Hl ETHA UIT DE OMSTREKEN KOOPT SPAARZAME V R IJ D A G 24 MET 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 I: m'Mif GASFORNUIZEN NEDERLANDS FABRIKAAT IJMUIDEN De komende verkiezing voor den gemeenteraad. Afdeeling IJmuiden der C. 1'. H. wil samen werken met de S. D. A. P. Het bestuur van de afdeeling IJmuiden van de Communistische Partij Holland heeft zich schriftelijk gewend tot de afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. met het voorstel, de komende verkiezingsactie „in het teeken te zetten van eensgezinden strijd tegen de aanpassingspo litiek van de huidige regeering. tegen het drei gende oorlogsgevaar en tegen het Mussert- Fascisme". In den brief wordt verwezen naar het één heidsfront in Frankrijk, „waar het fascisme geen kans van slagen heeft" en naar de suc cessen voor beide partijen bij de laat-ste ver kiezingen. SPEELTUIN VEREEN IGING „DE MOERBERG" Het bestuur van de Speeltuinver. „De Moer- berg" is thans als volgt samengesteld: K. Broekhuizen, voorzitter. N. van Vliet. 2e voor zitter, A. Bakker, secretaris, De Bakker 2e se cretaris, mevr. Iskes, penningmeester. Goris 2e penningmeester, mevr. Krab en mevr. v. d. Linden, commissie van toezicht. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL Geslaagd voor stuurman kleine vaart: de heer H. W. J. de Vries; voor radio-telefonist: de heeren G. van Gelder en C. van Es: voor het diploma Boeten en Schiemannen: de hee ren M. Plokker, G. Verschuren, G. van der Wiele, E. Weinberg en A. H. Keur: voor Mo tordrijver voor de zeevischvaart, de heer P. Woord; voor Motordrijver ter koopvaardij: de heeren G. A. van Willigen, A. van den Breek, J. J. de Pee, C. G. Smit en S. Wildeboer. BURGEMEESTER KWINT BEZOEKT DE VISSCHERIJSCHOOL. Burgemeester Kwint bracht gisteren een be zoek aan de Gem. Visscherijschool. De burge meester nam met belangstelling kennis van de verschillende in de school aanwezige hulpmid delen, welke bij het onderwerp worden gebe zigd en woonde voorts een deel van de exa mens bij die juist werden afgenomen. DEBAT TUSSSCHEN N. S. B. EN A. R.? De Anti. Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft het volgende schrijven ver zonden aan den Kring IJmuiden der N. S. B. „Tot onze verwondering hebben wij Uwer zijds nog steeds geen definitief antwoord ont vangen op onze uitnoodiging, gedaan den 29en, Maart 1935, inzake het organiseeren van een debatvergadering. In Uw scha-ij ven van 2 April 1.1. heeft U opge merkt dat in elk geval eerst de verkiezingen achter den rug moesten zijn, en ten tweede dat U overleg moest plegen met den Alge meen Propagandaleider in Hilversum, over het al of niet aanvaarden van onze uitdaging. De verkiezingen zijn thans al .5, weken voor-; bij, een tijdsruimte die onzes inziens wek ruim genoeg geweest is om een antwoord samen te stellen. Bij dezen dringen wij dus nadrukkelijk aan or antwoord Uwerzijds en zouden het op prijs stellen indien we dit voor 31 Mei a.s, mochten ontvangen." BESOMMINGEN. Trawler: Adelante IJM. 19 410 manden f 2540. Loggers: KW. 18 f 270, KW. 134 f 490, KW. 64 f 580, KW. 172 f 400, KW. 39 f 830. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 24 MEI... Tarbot per K.G. f 0.46—0.40. Griet per 50 K.G. f 22—10. Tongen per K.G. f 0.570.42. Middelschol per 50 K.G. f 21. Kleine schol per 50 K.G. f 196.50. Zetschol per 50 K.G. f 17. Schar per 50 K.G. f 54.10. Tongschar per 50 K.G. f 2115. Vleet per stuk f 0.75. Kleine poon per 50 K.G. f 5.505. Middelschelvisch per 50 K.G. f 14. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 13. