NEDERLAND-ENGELAND. s Onder heel moeilijke omstandigheden winnen de Engelschen met slechts 10. Schitterende wedstrijd op een glad veld en in een voortdurenden regen. DE WEDSTRIJD. KON. NED. VOETBALBOND DE USTSL4GEM. RAMJJSTJES. ffrXKïTDKÜ 20 h "k x k t: b $rs d" s b r x rs Prinses Juliana onder de toeschouwers. P. Als er ooit een voetbalwedstrijd lang en met toenemende spanning is verbeid, dan was het die van Zaterdagavond tusschen En geland en Nederland. Duizenden, tien duizen den hadden het zich voorgesteld: een wind stille vooravond in de heerlijke Meimaand, met een tusschen-in temperatuur, dat wil zeggen prettig om te voetballen, maar ook behagelijk om er in een zomer jas naar te zitten kijken, droog natuurlijk en een stampvol stadion in hoogspanning het nationale elftal aanmoedi gend tegen de hoogeschool artiesten van het voetbalspel, de keur der Engelsche beroeps voetballers. Zoo ideaal is het helaas niet geworden. Het is weieens slechter weer geweest bij een inter landwedstrijd, zooals een paar jaren geleden tegen de Belgen in hetzelfde Stadion, maar het was toch slecht genoeg met dien voortdu renden Meiregen, die ons misschien grooter maakte, maar vooral ook steeds natter en die het volslagen onmogelijk maakte, het spel in de fijnste puntjes te beoefenen. Dat het niet temin een zeer interessante wedstrijd is ge worden, danken wij aan de werkelijk fameuse technische kwaliteiten van de Engelschen en aan den enthousiasten tegenstand, die onze oranjeploeg ook ditmaal weer tegen een tech nisch volmaakter tegenpartij bood. De Engelschen maakten op dit glibberige terrein ook veel fouten en hun schieten was vaak bepaald zwak, maar zij vertoonden een spel, dat duidelijker dan ooit tevoren gebeurd is, de tekortkomingen van onze ploeg in het licht stelde. Zij gaven een keurige demonstra tie van hoe men den bal het werk kan laten doen en wat eigenlijk de ware beteekenis is van positiespel .In de eerste helft vooral viel het op, dat de onzen veel en veel meer moes ten loopen dan de Engelschen, terwijl dezen toch bijna voortdurend het spel beheerschten Het had er af en toe wat van, of de profs zich in deze periode bepaalden tot een afmattings tactiek, om later in de tweede helft te gaan oogsten tegen een vermoeide tegenpartij. Het leek ook, of zij het niet de moeite waard acht ten zich bijzonder in te spannen. Maar wie goed keek, zag, dat deze indrukken mislei dend waren. De Engelschen werkten wel dege lijk met alle kracht op doelpunten, maar zij gebruikten hun krachten anders, economischer Zij liepen vooral, als zij den bal niet hadden en wanneer zij hem dan kregen, konden zij het veel kalmer aan doen. Zij wisten, dat de medespeler, die het gunstigst was opgesteld om den bal te ontvangen, ook altijd vrij stond en op de ontvangst bedacht was, terwijl onze spelers zich vrij moesten maken, wanneer de bal reeds naar hen toegespeeld was. Oranje kreeg een prachtige voetballes, ook al was deze niet van zoo hoog gehalte, als bij betere weers omstandigheden mogelijk was geweest. De Engelsche achterhoede maakte ongetwij feld een grootscher indruk dan de voorhoede. Voor onzen aanval was er in den regel een voudig geen doorkomen aan, ook al doordat Smit en Drok een groot deel van den wedstrijd wel wat al te veel achterbleven en dan niet op tijd in de voorhoede konden zijn, om mee te werken aan den aanval. Bakhuys werd als een schaduw bewaakt door den spil Barker, terwijl de Engelsche backs zich zoo meester lijk opstelden, dat onze aanvallers zich feitelijk nooit een behoorlijke kans konden scheppen. De Engelsche aanval bestond wel uit vijf han dige spelers, van wie Boyes de ster bleek te zijn, maar met hun samenspel bereikten zij niet veel. Het eenige doelpunt was een staaltje, maar dan een bijzonder knap, van waar op- portuniteitsvoetbal, doch overigens was de afwerking van hun aanvallen niet het sterke punt. Talrijke schoten waren slecht gericht, slechts een viertal was bijzonder gevaarlijk voor Halle, die echter een wedstrijd