Minister Steenberghe heeft succes. ONZE THEE. Berichten in enkele regels DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. IV R IJ D A G 24 MEI 1935 H A A R E E M'S D A G BEAD 3 EERSTE KAMER {Wet inzake ondernemersovereen komsten aangenomen. College van gedelegeerden in Indië wordt minder talrijk. 's GRAVENHAGE, Donderdag. Nog voor de koffie had Minister Steenberghe zijn wetsvoorstel in zake bindend en onver bindend verklaren van ondernemingsovereen komsten binnen. Tenslotte ging het er met 31 tegen 8 stemmen door: de vier aanwezige liberalen en een viertal leden der c.h. fractie (Mi\ Pollema, Mr. v. d. Hoeven, de heer de Gijselaar en de President de Vos v. Steenwijk) vormden de oppositie. Hoofdbestanddeel van het hedenochtend ge houden debat vormde het vlot uitgesproken betoog van den Minister, die begon met nog eens ter geruststelling van Prof. v. Embden te verzekeren, dat bindendverklaring niet tot sluiting van de bedrijven noch tot het in stand houden van achterlijke ondernemingen zou leiden, wat immers niet in overeenstemming ware met het algemeen belang. En dit zal im mers het criterium moeten zijn voor een be sluit tot bindend verklaring. Het wetsontwerp is voor dit kabinet geens zins taboe, zoo merkte Mr. Steenberghe tegen over den heer Pollema op, want in de Regee ringsverklaring wordt wel degelijk gesproken van bevordering van aanpassing aan de ge wijzigde wereldstructuur. Daarbij was dus niet slechts van crisis-regelingen sprake. Overigens bestopd er heelemaal geen aanleiding voor de meening als zou er tusschen dezen bewinds man en zijn onmid dellij ken ad-interim-voor ganger Dr. Colijn een principieel onderscheid bestaan: de Premier was dan ook volkomen accoord gegaan met het gewijzigde ontwerp. Telkens in een speciaal wetje een bindend (of onverbindend) verklaring in het leven te roepen, gelijk Mr. Pollema had gewild, zou al te tijdroovend zijn, terwijl de Minister boven dien een dergelijke behandeling in het open baar zeer ongewenscht zou-achten in verband met het wel heel „leergierige" buitenland. Dat men hier met kartelwetgeving te doen had, ontkende Mr. Steenberghe. De Regesring wil niet de richting inslaan van organisatie- dwang. De bedoeling is alleen bedingen, die de Regeering in het algemeen belang acht, bindend te verklaren. M. a. w„ men moet er in zien een vorm van samenwerking tusschen staat en maatschappij, een uitbreiding van het privaatrecht met een regeling met publiek rechtelijken inslag. Had de heer v. d. Bergh de noodzakelijkheid van dit ontwerp bestreden en zich beroepen cp Engeland, waar men van zulk een ingrijpen niet wil weten, de Minister bracht in herinne ring hoe, door een der leden van het Hooger- huïs, thans een soortgelijk, nog verder gaande wet is ingediend. Ja, waren alle ondernemers van het slag van wijlen den grooten socialen industrieel Waller, dan zou men het misschien zonder deze wet kunnen stellen. Doch de werkelijk heid is anders. Overigens liet de Minister van Economische Zaken niet na te verzekeren dat bij het ingrijpen natuurlijk groote voorzich tigheid geboden is. Ook prijsregeling zal z.i. noodig wezen, zoolang het evenwicht tusschen vraag en aanbod niet is hersteld. Waar is, dat wij menschen tenslotte de om standigheden lang niet in alle opzichten de baas kunnen zijn. Toch is het plicht te doen wat de hand te doen vindt. Uit hoofde van het solidariteitsbeginsel kwam Minister Steen berghe voor de ontworpen regeling op, die mee een steentje zou kunnen bijdragen, opdat wij