Zes dooden op den weg. Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel eere-doctoren. MAANDAG 27 MEI 1935. HAAEUE M'S DAGEEAD 71 Prof. P. Zeeman gehuldigd. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. In een openbare zitting in de aula van de 'Amsterdamsche Gemeentelijke Universiteit is prof. P. Zeeman, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, op grootsche wijze gehul digd. Voor deze hulde had zich een eere-comité gevormd, waarin hadden zitting genomen mr. H. P. Marchant, Jhr. mr. dr. A. Röell, dr. V/. de Vlugt, en prof. dr. J. v. d. Hoeve. Voorts was een Nederlandsch comité samengesteld, waarvan prof. J. D. van der Waals tot voor zitter werd gekozen van het daaruit gevormde uitvoerend comité. Voorts hadden comités uit schier alle landen zich hierbij aangesloten. De aula was geheel gevuld met vooraan staande mannen der wetenschap, toen de ze ventigjarige. voorafgegaan door leden van het eere-comité. werd binnengeleid. Prof. J. D. v. Waals, voorzitter van het hul digingscomité, heette deze allen welkom, in zonderheid den minister van Onderwijs a. i., prof. Slotemaker de Bruine en enkele verte genwoordigers van buitenlandsche universi teiten. Vervolgens sprak hij prof. Zeeman toe en herinnerde aan den fatalen termijn, die voor hem is gekomen. Uitvoerig stond spr. stil bij het werk, dat prof. Zeeman heeft gedaan, aan de vele onderzoekingen, die hij tot een goed einde heeft gebracht. Als een uiting van waardeering voor dat belangrijke werk is thans zei spr. een feestbundel samengesteld van omvangrijken aard, waarin de grootste plaats aan buiten landsche auteurs is gegeven. Onder applaus overhandigde prof. v. d. Waals dit lijvig boek aan den jubilaris. De minister van Onderwijs a. i., prof. Slo temaker de Bruine, zeide vervolgens, dat de r-egeering groote belangstelling heeft voor mannen van de wetenschap, die daarvan als een sieraad werden erkend. Echter de regee ring heeft het niet bij belangstelling alleen mogen laten en de Koningin heeft den thans 70-jarige benoemd tot commandeur in de Or de van den Nederlandschen Leeuw (applaus). Het is de regeering een vreugde, zeide spr., U op deze wijze te mogen onderscheiden. De president-curator, dr. W. de Vlugt, richtte zich vervolgens tot prof. Zeeman. Hij herinnerde er aan, dat prof. Zeeman op 2 De cember 1896 benoemd werd tot lector. Op 17 Januari 1900 werd hij benoemd tot buitenge woon hoogleeraar. De toenmalige rector- magnificus wees er op, dat het niet voegzaam was voor u, maar nog veel minder voor de stad, dat gij den zetel van lector voerde. Zoo werd als uw goed recht en boven de formatie, u het hoogleeraarschap opgedragen. De stad is thans trotsch op dezen groote van haar burgers. Spr. eindigde met den hartelijken wensch, dat de levensavond van den jubilaris hem be vrediging mag schenken. Voorts voerden nog het woord prof. L. E. J. Brouwer, prof. dr. A. Sommerfeld uit Muen- chen en prof. dr. J. E. Verschaffeit uit Gent. -. Vervolgens spraf prof. dr. A. N. de Groot den 70-jarige als oud-leerling toe. Namens de leerlingen van den hoogleeraar sprak mejuf frouw Venema vriendelijke woorden, waarna nog namens het technisch laboratorium-per soneel dank werd gebracht voor hetgeen prof. Zeeman [steeds, vojor dit personeel had gedaan. B&pf. y. 'd/: Waals' onthulde tenslotte onder applaus i hêt well gelijkende bronzén borst beeld van prof. Zeeman, dat hem geschonken werd door vereerders en vrienden en dat ver vaardigd is door den beeldhouwer Wertheim. Een dik album met de namen der schenkers werd hiernevens overhandigd. Prof. Zeeman sprak daarop een dank woord. DE MOORD TE HASSUM Confrontatie van den verdachte De graanhandelaar V. uit Gennep, verdacht van den moord, gepleegd op den houder van het postkantoor te Hassum hij Goch, is naar Venlo overgebracht en geconfronteerd met het personeel van diverse bankinstellingen. Op twee banken werd hij herkend als de per soon, die op den dag na den moord in Venlo Duitsch geld, bij iedere bank 500 R.M., kwam wisselen. Na dit onderzoek is de verdachte naar Den Bosch teruggebracht. Teveel ziekenhuisruimte? Regeering wil gegevens hebben. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat het aantal bedden in de onderscheiden zie kenhuizen in Nederland belangrijk grooter is dan de behoefte. Een groot aantal bedden is regelmatig niet bezet. Hieruit ontstaat een toestand die eco nomisch zeer bedenkelijk is zonder eenig hy giënisch voordeel te bieden. Uitbreiding van het aantal bedden, vooral wanneer dit onoor deelkundig geschiedt, zou den toestand nog kunnen verergeren. De regeering overweegt maatregelen om dit te voorkomen. In ver band daarmede raadt de minister van sociale zaken aan. dat degenen die plannen tot uit breiding hebben van bestaande of oprichting van nieuwe ziekenhuizen hem met spoed doen weten in welk stadium deze plannen 26 Mei verkeerden. Bij nadere uitwerking der aan hangige voornemens kan de regeering daar mee dan zooveel noodig rekening houden. NIEUWE HOOFDCOMMISSARIS IN DEN HAAG De heer N. G. van der Mey. hoofdinspecteur van politie, chef van de afdeeling centrale controle te Den Haag, zal tot hoofdcommissa ris van politie in die gemeente, als opvolger van den heer Van 't Sant, worden benoemd. SMOKKELHANDEL AAN DE BELGISCHE GRENS BLOEIT. Uit Roermond wordt gemeld, dat langs de geheele Belgische grens een levendige smok kelhandel is gegx-oeid sinds de daling van de Franc. Het toezicht, aan Nedei-landsche zijde is in verband daarmede uitgebreid en scher per geworden. Behalve suiker en boter wor den nu tailooze andere artikelen gesmokkeld: natuurboter, spek, cigaretten. vleesch enz. Het prijsverschil is aanzienlijk. UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters. Bij K. B. is met 1 Juni benoemd tot burge meester van Ridderkerk J. H. Crezée, met ge lijktijdige toekenning van eei-vol ontslag als burgemeester van De Lier. Op verzoek is eerwol ontslagen M. L. C. Eschweiler als burgemeester varL-Beuningerk Tevens nog vijf ernstig gewonden. Het weekeinde heeft door vele vei'keerson- gevallen in tal van gezinnen rouw gebracht. Behalve de slachtoffers van het ongeluk te Driehuis, stierven op velschillende wegen in ons land zes menschen, terwijl voorts vijf ernstig werden gewond. De 23-jai-ige H. v. Veen, rijwielhersteller te Beilen, is op den weg tusschen Assen en Bei- len in botsing gekomen met een auto. De mo torrijder was op slag dood. Auto botst tegen een tram. Te Huizen (N.H.) is een kaasauto tegen een uit Hilversum komende Gooische tram gebotst. De botsing was zeer hevig en van de drie in zittenden werden twee personen tamelijk ern stig gewond, J. Kos. die naast den chauffeur zat, werd door de voorruit geslingerd. In be- denkelijken toestand is hij naar het ziekenhuis overgebi'acht. De chauffeur D. Kos, een neef van den eerste, liep een bloedende hoofd wonde op. De auto is zwaar beschadigd, ter wijl ook de tram eenige schade opliep. Motorrijder bij botsing met handkar gedood. Op den Provincialen weg te Zaandam ter hoogte van den ovenveg van de spoorlijn naar Hoorn, is de 26-jarige dansmeester J. Vrolik. die op een motorrijwiel reed, in botsing ge komen met een handkar, waarbij hij kwam te vallen. Kort daarna is de ongelukkige ten ge volge van dezen val in het gemeenteziekenhuis te Zaandam overleden. Onder een auto Een 20-jarig ongehuwd arbeider uit Stroo- bos is onder een auto geraakt en enkele uren na het ongeval overleden. Motorrijder reed veel te snel. In den nacht Zaterdag op Zondag is bij den Bergpolderbrug te Rotterdam een motorrij wiel, bestuurd door den 32-jarigen A. H. van Akkeren, wonende in de St. Laurenstraat, met een snelheid van 87 K.M. per uur tegen een aldaar staande lantaarnpaal gereden, met het gevolg, dat hij van zijn motor werd geslingerd en met een schedelbasisfractuur wend opge nomen. Zijn verwonding was van zoo eimstigen aard, dat hij zeer spoedig na het ongeluk over leed. Op de duo zat de heer A. W. Perné, wo nende op den Visschersdijk, oud 36 jaar. Deze kwam er veel beter af. Hij kreeg n.l. slechts een hersenschudding. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft kan worden medegedeeld, dat deze uitsluitend ge zocht moet worden in de overmatige snelheid, waarmede de bestuurder van den motor ge reden heeft. Auto sloeg tweemaal over de kop. Te Wassenaar kwamen twee auto's, resp. bestuurd, door den heer S. uit Voorschoten en den heer de J. uit Zeist, met elkaar in botsing. De auto van den heer de J., een open wagen, sloeg tweemaal over den kop en werd totaal vei'nield. De bestuurder eii zijn echtgenoote, evenals een 14 en 11-jarige jongen werden ern stig gewond. Een zestienjarige jongen was zoo ernstig gekwetst,, dat hij tijdens overbrenging naar het ziekenhuis overleed. Driejarig kindje gedood. Een driejarig kindje te Doetinchem, dat bij haar vader op de fiets zat, rolde, toen deze kwam te vallen, over de straat en werd door een auto overreden. De kleine werd vrijwel op slag gedood. DE DUITSCHE BETALINGEN IN DE AFGELOOPEN WEEK. In de week van 20 tot en met 25 Mei 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een be- drag van ongeveer 800.000 rijksmark van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 76.920 tot 77.032. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik ongeveer 52.4 millioen rijksmark. Corruptieve ambtenaren te Amsterdam. Zij namen steekpenningen aan Maximumstraf geëischt. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft in Januari van dit jaar een geval van cor ruptie ontdekt bij de hoofdstedelijke Centrale Slagerij, die voor haar aanleiding was om over te gaan tot ai-restatie van twee gewezen ge meente-ambtenaren en een grossier in vleeschwaren. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de ze slager gedurende ongeveer tien jaren aan genoemde ambtenai*en steekpenningen heeft uitbetaald om zich de leveranties van worst die o.m. bestemd was voor de gemeentelijke kindervoeding te verzekei'en. De drie personen die een bekentenis aflegden, zijn kort na de arrestatie weer in vrijheid gesteld. Een der betrokken ambtenax-en was voorheen belast met een leidende functie ibij de Gemeente lijke Kindervoeding. Hij was echter reeds in begin 1934 ontslagen, de tweede bij deze cor ruptie betrokken ambtenaar was bij zijn ar restatie wegens ziekte buiten dienst, hij zou eerlang gepensionneerd worden. Vrijdag stonden de beide ambtenaren voor de Vierde Kamer der Rechtbank terecht. De beide zaken werden afzonderlijk behan deld. Eerst stond terecht de ambtenaar J. B.. ex-chef van de gemeentelijke Centrale Sla gerijen. De inspecteur van de Centrale Recherche, getuige J. L. Posthuma, verklaarde een onder zoek in de boeken van den slager de G. te hebben ingesteld. Over 1932 was pl.m. f 1300 betaald; over het jaar 1933 was ongeveer f 2300 aan steek penningen gegeven, tot Juni 1934 bedroeg dit f 1100. De slager had aan verdachte B. ongeveer f 100 per maand betaald en aan den twee den verdachte A. P. f 175. De Officier herinnerde aan verschillende ar.dei'e corruptiegevallen bij de gemeente, de reeks is nog niet afgeloope.n aldus spr. er staat weer een nieuw geval op stapel bij het electriciteitsliedrijf. Spr. achtte in dit ge val het ten laste gelegde bewezen en requi- reerde tegen beide verdachten de maximum- stratsl. drie- maanderL^esangenissiraf. Onderscheiding door Amsterdam's Univèrsiteit verleend. De Senaat der Universiteit van Amsterdam zou hedenmiddag in openbare zitting, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten en beken de figuren uit literaire kringen, het doctoraat honoris causa in de let teren en wijsbegeerte wegens zeer uitstekende verdiensten verleenen aan Willem Johannes Theodoor Kloos en Karei Joan Lodewijk Alber- dingk Thijm, bekend onder zijn schrijversnaam Lodewijk van Deys sel. Nadat de rector-magnificus. Prof. Dr. Th. J. Stomps, de plechtigheid zou hebben ge