ETNA Handelsbetrekkingen met Rusland. KOOPT SPAARZAME liEKf GASFORNUIZEN MAANDAG 3 JUNT 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 Vergaderingen tegen het bezuinigingsplan. Van Vakcentrales en S. D. A. P. Critiek en vele wenschen. Te Utrecht hebben het Chr, Nat. Vakverbond het R.K. "Werkliedenverbond en de S. D. A. P. en het N. V. V. vergaderingen gehouden in ver band met de nieuwe bezuinigingsplannen der regeering. In de vergadering van het Chr. Nat. Vak verbond werd een uitvoerige motie aangeno men, waarin gezegd wordt, dat het brengen van evenwicht tusschen inkomsten en uitga ven van den Staat, volstrekt noodzakelijk is en dat ter bereiking daarvan gelet op den toestand van 's Rijks financiën beperking nok van de staatsuitgaven noodzakelijk geacht wordt. Het wordt betreurd dat niet gelijktijdig met het Wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven bij de Tweede Kamer is inge diend een Wetsontwerp tot verlaging der vas te lasten en tot het tegengaan van cumulatie van salarissen en pensioenen, waardoor een beter inzicht zou kunnen werden verkregen in het complex van maatregelen, die de Regee ring noodig acht om het budgetair evenwicht te bereiken. Ten aanzien van de voorgenomen verlaging van de salarissen van het personeel in 's Rijks dienst, wordt verwacht, dat de Regeering rekening zal houden met de belang rijke offers door dit personeel reeds eerder gebracht en den moeilijken toestand waarin de laagst bezoldigden verkeeren. Vertrouwd wordt, dat bij het overwegen van een herzie ning der pensioenen, de Regeering een zelfde standpunt zal innemen en zal trachten met de Centrale Commissie voor georganiseerd over leg zoowel over de verlaging der salarissen als die der pensioenen tot overeenstemming te ko men. Bezwaar bestaat tegen het voornemen om een gedeelte van het Overheidspersoneel, dat thans onder de Pensioenwet 1922 valt, daaruit te verwijderen. De C.N.V. oordeelt voorts den voorgestelden maatregel om bij het lager onderwijs het stelsel van kwsekeling met acte in te voeren onjuist en geeft de voorkeur aan eenige verlaging der aanvangssalarissen. Het Verbond vertrouwt, dat het voorstel om de uitkeeringen krachtens de Ziekte- en Onge vallenwet te verminderen, teruggenomen of niet aanvaard zal worden. Resolutie van het R.K. Werklie denverbond. De vergadering van het R.K. Werkliedenver bond nam een resolutie aan, waarin o.a. ge zegd wordt, dat ernstig moet worden getwij feld aan de juistheid der door de Regeering gehuldigde economische inzichten en haar daarop gebaseerde economische politiek, en de vraagt klemt of deze inzichten nog verder tot richtsnoer mogen strekken en deze politiek nog verder mag worden gehandhaafd. Het indienen van een bezuinigingsontwerp, zonder verder aan ons zwaar getroffen volk eenig perspecteief te bieden voor een, zij het bescheiden, opgang van ons economisch leven, moet, zegt het R.K.W.. als een ernstige psy chologische fout worden aangemerkt. Het Verbond meeiit voorts, dat door de di recte en indirecte vermeerdering der werk loosheid de lasten zullen worden verzwaard en door het afsnijden van de toppen der inko mens bij ambtenaren en gepensionneerden en daardoor indirect bij tallooze particulieren, ge zien ook het progressief karakter der inkom stenbelasting, de openbare inkomsten opnieuw zeer aanzienlijk zullen teruglóopen. Na critiek op den concreten inhoud van het ontwerp pordt gezegd, dat het de meest pri maire taak en plicht der Overheid is, alle krachten van individuen en groepen te mobi- liseeren en alle hulpmiddelen aan te wenden om de Nederlandsche volkshuishouding uit haar verval zooveel doenlijk op te heffen en de werkloosheid effectief te verminderen. Daartoe wordt noodig geacht een verdere in dustrialisatie, als bepleit op het onlangs ge houden Industrialisatie-Congres, overigens de tal van reeds herhaaldelijk genoemde midde len en maatregelen, als een tarief van speci fieke rechten, steun aan economisch-techno- logische instituten, handhaving en uitbreiding van vakonderwijs, steun aan