UIT HET BUITENLAND ASPIRIN stoort fjc II aan «ie hhmIc De Ned. Reisvereeniging jubileert! THIJS IJS EN DE WINTERKONING. Sï X A N D A G 27 M E I 1935. X X K E E ÏFS' D A G B E A D Het HongaarschJoego-Slavisch conflict van de baan. Anthony Eden boekt een nieuw succes. Mussolini over het arbitragevoorstel inzake het geschil met Abessynië. „Geen overdreven illusies", aldus de Duce. Genèvi HongaarschJoego-Slavisch conflict thans gesloten. In de slotzitting van den Volkenbonds raad is het Zuid-Slavisch-Hongaarsche conflict zonder formeele resolutie na het aanhooren der verklaringen van den rap porteur Eden en der beide partijen voor gesloten verklaard. Eden merkte op, dat hij op grond van de verklaringen der Kleine Entente en der Fran- sche regeering naar aanleiding van de Hon- gaarsche mededeelingen over de uitvoering van de raadsresolutie van 10 December eigen lijk nieuwe vragen aan de Hongaarsche re- geering had kunnen stellen. Hij heeft dat ech ter niet gedaan, daar het de wensch van den geheelen raad is, de aangelegenheid tot een einde te brenxten. De Honsaarsche vertegen woordiger Welitsch verklaarde, dat zijn regee ring alle noodige maatregelen tegen terroris tische actie zal blijven nemen en bijzonder het oog zal houden op de Zuid-Slavische emi granten. De Italiaansche gedelegeerde Aloisi rappor teerde over het grensconflict tusschen Iran en Irak. Hij zeïde niet in staat te zijn om mede te deelen, dat de beide partijen tot overeen stemming waren gekomen. De vertegenwoor diger van Irak betreurde het. dat de raad de kwestie nog niet heeft kunnen regelen, terwijl de gedelegeerde van Iran (Perzië) zich bij het rapport van Aloisi aansloot. Overeenkomstig dit rapport werd de kwestie verdaagd tot Sep tember. Evenzoo tot September werd verdaagd de kwestie van de geëischte schadevergoeding voor het in beslag nemen van Finsche koop vaardijschepen gedurende den oorlog. Litwinof sloot de zitting met woorden van bijzonderen dank aan Eden, die op de-ze zit ting een zware taak heeft gehad. Italië. „Geen overdreven illusies van de arbitrage," zegt Mussolini. Na afloop van de behandeling der begroo ting van buitenlandsche zaken heeft Musso lini" in de Kamer een overzicht gegeven van zijn buitenlandsche politiek, waarin hij spe ciaal de jongste gebeurtenissen heeft bespro ken. zooals de verbetering der betrekkingen met Frankrijk, de conferentie van Stresa. de Duitsche herbewapening en het conflict met Abessinië. Mussolini deelde mede, dat de Donau-con- ferentip niet in de eerste dagen van Juni zal worden gehouden, maar eerst zal worden bij eengeroepen, als zij zeer zorgvuldig is voor bereid. Met dat doel .zijn ook de besprekingen te Genève tusschen Italië, Oostenrijk en Hon- garije gevoerd. Het ligt in onze bedoeling en hiervan is aan Berlijn reeds mededeeling gedaan ook. Duitschland uit te noodigen en het van de voorbereidingen op de hoogte te houden. Wat aangaat Hitler's jongste rede zeide de duce dat zijn dertien punten niet in him geheel aanvaard of verworpen kunnen worden. Ze moeten grondig bestudeerd worden. In zake de Italiaansch-Duitsche betrekkingen is er maar één probleem, dat daarop een nadeeligen invloed heeft, n.l. Oostenrijk, maar dat is dan ook van principieele beteekenis. Het is hier de plaats, eenige woorden te richten tot hen. die ons zouden willen vast- kluisteren aan den Brenner, om ons te belet ten elders in de wereld actief te zijn. (Geest driftige toejuichingen'. Eens en vooral en on omwonden moet ik zeggen, dat het probleem van Oostenrijks onafhankelijkheid een Oos- tenrijksch en een Europeesch probleem is en dat