Moeilijkheden met hypotheken. Toekomstvlucht. Hei Befaugtijltsie 55e Jaargang Nd, 15921' Verschijnt 3ageIijEs, Behalve öp Zon- èri Feestdagen Maandag 20 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOIVL UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De meening van een makelaar. In ons nummer van Zaterdag plaatsten wij een interview met een notaris over de moei lijkheden die zich met hypotheken voordoen in verband met de daling van de waarde van vaste goederen. Nu geven wij het woord aan een bekend makelaar. Inderdaad zoo zei deze de waarde van de huizen, winkels en. villa's is zeer sterk gedaald. De veiling van j.l. Donderdag avond in 't Notarishuis is daarvan nog een bewijs. Daar zijn twee heerenhuizen in de Boekenrodestraat (Bosch en Vaart) verkocht voor ruim 5 1/2 duizend gulden per stuk. Dat is toch feitelijk geen geld. huizen brengen nog f 750 aan huur op. Maar al wordt die huur tot f 600 verlaagd, dan wil dat zeggen, dat die verlaagde huur nog meer dan 10 pet. van de koopsom bedraagt. Het oude Winkelpand van Vroom en Drees- mann hoek Korte en Lange Veerstraat, dat met weinig kosten te verbouwen is tot twee winkels, bracht Donderdagavond maar f 19800 op. Voor zoo'n groot pand in het. centrum der stad is dat al zeer weinig. Als ik het voor de veiling had moeten taxeeeren zou ik toch zeker een bedrag tusschen de f 25000 en f 30.000 genoemd hebben Feitelijk is het voor taxateurs thans zeer moeilijk een schatting te maken. De eenige basis zijn de prijzen die op een veiling ge maakt worden. Daarom hebben zulke lage prijzen een zeer ongunstigen invloed op de huizen-markt in het algemeen. Dit heeft weer een terugslag op de hypothe ken. Door de daling van de waarde zijn vrij wel alle hypotheken veel te hoog Daarom komt het niet meer voor, dat een hypotheek die afloopt, zonder meer verlengd wordt. Er wordt steeds een hertaxatie van het pand geëischt. Ik behoef u niet te zeggen, dat die veel lager wordt. Als er 10 huizen op een rij staan en één huis wordt in de veiling voor een lagen prijs verkocht, dan wordt in lxet algemeen door taxateurs aangenomen dat die veilingprijs ook de waarde is van de overige 9 huizen. Bij hernieuwing van een hypotheek zullen de eigenaars van die 9 huizen dus rekening moeten houden met het feit, dat zij slechts 2/3 van de verminderde waarde als hypotheek krijgen. Voor vele winkeliers die In eigen panden zitten, is die waardevermindering ook nood lottig.' Zij staan als hun hypotheek ver nieuwd moet worden voor ontstellende moeilijkheden. Ik heb van gevallen gehoord dat een winkelier f 15.000 of f 20.000 van zijn hypotheek moest aflossen. Wat dit in een crisistijd beteekent behoef ik niet nader toe te lichten. Daarbij komt nog, dat er banken zijn die voor de vernieuwing der hypotheek, hoewel zij daarvoor zelf geen noemenswaardige kos ten hebben. 1 pet. provisie rekenen. Voor een hypotheek van f 30.000 is dat f 300. En daarbij komt dan nog f 60 of f 70 voor de hertaxatie van lïet pand. Het zou zeker aanbeveling verdienen dat de banken deze kosten verlaagden. Bij ver lenging van hypotheken door particulieren verleend wordt die 1 pet. provisie meestal niet berekend. Het is absoluut noodig. dat de hypotheek, verstrekkers bij verlenging van hypotheken soepel te werk gaan. Anders vallen er vele slachtoffers en bij executie is de kans groot dat zij zelf ook stroppen krijgen. In som mige gevallen zal men. in eigen belang, bij de lste verlenging van de hypotheek niet angst vailig moeten vasthouden aan 