M.AANDSG 20 MEI 1935 H A"A' R E E M'S D A 'G B E A D' IJMUIDEN „De Volkenbond van 18 Mei 1935". „De gedachte moet doordringen dat. wat men wenscht te hebben, niet moet worden verkregen door geweld, maar door internationale recht spraak." In de gymnastiekzaal van de Rijks Hoogere' Burgerschool vond Zaterdagavond een bijeen komst plaats van de Velser H.B.S.-Vereeniging die in verband met den Volkenbondsdag was gewijd aan de Volkenbondsgedachte. De zaal was geheel bezet toen de voorzitter der vereeniging, de heer Rotmans, de aanwe zigen met een kort woord welkom heette. Spreker zeide, dat de laatste vereenigings- avond in verband met den Volkenbondsdag op dezen avond was belegd. De heer Willemse, die als spreker zou optreden, was plotseling verhinderd; het verheugde den voorzitter dat Mr. J. H. van Peursum bereid was, den heer Willemse te vervangen. De heer van Peursum zeide. het verzoek, voor de Velser H.B.S. Vereeniging te komen spreken over den Volkenbond, gaarne te hebben aan vaard. niet wetende dat hier zulk een groote belangstelling voor het onderwerp zou "zijn. Spreker herinnerde er aan dat toen hij 7 jaar geleden op zijn eigen school voor het eerst op 18 Mei had gesproken over den Volkenbond, de Volkenbond door het optreden van mannen als Stresemann en Briand er gunstiger voor stand dan thans. Nu hoort men maar al te dikwijls, dat de Volkenbond heeft afgedaan. Eenige jaren geleden heerschte er een geest van vertrouwen, maar thans nu het econo misch leven aan het wankelen is. zijn vele menschen pessimistisch geworden. Zij hebben geen vertrouwen in de toekomst. Hoe komt het. dat het optimisme is veranderd in pessi misme? Omdathet optimisme van vroeger niet berustte op beginselen, op' idealen; de idealisten zijn den Volkenbond trouw geble ven. Twee dingen zijn het, die sprekers idealisme ten aanzien van de Volkenbondsgedachte heb ben gesteund, in de eerste plaats het Volken bondsnummer van de Velser H.B.S. Vereeni ging, en in de tweede plaats de vredesgang van duizenden en duizenden vrouwen, die uit alle provincies naar den Haag waren gekomen om uiting te geven aan de vredesgedachte. Zij deden dit op ontroerende wijze en menigeen die langs den weg stond herhaalde telkenmale het eene woord, dat hierbij gesproken werd: „Vrede". Als we den Volkenbond steunen, behoeven we niet te rekenen op het bereiken van het ideaal, aldus spreker, maar we moeten dit steeds voor oogen houden, opdat de maat schappij zich richt naar een eenheid. Spreker wees op het nut van samenwerking der ver schillende staten. De Vereenigde Staten van Europa zullen er niet komen in den vorm van de Vereenigde Staten van Amerika, maar het is noodzakelijk, dat er samenwerking tusschen de volken komt. Dit te bereiken is het doel van den Volkenbond. Er was steeds veel critiek op den Volkenbond, maar hierin is veel ver anderd en thans is er alleen nog maar critiek van de lakselien,- van de menschen zonder vaste overtuiging, zonder ideaal. Men zegt: de Volkenbond kost geld. Zeker de Volkenbond kost geld, maar dit is slechts 1/20 van de ge- heele begrooting van ons land. De Volkenbond zou niets gedaan hebben? Dit is een critiek, zeide Mr. van Peursum. die of leugenachtig is, of voortkomt uit onwetendheid. De Volkenbond heeft veel gedaan, al is dit dan niet wat men er van verwacht heeft. Men meende wellicht, dat de tijd van den eeuwigen vrede was geko men; dit is helaas niet het geval. Maar toch is er veel aan de actieve zijde van de balans, dat het getuigt van onkunde, als men dit niet wil erkennen. Het is waanzin, te verwachten dat wat in 2000 jaren niet bereikt kon worden, in 15 jaren door den Volkenbond