BRIEVENBUS. V RIJD AG 24 MEI 1935 HAARCE M'S DAGEEAD g Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Zangeresje.) Mijn geheel is een bloempje, dat thans bloeit en tevens een Rubriekertjesnaam is en uit 16 letters bestaat. 5 6 7 8 is een hemellichaam. 1 2 3 4 is een deel van de hand. De koe 10 11 12 2 6 15 16 is een verkleiningsuitgang. 9 11 10 is rond. 13 16 14 is een ander woord voor klap. 2. (Ingez. door Laetitia). Ik ben ook een blcem, die thans bloeit en die tevens een Rubriekertjesnaam is en uit 11 letters bestaat. 1 3 8 is bitter. 2 6 8 is een ander woord voor pret. 9 7 2 beweegt zich draaiende voort. 5 4 3 is een meisjesnaam. 10 11 2 S 5 11 is een Friesche meisjesnaam. 4 6 7 5 is het tegengestelde van vorst. 3. (Ingez. door Zonnestraaltje.) Verborgen plaatsen. a. Wat duurde de vacantie lang. b, We kochten een vel papier. c. De machine draait harder, wij kunnen el kaar niet verstaan. d. We waren op de brug gekomen. e. Loop langs de draad en haal den vlieger in f. Wat een held! Er is geen staat op te maken. 4. (Ingez. door Piet Hein). Ik ben een oud-Hollandsche uitdrukking van 22 letters. 6 2 14 is altijd groene boom. 18 15 17 is een kleur. 5 4 9 3 is een huisdier. 21 20 19 22 vraagt men dikwijls. 10 11 16 is een herkauwer. 1 4 5 zit om een ei. 13 19 zit in een kast. 7 is 3 8 9 10 ligt op ons bed. 12 13 15 16 is vet. 5. (Ingez. door Dennenaaldje.) B een werkwoord in ie deren tüln hetzelfde werkwoord als 1. ander woord voor volk. bijna huis aan huis. Op regel 5 moet hetzelfde staan als op dc diagonaal AB. 6. (Ingez. door Rozeknopje.) Neem uit uit onderstaande namen telkens één letter, zoodat er een Rubriekertjesnaam ontstaat. Zeemeermin, Orchidee, Boschnimf, Zonne- fee, Fluitekruidje, Prinses Engelientje, Piet Hein, Rozeknopje. Klaproos. Napoleon, Viooltje Z wan kijkertje. Juffertje Spring in 't Veld. Zonnestraaltje. AFDEELING H. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Nachtegaaltje.) Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een bekend spreekwoord ontstaat. v.rd..d sch..dt, m.dd.lm..t b..t. 2 (Ingez. door Laetitia). Verborgen dieren namen. a. Loe en D;:'~ mogen mee naar zee. b. ..Mammie hp Koos, „ik heb dorst c. Dirk at alle kersen op. d. Koosje kreeg een koekje. (2) e. Zij kreeg ook zes pinda's. 3. 'Ingez. door Rozenknopje.) Figuurraadsel, x x x x draag je om den vinger, x een meisjesnaam, x een ontkenning, x een kleur. De kruisjes moeten hetzelfde woord noemen 4 (Ingez. door Laetitia). Met b ben ik nimmer blij Met d ben ik wel eens van zij Met h ben ik in 't stormgetij Met p ben ik een korten tijd Met r een bloem van dezen tijd Met t een korte meisjesnaam Met v voor 't eten onbekwaam. 5. (Ingez. door Laetitia). Ik ben een Rubriekertjesnaam van 17 letters Op een 12 3 wordt gedanst. 12 5 6 15 wordt bij een kamp gebruikt. 11 12 13 14 is een hemellichaam. 5 4 is een maat. 2 3 7 5 8 12 is een jongensnaam. 7 9 8 12 is een jongensnaam. 16 9 12 16 5 is een meisjesnaam. 10 11 is een vorm van zijn 16 17 15 is een meisjesnaam. 6. (Ingez. door Laetitia). Ik zit met k aan 't* brood Met w op 't brood smaakt lekker Met b ben ik je xxxxx RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. a. Tafelkleeden, b. de klok, c. een bal. 2. Oost West, thuis best. 3. Londen, honden, onder. 4. De lente roept, de winter is gewéken. 5. Antwerpen. 6. Na regen komt zonneschijn. AFDEELING II. 1. Denemarken. 2. Sterrenkijkstertje. 3. Koegras. 4. Ooi, Lijster, Os, Eend, Egel, Kat, Hond. 5. Vreugde. 