AGIO Vredeswil in de Concertzaal HANDELSBLAD TREFFERS" V R TJ D X G 17 M E X 1935 I-I A X R C E XPS' D X G S E X T3 DE NIEUWE Overleg tegenover geweld. In de Concertzaal werd Donderdagavond een getuigenisavond gehouden tegen den oor log, welke avond uitging van de samenwer kende vredesvereenigingen, vormende den Vredesraad Haarlem. De voorzitter, de heer N. H. Beun formuleerde het doel van den avond door op te merken dat in Europa een golf van nieuw vertrouwen op het geweld is ont staan, in plaats van dat op overleg. De vre desbeweging mag hier en daar wel een tijde- lijken, terugslag door ontmoediging ondervin den, over het algemeen wint zij in Nederland, vooral aan diepte van overtuiging. Spoedige resultaten kan men redelijkerwijze niet ver wachten; des te meer is het noodig dat men blijft staan op het eenmaal ingenomen stand punt. Prof. dr. J. A. Veraart sprak daarna met als onderwerp „De moderne oorlog en de ze delijke orde", waarin hij liet uitkomen dat meer nog dan een beroep doen op het gevoel der menschen door afschildering van aller lei griezeligheden het noodzakelijk is den mensch te plaatsen in zijn individueele en re delijke verhouding tot God, met andere woor den: een beroep te doen op 's menschen rede. Tegenover de rede staat de oorlog als èen groote zonde, een vergrijp tegen de orde der schepping. Sociologische ervaringen leeren, dat het gevoel tot uitersten leidt; Duitschland laat ons zien hoe men kan afzakken in zedelij ke orde. Daarbij komt dat daar getracht wondt (door Ludendorf en Rosenberg o.a.) de Christelijke gedachte door de heidensche te vervangen, opdat de machtswellust en het overspannen nationalisme vrij kunnen regee- ren. Zij, die in Duitschland strijden tegen de onchristelijkheid, strijden tevens tegen de oor logsgedachte. Een nieuwe oorlog zou een grootere misdaad zijn dan vroegere oorlogen, omdat een nieuwe oorlog kwalitatief zoo geheel met de vroegere zou verschillen. De redeneeringen in parle menten en elders gaan niet alleen in tegen het zedelijk beginsel, doch bevatten een mis dadige gedachte, welker uitvoering men indi vidueel afkeurt en streng straft: moord. In- kieeding in diplomatieke vormen is huiche larij. De aanmaak van oorlogstuig, wat een zaak is geworden als zoovele andere, bewijst hoe de leiders der wapenindustrie afgestompt moeten Zijn voor de christelijke moraal. Het twistpunt is niet de aanmaak zelf, maar wel: wie levert de meeste wapenen aan Abessinië en Bolivia of Paraguay? Prof, Veraart besloot zijn rede met er den nadruk op te leggen dat ieder mensch onge acht zijn gezindte, een gelijke Goddelijke waarde heeft en dat ieder mensch die zich van deze orde bewust is, oorlog en oorlogs voorbereiding dient te best-rijden. Mevrouw R o sVr ij m a n sprak over: „Een nieuwe oorlog beteekent ondergang der be schaving.!,' Zij wilde een beroep doen op het gevoel, (niét gevoeligheid) van recht, waar heid en het Goddelijke in den mensch. „Wij staan" aldus de spreekster, „dichter bij een herhaling dan in de maanden voor Augustus 1914." Beschaving moet niet uitgelegd worden alleen met de woorden: radio, techniek, lozen, schrijven en rekenen, maar vooral moet het zijn „een innerlijke groei van de moreelè kracht, h-et wezen van mensch en volkeren". Het moet beteekenen een groeiend rechtsbe wustzijn der volkeren, die hun geschillen wil len laten berechten door derden. Op enkele groepen na zijn wij zoover reeds gevorderd, waarmee wij de grens van een internationale rechtsorde hebben bereikt en de beschaving een groote stap zou hebben gedaan. Dan zul len wij ook moeten leeren niet meer te spre ken van „vaderland" of „moederland" maar van „broederland". De