tot stand ge bracht wordt. Ais er niet meer bereikt is, is dit doordat de menschen niet voldoende van hun vredeswil getuigen. Spreker ontkende, dat de Volkenbond in strijd is met het natio naal gevoel. Hij herhaalde de woorden van Monseigneur Pacelli: ..Men moet zijn vader land dienen als een moeder die men liefheeft, niet als een afgod dien men vreest". Als men zijn vaderland liefheeft als een moeder, zal men trachten alles in het werk te stellen, het vaderland door internationale samenwerking te beschermen. Groote nationalisten als de Abbé de St. Pierre, Simon Bolivar en Thomas Mazaryk hebben gestreden voor internationale samenwerking. Omdat 18 Mei 1899 de eerste vredesconfe rentie was gehouden wordt op dezen dag spe ciaal de aandacht gevestigd op den Volken bond en de Volkenbondsgedachte, vervolgde spreker. Deze eerste vredesconferentie heeft niets bereikt, maar het begin was er. Op het oogenblik zijn 58 staten lid van den Volken bond, waaronder de meeste Europeesche sta ten. Tot het belangrijkste werk van den Volken bond behoort het streven naar ontwapening- In hoeverre resultaten bereikt zijn. wil spreker buiten beschouwing laten. Conflicten moeten niet langs den weg van geweld worden opge lost. maar door het Internationaal Gerechts hof. dat reeds tal van geschillen heeft be slecht. Ontwapening en oplossing van internatio nale geschillen gaan zeer goed samen. De ge dachte moet doordringen dat, wat men wenscht te hebben niet moet worden verkregen door geweld maar door internationale recht spraak, De woorden van Paus Pius XI; „Ver derf o Heer de volken, die den oorlog willen" zou spreker tot de zijne willen maken. Oorlog beteekent ondergang van de Westersche be schaving. druischt ih tegen religieuze begrip pen van „Heb uw vijanden lief". Spreker besloot zijn mooie rede met een op wekking. te blijven getuigen voor het: vrede door recht. Er klonk een luid applaus Drs. D. J. Wansink dankte Mr. van Peursum voor zijn mooie rede en richtte voorts woor den van dank tot het bestuur van de Velser H.B.S. Vereeniging. dat het de V.C.J.B. in de gelegenheid heeft gesteld deze bijeenkomst by te wonen. Drs. Wansink zeide, zeer verheugd te zijn over het slagen van het Volkenbonds nummer. vooral over de bijdragen. De heele administratie en de heele redactie heeft ge werkt om er van te maken wat er van te maken is. Speciaal de hoofdredactie <H. St-ol) heeft veel voor het nummer gedaan. De Vol kenbond zeide spreker, is geen begin en ook geen einde, hij is een episode in de ontwikke ling' van de menschheid, is een middel, te hel pen bouwen aan een samenleving, waarin vrede en recht heerschen. Zonder internatio nale organisatie zal de wereld naar haar on dergang, gaan. Ook ae heer Wansink applaus. De voorzitter der Velser H.B.S. Vereeniging dankte de sprekers voor hunne medewerking, waarna hij de bijeenkomst met een kort woord gloot- EEN BEETJE RUZIE. Zaterdagavond circa 8 uur ontstond in de De Ruyterstraa.t een scheldpartij tusschen een varensgezel B. genaamd en zekeren van V. Laatstgenoemde trok zich spoedig in zijn woning terug. Dit was niet naar den zin van B. Deze trapte de voordeur van van V.'s wo ning in en richtte nog verdere vernieling aan. De politie, die gewaarschuwd was. heeft tegen den vernielzuchtige» zeeman proces verbaal opgemaakt. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: Rotterdam IJM. 112. 380 manden f 3140 Maria IJM. 95, 310 m. f 2170. Roode Zee IJM. 41, 110 manden f 1490. Bergen IJM. 16, 350 manden f 2750. Hoop IJM. 46, 225 manden f 1880. Motorloggers: KW 5 f 550, KW 38 f 1090, KW 104 f T50, KW 35 f 620, KW 51 f 1030. Loggers KW 178 f 360. KW 177 f 270. KW 75 f 450 KW 175 f 360. KW 60 f 420, KW 167 f 520, KW 23 f 520. KW 65 f 540. KW 36 f 400. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoornende voor de Dinsdagmarkt: Amsterdam IJM 58: 25 manden schelvisch, 40 manden braadschelvisch, 75 manden radio, 45 manden platvisch. 15 manden makreel. 40 manden koolvisch, 45 manden varia, totaal 285 manden en 1000 stuks ijskabeljauwen en 950 stuks stijve kabeljauwen. Mar;- IJM 189 met 15 manden schelvisch, 30 manden braadschelvisch. 50 manden radio. 55 manden platvisch, 35 manden groote en klei ne makreel, 40 manden varia, totaal 225 man den 350 stuks ijskabeljauw en 400 stuks stijve kabeljauw. BURGEMEESTER BEZOEKT DEN VISCHAFSLAG. Burgemeester Kwint bracht hedenmorgen een bezoek aan den Rijksvischafslag. Hij werd rondgeleid door den directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. MARKTPRIJZEN VAN MAANDAG 20 MEI. Tarbot per kilo f 0.52f 0.44 Griet per 50 kilo f 28f 13 Tongen per kilo f 0.54f 0.38 Groote schol per 50 kilo f 24f 21 Middelschol per 50 kilo f 19f 17 Zetschol per 50 kilo f 20f 16. Kleine schol per 50 kilo f 19 f 4.30 Schar per 50 kilo f 10f 3.10 Tongschar per 50 kilo f 31f 15 Vleet per stuk f 1.40f 0.73 Kleine poon per 50 kilo f 6.30f 3.30 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 18f 12. Kleine schelvisch per 50 kilo f 13.50f 6.30 Kabeljauw per 125 kilo f 33f 13. Groote gullen per 50 kilo f 12.50f 8.50 Kleine gullen per 50 kilo g 12.50f 7. Wijting per 50 kilo f 8.5Ó—f 2.10 Makreel per 50 kilo f 9.50f 4.10 Heilbot per kilo f 0.80f 0.60 Leng per stuk f 1.10f 0.80 Koolvisch per stuk f 0.35—f- 0.30 VELSEN De gemeenteraads verkiezingen. Een candidaat afgewezen. Het hoofdstembureau vergaderde Zaterdag voor het onderzoek der ingediende candidaten lijsten. Het resultaat was, dat aan de lijst der A.R. Kiesvereeniging de candidaat A. Krijger werd geschrapt, omdat de vereischte verklaring van bereidwilligheid niet was overgelegd. KERKELIJKE VERKIEZING. De kerkelijke verkiezing van twee ouder lingen der N. H. Kerk te Velsen voor "wijlen de heeren L. Broeze en P. Jongert had tot resultaat dat gekozen werden de heeren C. J. van Oost, Velsen-Noord en R. Snoek, Driehuis VOOR DE JEUGDHERBERG Een goed geslaagd kindermatinée. Zaterdagmiddag heeft, ten bate van de Jeugdherberg .Duinlust" in gebouw „Con cordia" een kindermatinée plaats gehad. Het gebouw was flink bezet. De kleinen hebben uitstekend genoten. Als eerste num mer van het program werd vertoond: „Hansje in het hessenland". Met onverdeelde aan dacht werd dit door de jeugdige toeschou wers gevolgd. Verder vermeldde het program goochelaarT poppenkast en verrassingen. De ze bestonden uit prijsjes waarvan de briefjes zich bevonden in reepen chocolade, zoodat zij die een dergelijk briefje in de chocolode verpakt vonden, aanspraak hadden op een aardig prijsje. De jeugd heeft een prettige» middag gehad en zal met vreugde hieraan terugdenken. JAPAN IN CONCORDIA. De personeelvereeniging Papyrus heeft van haar laatsten ontwikkelingsavond, die ge houden werd in Concordia een Japanschen avond gemaakt en met het oog hierop was zoowel de zaal als het tooneel keurig met lampions versierd, waardoor de zaal een ty pisch en vroolijk aanzien had gekregen. De heer Gerard Pilger uit Amsterdam hield een lezing over het leven, zeden en gewoon ten van de Japanners, welke lezing verdui delijkt werd met lichtbeelden. Na een kort openingswoord van den voor zitter van Papyrus, den heer C. Peis. begon, rondgeleid door der. heer Pilger de reis door Japan, waar de spreker vele jaren heeft door gebracht. zoodat hij voor de ..reisgenooten" een goede gids was. Tal van fraaie