6. Arbeid adelt. Goede oplossingen ontvangen van: Kweb- beltje 6 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 £>e rijzende Zon 6 Rozengeur 6 Tertia 6 Zandke- vertje 6 Eenigst kind 6 Vruchtenzoekstertje 5 Zonnestraaltje 5. Zonnefee 5 Viooltje 6 Zand- ikevertje 6 Lïentje van Ris 6 W. v. d. Bosch 5 (Greta, Garbo 6 Queentje 5 L. Rumpff 5 De kleine Tuinman 5 Cellist 5 Sterrenkijkstertje 3 Sari Marais 5 Vruchtenzoekstertje 6 Prinses Engelientje 6 Gouden regen 6 Jasmijn 6 Zan geresje 4 Juffertje Spring in 't veld 6 Poppen- verpleegstertje 6 Bruinoogje 4 Waghondjie 6 De kleine Rekenbaas 6 Vergeetmijnietje 6 Ka bouter Puntmuts 6 De kleine Teekenaar 6 Pinksterbloempje 6 Poesenmoedertje 6 Muis 6 Koolmeesje 6 Zeemeermin 6 Mitzi Green 6 Aapje 5 Oeverkevertje 5 Zonneroosje 5 Klap roos 6 Oranje-appeltje 6 Anny Middag 6 Ka novaarster 6 Lentekind 6 Iris 5 Duizendschoon 6 Vaders Oudste 5 Moeders Schat 5 Dicky Durf 6 Piet Hein 6 Zomerkindje 4 De kleine Violist 6 Kruidjeroermijniet 6 Nachtegaaltje 6 De kleine Voetballer 5 Zonnefee 5 Zonne straaltje 6 Rozenknopje 6 Winterkmd 6 Kin- nie 6 RUBRIEKERTJESLIJST Jopie Vermeer, oud 9 jaar. Woonplaats? RUILRUBRIEK. CORRIE HEERMANS, Nachtegaalstraat 13 heeft 2 Droste, 15 Verkades vetplanten, 13 Hans de Torenkraai, 13 De bloemen en haar vrien den. 23 Ha ka. Deze wil ze gaarne ruilen voor Hille, Rainbow. Duifjes of K. H. C. MIES DE RUYTER, Cederstraat 27. Haar lem (N.) heeft: 16 Verkade Lente. 47 Zomer. 65 Herfst, 8 Winter, 132 Bosch en Heide, 1 Vecht no. 108, 1 Bonte Wei no. 66. 3 Naarder- meer, 16 Bloemen in onze tuin. 1 id. groote plaat, 2 groote platen Kamerplanten, 15 Zui derzee, 8 Paddenstoelen, 11 Zeewateraquarium 1 id. titelplaat, 8 Vetplanten, 4 Koel's Manu facturen, 3 D. E. thee. 4 Geldersche Winkel, 24 Franken honden. 7 id. vogels, 3 id. Scheepv., 1 Verkeer te land. 2 Benito, 2 Coelingh, 2 Tiktak, 2 Haust, 2 Dorlas, 3 Driessen-vlaggen. 2 Victoria Bibliotheek. 2 Bussink, 1 Droste Java 1 Taminiau, 2 de Jong's chocolade, 2 Dureau vlaggen, 5 Pelikaan, 1 Funke, 1 de Beukelaar, 2 Wandelkaartjes, 1 Dobbelman III, 1 Haas, 3 Sanders, 1 Molenaar, 1 Broekema's koffie, 4 Suchard, 36 Haka, 22 Weegschaaltjes, 1 Keg. 1 Dukol, 10 Rademaker, Hiervoor vraagt ze Sunlight enz. alle Hillebons en Hans de To renkraai POESENMOEDERTJE. Spaarnwouderstr. 62. (winkel), heeft: Vader Haas, Lido. Kleine Houtstraat bonnen. Sickesz. C.Jamin bonnen. Unie cassabon. Ja min, De wereld in beeld. Bleko. Baronie. Bloemen en haar vrienden. Franken. Pette Indiaantjes, In Finland, De Haan, Cocktail, Olympische Spelen. Kiazim Emin. De Firn. Filmsterren, Turmac. Van Houten. De Reszke. Mercedes, Nederlandsche Artisten. .London caramel Works. Batschari's The Vittoria Egyptian. Spelregels, Voetbal plaatjes, Voetbal techniek plaatjes. Hiervoor gaarne terug Hille bonnen. Hans de Toren kraai en Bloemen en haar Vrienden, Sunlight. ANNIE KOTTEN. Seringenstr. 14 heeft: 21 Hille, 7 Erdal Pelikaan, 2 Pette's album Cac tussen, 21 Soldaatjes, 80 Weegschaaltjes, 3 Verkade's bonnen. Daarvoor had ze graag te rug: Haka en De bloemen en haar vrienden (alleen plaatjes). Ruiltijd na 6 uur. MEJ. W. S., de Clercqstraat 71, heeft Haka en Hille bonnen voor Sunlight bonnen. 3 Haka bonnen voor 1 Sunlightbon en 2 Hille bonnen voor 1 Sunlightbon. Ook heeft ze 3 jonge poes jes, wie er een wil hebben kan ze komen halen MEVR. HEEMSKERK, Oosterduinw. 