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 126.80. Kabeljauw per 125 K.G. f 2916. Groote gullen per 50 K.G. f 8.507. Kleine gullen per 50 K.G. f 87,50. Wijting per 50 K.G. f 5—2.70. Makreel per 50 K.G. f 11—4.60. Heilbot per K. G. f 0.70—0.60. Koolvisch per stuk f 0.330.20. VELSEN Een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen. Omtrent het plan inzake het van gemeente wege stichten van een inrichting, waar jeug dig werkloozen in de gelegenheid worden, ge steld, practisch werkzaam te kunnen zijn in het door hen geleerde vak, deelen B. en W. den Raad thans het volgende mede: Sinds begin Maart 1932 bestaat er in het ge bouw van de vroegere school B aan de Botha- straat te IJmuiden gelegenheid voor werk loozen om zich in verschillende vakken verder te bekwamen. Deze „ontwikkelingscursussen voor werkloozen" werden in den aanvang zeer goed bezocht, doch vertoonen hoe langer hoe meer een achteruitgang, die vreezen doet, dat het theoretisch onderwijs geheel zal moeten worden opgeheven. Dit verschijnsel doet zich in verschillende gemeenten voor en is de oor zaak geworden van het zoeken naar een wijze van werken, die meer op de praktijk is gericht. In vele gemeenten bestaat dan ook sinds kor- teren of langeren tijd een z.g. „Centrale Werkplaats", waar. jeugdige werkloozen tot op 25 jarigen leeftijd praktisch werkzaam kunnen zijn in het hun aangeleerde vak. Dat een der gelijke wijze van handelen in het belang is van de werkloozen moge blijken uit dit voor beeld van een gemeente, waar dagelijks pl.m. 200 deelnemers praktisch bezig zijn en waar reeds in één jaar tijd 155 personen in een vasten werkkring in diverse beroepen werden geplaatst en 45 in een tijdelijke betrekking. Teneinde ook in deze gemeente een derge lijke gelegenheid te scheppen voor de jeug dige werkloozen hebben B. en W. zich met plannen gewend tot den Minister van Sociale Zaken, die de toezegging deed, een Rijkssub sidie in de kosten te verleenen, berekend naar hetzelfde percentage, als waarnaar de ge meente, overeenkomstig de bepalingen der wet op liet werkloosheidssubsidiefonds. subsidie zal ontvangen in de kosten van werkverschaf fing en steunverleening. Deze kosten hebben B en W.. blijkens een bij de stukken gevoegde begrooting, voor 1935 geraamd op f 12.000, ter wijl blijkens de begrooting der gemeente voor 1935 het subsidie bovenbedoeld is geraamd op 84.2 pet. en als extra-bijdrage 14,8 pet. Gedeputeerde Staten kunnen zich met een en ander vereenigen. B. en W. stéllen den Raad voor. het op de begrooting voor 1935 uitgetrokken bedrag van f 5000 te verhoogen tot f 12.000 en hen te machtigen met de directie der N.V. Zeevis- scherij Mij. „Alcmaria" te IJmuiden een huur overeenkomst aan te gaan om de „Centrale Werkplaats" in het haar in eigendom toebe- hoorende perceel Industriestraat no. 45 aldaar te vestigen, onder bepaling, dat de huur niet meer zal bedragen dan f 90 per maand met inbegrip van het gebruik van machines, werk tuigen en gereedschappen en dat in het ge bruik mede is begrepen het aanbrengen van veranderingen en wijzigingen, zooals deze door B. en W. voor het beoogde doel noodig worden geacht en voorts onder de door hen te stellen voorwaarden. BEGROOTINGEN GOEDGEKEURD Naar wij vernemen zijn de begrootingen der gemeente voor de jaren 1933 en 1934 eindelijk door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. NUMMERING DER CANDIDATENLI.TSTEN. De nummering der candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing zal plaats