De ton. Hei Bdau^tH/ksU 52e Jaargang No. 15923 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 22 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72%. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Dll NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Mei. De Rede van Hitier. In dertien hoofdpunten heeft de dictator van Duitschland, sprekend tot die groep van zijn getrouwen die men met den naam „Rijks" dag"' aanduidt, zijn inzichten ten aanzien van den internationalen toestand uiteengezet. Veel nieuws heeft de wereld uit deze rede niet vernomen. In de kleine landen, die het eeuwige gekrakeel der groote mogendheden min of meer lijdelijk moeten aanzien en zich in dezen tijd met toenemende huivering af vragen. of er ooit een eind aan den bewape ningswedstrijd zal komen, zal men zich voor de zooveelste maal met een zucht afvragen of deze zooveelste rede nu wellicht eens tot samenwerking zal leiden. Doet zij dat, dan is zij een succes. Doet zij dat niet, dan is zij een mislukking. Tenslotte is het ons om re sultaten en niet om redevoeringen te doen. Hitier heeft weer uitgepakt tegen het Ver drag van Versailles. Dat begrijpen we alle maal. Het was een rampzalig vredesverdrag, en sloot zich treffend aan bij vele van zijn voorgangers. Het belichaamde een „overwin ning", die voor niemand een practische over winning geworden is. Hitier heeft verklaard dat het losgemaakt moet worden van het Volkenbondsstatuut, wil Duitschland tot den Volkenbond terugkeeren. Ja, ja. Gebeurde dat dan maar. Ook heeft Hitier gezegd, dat Duitschlands ontwapening in het Verdrag van Versailles was verbonden met de ontwapening der an deren. Die hebben deze verplichting gene geerd, en daarom voelt Duitschland zich ge rechtigd ook weer te bewapenen. Maar het wil daarmee niet doorgaan. Het wil ..pariteit in de lucht", het handhaaft zijn nieuwe leger basis. het wil een vloo-t ter sterkte van 35% van de Engelsche. En het wil heelémaal geen oorlog. Dit laatste heeft Hitler in vele toon aarden verzekerd. Straks zal Laval of zal Flandin zijnerzijds hetzelfde in vele toonaar den verzekeren. Dat hebben we nu al zoo vaak gehoord. Maar intusschen bewapenen ze allebei, en de rest bewapent ook. Het ver slindt enorme sommen voor improductieve fabricage, de heele wereld verarmt erdoor behalve de wapenindustrie, en de economi sche oorlog woedt onverminderd voort. Komt daar een eind aan? Worden ze het eindelijk oen ten laatste over iets eens? Dat is 't eenige dat voor de volken van werkelijk belang is. Wie er-op een-gegeven moment „gelijk"'heeft kan ons tamelijk koud laten. Wat hebben we eraan daar bespiegelingen over te houden? Wat schieten we ermee op? Het is al zoolang zoo. er worden alsmaar groote redevoeringen in allerlei landen gehouden, en de algemeene toestand in de wereld wordt steeds ellendi ger, terwijl een kind kan begrijpen dat er alleen verbetering in kan komen als de hee- ren er eindelijk toe besluiten, het over iets eens te worden. Er zijn kunstige verklaringen in deze rede, evenals in al dergelijke redevoeringen, die ik niet begrijp. Hitier vindt zijn verklaring, dat hij na de oplossing van de Saarkwestie geen territoriale éischen jegens Frankrijk 'meer heeft, meer waard dan de onderteeke- ning van verdragen. Hij wijst daar Eden op. die meer voor onderteekeningen voelt. Als men een verdrag teekent met de bijgedachte, dat men wel eens zal zien of men het zal naleven, heeft dat veel minder waarde dan zoo'n verzekering, zegt hij. Waarop de Fran- schen wel zullen antwoorden: welke bijge dachten heeft de Duitsche regeering mis schien wel