wetenschap en techniek zijn misbruikt voor egoïsme en stoffelijke welvaart, waar door zij lot een vloek zijn geworden. Dit mis bruik van het intellect kan ons naar den on dergang leiden. Dan zal het volk met afschuw en vrees zien naar de laboratoria. De drie drijfkrachten die de beschaving bedreigen zijn: het machtsidiotisme, gesteund door de kapitalistische zucht naar winst, gesteund door het omgekochte intellect. Een nieuwe oorlog zou ook moreel een on dergang der beschaving beteekenen, omdat de laagste instincten dan niet alleen boven zou den mógen komen, maar zelfs ten zeerste zouden worden geëerdDe stoffelijke uit werking van een nieuwen wereldbrand sou ook geheel verschillen met vroeger. Men denke slechts aan de gifgassen, waarbij er zelfs zijn die de kiemcellen kunnen besmetten, zoodat vele latere geslachten de oorlogsrampen nog aan den lijve zouden moeten ondervinden!! De beste verzekering een oorlog te voorko men blijft de vrije wilsuiting, de democratie der volkeren ondanks eventueele gebreken die wellicht aan het stelsel zouden kleven. De onwetendheid moet worden bestreden. Niet zoozeer in den arbeidenden stand, wam, „mijn werkster is, indien zij een flinken man heeft, beter op de hoogte dan de meeste dames in de salon", zei mevrouw Ros—Vrij man, waarop een luid applaus volgde. De spreekster eindigde met den uitdrukke- lijken wenscli dat de Vredesgang in Den Haag op 18 Mei geen „zwijgende" omgang zou zijn, in de beteekenis van een passieve, een ge- dachtelooze daad maar dat iedere vrouw bij elke stap haar vasten wil den vrede te be waren, zou versterken. Na de pauze, waarin velen zich opgaven voor den Vrouwenvredesgang en nadat mevrouw J o h. v. d. Vee nW i 1 s o n en kele liederen had gedeclameerd, sprak Dr. G. Stuiveling over „De voorwaarden der in ternationale rechtsorde". Hij zei, dat er nog slechts zeer weinigen zijn, die een oorlog wen- schen. Ook onder de militairisten vindt men vredelievenden, doch vredesbegeerte is nog geen vredeswil. Dat is in de laatste jaren in de vredesbeweging wel tot uiting gekomen; er is slechts een soort pacifisme dat blijvende waarde heeft, namelijk dat in -moeilijker tijd moediger wordt. Wij hebben aan zelfover schatting geleden: wij hebben onzen invloed overschat. Doch erger is dat wij andieren heb ben overschat en den bestaandeoi Volken bond (niet den Volkenbond dien men zich als ideaal heeft gesteld). Wij hebben de autori teiten der conferenties overschat, hetgeen niet wil zeggen dat arbitrage, Volkenbond en conferenties in wezen onmisbaar zijn. Gevaarlijker dan deze overschatting is echter wanneer men niet begrijpt dat een in ternationale samenwerking alleen dan nut kan hebben, als in de volkeren internationale krachten werkzaam zijn. -Internationale 'rechtsorde is onmogelijk ais tevens nationale machtsmiddelen kunnen blijven bestaan. Wij zullen moeten beseffen dat. alle volke ren op enkele punten hun souvereiniteit zullen moeten prijsgeven, want staatssouve- reiniteit rust op militairisme, dat schermt met staatseer (iets wat nooit kan bestaan, omdat een staat niet denkt noch voelt) en andere begrippen, die aan een internationale rechts orde vreemd moeten zijn. Deze moet berusten op gerechtigdheid, zoo als elke rechtspraak in een land behoort U zijn, niet op wraak en daarom staat het te bezien of een Volkenbondsleger, uitgerust met moderne middelen, wel toelaatbaar is. afge zien nog van het zedelijke motief. Wij moeten weten te kiezen tusschen staatssouvereiniteit, militairisme, oorlog, ondergang en recht. Het is de taak van den Volkenbond om behalve internationaal recht te scheppen, weerzin te wekken tegen de nationale machtsmiddelen. Want