UIT HET BUITENLAND Vliegtuigramp in de Sovjet-Unie. THIJS IJS EN DE WINTERKONING Radio-Procramma M A A N D A G 20 M E T 1935 H A A RLE M'S DAGBLAD 4 Spoedig Fransch-Duitsche besprekingen? Laval ont moet Goering te Warschau. Uitnood ging voor Laval voor een onderhoud met de Duitsche regeering? Duiitsctalamd. Laval toch naar Berlijn? Laval, Goering en Beek hebben Zaterdag tezamen het noenmaal gebruikt te Krakau, waar zij, zooals men weet. aanwezig waren wegens de bijzetting van Pilsoedski. Reuter meent te weten, dat hun ontmoe ting belangrijke resultaten heeft opgeleverd. Onder meer zou een bezoek van Laval aan Berlijn besproken zijn. dat naar men meent binnen eenige weken zou plaats vinden. Des middags hebben Laval en Goering een privé onderhoud gehad in de appartementen, waar maarschalk Pétain te Krakau logeert en des avonds zijn ze nog eens bijeen gekomen. Hun beider besprekingen hebben tezamen meer dan drie uur geduurd. Laval is Zondagavond bij de terugreis naar Parijs op het Schlesische Bahnhof te Ber lijn aangekomen, in gezelschap van ambas sadeur Francois Poncet, die den minister tot Frankfort a.d. Oder was tegemoet gereisd. Ter begroeting was aan het station ver schenen legatieraad von Rintelen. de leider van de afdeeling voor West-Europeesche aangelegenheden van het departement van Buitenlandsche Zaken. Voorts waren tal van léden der Fransche kolonie en de internationale persvertegen woordigers verschenen. Na een oponthoud van een half uur zette de minister van Buitenlandsche Zaken zijn reis naar Parijs voort. Mile Laval, die met haar vader de reis maakte, heeft per auto een tocht door Ber lijn gemaakt. Griekenland. Naar herstel der monarchie? De Grieksche regeering heeft, naar Reuter verneemt, haar gezanten te Rome, Parijs en Londen en in de landen welke het Balkan pact onderteekend hebben, opgedragen deze regeeringen te raadplegen inzake haar hou ding indien in Griekenland de monarchie zou worden hersteld. Joegoslavië. Verzoeningsformule in het conflict met Hongarije. In zake het Hongaarsch-Joegoslavisch con flict, dat in verband met den moordaanslag te Marseille was gerezen, is thans langs diplo- matieken weg een verzoeningsformule gevon den. De komst van den Joegoslavischen minister van buitenlandsche zaken, Jefjitsj, naar Ge neve is derhalve overbodig geworden. De per manente gedelegeerde bij den Volkenbond, Fotitsj, zal dan ook Joegoslavië op de a.s. zit ting van den Volkenbandsraad vertegenwoor digen. Als gevolg hiervan is ook de voorgenomen bespreking tusschen Jeftitsj en den Italiaan- schen onderstaatssecretaris Suvich te Venetië uitgesteld. Litauem. Gratieverleening in het Memelproces. Het Litausche Telegraaf Agentschap meldt: De staatspresident heeft op eigen initiatief de doodvonnissen, welke de krijgsraad had uitgesproken tegen Walther Priess, Ewald Boll. Err.il Lepa en Heinrich Wannagat veran derd in levenslange gevangenisstraf. Ten aanzien van de drie eerstgenoemde veroor deelden blijft de verbeurdverklaring van hun vermogen gehandhaafd. Litauen taboe Met toestemming der betrokken autoriteiten heeft de poli tie-president van Berlijn den naam der Litauer Strasse, die bij het Horst Wessel-plein is gelegen, veranderd in Las- dohner Strasse. T sjecho-Slowakije. Winst voor de Sudeten- Duitschers. Volgens in Duitsche kringen ontvangen berichten zou de partij van Konrad Henlein fSudeten-Duitschers.) 