GRATIS VLIEGTOCHT Het monsterproces Stavisky. DE BILT «MC. I. GUDE Flora roept voor het laatst! UUz€HdUt$ mu Mms BOVEN DE FLORA LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. VJRJJDA'G 17_M E I 1935 HAAEEEM'S D A G B E A D 2 De Jury moet op tweeduizend vragen antwoorden. (van onzen Parijschen correspondent). Aan alles komt een einde en dus ook aan cle Instructie welke door de Kamer van Beschul digingen, onder presidium van Mr.Beaufils, werd geleid tegen de beschuldigden in de Sta- visky-affaire. Zoo juist heeft meh het rapport gesloten en acht beklaagden de vrijheid ge ge ven onder voorbehoud dat ze elk oogcn- blik als getuige kunnen wordengehoord zoodat er nu nog „maai-" twintig' overblijven in het arrestantenlokaal die zich voor het Assisen-hof zullen moeten verdedigen. Het zijn: Tissier, Desbrosses, Farault, Cohen, Hat- tot, Digoin, Depardon, Garat, Bardi de Four- tou, Guébin, Dubarry, Gaulier. Bonnaure. Gui- boudRibaud, Hayotte, Romagnme: Paul Lé- vy, Camille Aymard, Darius en Madame Arlette Stavisky. Het requisitoir, samengesteld door Mrs. Va le1: en FretteDamicourt is samengevat in duizend getypte vellen. De jury-leden zullen ten slotte moeten ant woorden op twee duizend vragen om liet schul dig of onschuldig uit te spreken en om zich een helder denkbeeld te kunnen vormen krijgt een ieder hunner thans een dossier thuis dat uit twee en vijftig deelen bestaat en waarin zeventien duizend antwoorden op gestelde vragen worden opgeteekend. Hieraan worden nog eens toegevoegd zeven duizend getypte paginas, behelzende het verslag van drie en dertig experts. Men verwacht dan ook dat het proces dertig dagen op zijn minst zal duren. Alvorens de seances beginnen, onder leiding van president Barnaud, Roux, procureur-gene raal,, Cassagnau, advocaat-generaal en vier en twintig advocaten hun welsprekendheid kunnen toonen, lijkt het ons dan ook om niet verplicht te zijn de heele acte van be schuldiging in exténso te geven verkieselijk om zoo kort mogelijk de grieven tegen de di verse beschuldigden samen te vatten opdat de lezer er zich eenigszins een denkbeeld van kan vormen wat eigenlijk het Stavisky-schandaal is. het schandaal dat toch direct de aanlei ding gaf tot de Fransche onlusten van 6 Februari 1934. Louis Tissier. De directeur van de Bank van Leening van Bayonne heeft leenbrieven uitgegeven op een beleening van juweelen, waarvan het grootste deel hetgeen hem bekend was valscli was. De expert Cohen, met medeweten van Tissier, had de valsche steenen echt verklaard. Die bedriegelijke schattingen werden verge zeld van valsche stukken geteekend door Tis sier op formulieren die in blanco geleverd wa ren door den controleur Piët. Waar Tissier al dus in zijn functie van directeur van den Bank van Leening „enorme zaken" deed ver kreeg hij een vermeerdering van subsidie van overheidswege, en dit geld heeft hij benuttigd voor eigen bate. Joseph Garat. Aan Joseph Garat, oud-burgemeester van Bayonne wordt verweten dat hij een van de voornaamste handlangers van den oplichter S.avisky was. Zijn voornaamste aanklager is Tissier, die beweert dat Garat volkomen op de hoogte was van, de valsche pandbriefjes. De commissaris van politie van Bayonne had Ga rat gewaarschuwd tegen Stavisky en hij was tevens gewaarschuwd tegen den oplichter dooi' het olaadje „Bec et Ongles" dat door Darius werd geredigeerd. Om zich schoon te praten .vertelt Garat, dat hij aan het ministerie van Handel een expertise van de handelingen van de Bank van Leening in zijn gemeente heeft gevraagd, maar dat het departement hem geen experts heeft gezonden. De aanklagers verwij ten Garat tevens dat hij in 1932 stappen heeft gedaan bij Dalimier, minister van Arbeid en Durand, minister van Handel om voortaan de Bank met rust te laten. In de persoonlijk? boekhouding van Garat vindt men een winst