p| ETNA Duizenden vrouwen betoonden haar vredeswil. Aspirin KOOPT SPAARZAME MM1 GASFORNUIZEN 51 A A N 1) A G 20 M E I 1935 H A A R E E M'S D A 'G B E A D 3 Indrukwekkende vredesgang in Den Haag. Ondanks slecht weer bijna drie keer zooveel deelneemsters als verleden jaar. (Van een onzer redacteuren) De sceptici tegenover den Vrouwen Vredesgang zouden wellicht anders hebben geoordeeld, wanneer zij Za terdagmiddag op het Malieveld in Den Haag zouden zijn geweest. Hoe veel vrouwen aan den Vredesgang hebben deelgenomen? Het is moeilijk te schatten geweest, doch wanneer wij aan den lagen kant willen blijven noemen wij het getal zeven duizend. Zeven duizend vrouwen uit alle dee- len van Nederland hebben hun wil tot vrede geuit. Dit is bijna drie keer zooveel als verleden jaar. Het was ongetwijfeld een indrukwekkende stoet. Tegen twee uur was het Malieveld nog nagenoeg leeg, doch met het naderen van de regenbui kwamen ook de deelneemsters aan den gang naar Houtrust. Zij stelden zich op in tien groepen, ten deele provinciegewijs, ten deele stadsgewijze Het feit dat Haar- len en Heemstede samen een groep konden vormen, bewijst hoe groot het aantal deel neemsters uit onze directe omgeving was. Wij schatten dat ruim duizend vrouwen uit Haarlem en omstreken aan dezen vredes gang hebben meegedaan! Aan den kop van den stoet liep o.a. mevr. E. MioléeRiem Vis uit Haarlem, die ver leden jaar het initiatief heeft genomen voor dezen vredesgang, die nu reeds in vijf plaat sen in het buitenland navolging heeft ge vonden. Om half drie was het vertrek in doodsche stilte, die gedurende den geheelen tocht in acht werd genomen. Ondanks den druileri- gen regen bleef de stemming in de geheele stoet opgewekt en bijna alle deelneemsters konden het tempo bijhouden. Er bestond in de stad veel belangstelling en bij den ingang van Houtrust waar de tocht eindigde, stonden tientallen die de stoet opwachtten. Toespraken op Houtrust. Mevrouw Mr. BakkerNort, presidente van het Centraal Comité opende de bijeenkomst en sprak den dank uit van het Centraal Co mité dat zulk een groot aantal vrouwen ge volg heeft gegeven aan den oproep. Zij zei dat deze demonstratie helaas thans meer dan ooit noodig is nu allerwege ern stige oorlogsgeruchten de internationale sfeer versomberen, en opnieuw de mensch- heid en de beschaving met vernietiging wordt bedreigd. Kostte de wereldoorlog reeds 12 millioenen mannen het leven en werd nog een grooter aantal verminkt, de volgende oorlog zou vol gens deskundigen nog verschrikkelijker zijn; ook de weerlooze bevolking der steden zou vergast en gedood worden. Moet de menschheid moeten de vrouwen dit lijdelijk aanzien? Neen! De vrouwen moeten in zulk een groot aantal in alle landen getuigen van haar vredeswil, dat de regeeringen rekening moe ten houden met haar verlangen naar ont wapening en vervanging van het wapenge weld bij internationale geschillen door recht spraak. Voor 't eerst in 1934 hebben in Nederland vrouwen van alle richtingen, godsdienst en stand op den volkenbondsdag getuigd van haar wil tot vrede, 't Was een imponeerende. waardige betooging, die algemeen werd ge roemd. Bijzonder verheugend vond spreker het dat verschillende landen o.a. Frankrijk. En geland. Schotland en Zuid-Afrika ons voor beeld reeds hebben gevolgd. Luid moet ook onze stem weerklinken tegen het schandaal van de internationale parti culiere wapenindustrie en wapenhandel, die om winst te behalen, het verlies van milli