gehad bij het geven van de ver zekering? Ik begrijp de waarde van zulke verklaringen niet. Zijn ze misschien alleen tot de massa gericht? Even later verklaart Hitier zich overigens bereid tot het teekenen van allerlei soorten verdragen, zoodat men blijkbaar niet uit zijn woorden moet op maken dat hij geen waarde aan verdragen hecht. Want waarom wil hij ze anders sluiten? Met belangstelling heb ik niettemin het volgende gelezen: „Duitschland heeft den vrede noodig en Duitschland wil den vrede, en als de leider en de regeering van een volk dit verklaren heeft dit de grootste beteeke- nis, want de volken zelf hebben nog nimmer een oorlog gewenscht". Neen, zoolang ze niet gek gemaakt waren, zooals in 1914, toen de Berlijnsche massa brulde „Nach Paris!" en de Fransche ,.A Berlin". De groote zorg der staatslieden be hoort te zijn. te voorkomen dat ze opnieuw gek worden. Dat kan bereikt worden als zij eindelijk kunnen besluiten, het over iets eens te worden. Hitier heeft ook over ontwapening gespro ken. Met veel reserve. Hij meent dat die alleen zeer geleidelijk mogelijk is. Als men eens. in afwachting van nadere overeen komsten. besloot tot een eenjarige pauze in het doen van nieuwe bestellingen bij de wapenindustrie? Dat zou al heel veel zijn. Dat zou de volken, die geen van alle oorlog- willen. tenminste eindelijk het gevoel kunnen geven dat de macht werkelijk en uitslui tend berustbij de regeeringen R. P. Menschelijke beenderen gevonden. Bij graafwerken op de Botermarkt. De arbeiders, die Dinsdag bezig waren met graafwerk voor het leggen van kabels voor electrischen stroom op de Botermarkt, behoo- rende tot de werken van het Verwulft. von-, den in een kuil p een diepte van slechts één meter een groot aantal menschelijke beende ren. o.a. schedels, kaken (waar de tanden en kiezen nog aan zaten L enz. Iets bijzonders was dit niet, aldus deelde de opzichter ons mede, want hier was vele eeuwen geleden een kerkhof, behoorende tot de St. Gangolfskerk. Deze kerk werd in 1576 door and vernield. Tegelijkertijd werd een groot - lal huizen, een grooi der vlammen. De beenderen werden door de Gemeenterei- ging per handwagen verwijderd. Doodelijk ongeluk te Santpoort. Negenjarig meisje door vrachtauto overreden. Gisteravond omstreeks 6 uur is op den over weg in de Wiistelaan nabij het station een droevig ongeluk geschied, dat aan een negen jarig meisje het leven heeft gekost. Het meisje, een dochtertje van den heer Van Breggen, wilde als gewoonlijk haar vader van den trein halen. Op den overweg, die pas gesloten was geweest, werd zij achterop gere den door een groote vrachtauto, zooals wordt gebruikt voor het vervoer van steenen. Deze vrachtauto reed zeer langzaam in verband met de drukte op den overweg. Het meisje, dat rechts naast het lange, smalle laadvlak van de auto liep, had geen erg in de ver uitste kende achterwielen. Zoo kon het gebeuren, dat het kind niet genoeg naar rechts liep om vrij van de rechter achter wielen van de auto te blijven. Zij werd door deze wielen omver ge duwd en geraakte daaronder. Dr. Mansholt, die de eerste hulp verleende, zag den toestand donker in. Het kind zou naar het Diacones- senhuis in Haarlem worden vervoerd, doch tijdens het vervoer is het aan de opgeloopen wonden overleden. Het spreekt vanzelf dat het ongeluk diepen indruk op de vele ooggetuigen maakten. Zeer tragisch was het, dat de vader juist met den trein was aangekomen en de drukte zag niet wetende, welk een onheil zijn dochtertje was overkomen. Weer een auto-ongeluk op den Amsterdamschen straatweg. Bestuurder van bakfiets, een