Haarl. Huishoud- en Industrieschool. OXO ALLES V R IJ D A G 24 MEI 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 6 STADSNIEUWS Opening vernieuwd gebouw. O+O NIETS MAAR WANT HET IS VAN LIEBIG (Adv. Ingez. Med.) riet bestuur en leerlingen bij de heropening van de Haarl. Huishoud- en Industrieschool. Het bestuur van links naar rechts: Mevr. J. OlivierKoch, bestuurslid: mej. C. Hissink, bestuurslid; mevr. J. Mouthaan—Zimmerman, bestuurslid; mevr. J. KroeseWytenia, vice-presidente; mevr. M. W. Brusse, presi dente; mej. D. de Waal, directrice; mej. J. Blooker, secretaresse; mevr. mi'. ScheltemaConradi, bestuurslid; mevr. C. Roeters van Lennep Van Bassen Jongbloet, bestuurslid. Onder zeer groote belangstelling is Donder dagmiddag de verbouwde en uitgebreide Haar- lemsche Huishoud- en Industrieschool offi cieel geopend. Aanwezig waren o.a. de Com missaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Röell en mevrouw; mejuffrouw J. F. Beunier, inspsc- trice van het Nijverheidsonderwijs voor meis jes in de Noordelijke provincies; de wethou ders A. G. Boes, W. Roodenburg en W. J. B. van Liemt-, directrices en directeuren van on derwijsinrichtingen, enz. De Presidente van het Bestuur, mevrouw M. W. Brusse, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom op dezen blijden dag, nu het werkelijkheid is geworden, dat de verbouwde en vernieuwde school officieel heropend zou worden. Zij verklaarde dat de groote opkomst van belangstellenden de feest vreugde van het bestuur verhoogde. Tot haar leedwezen moest zij mededeelen, dat minister Slotemaker de Bruine plotseling geen gevolg had kunnen geven aan zijn voornemen, om de school te heropenen. Dit zou nu in zijn naam door mej. Beumer. de inspectrice van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes, ge schieden. Bijzonder vereerend noemde spreek ster de tegenwoordigheid van den Commissa ris der Koningin en zijn echtgenoote, evenals van de drie genoemde wethouders en de tal rijke raadsleden. Zij bracht warmen dank aan mej. Beumer voor alles wat zij voor deze school gedaan heeft. Tot haar genoegen zag zij vele vroegere bestuursleden en leeraressen en de vroegere presidente, mej. Van der Mo len. Zij dankte ook voor de mooie geschenken en bloemen, die aan deze plechtigheid zoo veel luister bijzetten. Uitvoerig schetste me vrouw Brusse de geschiedenis van de school en de vele moeilijkheden die overwonnen moesten worden, eer eindelijk de plannen voor de verbouwing en uitbreiding der school uitgewerkt konden worden. De Koningin gaf door giften van 150 en 200 blijken van Haar belangstelling. Nu is het fraaie gebouw, hetwelks voorgevel aan de Voorhelmstraat staat, gered gekomen. Hulde bracht zij aan den architect, den heer Dick Greiner, en aan den aannemer, den heer De Vries uit Purmerend. Een woord van lof bracht zij aan den hoofdopzichter, den heer Jansen, en veel dank aan de Directrice, mej. D. van de Waal, voor haar enthousiast en intens meele ven, ook in de rumoerige dagen van de ver bouwing. Mevrouw Brusse liet de administra trice en de leeraressen in dien dank deelen. „De kroon is nu op uw moeilijk maar dank baar werk gezet", aldus eindigde ze. „Ik hoop, dat ge nog lang de kracht moogt hebben om er van te genieten". Mej. Beumer kreeg hierop het woord. Het speet haar erg dat minister Slotemaker de Bruine niet kon komen. Aan haar was ver zocht, zijn taak over te nemen. „Maar dit verzoek bereikte me pas dezen morgen; ik heb me dus niet op een uitvoerige rede kun nen voorbereiden. Maar dat acht ik ook niet noodig