oenen levens, zelfs van eigen landgenooten. niet. achten. Mevrouw BakkerNort las daarna de adressen voor. die door deputaties uit de be tooging aangeboden zijn aan de Nederland- sche regeering en den Volkenbond. De tweede spreekster: mevrouw C. Ra- mondtHirschmann zei o.m.: De primaire oorzaak van den actueelen chaotischen toestand der wereld ligt in den oorlog 1914'18 en in de vredesverdragen die berusten op de oorlogspsychose, op wantrou wen, vrees en wraakgevoelens. De staatslieden hebben het gunstige mo- Een klein gedeelte van de onafzienbare rij deelneemsters aan den indrukwekkenden Vrouwen Vredesgang in Den Haag od Zaterdagmiddag. ment laten voorbijgaan, waarop een ontwa pend Duitschland eerlijk bereid was tot on derlinge samenwerking en systematischen vredesopbouw. De na-oorlogsche politiek ver sterkte de fouten der vredesverdragen en maakte den Volkenbond, welks Statuut aan die verdragen was gekoppeld, machteloos. Men heeft voortdurend getracht door lap middelen den toestand te verbeteren. De goede zijde van een eindeloos aantal con ferenties was echter dat openbaar werd (al thans voor deel) wat vroeger „geheime di plomatie" was. Indien ECHTE ontwapeningsWIL der mil lioenen die hun handteekening zetten onder de petities aangeboden op 6 Februari 1932. lauwheid en onverschilligheid overwonnen hadden, dan had die wil, uitgedrukt door 1/4 der wereldbevolking, meer effect kunnen hebben. Nu zal wellicht vrees voor de afstootelijke wreedheid der oorlogsmiddelen die de we tenschap uitvindt, de uitwerking hebben wel ke de ideëel e vredes- en ontwapeningspro- paganda n Alleen een groote volt ""mht kan vrede en ontwapening, kan ook bete.? economische toestanden brengen, niettegen i Me de ernstige bedreigingen gevormd door: a. dictatuur met militaristische expan .sieneigingen. b. agents provocateurs. c. het cynische eigenbelang van belang hebbenden bi.j de fabricage van wa penen, munitie, gifgassen èn (dikwijls tegelijkertijd) bij de middelen ter ver dediging ertegen. d. sommige onverantwoordelijke elemen ten in de wereldpers. e. de wanhoop der werkloozen. die zelfs oorlog zouden verkiezen boven dit doo- dend bestaan. f. de noodlottige instellingen en gevolgen van tolmuren, contingenteeringen, in flatie, devaluatie enz. g. de volkomen isoleering van Duitsch land. grootendeels door eigen schuld. Krachtig moet het werk voor vrede en ont wapening worden voortgezet. Daarbij hebben ledige leuzen, noch misleidende demagogie waarde en vormen revoluties nog een erger kwaad. Waarheid, eerlijkheid en verdraag zaamheid in alle dingen is de eisch. ook en vooral aan staatslieden. Voor het maken van OORLOG, zelfs voor den bewapeningswedloop zijn weinigen noo dig (al zijn de slachtoffers talrijk)Voor den opbouw van VREDE, voor de schepping van een nieuwen geest, een nieuwen wereldorde, zijn allen noodig. Mej Ds. C. A. Elink Schuurman de derde spreekster sprak over: „Vrees is der men- schen ergsten kwaad". Op allerlei wijzen tracht de mensch zich zelf en zijn belangen veilig te stellen. Binnen dè grenzen van partij, kerk. land en ras zoekt hij beschutting. Achter zijn dienen van deze groepen verschuilt zich zijn zelfzucht en zijn vrees. En zoo noodig vecht hij voor zich zelf; de vrees bant de liefde uit. Liefde bouwt op. Zelfzucht vernietigt. In eiken strijd en zeker in een modernen oorlog verliezen beide partijen. De vrouw en de vrede. De laatste spreekster: Mej. Tony de Ridder zei: Waarom het vooral de