Haarlemmer, gedood. Dinsdag omstreeks half vijf heeft op den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Halfweg nabij de Liedebrüg weer een ernstig auto ongeluk plaats gehad, dat aan den onge veer 5'0-jarigen venter M. C. Platschorre uit Haarlem het leven heeft gekost. Deze reed op een driewielige bakfiets, ge laden met kruidenierswaren, in de richting Haarlem. Hij werd.achterop.gereden door een personenauto,., bestuurd door den heer E. P. uit Haarlem en waarin nog twee heeren wa ren gezeten. Door onbekende oorzaak kwam de auto in aanraking met de bakfiets en nam deze ongeveer vijftig meter mee. P. werd nog een tiental Meters verder meegesleurd. Hij werd zwaar verminkt en was vrijwel op slag dood. De politie van Haarlemmerliede was spoe dig aanwezig en heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Ook dokter Kuyper was weldra ter plaatse. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de Mariastichting te Haarlem overge bracht-. De bakfiets is geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. Beide voertui gen zijn in beslag genomen. DE BRAND IN DE GROOTE HOUTSTRAAT. (Zie ook pagina 5). Tegen den 18-jarigen loopknecht A., die zoo onvoorzichtig een brandende lucifer heeft weggegooid, waardoor Dinsdagmiddag- de brand in het perceel Groote Houtstraat 12 ontstond, is proces-verbaal opgemaakt. Toen de jongen de vlammen zag, trachtte hij ze dadelijk te blussêhen, maar hij kon ze niet meester worden. De brand was juist uitgebroken toen een vergadering van Burgemeester en Wethou ders was geëindigd. De heeren Roodenburg, Van Liemt. Boes en de secretaris, de heer Wesstra zetten toen de discussies voort in de Groote Houtstraat De Magirusladder bewijst bij den brand in de Groote Houtstraat te Haarlem weer goede diensten. Wij dooden Wandluizen, vlooien, ratten, motten en andere ongedierten, onder geheimhouding. Schriftelijke garantie. ZUIVERINRICHTIN G „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) De algemeene dienstplicht in Duitschland. Vastgesteld op één jaar. Hitier heeft de volgende verondening uit gevaardigd: Dc duur van den actieven dienstplicht bij de drie afdeclingen van de weer macht wordt gelijkelijk vastgesteld op 1 jaar. De belangrijkste bepalingen van de wet op den dienstplicht. De door de Rijksregeering aangenomen en thans afgekondigde wet op de weermacht om vat 38 paragraphen, welke in vijf groepen zijn verdeeld. De belangrijkste bepalingen zijn: Iedere Duitsche man is dienstplichtig. In geval van oorlog is voorts iedere Duit sche man en iedere Duitsche vrouw verplicht het vaderland te dienen. Opperbevelhebber der weermacht is de Führer en Rijkskanselier. De Rijksminister van Oorlog voert het bevel over de weermacht. De dienstplicht duurt van het 18e tot het 45ste levensjaar.. De dienst bij de weermacht kan zijn actief of „im beurlaubten Stande", d.z. de reserve, aanvullende reserve en landweer. Personen boven 45 jaar komen bij den landstorm. De arbeidsdienstplicht is voorwaarde voor den actieven militairen dienst. Dienstplichtigen kernen na hun actieven mi litairen diensttijd tot hun 35e levensjaar bij de reserve. Par. XV vermeldt: 1) Arische afstamming is voorwaarde voor den actieven militairen dienst. 2) of en in hoeverre uitzonderingen zullen kunnen worden toegelaten, wordt bepaald door een commissie van onderzoek overeen komstig de richtlijnen; welke door den Rijks-I minister van Binnenlandsche Zaken in over leg met den Rijksminister van Oorlog worden opgesteld. 3). Slechts personen van arische afstam-, ming kunnen „superieuren" bij de weermacht worden. 