2/3 van de thans geschatte waarde. Zoo mogelijk kan de verlaging in étappes bereikt worden. Ook met gedwongen aflossing zal men soepelheid moeten betrachten. De Kamer van Koophandel heeft een com missie benoemd om bijstand te verleenen aan middenstanders die door hun hypotheek in moeilijkheden verkeeren. Maar het zijn niet de winkeliers alleen die zulke moeilijkheden moeten doorworstelen. Laten wij eens het oog richten naar de buitengemeenten. De waarde van de villa's in Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Heemstede is ook zeer sterk ge daald. In vele gevallen zal de hypotheek hooger zijn dan de thans geschatte waarde. Als de eigenaar geen kapitaal-krachtig man is, zal hij veel zorgen hebben om bij 'n ver lenging van de hypotheek een gat van dui zenden guldens te stoppen. Mijn ervaring is, dat hypotheekbanken in hun eigen belang, als het eenigszins verant woord is, soepelheid betrachten. Verzekerixxgs maatschappijen en pensioenfondsen, die ook veel met hypotheken werkten, zijn evenwel aan banden gelegd. Zij staan onder toezicht van de Verzekeringskamer en die eischt, dat de hypotheken beperkt blijven tot 2/3 van de waarde der panden. Er zou veel voor te zeggen zijn, als een regeling getroffen zou kunnen worden voor de vermindering van de hypotheken die te hoog zijn. De regeering wil nu de hypotheek renten verlagen. Zou het niet mogelijk zijn de verdichting op te leggen dat de houder van een hypotheek die te hoog is verplicht wordt het bedrag dat hij bespaart door de verlaging der rente, aan te wenden tot af lossing? Worden er nog wel huizen verkocht voor geldbelegging? Daarop antwoordde de makelaar: Onge twijfeld. Huizen zijn nog steeds een goed object, mits natuurlijk voorzichtigheid be tracht wordt. Er zijn verliezen in huizen ge leden, maar er is veel meer -verloren in effecten. Het Nationaal Crisis Comité. En de verhooging van den B-steun. Wij hebben eenige dagen geleden medege deeld dat, als gevolg van het besluit van de re geering om extra hulp te doen verstrekken voor de werkloozen werd besloten, voor één maal een bedrag van 2.000.000 uit te trek ken, van welk bedrag ongeveer 300.000 ge bruikt is voor verhooging van de Kerstgave in 1934. zoodat er dus voor het jaar 1935 nog over was een bedrag van pl.m. 1.700.000 voor ver hooging van den B.-steun. Aan de verschil lende gemeentebesturen is hiervan een bedrag van 7.90 per werklooze beschikbaar gesteld, terwijl daartegenover de gemeentebesturen een bedrag van 2.10 ter beschikking moeten stellen, zoodat het totale bedrag voor den B.- steun wordt voor het jaar 1935 per werklooze tien gulden. Dit was het vorig jaar 4.20, een aanmerkelijke verhooging dus. In de laatstgehouden raadszitting dezer ge meente is dan ook het voor Haarlem bexxoo- digde bedrag gevoteerd. De raad heeft dit be drag ter beschikking gesteld voor den B. steun Naar aanleiding van dezen maatregel van de regeering heeft de Haarlemsche afdeeling van het Nationaal Crisis Comité zich de vraag gesteld, of deze ruimere verstrekking voor den B. steun geen verandering behoorde te brengen in de tot op heden gevolgde gedrags lijn bij de verstrekkingen, een vraag welke naar alle waarschijnlijkheid wel niet alleen in Haarlem zal zijn gesteld maar in meer plaat sen. Besloten werd eenige wijziging te brengen welke verandering kenbaar werd gemaakt aan de vakcentrales hier ter stede door den vol genden brief: „Zooals u uit de dagbladen bekend zal zijn is in 1935 voor den B. steun ongeveer 2'/i maal zooveel