speelde, zooals wij nog nooit van hem hebben gezien. In dezen vorm doet de Deventenaar voor geen enkelen doelman uit het verleden, de Göbels en van der Meulens incluis, onder. Dat was prachtig, maar als wij hem genoemd hebben, mogen wij Galdenhoven niet vergeten. De D. W. S.'er was ditmaal de groote man in de achterhoede, sneller, resoluter en vooral vei liger dan zijn buurman van Run. die zich in zijn 25sten wedstrijd toch ook als een leeuw weerde. Voor hen speelden Anderiesen en Paauwe in de eerste helft, van Heel vooral in de tweede ook bijzonder goede partijen. En onze aanval? Daarin is vooral Drok ons zeer meegevallen. Hij werkte minstens zoo hard als Smit en dat zegt wat. Onbevreesd en onvermoeid was hij voortdurend in actie en hij was overigens de speler, die het meest met moeder aarde in contact kwam, waardoor zijn witte broekje tegen 't einde een groote mod dervlek was. Bakhuys werd te zwaar gedekt, om zijn spel ten volle te kunnen ontplooien en hij probeerde het in de tweede helft met vele verre schoten, waarvan echter slechts een. dat juist naast ging, van de bekende felheid was. Mijnders viel ons niet mee, Wels deed vele goede dingen. Het was een wedstrijd in welks eerste helft de oranjeploeg de Engelschen in bedwang wist te houden en in welks tweede gedeelte zij door hardnekkig volhouden een zege van een afmeting als de Engelschen toch zeker ver wacht zullen hebben, wist te voorkomen. Als aanvoerder Hapgood zegt. dat Halle vier of viif zekere doelpunten heeft gered, dan moge dit een verdiende pluim voor onzen keeper zijn. maar dan doet de Engelschman geen recht aan de prestaties van de overige Nederland se he spelers en doet hij het ten onrechte voor komen, of de verwachte groote Engelsche overwinning slechts door een hinderpaal werd belet. Wij hebben zoo'n idee, dat den Engelschen de tegenstand, in dat kleine landje ondervon den, lang niet is meegevallen. Een Engelsch vertegenwoordigend elftal van de beste beroepsspelers, dat zich. ook volgens de Engelsche leiders zelf, ten volle heeft ge geven, kon maar met 10 van onze amateurs winnen. Dat is de conclusie, waarop onze elf spelers trotsch mogen zijn. Het Nederlandsche voetbal is nooit kraniger uit een zege tevoor schijn gekomen, dan uit deze nederlaag, die overigens als juiste weergave van het spel- beeld, geen zege en ook geen gelijk spel had mogen zijn. Scheidsrechter Dr. Bauwëns roept de beide aanvoerders tot zich voor den toss. De Engelsche captain raadt goed. Hij laat zijn team met wind en regen in den rua spélen. De elftallen stellen zich als volgt op NEDERLAND: Halle, Caldenhove, Van Run, Paauwe, Anderiesen, Van Heel, Wels, Drok, Bakhuys, Smit, Mijnders. ENGELAND: Boyes, Westwood, Richardson, Eastham, Worrall, Burrows, Barker, Gardner, Hapgood, Male, Hibbs. Té negen minuten over zes brengt Bakhuys den bal aanu het rollen. Onze voorhoede trekt even naar voren, doch de bal gaat over de outïljn. Een tweede Hollandsche aanval eindigt door offside. Dan bezorgen de Engelschen ons de eerste rilling, als door een goede pass van hun mid denlinie onze verdediging verschalkt wordt. Richardson komt alleen voor Halle te staan, die uitloopt. De Engelschman is het eerst bij den bal, maar schiet over onzen keeper heen, gelukkig te hoog. Dit is het eerste gevaarlijke moment voor het Nederlandsche doel. Als de profs even later opnieuw gevaarlijk voor ons doel komen, grijpt Caldenhove resoluut in. Dan is Holland weer even in den aanval. Wels brengt den bal op; de eerste corner op het Engelsche doel is het gevolg. Hibbs slaat den bal het veld in. Er is dan zes minuten gespeeld. Bij een Engelschen aanval komen zoowel Westwood als Wels ten val, doch na verzorgd te zijn zetten zij beiden het spel voort. Het blijkt intusschen, dat de gladheid van het veld beiden partijen parten speelt. De bal vertoont soms een wonderlijk effect, waartegen de beste controle niet veel helpt. Van een groot overwicht van een der teams is voorloopig nog geen sprake, al valt het wel op, dat