vin den a.s. Dinsdagmiddag 2 uur. DE TOESTAND AAN DE PAPIERFABRIEK. Op Maandagavond 27 Mei a.s. zullen door de aangesloten vakorganisaties voor de leden aan de papierfabriek vergaderingen worden gehouden. Op deze vergaderingen zal door de hoofd bestuurders verslag worden uitgebracht om trent de gehouden conferentie met de hoofd directie inzake de in Juni a.s. in te voeren loonsverlaging van 5%, terwijl tevens andere punten over werkaangelegenheden zullen worden uitengezet. BEVERWIJK De begrooting voor 1935. Het rapport der Commissie van Onderzoek. De Commissie belast met het onderzoek der begrootingen voor het dienstjaar 1935 heeft aan den Raad het volgende bericht: De Commissie, in Uwe vergadering van 11 April j.l. aangewezen tot onderzoek der ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1935, heeft de eer U mede te deelen. dat zij zich in het algemeen met deze begrooting en met de daarbij voorgestelde maatregelen wel kan vereenigen. Twee leden der Commissie hebben echter bezwaar tegen de 'door Burgemeester én Wet houders in uitzicht gestelde salarisverminde ring, waardoor op de wedden van het ge- meentepersoneel over het tweede halfjaar 1935 een bedrag van rond f 4500 zal worden gekort. Deze leden zijn van meening, dat, nu onlangs op voorstel van den gemeenteraad, een ver hooging heeft plaats gehad van de jaarwed den van den Burgemeester, den secretaris en den ontvanger, het thans in hooge mate on billijk zou zijn de voorgestelde kortingen op de salarissen van het gemeente-personeel toe te passen. Aan het onderzoek der begrooting hebben; om verschillende redenen,, geen deel kunnen nemen de leden der Commissie W. Maters en C. Versteeg. Verhooging der Personeele Belasting. Een gewijzigd tarief. Het sluitend maken van de begrooting voor het dienstjaar 1935 heeft B. en W. genoodzaakt tot- het voorstellen van verscheidene maatre gelen. Een voor de burgerij wel zeer onaange name maatregel is de verhooging van de Per soneele Belasting. Met verwijzing naar de bij de betrokken voordracht gedane mededeeling omtrent een verhooging der opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, hebben B. en W. den raad ter vaststelling aangeboden een daarop betrekking hebbende verordening. Zooals reeds bij genoemde voordracht is opgemerkt, is het aantal opcenten verhoogd met 20 en boven dien een wijziging gebracht in het tarief, ten gevolge waarvan thans reeds het maximum aantal opcenten geheven wordt bij een belast bare huurwaarde van meer dan f 650. De hoogere opbrengst wordt voo^ 1935 ge raamd op f 11.000. Volgens het nieuwe tarief worden bij een huurwaarde van f 200 reeds 140 opcenten ge heven. Voor elke f 50 huurwaarde daarboven worden 5 opcenten meer berekend tot een maximum van 200 bij een huurwaarde van bo ven f 650. Op de aanslagen van hen, die niet in den zin der wet op de personeele belasting van 1896 gebruiker van een perceel zijn wordt het maximum van 200 opcenten geheven. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING Donderdagavond hield de Bond voor Staats- pensiomieering afd. Beverwijk een ledenver gadering in de bovenzaal van café Suisse aan de Breestraat. Zooals de voorzitter, de heer K. Steyn in zijn openingswoord mededeelde was deze vergade ring uitgeschreven ter voorbereiding van de algemeene jaarvergadering die 11 Juni a.s. te Amsterdam gehouden zal worden. Hij betreur de het dan ook, dat zoo weinigen aan den op roep om dezen avond bij te wonen, gevolg hadden gegeven. De heer Ewouts had de boeken van den pen ningmeester