wij moeten duidelijk weten dat moord altijd moord is en blijft en dat iedereen er al tijd individueel voor aansprakelijk blijft! Daarom dient men zich ook actief te weer te stellen tegen alles wat dezen gedachtengang in den weg staat: tegen militairisme, tegen militaire commando's maar ook tegen gasbe- scherming. Beschaving en militairisme kan men niet in een adem noemen en hoe kan men spreken van beslaande „beschaving' wanneer zij zichzelf van binnen reeds ver nielt. zooals bewezen wordt door de wanver houding in de begrootingen van onderwijs en defensie? Uit de volkeren moet de wil om vrede en recht komen. Anderen zullen dit wel formu leeren, doch de stuwende kracht dient bet volk te zijn. De heer C. J. E. Dinaux dankte de sprekers en de declamatriee. KENNEMER KUNSTKRING. Op uitnoodigïng van de Haarlemsche M. U. L. O.-schoolvex-eeniging zal de Kenneme: Kunstkring a,s. Zaterdagavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een herhaling ge ven van de cabaretvoorstelling, waarmee deze Kring j.l. Zaterdagavond zulk een groot suc ces heeft gehad. Opgevoerd worden o.a. de één-acters „Hoog bezoek". „De Bachelor" „Om een meisje met vijftig mille". ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau G. Warnderink Vinke, te Bloemendaal, lid van de firma Vinke en Co te Amsterdam. ARROND. RECHTBANK. VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Een inwoner van IJmuiden had zich Don derdagmiddag voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden, omdat hij zich vol gens de dagvaarding schuldig gemaakt zou hebben aan het veroorzaken van den dood door schuld van het achtjarig jongetje K. Dijkhuizen. Op 6 Januari van dit jaar, des middags twaalf xxur, had hij op de Kexxxxemer- laan te IJmuiden gereden met een motor rijwiel, met een jongenman als duopassagier. Plotseling was genoemd jongetje den weg overgestoken. Hét werd nog juist door den1 linkerkant van ..het stuur tegen het hoofd ge troffen, waardoor het zulke ernstige wonden achter het rechteroor en aan den schedel kreeg, dat het in het St. Anthonio-Ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. De verdachte, die zeer veel berouw toonde, zei ontzettend veel spijt van het gebeurde te hebben, niet alleen voor hem zelf, maar ook voor het jongetje en zijn ouders. Hij dacht dat het kind, dat onverwacht was blijven staan, zou blijven staan totdat hij gepasseerd was. Maar dit gebeurde niet. Het kind liep plotse ling schuin naar den motor toe. Een getuige deelde mee. dat verdachte met èen snelheid van 45 a 50 K.M. gei-eden had. Op den hoek van het Kennemerplein had een auto gestaan, die het uitzicht in de Kenne- merlaan zeer belemmerde. Getuige had den indruk gekregen, dat verdachte van het plot seling verschijnen van het jongetje geschrok ken was. Hij ging althans even slingeren en was blijkbaar niet meer volkomen meester over het stuur. Het kind werd een eind voor uit gegooid en verdachte was met zijn motor rijwiel naar rechts omgevallen. Een andere getuige had den indruk gekre gen, dat het kind den motorwielrijder niet gezien heeft. Met den lixxkerkant van het stuur werd het hoofdje geraakt. Ook deze getuige schatte de snelheid op 45 a 50 K.M. Verdachte meende dat,die snelheid te gx-oot geschat was. Hij meende niet harder dan 25 a 30 K.M. gereden te hebben. De duo-passagier, als getuige gehoord, schat te de snelheid op 20 K.M. Hij had ook gezien, dat het kind onverwacht stil was blijven staan. Op een vraag van den President gaf ver dachte toe, dat hij dit motorrijwiel pas in zijn bezit had. Den dag vóór de aanrijding had hij er voor het eerst xnee gereden. Maar twee jaar daarvóór had hij niet meer op een motor rijwiel