de Engelschen beter plaatsen en zich uitstekend opstellen. Boyes, de linksbuiten der profs, blijkt verrassend snel te zijn. Bij een keurig doorgevoerden aanval der Engelschen redt Caldenhove, doch de bal komt naar het Nederlandsche doel terug. De Engelschen for- ceeren, na ruim een kwartier spelen, hun eerste corner op het Hollandsche doel. Deze Scheidsrechter Dr. BAUWENS. wordt echter slecht door Boyes genomen; de bal belandt tot veler verbazing op het net. Bij een snellen Hollandschen aanval krijgt Mijnders d>an de eerste fraaie kans, als de En gelsche verdediging gepasseerd is, doch hij schiet in de handen van Hibbs. Even latei- heeft zijn schot evenmin succes. De Engelschen komen nu beslist in de meer derheid; hun aanvallen zijn gevaarlijker dan die der onzen. Met afgemeten tikjes gaat de bal van den een naar den ander en het is voor Nederland gelukkig, dat het schot ook bij de tegenstanders niet bijzonder goed is. Op een voorzet van Boyes kopt Richardson hard in, doch Halle is op zijn post en weet den bal cor ner te stompen. Deze hoekschop wordt naast gekopt. Na een schot van Wels, waarmede Hibbs geen moeite heeft, ontstaat de derde corner op het Nederlandsche doel, die een ernstige scrim mage ten gevolge heeft. Dan komt er weer wat opluchting; Anderiesen plaatst fraai naar Mijnders, doch diens voorzet wordt onder schept. Na een nieuwen hoekschop op ons doel blijft Van Run liggen, maar ook hij is weidra weer van de partij. In de 24ste minuut lost Westwood een hard schot, dat door Halle op schitterende wijzi wordt gestopt. Enkele Hollandsche aanvallen worden in de kiem gesmoord door Male en Hapgood, die een hechte verdediging vormen. Niet het minst door toedoen van de goed opgestelde Engelsche middenlinie wordt een krachtige druk op het Nederlandsche doel uitgeoefend: bijna voortdurend zijn de profs aan het woord. De snelle Boyes snelt af en toe met den bal geheel naar het midden en geeft zijn binnen- trio een goede kans, waarvan echter niet ge profiteerd wordt. In de Nederlandsche middenlinie speelt Anderiesen zeer verdienstelijk. Caldenhove redt opnieuw als het Nederlandsche doel na ruim een half uur spelen weer in ernstig ge vaar komt. Dan krijgen onze jongens weer een paar kansjes, doch een voorzet van Smit mislukt door de gladheid van het veld; bij een volgen de doorbraak van onze voorhoede grijpt Male met succes in. Eenige Hollandsche spelers blijken de bezwaren van het slechte veld niet al te best te boven te kunnen komen; het plaatsen is vaak slecht. Bakhuys wordt op voor trc "ijke wijze ge schaauwd door den Engelschen spil Bar ker. Mooi werk van Halle. Negen minuten voor de rust schiet West wood in vrij goede positie naast; dan is het Halle, die een bij na zeker doelpunt voorkomt. Boyes brengt den bal op, zwenkt snel naar bin- Halle. nen en lost een ver vaarlijken schuiver in den uitersten hoek. Doch Halle springt als een kat op den bal en heeft het gevaar op waarlijk schitterende wijze bezworen. Dan tracht Mijnders voor te zettene maar zijn voorzet wordt door Male onderschept. Uit een vrijen schop wegens hands kopt Eastham naast. Dan is het Richardson, die den bal uit stekend van Barker krijgt en die op het Hol landsche doel toerent. Caldenhove redt op nieuw door hem den bal voor de voeten weg te tippen. Vijf minuten voor de rust schiet Boyes van den linkervleugel uitstekend in; Halle is echter wederom op zijn post; hij houdt ook dit las tige schot. Dan komen de Hollanders weer enkele ma len voor het Engelsche doel, doch Hapgood en Male wenden alle gevaar af. Bakhuys krijgt den bal goed van Drok aangegeven. Het schot van den Zwollenaar faalt. Enkele minuten voor de rust zijn nog te spe len, als Boyes een uitstekende kans krijgt, na dat de Nederlandsche verdediging gepasseerd is. Hij schiet hard in, Halle weet den bal cor ner te stompen. De hoekschop wordt goed ge nomen, doch onze doelverdediger slaat den bal het veld weer in. Even daarna is het rust. Rust 00. Zoo is het Oranjeteam er dan in geslaagd, tegen