den heer van Wingerden volko men in orde bevonden. Voor het volgende jaar werden in de kascommissie benoemd de hee ren Ewouts en A. L. van Groningen, terwijl als afgevaardigden naar de algemeene verga dering in Amsterdam de heeren van Helden en Ewouts werden aangewezen. De heer van Helden legde de vergadering een motie voor welke hij op de algemeene vergadering naar voren wilde brengen. De, motie, die goedgekeurd werd, luidde als volgt: „De Algemeene Vergadering, gehoord de be spreking omtrent het nog steeds uitblijven van Staatspensioen spreekt als haar meening uit, (Adv. Ingez. Med.) dat spoedige invoering hoodzakelijk is, wil niet een groot deel der bevolking (ouden van da gen) aan het ontbreken van de allernoodza kelijkste levensbehoeften ten gronde gaan. Verder stelde de heer van Helden voor om namens de afdeeling Beverwijk den heer Steyn als candidaat voor het hoofdbestuur te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Na de behandeling van de beschrijvings brieven volgde de gebruikelijke rondvraag. HET SLUITINGSUUR VAN DE CAFé'S 50-JARIGE ECHVEREENIGING. Het echtpaar Marinus Bakker en Andrea Hendrika van Gameren, wonende aan den IJweg nabij Nieuwvennep. hoopt op Maan dag 3 Juni a.s. hun 50-jarige echtvereeniglng te herdenken. Aan blijken van belangstelling zal het deze nog krasse oudjes op dien dag- wel niet ontbreken. OPENING JEUGDGEBOUW. Het jeugdgebouw der Herv gemeente te Vijfhuizen, staande aan den Spieringweg al daar, werd in een daartoe gehouden bijzon dere samenkomst in gebruik genomen. De leiding berustte bij den heer Brörens, die een rede hield om de beteekenis van dezen avond uiteen te zetten, kort samengevat in deze woorden: „De Heere heeft ons ruimte ge maakt!" Namens de leden van den Kerkeraad sprak de heer v. d. Ploeg, die er zijn blijdschap over te kennen gaf, dat de gemeente zoo'n ruim Jeugdgebouw rijker geworden was. De Chr. Zangvereeniging en leden van de Jongelings- en Meisjesvereeniging zorgden voor eenige afwisseling. plaatsen van windschermen om de menschsn tegen den wind te beschermen. Het zou het bezoek verhoogen. zoodat de uitgave gerecht vaardigd is. De heer v. d. We r f f wilde niet meer besteden dan f 1000. De heer Van Sluisdam Gem. belang) wilde besluiten tot plaatsing zonder beper king. De heer Koning (C.H.) was tegen de post omdat er b.v. voor de zandopruiming geen geld beschikbaar was. De heer Groen wilde de uitgave uit den kapitaaldienst betalen. De heer v. d. Mooien vestigde de aan dacht op de verhooging van inkomsten. Voorgesteld werd: aanbrenging van wind schermen zonder limiet van den prijs. Dit werd aangenomen. Daarna kwam stemming over verlenging van de tijdelijke benoeming van den heer Bolwidt Jr., als directeur van het Zuider- bad. Dit voorstel van B. en W. werd verwor pen. Het voorstel van de badcommissie over een vaste aanstelling gedurende zeven maanden van den heer Bolwidt Jr.. als directeur op een wedde van f 2000 kwam daarna in stern- In verband met de voorstellingen van het Nederlandsche circus Henny en met de te ver wachten promotie van een of beide plaatselijke voetbalvereenigingen heeft de burgemeester het sluitingsuur der café's voor Zondag op 12 uur 's nachts vastgesteld. HILLECOM WEDSTRIJD E. H. B. O. Aan de Klingwedstrijden in E. H. B. O.