gezeten. Toen hij het jongetje plotse ling op een drafje den weg zag oversteken, had hij nog een signaal gegeven, waarop het jongetje stil ging staan. Verdachte meende te mogen veronderstellen, dat het zou blijven staan, totdat hij gepasseerd zou zijn, maar dit gebeurde helaas niet. Hoewel hij zóó sterk remde, dat hij al vóór de aanrijding begon om te vallen, kon hij de botsing toch niet meer voorkomen. Het ging alles zóó gauw in zijn werk, dat hij niet eens zag, dat het kind door den linkerkant van het stuur gegrepen werd. De President: „Vond u het niet onverstan dig onx dadelijk een duo-passagier mee te nemen op een motor, dien u nog niet kende?" Verdachte: „Het was xnisschien roekeloos. Maar ik was erg voorzichtig en was al bij het vertrek besloten, het kalm-aan te doen." De Officier achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd. Hij achtte drie dingen van dezen verdachte verkeerd. Ten eerste om met een snelheid van 45 a 50 K.M. te rijden terwijl het uitzicht- door een stilstaande auto belemmerd werd. Het komt niet te pas om dan zoo snel te rijden. Ten tweede kende hij den motor nog niet. Toch zag hij er niet tegen op om maar dadelijk een duo-passagier ïxiee te nemen door een heel drukke straat. Het zou beter geweest zijn als hij dit maar op een landwegje had gedaan. Ten derde pleit in zijn nadeel, dat hij niet dadelijk geremd had, toen hij zoo plotseling het kind gezien had. Men moet altijd heel voorzichtig zijn, wanneer kinderen zich op dén rijweg bevinden, want van kinderen kan men de meest onbereken bare manoeuvres verwachten. Verdachte had dus het zekere voor het onzekere moeten ne men en stil moeten blijven staan. Spreker eischte een hechtenïsstraf van veertien dagen. Verdachte, die niet verdedigd werd, meende i dat hij niet schuldig aan het ten laste gelegde was. De uitspraak werd bepaald óp Woensdag 29 Mei, des morgens half tien. (Adv. Ingez. Med.) O VERHEIDS- EN SEMI-OVERHEIDS BEDRIJVEN EN DIENSTEN. De onlangs opgerichte Vereeniging van comptabele ambtenaren bij de overheids- en semi-ovei-heidsbedrijvcn en diensten, hield bij Brinkmann in Haarlem haar eerste voor jaarsvergadering, die zeer druk bezocht was. In zijn openingswoord gewaagde de voorzit ter, de heer B. O. Slempels uit Den Haag, van de aanpassingsnoodzakelijkheid, waar door voor de openbare bedrijven een zoo efficient mogelijk beheer dringender dan ooit is geworden, gegeven de omstandigheid, dat de overheid de uitkeeringen harer be drijven niet missen kan, Ernstige bestudeering van de economie van het bedrijfsbeheer en degelijke opleiding van den jongen ambte naar voor hoogere functie achtte hij dan ook geboden. Hoe men hierover ook moge denken een feit is. zei spr., dat de ontwikkeling der dingen gaat in een richting waarin aan be kwame ambtenaren steeds meer behoefte zal komen. De vereeniging wil tot een en ander het hare in zoo groot mogelijke mate bij dragen, waarvoor steun van de overheid en uit de betrokken ambtelijke kringen niet kan woi*den ontbeerd. Na vaststelling van het huishoudelijk regle ment, werd besloten twee studiecommissies in te stellen, de eerste (aan welker arbeid ook de Vereeniging van Gemeente-Accoun tants deelneemt) voor de samenstelling van een overzicht der regelingen van het beheer der gemeentebedrijven en diensten, in 't bij zonder der financiën, me't eventueele con clusies daaromtrent; de tweede voor het uit brengen van een rapport over den stand der rationalisatie (mechaniseering en andere moderne methoden) bij de administraties van de overheids- en semï-overheidsbedrijven. Tot voorzitters dezer commissies werden aangewezen respect, de voorzitter der Ver eeniging en de heer