het als Europeesch probleem speciaal Italiaansch, maar niet uitsluitend Italiaansch is. Dit beteekent, dat het fascistische Italië niet van plan is, zijn historische taak te be perken tot één enkel historisch probleem, tot één enkelen militairen sector, tot een bepaalde grens, zelfs als zij zoo belangrijk is als die van den Brenner. Alle grenzen van het moe derland en van de koloniën zijn zonder on derscheid heilig en moeten bewaakt en verde digd worden tegen elke bedreiging, zelfs als zij slechts potentieel is. De bedreiging van onze grenzen in Oost- Afrika is niet slechts een mogelijkheid, maar een werkelijkheid. Zij neemt met den dag toe. en vormt dan ook een Italiaansch-Abessyni- sche kwestie in den meest acuten vorm, dien men zich denken kan. Het is trouwens geen probleem van vandaag of van Januari 1935, maar 't dateert al van 1925. zooals uit de documenten kan blijken. Het Italiaansche volk slaat in volmaakte discipline en kalmte het verloop der gebeur tenissen gade. Slechts zij, die het fascistische' Italië openlijk of in het geheim haten, kunnen voorwenden zich te verbazen over of te pro testeeren tegen de militaire maatregelen, wel ke wij genomen hebben, of nog zullen nemen. (Geestdriftige toejuichingen. Geroep Duce Duce). In weerwil daarvan hebben wij ons accoord verklaard met een verzoenings- en arbitrage procedure. wel te verstaan uitsluitend voor het Wal-Wal-incident en dit in weerwil van ze kere abnormaliteiten met betrekking tot de verzoeningscommissie, zooals bijvoorbeeld het feit, dat de tegenpartij vertegenwoordigd wordt door iemand, die geen Abessyniër is. (Gelach). Laat echter niemand, vooral in Italië te dien aanzien overdreven illusies koesteren. Nie mand zal kunnen verwachten, dat Abessynië bij voortduring een op ons gerichte revolver zal blijven, welke in geval van moeilijkheden in Europa onze positie in Oost-Afrika onhoud baar kan maken. (Instemming) Iedereen dient goed te weten, dat wij wan neer het gaat om de veiligheid van ons grond gebied en het leven van onze soldaten, bereid zijn, zelf alle verantwoordelijkheden, zelfs de uiterste, op ons te nemen. Mussolini werd na het uitspreken van deze rede langdurig en geestdriftig toegejuicht. Staande zongen de afgevaardigden het fas cistische lied Giovenezza. Ten slotte keurde de Kamer met algemeene stemmen de op 7 Jan. j.l. met Frankrijk ge sloten accoorden goed en ging daarna op reces. t „Voor defensieve doeleinden.' Volgens den zegsman van het departement van Buitenlandsche Zaken zijn de Italiaansche troepen naar Afrika gezonden voor defensieve doeleinden en zullen ook verder Italiaansche troepen worden gezonden, zoolang dit noodig wordt geacht. Dienvolgens maakt het com promis. te Genève tot stand gekomen, geen verschil wat betreft de mobilisatie van Itali aansche troepen. Anderzijds verklaarde de zegsman dat de troepen zouden kunnen worden teruggeroepen indien de verzoeningscommissie tot over eenstemming kwam inzakehet incident van Wal-Wal en indien de zwevende vraagstukken tusschen Italië en Abessynië werden geregeld. Vernomen wordt dat Italië voornemens is. zich te houden aan zijn oorspronkelijke plan tot het wegzenden van de onlangs gemobili seerde lichting-1933, bestaande uit ongeveer 200.000 man en twee divisies der fascistische militie. Blijkens een Reuterbericht uit Rome heeft men daar ter stede met groote voldoening ken nis genomen van het besluit van Genèvei be treffende het geschil tusschen Italië en Abes synië. Engeland. De verwachte wijziging in het Kabinet. De Sunday Edpress weet te melden, dat op 4 Juni. den dag na !s konings verjaardag, de