Hei Wonderpoppen. 52e 'Jaargang No. 15925 Verschijnt dagelijks, hehalvë op Zon- en Feestdagen Vrijdag 24 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verües andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Mei. Snelheid. De vraag naar dit artikel blijft in elk ge val onverminderd. Het moge miserabel gaan in alle denkbare bedrijven (behalve dan in de improductief-werkende oorlogsindustrie u moet daar morgen ons Financieel Week overzicht bepaald eens op nalezen)in den snelheids-hoek heerscht ten allen tijde maximale „willigheid". Misschien heeft dat ook wel iets met den algemeenen toestand te maken. Hoe harder men rent, hoe meer con centratie er vereischt wordt om er het veege leven niet bij in te schieten, en hoe minder men dus aan andere dingen kan denken. Voor de beroepsrenners geldt dit evenwel niet, want het is hun baantje en dus hun hoofd-aanbacht ten volle waard. Zondag zullen dus de snelste automobielrenners der wereld elkaar weer eens ontmoeten op de Duitsche Avus-baan. Natuurlijk is Caracciola favoriet. Ofschoon zijn naam het geenszins aanduidt, is hij Duitsche van nationaliteit, en in de kringen-der-grootste-snelheden is men vol spanning .over de belangrijke vraag, of deze Duitscher in een Duitsche auto zal finnen. Het is nu al meer dan dertig jaar geleden öat Jenatzy de Gordon Bennett-race won met een gemiddelde snelheid van 90 K.M. per uur, en sindsdien zijn de doodgewone toer- auto's zóó geperfectionneerd dat iedere auto mobilist deze snelheid op een behoorlijken buitenweg zonder rqoeite haalt en soms wel eens 10 K.M. aan een stuk volhoudt ook. Er Zijn zelfs einden waarop-ie er boven komt. Nu heb ik altijd begrepen dat die automo biel-races heel wat bijgedragen hebben tot de technische vervolmaking van de auto in de gezegde dertig jaar tijds. Dat is ook heel be grijpelijk. Men behoeft geen technicus te zijn om in te zien, dat niet alleen het uithoudings vermogen van de constructie en de duurzaam heid van de gebruikte materialen maar ook het nuttig rendement van de motoren en nog veel andere dingen het best vastgesteld kun nen worden door ze aan dergelijke kracht proeven te onderwerpen. Faalt er iets, dan gaat men op dat punt naar verbetering zoe ken en weer nieuwe krachtproeven nemen. Op die wijze moeten de groote automobiel races heel wat nut hebben gesticht, en men kan bovendien eerbied hebben voor de ge weldige concentratie en de stalen zenuwen, vereischt om uren lang met een snelheid van een paar honderd K.M. per uur rond te ren nen, voortdurend bedreigd door concurren ten die willen passeeren, behendig slippend door bochten, en zoo meer. Ik geloof dat uw vriend meneer X, die pleegt te verzekeren dat hij altijd honderd rijdt" een benauwd gezicht zou trekken als men hem uitnoodigde dat nu eens te bewijzen en drie uur lang met 100 K.M. snelheid de Avus-baan, of de Monthléry-baan of de Niirburg-Ring rond te rennen...', zon der fietsers, spelende kinderen, voetgangers en gevaarlijke zijwegen om hem in zijn vaste gewoonte te storen. Dus betuig ik mijn respect, maar heb niet erg veel geloof meer in de noodzaak van dit geren voor verdere perfectie van de toer- auto. die al zoo geperfectionneerd is. En ver der hoop ik, dat het niet noodig zal zijn om de op ons volgende generatie zóo ver te bren gen, dat zij de 200 op rustige buitenwegen haalt. Is het niet langzamerhand genoeg? Wordt al het wegen-bouwen voor dit doel niet al te duur? Zouden we het geld uit de openbare kas niet beter aan andere dingen kunnen gaan beste den, en aldus ook weer de gelegenheid kun nen gaan scheppen tot wat meer rustig na denken over die andere dingen? Bovendien achterhaalt het vliegtuig de auto toch, en in