na de gloedvolle rede, die we zooeven van de presidente hebben gehoord". Zij dankte speciaal de presidente, voor de groote toewij ding. steeds voor de school betoond. Ook mej. Beumer achtte de verbouwing en uitbreiding van deze school noodzakelijk, want zij had er zich zelf meermalen van overtuigd, met wel ke groote moeilijkheden de directrice en de leeraressen door te weinig ruimte moesten kampen. Spreekster verheugde er zich over, dat het ideaal van het bestuur bereikt is en bracht eveneens hulde aan de directrice voor de wijze, waarop het werk in de school tijdens de verbouwing was doorgegaan, zij wenschte er het bestuur van harte geluk mee en sprak de hoop uit, dat het goede vruchten van het onderwijs mocht zien. Ook zij wenschte aan de directrice en de leeraressen kracht toe voor haar nuttig werk, ook als de tijden moeilijker mochten worden. „Dat Gods zegen op u en uw werk moge rusten! Met deze woorden verklaar ik namens den minister van Onderwijs de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool voor heropend". De presidente dankte mejuffrouw Beumer voor haar vriendelijke woorden. Zij gaf de ver zekering dat het personeel dankbaarheid zou trachten te toonen. door het onderwijs op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. Wethouder A. G. Boes wilde gaarne van de gelegenheid gebruik maken om het bestuur van harte geluk te wenschen met de totstand koming van dit mooie gebouw, dat een sieraad van Haarlem is geworden. Een waardig tehuis voor deze.zeer belangrijke onderwijsinrichting. Zulk een groote verbouwing kon natuurlijk niet tot stand komen zonder veel moeilijkhe den en zorgen te overwinnen. Spreker bracht daarom aan bestuur, directrice en leeraressen hulde voor de betoonde energie en doorzet tingsvermogen. „Niet alleen voor de meisjes en jonge vrouwen, maar ook voor de heeren der Schepping is deze school van veel betee kenis, want ook zij kunnen de vruchten pluk ken van het zaad, dat hier wordt uitgestrooid. Maar voor de meisjes, voor wie het gevaar dreigt dat zij steeds meer door mannen uit de betrekkingen zullen worden verdrongen, heeft deze school een dubbele beteekenis, want hun wordt hier de gelegenheid geboden zich voor te bereiden op en te bekwamen voor een eer vol werk, waarmee zij een positie kunnen ver krijgen, waaruit zij niet door den man ver drongen kan -worden! Deze school vormt de meisjes voor haar verheven taak in het ge zin. Ik hoop, dat deze verbouwing en uitbrei ding er toe mogen bijdragen, dat de school tot nog grooter bloei zal komen en dat er een veredelenden invloed op onze samenleving van mag uitgaan". De eere-presidente, mej. De Clercq van Weel, sprak eveneens de beste wenschen voor den bloei der school uit. Mevrouw Mr. Dr. Schutte-Struyck wenschte namens de Prot. Christ. Nijverheidsschool ge luk. Zij meende dat de totstandkoming van dit prachtige gebouw in dezen tijd van bezui niging een dubbele felicitatie waard is. Nu de universitaire opleiding voor het meisje steeds minder perspectieven biedt, is het goed dat het nijverheidsonderwijs daarvoor een uitste kende schadeloosstelling is. Spreekster hoopte, dat de directrice en de leeraressen haar taak met lust mogen volbrengen en dat Gods zegen op haar werk mag rusten. De heer Meurs sprak namens het hoofdbe stuur van den Bond van leeraren en leerares sen bij het Nijverheidsonderwijs. Hij twijfelde er niet aan. of het werk in deze school zal goede vruchten afwerken tot heil van het jonge meisje en de toekomstige vrouw. Mr. D. Ragag.feliciteerde namens het hoofd