een strook grond van het terrein tegenover de Delftlaan af te graven. De smalle „kikkersloot", die de Delft is, wordt nu veranderd in een kanaal met mooie schuin-oploopende glooiingen, die straks in breede groene boorden langs het kanaal zullen zijn herschapen. Er voltrekt zich aan de Westgrens van Haarlem een groote verandering. Het lande lijke karakter is er reeds bijna geheel ver dwenen. 4, Haarlemsche bouwvak arbeiders naar Zuid-Afrika. Reeds 5 vertrokken. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat in Zuid-Afrika plaats was voor bekwame bouwvakarbeiders, waardoor het mogelijk is dat Nederlanders emigreeren. Wij stelden toen de vraag of deze gelegenheid ook niet zou kunnen worden aangegrepen door Haarlem. Wij hadden thans een kort onderhoud met den wethouder van sociale zaken. De heer W. J. B. van Liemt deelde ons mede, dat deze zaak al eenigen tijd de aandacht van het ge meentebestuur heeft. Het is mogelijk gebleken uit de zeer vele aanvragen een vijftal uit te zoeken die voor deze emigratie in aanmer king konden komen. Er kan namelijk alleen door het gemeentebestuur medewerking wor den verleend wanneer het bekwame vaklieden betreft die zelf over middelen beschikken voor den overtocht en andere daaraan verbonden kosten en waarvan verondersteld kan worden dat zij in Zuid-Afrika zullen slagen. Er komt vuurwerk op Flora. Pakkend slot der tentoonstelling. Nu de „Flora" in alle opzichten een suc ces is geworden, heeft Heemstede gemeend, de sluiting op Zondagnacht 19 Mei niet zoo maar te mogen voorbij laten gaan. Als be wijs van appreciatie voor de medewerking van het publiek aan dit succes, heeft de ge meente besloten een pakkend slot der „Flora" te bevorderen, waarvan het laatste publiek dat de „Flora" bezoekt, kan medegenieten: een groot vuurwerk komt op „Flora", af te steken om 10 uur Zondagavond op het avond terrein. De groote stukken worden afgestoken op het dak van het Bloemenpaleis, de vuurpijlen o.a. op het weideterrein. zoodat het vuur werk boven de boomenrij uit prachtig te zien is op den Tulpenhof. Speciale veiligheids maatregelen worden getroffen. Het uitvoerend comité der Flora heeft eveneens gemeend als bewijs van dankbaar heid voor de groote belangstelling van het Nederlandsche publiek aan de bezoekers van Zaterdag en Zondag een attentie te moeten bewijzen en wel op de volgende wijze: Op elke .150 bezoekers, die Zaterdag tus schen 12 en 7 uur en Zondag tuschen 11 en 7 uur binnenkomen, biedt het Uitvoerend Comité één gratis vliegtocht boven de „Flora" aan. Een speciale regeling is met de K.L.M. ge maakt waardoor de vliegende bezoeker gratis per touringcar naar Schiphol en terug naar de Flora" vervoerd worden. Zondagmiddag is het slot van het muziek concours op het dagterrein, 's avonds vóór 10 uur zal on het avondterrein op één dei- bordessen vóór het gebouw een fanfarecorp" een concert geven. ^Schitterend scherpe afdrukken daar zorgen wij voor, als U ons Uw films laat ontwikkelen. Groote Houtstraat naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Personeele Belasting te Bloemendaal. Bezwaarmaking als protest. De Raad van Bloemendaal vereenigde zich Donderdagmiddag met het voorstel van B. en W. tot bezwaarmaking tegen de rangschikking der gemeente Bloemendaal in de 4e klasse voor de heffing van personeele belasting. De voorzitter deelde mede, dat dezra be zwaarmaking als protest is bedoeld. Resul taat kan er niet van verwacht worden, maar men moet later niet kunnen zeggen, dat de Raad zich bij de plaatsing in de 4e klasse heeft neergelegd. De woonschepenhaven. Thans gereed. De woonschepenhaven aan de oost zijde van het N.B. Spaarne, is thans gereed gekomen, evenals de verbreeding van den Oudeweg, die toegang geeft naar de haven. De haven zal weldra in gebruik genomen kunnen worden door de thans in den Ooster- singel en hier en daar in de stad liggende woonschepen. De haven biedt ruimte voor een zeventigtal schepen. CENTRALE VEREEN. VOOR KINDER. BEWAARPLAATSEN IN NEDERLAND. Onder voorzitterschap van mevrouw Van der HoopVan Vollenhoven is te Haarlem de jaarlijksche