post van 400.000 francs, waarvan hij den oor sprong niet kan verklaren. Ten slotte heeft hij gezegd dat dat een vrij willig geschenk var. zijn zuster was. Henri Colien Zijn functie bestond hierin om' de pariden, welke werden aangebracht ter beleening, naar waarde te schatten. De edelgesteenten nu welke Stavisky bracht werden door Cohen ge schat op drie en twintig millioen ,en de Bank, genereus, betaalde daarop aan den leener vijf tien millioen. De contra-expertise heeft ech ter uitgewezen dat de steenen van Stavisky in totaal nog geen 600.000 francs waard zijn. Desbrosses. De directeur van de Bank van Leening van Orlëans volgde de instructies van Staviskv getrouw en woordelijk op. Dienaangaande heeft hij volkomen alles erkend. Toen de op lichter hem. op zekeren dag zeide geruïneerd te zijn heeft de directeur eigenhandig valsche pandbrieven gemaakt en die verrekend op de gemeentelijke Bank van Leenrng van Orleans voor een bedrag van 21 millioen 800.000 francs. In totaal heeft Stavisky hem slechts v.oor 11.500 francs in onderpand gegeven Antoine P'«-nïn. Deze meneer was Inspecteur van politie afdeeiing recherche toen hij Stavisky leer de kennen, en de mooie Alexander haalde hem dra over ontslag te nemen als inspecteur en verschafte hem in niil daarvoor een plaats als inspecteur bij de Bank $an Leening tc Bayonne. Als ex-politiemantkon hij Stavisky goede diensten bewijzen, en het is dan ook Digoin die voor 24 millioen valsche steenen in opdracht van Stavisky wist te beleenen. Pcu' Guéb'- De rol welke Guébin, als directeur van de Verzekeringsmaatschappij „La Confiance". heeft gespeeld is veel ingewikkelder. Is hij een slachtoffer of een medeplichtige van Stavis ky geweest? Het blijft vooralsnog een open vraag. Het onderzoek van den expert Février heeft uitgewezen dat Guébin in de laatste tien jaren een geregeld inkomen heeft gehad, maar men vraagt zich af hoe hij, zonder openlijk iets te verdienen, voor honderd vijftig millioen valsche aandeelen van Bayonne heeft kunnen plaatsen op de markt. De minister van Handel, zoo verklaart hij, wist dat de Ver zekeringsmaatschappij die aandeelen in om loop bracht, maar hij heeft er nooit aanmer king op gemaakt. Zijn verdediging luidt ook dat hij zelf voor 50 millioen vcor zijn maat schappij heeft gekocht en dat hij dat dus nooit zou hebben gedaan wanneer hij had geweten dat de aandeelen pure zwendel waren. Albert Du^arr" De directeur van de courant ..La Volonté" heeft toegegeven dat hij het duister verleden van Stavisky kende en dat hij ervan op de hoogte was hoe Stavisky meer dan eens met de justitie in aanraking was geweest. Maar desondanks was hij zijn vriend gebleven. In September 1932 bracht hij een bezoek aan mi nister Dalimier en verzocht den bewindsman om aandeelen van Bayonne te p'ratsen in de portefeuille van Sociale Verzekering. Voor het courantje „La Volonté" heeft Dubarry, die vrij toegang had tot de ministeries een.bedrag van 3 millioen 367.000 francs opgestreken en per soonlijk kreeg hij van Stavisky nog een maan- delijksche toelage van 15.000 francs. Gaston Bonnaure Député. advocaat, hield Bonnaure zich bezig met alle financieele ondernemingen van Sta visky en hij werd daarvoor vorstelijk betaald. Hij kende ook héél goed de antecedenten van zijn cliënt, maar dat nam niet weg, dat hij vooral zijn functie van Fransch Kamerafge- vaardigde uitbuitte om Stavisky aan nieuwe zwendelzaken te helpen. Zoo ondernam hij voor een Hongaarsch landbouw-fonds ver schillende reizen naar Budapest en hij slaag- de er in om van daar 780 millioen los te krij gen tegen een onderpand van 38 millioen 'schoone beloften, waarvoor slechts de helft in baar geld werd gestort. Behoudens de gewel dige commissieloonen streek hij een jaarlijksch inkomen van 650.000 francs op. Maar het is .niet alleen in Hongarije dat de geachte