lantaren plaatjes stelden de bezoekers in staat, zich een denkbeeid te geven van de schoonheid van dit merkwaardige land en verder vertelde de heer Pilger eenige bijzonderheden, ter verduidelijking van de plaatjes o" het witte doek. Was voor een aantal jare" ge sloten voor bijna iederen vree1" aldus de heer Pilger, thans is dit geb~"' hrs. al wijkt men niet af van oude zedp- -»n opdui ken. Japan is een groot ian- strie, maar het volk is arm, de arbeidstijden zijn lang en sociale wetten kent men er niet Na de pauze kwam de heer Pilger met de vertelling op Japansche wijze van een hei- De moeilijke taak der vrouw. De moeilijkheden aan haar sekse eigen vorming, perioden, geboorte en opvoeding van kinderen, haar huiselijke werkzaamheden, keeren der jaren enz. maken, dat menige vrouw zich voor haar tijd oud voelt. Geen wonder, dat zoovele vrouwen lijden aan rug pijn, hoofdpijn, slapeloosheid, slechte bloeds omloop, duizeligheid, rheumatische pijnen enz. Haar organen raakten te vroeg verzwakt, het bloed werd niet meer grondig gezuiverd door die verzwakte organen, en zij zijn geneigd om er in te berusten. Gij kunt echter in zulke gevallen uw ge zondheid herkrijgen met behulp van het daartoe speciaal bereide middel Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze voeren de onzui verheden af, die zich hebben opgehoopt door de trage werking der organen, die het bloed rein, zuiver en gezond houden, en wekken deze organen op tot gezonde werking. Foster's Rug pijn Nieren Pillen maken U gezond en doen U gezond blijven. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 1.-, 1-75 en 3,- p. [RUGfciyJJÜ It d°os, omzetbel. m inbegrepen. Let 'ÜLy vooral op den juisten naam. (Adv. Ingez. Med.) densage, waarbij hij een Japansch costuum droeg. Het was een leerzame avond en de heer Pilger ontving een hartelijk applaus. De heer Pels was zeker de tolk van allen, toen hij den heer Pilger dankte voor den mooien avond. In zijn slotwoord deelde de voorzitter nog mede, dat een excursie zal plaats vinden naar een groot dagbladbedrijf in Amsterdam. Een gezellig bal besloot den avond. De Concordia-Band verleende ook op dezen avond weer haar medewerking. BEVERWIJK Tentoonstelling van werk stukken. Vervaardigd door jonge werkloozen. Zaterdagmiddag werd in een der lokalen van de Nijverheidsschool in de C. H. Moens- straat een tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door jonge werkloozen op de in de wintermaanden gehouden cursussen, welke evenals vorig jaar georganiseerd werd dooi de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspan ning van jeugdige werkloozen. Bij deze opening waren o.m. wethouder K. Steijn namens het gemeentebestuur en vele leden der commissie tegenwoordig. De voorzitter der commissie de heer H. Rothe sprak een openingswoord, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat het niet alleen noodzakelijk is ontspanning voor den geest aan de jonge werkloozen te brengen, maar de bezigheid waarmede zij zich dezen winter on ledig hielden, brengt geen oplossing. Dat is slechts mogelijk, wanneer zij onderwijs kun nen ontvangen in het vak, waarvoor zij inte resse hebben. Spr. dankte vervolgens de autoriteiten voor de hulp en bijstand, die zij de Commissie ver leend hebben. Dit is helaas heel anders gesteld met Wijk aan Zee en Duin. Het is nog nooit gelukt, om een autoriteit van die gemeente op de tentoonstelling te krijgen, terwijl van de zijde van dat gemeentebestuur nog al eens getraineerd wordt. Tenslotte dankte spr. de kern uit de jonge werkloozen. die op prettige wijze met de commissie heeft samengewerkt. Wethouder Steyn schetste den toestand, waarin de