- werk, die Zaterdagavond a.s. te Leiden wor den gehouden, wordt door Hillegom met een dames- en een heerenploeg deelgenomen. NIET ZWEMMEN! Naar wij vernemen is wegens het voort durend koude weder de zweminrichting voorloopig weder gesloten. Het water is te koud om te zwemmen. OPENING TENTOONSTELLING. Donderdagavond had in de groote zaal van hotel Sistermans de opening plaats van ae jaarlijksche tentoonstelling der beide Hille- gomsche speeltuinvereenigingen „Goed Wo nen" en .Patrimonium" van de tijdens de onschoolsche samenkomsten in de afgeloo- pen wintermaanden vervaardigde werkstuk ken. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op burgemeester mr Pont. wethouder Vermeer, de Jeugdcommissie van het Nut, verschillende raadsleden, afgevaardigden van zuster-organisaties enz. De voorzitter der bijeenkomst, de heer J. Oschatz, sprak een welkomstwoord, speciaal tot den burgemeester, die met den arbeid der vereenigingen sympathiseert, en voorts dank bracht aan de leidsters en leiders, die den geheelen winter zich gegeven hebbeii voor het speeltuinwerk. Verder werd het woord gevoerd door den voorzitter van „Meerlenbosch" uit Haarlem, den heer Ophuizen namens de Haariemsche Federatie, waarna de heer West, hoofdbe stuurder der N.U.S.O., een kort overzicht gaf van den inhoud van het speeltuinwerk. Burgemeester Pont heeft een woord van- lof voor de bereikte tucht onder de jeugd. Gedurende eenige jaren ÏS dit werk nu met succes verricht en het gemeentebestuur staat zeer sympathiek daartegenover, al beletten de omstandigheden dit naar waarde in da den te toonen. Met eenige sympathieke woor den verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Namens de woningstichting „Patrimo nium", die den eersten stoot tot oprichting heeft gegeven, sprak weth. Vermeer nog eenige hartelijke woorden van felicitatie. Een klein kinderkoortje zong keurig een paar aardige liedjes, de trommelclub demon streerde haar vaardigheid. De tentoonstelling, die bij verleden jaar vergeleken, kwalitatief en kwantitatief zeer is vooruitgegaan, omvat veel fraais op het gebied van houtzagen, houtsnijden, borduur-, brei- en haakwerk, ciseleerkunst en fröbel- arbeid HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f7.50; Gerst (chevalier) f7.Dui- veboonen f8.50; Groene erwten f 10.Vale erwten en Blauwmaanzaad f 14.50; Geel mos terd- en Karwijzaad f 17.50; Blauwmaanzaad f 17.75. Alles per 100 K.G. ERNSTIG ONGELUK. Op het rijwielpad naast den Kruisweg nabij den IJweg had gistermiddag een ernstig on geluk plaats. De 62-jarige K. D„ die aldaar op den weg wandelde werd door een wiel rijder aangereden, de fietser viel door den schok bij den slootkant, doch kwam er verder nog al goed af. Erger was het evenwel met D.. die tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzake lijk. Hij werd met de gemeentelijke zieken auto vervoerd naar het St. Elisabeths Gast huis te Haarlem, alwaar een schedelfractuur werd geconstateerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Hubertine. dochter van I. G. de Meijer en C. M. Pronk. Jacomina. dochter van W. T. Koudstaal en D. P. Jansen. Marïus Johannes, zoon van L. E. Smilde en J. M. Beukelaar. Hendrikus, zoon van J. Lanser en A. Kuperus. Arie Matthijs, zoon van W. Kroes en E. M. Benraadt. Jan. zoon van W. Timmer en M. Wijker. Arie, zoon van A. Ver hoeve en J. A. van Gerven. Hendrik, zoon van H. W. van Dort en H. van Barneveld. Babs, dochter van J. W. Staasen en S. H. van Wou den. Gijsbert Jacob, zoon van J. ten Hoope en G. Treur. Marinus Gerard, zoon van G. Bou- terse en P. A. Bouman. Cornelia Geertruida dochter van O. Kool en M. P. Balm. Ondertrouwd: J. van Pelt 29 j. en B. Offer man 25 j„ W. van Kouteren 27 j. en C. G. Lan- wehr Johan 22 j„ C. van de Wetering 29 j. en