beschikbaar gesteld als vorig jaar, zoodat afwijzing wegens gebrek aan mid delen voor de verstrekking van tal van arti kelen niet meer behoeft te geschieden. Naar de Gemeentelijke Dienst der Werkloos heidsbestrijding ons in verband hiermede be richtte, zullen alleen de volgende artikelen door B. steun niet worden verstrekt: heerexx- costuums, heerenfantasieklseding, ledikanten, terwijl, lakens en sloopen alleen verstrekt worden ingeval van zwakte of ziekte; alle ove rige artikelen, dus ook vrouwen- en kinder- kleeding, ondergoederen, schoeisel, beddegoed, baby-uitzet, uitzetten voor vacantiekolonies enz; enz. kunnen bij B.steun worden aange vraagd. Het bestuur van het Crisis Comité heeft in verband hiermede besloten dat voor personen die voor B.steun in aanmerking komen, in het vervolg alleen maar voor die artikelen kan worden aangevraagd, die niet door B. steun worden verstrekt; alle overige aanvra gen worden direct retour gezonden. Bij afwijzing door B.steun, dient de betrok ken penningmeester zich eventueel dus tot den betrokken dienst met zijn bezwaren te wenden doch deze artikelen kunnen niet bij A.steun worden aangevx-aagd. A.steun zal daardoor in staat zijn voor 'de niet voor B.steun in aanmerking komende aanvragen meer geld beschikbaar te stellen". Tot zoover deze brief van de afd. Haarlem van het Nationaal Crisis Comité, waarover wij de meening hebben gevraagd van één der Haarlemsche vakcentrales, aan wie bij gericht was. De bestuurder deelde ons mede dat de brief nog niet in een bestuursvergadering was behandeld, doch naar zijn meening zal de brief wel met eenige teleurstelling worden ontvangen, daar door het standpunt van het bestuur van het Crisis Comité de oxxgeorgaxxi- seerden worden bevoordeeld bij degenen die zich tegen de nadeelige gevolgen van ae werkloosheid hebben verzekerd. Toen wij onze verwondering over dit ant woord uitten, werd als motiveering het vol gende medegedeeld. De georganiseerden, dus de verzekerde arbeiders, worden nu dus voor zoo goed als alle artikelen verwezen naar den B.steun, die vanwege den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijdirxg en van Maatschappelijk Hulpbetoon wox*dt verstrekt. Hoewel er een zeer mooi bedx-ag beschikbaar is gesteld voor het jaar 1935. n.l. per werklooze tien gulden, moet niet vergeten worden, dat nu door het standpunt van het Crisis Comité de georgaixiseerdexx zoo goed nis geheel wor den xxitgesloten van steuxx door dit comité, daar de aanvragen het allermeeste gaan over onderkleeding, schoeisel en bovenkleeding en volgens het bestuursbesluit zullerx nu derge lijke artikelen niet meer verstrekt worden door het comité. Er mag niet vergeten worden dat de nood zeer is toegenomen ook door den langeren duur der werkloosheid exx daarnevens mag niet vergeten worden dat de niet verze kerden hun aanvragen richtten tot Maatschap pelijk Hulpbetoon en van die irxstelling de verstrekkingen ontvangen. De besturen van de vakcentrales zullen dan ook ixx hun vergade ringen xxiet met groote instemmixig het geno men besluit oxitvangen al weet xnen dat het Crisis Comité niet permanexxt kan blijven be staan en een geleidelijke opheffing daxx ook zeker komende is. Aan den andex-en kaxxt zal dan toch moeten worden toegegeven dat deze geleidelijkheid over de geheele linie zal die- ïxen te geschieden exi niet in hoofdzaak zal moeten neerkomen op de verzekerde arbeiders. Trouwens naar mijn meexxing, aldus onze zegsmaxi, zal het Comité haar standpunt wel xiiet kuxinen blijven