vrouw is die bijna zonder uitzondering pacifistisch denkt? Nnet alleen omdat zij is de oorsprong van alle leven dat zij moet hoeden en bescher men, doch vooral omdat de vrouw in het algemeen meer dan de man open staat voor de diepste geestelijke waarheden, er meer van doordrongen is. er zich meer in verdiept. Omdat gedachten dynamisch zijn en ge weldige werkelijkheden, daarom is deze Vrou wen Vredesgang zoo belangrijk Dat zwijgend voortgaan, de gedachten sterk geconcentreerd op één punt, dat is tenslotte meehelpen steenen aan te dragen voor dat Gebouw, dat geen onzer zal zien verrijzen, doch dat aller vrouwengeloof heeft helpen bouwen! Omdat leven zeggen wil: vertrouwen in de Goede Wetten van het leven, ook daar waar onze oogen de oplossing niet zullen zien. Adres aan regeering en Volkenbond. Aan de Nederlandsche regeering is een adres gezonden, dat men ook den Volken bond heeft doen toekomen, evenals de pre sidente van het Vrouwen-Ontwapenings comité, Miss Mary Dingman en den president der ontwapeningsconferente Sir Arthur Hen derson. Het luidt: Het Centraal Comité van den Vrouwen Vredesgang, sprekende namens duizende Nederlandsche Vrouwen, die ongeacht ver schil van godsdienst of politieke richting uit alle deelen van Nederland opnieuw op den Volkenbondsdag in Den Haag te zamen zijn gekomen, is van oordeel: dat oorlog in strijd is met elk begrip van humaniteit en godsdienst, en dat conflicten tusschen staten niet door het geweld der wapenen doch door rechtspraak of arbitra ge behooren te worden opgelost Het dringt er bij de regeering van Nederland op aan de internationale ontwapening te Genève zoo veel mogelijk te willen bevorderen. Het ver zoekt de regeering. gezien de onrustbarende onthullingen omtrent de internationale wa- penfabricatie en wapenhandel, die door de Amerikaansche Senaatsenquéte aan den dag zijn gekomen na onderzoek omtrent omvang, en relaties in het buitenland van de Neder landsche particuliere wapenindustrie, bij de Staten-Generaal een voorstel tot strengere staatscontrole daarop in te dienen, gelijk ook is geschied door ds Zweedsche regeering. Verder verzoekt het 't voorstel door eenige staten bij den Volkenbond gedaan tot een internationale regeling betreffende wapen- fabricatie en wapenhandel, te willen steunen Namens de deputatie, welke zich bij prof. Francois (de minister van Buitenlandsche Za ken was verhinderd, te ontvangen) op het de partement heeft vervoegd, heeft mevrouw J. P. F. van Rappardvan de Stadt, voorzitster van het Haagsche comité, het woord gevoerd. In zijn antwoord heeft prof. Francois erop gewezen, dat de vrouw een speciale taak heeft ter voorbereiding van den vrede, en opge merkt, dat de Nederlandsche regeering in- r'.ke de particuliere wapenfabricatie het noo- dige verricht. Namens de deputatie, die zich bij Sir Cecil Hurst, den president van het permanente hof van internationale justitie, heeft vervoegd, heeft mejuffrouw Louise van Eeghen ge sproken. Sir Cecil Hurst antwoordde aan mejuffrouw, Van Eeghen, dat veel afhing van de vraag,, of de regeeringen er toe kunnen besluiten, haar geschillen aan de beslissing van het hof te onderwerpen. vOiwy clxti OËJI vttkkcn uit wit linnen oF katoen Verdrijft onaangename geuren en doodt alle lieUkekiemen voor VIJF wasschen 16 d V.V.W.V.S1 Handtlsond. „Emke" Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Ossche geheimen komen los. „De Rut" legt een bekentenis af. Het stilzwijgen thans gebroken? Eenigen tijd geleden is door het bekennen van den jongen De Bie een tip van den ge heim 7.innigen sluier, welke over tal van mis- d r~ 'e Osï hing, opgelicht Thans heeft de marcchau.