volks- afgevaardigde in opdracht of in overeenstem ming met Stavisky tallooze slachtoffers heeft gemaakt; goed geplaatst in parlementairen kring, heeft hij al de duistere operaties van de bank van Leening bevoordeeld en overal aandeelen weten te plaatsen Darius Darius is een maitre-chanteur. In zijn blaadje „Bec et Angles" deed hij twee berich ten verschijnen, waarbij in bedekte termen gewezen werd op de duistere handelingen van de Bank van Bayonne. Garat, met een over weldigenden bluf, diende een aanklacht we gens beleediging in, maar tegelijk stuurde hij er Albeit Dubarry op af om den heer Darius den mond te snoeren. Daarom was het Darius te doenhij werd als agent aangesteld om de valsche aandeelen van Bayonne te verkoo- pende aanklacht werd dadelijk ingetrok ken en Darius kreeg nog eens als extra-beloo- ning eëri cheque van 105.000 francs. Hayotte Hij was de voornaamste metgezel van Sta visky, en hij was het ook die den oplichter eerst naar Orleans en toen naar Bayonne bracht'om daar de operatie van de valsche steenen te beginnen. Hij leidde de renstallen van Stavisky tonder den naam Dorn-Y-Alsuea trad als directeur op "van het Parijsche thea ter „Empire", hij organiseerde de schitterende feesten waarvan heel Parijs sprak. Het is on mogelijk na te gaan hoeveel Hayotte heeft opgestreken van den zwendel, maar het zijn meer dan énkele honderden millioenen Arlette Simon Madame Stavisky, geboren Ai-lette Simon, is jarenlang de maitresse van Stavisky ge- wepst. Haar wordt ten laste gelegd dat "ze zeer goed op de hoogte is geweest van de frauduleuse handelingen van haar echtgenoot. De geweldige toelagen hadden haar reeds op een spoor moeten brengen, maar Arlette be weert nooit nieuwsgierig te zijn geweest. Op de vraag.welke haaivwerd gesteld* hoe het..dan. kwam dat ze spontaan, een maand voor: cle krach van Bayonne aan haan man schreef--en. hem het voorstel deed al haar sieraden te ver- koopen, feit waaruit men meent te mogen op maken dat ze toch .wel op de hoogte was, is ze het antwoord schuldig gebléven. Romagnino Met Romagnino dalen we al in de „bas- fonds". Met Hayotte was- deze apache een trouwe handlanger van Stavisky sedert 1923. Wat zijn eigenlijke aandeel in den zwendel was heeft men niet kunnen uitmaken, maar men heeft cp hem de souches gevonden van enkele-millioenen-aan-cheques, en Romagni no beweert dat hij die ontving van een kame raad, een anderen apache, die luistert naar den liefelijken naam van „Jo-la-Terreur". Zoo iets als twaalf millioen heeft hij opgestreken. Georges Gaulier Advocaat Georges Gaulier is jarenlang de rechtskundige medewerker van Stavisky ge weest, nadat hij als verdediger was opgetreden in de tallooze strafzaken waarin Alexandre zich reeds had te verantwoorden. Hij was dus volkomen op de hoogte van diens anteceden ten; Gaulier is dan ook met schande wegge jaagd als lid van de balie, evenals Mr. André Hesse, député, oud-minister, met wien hij sa menwerkte. Gaulier wordt voornamelijk ten laste gelegd dat hij, hoewel het bedrog van de Hongaarschc aandeelen kennend, alles in het werk heeft gesteld om ze in de openbare Fransche staatsfondsen te storten, dat hij ge tracht heeft misbruik te maken van het goed vertrouwen van de directeuren van de Caisses Mutuelles d'Assurances. Tijdens de huiszoeking bij hem heeft men •e enpak buiten la ndsche aandeelen gevonden en souches van door Stavisky uitgegeven che ques. Wel konden cle experts niet meer clan een bedrag van 70.000 francs vinden, dat als honorarium door Stavisky werd uitbetaald voor de jarenlange juridischen bijstand van Gaulier, maar men vermoedt, aangezien dit bedrag zoo laag is, dat Gaulier in baar geld ,verd uitbetaald door zijn lastgever en vriend. Giiiboutl-Ribaud. Men vermoedt trouwens dat ook deze advo- ;.at zoo. zonder spoor na te laten, door Sta visky werd