handhaven, daar vooral in de herfst- en de wintermaanden wel zal worden geconstateerd dat ook deze grootere verstx-ekking van den B.steun xiog onvoldoexx- de is. TENTOONSTELLING SCHOOL VOOR WERKLOOZEN. Donderdag 23 Mei a.s. wordt er een ten toonstelling gehouden van teekeningen. ver vaardigd door de cui'sisten van de School voor werkloozen. Leidscheplein 36 rood, des middags van 25 en des avonds van 810 uur. Des avonds worden ixi hoofdzaak de leer lingen en oud-leerlingen verwacht, om af scheid te nemen van de leeraren. Muziek zal de gezelligheid verhoogexx en eenige verver- schingen zullen worden aaixgeboden. De staking op 1 Mei bij „Vooruitgang". Een vergadering van den ledenraad. Als gevolg van het conflict op 1 Mei j.l. uitgebroken bij de Coöperatie Vooruitgang, waar de bakkersgezellen op advies van het bestuur der vakox-gaixisatie op dien dag het werk staakten, werd door een aantal leden een spoedvergadering van de ledenraad aan gevraagd ter bespreking van dit conflict. De ze vergadering van den ledenraad heeft plaats gevonden in één der zalen van café Brinkmann exi stond onder leiding van den 2en voorzitter der coöperatie den heer P. van Gessel. welke bij de behandeling van het plaats gevonden conflict namens het be stuur de vex-kiaring aflegde dat het bestuur erkende met de gang van zaken een organi satorische en een tactische fout te hebben begaan, waarvoor het aan den Ledenraad excuus aanbood. Een door eenige leden ingediende motie, welke gedeeltelijk in behandeling kwam, werd na deze verklai'ing vair het bestuur verworpen. De vraag hoe nu ixx dexx vervolge gehaix- deld zal worden op den eersten Mei aaix de coöpex-atie zal in een volgexxde vergadering van den Ledeni-aad behandeld worden, waar bij dan tevens een gedeelte van de inge diende motie in behandeling komt; Scheveningsche haringvloot uitgevaren. Twintig schepen van Schevexxingen zijn Za terdagnamiddag ter haringvisscherij ge gaan. Visschers, die nu toch niet zouden uit varen, trachtten xxog te verhixxderen, dat de werkwilligen aaix boord gixxgen, doch nadat de politie het haventerreixx had afgezet, kon het vertrek doorgaan, zonder dat zich incidentexx voordedexx. Verwacht werd dat heden nog 12 schepexx zee zouden kiezexx. PAUL DUKAS OVERLEDEN. Te Parijs is op 69 jarigen leeftijd overleden de bekende Fransche componist Paul Dixkas. Aaix het begin van deze eeuw schiep hij zijn L,apprenti Sorcier, dat groote bekexxdheid ver wierf. Uit zij ix overig werk ïxoemen wij verder het ballet La Peri, de opera Ariane et Barbe bleu. Na onzen Vredesgang. (gedachten van een, die meeging). Wij, vrouwen, wij hebben op 18 Mei Ons geschaard in een lange, lange rij. Wij vi-ouwen, wij zijn toen zwijgend gegaan Omdat we de ernst der tijden verstaan. En allen, die ons daar zóó zagexx gaaxx Zij kekexx ons ernstig exx zwijgend aan. Ixx die plechtige stilte, die oxxs omgaf Kwamen de vragen op oxxs af: Waarom is het wantrouwexx toch zoo groot? Waarom zoekt men middelen tot wreede dood? Waarom moet er xxog viees voor oox'log bestaaxx? Waarom kan meix de wegexx des Rechts ïxiet gaaix? Waartoe brengeix wij oixze kixxdei'en groot? Waarom heerscht er thans overal zoo'xx nood? Toen voelden wij vrouweix ons toch zoo klein. De toëkomst der onzexx, hóe zal die zijn?. En verder schredexx wij, laxxgzaam aan. Daar richtten wij de oogen op onze vaan. In groote banieren, deelden wij 't mede Wij vragen den Mexxsch voor de Mexxschheid: „Vrede". Wij willeix den Vrede exx doorRecht Niet langer geschillen door oorlog beslecht. Wij gingeix weer huiswaarts, bewust onzer taak: De vrouwen te wiixnen voor de Vredeszaak. Va-ouwen! op 18 Mei koxxxen wij weer Tot het doel is bereikt: „de Wapens xxeer". (De K.L.M.