algemeene veigMering van de Centrale vereeniging voor kinderbewaar plaatsen in Nederland gehouden. Nadat een bezoek aan de in Maart geopende bewaar plaats Haarlem-Noord gebracht was, is ver gaderd. Op voorstel van de afdeeling Rotterdam is besloten tot invoering van een getuigschrift voor helpster in kinderbewaarplaatsen. Voorts is gesproken over de hygiëne op de bewaar plaatsen en het nut van de ultrasollamp. Tot slot is een bezoek gebracht aan de Flora. Voorgesteld werd de volgende vergadering te Leeuwarden te houden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Burgemeester van De Bilt (U.) maakt bekend, dat zich in April 1935, voornamelijk in de 2e helft van die maand, bij verschil lende goed gesitueerde ingezetenen dier ge meente twee vrouwen vervoegden die kwitan- tis aanboden, volgens haar mededeeling afge geven door de T. B. C.-vereeniging Zonne straal te Hilversum. Deze vrouwen deelden aan het personeel van bedoelde inwoners mede, dat mijnheer of mevrouw al jaren deze vereeniging steunde met een jaarlijksche bij drage, zoodat het in drie gevallen gelukt is de kwitanties te innen. Bedoelde kwitanties zijn onderteekend met W. Bakker, terwijl als plaatsnaam Zeist is vermeld. Bij onderzoek is echter gebleken, dat deze vrouwen niet handelen in opdracht van vorengenoemde vereeniging. Haar beweringen berusten op onwaarheid. Op de in deze gemeente aangeboden quitanties kwam steeds het bedrag van f 5 voor. Het signalement van de vrouwen luidt: 1. ong. 40 jaar flir.k postuur, roode kleur, gekleed met korten bruin-rooden mantel: 2. ong. 28 jaar, flink postuur, bleeke ge. laatstkleur, gekleed met langen mantel, geeft voor genaamd te zijn zuster Werner. Beiden zijn goed bespraakt en onberispe lijk in haar optreden. De burgemeester voornoemd verzoekt na dere inlichtingen. Nu en dan zijn er collectes Voor een achtenswaardig doel. Een beroep, dat niet mag falen, Op het broeöerschapsgevoel. Altijd gaan de beurzen open, Naargelang 't vermogen, wijd, Heden ook, al mag het nijpen, Ja, vooral in dezen tijd. In de dagen van een crisis, Als men !t zelf zoo goed niet heeft, Voelt men dubbele voldoening. Van wat men een ander geeft Zaterdag met overtuiging Maak ik van het feit gewag, Zaterdag, in heel den lande, Is het Reclasseeringsdag. Reclasseering is een arbeid, Zoo rechtvaardig, zoo sociaal, Dat hij steun verdient te krijgen, Ruimen steun, van allemaal. Zij, die daar hun kracht aan geven, Doen een mooi en moeilijk werk, In hen leeft, dat kan niet anders. Broederliefde extra sterk. Ais er dus om hulp gevraagd wordt, Die hun zware taak verlicht, Blijft er zelfs het kleinste beursje Durf ik zeggen, niet voor dicht. Zoo althans hoort het te wezen. Als 'k mijn meening zeggen mag. Vrienden. Zaterdag collecte, Dan is 't Reclasseeringsdag. Eert KEIP-bril zit prettiger! KEIP, Groote Houtstraat 137 (Adv. Ingez. Med.) Een uitnoodiging van Hitier aan Laval? Goering ontmoet den Franschen minister te Warschau. LONDEN, 17 Mei. De „News Chronicle" meldt, dat de Pruisi sche minister-president Goering uit Berlijn naar Warschau zou zijn vertrokken met een uitnoodiging van Hitier aan Laval om een bezoek aan Berlijn te brengen. Het officieele doel van Goering's reis naar Warschau is de bijwoning van de teraardebestelling van maarschalk Pilsoedski. bij welke plechtigheid ook de Fransche minister van buitenlandsche zaken aanwezig zal zijn. De Parijsche correspondent van de ..News Chronicle" verklaart van gezaghebbende zijde te hebben vernomen dat Laval, indien hij een uitnoodiging van Hitier zou krijgen, deze met vreugde zou aanvaarden. Britsche kabinet in buiten gewone zitting bij'een. Abessynische kwestie aan de orde. LONDEN. 