A. M. J. Kruissink ad ministrateur van de Prov. Geldersche Electr. Mij. omtrent; de overige leden is nog over leg" gaande. De heer W. J. Hoogteyling. referendaris bij de Algemeene Rekenkamer hield daarna een voordracht over verantwoordelijkheid in 's Rijks financieel beheer. In de eerste plaats werd behandeld de verantwoordelijkheid voor het gevoerd financieel beleid en voor de juist heid of rechtmatigheid van het begrootings- beheei*, beide rustende pp de Ministers! Deze kunnen echter volgens onze Wetgeving des wege niet persoonlijk aansprakelijk worden gesteld. Vervolgens werd de verantwoorde lijkheid en aansprakelijkheid van comptabe len voor het beheer van Rijkskassen onder het oog gezien, terwijl spreker daarna het verschil in het licht stelde tusschen de aan- spi'akelijkheid van comptabelen tegenover de Rekenkamer en de ambtelijke verpïichtin; .tot. vergoeding ..van schade, berustende op het Rijksambtenarenreglement. Mede werd een overzicht gegeven van de gelden en waar den. welke geacht moeten worden bestand- deelen van de kas uit te maken. Tenslotte werd gemotiveerd waarom gelden, welke aan anderen toebehooren maar zich in de kas van een comptabele bevinde.n, evenals Rijksgeld aan de Rekenkamer moeten worden verant woord. Op deze lezing volgde een gêanimeerde ge dachten-wisseling. Tenslotte brachten de leden per extra-tram van de N.Z.H. éen bezoek aan de Flora te Heemstede. Het Voorbereidend Onderwijs Aantal leerlingen. In 1934 wex'd het voorbereidend onderwijs te Haarlem (er zijn 29 scholen) gevolgd door 2964 leerlingen, tegenover 3029 in 1933. Er wareix evenwel 230 leerlingen ingeschreven die geen plaats konden bekomen. Daaronder warexx er alleen reeds 100 die ingeschreven waren bij de voorbereidende school no. 7 in de Berkenstraat. Deze school is met de 100 leerlingen die haar nu bezoeken reeds ge heel bevolkt. 60 leei'lingen staan ook inge schreven voor de vooi-bereidende school no. 6 in de Ternatestraat INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. PERSONALIA. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden geplaatst in de navolgende beti-ekkingen: Af deeling Bouwkunde: G. L. Bothof, als teekenaar bij architect J. C. Dop. Overveen. J. W. Smits, als teekenaar bij de' Nederland- sche Heidemaatschappij. Arnhem. Afdeeling Weg- en Watex-bouwkunde: P. Groenhart, als opzichter bij den Provincialen Waterstaat- van Noord-Holland. H. Hesselink. als opzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland. J. S. R. Mullender. als op zichter bij Gemeentewerken van Nieuwer Amstel A. "van der Plas, als opzichter bij Pu blieke Werken Amsterdam afdeeling Haven werken. C. Roozing als toezichthebbende bij den sluisbouw bij den Rijkswaterstaat, district Amsterdam-Boven-Rijn I. J. M. J. Sandee. als opzichter bij aaxxxxemer W. H. Klos, Bloemen daal. B. A. Thedinga, assistent uitvoerder te Weesp bij de Nederlandsche Basalt Mij., H. Vroom, als opzichter 3de klasse bij den Pro vincialen Waterstaat van Zuid-Holland. Afdeelmg Wei-ktuigbouwkunde: S. Dijkstra, als assistent bij het Gemeente Gasbedrijf, 's-Gravenhage. C. C. W. de Hart-, als assistent bij het Bureau voor Toegep. Aero- en Hydro dynamica, Heemstede. K. W. Huizenga, als employé bij de N.V. Heemaf verkoopkantoor, Groningen. L. A. de Lange, als assistent bij de Luchtvaartdienst van het Dep. van Water- slaat. H. W. Morsman, als constructeur bij de Mach.fabriek Gebr. Stork en Co., Hengelo (O.). J. J. Poolman, als leeraar in natuur- en werktuigbouwkunde by de 3de Ambachts school, te 's-Gravenhage. G. G. Sanders, als assistent bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabriekeix IJmuiden, W. J. Wyrdeman, als technisch bediende en Ver tegenwoordiger bij A. Merens, Amsterdam. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS 99 zijn altijd r£ak. (Adv. Ingez. Med.). Het Openbaar Lager Onder wijs. De Afdeeling Haarlem van Volksonderwijs wekt per circulaire de ouders op, hun kinderen op de openbare school te plaatsen. Dit zal sinds 1920 weer de zooveelste vergeefsche poging zijn. Volksonderwijs weet wel, kan 't tenminste weten, dat de „eenheidsschool" de wonde is. waaraan het openbaar onderwijs in de steden wegkwijnt. Alle vereenigingen (Volks onderwijs. Ned. Onderw. Gen.. Bond van Ned. Ond. enz.) en alle partijen (S.D.A.P.. Vr. D. P. enz) weten het Is het dan niet zoixderlhxg, zeifs onverantwoordelijk, dat men aan de „eenheidsschool" vasthoudt? Die school ver vreemdt het Nederlandsche volk van het open baar onderwijs. Zelfs de openbare ondemvij- zers sturen er hun kinderen niet heen! Het bijzonder onderwijs heeft in de steden het openbaar onderwijs geheel overvleugeld. De ouders worden op de bijzondere school naar wensch bediend. Alle voorstanders van openbaar onderwijs dien.en te weten: 1. dat vele openbare onderwijzers sinds de invoering van de eenheidsschool in 1920 ont slagen zijn; 2. dat in 1935 en volgende jaren er weer on derwijzers ontslagen zullen worden; 3. dat de kans voor de jongeren, om bij 't openbaar onderwijs geplaatst to worden, steeds gei'inger wordt; 4. dat het openbaar U.L.O. en M.O. eerlang ook door 't bijzoxxder onderwijs voorbijgestreefd zullen worden. Kunnen alle partijen en alle vereenigingen, die voor 't openbaar onderwijs zijn, zich niet aaneensluiten, om pogingen aan te wenden, de „eenheidsschool" bij 't~ openbaar onderwijs opgeheven te krijgen? Er is nog wat te redden, er is nog gebied te heroverexi Men haxxdele spoedig! EEN VOORSTANDER VAN OPENB, ONDERWIJS. Zaterdag 18 Mei is de Reclasseeringsdag. Dien dag worden er door het geheele land collecten gehouden ten behoeve van het re- classeeringswerk. Dit werk dat zoo ontzagge lijk veel goeds doet door de hulp die het den ontslagenen gevangenen verleent, verkeert in financieelen nood, mede door de steeds ver mixiderde bijdrage die, voor dit toch zoo nood zakelijke werk uit de openbare kassen kan worden beschikbaar- gesteld. Daarom doet dit werk een beroep op het geheele volk. Wanneer ieder een klein offer brengt kunnen weer vele ontslagen gevange nen geholpen wordexv Koop daarom Zaterdag a.s. een speldje. Gij doet er eexx goede daad xnede! Comité van aanbeveling te Heemstede: Jhr. J. P. W. van Doorn, Dr. E. A. M. Droog. Dr. J. Laeyendecker. Dr. B. Ch. Ledeboer. Jonk- vrouwe W. van der Goes, Broeder F. H Jon ker. H. M. Fockens, I. DroogDeckers, N. Vos, N. Kubat-zBrugman, Ds. G. Barger. Namerxs het plaatselijk comité. P. J. M. LEDEBOER—STEVENS. men aan den Vrouwen Vredesgang in Den Haag. Vertrek 2.30 uur van het Malieveld. Aanmelden: Groote Houtstraat 31 (Vredes- winkel), Kleverlaan 162, Van Hogendorpstraat 3, Vijver-laan 8, Gai'enkokerskade 31rood. Men kan zich, zonder aanmelden ook bij den stoet aansluiten, mits voorzien van een witte bloem. Retour N.Z.H. Tram f 1. Vertrek Halte Den Hout 12 uur, van Soendaplein 11.30 uur. Zaterdag ook kaarten in de trams bij den conducteur, zonder voorafgaande aanmeldixxg. HET BESTUUR VAN DEN INT. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VF.iJHEIP v. Hogendorpstraat 3, Haarlem. Aan de Vrouwen! Dooft, dooft den haat! Ontsteekt, ae liefdevuren! Waar Vx'eed' zijn woonstée bouwt mag nimmer haatvuur wóen Dooft, dooft den haat, de menschheid telt reeds d'ux-en;' Blijft Vrede waarlijk hier? Welk God'lijk vizioexx! Verspert hem niet den weg. O, koestert hem. den Vrede, Hij blijft, waar 't liefdevuur verteerd heeft wrok en haat. Leedt gij te veel?Dan rijz' bij u de bede Dat niemand lijd' als gij, door wond die oorlog slaat. Op vrouwen op! Laat liefdevuren branden! Is 't hart niet ruimer dan de grenzen van een Staat? Eén vriendschapsband omvatte alle landen;* Laat mannen broeders zijn! Dooft gij den haat. C. TH. M. BOON. Beroep op de Vrouwen. Uit een toespraak van Briand te Gourdon (Z.-Frankrijk) in Juni 1931. Er zijn mannen, die den vrede willen hand haven op eeix buitengewoon gevaarlijke ma nier: door de methoden en middelen van het verleden. In werkelijkheid hebben deze methoden en middelen altijd tot oorlog geleid en wat nu noodig is, is door alle middelen den oorlog vermijden. Geleerden strijden er dagelijks voor, ons te verlossen van tuberculose exx kanker. En zou dan de oorlog, de afschuwelijke oorlog, het eenige kwaad zijn, waar de menschheid mach teloos tegenover staat? Neen, zeker niet! Ik kan het niet gelooven. Het is op den steun van de vrouwen, dat ik reken, op de vrouwen ver laat ik mij. Zoolang de vrouwen met ons zijn. zoolang zij haar Vaderland beschermen, haar echtgenooten, broeders en kinderen, zoolang zij uit de goedheid van haar hart al haar krachten inspannen om de menschheid te verdedigen tegen de afgrijselijkheden van den oorlog, is onze zaak in goede handen. Ik smeek haar dus, om onze zaak nooit te verlaten. Op haar moeten wij blijven rekenexx. om onze groote beweging te schragen; tot haar wexxd ik mij in dit plechtige uur." Overgenomen uit „The Paris Pact" (Het Briand-Kellogg-Pact)een brochure van de Wereld-Uxxie van Vrouwen voor Internatio nale Overeenstemming. Een welsprekender be roep op de vrouwen dan dit van den grooten Franschen strijder voor den vrede is nauwe lijks denkbaar. BEROEP OP DE MANNEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Mannen en Vaders. Wij vragen U, stelt Uwe Vrouwen en doch ters op IS Mei in de gelegenheid deel te ne Als 't kindje binnen komt.--. Een oude regel uit een ouderwetsch vers van een even ouderwetschen dichter? Misschien naar den vorm; maar zeker niet naar den in houd. Want de ontroering, die ons ouderen bevangt bij 't zien van 't heel jonge kind. dat xxog zoo argeloos en vertrouwend ons tege moet komt. is van alle tijden, en door alle eeuwen heen. Van de vroegste geschiedenis af hebben dichters die ontroering onder woordeix trachten te brengen. Onder degenen, wien dit bijzonder gelukt is, heeft Victor Hugo ons met zijn „Lorsque l'enfant parait" een stukje echte poëzie nagelaten en zich bij ouders en grootouders onsterfelijk gemaakt, terwijl de mooie Nederlandsche vertaiixxg van Beets zal blijven voortleven als zijn andere werk in vergetelheid zal zijn geraakt. Immers ook nu is 't nog precies als vroeger: „Als 't kindje binnenkomt, lacht heel het huisgezin, allen haalt het met een lachje exx zoete woordjes ixx." Ook xxu kunnen we in het ern stigste gesprek verdiept zijn over wetenschap en kunst, over plicht en vaderland, staat of godsdienst maar plotseling wordt dit lachende gestaakt. Waxit.... ,,'t Kindje komt hinnexx!, vaarwel kunst, godsdienst, staat! 't Wordt kusjes voor den mond en kneepjes in de wan gen. En hobbelen op de knie en jok en kinder praat In de laatste dagen is er een kindje bij iedereen binnengekomen, wel niet in levenden lijve, maar als de bekoorlijke afbeelding er van, die de gezameixlijke vredébaiiden in öui- zexiden exemplaren hebben lat'en.;verspreiden. En met de gedachte aan dat oude gedichtje ben ik overtuigd, dat niemand, die de plaat in zijn brievenbus heeft gevonden, haar dadelijk ruw in elkaar heeft gefrommeld en in de prul- Iemand gegooid. Ongetwijfeld zal een ieder en zeker