den wind en regen in de score in de eerste helft blank te houden. Inderdaad een hoop gevende omstandigheid! Het publiek is dan ook nog steeds in de beste stemming, ondanks den regen, die eer der heviger dan minder wordt en die het veld geheel doorweekt. Het publiek kort den tijd door het zingen van „Wij zijn niet bang!" Niemand die dan ook wil twijfelen aan den moed dergenen, die uren lang reeds in den re gen zitten en staan! De tweede helft. Als de Engelschen en Nederlanders weer in het veld verschijnen, worden zij zoo mogelijk nog hartelijker dan voor den aanvang, toe gejuicht. Het wekt bevreemding, dat onze jon gens geen droge kleeding hebben aangetrok ken. Bemodderd en nat beginnen zij vol moed aan de tweede helft. Zou het inderdaad gelukken, tegen de ge vreesde Engelsche professionals een gelijk spel te bereiken? Maar al te spoedig zou blijken, dat die onvitting toch wat te optimistisch was. Engeland neemt de leiding. Nadat de eerste aanval van Holland mis lukt is, brengt Boyes snel op. Hij komt even in duel met Bas Paauwe en wint dat. De En gelsche linksbuiten zwenkt handig naar bin nen en geeft keurig over aan Worrall, die van dicht bij den bal slechts voor het inschieten heeft (01). Een schot, dat voor Halle on houdbaar was. Dit wekt even teleurstelling, maar men geeft in het Hollandsche kamp de hoop niet op. Na den aftrap zijn de Engelschen opnieuw gevaarlijk in den aanval, doch de bal wordt te ver naar voren gespeeld en gaat uit. Als onze middenlinie even faalt, moet Caldennove weer als redder optreden, hetgeen hij goed doet. Bakhuys geeft bij een Hollandschen aanval den bal uitstekend aan Wels; de voorzet van den kleinen rechtsbuiten is echter iets te hard, waardoor ook deze kans verkeken is. Dan krijgt Mijnders den bal eenige malen goed toege speeld; de Dordténaar faalt echter. Het heeft dan den schijn, alsof Bakhuys min of meer wanhoopt aan het samenspel der Ne derlandsche voorhoede, want hij probeert het eenige malen met zeer verre schoten, die na tuurlijk bij een doelverdediger als Hibbs geen schijn van kans hebben. Men krijgt den indruk, dat de Hollandsche voorhoede vaak iets te ver achter blijft, waar door bij het naar voren spelen door de mid denlinie, de Engelsche verdediging ruim schoots den tijd heeft om in te grijpen. Ook Anderiesen probeert het met een ver schot, evenmin met succes. Toch kan niet gesproken worden van een groote meerderheid der Engelschen in het veld. Er zijn perioden, waarin de partijen be hoorlijk tegen elkaar opwegen; alleen zijn de Engelsche aanvallen bijna steeds gevaar lijker. Na goed opgebracht te hebben, geeft Wor rall een voorzet, die langs het Hollandsche doel vliegt. Even later krijgt Bakhuys den bal in iets beter positie; zijn schot gaan juist naast. Bij de Engelsche aanvallen, die nu vol gen is het opvallend, hoe gemakkelijk nu en dan de voorhoede der gasten door de Neder landsche verdediging zigzagt, doch even opval lend is weer het gebrek aan schot bij de pro fessionals, want de bal wordt vaak naast ge schoten. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, geeft Bakhuys goed dooi' aan Mijnders, die doorloopt en een hoekschop forceert. Na een pass van Anderiesen lost Bakhuys een schui ver, die echter in de veilige handen van Hibbs belandt. Een vrij schop, door Van Heel geno men, wordt voor de voeten van een Engelsch man geplaatst. Na 24 minuten brengt Wels den Engelschen rechtsback Male in het nauw, doch de bal verdwijnt via een Hollandschen voet over de achterlijn. Door het goede opstellen der Engelsche ver dediging is het een zeldzaamheid, als de Hol landers in goede positie voor het Engelsche doel komen. Bakhuys blijft volharden bij het schieten uit de verte. Een gevaarlijke aanval der Engelschen wordt door offside onderbro ken. Anderiesen geeft dan den bal goed door in de richting van Mijnders, doch deze laat hem weer over de lijn rollen. Er is nog een kwartier te spelen als Worrall voorzét en Richardson een uitstekende kans biedt. De Engelsche