jeugdige werkloozen verkeeren als zeer somber en vooral de geestelijke nood is zeer drukkend. Het gemeentebestuur zal zeker niet achterblijven, om de helpende hand te reiken. Er zijn eenige plannen en er zal gedaan wor den wat maar eenigszins kan, om de cursus sen zoo te maken, dat de jongeren ook vrucht van hun arbeid zullen hebben. Intusschen constateerde de wethouder, dat de werkstukken op een vooruitgang wijzen. Spr. hoopte, dat meerdere jonge werkloozen deze cursussen zullen volgen en wenschte de commissie succes met haar tentoonstelling na dank te hebben gebracht aan de menschen, die hun lokalen voor de cursussen beschik baar stelden. De heer A. Smit memoreerde de medewer king van het gemeentebestuur, dat er in slaagde de regeering tot medewerking te be wegen voor vier cursussen, namelijk de P.B.NA.-cursus onder leiding van den heer Gertenbach, de cursus in radio-techniek onder leiding van den heer Versteeg, huisvlijt en timmeren resp. onder leiding van de hoeren De Wit en A. Smit. Voor de ontspanning stelde Mevr. van Hattum weer geheel belangloos haar gebouw in de Groenelaan beschikbaar. Voorts herinnerde spr. aan de medewerking, ondervonden van de zijde der winkeliers, van Mej. A. Helmers en van de directies der bios cooptheaters, die de werklooze jongelui een maal per week in hun theaters noodigden. De heer Smit herdacht voorts het voortreffelijke werk van den heer Ehrbecker. die op 1 Febr. naar Haarlem vertrok. Hij was de man, die voor iedereen klaar stond en die overal een oplossing voor wist. Voor de jonge menschen was hij een kameraad bij uitnemendheid. Tenslotte herinnerde spr. aan de gemaakte excursies en de gehouden lezingen en dankte vervolgens alle commissieleden voor hun ar beid in het belang der jeugdige werkloozen. Namens de cursisten sprak de heer De Wolff, die den wensch uitte, dat men voor dit werk spoedig over een eigen gebouw zal kunnen be schikken. De geest was onder de cursisten uit stekend ondanks de minder gunstige omstan digheden, waaronder het werk moest worden verricht. Van groote beteekenis achtte spr. den band van kameraadschap, die een gevolg is van het dagelijksch met elkander omgaan van de cursisten. Thans is het zomer werk in voorbereiding om het onderlinge verband te behouden. Ook deze spreker herinnerde aan het voortreffelijke werk van den heer Ehr becker. De tentoonstelling werd vervolgens met groote belangstelling bezichtigd. DE COLLECTE OP DEN RECLASSEERINGS- DAG. De Zaterdag alhier gehouden collecte voor het Nationale Reclasseeringswerk werd nu niet bepaald gezegend door gunstige omstan digheden. In den namiddag daalde onafge broken een plasregen op de collectrices en collectanten neer. Maar het legertje medewer kenden liet zich niet afschrikken. De oude heer Root stimuleerde ondanks zijn 70 ja ren de jongere door zijn voorbeeld. Hij bleef op zijn post en staakte zijn arbeid eerst toen het tijd was. De oude heer had den grootsten oogst binnengehaald! Ook de voetbalwedstrijd NederlandEnge land was niet bevorderlijk aan den opbrengst. Tusschen 6 en 8 uur hadden de menschen zich in hun woningen rond de luidsprekers ge plaatst en in deze uren deden de collectanten bepaald slechte zak®. Deze ongunstige factoren in aanmerking genomen is de opbrengst toch niet tegenge vallen. Voor Beverwijk en Wijk aan Duin was zij f 266.28 voor Heemskerk f 43.60 en voor de badplaats Wijk aan Zee f 26.24, zoodat in to taal f 336,13 aan het hoofdcomité voor den Nationalen Reclasseeringsdag kon worden af gedragen. De organisaties, die dezen reclas seeringsdag zoo voortreffelijk voorbereidden en de collectrices en collectanten, die zich voor dit werk