bestuur van den Bond van Vereenigingen van personeel van Nijverheidsscholen. Mevrouw Cohen Tervaert prees het bestuur gelukkig met het bereiken van het gestelde doel. Zij hoopte dat alle leeraressen haar uiter ste krachten zouden inspannen om den naam van deze mooie Haarlemsche school hoog te houden onder de beproefde leiding van be stuur en directrice. De Directrice, mejuffrouw D. van de Waal. dankte het bestuur voor de altijd aangename samenwerking. Door het bestuur is voor deze verbouwing en uitbreiding ontzaglijk veel ge werkt en het leeuwenaandeel daarvan had wel de presidente, die van de oprichting af in het bestuur heeft gezeten en die aan de school zulk een goed hart toedraagt. Spreekster hoopte, dat zij en de andere bestuursleden nog vele jaren getuigen van den bloei der school mogen zijn. Zij dankte den architect voor zijn prachtig werk, en de leeraressen voor het ge-, duld en de toewijding, waarmee zij onder zul ke ongunstige omstandigheden den laatsten tijd hebben moeten werken. Spreekster wilde aan het bestuur een blijvende herinnering aan dezen dag aanbieden in den vorm van bloem bakken voor den gevel der school. Mejuffrouw- Van de Waal hoopte, dat de vernieuwde school zal blijven bloeien, tot heil van de jonge meis jes, de vrouwen van de toekomst. Rechts: Mej. J. F. Beumer, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes in de Noordelijke provincies, die namens den minister de Haarl. Huishoud- en Industrie school heropende. Links de presidente van het bestuur, Mevrouw M. W. Brusse. En der leerlingen, mejuffrouw Lies Bur- gersdijk, bracht in een vlotte speech de ge- lukwenschen van de leerlingen over en deelde mee, dat zij besloten hadden een kunstvoor werp voor de school aan te bieden, waarvoor zij de hulp van den beeldhouwer Theo van Reijn hadden ingeroepen. Deze zal een mooie vrouwenfiguur in brons vervaardigen, dat op de eerste verdieping van het trappenhuis geplaatst zal worden. Mej. Burgersdijk eindig de met het uitspreken van de beste wenschen voor den bloei der school. De Presidente dankte nog eens alle spreek sters en sprekers en ook voor de prachtigs geschenken. Nadat architect Greiner een technische uit eenzetting van het gebouw had gegeven, maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik, het schitterende gebouw te bezichti gen. Een zangkoor onder leiding van mejuffrouw M. Poldermans luisterde de plechtigheid met het verdienstelijk zingen van een welkomst en een feestlied op. OPMERKINGEN VAN LEZERS HET VERKEER OP HET PLEIN. Een lezeres vestigt er onze aandacht op, dat het oversteken van het Plein door de goed aangebrachte vluchtheuvels geen bezwaren meer zou opleveren, indien niet telkens auto's over het voor de trams bestemde middenge deelte renden. Vooral rijdende in de richting van de stad jagen zij de voetgangers schrik aan, wanneer zij, komende uit de Tempeliers- straat, niet dadelijk zichtbaar zijn. Voor die auto's is doorgaans ruimte genoeg langs de huizen, waar niet geparkeerd' wordt. Inzend ster hoopt, dat aan den raad verzocht zal wor den, dat aan de ingangen van bedoeld mid dengedeelte een paal gezet zal worden met het opschrift: „Uitsluitend voor tramwagens" en dat overtreding flink gestraft wordt. VEREENIGING „DE, HAARLEMSCHE MANEGE". Zaterdagavond heeft in de Haarlemsche manége het eerste gedeelte de dressuur- proef van den samengestelden wedstrijd voor leden van de Vereeniging „De Haarlem sche Manége" plaats. Teneinde ook de nieuwe leden en hen, die tot nu toe. nietaan dezen wedstrijd deelnamen, in de