den weg naar een betere maatschappij zooveel mogelijk vrij maken. Nadat Dr. Wibaut (s.d.) verklaard h'ad waar om hij vóór zou stemmen, schoon zonder groote verwachtingen van de uitwerking van dit ontwerp en ook Dr. Knottenbelt (lib.) nog even had gerepliceerd, kwam Prof. de Savor- nin Lohman (c.h.) verklaren, dat een deel zijner fractie, zij het ook met tegenzin het wetsvoorstel zou helpen aannemen. Huiverig waren de heer Lohman en zijn vrienden voor het incidenteel inslaan van een geheel nieu wen weg op het gebied van ons sociaal-econo misch leven. Dit huiveren zou hen doen tegen stemmen, maai' nu de Regeering in de Memorie van Toelichting verzekerd heeft de bevoegd heid, die de wet haar zal geven, in dezen (cri sis-) tijd niet te kunnen ontberen, waren eenige chrisfcelijk-historischen besloten, met een bloe dend haart, met het voorstel mee te gaan, daarbij vertrouwend op de toezegging dat de wet met de grootst mogelijke voorzichtigheid zal worden aangewend. Voor de Minister zijn verdedigingsrede aan ving, had de Kamer nog fluks z.h.st. de wij ziging der Indische staatsregeling aangeno men, waardoor het College van Gedelegeerden minder talrijk zal worden. E. v. R. Spoorwegen wijzigen het tarief. Eéndaagsche retourkaarten over het gelieele net. Het ligt in het voornemen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, naar wij reeds in een groot deel onzer vorige oplage hebben gemeld. binnenkort over haar geheele net eendaagsche retourkaarten in te voeren tegen de prijzen van het bestaande buurtverkeertarief, hetwelk dan tegelijkertijd komt te vervallen. Zooals bekend is bedragen deze retourkaarten 6.13 cent per K.M. voor de eerste, 4.69 cent voor de tweede en 3.25 cent voor de derde klasse, hetgeen tegenover den dubbelen enkele-reisprijs 'n prijs vermindering oplevert van ongeveer 27.83 percent voor afstanden tot 150 K.M., terwijl tengevolge van de afdalende schaal, waarop de enkele-reis prijzen boven dien afstand zijn berekend, die vermindering voor de grootere afstanden geleidelijk geringer wordt. De ver- eischte wijzigingen in het reizigerstarief der Nederlandsche Spoorwegen zijn door den mi nister van waterstaat goedgekeurd. Zoowel de heen- als de terugreis mag een anaal onderbroken worden. Het ligt, naar ons voorts ter oore komt, in het voornemen om op of zoo spoedig moge lijk na 1 Juli kinderkaarten tegen de helft van den retourkaartenprijs verkrijgbaar te stellen. In elk geval kunnen reeds van 1 Juli af 2 kinderen op een retourkaart voor vol wassenen reizen. Kortgeleden is het jaarverslag der Vereeni- ging van Thee-importeurs verschenen en on geveer tegelijkertijd werden in Handelsbe richten een aantal cijfers omtrent den thee handel en het theeverbruik gepubliceerd, die voor ons land van groot belang zijn. Al is de Nederlandsche theemarkt minder interna tionaal georienteerd dan onze koffiemarkt, toch neemt eerstgenoemde nog een plaats van beteekenis in. De aanvoer van thee loopt, even als de uitvoer, in hoofdzaak over entrepot. Het behoeft wel niet nader verklaard te wor den, dat onze Ned. Indische theesoorten op onze markt een vooraanstaanden rol spelen, maar daarnaast wordt ook thee uit Britsch- Indië, Ceylon en China aangevoerd. De uitvoer geschiedt in hoofdzaak naar Duitschland en Groot Brittannië, terwijl kleinere hoeveelheden naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika en Rusland gaan. De doorvoer, die veel minder groot is dan de directe aanvoer, gaat bijna geheel naar Gr. Brittannië. De binnenlandsche