5, Aer- denhout heeft 74 roode klokjes en 31 H. O. Vraagt daarvoor Rinso of Vim. Ook heeft ze mooie poppenlapjes voor poppenmoedertjes. Hartelijk dank mevr.. H! MEVR. LANSHEER. Kolkstraat 6 rood heeft 69 Hillebonnen en 10 Sunlightbonnen. Alléén te ruilen voor 200 D.E. punten. HERINNERINGEN. Met een slag viel de deur in het slot. Boos was Dr. de Bruin de klas uitgeloopen en had de deur achter zich dicht getrokken. Mismoedig liep hij in de leeraarskamer heen en weer en schudde het hoofd. Hoe hij ook nadacht, hij kon niet verklaren, waarom Hans Witse, zijn beste leerling, hem voorgelogen had. Onder het werk had Hans oneerlijk ge daan en voorgezegd en hem, op zijn vraag, een onwaar antwoord gegeven. En juist dezen leerling had hij altijd zoo onvoorwaardelijk vertrouwd. Daarom was hij zoo teleurgesteld en verbitterd. Hij ging in een stoel zitten en dacht- na. Plotseling scheen het. alsof hij zelf weer op school was Dat was nog eens een leuke tijd. Toen dacht hij aan een bijzondere gebeurtenis. Het was in de vijfde klasse: in het voor jaar; hij herinnerde het zich heel goed. Maar op een dag konden de jongens niet genieten van de mooie natuur. Met angstige gezichten wachtten ze op het komende uur, want ze zouden repetitie hebben van mijnheer ter Heust. Een onverbiddelijke leeraar, die geen van de jongens kon uitstaan. Altijd loerde hij op de gelegenheid de jongens er in te laten loopen. Opgewonden stonden de leerlingen in groep jes bij elkaar. Een stond een beetje terzijde. Het was Frans Verhoef, de eerste van de klas. Die had het gemakkelijk, niets was hem te moeilijk. In een oogenblik loste hij de inge wikkeldste problemen op. Vele oogen keken jaloersch naar hem. Plotseling sprong een kleine jongen op: hij was bleek en verwaarloosd; alleen zijn oogen gloeiden. ..Weet je wat,'" riep hij met schrille stem: „hij moet ons helpen. Verhoef Vandaag moet hij toonen, dat hij moed heeft!" Zonder er verder over na te denken stem den de andere jongens toe en gingen naar Frans: „Verhoef, toon dat je niet laf bent! Help ons bij de repetitie. Doe je het?" Ontsteld keek Frans op: „Laat me met rust; ik vind het akelig om te bedriegen." „Je bent een lafaard," riep een stem in zijn oor. „Je durft niet." Frans ging rechtop staan; kon hij zich dat laten zeggen? „Ik zal jullie helpen," zei hij hijgend en zijn gezicht werd bleek. Maar voor hij verder had kunnen spreken, ging de bel en mijnheer ter Heust kwam binnen en liet de schriften uit- deelen. Bleeke jongensgezichten bogen zich over het werk; geen pen bewoog. Met samenge perste lippen zat Frans Verhoef in de bank. „Je moet het doen; je moet het doen. Je kan je zoo niet laten beleedigen," zei iets in zijn binnenste. „Begin niet met die bedriegerijen. Blijf op recht.zei de stem van zijn geweten. Zijn hart klopte en hij wist niet wat te doen. Toen greep hij plotseling zijn pen. en begon te rekenen. Spoedig was de eerste som opgelost; die schreef hij op een blad papier en gaf hem door. Dat papier ging door de heele klas; de een na de ander boog zich over zijn schrift. Met brandende oogen keek Frans naar den leeraar. Had hij niets gemerkt? Nee. mijnheer ter Heust zat rustig aan zijn lessenaar in een boek te kijken en van tijd tot tijd wierp hij eens een blik over de klas. Plot seling richtte hij zich op en keek streng dooi de klas. Hij ontmoette de angstige oogen van Frans Verhoef, stapte snel naar de voorlaat ste bank en greep daar een papiertje uit de hand van een leerling, keek er een oogenblik naar en riep: „Schriften dadelijk