gelegenheid te stellen anede te dingen, worden de afdeelingen „dressuur" en „springen" gesplitst in twee klassen. In klasse n doen de ruiters mede, die geregeld inschreven. De vereeniging stelde voor beide klassen nieuwe wisselbekers be schikbaar. CREMATIE P. C. VAN DE SANDE. Donderdagmiddag vond op eenvoudige wijze te Westerveld de crematie plaats van wijlen den heer P. C. van de Sande, in leven ambte naar aan de posterijen. In de aula van het crematorium brachten eenige vrienden van den overledene hem een laatsten groet. De heer I. Schooleman getui de van de groote vriendschap, die hij vaai den overledene heeft mogen ondervinden. Hij leg de drie witte rozen op de baar, als symbool, van de oprechtheid, rechtvaardigheid en trouw, zooals hij die van den overledene heeft Ondervonden. Hij sprak woorden van troost tot de weduwe. Mr. C. Blankevoort sprak namens de afdeeling Haarlem van het Ne- derlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbe tering van Gevangenen, waarvan de overle dene gedurende een reeks van jaren lid is ge weest. Mr. Blanke voort huldigde hem als een eenvoudig, oprecht en plichtsgetrouw man. Den tijd. die hem vu-ij stond, heeft hij gewijd aan het lot van zijn medemenschen op een wijze, die allen eerbied afdwingt. Hij heeft; tot het einde toe volgehouden. Ook Mr. Blankevoort sprak woorden van troost tot de familie. Terwijl het orgel Ases Tod speelde, daalde de kist. Een familielid dankte voor de belangstelling. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Vrouwen Vredesgang. Een lichtpunt voor de toekomst. Ik schrijf onderstaande regelen nu eens niet in mijn functie van secretaris van het Centraal Comité dat den Vrouwen Vredes gang organiseerde, maar geheel persoonlijk als eon man, die Zaterdag de stille betooging op verschillende punten en bij alle deelen voortdurend tot het nemen van eventueele ordemaatregelen heeft waar genomen. En ik ontkom niet aan de behoefte enkele diepe indrukken, daarbij opgedaan, neer te schrijven, 'k Wil geen betoog houden over het zeer ordelijke en goede verloop van deze zwijgende, aandoenlijk ernstige bedevaart om vrede. De redactie van dit blad zal zeker een af doende beschrijving geven. Wat mij dien middag echter telkens op nieuw en speciaal trof. was de stemming, de sfeer, de kameraadschap en offervaardigheid van haar, die elkaar veelal voor 't eerst in de stille rijen ontmoetten. Ik noem ter illustratie alleen maar het zwijgende overgeven van paraplu's door hen die onbeschut den regen trotseeren wilden, om anderen die er minder goed tegen konden te beschermen. Ik aan schouwde het stil aanvaarden van doorweekte druipende kleeren door hen, die uren reis den om in Den Haag te komen. Niet één vrouw heb ik om deze reden de rijen zien verlaten. De ernstige blijmoedigheid waarmee de lange wandeling, die door 't trage tempo vanwege de enorme lengte van der} stoet, voor de laatsten toch nog bijna twee uren geduurd heeft, niettegenstaande de steeds harder neerplensenden regen, werd volbracht heeft in mij het besef wakker geroepen, dat deze vrouwen voor haar ideaal tot een offer bereid zijn. Wij weten, de vrouw is van nature tot het brengen van vele en vaak moeilijke offers aangewezen. Dat op 18 Mei vele duizenden getoond hebben vrijwillig ook nog tot het brengen van een offer voor den vrede be reid te zijn, dat is voor mij, naast de andere veelzijdige beteekenis van de betooging, een lichtpunt voor de toekomst. Ik wil geenszins overdrijven en nóch bij an deren, nóch bij mij zeiven een vluchtige illusie