-- "'pQr "ezien een misdrijf, dat in Februari 19?» epleegd, tot klaar heid te brengen en een hoofdpersoon uit het Ossche misdadigersmilieu aan het spreken te krijgen. Deze hoofdpersoon is de beruchte „De Rut", die in de moordzaak G. de Bie hoofdge tuige was en bezwarende verklaringen heeft afgelegd ten laste van Piet de Bie. Thans heeft hij zelf bekend schuldig te zijn aan de in Februari 1934 te Uden gepleegde roofover val. waarbij twee bejaarde menschen door vier gemaskerde mannen zijn overvallen, ge kneveld en mishandeld er. van hun spaar duitjes een bedrag van f 2000 zijn be roofd. Nadat „De Rut" ter confrontatie naar Uden was overgebracht, heeft hij zijn wandaad, in het bijzijn van de slachtoffers, aan de mare chaussee bekend. Ook heeft hij zijn drie me dedaders genoemd. Dit drietal vertoeft, even als „De Rut", in de Bossche gevangenis. ..De Rut", die zwaar geboeid naar de boer derij aan den Volkelscheweg werd geleid, ver telde in geuren en kleuren alle bijzonderheden omtrent den nachtelijken overval. De bende had vooraf van een handlanger, die goed met de financieele omstandigheden van de bejaar de landbouwersfamilie op de hoogte was, de .tip" gekregen. F bendelid heeft aan dezen tusschenpersoon wijze van provisie f 10. geschonken voor zijn waardevolle inlich tingen. Naar dezen man wordt op het oogen- blik nog gezocht. Elk oogenblik kan zijn ar restatie worden verwacht. De bende wordt nog van vele andere, onop gehelderde delicten verdacht, waarbij ook nog andere personen betrokken zijn geweest. Bin nenkort kunnen daarom nog vele onthullingen tegemoet worden gezien. VERRASSEND snel, langdurig en krachtig werkt bij rheumatiek oranie-bandbuisjes van es van 2 tabl. a 10 ets. (Adv. Ingez. Med.) EEN MOTOR DIE NAAR ZIJN BAAS TERUG WILDE. Een Amsterdamsche stratenmaker, die den niet-alledaagschen naam Bar draagt had van den bakker T. te Muiden diens motorfiets gekocht,» welke eenige herstelling behoefde. Nadat de motorhersteller aldaar de motor fiets weer geheel in orde had gebracht, zou de nieuwe eigenaar er een ritje op gaan maken. Het bleek echter, dat deze in de kunst van motorrijden nog niet bepaald door kneed was. De monteur, die den motor ge. repareerd had, instrueerde hem, legde hem uit, wat het gaspedaal beoogde en waarvoor de remmen aan een motor dienen, en na deze voorlichting, meende de heer Bar het er wel op te kunnen wagen. De uitkomst bewees echter al spoedig, dat hij te optimistisch was geweest. Het ongeiuk wilde, dat de afsluit boom vóór de Amsterdamsche brug, welke toegang tot Muiden geeft, juist gesloten moest zijn, toen de pas-geïnstrueerde motor rijder aan kwam snorren. Volgens later door hem afgelegde verklaringen, moet het zijn bedoeling zijn geweest, de rem in werking te stellen maar daar hij nog niet ten volle met de machine vertrouwd was. bewerkte hij het gaspedaal met begrijpelijke, maar daarom niet minder te betreuren gevolgen. Het eerste gevolg was. dat de afsluitboom vernield werd; in de volgende seconde liet de motorrijder hetgeen ongetwijfeld de meest verstandige daad was. den geheelen middag door hem verricht zich van zijn motor in achterwaartsche richting afglijden Hij meende toen waarschijnlijk, dat de zaak daarmee uit was, maar de motor dacht er anders over en had klaarblijkelijk, neiging