45 a 49 van de 70 zetels welke de Duitsche partijen bij de parlement- verkiezingen hebben behaald verkrijgen. Men acht het in deze kringen niet. buitengesloten dat deze partij de sterkste partij in het par lement zal worden. In het geheel telt het parlement 200 leden. De Nationale Vereeniging (rechtsche op positie der Tsjechen) zal met meer zetels in het parlement tcrugkeeren. Ook de Tsjechische fascisten zouden eer groot aantal zetels hebben behaald. Zuich Amerika. Hoewel de president van de Seiyoekai het tegendeel volhoudt, is de algemeene opvatting toch, dat het besluit der Minseito in verband staat met de scheuring in de Seiyoekai-partij Men verwacht, dat deaftakeling der Seiyoekai duidelijk aan den dag zal komen bij de ge meenteraadsverkiezingen in den herfst en de parlementsverkiezingen in het volgende voor jaar. Kolonel Lawrence overleden. Merkwaardige figuur uit den wereldoorlog. Kolonel Lawrence. LONDEN, 19 Mei. Kolonel Lawrence, wiens eigenlijke naam T. E. Shaw was, is Zon - dagmorgen te acht uur overleden aan de ge volgen van het motor-ongeluk, dat hem deze week is overkomen. Kolonel Lawrence was in den wereldoorlog bekend als de leider der opstandige Arabieren, terwijl hij een nog onopgehelderde rol speelde bij de onlusten in Afghanistan. Met betrekking tot zijn overlijden wordt nog gemeld, dat hij na het. ongeluk niet meer tot bewustzijn is teruggekeerd. De beroemdste specialisten van Engeland hebben vergeefs geprobeerd hem in het leven te houden. Het stoffelijk overschot van Lawrence is in een Engelsche vlag gehuld en opgebaard voor het altaar in den doodenkapel van het hospitaal te Wool. Zijn dood is telegrafisch ter kennis gebracht van koning George en van den koning van Irak. Generaal Sir John Hamilton zei van hem, dat Lawrence een man was, waarvan men onder 50 milioen de weerga niet vindt. Lawrence die in 1927 zijn naam in Shaw ver anderde, was begin van den wereldoorlog on derofficier bij den geheimen dienst en gede tacheerd bij het Arabische bureau in Egypte. Op grond van zijn strategische gaven, wist*hij zich tijdens de campagne in Palestina op te werpen tot leider der ongeregelde Arabische strij krachten, die tegen de Turken opstonden. Aan het hoofd van een Arabische stam trok hij in de kleeding van een Arabischen stam- leider Damascus binnen. Ook na den oorlog waren de werkzaamheden van Lawrence steeds in een sluier van geheim zinnigheid gehuld. Hij was eerst gewoon sol daat bij het tankcorps en later als „Ross" werkzaam bij d-e Royal Airforce, waar hij dienst deed als mecanicien. Hij nam later den naam Shaw aan. Maarschalk Pilsoedski's uit vaart. Nachtelijke overbrenging van het stoffelijk overschot. Kabinetscrisis in Peru. De regeering van Peru heeft president Be- navides haar ontslag aangeboden. Japan. Coalitie tusschen Minseito en Seiyoekai verbroken. Naar gemeld wordt heeft het uitvoerend co mité van de Minseito-partij het besluit geno men, niet langer samen te werken met de Seiyoekai en de coalitie met deze partij te ver breken. Beide partijen hebben zes maanden samen gewerkt. Door deze ontwikkeling wordt de verhouding in het Japansche politieke leven zóó. dat de Minseito moet worden beschouwd als de re- gecringspartij, terwijl de Seiyoekai in de oppo sitie komt. Voorafgegaan door een pantsertrein is Vrij dagavond de trein met her stoffelijk overschot van wijlen maarschalk Pilsoedski uit Warschau vertrokken naar Krakau, waar hij Zaterdag tegen 7 uur is aangekomen. Het is een indruk wekkende tocht geworden, zooals Polen nog zelden heeft meegemaakt. De met de Poolsche vlag bedekte kist was geplaatst op 'n platten goeredenwagen, op het affuit van een kanon. Er om heen hielden zes officieren en twee generaals met getrokken degen de