betaald voor bewezen diensten. En die diensten waren niet gering. Want ten eer ste was hij secretaris-generaal van- de courant ..La Volonté" en Stavisky gaf hem daarvoor 700 000 francs, teneinde reclames te maken voor de aandeelen van Bayonne maar Du barry, die vrij entree had in de ministerie?, kreeg van Georges Bonnet, minister van Fi nanciën gedaan, dat Guiboud-Ribaud werd aangesteld tot bijzonderen attaché van dat ministerie. Zoo heeft hij dus, hoewel wetend dat Bayonne een zwendel was, de zaak jaren lang kunnen op houden en verbergen en 't is bijna niet aan te nemen dat hij zich tevreden zou hebben gesteld met de armzalige 67.000 francs, waarvan men het spoor terugvond. Depardon Met een.salaris van 152.000 francs werd de bankemployé Depardon aangesteld tot chef -■an de afdeeiing wissels van de Compagnie Foncière. waarvan Stavisky oprichter was. Én daar-zou nog niets tegen zijn geweest, ware het niet dat de al te gedienstige Depardon zijn naam leende aan Stavisky, voor allerlei louche ondernemingen en gevaarlijke speculaties. Zoo, beschermd door een naam, heeft de oplichter nog eens voor 34 millioen dupes kunnen maken. Paul Lévy. Duister ook is de rol welke Paul Lévy. di recteur'van de courant „Aux Ecoutes" heeft, gespeeld. Op 24 September en op 1 Oc tober 1932 verscheen in dat weekblad een berichtje, dat -onaangenaam -moest zjjai .voor Hayotte en, voor Alexandre, Twee' Een lichte zomer soep 4 borden, bereid van het Lie- big Boeljon Blok. Slechts 5 cent. (Adv. Ingez. Med.) 'Jdt: m Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 751.2 m.M. te Genua. en voorspelt: Meest matigen wind uit Westelijke richtin gen. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Waarschijnlijk nog regen en natte sneeuwbuien. Mogelijk nachtvorst, later iets zachter. Uit het Buitenland Voorloopig nog buiig weer, maar dan Een gisteren bij Stornoway verschenen secudaire heeft zich tot bij het Kanaal uit gebreid. De vorige depressies trokken Oost en Noordwaarts weg, zoodat- de drukverschil len hier plaatselijk afnemen en tijdens op klaringen vrij sterke nachtvorsten voorkwa men. Bij IJsland is de barometer weer sterk dalende en de temperatuur gestegen, zoo-dat wellicht met enkele dagen stijging van tem peratuur mogelijk wordt. Op de Britsche Eilanden is het weer nog buiig met sneeuw en regen. Ook in Frankrijk. Duitschland en Scandinavië valt op vele plaatsen regen of sneeuw, in de bovenlucht werd het iets min der koud. Voorloopig is nog buiig weer met kans op nachtvorst te verwachten. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Stilstand. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens, Zijlstraat 97 telefoon 12726. Thermometer 17 Mei: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 761 m.M. 761 m.M. 52 F. 37 F. 51 F. Gevestinrt sedert 3S2Q CUISINIER - I OR D ENS STRAAT 74 telefoon 3,3132 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Mei. Getrouwd 16 Mei: G. C. J. van Stade en J. M. P. de MooijJ. Mulder en M. A. S. E. Wol- ters; C. Vinke en W. A. Tit-singh; F. F. Gaart- man en J. J. Beukenkamp: D. van Polen en W. M. A. van der Kroft; R. G. Gagel en W. M. de Jong; W. F. Hille en C. G. de Wit; H. N. Waalewijn en T. E. Mansvelder; J. Wessels en I. E. A. Wolff. Bevallen 14 Mei: E. H. W. Wielders—Schulte, d.: 15 Mei: C. A. Baardvan der Korf, z.; G. M. H. Sanders—Kooiker, d.; 16 Mei: M. J. Ke telaarMerks, d. Overleden 14 Mei: K. van der Poorte, 49 j., Borneostraat; 15 Mei: E. P. Beunders, 67 j., Zijlweg. maanden later nu kreeg Lévy bezoek van dien meneer Alexandremaar Lévy beweert dat hij niet wist dat de zich noemende Alexan dre een en de zelfde als Stavisky was. Alexandre stelde hem voor 100.000 francs te storten in Léw's onderneming en Alexandre gaf een eerste chèque van 25.000 francs. Lévy mcasseerde deze chèque niet dadelijk. Kort