opend, en de aanwezigen zou hebben welkom geheeten. zou hij er zijn leedwezen over uit spreken. dat Prof. Dr. J. Prinsen J. Lzn. we gens ziekte verhinderd was in deze Senaats zitting te spreken over de beweging van '80 voor de Nederlandsche letterkunde. Spreker zou meedeelen, dat op verzoek van den Se naat Prof. Dr. A. A. Verdenius het woord zou voeren over de beteekenis van de beweging van '80 en van de beide promovendi voor de Nederlandsche taal en, wegens de verhinde ring van Prof. Prinsen, ook met een enkel woord de beteekenis van de Nieuwe Gids beweging voor onze letterkunde zou aandui den. Rede Prof. Verdenius. Prof. Verdenius. zou hierna het woord ver krijgen en zich als volgt tot de beide pro movendi richten: Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel. toen gij, nu meer dan 50 jaar geleden, u uw kunstenaarschap bewust werd. vondt gij hier een geslacht, dat opgegroeid was in en tevreden was met armzalige vlakheid en burgerlijke huisbakkenheid. Noch Potgieter en Huet, noch Mulatuli hadden hier nieuw leven kunnen brengen. .Alleen de wilde hartstocht der revolutie en haar luidklin- kend verzet konden vruchtbare levende tij den doen aanbreken". Die revolutie werd hier gebracht door een groep jongei-en. die in 1885 een eigen tijd schrift, „De Nieuwe Gids" oprichtten, van waaruit zij den zege bevochten hebben, van waaruit zij verkondigden „dat niet het on derwerp den kunstenaar tot kunstenaar maakt, maar wel de kunstenaar het onder werp lot kunst", Gij beiden waart de voor naamste theoretici dier beweging, uw Tijd schrift was in oorsprong een critisch Tijd- schrift. Het schoone en sterke proza, dat gij ons bracht, was ons in onze jeugd een open baring, een verrukking en staat nog steeds als ongeëvenaard daar. Hierin droegt gij de palm weg, van Deyssel. Gij, Kloos, hebt reeds in uw vroegste opstellen en critieken helder uiteengezet en diep doen gevoelen de gioote beteekenis van het onderbewustzijn in 't proces der literaire schepping. Gij hebt den criticus den eisch gesteld, dat hij eerlijk geduldig en onbevooroordeeld de reacties van het eigen onderbewuste gemoedsleven zal af wachten, alvorens ook maar één lijn neer té schrijven aangaande het kunstwerk, waarvan' hij de bespreking op zich nam, Gij beiden zult als critici en vernieuwers der literaire kunst een blijvende plaats innemen in de ige- schiedenis der Nederlandsche letterkunde. Uw beider kunst simpel te betitelen als woordkunst, zooals menigmaal geschiedt, is onvolledig en misleidend. Het is niet louter een spel van rijm en maat en klank, maar zieleleven, in dien zin dat de ziel in uw kunst werkt als het instrument van het onbewuste. Uw sonnetten, Kloos, zijn levensbelijdenis, psychische muziek, rijke variaties in woord enbeeld en klank op dit telkens terugkeerend thema. Ook uw kunst, Van Deyssel, welt uit dezelfde bronnen. Ik kan hier niet schetsen uw gang van Zola tot Maeterlinck, maar moet volstaan met een enkele aanhaling uit een opstel, door u ge schreven naar aanleiding van Gorters ver zen. waar gij spreekt over de Sensatie, de sensatie, het zijn vader overtreffende kind van de impressie, zooals men haar vindt in Gorters werk. in uw werk. ..Sensatie", zegt gij, „is het vei-schijnsel dat de mensch zijn ziel voelt leven, "het on-tijdige, bovenzinne lijke in hem bewust voelt worden. Hij brengt zich het verleden leven te binnen en leeft het daar niet in staat van observatie, maar in staat-van-sensatie: hij herinnert zich dat leven met zulk een kracht van innigheid, dat hii het overleeft in dieper wezensstaat, dan het hem eertijds reëel gebeurd is". Ik mag besluiten met een aanhaling van Prinsens woorden„Onze letterkundige kunst van na '80 is gegroeid tot de volkomen ge- lijkwaai-dige van de contemporaine in het buitenland: met behoud van eigen, natio naal karakter is ze op cosmopolitisch plan komen te staan en leeft vrij en frank mee in de groote stroomingen van het denken én voelen der eeuw". Dit