beschikbaar stelden, kunnen met voldoening op hun verdienstelijken ar beid terugzien. ZANDVOORT DANSKAMPIOENSCHAP IN MONOPOLE Zondagavond werd in Monopole gedanst om het kampioenschap van Zand voort en omstreken. Het paar D. Petrowitch—R. Denkers wgrd als kampioen aangewezen. Verder werd een le prijs uitgereikt aan J. Koper-mej. Bodamer; 2e prijs aan Brokman- Mej. W. Hoek.3e prijs Jan Zwemmer—J. Kromhout: 4e prijs ten BroekeG. Paap; 5e prijs B. v. d. MyeFB Drommel, 6e prijs J Keunigv. d. Werff. OVEREENKOMST KENNEMER LYCEUM. Naar aanleiding van het aangaan eener over eenkomst met het Kennemer Lyceum over het toekennen van een bijdrage per leerling stellen B. en W. voor de bestaande raadscom missie op te dragen weder contact met het Kennemer Lyceum te zoeken. In plaats van den heer N. Padt, moet een ander lid van den raad worden benoemd. OPZEGGING HYPOTHEEK LENICOR- B. en W. stellen den raad voor te besluiten tot opzegging der 2e hypotheek op de percee- len. toebehoorend aan de N.V. Aannemers en Handelsmaatschappij „Lenicor" te Zandvoort. Daar de vordering van de gemeente Zand voort wegens niet betaalde rente en aflos sing op 19 April 1935 reeds gestegen was tot f 2890.76 achten B. en W.' verder uitstel niet toelaatbaar. WINDSCHERMEN AAN IIET ZUIDERBAD GEVRAAGD Eenige leden van de badcommissie verzoch ten den burgemeester op de eerstvolgende raadsvergadering te willen voorstellen over te gaan tot het aanschaffen van windschotten voor het zonnebad van het Zuiderbad. VASTE DIRECTEURSAANSTELLING AAN HET ZUIDERBAD? De badcommissie deelt mede, dat zij zich kan vereenigen met het voorstel van de com missie van Publieke Werken, om den heer C L. Bolwidt Jr., wiens tijdelijke aanstelling als directeur van het Zuiderbad op 1 Mei is afge- loopen, een vaste aanstelling te verstrekken voor den duur van 7 maanden van elk kalen derjaar (April t/m. October) op een wedde van f 2000. OUDE PACHTSCHULD MOET DIT JAAR WORDEN BETAALD. In verband met enkele verzoeken van pach ters van winkels aan den Strandweg, om uit stel van betaling van pacht, deelen B. en W. als hun meening mede, dat uitstel van betaling van wacht over 1933 verschul digd, niet behoort te worden verleend en dat den pachters, die in 1934 in gebreke zijn ge bleven gelegenheid moet worden gegeven den achterstand in 1935 in te halen. MEVROUW DIJKSTRA BEDANKT ALS SCHOOLARTS. Mevrouw Dijkstra deelde aan B. en W. mede, dat zij zich door bijzondere omstandigheden genoodzaakt ziet de functie als schoolarts neer te leggen. BIJDRAGEN R.K. VERVOLGONDERWIJS. B. en W. bieden den raad een ontwerp-be- sluit tot vaststelling van de bijdragen voor den cursus voor vervolgonderwijs van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur „St. Agatha" over het dienstjaar 1931 aan, tot een bedrag van f 775.62. ZANDAFGRAVING TEN WESTEN VAN DEN ZEEWEG? De heer P. Witkop verzoekt den raad toe stemming voor het afgraven van zand op de terreinen ten Westen van den Zeeweg. B. en W. stellen den raad voor dit verzoek toe te staan op bepaalde nauwkeurig omschre ven voorwaarden. UITBREIDING REGELING BIJDRAGEN VOOR TUINBOUWSCHOOL. B. en W. zijn van oordeel dat h&t ge- wenscht is de regeling voor het verstrekken van bijdragen voor Nijverheidsonderwijs uit te breiden met een soortgelijke regeling voor de tuinbouwschool te Aalsmeer, met dien verstande; dat de bijdrage maximaal f 18 zal bedragen, omdat het een winterschool be treft. Voorgesteld wordt derhalve aan de in deze gemeente wonende ouders van leerlingen, die een Rijkstuinbouwwinterschool bezoeken, een tegemoetkoming te verleenen gelijk aan de helft van het verschuldigde schoolgeld. ZIEKENFONDSPREMIES