daarop, teneinde de reclame-rubriek van het blad te organiseeren, stortte Alexandre Sta visky 300.000 francs aan Lévy en dat geld inde hij welen hij behield het ook, onder ver klaring dat het niet tot een samenwerking was gekomen, zooals Stavisky had voorgesteld. Faurault en generaal Bardi de Fourtou De eerste van deze twee heeren was er mede belast de panden, welke in de Bank van Lee- nirig werden aangebracht, te schatten (en men weet hoe hij dit deed om de aanbrengers der valsche steenen, Hayotte en Stavisky ter wille Ie zijn); ex-generaal Bardi de Fourtou. die van alle beschuldigden het record slaat inhet reeds verkregen aantal veroordeelingen we gens oplichterijen, heeft voor 5 millioen val sche aandeelen van de Bank van Leening van Orléans op de markt gebracht en verkocht. Hattot. Dat is het meest schilderachtige type van het stel. Van de lagere school ging hij direct als loopjongen naar een slagerswinkeltje. Vervol- ens was hij sjouwer aan de Hallen, daarna .acteur voor heel kleine rolletjes in Théatre An,to ine en Odéon. Dan ineens „zakenman", dan weer bezig in een filmonderneminkje. Tot hij in 1918 kennis maaakte met Stavisky, die dadelijk de talenten van Hattot wist te waar- deere'n. Vijfmaal heeft hij in Bayonne valsche smaragden beleend en hij gaf zich dan uit alssecretaris van een Ethiopischen Prins. Wat de andere genoemden in het enorme Stavisky-schandaal betreft, men heeft na het enorme vooronderzoek geen termen gevonden om rechtsingang tegen hen te verleenen. Als voornaamste getuigen zullen ze zich echter wel ter beschikking van de Justitie moeten hou den. Het zijn Louis Proust, député, Piët, con troleur van de Bank van Leening van Bayonne, Voix, Niemen en Hainaux, genaamd Jo-la-Ter- reur, Boyer, député, Tribout en Serf. admi nistrateurs van de Club Les Frolics. Voor Ca mille Aymard, ex-directeur van het Parijsche dagblad „La Liberté" wordt echter een uitzon dering gemaaakt; wegens chantage zal hij zich mede hebben te verantwoorden. Drie aanvan kelijk beschuldigden zijn sedert overleden: Stavisky. Blanchard en Maingoud, directeur van de Bank van Leening van Orléans, opvol-1 ger van- Desbrosses. HENRX A, TH, LESTURGEONJ Inspecteur van politie werd mishandeld. Negen maanden tegen verd. geëischt. Voor de Amsteraamsche rechtbank is be handeld de strafzaak tegen den metselaar W. S. uit Bussum, die ervan wordt verdacht in den avond van 11 Maart j.l. den Bussumschen inspecteur van politie C, M. Lange veld zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, subs, hem te hebben mishandeld. Er was op genoemden avond een relletje op den hoek van den Huizerweg en de K.P.C. de Bazel- straat, verd. zou hierbij den inspecteur Lam geveld met een zwaren moersleutel een slag tegen den rechterslaap hebben gegeven, waardoor deze bloedend werd vei-wond. De officier van justitie requireerde wegens poging tot zware mishandeling een gevange nisstraf van negen maanden. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM" Bovengenoemd koor geeft op Woensdau avond 29 Mei a.s. te 7 uur een concert in het „Tehuis voor ouden van dagen" aan den Schotersingel. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING De afd. Haarlem en omstreken der Ned. Na- tuurhist. Vereeniging houdt Zondag 19 Mei een vogel-excursie in de duinen der Amster damsche Waterleiding, onder leiding van den heer L. van 't Sant. Verschillende nesten zul len te zien zijn. Maandag 20 Mei is er een vogel-excursie in het Bloemendaalsche Bosch, eveneens onder leiding van den heer van 't Sant, om in de nestkastjes te kijken, door op ladders te klim men. Crematie John C. Moore. Donderdagmiddag heeft in het crematorium op Westerveld onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer John C. Moore, leeraar in de Engelsche taal en handelsonderwijs te Haarlem. De heer Moore was oud-officier