snelheid is 't hem allang vooruit Het is maar een bescheiden vraag. R. F. Indische Landsmiddelen gaan achteruit. BATAVIA, 21 Mei (Aneta). Het overzicht der Landsmiddelen toont aan dat de op brengst over de maand Maart van dit jaar in totaal was f 27.800.000 tegenover die in Maart 3934 f28.900.000. Over het eerste kwartaal van 1935 bedroeg de opbrengst f86.200.000 tegenover f89.000.000 jii dezelfde periode van 1934. Bij vergelijking tusschen de opbrengsten van dit en het vorig jaar dient er rekening mee te worden gehouden, dat de opbrengst over 1935 eenigszins geflateerd is door de op brengst der loonbelasting van f 2.900.000. welke som straks minder aan inkomstenbelasting zal worden ontvangen. Indische begrooting. Tekort van 21.000.000 op den gewonen dienst BATAVIA, 24 Mei (Aneta). In de heden gehouden begrootings-vergadering ten pa- leize, is de ontwerp-begrooting voor 1936 de finitief vastgesteld. De gewone dienst vertoont een tekort van rond f 21.000.000. waarbij gerekend wordt, op ongeveer hetzelfde bedrag aan schuldaflossing. Aangezien de buitengewone dienst ten naaste bij klopt, is derhalve een begrootingsopzet verkregen welke geen vermeerdering van Schuld aangeeft. Van salariskorting over de geheele ambte lijke lijn is voorloopig geen sprake. PERSONALLA. Tn de vacature in het bestuur der afdeeling (Haarlem van het Ned. Bijbelgenootschap ont- st 1 n door het bedanken van Jhr. Mr. A. A. van Doom van Koudekerke is gekozen de heer jG. J. Schuyt te Heemstede. Uit het bloembollenbedrijf. Nu 100% voor de surplasbolleri Het plan voor 1935. Het Kweekersblad, het officieel orgaan van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schap, heeft van zeer betrouwbare zijde ver nomen, dat er aan de 60 pet. uitbetaling door het rijk der ingeleverde surplusbollen geluk kig een einde gekomen is. Nu zal 100 pet. uit betaald worden. Verder weet het blad mede te deelen, dat het Plan 1935 voor steun van het bloembollen- bedrijf zijn beslag gekregen heeft. Het zal spoedig bekend gemaakt worden. Het plan gaat m de richting van garantieprijzen. Stads Bibliotheek en Leeszaal. 200 kaarten voor werkloozen. Indertijd hebben wij in een interview met den directeur van de Stads Bibliotheek en Openbare Leeszaal te Haarlem medegedeeld, dat een der oorzaken van het achteruitgaan van het aantal uitgeleende boeken gezocht moet worden in de contributie van een gul den per jaar, die door werkloozen moeilijk be taald kan worden. Later verklaarde ons de wethouder onder wien deze gemeentelijke instelling ressor teert, de heer Boes, dat hij er voor voelde kosteloos kaarten voor werkloozen beschik baar te stellen. Thans vernemen wij dat B. en W. besloten hebben een proef te nemen met de bescliik- baax-stelling van voorloopig 200 kostelooze leeskaarten voor georganiseerde werkloozen. .De wijze van verdeeling moet nog worden vast gesteld. 60.000 en „de Haagsche Brief". Slordigheden of geen slordigheden in de steunadministratic? Wethouder Siegers (R.K.) antwoordde in de raadvergadering van Zandvoort op een desbetreffende vraag van den heer Koning (c.h.) dat hij niet begreep hoe het kwam dat de regeering een tarief heeft geschreven, waar in zij zegt dat de administratie voor de steun regeling slordig werd gevoerd. Zooals men weet hangt hiervan de overheidssubsidie ten be drage van f 60.000 af. De heer Siegers zei voorts dat hij niet wist „welke invloeden" tot een langdurig onderzoek (vier weken) van re- geeringswege heeft aanleiding gegeven. Naar zijn mededeelingen mankeerde' er niets meer aan de administratie, vooral niet na de waar schuwing der regeering en de instelling der commissie tot toezicht (die nu weer is opge heven). De heer Druyf (Volkspartij) verweet het college geheimzinnigheid en vroeg waarom deze zaak niet in den raad was gebracht. De voor zitter zei dat van geheimzinnigheid geen spra ke was, omdat het een kwestie was tusschen het college en de regeering die naar hij hoopte tot oplossing gebracht zal kunnen worden. De brief uit Den Haag gaf zoo weinig zekerheid omtrent de bedoelingen, dat het college 't be ter achtte, eerst nadere inlichtingen in te winnen. Zuiderbad krijgt schermen. Wind- en zedelijkheidsdebat in den Zandvoortschen Raad, De Zandvoortsche gemeenteraad heeft Donderdagavond besloten tot het laten plaatsen van windschermen op het Zuider bad. De wethouder, de heer Siegers (r.k.) was voor plaatsing van windschermen, spe ciaal wanneer daardoor de mannen van de vrouwen zouden worden gescheiden, want dit zou z.i. het bezoek zeer veraangenamen. De heer Van Rijnberk (s.d.a.p.) was ook voor windschermen, doch alleen om de menschen tegen den wind te beschermen, hetgeen naar zijn meening het bezoek zou vera angenamen Enkele andere leden verklaarden zich voor of tegen, uit financieele overwegingen of we gens de verwachting van verhoogde inkom sten. Tenslotte werd besloten de schermen te laten aanbrengen. Zandvoortschelaan wordt na den zomer gerepareerd. Zandvoortsche Raad wil geen afsluiting in het seizoen. De Zandvoortschelaan verkeert voor een deel in zeer slechten toestand. Verbetering is noodzakelijk, doch een goede verbetering ver eischt algeheele afsluiting. Dit heeft, vooral in het seizoen onoverkomelijke bezwaren. Dan bestaat nog de mogelijkheid twee keer een helft te bestraten, doch dan geschiedt de re paratie niet zoo goed als anders. De vraag is: een slechte weg geourende het zomei-seizoen en veel klachten, algeheele afsluiting en klachten over korten tijd en grondige repara tie of halve afsluiting en klachten en betrek kelijk goede reparatie? De raad besloot met reparatie te wachten -tot na het seizoen, om dan de ver-betering jgrondig en-afdoende te laten geschieden, „Groot - Badhuis", Zandvoort. Opening Restaurant en Paviljoen. ZATERDAG 25 MEI. LUNCH ƒ1.75. DINER ƒ2.50—f3.50. DAGSCHOTELS vanaf ƒ1.— PINKSTERTARIEF Klein pension 16.f 18.- Volledig pension 18.f 20.- ZONDAGMIDDAG GEEN DANCING. HEMELVAARTSDAG MIDDAG en AVOND DANCING. (Adv. Ingez. Med.) Door een tram aangereden. Jongen ernstig gewond. Donderdagmorgen kwart voor elf reed een veertienjarige wielrijder onder het Jansweg- viaduct in de richting van de stad. Hij werd ingehaald door een tram. Toen deze naast hem reed trachtte de jongen nog een stil staand karretje van de Gemeentereiniging te passeeren, maar hij werd daarbij door den aanhangwagen gegrepen. De jongen viel en werd ernstig gewond. Hij kreeg een bekken fractuur. Door leden van den Ongevallendienst werd hij naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. Omtrent de schuldvraag wordt door de politie een nader onderzoek in gesteld. Nieuwe asphalteeringswerken te Haarlem. O.a. op het Verwulf t en aan den Zijlweg. Hoe het verkeer geregeld zal worden. A.s. Maandag zal begonnen worden met het verdere asphalteeren van den Zijlweg voor zoover deze weg onder Haarlem valt. Het gedeelte van de Zijltarug tot de Juliana- laan is reeds geasphalteex-d. Nu wordt onder handen genomen het stuk van de Juliana - laan tot aan de grens der gemeente. Onge veer 950 Meter. Het werk wordt in twee ge deelten uitgevoerd. De bx'eedte van den nieu wen weg wordt 11 Meter. Men maakt nu achtereenvolgens twee strooken van 5 1/2 M. klaar Soeren's echoput weer te bezichtigen. APELDOORN, 23 MEI (V. D.l Bij beschik- king van den Rijkswaterstaat is met ingang van heden de vermaarde Echoput te Hoog- Soeren gemeente Apeldoorn tot 1 Juli wederom ter bezichtiging opengesteld BRANDJE IN DE RIJPSTRAAT. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen ontstond een begin van brand in perceel Rijp- straat 3, dat zijn oorsprong vond in een onder een aquarium geplaatst petroleumlampje. Een vlak in de buurt wonend brandweerman was zeer spoedig ter plaatse en heeft het brandje gebluscht. De motorspuit en de materialen- wagen kwamen even later aan, doch hoefden geen dienst te doen. Voldoet Uw bril Niet meer? Sterkere glazen noodig? Ga naar KEIP Groote Houtstraat 137 (Te den Haag is met de Barnum en Baily Wondershoto de iconder- pop" Mr. Volta, de electrische mensch aangekomen, die zich op eigen kracht van den trein naar een wachtende auto kan begeven.) Geen dag haast, of we hooren weer Van nieuwe wonderlijke dingen. Ontsproten aan het vruchtbaar brein Van knappe mede-stervelingen. Er is nu een electrisch mensch In onze hofstad aangekomen, Die schijnt te naadren aan de grens Van onze wonderlijkste droomen. Een kunstmensch met electrisch hart, Een automaat die lijkt te leven, Vol drijfveren, maar toch een slaaf. Die door zijn baas wordt voortgedx-even. Daar gaat hij met een strammen pas, Zonder aan iets aandacht te schenken. Hij kon volmaakt gelukkig zijn, Als hij in staat was om te denken. Geladen met een energie, Die d' echten mensch niet is gegeven, Als pop misschien een ideaal, Maar zonder ziel, om echt te leven. En hebben wij in eigen land, Ook niet een „pop" om op te roemen, En die men om zijn zeldzaamheid. Ook wel een wonderpop mag noemen? Hij is ook een metalen ding, Waarvoor millioenen vurig hopen, Dat hij lang met zijn hart van goud Op eigen kracht mag blijven loopen. (Adv. Ingez. Med.) Vrijzinnig-Democratische Bond. Bezwaren tegen het Bezuinigingsontwerp. Over bestrijding der Werkloosheid. Men schrijft ons: Woensdagavond hield de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond een druk bezochte ver gadering in Hotel Royal. De uitslag van de in April gehouden ver kiezingen voor de Provinciale Staten werd besproken en met voldoening kon geconsta teerd worden, dat het aantal stemmen, dat in Haarlem op de Vrijz. Dem. lijst uitgebracht is, 800 hooger was dan bij de zelfde verkiezingen in 1931. De propaganda, die voor de a.s. Raadsverkie zingen gevoerd zal worden, werd nader vast gesteld en vól vertrouwen gaat de afd. de we ken van verkiezingsactiviteit weer in. Over het aftreden van Minister Marchant en zijn bedanken als lid van den Bond voerden verscheidene leden het woord. Groote teleurstelling klonk uit hun woor den en afkeuring werd uitgesproken, dat hij de partij niet op de hoogte gesteld had van zijn overgang tot het Katholieke geloof. Het „bezuinigingsontwerp' werd ingeleid door den voorzitter Dr. S. Elzinga. Deze licht te de algemeene strekking van het ont werp toe. Uit de hierna gevoerde discussies bleek, dat de afd. het bezuinigingsontwerp. zooals het ingediend is, onaanvaardbaar achtte. Een sluitende begrooting werd noodzake lijk geacht, maar men betwijfelde, of de aan passing op zoo'n korten termijn verwezenlijkt moest worden. Men vreesde, dat de regeering de boog te sterk spande met de indiening van dit ont werp. Gevraagd werd, of er geen crisisinkomsten belasting geheven zou kunnen worden. Krachtig werd uit de vergadering aange drongen op een actievere bestrijding van de werkloosheid door het beschikbaar stellen van ruimere credieten tot uitvoering van groote werken ten algemeenen nutte. De meisjes van de Parijsche mode-ateliei-s zijn deze week in staking gegaan uit protest tegen de ingevoerde salarisverlagingen. Demonstreerende ■midinettes". De spanning om het Ilaliaansch-Abessynisch conflict neemt toe. pag. 