WERKLOOZEN. Het vorig jaar heeft de raad besloten, werk loozen die steun ontvangen of in de werkver schaffing terwerk gesteld zijn in de contri butiebetaling aan ziekenfondsen en „Onder ling Hulpbetoon" tegemoet te komen. B. en W. geven den raad in overweging deze regeling te verlengen Op de begrooting 1935 tot 1 Juni a.s. dus voor 5 maanden, is ge raamd een bedrag van f 1000. Verlenging met een half jaar dus tot 1 December 1935 zou, rekening houdende met een en ander een hoogere uitgaaf van ongeveer f 1250 betee- kenen. B en W. stellen dan ook voor de post op de begrooting met f 1250 te verhoogen. ZANDV. CRICKET- EN HOCKEYCLUB. Door de Z C. H. C. werd in September van het vorig jaar een verzoek gericht tot den Raad om in aanmerking te mogen komen voor het huren van een der aan te leggen sportterreinen. De vereeniging, die intusschen ontbonden werd en weder opnieuw werd op gericht, richtte thans wederom een gelijk ver zoek tot den Raad. ZANDVOORTSCIIE HOCKEYCLUB. De Zandvoortsche Hockeyclub, die zich in een grooten bloei mag verheugen, vraagt aan den Raad in aanmerking te mogen komen voor het huren van een der gemeentelijke cpcrtterrelnen. Daar de Z. H. C. alleen d°" tot lid van den Ned.HockeyBond kan toetreden als de vereeniging over een terrein beschikt, verzoekt de Z. H. C. beleefd, spoedig een be slissing-te willen nemen. BADMAN VAN DE DOUCHE BADINRICHTING B. en W. stellen den raad voor te besluiten A. Kerkman met ingang van 1 Juni '35 weder om voor den duur van 1 jaar te benoemen tot badman van de douchebadinrichting. HAARLEMMERMEER Ernstige aanrijding. Een 18-jarig meisje zwaar gewond. Zaterdagmiddag werd op den Sloterweg na bij den Spaarnwouderweg een 18-jarig meisje dat per fiets naar een winkel ging om petro leum te halen, toen het uit een der nieuwe straten van het Tuindorp kwam door een auto aangereden. Het meisje sloeg tegen den grond en kreeg een der wiellen van de auto nog over 't lichaam. Zwaar gewond werd ze opgenomen en onder, behandeling gesteld van een dokter, die overbrenging naar een ziekenhuis in Am sterdam noodzakelijk achtte. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Uitwegen zijn verboden op den Rijksweg voor snelverkeer. Overwegen in bepaalde gevallen toegestaan. Indien de nieuwe verbindingsweg voor autosnelverkeer tusschen Amsterdam en Sas- senheim eigendommen der ingezetenen zoo danig doorsnijdt, dat een deel daarvan zijn uitweg naar den openbaren weg verliest, zal het hebben van een overweg moeten toege staan, zoolang de wederzijds den nieuwen weg gelegen gedeelte van die eigendommen bij eenzelfden eigenaar of huurder in gebruik zijn en nog niet op andere wijze in een uitweg van het afgesneden gedeelte van die eigen dommen naar den openbaren weg is voor zien. Met het oog od de vrijheid en de veilig heid van het verkeer zal het maken van uit wegen van aangrenzende» eigendommen naar de rijbanen niet worden toegestaan. De voltooiing van het traject Amsterdam- Schiphol zal over eenige weken gereed komen. De nabij Sloten over de Ringvaart gebouwde monumentale brug, waarop de. nieuwe weg wordt aangesloten, heeft een üoorvaart- wijdte van niet minder dan 15 meter en is zoodanig ontworpen, dat indien de scheep vaart belangen dit in de toekomst mochten vorderen de overspanning zonder bezwaar beweegbaar kan worden gemaakt. JUBILEUM VAN DE R.K. „H. JOANNES DEN DOOPER-PAROCHIE" TE HOOFDDORP. Binnenkort zal het 75 jaren geleden zijn dat de R.K. Parochie van den H. Joannes den Dooper te Hoofddorp werd gesticht. Evenals de R.K. Kerk aan den Spaarnwou derweg, werd ook die te Hoofddorp gebouwd onder toezcht van pastoor J. Steenvoorde die er met