van het Engelsche leger en tijdens den grooten oor log hier te lande geïnterneerd. Ook ging hij meermalen voor als hulpprediker in diensten der Anglicaansche kerk. Onder de aanwezigen waren vele leerlingen en oud-leerlingen, verder vrienden van den overledene, terwijl pastoor G. van Nieuwen- huysen van de oud-kath. kerk te Haarlem eenvertegenwoordiger had gezonden. In de aula werd een rouwdienst geleid door rev. Allen uit Amsterdam, die geassisteerd werd door Mr. Darlen. in het crematorium werd niet gesproken. De liturgische plechtigheden werden ook hier door rev. Allen verricht. Ter wijl de met vele bloemstukken bedekte kist daalde speelde de organist het bekende En gelsche kerklied „Abide with me" („Blijf bij mij, Heer"). De oudste zoon van den overledene dankte in de Engelsche taal de aanwezigen voor hun belangstelling. HAARLEM'S OPERETTE ENSEMBLE. Door bovengenoemde vereeniging zal Zondag in den schouwburg Jansweg worden opgevoerd Klaver Drie of Boemelaris en Co., muzikale klucht in 3 bedrijven, tekst van Johan Nestray. muziek van Adolf Müller, vertaling H. van Maarle. Dit is een première in Nederland. Medewerking wordt verleend door het, symplio- nie Ensemble, het geheel staat onder leiding van H. Th. Lindenborn. Na a|Joop is er bal Zaterdag van 12 tot 7 uur en Zondag van 11 tof 7uur elke 150e bezoeker ZONDAGMIDDAG GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS ZONDACAVOND Groot Fantastisch Vuurwerk met Concert (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 17 MEI Luxor Sound Theater: Geprolongeerd: Het Jolige Weeuwtje. 7 urn- en daarna doorloopen- de voorstelling tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Op stap". Met Ne- aerlandsclie artisten. Op het tooneel Beuker en Denys. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Crime without pas sion" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Asfaltlelie". Op het tooneel Gills Pack, excentrique francais. 7 en 9.15 uur. Zijlweg 133: Vergadering van aandeelhou ders Heringa en Wut-hrich. 3 uur. Geb. De Nijverheid: Propagandavergadering van schilderpatroons. 8 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Jroenendaal van s morgens 9 tot 's avonds 12 uur ZATERDAG 18 MEI Gem. Concertgebouw: De drie Fratellinis. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgéns 9 tot 's avonds 42-uur. - l ROOKT a NIEMEIJER'S Qenot! (Adv. Ingez. Med.) ij LETTERE LETTEREN EN KUNST F. Bordewijk. De laatste eer. Amsterdam Wereldbibliotheek. De heer Bordewijk is een schrijver die in zeer korten tijd op den voorgrond is ge komen. Zijn boeken: „Knorbeesten" „Blokken" en „Bint" hebben in de jongere gelederen een misschien wat overdreven, echter begrijpelijke bewondering gevonden. Dit lijkt een man, wiens onmiskenbaar talent een in Holland zeldzamen inslag bezit: een net sarcasme, waaraan hij echter, voor mijn gevoel, in dezen bundel onuitgesproken graf reden, te veel studie besteedt en dat hij te opzettelijk koestert. Sarcasme kan een vreeselijk wapen zijn, wanneer zijn bron zuiver is en ge bij het vloeien van den woordstroom zijn noodzakelijkheid gevoelt., Het verliest veel van zijn kracht zoo het per serie wordt opgediend en ge langzamer hand vermoeid en ongeïnteresseerd, het maakwerk er in voelen gaat. Hetgeen niet wegneemt dat er bij deze drie dozijn graf reden een aantal is, dat uitmunend ge noemd kan worden als persiflage van de alle menschen in meerdere of mindere mate ingeboren, afgrijselijk wezensqualiteiten. Die natuurlijk, al naar gelang van den aanleg, de verlaten positie en standing van „het lijk" oneindig gevarieerd kunnen voorkomen. Die verscheidenheid te toonen is den heer Bordewijk blijkbaar een aangename bezig heid geweest en het kan grif erkend worden dat hij daarbij van een doordringende, zij het somber getinte menschenkennis blijk geeft. In die