wekken. Integendeel. De bittere wer kelijkheid is, dat zooals op elk terrein, ook onder hen, die een betere wereldorde willen helpen bouwen, allerlei kleinzieligheden vaak een behoorlijke samenwerking schier onmo gelijk maken. Maar ik ben er tegelijkertijd ten diepste van overtuigd, dat niets grootsch kan worden opgebouwd zonder het brenger van groote offers en het doorstaan van vee1 en vaak schrijnend leed. Dat geldt evengoed voor de verbetering van de maatschappelijke verhoudingen als voor de ontwikkeling van het persoonlijk zieleleven; al weet ik heel goed dat de practische toepassing van deze overtuiging in deze beschaafde wereld een dwaasheid schijnt te zijn. Laten wij hopen en vertrouwen, dat door de werking van verschillende invloeden een nieuwe oorlog wordt voorkomen. Maar als hij, ondanks allen strijd er tegen toch komen zou, dan zullen van hen. die trouw willen blijven aan de overtuiging dat oorlog mis daad is, ongetwijfeld zeer zware offers wor den gevraagd: en zeker niet in de laatste plaats van de vrouw. Dat de Vrouwen Vredesgang in wezen een stille voorbereiding tot grooter daden en tot grooter offerbereidheid beteekent, sitaat voor mij onomstootelijk vast, en dat is dan ook voor mij het lichtpunt voor de toekomst. Het behoeft geen betoog meer. dat ik 't volkomen eens ben met de sombere, maar veelzeggende leuzen, die bij onze propaganda gebruikt zijn, zooals: ..Gij zult niet dooden". „Vrouwen houdt het licht van uw ideaal brandende". ..Het is ons aller schuld indien de verschrikking van den oorlog wederom over ons en onze kinderen komt". Ik ben 't echter niet eens met de op vrou wen-vergaderingen vaak met groote instem ming aangehoorde woorden: „De mannen hebben van de wereld een rommel gemaakt, laten vrouwen er nu iets beters van maken" Als men eerlijk is en de wereldgeschiedenis niet voorbijziet, dan weet men dat vrouwen achter de schermen een vaak sinisteren in vloed hebben aangewend op den man en door hem op het wereldgebeuren. En die geschie denis is nog niet ten einde. Wij moeten eerlijk erkennen, dat beide ge slachten voor de tegenwoordige chaos ver antwoordelijk zijn. al zou het alleen maar zijn omdat de vrouwen niet eerder hebben ingegrepen. Wij hebben elkaar noodig in een gezamen- lijken strijd voor een betere wereld, waarin wij onze kinderen niet behoeven op te voe den met de wetenschap, dat zij elk oogen- blik ten prooi kunnen vallen aan den een of anderen moedwilligen massamoord. Ik erken ten volle het zeer groote- aandeel dat de vrouw op eigen terrein in dezen strijd nemen moet! Het. is voor mij als man dan ook éen groo te voldoening, in de afgeloopen maanden mede de vrouwen met goed succes te hebben mogen aansporen om met al de. kracht die in haar is te volharden in den strijd, die wij geen van allen, kunnen of mogen loslaten. 19-5-'35. W. A. V. SONSBEEK. De Alle-Dag-Kerk. Sedert 1 Mei 1.1. wordt de Alle-Dag-Kerk, evenals den vorigen zomer, weer gehouden in het koor van de Groote Kerk. 's avonds om 7 uur. 's Winters geniet zij de gastvrijheid van de Waalsche Kerk en al is het daar goed, we zijn toch altijd weer blij als het jaargetij ons toestaat bijeen te komen in het prachtige koor van de oude Bavo. Het valt op dat tot dusver het bezoek aan de diensten in het koor belangrijk minder is dan den vorigen zomer. Misschien is de reden geen andere dan het gure weer, een verdere ver klaring valt moeilijk te vinden. Toch wil het Bestuur gaarne nog eens op deze dagelijksche diensten wijzen. Zulk een stille tijd tegen het einde van den dag is waar