de voor den bouw van R.K. Kerken gestelde commissie spoedig in slaagde de voor de stichting benoodigde gelden bijeen te krij gen, die in hoofdzaak uit liefdegiften beston den. De plechtige toewijding van deze kerk ge schiedde door den Bisschop van Haarlem. Aan het kerkgebouw en de pastorie hebbeiü in den loop der jaren belangrijke verbeterin gen plaats gehad, zoowel wat het interieur als het exterieur betreft. Een mooi geheel werd eenige jaren geleden ook verkregen, toen de voor de gebouwen gelegen wegsloot werd.' gedempt. Onlangs werd ter afscheiding eeis sterk geconstrueerd hekwerk aangebracht. NACHTVORSTSCHADE. De nachtvorsten in 't laatst der vorige week zijn zoo streng geweest, dat in Haarlemmer meer op verschillende plaatsen zelfs ijs in de slooten lag en ook- het water, dat men des nachts in emmers of akers buiten had laten staan, met een laagje ijs bedekt was. Door deze koude is aan de plantjes der vroege aardappelen en aardbeien, die reeds flink tot ontwikkeling kwamen, groote schade toege bracht, terwijl ook in de volle bloei staande vruchtboomen en sommige landbouwgewassen, o.a. de gerst, hier en daar van de vorst te lij den hebben gehad. GEEN TWEEDE BESTELLING. Dopr een groot aantal bewoners uit de om geving van de Lijnden en van den IJweg en den Spaarnwouderweg werd een adresbe weging op touw gezet tot het verkrijgen van een tweede bestelling (avondbestelling) voor dit gedeelte van Haarlemmermeer. Op het daartoe strekkend verzoek werd thans van het hoofdbestuur der Posterijen bericht ont vangen, dat er geen termen aanwezig zijn voor inwilliging. OVERVEEN JUBILEUM G. TH. UITERWIJK. Het is wel een zeldzaam voorrecht een 50- jarig jubileum te mogen vieren en dit geldt wel in dubbele mate voor den heer Uiterwijk, die bovendien nog een uitstekende gezondheid geniet en wien men moeilijk de jaren zou toe kennen, die hij telt. Zaterdag woei de vlag op Elswout voor den jubileerenden boschbaas. Iedereen uit onze omgeving kent de mooie inrij van Elswout en de woning rechts die de poort flankeert en waar de heer Uiterwijk zoo vele jaren heeft gewoond. En velen kennen de schoonheid van het Landgoed en hebben on der leiding van den heer Uiterwijk een wan deling gemaakt door de lanen met eeuwen oud geboomte en langs het in 1805 gebouwd huis, dat zoozeer op de verbeelding der men schen werkt. Gedurende de 50 jaren is er op het buiten niet veel veranderd. Alleen de menschenge- slachten zijn gegaan. De boerderij is verplaatst; de nieuwe oran jerie is gebouwd. Voor de heer Uiterwijk zijn functie aan vaardde is in Jan. 1881 de heer" W. Borski ge storven en drie jaar later diens zoon, de heer W. Borski te Cannes. Drie rentmeesters heeft de heer Uiterwijk gekend twee heeren Thiemens Kersen, vader en zoon en thans den heer J. Vrijland. De heer Uiterwijk heeft vele bewijzen van belangstelling ontvangen, in den vorm van bezoeken, brieven en telegrammen. Van de Erven Van der Vliet ontving hij een enveloppe met inhoud, vele bloemstukken vul den de woning. Mi-. J. Luden heeft den jubilaris hartelijk toegesproken. Van den heer A. Burdet ontving hij een aantal vogelfoto's door den heer Bur det zelf opgenomen. Een deputatie van bijen houders kwam hem huldigen als oud-lid. De Chr. mannen Vereeniging Berea bood hem een fraai boekwerk in prachtband aan. Zijn kinderen bedachten hem met een radio- :st>el. Druk bezoek getuigde verder van de groote waardeering voor den heer Uiterwijk. Hij is nu gepensioneerd, maar zal in zijn poortwoning blijven wonen en hoopt nog ve len rond te leiden en te laten genieten van de de schoonheden van Elswout.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8