17 Mei. De diplomatieke medewerker van de ..Mor ning Post" schrijft, dat het kabinet zich heden in een buitengewone zitting uitsluitend zal bezig houden met de Abessynische kwestie. De Britsche ambassadeur te Rome, de vroegere secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, wordt hedenmorgen per vliegtuig te Londen verwacht, om aan de zit ting deel te nemen. Het stoffelijk overschot van Maarschalk Pilsoedski is in den nacht van Woensdag op Donderdag van het slot- Belvedere naar de Sint Johannes- kathedraal te Warschau overgebracht. Een uiteenzetting van Anthony Eden over de Europecsche situatie. pag. 4 In Irak is de staat van beleg afgekondigd. pag. 4 Het pact tusschen Rusland en Tsjecho-Slo- vakije is gisteren geteekend. pag. 4 Staking in de Henegouwsche mijnen. pag. 4 De Koningin en de Prinses weer in ons land. pag. 3 De Regeering brengt wijzigingen aan in het wetsontwerp tot regeling van uitverkoopen. pag. 3 Dc toestand van den Koninklijken Hollancl- schen Lloyd. pag. 3 Er is nog geen besluit genomen over de reor ganisatie der Centrale Suiker Maatschappij. pag. 3 De getuigenisavond tegen den oorlog in het Concertgebouw te Haarlem. pag. 13 De groote voetbalwedstrijd tegen de Engel- schen. pag. 6 Reeds vijf Haarlemsche bouwvakarbeiders zijn naar Zuid-Afrika vertrokken. pag. I Er komt vuurwerk op Flora. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Vacantie in eigen land. pag. I Van onzen Parijschen correspondent: Het monsterproces Stavisky. pag. 2 Van onzen Londcnschcn correspondent: De uitbreiding der Britsche luchtmacht. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Si mon's positie. pag. 4 Mr. E. Elias: Groote dingen in een kleine straat. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 2 J. B. Schuil over: De onbekende vrouw. Dag. 15 Vr. S.: Liesbeth Sanders zingt in Londen. pag. 4 Fied Perry: Hoe voer ik mijn spelpeil op. pag. 12 Criticus: Het Engelschc elftal en de kansen van de Oranjeploeg. pag. 6 C. J. Groothoff: De eerste wedstrijd tegen een Engelsch prof. elftal. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: De berberis. pag. 12 Voor de jeugd. pag. 7 en 8 Bekende Haarlemmers: de heer A. Bennö. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Doorgaande tramdienst HaarlemDen Haag. A.s. Zondag voor het laatst. Wij vernemen, dat de directie der N.Z.H.T.M. besloten heeft, den doorgaanden tramdienst HaarlemDen Haag, die ter gelegenheid van de „Flora" was ingesteld, a.s. Zondag stop te zetten, omdat op' den duur te veel last onder vonden wordt van oponthoud, onderweg door verschillende oorzaken veroorzaakt. Wanneer op één lijn onverwacht oponthoud komt, plant zich dit dadelijk voort op de andere lijnen. Weliswaar werd er van dezen tijdelijken dienst een druk gebruik gemaakt, maar dit ge schiedde hoofdzakelijk door hen. die naar de Flora kwamen kijken. Wie dus nog met de tram van Haarlem naar Den Haag wil rijden, moet na a.s. Zondag te Leiden overstappen. PERSONALIA. Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel zijn o.m. geslaagd de heeren P. Stout- hamer en R. Stouthamer. beiden onderwijzer met hoofdacte in de Haarlemmermeer. INTEROEWESTELIJKE LANDDAG B. V. C. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm zal Za- terdag 18 Mei a.s. in het Gemeentelijk Sport park te Hilversum een Intergewestelijken Landdag houden voor de Korpsen „Stelling van Amsterdam", „Nieuwe Holandsche Water linie" en „Kennemerland". Het programma voor dezen Landdag is zeer afwisselend: hinderniswedstrijden voor motor rijders, défilé van de Landstormkorpsen en den Motordienst, vendelzwaaien uit te voeren door het bekende Brabantsche Vendelieren Corps van het St. Martinusgilde te Tongelre, demonstratie van rhytmische zwaard en stok- kenspelen onder leiding van Mevr. Dr. van der Ven-ten Bensel, carrousselrijden en hippische uitvoeringen door de onderofficieren jachtver- eeniging van het le Regiment Veld Artillerie, oefeningen van het Korps Mariniers, onder medewerking van de Stafmuziek der Kon. Marine (kapelmeester Leistikow), afgewisseld door korte toespraken van verschillende re denaars. Een groote militaire taptoe zal den Land dag te circa 5 uur beëindigen. De Eeregasten, waaronder de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Defensie en den Commandant van het Veldleger zullen offi cieel door B. en W. van Hilversum ten Raad- huize worden ontvangen, waarbij de Marine Stafmuziek aanwezig zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1