mededeeling zal worden gedaan der wijziging van het kabinet. Oostenrijk. Starhemberg reorganiseert de W eerbaarheidscorpsen. Officieel wordt medegedeeld: de Vice-kan- selier prins Starhemberg heeft thans binden de instructies gegeven voor de reorganisaties van de weerbaarheidscorpsen. Binnenkort zullen bevelen worden uitgevaar digd volgens welke voórloopig de recruteering voor de weerbaarheidscorpsen zal worden op geschort. Vervolgens zullen die leden worden uitgeschakeld, die pas na 1 Februari 1934 lid van een weerbaarheidscorps zijn geworden. Vervolgens zullen voorbereidende maatrege len worcen getroffen voor de unificatie van de weerbaarheidscorpsen. Schluschnigg zal Hitier antwoorden. De Bondsdag is bijeengeroepen tegen Woensdag 29 Mei des morgen te 10 uur. De Bondskanselier zal bij deze gelegenheid waarschijnlijk een verklaring afleggen in ant woord op de laatste rede van rijkskanselier Hitier. Tsjecho'Slowakije. Nieuw succes voor de Sudeten Duitschers. Zondag zijn verkiezingen gehouden voor tweederde van het aantal zetels in provinciale en districtsgraden, (een derde der mandaten wordt door de regeering toegewezen) welke over het algemeen rustig zijn verloopen. Onder de Tsjechische partijen zijn, voor zoover reeds te overzien valt, geen verschui vingen tegenover de vorige week te vermel den. De successen van de partij van Henlein (Su deten Duitschers), die de vorige week bij de verkiezingen voor Kamer en Senaat zoo sterk vooruit is gegaan, worden bij deze verkiezin gen bevestigd. CMiia* Hevige botsing tusschen Japanners en Chineesche ongeregelde troepen. In gevechten te Maosjankoe en Loea-ntoeng' in de gedemilitariseerde zone tusschen Japan- sche detachementen uit Jehol en vierhonderd man ongeregelde Chineesche troepen werden volgens een Japanseh communiqué 300 Chi- neezen gedood. De Japanners telden zes doo- den en drie gewonden. Rusland. Laval noodigt Litwinof uit. Het Tass-aagentschap meldt uit Genève, dat Litwinof van Laval een officieel© uitnoo- diging der Fransche regeering heeft ontvan gen tot een bezoek aan Parijs, Met betrekking tot den datum van Litwinof's reis naar Parijs verklaarde Laval, dat Litwinof dezen zelf zal bepalen. Voorts heeft Litwinof den minister van Bui tenlandsche Zaken van Tsjecho-Slovakije, Benesj, ontvangen en met hem een langdu rige bespreking gevoerd. Het bezoek van Benesj aan Moskou is thans op 8 Juni vastgesteld, terwijl Titulescu waar schijnlijk 20 Juni daarheen zal vertrekken. Braziliaansch-Argentijnsch pact tegen revolutiegevaar Tusschen Brazilië en Argentinië is naar Reu ter meldt een pact gesloten tot regeling van de maatregelen, die zullen worden genomen, indien in een van beide landen een revolutie uitbreekt. Het land, waar de onlusten plaats hebben, stelt direct het andere land op de hoogte, dat dan bepaalde maatregelen neemt. Er wordt o.a. toezicht gehouden op menschen, die van plan zijn zich bij de revolutionnairen te voegen, het dienstnemen bij de opstande lingen wordt verboden, oorlogszuchtige elemen ten worden ontwapend en gevangen genomen, de rebellen mogen verder geen gebruik maken van telegraaf- en telefoonlijnen en geen han del drijven in wapens. Fransche Bank verhoogt het disconto. De Fransche Bank heeft haar disconto van 3 tot 4 pet. verhoogd, de beleening op baren goud van 412 tot 5 1/2 pet. en 30-daagsch geld van 3 tot 4 pet Zenuwpijnen!' Wie hieronder dikwijls fe lijden heeft, moet steeds er aan denken: OMjd &efpir het product van vertrouwen. (Adv. Ingez. Med.) Onweer en hagel teisteren Mexico. Groote gebieden onder water; vier slachtoffers V.D. meldt uit