markt is voor dit artikel van overwegend belang. Vandaar dat de verbruikscijfers ons zeer in 't bijzonder interesseeren. Deze bedroegen per hoofd der bevolking in: 19121914: 0.92 K.G. 1926: 1.29 K.G. 1915—1918: 0.66 K.G. 1927: 1,35 K.G. 1919—1920: 1,27 K.G. 1928: 1,35 K.G. 1921: 1.43 K.G. 1929: 1.36 K.G. 1922: 1.38 K.G. 1930: 1,38 K.G. 1923: 1,82 K.G. 1931: 1.44 K.G. 1924: 1,21 K.G. 1932: 1.64 K.G. 1925: 1,— K.G. 1933: 1,14 K.G. Sedert jaren vertoont dus het theeverbruik per hoofd der bevolking geen stijging. Men is ;eneigd zich af te vragen: hoe komt dat? Ge woonlijk wordt daarop geantwoord, dat het hooge invoerrecht daaraan schuldig is. Maar meer dan eens werd van regeeringszijde deze zienswijze bestreden. In 1924 werd het invoerrecht op thee van f 0,25 op f 0,75 bracht. Wel werden daarop in 1932 nog eens 30 opcenten gelegd, waardoor het recht op f 0,975 per K.G. kwam, maar deze werden op 1 Juli 1934 weder afgeschaft. Wel was int-us- schen door de op 1 Januari 1934 van kracht geworden Omzetbelasting het product met 4 procent der consumptiewaarde (groothandels waarde vermeerderd met invoerrecht) belast geworden. Het invoerrecht bedraagt meer dan honderd procen, van den veilingsdoorsnee- prijs, die in het laatste kwartaal van het vorige jaar 33 cent per 1/2 K.G. bedroeg. De Indische theeondernemingen producee- ren veel meer dan noodig is voor de consump tie in Nederland. In 1933 bedroeg deze produc tie 62.853 ton droge thee, waarvan 80 procent van Java en 20 procent van Sumatra afkoms tig was. Van het areaal, dat ultimo 1933 circa 137.844 H. A. groot was, was op dat oogenblik 93 procent in productie. In 1933 werd boven dien door de ondernemingen nog 11.798 ton droge t-hee van de bevolking opgekocht. Be halve naar de Nederlandsche en Engelsche markten wordt uit Ned. Indië ook op ruime schaal naar andere consumptielanden recht streeks verscheept. De omvang van een en an der blijkt uit onderstaande gegevens. Uitvoer van thee uit Ned. Indië (X 1000 K.G. bruto) 1934: Landen van bestemming bladthee stofthee Nederland en order 15.697 928 Gr. Brittannië en order 17.305 3.000 Australië 14.760 64 Vereenigde Staten 6.200 Zuid Amerika 1.236 Egypte 1.774 1.610 Unie van Zd. Afrika 1.275 22 Mesopotamië, Perzië enz. 2.059 224 voor 70 tot 80 procent richt op de goedkoopere soorten. Zoowel de Regeeringsgemachtigde voor Economische Zaken in Indië, als de Mi nister van Koloniën, noemde de thee een luxe artikel tegenover koffie, die in Nederland een volksdrank zou zijn. MOLLERUS, Totaal export 65.336 7.569 Sedert 1 April 1933 is voor thee een interna tionale restrictieregeling tot stand gekomen, welke loopt tot 31 Maart 1938. Bij deze rege ling zijn aangesloten Britsch Indië, Neder landsch Indië, zoomede Ceylon. Volgens de bepalingen der getroffen overeenkomst is voor 19331934 een restrictie van 15 procent, voor 19341935 van 12,5 en voor 19351936 van 17,5 procent aangenomen. Als basis geldt de groot ste uitvoer in een der jaren 1929, 1930 of 1931. Voor ons Nederlandsch Indië is 1931 aangeno men. Alleen in uitzonderingsgevallen mogen de thee aanplanten uitgebreid worden, Het is natuurlijk van groot belang om de gevolgen dezer restrictie te kunnen nagaan, vooral voor zoover betreft den invloed op de prijzen. Het effect dezer regeling blijkt uit onderstaand overzicht der doorsnee-veilingprijzen per 1/2 K.G. Jaar le kwart. 2e kwart. 3e kwart. 