lijn zijn de eerste twaalf mis schien de waardeerbaarste. Zij blijven ook binnen het kader van wat titel en opzet doen verwachten: een wat bitteren spot met de dwaasheid onzer steeds te talrijke frasen. Daarin is de schrijver geestig en behoedt zijn woordkeus hem zelf af te zakken tot het., plat komieke eener situatie, Die grafreden op een magistraat, op een president eener naaml. vennootschap, op een advocaat, een handelsagent of een bordeelhoudsterze zijn amusant én getuigen van een eenigzins wrange mentaliteit van een geestig, maar misschien overgecultiveerd auteur. Wrang doet ook het stukje over Is Querido aan, waarin spot noch ironie to vinden zijn, dat ook geen nieuws zegt en slechts een over bodige trap tegen de doodkist van een over schat man beduidt. Toen Frits Hopman Querido in DeGids aftuigde, leefde de laat ste nog, had die aanval zin en was er moed voor noodig. Bordewijk komt nu te laat en met iets overbodigs. Querido hebben wij nim mer vereerd.desalniettemin kan dit stukje ons kregel maken. Met veel meer genoegen nemen wij van Bordewijk's ervaringen, opgedaan tegenover oude kunstwerken, kennis. Wel hebben die stukjes niets meer met ironische lijkreden te maken en is het zeer onwaarschijnlijk dat de schrijver meent aan Holbein, Hercules Seghers of Ambrosius Bosschaert hier de „laatste" eer te bewijzen, doch hij toont hier een zeer persoonlijke visie op beeldende kunst en draagt die op aanvaardbare wijze voor zij het met de zelfverzekerdheid en het aemak waarover altijd die menschen be schikken mogen, die zich occasioneel, maar dan hevig met iets bezig houden. Maar men leest er uit hoe het hem ernst is als hij zijn spot uit wandelen stuurt. Een sympatieke geste is het, als hij aan het slot van dit toch wel onderhoudend boekje den ernst ei uit aan de nagedachtenis zijner ouders opdraagt Het is immers het beste dat hij te geven heeft en dus misschien zijn nobelste graf rede. Anthonie Dónker. Schaduw der Bergen. Rotterdam. Brusse Voor de zooveelste maal hebben wij ons bij het doorwerken van dit overigens uit muntend geschreven boek. afgevraagd, waar om dc beste Hollandsehe romanciers toen immer zoo wijdloopig zijn en niet tevreden voor en aleer hun boek de hoogte van een turf bereikt heeft. Er kan nog altijd een schepje bij, schijnen zij te meenen; terwijl de economie van een kunstwerk juist samen vatting en suggestie voorschrijft, sloven zij zich uit om ieder detail, iedere bijzaak met eenzelfde grondigheid te behandelen. Gevolg is dat. de" minder goede auteurs vervelend en de beste vermoeiend worden. Waarom toch! Worden zij door hun uitgevers per vel betaald, wenscht het lezend publiek waar (m bedrukt papier) voor zijn geld of verstaan de schrijvers de kunst der concentratie en der afschuiving van het overtollige zoo slecht? Ik houd Anthonie Donker (ps. van Dr. Donkersloot) voor een der aller.besten onder de schrijvers van vandaag en als hi.i ons in dit boek vermoeid heeft, is dit uitsluitend het gevolg daarvan dat hij een te royale hand heeft gehad. De qualiteit vermindert nergens en het is alleen maar jammer dat hij niet wat zuiniger doseert. Doch het is best mogelijk dat andere lezers juist het quantum op prijs stellen. ..Schaduw der Ber gen" vertelt van Davos, van de patiënten •die daar genezing zoeken, van het leven daar in een pension tusschen lieden van beiderlei sexe van velerlei landaard en karakter. Dat thema is al wel door anderen behandeld. Anthonie Donker doet het op zijn wijze. Hij kent den toestand door jarenlange eigen aanschouwing, hij heeft den psvcholo- gïschen kijk van den rustigen, geleerden Hollander en schrijft zeldzaam klaar in wel gevormde zinnen. Zijn hoofdfiguur Römer houdt in het zesde hoofdstuk „Oefening in eenzaamheid", een retrospective op wat van

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2