4 Bij de Amerikaansclic manoeuvres is een vliegtuig met zes inzittenden verongelukt. pag. 4 Het veto van Roosevelt inzake de bonus-wgt is door den Senaat bekrachtigd. pag. 4 Er zal 100 pet. voor de surplus bollen worden uitbetaald. pag. 1 De Haarlcmschc kampeerders houden Zand voort als kampcentrum. pag. 2 De Kotterdamsche Lloyd voer weer met ver lies. pag. 3 De spoorwegen wijzigen de tarieven. pag. 3 De Eerste Kamer nam enkele wetsontwer pen aan. pag. 3 Het vernieuwd gebouw der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool is Donderdagmid dag geopend. pag. 6 Een Haarlemsch effectenmakelaar is in hoo ger beroep tot twee jaar veroordeeld. pag. 4 Het afscheidscollege van prof. Albert Verwey. pag. 4 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Snelheid. pag. 1 Van onzen Stockholmschen correspondent: Het huwelijk van prinses Ingrid en kroon prins Frederik. pag.15 Van onzen Berlijnschen correspondent: Too- neel te Berlijn. pag. 4 Fred. Perry: Iloe voer ik mijn spelpeil op. pag. 13 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Onze thee. pag. 3 K. de Jong: Haarlem's Muziekinstituut pag. 2 Bekende Haarlemmers: de heer L. Broek huizen. pag. 3 De avonturen van prof. Nimbus. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 Aanvaardt Mussolini toch bemiddeling? Het voorstel van Laval en Eden zou zijn goedkeuring hebben. ROME, 24 Mei (Reuter). Formeel wordt het gerucht gelogenstraft, volgens hetwelk Mussolini een weigerachtige houding zou heb ben aangenomen, tegenover beweerde voor stellen van Groot-Brittannië tot oplossing van het geschil tusschen Italië en Ethiopië. De Geneefsche correspondenten der groote Parijsche bladen meenen te kunnen melden, dat Mussolini gisteravond laat zijn goedkeu ring heeft gehecht aan de door Laval en Eden uitgewerkte voorstellen. Men wacht thans nog slechts op het antwoord uit Abeba en zal in den loop van vandaag de geheele proce dure nauwkeurig uitwerken. Het zou de bedoe ling van Laval zijn heden uit Genève naar Parijs terug te keeren. Italiaansche bommen op Abessynisch gebied? Rapport van Belgische militaire missie. LONDEN, 24 Mei. De correspondent van de „Daily Telegx-aph" te Addis Abeba meldt, dat de Belgische militaii'e missie in Abessynië de Abessynische regeering een van foto's ver gezeld rapport heeft doen toekomen inzake het werpen van bommen door Italiaansche militaire vliegtuigen op Abessynisch gebied. Volgens het overgelegde documentaire be wijsmateriaal zijn acht bommen geworpen en wel zeven op Gerlogubi en een op Ado. Beide plaatsen liggen ver op Abessynisch gebied. Voorts zijn nog drie niet geëxplodeerde bom men gevonden. Een internationale conferentie over Hitler's verklaring? Eventueel te houden in Nederland. LONDEN. 24 Mei (V. D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft dat de Britsche regeering van meening is, dat de uitvoerige verklaring yan Hitier zoo spoe dig mogelijk dient te worden behandeld, in een conferentie van alle belanghebbende re geeringen. Te Londen is men van meening, dat dit de beste manier zou zijn om vast te stellen, ten aanzien van welke kwesties en in hoeverre de weg vrij voor overeenkomsten is. Op het oogenblik heeft de gelegenheid ont broken om te bepalen waar, hoe en wanneer deze conferentie zal worden gehouden en men schijnt te overwegen als plaats een stad in Nederland aan te wijzen. De aanstaande wijzigingen in het Engelsche kabinet oefenen onvermijdelijk invloed op het tijdstip, waarop Engeland aan een zoo belang rijke conferentie kan deelnemen. De schrijver somt dan de verschillende punten uit Hitler's rede op, die nadere toelichting eischen,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1