midvoor faalt echter; zijn schot gaat naast. De regen blijft intusschen onverminderd neerstroomen; vele toeschouwers verlaten reeds het Stadion. Inderdaad was er geen zeer fraai spel te zien, doordat het uiterst gladde veld een volledige balcontröle onmogelijk maakt. Er volgen enkele Nederlandsche aanvallen, docht Hibbs krijgt nog steeds geen moeilijk werk te doen. In het laatste kwartier komen de Oranje-jongens feller opzetten; en de aan vallen worden veel talrijker. Er is nog acht minuten te spelen, als Wels den bal goed voor het Engelsche doel plaatst. Doch Mijnders, die hier een uitstekende kans krijgt, schiet van dichtbij over. Een kreet van teleurstelling ont snapt het publiek, doch reeds is de bal weer naar den anderen kant verhuisd. De Engel sche rechtervleugel snelt op het doel van Halle af; onze doelverdediger werpt zich moedig voor de voeten van Eastham en bezweert daar mede het gevaar. Twee minuten voor het ein de zet Wels keurig voor, maar het schot van Bakhuys faalt. De laatste kans, In de laatste minuut komt dan nog de kans van den dag voor het Oranje-team. Wels krijgt op den rechtervleugel den bal vrij; hij passeert Hapgood en stormt op Hibbs af, doch deze, snel uitloopend. weet op het laatste mo ment het leer voor de voeten van onzen rechts buiten weg te tippen, zoodat ook deze laatste en fraaiste kans verkeken is. Enkele seconden later fluit dr. Bauwens het einde. Mijnders. De met zooveel spanning verbeide strijd heeft een schrale, maar verdiende 10 over winning voor de Engelsche professionals ge bracht. Hoewel het publiek op een gelijk spel had gehoopt, verlaat het toch in een montere stem ming in den staag neervallenden regen het veld. Prinses Juliana, die den strijd tot het einde toe heeft bijgewoond, klapte na afloop enthou siast in de handen. Anderiesen. H. V. V. en H„ Bo S. moeten een beslissingswedstrijd spelen om een plaats in de eerste klas. Spartaan II promoveert naar de reserve le klasse. Be verwijk bijna derde-klasser. De Kennemers schakelen For- tuna uit. Haarlem verliest voor de tweede maal in de na- competitie van N. A. C. Ook de Stormvogels zijn uitgebekerd AFDEELING I promotie dorde klasse.:' HerculesDe Volewijckers 40 H. V. C.Vriendenschaar 02 Promotie vierde klasse: AmstelA. P. G. S. 3—2 Promotie reserve tweede klasse: W. F. C. 2De Spartaan 2 13 AFDEELING II Promotie tweede klasse: H. V. V.—O. D. S. 5-4 Promotie derde klasse: De KennemersFor tuna 20 V. O. C.De Hollandiaaai Gi AFDEELING III Tweede klasse A: HengeloPhenix Tweede klasse B: N. E. C.—Rheden 6Ht AFDEELING IV ■Promotie 'tweede klasse? RoermondWillem n 2—3 Middelburg—Palemig 53J AFDEELING V Promotie tweede klasse? HoogezandFrisia 23 Om den Ned. Voetbalbeker. StormvogelsP. S. V. 22 JulianaBlauw Wit 2iEL1 Na-competitie nummers twee: HaarlemN. A. C. 3 HeradlesG. V. A. V. 1—Q AFDEELING I. Promotie reserve tweede klasse: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Spartaan II 4 3 0 1 6 11—3 1.50 W. F. C. H 4 12 14 9—10 1.— H. F. C. H 4 0 2 2 2 6—13 0.50 Promotie vierde klasse: Beverwijk 2 2 0 0 4 111 2.— Amstel 3 1 0 2 2 4r—8 0.67 A. P. G. S. 3 1 0 2 2 5—11 0.67; AFDEELING II. Promotie tweede klasse H. B. S. (a) 4 2 115 12—8 1.25 H. V. V. (a) 4 2 1 1 5 9—8 1.25 O. D. S. 4 0 2 2 2 8—13 0.50 (a) H. V. V. en H. B. S. moeten een beslis singswedstrijd spelen voor een plaats in de eerste klas. Promotie derde klasse: Kennemers 3 2 0 1 4 63 1.33 U. V. S. 3 2 0 1 4 4—3 1.33 Fortuna 4 1 0 3 2 2—6 0.50 AFDEELING IV. Promotie tweede klasse Roermond 4 2 1 1 5 9—5 1.25 Willem II 4-2115 7—6 1.25 Middelburg (a) 4 1 2 1 4 63 1. Pelemig 4 0 2 2 2 4—13 0.50 (a) Middelburg heeft een protest tegen Wil lem II ingediend. AFDEELING V. Promotie tweede klasse (Eindstand) Hoogezand4 3 0 1 6 95 1.50 Frisia 4 12 14 6—7 1.— De Kooi 4 0 2 2 2 5—8 0.50 Na-competitie nummers twee. N. A. C. 5 4 0 1 8 12—8 1.60 Haarlem 4 2 0 2 4 10—9 1— Heracles 5 2 0 3 4 9—6 0.S0 G. V. A. V. 4 J 0 3 2 7—15 0.50

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10