inleveren". Gehoorzaam klapten allen het schrift dicht; geen woord werd gesproken en twee minuten later verliet de leeraar. schriften onder zijn arm. de klas. Ontsteld keken de jongens el kaar aan. Niemand zei een woord. Langzaam, tot zijn lippen bleek, stond Frans op en verliet stil de klas. De leerlingen van de vijfde klas hebben Frans niet terug gezien. Hij had zijn moed ge toond: hij wilde geen lafaard zijn; maar de schande van het bedrog kon hij niet dragen. Thuis kreeg hij zware koortsen. De ziekte pakte hem zoo aan. dat hij niet meer verder kon leeren. Frans had de stad verlaten en nie mand had meer iets van hem gehoord. Aan deze gebeurtenis dacht dr. de Bruin toen hij peinzend in de leeraarskamer zat. Fen weinig ontroerd zei hij zacht: „Hans Witse, die nu school moet blijven: ik weet niet, waar om je me voorgelogen hebt. Maar ik wil niet als mijnheer ter Heust onrechtvaardig en on- menschelijk zijn. Ik ben overtuigd, dat ieder een wel eens gedwongen wordt tot dingen, die hij anders niet zou doen. Daarom zal ik je niet te hard straffen." Hij ging naar de klas en liet Hans" naar huis gaan, die gelukkig, dat zijn straf zoo spoedig voorbij was, in alle haast de trap af sprong. Dr. de Bruin keek hem na, Hij dacht aan zijn jeugd, aan zijn schooltijd en sloot, glim lachend de deur van de klas, die Hans achter zich open had laten staan. E. W. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. DEN HEER H. 't Verhaaltje zal worden opgenomen. KWEBBELTJE. Ik had al van anderen ge hoord, hoe druk je het had. Hoe gaat het nu met moeder? 't Zal zeker een rust voor haar zijn, dat Kwebbeltje zoon flinke hulp is. Ja, ik was dien Woensdag ook ih den Protestan tenbond, maar moest in de Pauze weg, omdat er nog zooveel briefjes beantwoord moesten worden. Dus ik heb tot mijn spijt „de oude dame" niet zien optreden. Wat een prettig vooruitzicht, dat je van den zomer in 't Haagje mag logeeren. Je hebt een goed cijfer voor die Engelsche proef. Voor alle moderne talen heb je het best gemaakt. Ik wist wel, dat je meer kunt, dan kwebbelen. GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. Hoe vond je de film van de Vredesmachine? Dat was een korte schooltijd. Ook wel eens fijn, he Was het sluitingsfeestje van de club gezellig? Zijn de clubjes nu opgehouden? DENNENAALDJE. Ja, dat is snoezig post papier van je. Je bent reusachtig verwend op je verjaardag. Hoeveel gedichtjes staan er al in "t bruine schrift? Ik wil dit versje wel op nemen, maar ik moet er wel een kleinigheid aan veranderen. DE RIJZENDE ZON. Bij mij brandt de kachel nog lekker net zoo lang, tot Mei warme dagen geeft. Jullie tuin zal er wel mooi uit zien, nu er twee flinke tuinlui voor zorgen. Is er al een roosje uit? Of wachten die ook op de lieve zon? ROZEGEUR. Je mag tot 17 jaar meedoen met de raadsels. Je hebt dus nog een flink poosje den tijd. Je mag ook versjes en verhaal tjes inzenden, als je ze tenminste zelf hebt ge maakt. TERTIA. Je was er deze week gauw bij. Je raadsels zijn goed. Ik kan me best begrijpen, dat je genoten hebt op Flora. ZANDKEVERTJE. Het doet me genoegen, dat het boek naar je zin is. Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je llden verjaardag. Was t een heerlijke dag? En heeft 't andere kever tje prettig bij je gespeeld? Die logeerpartij was natuurlijk 't allerprettigst. DWAALLICHTJE. Jij wou natuurlijk iedere week wel naar een film en dan om 11 uur naar huis. Als je dit leest, is je wensch om mooi weer misschien al vervuld. Heb je al een fietstocht gemaakt? W. v. d. B. Nu weet ik door jou al weer hoe een marinefluit eruit ziet. Zet de volgende week dien nieuwen schuilnaam maar onder je briefje. Je ingezonden raadsel begrijp ik niet goed. Wat is de oplossing? RIJSTVOGELTJE mag haar schuilnaam houden. De laatste dag van raadsels inzenden is Vrijdag. EENIGST KIND. Stuur die raadsels maar. Wat heb je van al de begeerde schatten gekregen? VRUCHTENZOEKSTERTJE. Krijgt die arme pop er nu geen nieuwe kleertjes meer bij? Heb je Dik Trom al uit? Hoe gaat 't met de kuikens? Om mee te mogen loten voor een raadselprijs, moet je per maand minstens 13 raadsels goed hebben. Je mag wel eens een moeilijk raadsel inzenden. Leuk, dat je klok- zeepbonnen hebt gekregen. ZONNESTRAALTJE. Ja. dat is nog eens prettig zoo'n film onder schooltijd. Dat was een echte leerzame film hè? VIOOLTJE. Reusachtig, wat had jij een prachtig rapport. Ik kan me best begrijpen, dat vader en moeder daar blij mee waren. POPPENMOEDERTJE mag haar schuilnaam houden. Als je iets niet weet, mag zus je hel pen. ANNY M. Leuk, dat jij er ook weer bent. Zet de volgende week dien nieuwen schuil naam maar onder je werk. 't Is maar prettig voor je, dat je nu nog een rustig jaartje hebt. Wat heb je een gezellige Paaschvacantie ge had. Hoe gaat 't met Bets? ORANJEAPPELTJE. Hoe is 't met de ver koudheid? Kwam er nu toch maar gauw een heerlijk 'zonnetje. KANOVAARSTER Ga je Zondag mee naar Zaandam? Ik hoop, dat je broers succes hebben. Wat voor prijzen zijn er uitgeloofd? KLAPROOS, Je verhaaltje is heel aar dig en ik wil het wel opnemen, maar dan moet het papier maar aan één zijde beschreven zijn. Wil je het dus voor de volgende week nog eens gedeeltelijk overschrijven? Eenig dat jul lie die kleine lijstertjes zoo van nabij kunnen gadeslaan. Wat zijn er veel verschillende vo gels in dien tuin. Hoe is "t met de eitjes in de pompbuis? Wordt die pomp niet meer ge bruikt? Jammer, dat dé Flora-tocht in 't wa ter is gevallen LENTEKIND. Zend je me het raadsel nu nog eens plus de oplossing. Welja, Rubrieker- tjes vinden het dadelijk. Je nichtje mag wel meedoen. Je raadsel.-is goed.. Als je in. de an dere vakken net zoo bedreven bent als. in schrijven, dan zal het. wel gaan. ZONNEROOSJE. Heerlijk hè, dat het zwemseizoen weer begint. Ik wil wel gelooven, dat je het Zondag echt naar je zin hebt ge had met je vriendin MITZI GREEN. Wat scheelt er aan je been? Kun je er nu alweer op loopen? Dat Poesie-Album loopt niet weg. Dat kan een volgende week ook nog. 't Beste ermee. ZEEMEERMIN. Wat is de oplossing van dat Aardrijkskundige Taadsel? KOOLMEESJE. Dat dacht ik wel, dat jij ook wat van die fruitmand zou krijgen. Ben je met de fiets naar Noordwijk geweest? Je vindt het zeker wel prettig, dat Lena S. weer thuis is. Wat ben jij een knappertje in Aard rijkskunde. POESENMOEDERTJE. Nu kun je dus weer vellen vol aan me"schrijven. Jammer, dat moeder niets van Flora gezien heeft. Wat grap pig, dat je nu ook op.de miarkt gaat helpen. Waar staat dat kraampje? Heb je Je plantje al van Floralia? Prettig, dat er al zooveel op komt in je tuintje. Kun je al radijsjes eten? Blijft 't goed gaan met de goudvisch? PINKSTERBLOEMPJE. Heb je Woensdag al gezwommen? Heb je ook gebibberd? Mocht je bloemen plukken in den Hout? Wat voor plantje heb je fan Floralia? LAETITIA. Wat een flauwe mop van dien jongen. Ik kan me voorstellen, dat het voor allen een reuze-teleurstelling was. Die gezel lige verjaarspartij was gelukkig balsem op de wond, hè? Prettig, dat je op school zulke mooie cijfers hebt behaald. Je hebt er zeker ook hard voor gewerkt. Hoe gaat 't nu met moe der? En met oma? 