lijk geen overbodige weelde in het drukke leven. Natuurlijk geldt deze aansporing allen, maar in het bijzonder denk ik toch aan de oude vrienden van de Alle-Dag-kerk. Ik meen dat zij samen met het Bestuur er een verantwoor delijkheid voor hebben. Ziet, er is een te groot belang bij betrokken dan dat wij dit door achteloosheid mogen schaden. In den Bijbel staat dat wij alles waar een zegen in kan lig gen, hoe klein het ook zij, moeten schragen. Ik doe daarom, namens het Bestuur en alle medewerkers een beroep op de oude getrou wen en voeg er aan toe dat voor „nieuwelin gen" de deur wijd openstaat. J. C. VAN DIJK, voorzitter. Waarom de groente-prijzen hoog zijn. Met belangstelling zie ik de laatste dagen de komst van de krant tegemoet en wel om de navolgende reden: de groen tenpr ijzen zijn de laatste dagen abnormaal hoog Ik meende dat het nu wel eens zin zou hebben, dit te ver melden. De reden van deze hooge prijzen kunnen we gevoegelijk wel buiten beschouwing laten. Het vermeiden van de veilingprijzen zou er ech ter toe kunnen leiden, dat het publiek er van doordrongen wordt, dat niet de tusschenhan- del de schuld is van de tegenwoordige prijzen. Het zou voor den handel wel eens aardig zijn, een tuinder afgebeeld te zien met een paar kleine bloemkooltjes in zijn hand en er dan bij vermeld: „voor deze kleine kooltjes kreeg ik op deze veiling 17 a 18 cent". De tuinders zijn er de laatste jaren, dank zij hun organisatietalent, als de kippen bij als een artikel geen toonenden prijs opbrengst, alle instanties aan het werk te zetten om het bekend te maken, maar nu er prijzen bedon gen worden, die ver boven de draagkracht van het publiek uitgaat, leest men geen be richten. Toen verleden jaar de savoyekool in de Streek onverkoopbaar w.s, omdat Duitschland (een vaste aafnemer van dat product) ze niet afnam, kon men het schouwspel zien dat er met eenige wagens kool door de steden ge reden werd met borden .waarop de woorden: „deze kool is onverkoopbaar". Als de koolver bouwers dat zoo gaarne aan het publiek me dedeelen, laten zij er dan ook kermis van ge ven dat in April j.l. de roode kool 20 cent per K.G. opbracht. Dat is 30 cenit voor een ander half K.G. kooltje; dat is de maat kool die een normaal gezin noodig heeft. Ik hoop met bovenstaande regelen aange toond te hebben, dat niet de kleinhandelaar d; schuld is van de geldende hooge prijzen. De grossier en de kleinhandelaar zijn in ons be drijf nog steeds de goedkoopste schakel tus- schen producent en consument; het doet den kleinhandelaar dikwijls zoo onaangenaam aan, als hij een artikel, waarmede hij nood gedwongen zeer duur moet zijn, verkoopt en dan den indruk wekt, den klant afgezet te hebben. Ik wil de prijzen, die op Dinsdag 21 Mei aan de markt besteed zijn, even laten volgen: Bloemkool 1ste soort 19 cent; Postelein per kist van 12 pond 70 cent; Kropsla 7 1/2 cent; Andijvie per kist van pond 110 ct.; Raap stelen per bos 2 cent; inazie 80 cent per kist van 16 pond. Dit zijn de meest gangbare artikelen; de luxe artikelen zooals heereboonen, snijboonen, of peulen, kunnen we gevoegelijk buiten be spreking laten. Wanneer deze prijzen ook eens komen onder de oogen van het publiek, dat steeds door de pers- en de Radiogesprekken op de hoogte ge houden wordt wanneer de prijzen laag zijn, dan zal men ook eens kunnen berekenen wat er afgaat van de fondsvorming, waaruit de Tuinbouw moet worden betaald en gesteund; wanneer de Groenten- en Fruitcentrale voort gaat, ook voor deze hooge prijzen de groenten te koopèn en deze voor 