G. Oldenhage 27 j„ Th. van der Wiel 74 j. en J. Bus 52 j. Gehuwd: J. H. van Kampen 39 j. en J. M. J. Clemens 28 j. P. M. Otte 43 j. en W. H. Groe nendijk 45 j., J. K. van Rijswijk 25 j. en M. H. van Dam 20 j„ T. Biemoiid 26 j. en A. Gijzen- berg 25 j.. W. Ravesloot 28 j. en L. Hulsbos 28 j„ F. W. Rijlaarsdam 26 j. en F. A van Damme 23 j.. G. J. den Heeten 24 j. en B. van Wijk 26 j. Overleden: Pieter Vreeken, 27 j„ geh. met C. A. Haak. Johannes Nibbering, 82 j„ geh. met E. Borgman. Cornells Stroomer, 62 j„ geh. met M. Koppedrajer. Adriaan den Breejen, 87 j„ wed. van E. Ooms. Maria van den Nieuwenhoff. 63 j„ geh. met A. Tiggeloven. Hubertha, 18 j.. ongeh. dochter van J. Zeg- Istroo en C. Oudshoorn. ZANDVOORT RAADSVERGADERING Begrooting nader vastgesteld. Vermindering van pachten en hu ren ter sprake. Het Zuiderbad krijgt windschermen. De heer Bolwidt Jr. vast aangesteld als directeur van het Zuiderbad. „De brief uit Den Haag" en de f 60.000. Zandvoort- schelaan wordt na het seizoen ver beterd. Donderdagavond vergaderde de Zand- voortsche gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. van Al phen. Bij de ingekomen stukken verzocht de heer Paap (lijst Molenaar) bevestiging van zijn opmerking dat hij voor den aankoop van een perceel ten behoeve der gemeente geen pro visie heeft ontvangen. De heer Bolwidt (Gem. belang) brak een lans voor de Zandvoortsche Hockey Club. die met ondergang wordt bedreigd als geen ter rein wordt beschikbaar gesteld. Hij verzocht de medewerking in een uitspraak van den raad. De voorzitter wenschte aanhouding en eerst prae-advies van B. en W„ daar de zaak z.i. geen haast had. De heer Bolwidt zeide dat er wel haast bij «as. Er zal op advies van B. en W. gewacht worden. De raad en de rammelproef. De heer Paap vroeg iet-s over aankoop van straatsteenen. ..Die ondergaan nu de rammel- proef" zei de burgemeester. „De heele raad ondergaat een rammelproef", zei de heer Druyf, ongetwijfeld doelende op de verkie zingen De paden die naar het strand leiden liggen nog ten deele onder het zand. Het bedrag der begrooting voor opruiming is op. De rest van het zand moet dus blijven liggen. In stemming kwam de ruiling van grond tusschen de gemeente en dr. Van Fraassen, 'w'aarvoor de heer Van Fraassen f 2300 zou moeten- bij betalen, "t Voorstel werd' verwor pen. Daarna kwam f 1750 in stemming. Dit werd aangenomen. Alleen de' heer Paap had bezwaar tegen plaatsing van stoeltjes op den Boulevard de Favauge. Aan mej, J. Weber werd wegens langdurige ziekte, eervol ontslag verleend als tijdelijk helpster aan de bewaarschool. Benoemd werd mej. A. Koper. De heer Paap verzocht vermindering van huur voor den gegadigde van een winkel. Kort geleden had de raad echter met alge meene stemmen de huur vastgesteld zoodat op dit verzoek niet nader kon worden inge gaan. De heer Paap had bezwaar tegen de be noeming van een lid van het personeel voor het kampeerterrein, daar deze man een pen sioen heeft. Aangezien deze betrekking niet zoo gewichtig is, vereenigde de raad zich met' het voorstel van B. en W. Over de betaling van achterstallige huur en de uitstelling ervan spraken de heeren Vander Moo 1 e n S.D.) en Druyf (Volkspartij) De eerste was voor uitstel; de laatste ertegen uit redelijkheidsoverwegingen. De heer Groen (lijst Molenaar) ging met den heer v. d. Moolen mee. De beslissing wordt aan B. en W. overge laten. Bij de nadere vaststelling der begrooting werd een grootere uitgave voor crisissteun-B gevoteerd. De heer Van R ij n b e r k (S.D.) wilde