wacht. De wagen werd met behulp van schijnwerpers hel verlicht en vormde een lichtend punt in den donkeren trein, die in langzaam tempo in den nacht door het Pool sche land trok. Overal op de stations die de trein passeerde hadden zich groote menschenmenigten ver zameld, ondanks het nachtelijk uur, doch ook langs den spoorweg zelf stonden overal men- schen bijeen met brandende toortsen terwijl o~ vele heuvels langs of nabij den spoorweg vuren waren ontstoken. Te Krakau was een reusachtige menigte aangekomen om de begrafenisplechtigheid bij te wonen. Meer dan 300.000 menschen zijn van elders naar Krakau gekomen, waaronder alle buitenlandsche delegaties, het diplomatieke corps, de geheele Poolsche regeering en de le den van Sejm en Senaat, vertegenwoordigers van alle afdeelingen van het leger en tallooze belangstellenden. Te 8 uur begaf de lijkstoet zich van het hoofdstation naar de kathedraal. Troepen gingen het affuit met de lijkkist vooraf, ter wijl het gevolgd werd door het paard van den maarschalk, dat door twee officieren bij den teugel werd geleid. Daarna volgde de hooge geestelijkheid onder leiding van den bisschop aalmoezenier Gawlina, en vervolgens mevrouw Pilsoedski met haar dochters, die vergezeld werden door de generaals Rydz, Smigly en Sosnkowski. Hierachter schreden de president der Republiek en de vertegenwoordigers der regeering en daarachter kwamen de buiten landsche delegaties en de deputaties van Pool sche organisaties en instellingen. De stoet werd door verschillende afdeelingen militaire troepen gesloten. Langs den geheelen weg van het station naar de kathedraal had zich een dichte menig te geschaard, terwijl de straten die gevolgd werden met rouwflours waren behangen en op bepaalde afstanden van elkaar zwarte vaan dels waren opgehangen. De mis is de kathedraal werd gecelebreerd door den prins-bisschop Mgr. Sapieba. Na de Mis werd het stoffelijk overschot door gene raals in de crypt gelegd. Buiten weerklonk het volkslied en werden 101 schoten gelost. De Maxim Gorkiverongelukt. 48 personen om het leven gekomen. Het grootste vliegtuig van de Sovjet- Unie, de „Maxim Gorki", dat meer dan zeventig personen kan vervoeren, is Zaterdag het slachtoffer geworden van een catastrofe. Kort na den start volvoerde de bestuurder van een zich in de buurt bevindend vliegtuig, Sasjin, trots het verbod van de lucht vaartautoriteiten, verscheidene acroba tische toeren. Hierbij kwam hij met de „Maxim Gorki" in botsing, zoodat beide machines neerstortten. Elf le den der bemanning en 36 passagiers zijn om het leven gekomen. Ook de piloot Sasjin behoort tot de slacht offers. In totaal zijn dus bij deze ca tastrofe 48 personen gedood. Aan boord was een aantal leden van het centrale aërodynamische instituut, van wie verscheidenen door hun familieleden waren vergezeld. De botsing werd, naar nader wordt-, gemeld, veroorzaakt doordat het ander vliegtuig bij een looping met den vleugel van de Maxim Gorki in aanraking is gekomen. Een gedeelte van den vleugel knapte af. De bestuurders van de Maxim Gorki hebben nog getracht een landing uit te voeren, maar het vliegtuig, dat herhaalde malen over den kop sloeg, is daarbij gebroken en in brand geraakt. Verscheidene explosies aan boord van het vliegtuig vernielden het totaal. In een dicht bij het vliegveld gelegen dorp zijn de brokstukken van beide vliegtuigen te recht gekomen. De lijken, die afschuwelijk verminkt waren, lagen verward tusschen stukken van het vliegtuig en de motoren. De chef van de Russische luchtvloot, Tkaschef, heeft een voorloopig onderzoek