't Zal natuurlijk een groote rust voor haar zijn geweest, toen moeder te H. was. Je raadsel is goed. KLEINE TEEKENAAR. Wat heeft eraan gescheeld? Was je in de Paaschvacantie ook al ziek? Het is toch fijn, dat je nu je zwemdiplo ma hebt gehaald. Ben je nu weer heelemaal beter? NACHTEGAALTJE. Neen, ik heb het vuurwerk niet gezien, maar ik kan me best voorstellen, dat het prachtig was. Welk diplo ma moet je dit jaar halen? KRUIDJEROERMIJNIET. Hoe is het nu met broertje? Wat zal die arme jongen een pijn hebben gehad. Wat had je een mooi cij fer voor die Engelsche proef. Nu staat de uit slag van den A B C-wedstrijd in de Rubriek DE KLEINE VIOLIST. Je wilt- zeker nog wel eens een keer bij je vriendje slapen. Naar welken speeltuin ga je 's Woensdags? Leuk. dat je vriendje mee gaat. Vind je de Vlegel jaren van Henkie Snip geen eenig boek? PIET HEIN. Ik dacht wel, dat de prijs naar je zin zou zijn. Nog heel hartelijk gefe liciteerd met moeders verjaardag. Waarom vond je de film van de Vredesmachine niet mooi? Je raadsels zijn goed. MOEDERS SCHAT. Zoo, heeft moeder jou weer eens lekkertjes verwend? Maar daar ben je ook moeders schat voor, hè? Ik hoop, dat je spoedig die jurk met korte mouwen kunt aan trekken. Dan is het voor ons allemaal warm weer ZONNESTRAALTJE en ZONNEFEE. Jul lie oplossingen voor den A B C-wedstrijd wa ren nog geldig, maar dezen keer behoorden jullie toch niet tot de gelukkige prijswinners. VADERS OUDSTE. Prettig, dat moeders bloemetjes zoo lang leven. Je zou heusch ver langen nog schoolkind te zin. Zoo veel pretjes hebben jullie. DUIZENDSCHOON. Het doet me genoe gen, dat het bezoek toch gekomen is. Geluk kig, dat grootmoeder zich wat beter voelt. Nu moet je thuis maar flink aanpakken. Ja, 't is prettig voor je, dat je straks naar de Huis houdschool mag. KABOUTER PUNTMUTS. Wanneer ga je naar Oost-Voorne? 'k Zou best met je mee willen. En wat gezellig, dat zus er ook heen gaat. VERGFETMIJNIETJE. En zul je de Ru briek niet vergeten, als je in Oost-Voorne bent? Misschien wil moeder Onze. Jeugd wel opsturen DE KLEINE REKENBAAS. Nu maar ho pen, dat de verkoudheid voor goed verbannen is. Jij hebt gelijk en dat is altijd zoo geweest en dat zal altijd zoo blijven, dat na regen zon neschijn komt. WAGHONDJIE. Waarom heb je geen ter rarium-aquarium gemaakt? Hoe maken je .hagedissen het? Als het muurhagedissen zijn, moet je zorgen, dat ze ergens tegenop kunnen klauteren. Je kunt er' best salamanders bij doen. Die leven met elkaar wel in vrede, 't Kan best zijn, dat ze eieren gaan leggen. Planten hooren er zeker in. Die rotsjes kun je koopen in een winkel, waar ze voer enz. verkoopen. Nu moet je wel zorgen, dat het gaas er omgebogen op ligt, anders klauteren ze er toch uit. Die schildpad van jou kan zich wel verhuren als sjouwerman. BRUINOOGJE. Wat aardig, dat je op die verjaarspartij nog een springtouw won. Wat voor wedstrijden deden jullie? JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Mis schien is 't op 30 Mei wel uitgebuid. Moet je ook springen op Turalust? Dat hoort er toch zeker bij. W. L. Je illustraties zijn wat de personen betreft nog niet zoo goed geslaagd. Het ver haal loopt wat zonderling af. De schoolklas had ook met een plan voor den dag moeten komen. Nu gaat het als een nachtkaars uit. Misschien kun je een en ander nog wel wijzi gen. Wat je verdere vragen aangaat, infor meer eens bij de drukkerij. Je merkt dus, dat er nog werk genoeg aan den winkel is. PADDESTOELZOEKSTER. Je raadsel is goed. Bloeien de seringen nog mooi? 