zijn ouden baas weer op te zoeken. Weer een seconde later bevond de motor, zonder be rijder, zich ten huize van den bakker, na aldaar eerst de winkeldeur benevens twee ruiten vernield te hebben, n.l. de ruit van ge noemde deur plus de étalageruit. Toen vond zelfs de motor het welletjes en hield zich verder rustig. Hoewel de heer Bar natuurlijk een belang rijken schadepost boekte, liep het geval overigens nog bar gunstig voor hem af, want hij liep persoonlijk niets anders dan een paar onbeduidende schaafwondjes aan zijn handen op. DE EERSTE NIEUWE HARING. De N V. van der Windt's Handel Mij. te Vlaai- dingen deelt mede dat Zaterdag de eerste nieuwe Hollandsche haring is aangevoerd. De haring is van mooie kwaliteit. ,lR. MARCHANT VOORZITTER VAN „DE IIOOGE VELTTWE" Het Utr. Dagblad verneemt u't den Haag. dat oud-minister Marchant tot voorzitter van de Stichting ..De Hooge Veluwe" is benoemd Bovenstaand bericht is in dezen vorm niet geheel juist, daar de benoeming nog moet plaats hebben. Het is echter wel waarschijnlijk dat mr. Marchant voor de functie van voor zitter zal worden aangewezen. „Geen terreur in het Wilhelmina-Gasthuis". Aldus B. en W. van Amsterdam. Klachten van een patiënt onderzocht. Het Amsterdamsche raadslid Sajet heeft naar gemeld, op 2 Mei 1.1. de volgende schrif telijke vragen tot B. en W gericht: Hebben B. en W. kennis genomen van het verhaal, dat ds. A. G. H. van Hoogenhuyze in ..Volk en Vaderland" van 2? April publiceert betreffende de terreur, welke op een patient, die voor een driedubbele kaakfractuur werd verpleegd in een neutraal ziekenhuis be doeld is het Wilhelmina gasthuis te Amster dam is uitgeoefend? 2. Willen B. en W een onderzoek instellen naar de juistheid van hetgeen door ds. A. G. H. van Hoogenhuyze wordt gepubliceerd en van hun bevindingen volledige inlichtingen verstrekken? B. en W. der hoofdstad hebben thans nie- dedeeling gedaan van het resultaat van hun onderzoek. Zij stellen er echter prijs op voor af te verklaren, dat. indien in het algemeen, feiten als door den heer Van Hoogenhuyze ge noemd, zich in de gemeenteziekenhuizen zou den voordoen, zij niet zouden aarzelen over te gaan tot de strengste maatregelen, daar zij van meening zijn, dat in de gemeentezieken huizen een strikte neutraliteit zoowel op godsdienstig gebied als politiek terrein moet worden gehandhaafd. Ten aanzien van de door den heer Van Hoogenhuyze genoemde concrete feiten kan het volgende worden meegedeeld: 1. Een groot aantal bloemstukken waren den armen jongen toegezonden. De N.S.B. linten waren er echter, voordat ze in de zaal werden gebracht, zorgvuldig afgeknipt. Die mochten de zaal niet mee binnen". Daar deze linten aldus B. en W„ als uiting van een bepaalde politieke richting, in een neutraal ziekenhuis als het Wilhelmina-gast- huis uiteraard aanstoot zouden kunnen geven, is. zooals in dergelijke sevallen gebruik is. den patient verzocht, deze linten er af te nemen, aan welk verzoek door hem gevolg is gegeven. n. „Op de zaal wordt 's morgans de Inter nationale gezongen. Men laat dat toe. zingt zelfs mee, wetende dat het hem ergert". Blijkens de verklaring van een mede-ver pleegde. die, zooals bij het onderzoek is ge bleken, den bedoelden patient vriendschappe lijk gezind is. is volgens B. en W. eenmaal de Internationale aangeheven, op een oogenblik. dat er geen verplegend personeel op de zaal aanwezig was. III. „Toen hij op Zondagmorgen vroeg om een radio-kerkdienst