doen instellen, waarbij men tot de hierboven ge noemde conclusies is gekomen. Besloten is dat alle omgekomenen op staats kosten zullen worden begraven. Aan de ach- terblijvenden zal een staatspensioen worden verleend. Onder de slachtoffers zijn acht vrouwen en zes kinderen. Brandend op een huis gestort. Nader wordt nog geseind: Het ongeluk had plaats boven het dorp Sokhol, hier liggen stukken van het vliegtuig en menschelijke ledematen vermengd op de straten. De brandende deelen van het toestel kwa men deels terecht op een huis, dat eveneens in brand vloog; twee bewoners kwamen in de: vlammen om. Vliegende drukkerij. De „Maxim Gorki" had een gewicht van 42 ton en een actie-radius van 2500 K.M. Het had een bioscoop aan boord en een drukkerij voor de verspreiding van propagandaliteratuur tij den d-e vluchten van het toestel. De lijken van de 48 slachtoffers van de ramp met de Maxim Gorki zijn Zondag, in het stedelijke crematorium van Moskou opge baard. Uit alle deelen der. wel-eld zijn condoleance telegrammen ontvangen. De bevolking van Moskou heeft op eenvou dige treffende wijze afscheid genomen van de slachtoffers van het ontzettende ongeluk. In verschillende steden zijn herdenkingsbijeen- koma'en gehouden. Gemeld wordt, dat de bij de ramp om het leven gekomen vlieger Michejew zich herhaal delijk heeft onderscheiden o.m. bij de vlucht MoskouPeking en bij de vluchten boven, de Noordelijke IJszee. In een hoofdartikel, getiteld „Droef Ver lies" schrijft de „Pravda": Aan het reusachtige vliegtuig „Maxim Gor ki" was alles soliede en stabiel. Langdurige proefnemingen hebben de feil- looze kwaliteiten van zijn constructie bewezen. Niettegenstaande de enorme afmetingen vloog het toestel bewonderenswaardig, het gehoorzaamde onverbiddelijk aan het roer en muntte uit door stabiliteit. De mannen, die het groote toestel bestuur den, waren beste piloten. Joerof en Mikheef, die het vliegtuig op zijn laatst en tocht bestuurden, waren de beste piloten van de Sovjet-Unie. Noch de conustructie-berekeningen, noch de kwaliteit van de uitvoering, noch de piloten zijn verantwoordelijk voor het ongeluk. De Sovjet-Unie bezit een groot aantal vlieg tuigen, waaronder een aantal machtige dreadnoughts der lucht. De luchtmacht blijft niet beperkt tot een vliegtuig, haar macht bestaat uit een groot aantal vliegtuigen. De ramp van de „Maxim Gorki", welke tot nu toe als experimenteertoestel werd gebruikt, verzwakt de Russische luchtvloot niet. Het type van dit toestel is door deze ramp niet in discrediet gekomen. Zoodra dit nuttig wordt geoordeeld, zal het Polen nam afscheid van maarschalk Pilsoedski, onafgebroken rijen defileerden langs de baar in de Johanneskathedraal te Warschau. land in staat zijn in zeer korten tijd net zoo veel vliegtuigen te maken' als men wil. Niettemin, zoo schrijft de Pravda verder, spreken wij onze diepe droefheid uit bij den ramp van de „Maxim Gorki" en dit gevoel zal door alle gecivilise-erden van alle landen wor den gedeeld, aangezien de „Maxim Gorki" een waardevolle aanwinst voor de wereld-cul tuur was. POOLSCII OCEAANVLIEGER TE DETROIT VERONGELUKT. De 34-jarige Poolsche oceaanvlieger Stan ley Hausner is Zaterdag niet zijn nieuwe vlieg tuig neergestort tijdens een herdenkingsdienst voor Maarschalk Pilsoedski. De vlieger is om het .leven gekomen Botsing bij Katholieke collecte te München. Georganiseerde betooging? Bij de Zaterdag gehouden straatcollecte van den katholieken „Deutscher Charitasverband" voor welke collecte de rijksminister van Binnenlandsche Zaken toestemming had ge geven is