4). Lieden van arische afstamming die tot de weermacht of den „beurlaubten Stand" be- liooren, is verboden in het huwelijk te treden met personen van niet-arische afstamming. Overtredingen worden met degradatie ge straft. 51. Er zal een bijzondere regeling worden getroffen voor niet-ariers in tijd van oorlog. Soldaten mogen niet aan politiek doen. Het lidmaatschap van N.S.D.A.P. of de bij deze beweging aangesloten organisaties mag gedu rende den diensttijd niet worden waargeno men, evenmin hebben soldaten stemrecht. Vijfduizend stakers in de BoHnage. Stakers bezetten een mijn. Reuter meldt uit Charleroi. 21 Mei: De sta king in het mijnbedrijf om Charleroi en in de Borinage heeft zich meer toegespitst. In totaal wordt in een vijftiental schachten gestaakt, 5000 mijnwerkers staken. Gisteravond bezetten 200 mijnwerkers te Farciennes een derde schacht en richtten bar ricaden op. In den loop van den nacht is gen darmerie aangekomen. De mijneigenaars hebben besloten de mij nen, waar gestaakt wordt, te sluiten. Nader werd gemeld: De mijn te Farciennes. welke gisteren dooi de arbeiders was bezet, is heden weer ont ruimd. Incidenten worden niet gemeld. Vier mijnen worden nog steeds door de ar beiders bezet gehouden. In de Borinage is hedenochtend het werk deels weer hervat. Machineschade „Poelau Laut" nagenoeg hersteld. Reis wordt heden waarschijnlijk voortgezet. Naar wij vernemen is het herstel van de machineschade van het motor-mailvracht- schip ..Poelau Laut" der Stoomvaart Maat schappij „Nederland", welke schade op de reis naar Nederlandsch Indië opgetreden, een terugkeer naar Napels noodzakelijk heeft gemaakt, zoover gevorderd dat het schip zeer waarschijnlijk hedenmiddag of heden-avond de reis zou kunnen voortzetten. Kantoorhouder neergeslagen en beroofd. Dader gearresteerd. Naar eerst thans bekend wordt is in den nacht van Zondag op Maandag te Hassum een roofmoord gepleegd. Aan de Duitsche grens, dichtbij Gennep, is de kantoorhouder H- Jansen te Hassum op zijn kantoor over vallen en met een hard voorwerp doodgesla gen. Uit de kas van het kantoor is een bedrag van 4000 Mark gestolen. Door de politie te Gennep is als verdacht van dezen moord aan gehouden zekere V,. Dus de ton is weer gevallen Uit de groote loterij, 'k Weet nog niet op wie hij neerkwam, Maar zij leven best erbij. 'k Heb mij in mijn zoetste droomen Wei eens schuchter voorgesteld, Wat ik zelf wel zou beginnen Met zoo'n heele ton met geld. Ik zal nu niet op gaan sommen, Wat ik allemaal zou doen, Maar, voordat ik uitgedacht was, Steeg mijn ton tot een millioen Eén ding wil ik wel bekennen, Ik zou vast in mijn bestaan Nooit één enkel woord meer rijmen, Die conditie stond vooraan. Geld alleen maakt niet gelukkig. Zegt een oud en heel wijs woord. Dat kan waar zijn, maar het. helpt toch In de goede richting voort. Daarom wensch ik dus den winnaars Warm met hun geluk geluk. 't Zal hun veel verlichting brengen Van den zwaren crisisdruk. Daar zijn nu toch lotgenooten. Zij 't een kleine minderheid, Die gevoelen, dat zij leven In een waren gouden tijd. P. GASUS. Hinderlijk gevolgd? Dagvaarding nietig verklaard. De kantonrechter heeft hedenmorgen uit spraak gedaan in de zaak betreffende het hinderlijk volgen van de werkwilligen tijdens de staking' bij een drukkerij in de Gierstraat. Twee verdachten, die vroeger in deze drukkerij hebben gewerkt, hebben twee andere typogra fen, die na het uitbreken van de staking werk hebben aangenomen, gevolgd. De ambtenaar eisohte wegens hinderlijk vol- ,gen tegen den een f 25 of 25 dagen hechtenis en tegen den ander f 25' of vier weken tucht school. Mr. H. O. Drilsma