Mexico City: Hevige onweersstormen en hagelbuien heb ben Mexico geteisterd en overal ontzettende schade aangericht. De te velde staande gewas sen werden in sommige streken geheel ver nield. In den staat Coahuila- vielen hagelkor rels ter grootte van een vuist. De woningen van landarbeiders werden verwoest, terwijl veel vee omgekomen is. Bij Metepec (staat Mexico)), Tenango en Lerma zijn groote gebieden onder water ge zet. Bij Toto is de peiler van een hoogspan ningskabel op de rails terechtgekomen, waar door de rails onder stroom kwam te staan. Vier personen, die hier den spoorweg pas seerden zijn door den stroom gedood. Ook bij Orizaba en Maltzana (staat Vera Cruz) heeft het noodweer enorme schade aangericht. Anti-semitische demonstraties te München. Politie grijpt in! V. D. meldt uit München: Groepen niet- geuniformeerde jongelieden hebben gisteren den geheelen dag alhier gedemonstreerd tegen de Joden. Zij dwongen alle Joodsche winkels te sluiten. De politie heeft verschillende de monstranten gearresteerd. Een proclamatie van minister Wagner. De Beiersche minister Wagner vaardigde naar wij in de Courant lezen de volgende pro clamatie uit: „Een groep misdadige elementen onder lei ding van een zekeren Schmidt, een voormalig lid van de Stahlhelm, en van een zekeren Katz. iemand die wegens fraude uit de partij werd gestooten, heeft München geterroriseerd. Zij hebben getracht hun werkelijke actie te ver bergen door het gebruiken van anti-Joodsche leuzen en door het te doen voorkomen of zij de anti-semietische beweging bevorderden.Van groote zakenlieden te München hebben zij groote sommen gelds te hunner beschikking ©kregen. Het zijn deze lieden die verantwoor delijk zijn voor de relletjes van de laatste veertien dagen en in het bijzonder voor de,on geregeldheden van verleden week en van gis teren -toen de ruiten der Joodsche winkels werden beklad en de Joodsche zaken gemo lesteerd werden met het gevolg, dat deze ver plicht waren te sluiten. Verder is definitief vastgesteld, dat die zelfde lieden eveneens verantwoordelijk zijn voor de sabotage van de straatcolleote der Katholieken en voor den in val in het huis van de katholieke jeugdorgani satie. De politie die heeft getracht haar plicht te doen werd daarin verhinderd en tevens be- leedigd. De schuldigen zijn thans gearresteerd en zullen aan de Justitie worden overgeleverd wegens het verstoren van den vrede en de openbare orde. (Daily Telegraph Service). ;«ls jji' wat uiciiws koopt 7 Ga dan ook met Uw tijd mee met het bleeken van Uw witgoed Neem CTftïTit,- dat bleekt WITTER en bijt I nooit gaatjes in Uw goed I voor VIJF wasschen 16 ct and. _Emka" Aoeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Afdeeling Haarlem bestaat 25 jaar. Geslaagde feestelijkheden. Op luisterrijke wijze, waaruit duidelijk de groote waardeering voor de Nederlandsche Reisvereeniging afd. Haarlem sprak, heeft deze afdeeling haar 25-jarig bestaan herdacht. Zaterdagmiddag had in de Kroonzalen van restaurant Brinkmann de Receptie plaats, die zeer velen gelegenheid geboden heeft van belangstelling blijk te geven. Bloe men waren gezonden o.a. door het hoofdbe stuur, de af deelingen Amsterdam, den Haag, Leiden, Delft, Groningen, Utrecht, Alkmaar, Zaandam, en Rotterdam, door Haarlem's Too- neel, de Haarl. Zeilvereeniging, de familie Zuurendonk, de dames Faasse en den heer de Jong, Mevr. dr. Ham had 48 lantaarnplaatjes geschonken. Van het hoofdbestuur waren aan wezig de heeren J. Panman, J. Sabel, S. de Leve, V. Ettinger, Dijkman en J. Pieters. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. Panman, bracht namens dat bestuur en de 65.000 leden van de N. R. V. de gelukwenschen over. Daarvoor is reden, omdat de afd. Haar lem 25 jaar lang haar taak uitnemend verricht heeft. Van de cultureele taak der N. R. V. rust een groot deel op de schouderen der afdee- lingsbesturen en het werk van Haarlem mag critisch beschouwd worden. De heer Uri, voor zitter der afd. Groningen, is de man geweest, die in Haarlem het correspondentschap heeft omgezet in een afdeeling, en de opvolgende besturen hebben de afdeeling doen groeien tot de vierde afdeeling met- 3500 leden. Het bestuur van de afd. heeft zijn taak uitstekend verstaan en niet alleen de leden geschikt ge maakt om te reizen, maar ook den band tus schen hen versterkt buiten het reizen om. door lezingen e. d. In 5 jaar tijd hebben 10.000 leden, deelgenomen aan de z.g. kleine tochten, wat bewijst, dat ook de leden het werk van het afdeelingsbestuur waardeeren. Speciale hulde bracht spr. aan de heeren Z uurendonk, Sabel en Bremer, die veel voor de afdeeling hebben gedaan. De afd. telt vele leiders on der de leden en als op de algemeene verga dering een Haarlemmer optreedt, dan weet het hoofdbestuur, dat iemand aan het woord komt, die goede dingen zegt in het belang der N. R. V. Spr. eindigde met zijn dankbaarheid uit te spreken voor wat gedaan is en den wensch dat deze activiteit in de toekomst zoo mag blijven. De voorzitter der jubileerende afdeeling, de heer J. G. Kraan, zei dat de woorden van den heer Panman het bestuur kracht gegeven hebben op den ingeslagen weg voort te gaan. Hij stelde voor een telegram aan den heer Uri te zenden, met de beste wenschen voor zijn herstel en dank voor hetgeen hij deed, waartoe besloten werd. Mevr. Spaargaren-Meyer verheugde zich over de vele aanwezigen en hoopte, dat de le denvergaderingen ook zoo goed bezocht zou den worden. Aan den voorzitter, die op die vergaderingen de teugels in handen moet houden, bood spr. een fraaien voorzitters hamer aan, De voorzitter aanvaardde dien onder dankzegging en dankte de dames te vens voor den steun, dien zij gaven bij het werk va li hun echigenoóten. De heer W. F. Bremer, oud-bestuurslid wierp e'en terugblik op de afgeloopen jaren en wenschte het hoofdbestuur geluk met zulk een afdeeling, die sinds 1918 reeds de vierde af deeling in den lande is. De heer Weyman, oud-penningmeester, ver diepte zich in aardige herinneringen, de heer de Munnik sprak namens de afd. Amster dam van de prettige samenwerking tusschen beide afdeelingen. die schouder aan schouder ';aan, de heer S. Meyst bood namens de Zaan streek een bloemstuk aan in den vorm van een wereldbol met de letters N. R. V. er om heen. Hij hoopte, dat alle menschen over de heele wereld, elkaar de vriendenhand zou den reiken ter bevordering van den vrede en dat de N. R. V. daartoe zou bijdragen. De heer C. v. d. Winde, sprak namens de Haarl. Zeil vereeniging over de banden tusschen beide vereenigingen en hoopte, dat de jubileerende vereeniging steeds den wind in de zeilen mocht hebben, zoodat ze na nóg 25 jaar ln grootte verdubbeld zal zijn. De heer A. J. Baljet wenschte geluk namens de afd. Utrecht, die een week eerder haar 25 jarig bestaan heeft herdacht. Voorts voerden mej. Roldanus en de heeren v. d. Vliet en J. E. Hardenweg resp. namens de afd. Alkmaar, Rotterdam en Lei den nog het woord. De heer Kraan dankte de verschillende sprekers. Telegrammen en brieven bleken ingekomen te zijn van de afd. Tilburg-, Zutfen, Almelo. Dordrecht, Deventer, Nijmegen, Breda, Gro ningen, Arnhem en van Apeldoorn, die ver hinderd was omdat ze haar tienjarig be staan herdacht, voorts van de besturen van Cremer te Haarlem, Phoenix te Zandvoort en Varia te IJmuiden, van de heeren Uri en van Egmond, hoofdbestuurslid. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Er is niets dat de elfen verzuimden ook niet het hutje van den dwerg, die Thijs niet binnen wilde laten. De sneeuw droop weldra van het dak, zoodat de booze man toornig naar buiten kwam. Geweldig gaat hij te keer, doch de elfen zijn door niets te overbluffen. „Je maakt het hier warm wil je dat wel eens stoppen?" roept de kabouter luid. De ellen lachen slechts om hem. - De Feestavond. in de Gem. Concertzaal op Zaterdagavond: mocht zich eveneens in bijzonder groote be langstelling verheugen. Geen wonder: een uit gezocht programma werd aangeboden onder leiding van Tholen en van Lier. De heer Kraan sprak een kort openings woord en heette in het bijzonder het hoofdbe stuur en de besturen van andere afdeelingen. welkom. Ex- wordt thans feest geviei-d, juist in deze tijden, waarin de N. R. V. zoo duidelijk haar bestaansrecht toont. De heer Panman dankte namens alle aanwezigen het afdeelings bestuur voor zijn pi-estaties. Met groot enthou siasme werkt dat bestuur steeds om de le den plezierige oogenblikken te bezorgen. Hij noodigde de aanwezigen uit om met applaus het bestuur te danken voor alles wat het in vele jaren tot stand gebracht heeft. En toen was het woord aan de artisten. Dei Hot Lachs, twee Nederlandsche accordeon virtuozen (trouwens alle optredende artisten waren Nederlanders) hielden het publiek eenige oogenblikken bezig met een uitste kend uitgevoerde operapotpourri en enkelei andere vlotgespeelde songs. De Rettichini de monstreerden op gracieuse wijze een ouder- wetsche wals en toonden daai-na, na een han dige kleine wijziging aan de costuuxns. hoe een moderne dans gedanst moet worden. Op droge en daardoor zoo grappige manier liet Jan Ha goor t zien, hoe men moet goochelen. Allereerst goochelde hij zich in een seconde van Volendammer tot Haai-lemmer, en werkte toen met stukgeknipte touwen en lakens, die per slot toch weer niet stuk bleken te zijn, met zakdoeken, die hij leende en kapotsneed om later te toonen, dat de doekjes nog onge schonden waren en met kaai-ten, die hij uit gesloten enveloppen weghaalde om ze elders te voorschijn te halen. Daarna verscheen de filmster Jopie Koop man ten tooneele, die enkele liedjes zong, waarvan we willen noemen de zoo rake Eta lage, en die met een vlotte dans haar eerste? optreden afsloot. Zij werd opgevolgd- dooi', Tholen en van Lier en deze vroolijke en vlot-té jongemannen paken het publiek onmiddellijk door de opgewekte wijze van hun werken. Ge noemd mogen worden uit de vele liedjes: Blij£ Nederlander en het Zwerverslied. Na de pauze traden Jopie Koopman, het danspaar en Tholen en van Lier nogmaals voor het voetlicht en het geweldige applaus dat na iedei-s optreden losbi-ak getuigde van; de waai-deering. die de aanwezigen voor het gebodene hadden. Het Orgel op het Pleintje werd ook in de zaal begeleid met zang! En toen verscheen het bestuur op het too- neel en de huldigingscommissie bestaande uiti de heeren D. de Vos, drs. J. F. A. Rozenhart» Mulder en H. J. Douwma en bij monde vani den eerste werd het bestuur gehuldigd. Een pi-achtig herdenkingsalbum waarvan het om slag was vervaardigd door den heer Luitingh, werd den heer Kraan aangeboden, de dames kregen bloemen en de hartelijke woorden wer den door den voorzitter even hartelijk beant woord. De heer Douwma, jongste lid van dë commissie voor de afdeelingstochten bood twee wimpels aan om op de bussen te be vestigen, waai-mee tochten gemaakt