is uw werk en uw glorie. Gii beiden hebt rijkdom van klank en beeld en rhythm e geschapen, maar het blijft uw rijkdom Ieder die daar naar grijpt met leeg gemoed, vergrijpt zich, pleegt een mis drijf'dat gij niet. moe geworden zijt te brandmerken. Wat is de taalverrijking, die gij ons hebt gegeven? Deze. dat gij geheel jong-Nedex-- iand hebt opgevoerd tot rijker leven. Het le- vensrhythme van het jongere geslacht hebt gij weten te activeeren. zooals geen enkele kunstenaarsgroep dat ooit heeft vermoogd. Zoo ontstond voor ieder die door u gegrepen werd. de mogelijkheid tot verruiming en ver dieping van eigen zegging, bij ieder naar eigen geestesstructuur. Taalrevolutie en taaltucht hebt gij ons ge bracht: revolutie door de gemeenplaats, de valsche beeldspraak en rheoriek. al dat gene wat als uiterste consequentie van ver keerd begrepen taaltucht tot on-tucht was geworden, uit de kunst te bannen. Daarvoor in de plaats hebt gij gesteld die hoogere tucht, die zelftucht, die bewust streeft naar een ideale adaequaatheid tusschen de emo tie of gedachte en haar verklanking. Ik heb getracht het verband te leggen tus schen u en ons: gij behoort bij ons en wij bii u. Wij willen u eeren en danken als kunste naars en als leiders van een beweging, die stuwkracht was en nog steeds is voor ieder Nederlander die zich wijdt aan kunst en we tenschap. Rede Prof. Dr. A. W. de Groot. Na deze rede. welke Prof. Vex-denius zou uitspreken in zijn kwaliteit van vertegen woordiger der Nederlandsche taalkunde van den Senaat, zou de rector-magnificus het woord geven aan Pix>f. Dr. A W. de Groot, voorzitter van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, die het Senaatsbesluit zou mo- tiveeren. Spirisou-er den. nadruk op leggen, dat de onderscheiding die de Senaat Kloos en van Deyssel heeft toegekend, een wetenschappe lijke is. Tegenover de destijds heerschende opvat tingen hebben wij de beteekenis van het on derwerp van het kunstwerk als van geen be lang gevonden. Dc odere tijdgenoot-en zoo b.v. prof. Is. van Dijk. die het werk van Kloos en Van Deyssel als ..lagere critiek" tegenover de „hoogere" critiek van Emerson en Car- lyle stelde, hebben den aard en de waarde van hun werk miskend. Hun onderzoek over een der moeilijkste gebieden der literaire we tenschap. de verklaring van het effect der kunstwerken, is als primair en fundamenteel te stellen tegenover het secundaire, dat van Dfjk bedoelde. Bijzonder groot zijn de verdiensten van de beide promovendi voor het onderzoek naar het verband tusschen vorm en inhoud. Spr. releveerde speciaal Kloos! postulaat „vorm en inhoud bij poëzie zijn één, zooverre iedere verandering in de woorden een gelijkloopen- de wijziging geeft in het beeld of de gedach te". Dit postulaat bepaalde de methode van de zelfwaarneming, die nuchtere analyse naast ongebreidelde fantasie vereischt. Spr. zou er den nadruk opleggen, dat het Kloos en Van Deyssel zijn geweest, die naast de eenzijdig historische literatuurkunde van die dagen nieuwe grondslagen hebben gelegd voor de psychologie van den scheppen den kunstenaar. Zij kenden daarbij groote betee kenis toe aan het ondex-bewuste en zijn als zoodanig met recht te beschouwen als voor- loopers der moderne dieptepsychologie. De vraag of wij uw studiën moeten be schouwen als wetenschap of niet is voor ons geen vraag meer. aldus spr. De literatuur kunde is niet meer tevreden met woord- en zinsverklaring en het aaneenrijgen van his torische data tot een meer of minder ge slaagd causaal verband: zij vraagt nu recon structie van het kunstwerk zelf in zijn twee ledigheid van vorm en effect. Voor de methode van het introspectieve expeximent kan ook thans de geleerde geen beter leermeesters, geen betrouwbaarder gid sen vinden dan gij. Uw probleemstelling, uw methode van vaststellen van feiten en ver band tusschen die feiten is dezelfde als die op elk ander gebied der wetenschao. Het is de methode van het experiment. Het ver schil