had als verdediger o.m. nietigheid der dagvaarding verzocht, omdat niet omschreven was, waaruit het hinderlijke volgen heeft bestaan. De kantonrechter verklaarde de dagvaarding nietig om redenen die de verdediger had ver zocht. Lichte straf na doodelijke aanrijding te Heemstede. Geen geval van „dood door schuld". Voor den kantonrechter stond Woensdag morgen een man uit Nieuw Vennep terecht, die Zondag 14 April met een auto op de Heem- steedsche Dreef heeft gereden en een oude heer heeft aangereden, die vrijwel op slag werd gedood. De officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank achtte geen termen aanwezig een vervolging in te stellen wegens dood door schuld, weshalve de ambtenaar van het open baar ministerie van het kantongerecht den autobestuurder vervolgde wegens het in ge vaar brengen van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer en ten tweede wegens overtre ding der maximum snelheid. Verdachte zou met een snelheid van ten minste 100 K.M. hebben gereden, hetgeen ook gebleken is uit het remspoor van 75 Meter lengte. Verschillende getuigen hebben gezien dat de auto ontzaggelijk hard heeft gereden, doch hoe het ongeluk is geschied wist nie mand te zeggen. De oude heer is van het trottoir gegaan en als 't ware tegen de auto opgeloopen. Men sprak van zelfmoord van het slachtoffer. Verdachte zei dat hij zoo snel had gereden doordat hij haast had. De ambtenaar vond dat hier een straf paste voor de algemeene preventie en ook wegens de ernstige gevolgen der aanrijding. Hij wilde te vens een eind maken aan de renherij op de Heemsteedsche Dreef en eischte een hechte- nisstraf van drie weken benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De kantonrechter liet uitkomen dat men de zaak tot de normale proporties, in de dag vaarding vastgelegd, moest terugbrengen en veroordeelde den verdachte tot f 75 boete en intrekking van het rijbewijs voor den duur van een half jaar. DE RAADSVERKIEZINGEN TE BENNEBROEK. De nummering der candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen te Bennebroek is heden na loting als volgt vastgesteld: 1. Chr. Unie en A. R. Partij gecombineerd. 2. R. K. Staatspartij. 3. Chr. Dem. Unie (lijst Dubbis). 4. S. D. A. P. 5. Lijst P. J Smit Flandin zal financiëele volmachten vragen. Verwacht woi"dt-, dat de minister-president Flandin in verband met de financieele sa nee- ring van het staatsapparaat speciale volmach ten zal vragen. Deze volmachten moeten de mogelijkheid scheppen van ingrijpende her vormingen bij decreten, gegeven in den raad van state, het orgaan, dat de eerste controle cp de handelingen der regeering uitoefent. Het Pariemens zou deze decreten dan in C nieuwe zitting, welke in November a.s. aan vangt, moeten goedkeuren. Hitier heeft in zijn Rjjksdagrcde de Duitsche eischcn inzake de buitenlandsche politiek bekend gemaakt. pag. 4 Dinsdagmiddag is de wereldvermaarde prof. dr. Hugo de Vries vrijwel plotseling in zijn wo ning te Lunteren overleden. 3 De uitvoer van tong en garnalen wordt gemo nopoliseerd. pag. 3 De zaak der verdwenen juweclen is voor de Rottcrdamschc rechtbank behandeld. pag. 3 De algemeene dienstplicht in Duitschland. pag. 1 Tusschen Halfweg en Haarlem is een bakfiets- berijder bij een botsing gedood. pag. 1 Te Santpoort is een negenjarig meisje door een auto overreden en aan de gevolgen over leden. pag. 1 Dinsdagmiddag heeft in een perceel in de Groote Houtstraat te Haarlem een ernstige brand gewoed. pag. 5 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De rede van Hitier. pag. 1 Jhr. dr. B. dc Jong van Beek en Donk: Een week Volkcnbondswcrk. pag. 4 J. II. de Bois: Een Haarlemsch schilder debu teert bij Reeker. pag. 9 J. H. de Bois over Pap-etend kind van Reynier Iials, in het Frans Halsmuseum. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Arts Tjebbo G, Franken. pag. 3 Damrubrick. pag. 9 Fransche pers over Hitler's rede. Concreet voorstel over ontwapening verdient de aandacht. Vervolg pag. 4, PARIJS, 22 Mei De Parijsche ochtendbla den geven de met spanning verwachte Rijks dagrede van Hitier uitvoerig en met groote opmaak weer. De commentaren zijn nog vn] kort, wat in verband setat met het late uur, waarop de rede te Parijs gepubliceerd kon worden, doch naar men in sommige kringen aanneemt ook met de afwezigheid van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, wiens standpunt sommige bladen naar men aaneemt als richtsnoer voor hun commentaar hadden willen nemen. Sommige bladen zijn van meening dat Hitier slechts weinig nieuws heeft gezegd, terwijl anderen verklaren dat zijn critiek op de houding van Litauen en op het communisme en zijn mededeelingen om trent de vlootpolitiek niets aan duidelijkheid te wenschen overlaten. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat Hitier probeert door voorstellen verwarring te brengen in de rijen der volken, die den vrede trouw zijn. Het interessantste gedeelte in de verklaringen van den Rijkskanselier heeft be trekking op de vlootpolitiek omdat Hitier daar door den twijfel heeft weggenomen, die be stond over de te verwachten Duitsche vloot- sterkte. Het Duitsche probleem blijft bestaan en dit probleem rechtvaardigt de onderteeke- ning van het Fransch-Russische pact. De .Oeuvre" onthoudt zich nog van diep gaand commentaar en verklaart slechts dat Hitier weliswaar zijn vredelievende uitlatingen heeft herhaald doch tevens aan de deelneming van Duitschland aan een internationale sa menwerking nieuwe voorwaarden heeft vast geknoopt en een veiligheidssysteem, gebaseerd op wederzijdsche bijstandsverleening afwijst. In het „Petit Journal" w-st de Berlijnsche correspondent eveneens op Hitler's critiek op het communisme doch constateert tevens, dat zijn rede talrijke van Duitsch standpunt be zien nuttige voorstellen bevat. Bijzondere aandacht verdient zijn concreet voorstel inza ke de ontwapening en de plechtige verzeke ring ten aanzien van het Locarnopact en de demilitarisatie van de Rijnland-zone. De ver zekering dat Duitschland er niet aan denkt de territoriale clausules van het Verdrag van Versailles te schenden, moet met voldoening worden ontvangen. De dertien punten van Hitier kunnen echter tot ingewikkelde situa ties leiden. Het Britschc* kabinet bijeen. LONDEN. 22 Mei (Reuter) In tegenstelling tot verschillende berichten in de Engelsche pers is gisteravond geen buitengewone kabi netszitting gehouden, doch hadden de Brit- sche ministers een informeele bespreking over de rede van Hitler, die heden in 'de wekelijk- sche zitting van het kabinet uitvoerig zal worden behandeld, terwijl daarbij tevens de verklaring zal worden geformuleerd, die Bald win in htt Lagerhuis zal afleggen. De Britschc bladen zijn over het algemeen goed te spreken over de rede, welke Hitler in den Rijksdag heeft gehouden. Zij zijn van mccning. dat de rede getuigt van vredeswil en een niet te miskennen bij drage vormt voor de ordening in Europa. De Oostenrijksche pers. WEENEN. 22 Mei (Havas) In hun commen taren op de rede van Hitier herinnerde de bladen eenstemmig den Führer eraan, dat de moord op Dolfuss gekarakteriseerd moet worden als een daad van inmenging.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1