aan te zetten, zeide men hem: we zullen het doen Maar toen zette men de V.A.R.A. aan, die een socialistische toe spraak voor mijnwerkers uitzond". B. en W. antwoorden hierop, dat men, door dat het gebruikte radiotoestel van een ver ouderd type is. Bloemendaal niet kon krijgen. Het is niet buitengesloten, dat tijdens het in stellen de V.A.R.A. eenige oogenblikken. tegen den wensch van de waarnemende hoofdver pleegster. is gehoord IV. „Volk en Vaderland" mag hij per gratie lezen, moet het wegbergen onder zijn dek en het niemand anders geven, terwijl „Het Volk" van hand tot hand gaat". In de gemeenteziekenhuizen is het regel dat de publicaties van politieke strekking slechts worden gelezen door dengene, voor wien zij bestemd zijn. Wanneer evenwel een der andore patiënten vraagt, van een dergelijke publica tie te mogen kennis nemen, bestaat daartegen geen bezwaar. Wel echter bestaat er bezwaar tegen, dat publicaties van politieken aard aan andere patiënten ter lezing worden aange boden. Ten' aanzien van den patient in kwestie is van dezen regel niet afgeweken. B. en W. van Amsterdam zijn van meening. dat van onaangenaam optreden of van terreur van verplegend personeel of patiënten geen sprake is geweest. Patient is. evenals alle ver pleegden, met de grootste liefde en toewijding verzorgd. Hij had evenwel niet het recht voor zichzelf een voorrecht op te eischen, dat aan anderen werd onthouden en dat in gemeente ziekenhuizen niet mag worden toegestaan. Is hij daardoor onaangenaam getroffen, dan heeft hij dit aan zichzelf te wijten. DE ROODE KRUIS-VERG ADERING. In de te Utrecht gehouden Roode Kruis ver gadering werd besloten aan de koningin ter herbenoeming voor te dragen de aftredende leden van het dagelijksch bestuur: Jhr. J. H Röell, mr. W. J. oaron van Lijnden en prof. G. J. W. Koolemans Beynen, en het aftredende lid van het hoofdbestuur, de heer A. J. ten Hope. Na afloop der vergadering werd te Soester- berg een alarmdemonstratie gehouden, welke door Prinses Juliana werd bijgewoond. DEN HAAG—UTRECHT EEN BETONWEG. Naar verluidt, zal de in aanleg zijnde snel- verbindingsweg Deii Haag—Gouda—Utrecht op de beide autobanen en over de geheele lengte worden voorzien van een beton-ver- harding. Vlootschouw op Schiphol. Plaquette onthuld. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan an de K L. M. werd Zaterdag op Schiphol een ;roote vlootschouw gehouden. Op het platform werd een groot aantal vliegtuigen tentoongesteld van het oudste Fokkertype, dat bij de K. L M. in dienst is de F II af tot de nieuwste Douglas-vlieg- tuigen. Bij den aanvang van de herdenking' werd aan de voorzijde van het stationsgebouw der K. L. M. een plaquette onthuld, aangeboden door het zoogenaamde Uiver-schoolcomité. Honderdduizenden kinderen in het geheele land hebben hiervoor een bijdrage gegeven. Bij de aanvaarding van de plaquette hield de directeur van de K. L. M„ de heer A. Ples- man een toespraak in welke hij dank bracht aan het comité en waarin hij verklaarde dat de goede samenwerking tusschen onderwij zers en luchtvaart, wanneer deze zoo blijft, hetgeen hij van harte hoopte, zeker er voor zorgen zal, dat de plaats, die Nederland in de luchtvaart inneemt, gehandhaafd zal blij ven. De voorzitter van het comité, de heer J. Lens dankte namens de schoolkinderen de K. L. M. voor hetgeen deze doet. Elf kinderen in de onderscheidene provin cies, elk kind in een kleederdracht van de provincie, vanwaar het gekomen was, ge kleed, onthulden daarop de plaquette, welke de route naar Melbourne en de portretten van de bemanning van de „Uiver" die heeft deelgenomen aan de Melbourne-Race, ve~ toont. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 20 Mei: Voor het eind-examen der H. B. Scholen in Noord-Holland hebben zich 61 jongelieden aangegeven. Daarvan zijn 24 uit Amsterdam. 15 uit Leiden. 14 uit Haarlem. 6 van Hoorn. 1 van Zaandam en 1 van Alkmaar. Door onze lens gesnapt. De heer E. P. SCHUYT. De heer E. P. Schuyt, geboren 6 Juni 1892 te Sloten, ontving zijn onderwijzersopleiding te Zaandam en was achtereenvolgens bij het Lager Onderwijs werkzaam te Benschop en Arnhem. In 1917 werd hij benoemd aan de school voor buitengewoon onderwijs «school voor zwakzinnigen) te Leiden en kwam in 1918 naar Haarlem, waar hij als onderwijzer en hoofd van het Vervolgonderwijs werkzaam was bij het Buitengewoon Onderwijs. In 1925 volgde zijn benoeming tot Hoofd van de Gemeentelijke Nazorg alhier. Als de belangrijkste onderdeelen van deze Nazorg noemen we de Nazorgwerkplaatsen aan de Botermarkt en de Keystraat, waar een 50.tal onvolwaardigen (w.o. een 10-tal blinden! dagelijks arbeiden en de Avondverzorging welke gegeven wordt in de Dr. Huetschool en de R.K. School v. B, L. O. De heer Schuyt heeft zitting in de besturen van een groot aantal vereenigingen die de belangen van het Buitengewoon Onderwijs of van de Nazorg behartigen. Hij is o.a. voorzitter van de afd. Haarlem van de Ver. van Onderwijzers en Artsen, werkzaam bij het Buitengewoon Onderwijs; hoofdbestuurslid dezer vereeniging; secretaris van de Ver. ..Haar!emcehe Werkinrichting" en van de stichtingen: „Blindenfonds" en „Ken- nemerland" voor lichameüik gebrekkigen: be stuurslid van de ..Spaarnestichting" en van de Vereen, tot bevorderins van Elementaire Verstandsoefeningen en van de Ned. Vereen. „Nazorg Buitengewoon Onderwijs". NEDERLANDS FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) Gutzeit weigert terug te keeren. Hij geeft geen nadere opheldering. Verklaard tegen zijn wil te zijn ontvoerd. In het Zollamt, even over de grens bij Gla- nerbrug heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den di-M-ictsc-mima^dant der Mare chaussee te Zutphen, den hoofdinspecteur van politie te Enschedé, den opperwachtmeester der marechaussee te Glanerbrug en den uit ons land ontvoerden beeldhouwer Gutzeit. Zooals men weet, had de Duitsche regeering dezen toegestaan naar ons .and terug te kee ren. Gutzeit verklaarde echter, zonder nadere opgaaf van redenen, van deze gelegenheid geen gebruik te willen maken. Hij zeide in Duitschland te willen blijven. Tot driemaal toe werd hem van de zijde der Duitsche Krimi- nalbeamten gezegd: „Sie sind frei, Sie kannen gehen". doch hij bleef bij zijn mededeeling op terugkeer naar ons land geen prijs te stellen. Van het besluit van Gutzeit is een officieele verklaring in triplo opgemaakt, die behalve door Gutzeit zelf ook dóór de officieele Duit sche en Nederlandsche vertegenwoordigers is onderteekend. Het besluit van Gutzeit wekte bij de aan wezige Nederlanders natuurlijk groote ver bazing. Hem is nog een kort verhoor afgc omen, waarbij hij verklaarde tegen zijn wii c >or KI. S. over de grens te zijn gevoerd. Hie van is een rapport opgemaakt, dat Gutzeit heeft onderteekend. Dit. rapport zal onge' wijfcld Dinsdag, bij de behandeling der -i kwestie voo- ter sprake Korucn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5