3 centen per K.G. dooi de gemeenten aan werkloozen en daarmee ge- lij kgestelden te'laten distribueeren. Wie zal er. wanneer er groenten zijn, welke vernietigd zouden moeten worden omdat er geen koo- pers zijn, tegen zijn dat deze consumptie aan dat deel van ons volk komt-, dat van de lage steunbedragen niet kan leven. Maar ook de tuinders roepen ach en wee over den geringen steun, dien ze ontvangen om hun bedrijf voort te zetten. En als wij dan zien dat men uit het steunfonds voor den tuinder ook nog betaalt de verschillen, welke er ontstaan tusschen de hooge inkoopprijzen op de veilingen en den verkoop aan werk loozen a 3 cent per K.G., dan zal de steun voor den tuinder daar ook zeer sterk onder moeten lijden, ook al krijgt deze in den vorm van hoogere prijzen voor het product wel eenige compensatie. Neen, wij leven in een tijd, dat wij met el kander door de moeilijkheden heen moeten. De pers heeft daarbij een zeer voorname taak. Wil men een berichtgeving over den toestand in eenig bedrijf of over de lage prij zen. welke de producten opbrengen, goed, dan moet men niet den toestand van den eenen stand zwart schilderen, ten koste van den andere. Dan moet men ook belichten, wanneer de toestand in den loop van den tijd veran dert. Dat brengt mijn inziens de consequentie mee. Ook moet men het publiek inlichten ten op zichte van een ander deel van ons volk, dat tot een anderen stand behoort. Zeggen dienaangaande niets de cijfers, wel ke gepubliceerd zijn door het Economisch In stituut voor den Middenstand en waarbij ge bleken is dat de achteruitgang van de groen- tenhandelaren sinds 1928 56 pet. bedraagt en dat dezen gemiddeld nog over een winst be schikken van 882 gulden per jaar of ongeveer 16 gulden per week? Daarbij komt nog dat vaak ook het geheele gezin medewerkt en dat men te zamen dan nog niet kan verdienen wat in normale om standigheden aan een winkelknecht wordt uit betaald. Men moet ook deze cijfers aan het publiek voorhouden. Ze zijn officieel en onder con trole van een regeeringsïnstituut vastge steld. Het publiek moet voorgelicht worden over den stand van de groentehandelaren, die ge mangeld worden tusschen de verbitterde con- currenitie en door de thans oplooen.de prijzen. Wil men publiciteit, dan ook gelijk recht voor allen, waaronder er zijn, die in groote moei lijkheden verkeeren. U, mijnheer de Hoof redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, HERM. BAKKENHOVEN, Seer. Ned. R.K. Bond van Klein handelaren in Aard., Groenten en Fruit. Ook in het Rozcnpriëel een Speeltuinvereeniging? Door eenige personen, woonachtig in het Rozenpriëel is aan het bestuur der Haar lemsche Speeltuinfederatie het verzoek ge richt zijn medewerking te willen verleenen bij de oprichting van een speeltuinvereeniging in deze buurt. Het bestuur, overtuigd dat ook in het Ro- zenprieel een groote behoefte aan een derge lijke vereeniging bestaat, zal thans trachten in samenwerking met hen, die zich reeds bij voorbaat tot dit loffelijk streven voelden aan getrokken. een speeltuinvereeniging in het leven te roepen. Bewoners van het Rozenprieel het woord is thans aan u. Moeten wij de jeugd nog langer blootstel len aan de gevaren, welke hen op de straat bedreigen? Het is onze plicht hiervoor te waken. De speeltuinbeweging stelt zich op het standpunt: door middel van sport en spel den geest van onze jeugd te verheffen, daar een gezonde geest in een gezond lichaam leeft. Wij moeten van onze kinderen maken men- schen met karakters en saamhorigheidsge voel. Juist in deze voor