4e kwart 1930 60,5 58,5 56 67,50 1931 54 41 38 36,50 1932 31 23,25 23,75 29 1933 26 28,50 35,75 40,50 1934 45,75 42,25 36,25 33 Wat leeren deze cijfers ons? Na een belang rijke prijsverbetering sinds medio 1933, welke verbetering zich voortzette ook nadat de ver laging van 't restrictiepercentage bekend was geworden, volgde midden 1934 een prijsdaling. Deze openbaarde zich het eerst in Londen, bleef aanvankelijk in ons land nog achterwege, alsgevolg van de vraag in het binnenland, welke gestimuleerd werd door de verlaging van het invoerrecht, maar in Augustus 1934 kwam daarin verandering. De Duitsche betalings moeilijkheden deden ook den prijs in Neder land ineen zakken. Daarin kwam een lichte verbetering tegen het einde van het jaar. In- tusschen is de vraag naar goedkoopere theeën in den laatsten tijd toegenomen en het prijs verschil tusschen betere en mindere soorten kleiner geworden. De meening. dat het hooge recht het gebruik van thee in Nederland zou remmen, wordt dooi de Vereeniging van Theeimporteurs als vast staand aangenomen, niettegenstaande zulks van regeeringszijde wordt ontkend. Het be schikbare cijfermateriaal zou de Regeering tot onjuiste conclusies hebben gebracht. Meerge noemde organisatie is van oordeel, dat het theeverbruik, ondanks het bevolkings-accres, nog meer zou zijn teruggeloopen, dan het blij kens de cijfers reeds deed, indien geen door de producten bekostigde propaganda voor thee verbruik ware gemaakt. Kenschetsend voor den huidigen toestand is dat de vraag zich De „Patria" naar Rusland verkocht. Passagiersschip van den Rotterdamschen Lloyd. Donderdag is het koopcontract geteekend waarbij het Nederlandsche passagiersschip „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd aan Sovjet-Rusland is verkocht, ten behoeve van de Russische handelsvloot. Het schip zal in Nederland opnieuw geclassificeerd en uitge rust worden, en is bestemd voor den dienst van Odessa op verschillende Middellandsche Zeehavens. De Russische hoofdinspecteur voor den aan koop van zeeschepen in Nederland, kapitein Afanassieff, zal benoemd worden tot gezag voerder van de nieuwe aanwinst der Russische handelsvloot. De „Patria" is in 1919 op de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" ge bouwd en meet 9686 bruto register ton en 5908 register ton netto. Het schip is uitge rust met eveneens bij „De Schelde" gebouwde stoomturbines met een capaciteit van 7000 I. P. K„ die het een snelheid geven van 16 mijl per uur. In dienst van den Rotterdamschen Lloyd voer het van Rotterdam op Nederlandsch-Oost- Indië, totdat het vier jaar geleden in de Oude Maashaven werd opgelegd. Hoewel het schip vier jaar heeft opgelegen, verkeert het ook naar het uiterlijk nog in zeer goeden staat. JONGEN ONDER EEN AUTO VERPLETTERD. Een 14-jarige leerling-monteur was in een garage aan den Korfelscheweg te Tilburg on der een auto gekropen om reparaties te ver richten, toen plotseling de touwen braken, waarmede de auto aan de takels was be vestigd. De jongen kreeg den wagen op zich en liep een zware hersenschudding en ernstige inwendige kneuzingen op. In hopeloozen toestand werd hij naar een' ziekenhuis overgebracht. MAGAZIJNBEDIENDE VERDUISTERDE LAPPEN STOF. Hij, evenals de heler gearresteerd. De Amsterdamsche politie heeft een onge veer 25-jarigen magazijnbediende aangehou den. De man had zich in den loop van eenige maanden eenige honderden meters stof z.g. schottenbonl - toegeëigend, waarvan hij gedeelten aan een handlanger tegen een zacht prijsje van de hand heeft gedaan. Ook deze laatste is wegéns heling aangehouden. Het tweetal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het