worden. Dit, was het laatste gedeelte v-an het. voor->,, programma, waarin het publiek gul was mej} bijvalsbetuigingen. Hierna werd de zaal ont ruimd van overtollige stoelen en het bal begon. De opgewekte stemming bleef ook nu gehand haafd tot het laatste oogenblik toe, waartoë de attracties niet weinig bijdroegen. Het bal stond onder leiding van den heer W. Schroder, de muziek werd verzorgd door den heer Loui4 Bouwmeester met de zijnen. Het officleele diner, dat Zondagavond in restaurant Brinkmann gehouden werd en waaraan ongeveer 50 per sonen deelnamen, o.a. de heeren Panman, Sabel en Olhmans van het hoofdbestuur, kenmerkte zich ook weer door een onge dwongen en opgewekte sfeer, die tot het laatste oogenblik bewaard bleef. De tafelpraeses, de heer Kraan, sprak het welkomstwoord uit en zei dat, nu velen gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging aan te zitten, dit de waarde van de viering van het jubileum verhoogt. Hij hoopte, dat deze maaltijd, het sluitstuk der feestelijkhe den, gezellig zou verloopen en gelegenheid zou bieden vriendschapsbanden te vei'ster- ken of aan te knoopen. Hij bracht de groe ten van den algemeen penningmeester Dijk man over, die door familieomstandigheden niet aanwezig kan zijn. Hierna kwamen verschillende sprekers hun hulde of dank brengen; elk op eigen wijze, geestig of ernstig, maar steeds oprecht en welgemeend. De heer Panman, algemeen voorzitter sprak de echtgenooten der be stuursleden toe, de heer Oltmans wees op den NJR.V.-geest, die bij elkaar gebrachte menschen niet lang vreemdelingen voor el kaar laat zijn. maar er onmiddellijk één groote familie van maakt, de heer de Leve uitte woorden van dank aan zijn vrienden den heer en mevrouw Bremer, aan wijlen den heer Michelsen, en den heer Kraan. Dé heer Pieters verdiepte zich in herinnerin gen uit den tijd van de opi-iehting en zei, dat Haarlem steeds aan de spits gestaan heeft; dat bewijst het feit. dat de algemeen voor zitter en secretaris Haarlemmers zijn. Hij herdacht het eerste bestuur bestaande uit mevr. Mesv. d. Bosch, en de heeren Uri, Tiepma, Grillis en Heyblok. Het is de taak van een afdeeling het werk voornaam te houden en Haarlem heeft aan dezen eisch steeds voldaan, zoodat het werk van de N. R.V. vooruitgebracht wordt. De heer v. d. Aardweg richtte zich tot den voorzitter, tot de jongere leden en de dames. Namens het hoofdbestuur bracht de heer Sabel zijn waar deering over voor de uitstekende wijze waar op het afdeelingsbestuur zijn werk behartigt. De heer v. Donkelaar sprak over zijn voor ganger, den heer D. Soellaart, de heer Bre mer prees de steeds ondervonden medewer king, en voorts voei'den het woord de heereiï Rozenhart. D. de Vos, van Vliet en Spaar garen. welke laatste de letters N.R.V. uit legde als Naar Ruimer Vriendenkring. De heer Kraan dankte alle sprekers en sprak zijn respect uit voor de voorgangers van dit bestuur, die het voor het huidige bestuur gemakkelijk hebben gemaakt. Dat Haarlem goed staat aangeschreven is te danken aan de voorgangers, en hij noemde de namen van de heeren Uri, Pietei-s, Sabel en Bremer. Telegrammen waren binnengekomen van de afdeelingen Hengelo, Walcheren, Den Helder, Heerenveen, en o.a. van den heer Uri (als dank voor de wenschen voor herstel). Na het diner werd het samenzijn nog gerui- men tijd voortgezet, waarbij op de tonen van het strijkje van den heer Louis Bouwmees ter, die zich voor en tijdens den maaltijd ook reeds had laten hooren. gedanst kon worden. Het was een waardig' slot van geslaagde feestelijkheden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10