velen onzer zoo moeilijke tijden moeten wij gezamenlijk medewerken aan den opbouw van een beter en hooger staand geslacht, waarvoor naastenliefde geen ijdele klank is. Hierbij komt nog dat ook het steeds drukker wordend snelverkeer van onze jeugd zeer vele slachtoffers eischt.. Ook deze gevaren willen wij zien te be perken. Doch om dit alles te kunnen vol brengen, hebben wij uw hulp noodig, daar dat o.i. alleen kan geschieden in den speel tuin, alwaar de kinderen, onder goede leiding, worden beziggehouden. Een dezer dagen zal u een circulaire ter hand worden gesteld. Leg haar niet terzijde doch geef haar ingevuld terug aa.n hen, die het antwoord bij u komen halen. Help mede de jeugd datgene te geven, waar op zij recht heeft, namelijk een speeltuin waarin zij haar natuurlijke levensdrang, in goede banen geleid, tot uiting kan brengen. Wilt ge ons helpen aan de voorbereiding van een speeltuin-vereeniging in dit kwartier, dan' kunt ge u hiervoor opgeven bij den heer Oostenbroek, Camphuisstraat 13, terwijl on- dergeteekende u desgewenscht schriftelijk alle inlichtingen wil verstrekken. J. P. MATHEIJ, Dag. bestuurder Haarlemsche Speeltuinfederatie. Kastanjestraat 17, Haarlem-N. Het Bloemendaalsche Strand. U bent jong en zwemmer. U brengt menig uur door aan ons strand en neemt dan een bad in zee. Past op! Bedenkt wat verdrin kingsdood beteekent en hoevelen er jaarlijks door de zee worden meegesleurd. Muien en Oostenwind zijn als stille verklikkers. "°lots grijpen zij U aan. U of uw medemenscb Wat te doen? Hulp komt vaak te laat. Leert zelf helpen. Raadt iedereen aan de zwemkunst machtig te worden. Waarschuwt ieder, die gaat kano-varen zonder te kunnen zwemmen. En wordt zelf lid van de Bloe mendaalsche Reddingsbrigade teen kust wacht). Laat men u daar leeren kennen de0 gevaren der zee. laat men u daar leeren hoe'' ge uzelf en een ander het beste uit golf en stroom kunt redden. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade heeft een aardig huis op het strand. Komt daar eens kijken gedurende de zomermaanden, op Zondag of Woensdagavond. Leert ons werk van nabij kennen en ik twijfel er niet aan of u zult ook willen meewerken aan ons mooie doel: den genietenden mensch te vrijwaren voor hopeloos leed. Aan het eind van den Zeeweg rechtaf, een grijs betonnen gebouw, waarop staat: „Bloe mendaalsche Reddingsbrigade". Wilt u zic-h nu reeds opgeven als lid? Inlich tingen worden gaarne verstrekt door bestuur, technische commissie en leden. De secretaresse der B.R.B.. Platanenlaan 83. Bloemendaal. V acantiebezigheden. De Vereeniging „Vaeantiebezïgheden voor Schoolkinderen" te Haarlem stelt zich ten doel de kinderen van de Lagere Scholen gedu rende de groote zomervacantie aangenaam en nuttig bezig te houden op afzonderlijke terreinen onder deskundige leiding, teneinde hen te onttrekken aan de groote gevaren der straat en hen volop te doen genieten van zon en lucht. Door de heerschende malaise en werkloos heid kunnen de ouders dier kinderen bijna niets meer bijdragen. Deze kinderen hebben onze hulp juist 't meest noodig. Daartoe wordt een „Bloempjes dag" gehouden op Zaterdag 1 Juni a.s. Helpt Gij door U zelf op te geven als collec- tant(trice) of wek Uw familieleden en ken nissen daartoe op. 't Schoolkind zal U dank baar zijn! Mevr. BRANDON—GRONDEL. Kleverparkweg 105, tel. 15566. E. GEERTS Wzn., Engelszstraat 26. tel. 15098, W. BARNEVELD, Penningm., Dusartstr. 3, b. h. Santpoorterplein, K, DE GR." AF, kantoor Spaarne-94,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10