verduisterde vertegenwoor digt een waarde van verscheidene honderden guldens Suriname slaat Curacao met 4—1. Wedstrijd trok groote belangstelling. PARAMARIBO, 22 Mei (Aneta) Heden had alhier een voetbalwedstrijd plaats tus schen de elftallen van Suriname en Curacao. Suriname won dezen wedstrijd met 4i. Alle plaatsen waren uitverkocht. De dochter van den Gouverneur van Suriname, juffrouw Kielstra, reikte den prijs den Van Slobbe beker aan Suriname uit. De belangstelling was enorm. Het elftal van Suriname speeide een technisch beter spel. De uitslag gaf de juis te verhouding weer. De Gouverneur hield een redevoering bij het uitreiken van den trophee. PERSONALIA Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan A. M. J. van der Heiden, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Haar lem, ingaande 1 September a.s. MINIMUMPRIJZEN VOOR SLAOLIE. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, is zeer binnen kort een regeeringsbeschikking te verwachten waarbij minimumprijzen voor slaolie worden vastgesteld In een tabakshandel te Amsterdam heeft een niet ernstige brand gewoed, waardoor ech ter groote schade aan de voorraden tabakken is toegebracht. Een zesjarig meisje is te Denekamp door een auto overreden en op slag gedood. Te Rotterdam is een 7-jarig jongetje bij een aanrijding door een motorrijder levens gevaarlijk gewond. Een automobilist uit Rotterdam reed te Waspik een 9-jarig jongetje aan, dat zeer ernstig werd gewond. Pa van der Steur wordt 70 jaar. Steun voor zijn arbeid gevraagd. Het Comité van Bijstand voor den arbeid van Joh. van der Steur schrijft ons: De krasse grijsaard, die te Magelang (Java) dagelijks zorgt voor 950 kinderen, honderden oud-pupillen, militairen en gepensionneerden, schrijft: „Ik kan nog staan in het harnas: hoofd hart en hand zijn nog paraat, alleen de boe nen soms wat koppig en van één oog wijkt de glans en er komt een nevel voor; dan moet ik het vijfde oog een groote loupe gebrui ken. God heeft mij de sympathie van velen geschonken en onder die velen nam de Regec- ring een groote plaats in. De regeeringshulp begon met 1200 p. j., steeg tot f 52000. Wij verloren niet de belangstelling der Regeering maar deze verloor de macht om ons te helpen naar haar wensch. Geen dubbeltje steun bleef over. Alles verviel. Ook particuliere bijdragen in geld en nature verminderen of blijven ge heel uit door het sluiten van veel onderne mingen en fabrieken. Onze werkloozen komen naar huis; hun „thuis" staat steeds open voor wie mééwerken wil. In het Koninkrijk Gods wordt niet geteld maar gewogen; er moet niet in de breedte maar in de diepte gewerkt worden. Toch mag ik wel zeggen dat wij eiken dag ruim 95o kinderen moeten voeden, meer dan dit aantal kleeden en door onderwijs op al lerlei gebied moeten toerusten vooral met vak onderwijs, om den strijd om het bestaan te kunnen voeren. (Groot en klein, studeerenden en niet-studeerenden. kostten in 1934 12.09 per maand). Dat zijn de materieele zorgen; de geestelijke zijn zeker niet geringer; zij leg gen beslag op elk uur. En nu komt de noodhaven voor de Steurtjes in het gedrang: men heeft mij aangeraden naar Holland te gaan om de belangstelling 'e wekken. Ik acht dit tijd en geld vermorsen; ik blijf bij mijn werk zoolang ik de kracht voor mijn taak heb. Ik ben niet moedeloos, ik heb gelukkig mijn Godsvertrouwen niet verloren. Maar God werkt in den middellijken weg en daarom kom ik zeggen, dat de zorgen niet gering zijn. Laten de mieren ons