't Is pret tig, dat er op dat terrein nu verschilier.de uit voeringen gegeven worden, 't Leent er zich uitstekend voor. Je kunt zeker wel goed mee komen in de klas. ZANGERESJE. Wanneer ben jij jarig? Als je zooveel van teekenen houdt, zal je cijfer langzamerhand wel de hoogte in gaan. Je raadsels zijn goed. JASMIJN. Ja, 't was wel jammer, dat je juist niet zag, hoe de schipbreukelingen wer den gered. Zoo'n uitgaansmiddagje met de familie ter S. is altijd gezellig, hè. Ging de re petitie van Gym goed? Zou je op 2den Pink sterdag mee mogen naar A.? Is je nieuwe bad pak al ingewijd? Die kleuren lijken me heel mooi. Ja ik ken dat boek wel. 't Is mooi, hè? Prettig, dat jullie zulke mooie boeken in de bibliotheek hebben. PRINSES ENGELIENTJE. Je raadsels zijn goed. WINTERKIND. Houd dezen naam maar. Je raadsels zijn goed. SARI MARAIS, Ben je dezen Woensdag naar Openlucht geweest? 't Was tenminste beter weer dan de vorige week. STERRENKIJKSTERTJE. Is 't speelpakje nu af? Af en toe zoon film onder schooltijd is niet onaardig. Dat geloof ik dadelijk. CELLIST. Hoe gaat 't nu met je muziek leeraar? Is die plaatsvervangende leeraar strenger? Voor een klein poosje kan dat geen kwaad. LOU R. Je raadsels zijn goed. GRETA GARBO. Het verhaaltje is niet onaardig. Ik kan het zoo niet opnemen. Je moet het eerst met inkt overschrijven en dan mag het papier maar aan één zijde beschre ven worden. Wat heerlijk, dat je een nieuwe fiets hebt gekregen. Heb je er al dikwijls op gereden? ROZENKNOPJE. Voor wie wordt dat schortje? Werk je er thuis aan, of op school? Wanneer moet L. geknipt worden? 't Leed is gauw geleden. Waar gaan jullie met de Pink sterdagen naar toe? Wat gezellig, dat de grootouders dan bij jullie logeeren. KINNIE. 'k Vond het aardig van je, dat je me op dat mooie blauwe postpapier zoo n gezelligen brief schreef. Wat heb je een bes ten verjaardag gehad. Heb je de avonturen van Harlekijntje op het Jan Klaasen-eiland al gelezen? 't Is leuk. Wat gezellig, dat de grootouders er op Moederdag waren. Moeder zal wel heel blij zijn geweest met jullie mooie plaat. Blijf nog maar een poosje in Afdeeling II. Komt er al veel op in jullie tuintjes? W. BLOMBERG—ZEEMAN. Mamixstraat 20. Haarlem, 24 Mei 1935. UIT DE NATUUR. ONDER DE WATERSPIEGEL. n. Planten, die je niet plant en toch in het water groeien zijn er ook; je denkt dus, dat ze vanzelf er in gekomen zijn. maar je weet er groeit geen enkel plantje zonder zaad en waar schijnlijk is het dus met andere planten toch meegekomen. Ik bedoel hier de algen en we kennen groene, bruine en grijze algen. De twee laat ste zijn niet geschikt voor je watertuintje, houdt ze er dus zorgvuldig uit. De groene al gen zijn beter geschikt en staat je aquarium voor een raam waar wat zon doorkomt, dan heb je binnen enkele weken een groen aanslag in je bak, tegen de ruit aan den zonkant het eerst. De algen zijn beste zuurstofvormers, maar we zien ook graag ons waterwereldje een beetje duidelijk en houden dus een paar kan ten schoon. De raamkant laten we maar ge rust groen. Dit houdt dan ook de felle zonne stralen tegen, want 't is beter, dat de zon niet dwars door het water schijnt, er bovenop hin dert niet. Zoo is het toch buiten ook. Is