tusschen de natuuxwetenschappen, de geschiedenis en de literatuurkunde ligt uit sluitend in den aard der objecten, zooals reeds Heymans 30 jaar geleden heeft betoogd. Dit verschil is voor het wezen der methode zonder belang. Spr. zou opmerken, dat de Amsterdamsche Univex-siteit met het verleenen van de hoog ste waardigheid waarover zij beschikt aan Kloos en Van Deyssel trouw blijft aan een van haar dierbaarste tradities. Zij is ten alle tijde overtuigd geweest, dat haar waarde niet wordt gemeten naar het aantal harer do centen en studenten, maar naar de mate, waarin zij voeling houdt met en mede lei ding geeft aan het cultüreele leven van Nederland. Vervolgens zou Prof. Dr. A. W de Groot Willem Kloos en Karei Alberdingk Thijm be vorderen met de gebruikelijke woorden tot doctoren in de letteren en wijsbegeerte en hun de doctorsbul overhandigen, waarna hij en de Rector Magnificus de beide eere-doc toren met de nieuw verkregen waardigheid zoudeai gelukwenschen.'" Lodewijk van*'Deyssel spreekt. Tenslotte zou de 'héér Alberdingk Thijm het woold nemen, om namens den heer Willem Kloos en hem zelf een dankwoord te spre ken Dames en Heeren, Het zij mij geoorloofd, ook namens mijn mede-gedoctoreerde, mijn ouden vriend en kameraad, den heer Willem Kloos. een woord van dank uit te spreken voor de hooge eer, ons hier hedenmiddag te beurt gevallen, de bekleeding met de doctorale waardigheid, honoris causa. Het is om twee redenen hoofdzakelijk, dat deze onderscheiding den dag van heden niet slechts tot een onvergetelijken dag voor ons maakt, maar zelfs tot een der diepst zich inprentende te midden der onvergetelijke dagen. De doctorale waardigheid toch, is een at tribuut, dat door den haar aanduidenden titel, door de plaats welke die titel ten op zichte van den familienaam inneemt, een inniger verband met den persoon zelf betee- kent dan titels, welke functies in Staat of Maatschappij en dan titels welke een fami lierang aangeven. De doctorstitel is niet erfelijk, en heeft daardoor juist dat volkomen pex'soonlijke karakter. Dat mijn vriend en ik nu door het Bestu rende College eener wijd vermaarde, uit het eeuwenoude Athenaeum voortgekomen, Hoo ge School, als een openbare, algemeene, plechtige sanctioneering. van onzen levens ax-beid. dezen titel honoxis causa waard zijn gekeurd, stempelt ons leven evenals de of- ficieele keur het doet het goud- en zilver metaal. Dit Is dan de eerste reden van ons geluk. De tweede heeft ook een diep ingrijpenden aard, en bezit een grooter kracht nog juist van ontroering. Zij is namelijk, dat de ons onderscheidende Universiteit niet alleen de Universiteit eener groote hoofdstad is: maar moest zijn de Hooge School van juist de stad Amsterdam. Zoo wel mijn vriend als ik zijn niet alleen geboren Amstex-dammers. Niet alleen zijn de jaren onzer jeugd, die der kindschheid en die van het jongelingschap, omgeven geweest door den zelfden prachti- gen alouden stadsbouw, door dezelfde grach tenschoonheden, die Amsterdam tot een der dx-ie of vier schoonste steden ter wereld maken. als welke het huis omgeven, waar in nu deze groote dag voor ons was aange broken; maar vooral is datgene, waar voor wij heden zijn beloond, is ons levens werk. is het Geheel van Schoone Letteren, dat, in geestdxift en met inspanning van allé andere geesteskrachten, door ons is gesticht, een zeer duidelijk bepaald Amsterdamsch iets. en behoort de. dixs geheeten, Nieuwe- Gids-beweging, de Letterkunde-School van de laatste halve eeuw tot Amsterdam, op de zelfde wijze als ondex-scheidene schilderscho len het geestelijk eigendom zijn van deze of gene Italxaansche stad. Senaat van deze Universiteit. Professor Verdenius. en gij, hooggeachte promotor, ontvangt den dank van mijn vriend Kloos en mij voor dit plechtig uur. ons door u bereid, en gij allen, dames en heeren, weest zeer be dankt voor uw aanwezigheid. PAUS WAARSCHUWT TEGEN STERILISATIE THEORIEëN. VATICAANSTAD, 25 Mei (Reuter) Bij de ontvangst van vierhonderd personen, die in betrekking staan tot de medische wetenschap, die deelnemen aan het internationaal hospi taalcongres alhier, wees de Paus op de gevaren der Duitsche theorieën over de sterilisatie. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 27 Mei: Uit Scheveningen schrijft men: Ofschoon er Zondag den geheeten dag plasregens vielen en het Maandag tot den middag druilig weder was wat tegen 5/ uur weder in regen oversloeg had te.Scheveningen het traditloncele bezoek plaats. Tal van rijtuigen met passagiers, zoowel boeren en boerinnen, gaven het dorp een zomersch en leven dig aanzien. Ofschoon er niets aan lltet badhuis te doen was. zoo vervoerden de trams toch nog honderden passa giers daarhenen, die aan het strand gingen vertoeven. Het scheen, dat de tweede Pinksterdag den eersten moest vergoeden. De be zoekers stroomden als 't ware het dorp binnen. Alles liep. op een paar niets- noemenswaardige feiten nog in de beste orde af. ofschoon men velen opmerkte, die van binnen en buiten nat waren. Door onze lens gesnapt. De;., heer A. H. Beenakker. De heer A. H. Beenakker, die 26 December 1896 in Haarlem wex-d geboren; is administra- teur van het Haarlemsch Ziekenfonds. Na de Handelsschool te hebben bezocht is de heer Beenakkey geruimen tijd in het bank wezen geweest. In November 1926 werd hij aangesteld als administrateur van Haar lemsch Ziekenfonds, dat sedert dien zeer in ledental is toegenomen; het telt nu onge veer twee en half keer zooveel leden als in 1926. Door zijn functie van secretaris der Haar- lemsche Ziekenfondsbesturen is de heer Beenakker uiteraard zeer thuis in alle kwesties die het ziekenfondswezen betreffen. Hét per soneel van het Haarlemsch Ziekenfonds, onder leiding van den heer Beenakker, behartigt ook de administratieve aangelegenheden van het Bloemendaalsch Ziekenfonds, het Zand- voortsch Ziekenfonds, de Maatschappij Zie kenfonds Vecht en omstreken en het Specia listen-bureau. Het overschot der N. U. M. Het Tweede Kamerlid, de heer Drees heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, of de vorde ringen van de Nederlandsche Uitvoer Maat schappij. die in 1927 bij haar opheffing nog niet konden worden geïnd, waardoor algeheele af rekening met 's Rijks schatkist niet dadelijk mogelijk was. thans alle zijn gerealiseerd, en zoo neen. hoeveel er nog te innen blijft? 2. Wil de minister mededeelen. hoe groot het bedrag Is, dait tot nog toe als overschot van de N. U. M. beschikbaar is gekomen, en of, in overeenstemming met de statuten van de N. U. M.. het geheele bedrag in 's Rijks schatkist is gestort? Kan worden aangegeven, op welke wijze de in 's Rijks schatkist gestorte gelden zijn verantwoord? 3. Is de aninisler van oordeel, dat over het op deze wijze verkregen rijksgeld kan worden beschikt zonder medewerking van de Statexi- Generaal? Zoo ja. op welke gronden berust dit oordeel? Zoo neen. waarop steunt dan het besluit tot het verstrekken van 'n leening uit deze gelden aan de stichting De Hooge Veluwe? 4. Zijn ook voor andere doeleinden bedragen aan deze gelden ontleend, zonder dat de Sta- ten-Generaal daarin zijn gekend? PERSBUREAU VAZ DIAS In aansluiting op het bericht betreffende de staking van de levering van nieuwsdiensten door het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam en het Ned. (Haagsch) Corr. Bureau te 's Gra- venhage per 1 Juli en de opneming van die diensten in het Alg. Ned. Persbureau, deelt de directie van het Persbureau Vaz Dias mede: „dat deze fusie uitsluitend betreft de nieuws diensten voor de nieuwsbladen en omroepvei-- eenigingen. terwijl alle andere afdeelingen en neven bedrijven van het Persbureau Vaz Dias zooals de afdeelingen Pers artikelen en -inlichtingen. Dagbladillustra ties. clichés en koersen voor den han del en particulieren zelfstandig en uitsluitend door het Persbureau Vaz Dias zullen worden voortgezet."

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9