nu ten voorbeeld zijn: elke mier draagt slechts een klein korreltje aan, maar de voorraadschuur wordt vol". Dat hebben de Oud-Steurtjes ook begrepen. Het is immers niet voldoende aan hun oude „thuis" te denken, dit op te zoeken in lij den van nood: zij richtten een bond op om de plichten van hun ouden „Papa" eenigszins te verlichten en hem financieel te steunen door gelden te verzamelen en maandelijks een deel van hun salaris af te staan. Hier in Nederland heeft v. d. Steur nog vele vrienden. Laten wij mede helpen dat de oude stoere strijder zijn werk niet min of meer zuchtende doet. maar juichende schoven in de schuur kan brengen! Voor ieder levensjaar een cent. het dubbele 'Indische jaren tellen immers dubbel!) een dubbeltje, een gulden....! en dit gestort op gironummer 166060 van het v. d. Steurfonds te Zeist, geeft hem vreugde op zijn 70sten ver jaardag en verlicht zijn ouden dag. Door onze lens gesnapt. Rotterdamsche Lloyd voer weer met verlies. Overboekingen uit reserves. Aan het jaarverslag van den Rotterdam schen Lloyd ontleenen wij het volgende: Het jaar 1934 was voor onze maatschappij wedei'om onbevredigend. De belemmeringen in het handelsverkeer die wij in de verslagen der laatste jaren naar voren brachten, ble ven onverminderd bestaan. De betalingsmoei lijkheden verergerden waaruit waarschijnlijk een vermindering van vervoer zal voort vloeien. De vrachten van Ned -Indië naar Europee- sche havens werden in verschillende geval len verder verlaagd. De omvang van het ver voer handhaafde zich ongeveer op het peil van het vorige vei'slagjaar. Het passagiersvervoer vertoonde een gerin ge toename, vergeleken met 1933. Devoor uitzichten zijn echter onzeker, eensdeels doordat niet te overzien valt hoe de perso- neelbezetting in Ned.-Indië, zoowel bij de regeeringslichamen als bij particuliere on dernemingen en bedrijven in de toekomst zal zijn. anderszijds omdat het verkeer der lijnen onder vreemde vlag naar het Verre Oosten zich uitbreidt. Het goederenvervoer van Europeesche ha vens naar Nederlandsch-Indië nam eenigs zins toe. De vrachtverlagingen, waren echter voor verschillende artikelen van dien aard, dat de post inkomsten uit het vrachtvervoer nog verder is gedaald. De toenemende luchtverbindingen naar 't Verre Oosten deden in sterke mate haar in vloed gelden op het postverkeer, dat belang rijk verminderde. Onbevredigende resultaten Java-New York Lijn. De resultaten van de JavaNew York lijn bleven onbevredigend. De geregelde veer- tiendaagsche dienst kon in de behoefte voor zien, zocdat dit jaar geen extra schepen voor het vervoer van Ned.-Indië naar Amerika noodig wai'en. Het saldo van de exploitatierekening over 1934 is wederom niet voldoende om daaruit de noodige afschrijvingen te doen. Daarom werden uit enkele reserve-rekeningen onder staande bedragen naar de winst- en ver liesrekening overgebracht. De exploitatierekening van den Rotterdam schen Lloyd over 1934 laat een voordeelig saldo van f2 687.855 (f2.767.245). Hierbij komt interest f30.381; saldo assurantiereke ning f 110.022; vervallen dividenden f385.