het te München tot ernstige inci denten gekomen. Tal van collectanten werden blijkens een United Press bericht uit München door be- toogers mishandeld. Groepen demonstranten trokken door de straten met groote borden, waarop het vonnis was vermeld, dat de volks rechtbank te Berlijn tegen de kloosterzuster Wernera wegens overtreding der deviezenbe- palingen heeft geveld. In verband met déze incidenten heeft de Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken de voortzetting der collecte verboden. Dit ver bod heeft ook betrekking op de nog te houden huis aan huis collecte- Men krijgt echter sterk den indruk, dat de betoogingen tegen de collectanten te voren waren georganiseerd. In dit verband viel het speciaal op, dat de autoriteiten S.A. en S.S. als hulppolitie in dienst hadden gesteld en dat tal van patrouilles, bestaande uit leden der ge noemde organisaties, door de straten trokken. In het overige rijk verliep de collecte zonder incidenten. Niettemin is men in katholieke kringen bevreesd, dat het Münchensche voor beeld navolging zal vinden Het D.NB. geeft de volgende lezing van het geval: Zaterdag werd hier ter stede door het Deutsche Charitasverband een door de re geering goedgekeurde straatcollecte gehouden. Ofschoon was medegedeeld dat deze organi satie in geenerlei verband staat tot de Chari- tative Vereinigung, welke borg is gesteld voor de betaling van de boete in het proces tegen de kloosterzuster Wernera, kwam het in den loop van den dag tot ordeverstoringen in de stad. Aangezien verdere, ongeregeldheden wer den verwacht, moest de. prefect van politie de collecte, zoowel die op straat als aan de huizen verbieden. Katholiek protest verwacht. In katholieke kringen worden de incidenten als zoo ernstig beschouwd, dat men verwacht, dat officieel bij de regeering te Berlijn gepro testeerd zal worden. Men is van oordeel, dat deze voorvallen zonder precedent zijn in de geschiedenis van den Duitschen kerkstrijd en dat men hier te doen heeft met een georgani- seerden boycot van de katholieke kerk. (Tel.) ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING. STAKING TE LE HAVRE GEëINDIGD. Het personeel van de Compagnie Générale Transatl.antique heeft het werk hervat, na de voorwaarden van den minister van koop vaardij te hebben aanvaard. De mailstoomer „Champlain" is derhalve gisteren uitgevaren. Door een indiscretie is aan het licht ge komen, dat de minister een ambtsbevestiging van 50 pet. van de zeelieden aanbood terwijl de stakers 80 pet. eischten. Tenslotte hebben de stakers toegegeven. THOMAS MORE EN JOHN FISHER HEILIG VERKLAARD. Uit Vaticaan Stad: Zondagmiddag zijn in den Sint Pieter de Britse he kanselier Thomas More en de bisschop van Rochester, kardinaal John Fisher. die tijdens de regeering van Hendrik VIII den marteldood stierven, heilig verklaard. Tijdens de ceremonie van de heiligverklaring richtte de Paus zich tot de Engelsche Kerk met de uitnoodiging zich bij de Universeele kerk aan te sluiten. Uit een hol, diep in den grond, kwam een marter te voorschijn en keek het winterrijk eens in. Het vogeltje, dat Thijs had zien bevriezen, zat steeds nog op zijn tak en zei tot den marter: „Zoo juist was koning Winter hier, en hij bevroor Thijs IJs. Thijs was hier verdwaald nu staat hij in het ijspaleis en komt er nooit meer uit. Daar moesten wij toch iets aan doen." „Ja," zei de marter, die een goedaardig dier was, „maar zeg jij mij dan eens wat?" DINSDAG 21 MEI 1935. HILVERSUM 301 M. AVRO-pitzending. 5.30 VPRO. 8.Gramofoonplaten, 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 De Minstreels o.l.v. J. Brill. 