de onderwijspost niet met f 200 verlagen, zooals Ged. Staten hadden medegedeeld. De heer E1 f f e r s wilde dit bedrag van on voorzien afnemen. Dit laatste werd aangeno men. Paviljoen Driehuizen had verzocht de pachtprijs van f 500 tot f 100 te verlagen, evenals over 1933 en '34, daar vooral door de concurrentie van Zuiderbad de oude som niet meer op te brengen is. De Voorzitter zegt dat de adressant het werkelijk moeilijk heeft, doch dat het pa viljoen de laatste jaren in het geheel geen pacht heeft betaald. Verlaging en kwijtschel ding kunnen toch niet zonder nadeel geschie den. van andere belastingbetalers, die toch ook aan hun verplichtingen moeten voldoen. Voorgesteld werd den eigenaar te verzoe ken vóór 10 Juni de pacht over 1933 te betalen, waarna de gemeente met nadere voorstellen zal komen. De heer v. d. Moolen (S.D.) zeide dat de termijn tot 1 Juni moest worden ingekort om billijkheid tegenover anderen te betrachten. Aangenomen werd dat de pachtsom voor 1 Juni moet worden betaald. Wethouder Molenaar vond het niet juist het loon van den stoelenman van het Zuiderbad te verhoogen. gezien de loonen. die de gemeente aan de particuliere ondernemers voorschrijft. De heeren v. d. W e r f f (V.B.) en R ij n- b e r k waren het niet met den wethouder eens. evenals de heer Groen, die zei dat de gratificatie immers was ingetrokken. Het amendement Molenaar werd niet gesteund. Windschermen voor zedelijkheid en voor wind. Wethouder Siegers zei dat het plaatsen van windschermen op het Zuiderbad indien daardoor mannen en vrouwen zouden wor den gescheiden, het bezoek zou veraangena men. „Nu komen ze niet voor zonnebaden, maar voor wat anders", zei de wethouder. ..Dat moet eerst nog worden bewezen" meende de heer Druyf. De heer Van R ij nb e r k was voor het ming. De heer Van Rijs berk zei dat de heer Bolwidt ook in de overige vijf maanden wel voorbereidende arbeid verricht. Wethouder Molenaar vond een „vaste" aanstelling voor zeven maanden op f 2000 eigenaardig. De heer Elffers antwoordde dat een dergelijke seizoenpositie zeer zeker een aanstelling van zeven maanden recht vaardigt. De heer Elffers gelooft niet dat de heer Bolwidt bij een vaste aanstelling zich gedurende de vijf wintermaanden niets van het Zuiderbad zou aantrekken. De heer Groen zei dat anderen ook vast zijn aan gesteld bij het Zuiderbad. De heer Koning vond het salaris van 2000 te hoog. De heeren Molenaar en Elffers ver klaarden hun standpunt nader. De heer Druyf vond de formuleering van „de vijf wintermaanden" te vaag. Men mag den direc teur ook niet moreel binden. De salarieering vond hij niet te hoog. omdat de directeur door dat werk geen anderen werkkring kan vinden of aannemen. Wethouder Siegers wbde aanstel ling voor een geheel jaar voor 2500. De heer Vader (R.K.) was het met den heer Siegers eens. De heer Paap wilde aanhouding tot na de bestudeering van het rapport van Ir. Zwiers. De heer Druyf zag hiervan het nut niet in, omdat de raad toch altijd op een besluit kan terugkomen. Het voorstel tot vaste aanstelling op 2000 wordt daarna aangenomen (8—4). De heer Koning stelde een vraag naar aanleiding van de bekende kwestie over in houding Van de regeerinssubsidie voor den werkloosheidssteun, voor een bedrag van 60.000, naar aanleiding van de slordige ad ministratie. die in de boekhouding der steun regeling zou zijn. Wethouder Siegers zei dat B. en W. nog niet weten wat er precies aan de hand is. Hij zei echter dat de administratie wel buitenge woon goed in orde is. zooals een