— '500); overboekingen uit reserve voor af schrijving f2.900 000 i f 3.250.000)reserev di verse belangen f678.979 (f485.821); totaal f6 407.623 (f6.573 420 welk bedrag als volgt wordt aangewend: afschrijvingen op de vloot f5.779.491 (f 5.685.869). onkosten opliggende schepen f247.425 (f311.515). afschrijving op L. Broekhuizen De heer L. Broekhuizen, het hoofd van de Dr. Huetschool. een school voor Buitenge woon L. O aan het Prinsen Bolwerk, werd 6 Juni 1874 te Deventer geboren. Zijn oplei ding ontving hij aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Deventer. In 1893 ont ving hij zijn onder wij zex'sacte, een jaar later de acte handteekenen. weer twee jaar later de hoofdacte. Behalve deze acten heeft de heer Broekhuizen nog verschillende andere acten en heeft hij eenigen tijd te Bonn gestudeerd. Vooral als spraakleeraar heeft hij in onze stad, buiten zijn werkkring als hoofd der school, bekendheid gekregen. Tusschen 1895 en 1909 is de heer Broekhui zen onderwijzer geweest te Neede, Enschede en Den Haag. In Den Haag heeft hij eenige ja ren een cui'sus voor handexiarbeid geleid tot opleiding voor diploma handenarbeid, uitgaan de van de vereeixiging voor handenarbeid. De heer Broekhuizen bekleedt te Haarlem vex-scheidene functies: seci'etaris van het Dr. W. G. Huetfonds; be- stuurslid afdeeling Haarlem van de vereeni ging van hoofden van scholen in Nederland; lid van de commissie van toezicht op het L. O. sedert de totstandkoming van de Lageronder- wijswet 1920: bestuurslid van de afdeeling Haarlem van Volksonderwijs; bestuurslid van de Spaarnestichting; plaatsvervangend hoofd van de Nazorg; lid van de commissie van toe zicht op de Haarlemsche Werkinrichting; be stuurslid van de vereeniging de Haarlemsche Werkinrichting; lid van de „commissie voor 't onderwijs aan zieke exx zwakke kinderen"; werkend lid vax» „Pro Juventute"; lid van de commissie voor de kinderfeesten van „Ko ninginnedag". Indien het bezuinigingsplan der regeering zou worden aangenomen, zou de heer Broek huizen, die ouder dan 60 jaar is, gepension^ neerd worden. deelnemingen in andere ondernnemingen f 320.000 (f480.000), bijdragen aan de N.V. Ned Scheepvaart Unie f48.206 (f48.165), commissarissen f 12.500 (onv.). De winst- en vexiiesrekening staat Debet: voor afschrijvingen op de vloot f 5.779.49! (f 5.685.864), onkosten opliggende schepen f247.425 (f311.515). afschx'jjvingen op deelnemingen in andere ondernemingen f 320.000 (f 430.000). bijdragen N.V. Ned. Scheepvaax-t Unie f48.206 (f48.165), commis sarissen f 12.500 (onv.) en Credit: voor exploitatie-rekening f 2.687.855 i f 2.767.245). interest f 30.381 (v. j. debet f35.370). saldo assux"antie-x'ekening f 110.022 (f 69.854), vervallen dividenden f385 500), Overboekingen uit' reserves voor afschrij vingen f2.900.000 'f 3.250.000). ï'eserves di verse belangen f678.979 (f495.821). ENGELSCIIE MIJNENVEGER TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 23 Mei 'V.D.i In den voor middag is in de haven alhier aangekomen de flotilje Engelsche mijnenvegers, waai'van het bezoek eenigen tijd geleden was aangekondigd. Het zijn de bodems Helcyon. Ha met. Hussar, Skipjack en Dunoon, die ligplaats hebben ge nomen bij den steiger van de Holland-Ameri- ka lijn. De flotilje blijft hier tot 30 Mei. Ter ontvangst van het Britsche bezoek waren bij de aankomst aanwezig de onder-commaxrdant der marine, de garnizoenscommandant en de havenmeester. DE „KOETILANG" NAAR INDIë VERTROKKEN. AMSTERDAM. 23 Mei. Hedenmorgen te 6.30 uur is het eerste Douglas-vliegtuig op de Indië-lijn de .Koetilang" van Schiphol naar Batavia vertrokken. Twee passagieirs maken de reis mee tot Rangoon en twee tot Batavia, terwijl voorts een passagier staat ingeschreven voor het traject GazaBagdad en een voor Rangoon Bangkok. Het toestel vervoert verder 329 K.G. brief post. 43 K.G. pakketpost en 47 K.G. vracht lading.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5