zullexi alle vrouwen exx moeders een oogenblilc onder de bekoring vaix 't lieve, aan trekkelijke gezichtje zijn gekonxexx exx mis schien zullen zeer velen er toe gebracht zijxx, ook te lezen, desnoods met een zucht, wat die Vrouwexx-vredebondexx nu al weer te vertellexx hebbexx. Ook dit khxdje, zoo modern als 't er uit ziet ixx zijn tricot kruippakje kijkt met de zelfde groote. vriendelijke oogen oixbevangen de wereld aan als alle axxdere baby's van alle vroegere eeuwen: maar in welk eexx 'wereld is het terechtgekomexx! De Engelsche staats man Baldwin heeft haar een paar wekeix ge leden een krankzinnigengesticht genoemd en het schijxxt, dat deze vergelijking bij velen in druk heeft gemaakt gelukkig, te oordeelen xxaar de tallooze keeren, dat ze overal wordt aangehaald, 't. Komt mij zoo voor, dat de uit drukking xxog te zwak is, om den toestand te teekenexx exx in zekeren zixx belecdigend voor de arme zixxneloozexx die ixx de nxeeste gevallen zich zelf 't meest benadeelen exx ten over vloede nog onbewust zijn van wat ze bedrijven. Maar, daar er door intelligexite meixsclxen uit win- of heersch- of eerzucht bewust op oorlog wordt aangestuurd, daar de wetenschap zich verlaagt, om te studeeren op de middelen, om de menschheid zoo snel mogelijk en steeds op wreeder wijze te verdelgen, lijkt mij dat in deze wereld alle duivels uit de hel zijxx losge broken. een wereld waarover wij ons diep, lxeel diep hebbexx te schamexx. Eix wie in de ver wachtende. argelooze oogen van het kind heeft gekeken en dat oogenblik van groote zachtheid heeft gevoeld, die ontkomt xxiet aan een diep schuldbesef, dat wij 't in zulk een wereld moeteix latexx opgroeien exx xxiet alles ixx 't werk stellen, om deze toegankelijker te maken voor oixze idealen. Ik wil niet in herhaling vexwallexx van wat men iederen dag ixx deze kolonxmexx kan lezeix van de velen, die gelukkig de gelederen der pacifisten korneix versterken en in wie de ge dachte brandt: „Zoo xnag 'I, niet langer, de oorlog moot weg!" Ik wil er alleen even aaxx herinneren, dat Haarlem op dit gebied een xxaanx te verliezexx heeft en dat we dus moe ten zorgen, den Vrouwen-Vredesgang op Za terdag 18 Mei, waarvoor 't Kindje uw aaix- dacht vroeg, zoo indrukwekkend mogelijk te doexx zljix. Reeds in 1915 zagen vrouwen uit de geheele beschaafde wereld kans, om in Dexx Haag ondanks reusachtige verkeersmoeilijk heden. op een congres bijeen te koxxieix. en daar te protcsteereix tegen den oorlog, waarbij tegelijkertijd de Internationale Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid werd opgericht. Toen was 't reeds Haarlem, dat een heel bclangxüjk con- thxgent aaxx bezoeksters opleverde eix 't be hoort tot mijn gelukkigste herinneringen, dat ik in 't rapport over de deelneemsters van onze stad, uit Den Haag mocht vernemen: Haar lem heeft eexx pluim verdiend. Helaas, velen zijn reeds heengegaan, want de meesten van ons waren al niet jong meer; maar zij, die aan dit congres een werkzaam aandeel hebben genomen, zij zijn de anti- oorlogsgedachte trouw gebleven cn hebben een jonger geslacht ervoor weten op te voeden. En bij alle gelegenheden was Haarlem vooraan in den strijd voor Vrede door Recht: bij 't ontwapenings-petitionnement aan Henderson, waarbij Deventer en Haarlem 't grootste aan tal handteekenïixgexx inbrachten: bij den Vrouwen-Vredesgang van verleden jaar toen er alleen uit Haarlem 1000 vrouwen in den stoet meeliepen en de presidente van den Ix> tex-nationalen Vrouwenbond schertsend op merkte. dat Haarlem een broeinest van paci fisme was. Moge het ook nu de traditie ge trouw blijven! TH. THIELWEHRBELN,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7