de ruit nog niet groen genoeg', dan dek je dit maar af met een stukje karton. Houd behalve visch ook enkele slakken in het water, zij houden je planten en ruiten schoon. Ook spinnen zijn aardig er bij. Stekeltjes moet je niet met kikkereitjes in één bak laten, want dan heb je in een enkele dag geen kikkerlarven meer. de stekeltjes hou den van zoo'n lekker hapje. Ook watertorren moet je maar apart houden, want ze behoo- ren ook tot de roovers. Toch is het wel aardig het leven van deze torren van nabij te be zien. De onderzijde van de torren lijkt in het water zilverachtig, dit wordt veroorzaakt door een laagje lucht, dat de tor meevoert voor de ademhaling. Het wijfje maakt tegen den tijd, dat ze eitjes gaat leggen een nestje, ze spint een soort zakje rond het achterdeel van haar lichaam en legt hierin 'de eitjes. Ze schuift zichzelf uit de zak. naarmate deze gevuld wordt. Het open eindje wordt afgesloten en tot slot spint de tor een soort mast op het nestje. Dit bootje drijft nu ongeveer twee we ken op het water tot de larven uit de eitjes te voorschijn komen. De torren kunnen niet bij hun kroost in één aquarium blijven, want ze verslinden hun kinderen zonder bezwaar. Volwassen larven zijn ook niet vredelievend, als ze kunnen slaan ze hun zuigkaken in je vingers en dat doet niet alleen flink pijn, maar kan ook infectie veroorzaken. Wees dus maar voorachtig Enkele gemakkelijk in een goed ingericht aquarium te. houden vischjes zijn de Elrits, die in zandig' water met wat .kiezel 't-liefst ver blijft als het tevens rijk aan zuurstof is, een zonnebaarsje, ook een mooi vischje, maar dit vraagt liefst dierlijk levend voedsel, doch be helpt zich ook wel met vleeschschraapsel, wormpjes enz. Bittervoom is een pracht dier, vooral in het voorjaar en houdt van drijven de planten, als v/aterpest, hoornblad en bronmos. De goudvisch en goudwhide en -zeelt geven een mooie kleur voor het aquarium. Een bak met planten en visschen kan je veel genoegen geven, maar het onderhoud moet regelmatig geschieden. POSTZECELRUBRIEK. 1925 1925 1926 Weid. 20 c 40 c 50 c f 1.50 4- 20 c 40 c 50 c f 1.50 1927 10 c 15 20 25 20 40 50 75 80 1 fr. 1.50 2 3 5 SAARGEBIED. vin. In 1925 verschenen twee zegels met een af beelding van de Madonnafiguur van het be roemde beeld uit de Slotkapel te Blieskastel a. d. Saar. Zij zijn fraai van kleur en uitvoe ring, de waarden zijn 45 c. (wijnrood) grootte 35 x 30 m.M. en 10 fr. (sepia) grootte 40 x 35 milimeter De eerste weldadigheidszegels verschenen in 1926. de toeslag kwam ten goede aan de oor logsslachtoffers. De teekeningen stellen dan ook voor een blinde met een Roode Kruis- hond, een zieke met Roode Kruiszuster, twee kinderen en de laatste zegels een vrouw met baby. De waarden en toeslag van deze zegels zijn 20 en 20 c. (groen-zwart), 40 en 40 c, (se pia) 50 en 50 c. (roodoranje) 1.50 fr. en 1.50 fr. (blauwgroen) Grootte der vakjes 45 x 28 milimeter. Een geheel nieuwe serie frankeerzegels werd uitgegeven in 1927 yllen in liggend formaat behalve de 10 en 30 c. De waarden zijn 10 c. (bruin) 15 c. (grijsgroen i 20 c. (bruinoranje) 25 c. (leiblauw) 30 c. (donkergroen) 40 c. (se pia) 50 c, (wijnroods 75 c. (bruinlïla) 80 c. (roodoranje) 1 fr. (violeti 1.50 fr. (blauw groen) 2 fr. (roodbruin) 3 fr. (groenolijf) 5 fr. (bruin). Grootte der vakjes voor deze zegels is 28 x 45 mM. Zie voor de indeeling het schetsje. Ru-stenburgerlaan 23, j

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14