-piloot Iwan Smirnoff voorspelt in een dagbladartikel dat wij binnen afzienbaren tijd in 15 uur naar Java zullen vliegen door de stratosfeer, met slechts één tussclienlanding in Karatsji.) Door de lucht kan het nog sneller, Altijd sixeller xxog eix hoe! Smirnoff zegt het maar zoo nuchter: Vijftiexx uur naar Java toe. Als wij 't hooger op gaan zoeken, Eischt die afstand straks xxiet meer, Met ééxx laixding, in Karatsji, Vijftiexx uur per stratosfeer. Dan gaaxx Nederlandsche ouders Voor een week-end naar de Oost, Om eexx nachtje te logeer en Bij hun jonggetrouwde kroost; Dan gaan welgestelde lieden Ixx het wixxtersche seizoen, Voor een middagje naar Java, Naar de warmte exx het gx-oen; Dan gaaix Holland's zakenlieden, Met een Oostersch filiaal. Op een Zondag even kijken, Hoe het gaat met 't kapitaal; Dan gaaxx Nederlandsche brieven Vijftiexx uren vliegexxsvlug. En het antwoord komt van Java Na weer vijftien uur tei-ug; Dan gaat Smirnoff uit de Oost weg, Zeg maar 's middags tegen vier, En is. tijdsverschil berekexxd, Nog voor middernacht weer hier; Ja, daxx moet het toch weer sixeller, Tot hij, twaalf uur opgegaan, Om elf uur. na zes uur vliegen. Reeds op Schiphol konxt te staan. Dat gebeurt nog, als wij eenmaal Suizen door de stratosfeer, Smirnoff weet het, strakjes heet het: SchipholJava buurtverkeer! P. GASUS. N.V. Cultuur Mij. Kali Djompo Onveranderd dividend. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Cultuur Mij. ..Kalie Djompo" zal worden voorgesteld, een divi dend uit te keei-en van 3 (onvex-anderd). HET ONGELUK AAN DE SPRUITEN- BOSCHSTRAAT. Hedenmorgen was de toestand van 67-jari gen schilder H., die op Vx-ijdagmorgen van een hoogte van 5 M. op een steenen plaatsje ge vallen is bij werkzaamheden aan een perceel in de Spruitenboschstraat,, nog onveranderd Het slachtoffer was nog niet bij kennis ge komen. FLORA 1935 HEEMSTEDE. Het personeel huldigt het Uitvoerend Comité. Zondagnacht, na den sluiting van de Bloe mententoonstelling Flora, heeft er een geheel oxxofficieele bijeenkomst plaats gehad op ini tiatief van hen, die gedurende de tentoonstel ling in dienst zijn geweest van het Uitvoerend Comité. Deze personen boden aan elk der leden van het Uitvoerend Comité een lakstempel aan in den vox-m van den wex-eldbol met zuil, die als symbool vaxx de tentoonstelling op Flora stond. Dit bewijst wel de goede verstandhou ding en prettige verhouding tusschen het Uit- voex-end Comité en het personeel. Over en weer zijn hax-telijke woorden gesprokexx. TAXI RIJDT BAKFIETS AAN. Een taxichauffeur zag Zaterdagmiddag op den Rijksstraatweg xxiet dat de 62-jarige be stuurder vaxx een voor hem rijdende bakfiets links af wilde slaan de Raadhuisstraat in/ Hij reed de bakfiets aaxx, welker bestuurder tegexx den gx-ond werd gewoi-peix, zoodat hij klaagde óver pijn in den rug exx schaafwonden opliep. Een dokter en de ongevalleixdiexxst hebbexx hem behandeld, waarna hij naar St. Joannes de Deo is gebracht. Nu trekken deze Italiaxxeix blijkbaar xxog oxxbezorgd xxaar Afrika, nxaar hoe zal lxet zijn, indien eens onverhoopt oorlog korst tusschen Italië en Abessynië? Zaterdag heeft tc lvrakau de plechtige uitvaax*t van maarschalk Pilsoedski plaats gehad. pag. 4 De president van Litauen heeft aan de ter dood veroordeelde Memellandcrs gi-atic ver leend. pag. 