11.Causerie door mevr. R. LotgeringHillebrand. 11,30 Vervolg „De Min streels". 12,30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramofoonmuziek. 2.Pianorecital F. Veen. 2,15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep; 34 Knip cursus. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio- kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.Voor de kinderen. 5.30 VPRO: Bij bel ver telling door Ds. B. J. Aris. 6.Ensemble „Chas Dassi", uit „Central", den Haag. 7.Radiovolkszang o.l.v. P. C. Poortman. 7.30 Het Cagliano-kwar- tet. 8.Vaz Dias, 8.05 Gramofoonplaten. 9.— Koos Speenhoff zingt. 9.15 Omroeporkest o..lv. N. Treep, m.m.v. Jan Sevenstern (fluit), 10.10 Pianospel a quatre mains, door Olga Mosz- kowska en Fr. Weiss. 10.30 De AVRO-Decibsls o.l.v. Eddy Meenk, 11,— Vaz Dias. 11.10 Ver volg der AVRO-Decibels. 11,3012.Gr. pla ten. HUIZEN 1875 M. K.R.O.-uitzending. 45 HIRO. 8-^-9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11,30— 12.Godsd. halfuur. 12,15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.Vrouwenuur. 34 Gra- mofoonpl., 4.HIRO. 5.10 Schlagermuziek en gramofoonpl., 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoon platen. 8.Vaz Dias. 8.15 Orkest en solisten concert. 9/Lezing. 9,15 Vervolg concert. 10.Populair concert. 10.30 Vaz Dias. Gra mofoonplaten. 10.45 Populair concert. 11.30— 12.Gramofoonplaten. DROITWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11,20 Orgelspel S. Torch. 11,50 Voor de scholen. 12,10 Gramo foonplaten, 12,35 Fr. Walker's octet. 1,20 J. Muscant en zijn orkest. 2,25 Voor de scholen. 4.20 Lezing. 4.40 Kwartetconcert, m.m.v. M. Rodker (alt), 5:35 John Reynder's orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Bachconcert. 7.10 Fran sche les. 7.40 Gramofoonplaten. 7.50 Lezing-. 8.20 .Badger's Green", Spel van Sheriff. 9.35 De Kitzbühel-Tirolers spelen. 9.50 Berichten. 10.10 en 10.20 Lezingen. 10.40 BBC-Theater- orkest o.l.v. S. Robinson, m.m.v. S. Robinson, m.m.v. E. Wolff (bariton). 11,3512,20 Lew- Stone en zijn band. RADIO-PARIS 1648 M. 7,20 en 8.20 Gramofoonplaten, 12,35 Orkest- concert o-l.v. Kret.tly. 9.05 Concert. 10.55 Dans muziek. KALÜNDBORG 1261 M. 12,202,20 Concert uit Rest. „Ritz". 3.20— 5.20 Omroeporkest o.l.v. Mahler, 6.056.35 Gramofoonplaten. 8.20 Zang en piano. 8.35 Balalaika muziek. 9.20 Harmonie-orkest o.l.v. Jeisen. 10.35 Symphonieconcert ol.v. Reesen, 11.2012.50 Damsmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20, 7.20 ij 8.20 Concert m.m.v. orkest en koor. 12.20 Ruhrlandorkest o.l.v. Switting. 2.35 Koor o.l.v. Gromann. 4.20 Kamermuziek. 5.20 Sted. orkest van Essen, ol.v. Kreutzberg en Richter, solisten en koor. 9.20 Sted. orkest van Essen o.l.v. Schüler. 11,25 Orkest o.l.v. Teumer en solisten. ROME 421 M. 9.10 Orgelconcert G. Giarda. 10.20 Mandoli neconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gramofoonplaten. 12,50 Om roeporkest o.l.v. Douliez, 1,302.20, 3.20 en 7.35 Gramofoonplaten; 8.20 Omroeporkest o.l.v. Douliez en radiotooneel. 10.3011.20 Gra mofoonplaten. 484 M.: 12,20 Gramofoonplaten; 1.302.20 dito. 5.20 Populair concert; 6.20 en 6.50 Gra mofoonplaten; 7.20 Pianorecital 8.20 Salon- orkest ol.v. Walpot en voordracht. 10.3011.20 Pop. Concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Rijksuitzending: ..lm Herzen der Ruhr- industrie". 9.20 Herdenking van het 2-jarig en 11,05 Berichten. 11,2012,20 Adalbert Lut- cn 11,05 Bgrichten. 11.20—12,20 Adalbert Lut- ter's orkest.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6