regeerings- controleur zelf zou hebben verklaard. Sor. weet niet „welke invloeden" aanleiding zijn geweest voor een onderzoek gedurende vier weken. De heer Siegers zegt dat nogmaals een onderzoek van rijkswege zal worden inge steld, waaruit dan zou moeten blijken dat alles wel in orde is. Spr. begrijpt niet hoe de regeering ertoe kwam. zoo'n brief te schrijven. De heer Druyf meende dat B. en W. de kwestie niet hadden mogen geheim houden, in ieder geval in den raad hadden moeten brengen. De heer Siegers meende dat het beter was eerst aan de regeering te vragen, wat er aan de hand was, eer de raad in de kwestie werd gekend. De heer Druyf vond dat de kwestie toch in den raad had moeten worden gebracht, te meer daar de commissie van toezicht, die destijds ter voldoening van het departement was ingesteld, ten gerieve van den wethouder was opgeheven. Z.i. is het verkeerd dat het college van B. en W. zich a priori op het standpunt stelt dat in Zandvoort geen fouten ziin gemaakt. De heer Elffers was het eens met wet houder Siegers. De voorzitter zeide hoop te hebben dat het college met de financieele commissie erin zouden slagen de kwestie op te lossen. De voorzitter zei voorts, dat. de Zandvoort- schelaan in slechte toestand verkeert. De fi nanciën laten 't toe plm. 900 meter opnieuw te bestraten. De moeilijkheid is echter dat wanneer de straat goed bestraat zou moeten worden zij afgesloten zal moeten worden voor alle verkeer, gedurende het grootste deel van den dag. Dit heeft groote nadeelen. Het ver keer kan over één helft worden geleid, het geen bezwaren heeft, juist tiidens het sei zoen. De duur zou zes weken ziin. Anderzijds moet men in acht nemen dat de weg zeer slecht is. Wethouder Siegers gelooft, dat 't beter is slechts de h**lft af te sluiten, en daarna dan de andere helft, ondanks het feit dat de weg dan niet zoo goed wordt als 't wel kon zijn. In stemming kwam uitstel van verbetering tot na het seizoen. Dit werd aangenomen. Na de rondvraag, die weinig nieuws op leverde. ging men in besloten zitting. De ove rige punten der agenda werden aangenomen be halve de vaststelling der kohieren, dat is aan gehouden. De voorzitter sorak een woord van afscheid tot den heer J. de Bruin, die Zandvoort gaat verlaten en zeer veel voor de gemeente heeft gedaan, vooral voor het vreemdelingenverkeer. GEM. BELANG. Aan den vooravond van de verkiezingen voor den gemeenteraad, op Dinsdag 18 Juni. wordt door Gemeente-Belang een openbare vergadering belegd in gebouw Monopoli. CONCERT ONDERLING HULPBETOON. Zaterdagavond geeft O.H.'s Mannenkoor in samenvoeging met het kinderkoor ee concert in het Casino. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: J. Koper en J. P. Tang: E. de Muynck en G. Stalberg. Ondertrouwd: J. Kraayenoord en T. van Keulen: J. H. Levenkamp en W. A Thierens; D. J. Hettelingh en H. E. ten Broeke; P. N. ter Wolbeek en H. Maalcke. Overleden: E. Koning, oud 82 jaar; L. J. Esman. oud 61 jaar; N. Weber, echtgen. van W. Groen, 76 jaar. VRAGEN AAN DEN MINISTER. De heer Drop heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Wil de Minister mededeelen wat gedaan is naar aanleiding van de op 18 October 1934 door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van een drietal weduwen te Zandvoort. waarbij de Kamer den Minister uitnoodigde te overwegen of het mogelijk is aan adres santen alsnog weduwen- en weezenrente te doen verstrekken naar analogie van de be staande- Ongevallenwetten? j

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 15