4 Het grootste Russische vliegtuig is verongelukt 48 personen kwameix daarbij om het leven. pag. 4 Over eenige weiten zou Laval naar Berlijn gaan. pag. 4 De uit den wereldoorlog bekende kolonel Lawrence is overleden. pag. 4 Duizenden vrouwen betoonden Zaterdag haar vredeswil pag. 3 Weer een berucht Osscnaar heeft gesproken. pag. 3 Volgens B. en W. van Amsterdam wordt geen terreur in het Wilhelmina Ziekenhuis te Amsterdam uitgeoefend. pag. 3 Gutzeit, de ontvoerde Duitschcr, weigert naar ons land terug te keeren. pag. 3 Nederland verliest met ecre van Engeland. pag. 6 De Davis-Cup wedstrijd tegen Japan is door ons land met 50 verloren. pag. 7 De jaarvergadering der Holl. Mij. van Weten schappen. pag. 9 Moeilijkheden met hypotheken. pag. 1 Het tienjarig bestaan van de Kath. Dem. Partij te Haarlem herdacht. pag. 2 Flora is ten einde. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. G. J. Kalt: Het muziekconcours op Flora. pag. 2 J. B. Schuil: de drie Fi'alellini. pag. 2 Bekende Haarlemmers: de heer E. P. Schuyt. Heimwehr in alarmtoestand. Nieuwe activiteit der Oostcnrijksclie nazi's. WEENEN, 20 Mei (V.D.). Gisteren waren op verschillende punten in Oostenrijk ge wapende Heimwehrtroepen gemobiliseerd, die in alarmtoestand gereed werden gehouden. Van officieele zijde kon men geeix mededee- lingen doen omtrent de reden hiervan, zoo- dat de maatregel algemeen werd beschouwd als eeix vooi-zorg tegen eventueele nationaal- socialistische onlusten. Ongeluk met Indisch sport- vliegtuig. Bestuurder in ziekenhuis opgenomen. BATAVIA, 20 Mei tAxxeta). Tijdens den vliegdag georganiseerd door de Soerabajasche vliegclub, is lxet sportvliegtuig de Kolibri, be stuurd door den heer Elckerbout chef-instruc teur van het marinevliegkamp Moi-oki-enx- bangank gevallen. De nxachiixe is vernield. De piloot klaagde over pijneix in deix rug en is in het ziekenhuis opgenomen. Het oxxgeluk ge schiedde met het maken van eeix feuille-morte, toen plotseling de mortoren afsloegen exx het vliegtuig neex-kwam op een open plek tusschen de heuvels. De bestuurder heeft eexx goeden xxacht gehad, doch klaagde xxog steeds over pijnexx. Sloep in schroef van stoom schip geraakt. Acht inlanders om het leven gekomen. MUNTOK, 20 Mei (Aneta). Bij aan komst te Muntok is een sloep, die te Muntok thuishoorde in de schroef gei-aakt exx vergaan Hiei-bij kwamen acht inlanders om lxet leven. Slechts een vaxx de opvax-endexx werd gered. Er waren verder geexx gewonden. Het onderhoud Goering-Laval. Reis van Laval nog niet definitief. BERUJN, 20 Mei (Havas).Volgens per sonen uit de omgeving van Laval heeft lxet onderhoud vaxx Goering en Laval te Ki-akau plaats gehad op verzoek van Goering; het oixdex-houd was strikt persoonlijk en over schreed xxiet de grenzen van een officieus on- dei-houd. Er is nog geen sprake van een x*eïs vaxx Laval xxaar Berlijn en een ontmoeting met Hitier. Goerixxg heeft tijdens het onderhoxxd met Laval bevestigd, dat de houding vaxx Duitsch- land was. zooals Hitier dit in Maart aan Sir John Simon en Eden heeft uiteengezet. Laval verklaarde, dat Frankrijk trouw blijft aan zijn verboxxden en vriendschappen exx haar pogingen voortzet in het internationaal kader vrede te scheppen. Frankrijk is bei-eid met iedere natie te on derhandelen, welke ziel; op dit standpunt plaatst doch nooit zal Franrijk zich laten ver leiden deel te nemen aan verdragen, welke het bijna voltooide gebouw van veiligheid kunnen bedreigen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1