industriebanken enz. Demonstratief congres van S.D.A.P. en N.V.V. S.D.A.P. en N.V.V. hielden een demonstratief congres onder leiding van den heer K. Vor- rink. De bezuiniging op Sociale Zaken werd besproken door den heer S. de la Bella, die voor het Overheidspersoneel door den heer F. van Meurs, die op Onderweil door den heer Th. Thijssen. Tenslotte hield ir. J. W. Albarda een politieke rede. Deze wees er o.m. op, dat van 1929 tot 1933 de belasting-opbrengst met meer dan een kwart daalde evenals het totaal der belaste vermogens en het belaste inkomen, De loonen zijn gedaald, er zijn 400.000 werk- loozen. Vanzelfsprekend vertoonen ook de staatsfinanciën een triest beeld, doch de er kenning van moeilijke omstandigheden sluit critiek niet uit. Hét is onbehoorlijk, deze cri tiek te disqualificeeren, zooals in de Memorie van Toelichting geschiedt, waar men haar toe- schrijft aan „gebrek aan inzicht" of „verach telijke demagogie". Dit is de aantasting van het recht, en de plicht van de oppositie. Het begrootingstekort van 73 millioen eischt nood zakelijk het herstel van het financieel even wicht, doch spr. staat vierkant tegenover de methode die het kabinet Colijn daarbij toe past. Van loonsverlaging en verlaging van het levenspeil kan geen economisch herstel ver wacht worden. De aanpassingspolitiek ver zwakt de koopkracht der massa en brengt steeds nieuwe tekorten voort. Bij den opzet van het bezuinigingsplan is de regeering te ver gegaan en heeft 20 millioen meer gevraagd dan noodig is, om daarmee enkele belastingen te verlagen. Zoolang de nood zoo hoog is, is de tijd daartoe echter nóg niet gekomen. Vervan ging van zilver door nikkelgeld, een denkbeeld van prof. Verrijn Stuart, zou voor Nederland en Indië een bate van 70 millioen opbrengen, zonder gevaar voor inflatie. Waarom worden crisisinkomstenbelasting en de belasting op de besloten naamlooze vennootschappen niet hersteld, en de successiebelasting gebracht op het peil van 1926? Spr. critiseert de verlaging van den werk- loozensteun en het kapitulantenstelsel, dat hij een aanslag noemt op de vrijheid der lagere besturen, om hun eigen personeel te zoeken. Tegenover dit soort bezuiniging zal de regee ring moeten overgaan tot een politiek van wederopbouw van het bedrijfsleven, bevorde ring van particuliere nijverheid en uitvoering van economisch nuttige openbare werken. Van het werkfonds werd in 1934 nog geen derde van de 60 millioen gebruikt. S.D.A.P. en N.V.V. hebben jarenlang om een constructieve crisi- politiek gevraagd. Zij werken thans tfoor het Plan van den Arbeid, dat geen wonderen kan doen, maar door stelselmatige werkverruiming kan leiden tot verheffing uit de diepte, opdat het volk met nieuw geloof aan de toekomst weer vreugde zal hebben aan den arbeid, en het zijn terugkeerende welvaart, zijn vrijheid zal kunnen verdedigen, tegen de machten, die de beschaving bedreigen. Remavi in Den Helder geopend. Door minister Deckers. Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling van de zijde der autoriteiten, op het terras van het tentoonstellingsgebouw van de Buitenhaven te Den Helder de officieele opening plaats door Min. Deckers, van de tiendaagsche tentoonstelling op het gebied van Reddingwezen, Marine en visscherij, die is georganiseerd in verband met de a.s. ont hulling van het monument voor het Neder landsche reddingwezen en het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik, welke plechtigheden, zooals wij reeds eerder hebben gemeld, Dins dag 4 Juni zullen worden verricht, door de Koningin, en Prinses Juliana. De tentoon stelling die in verband hiermede werd geor ganiseerd, heeft ten doel het Nederlandsche publiek nader in kennis te 'brengen met ons reddingwezen en onze kustverlichting. en de Marine heeft daarbij op waarlijk royale wijze medewerking verleend. Daar de voorzitter van het Dagelijksch Be stuur de Heldersche wethouder W. de Boer, door ongesteldheid verhinderd was, persoon lijk de bijeenkomst te openen, geschiedde dit door den onder-voorzitter, kapt. ter zee H. Ferwerda. Minister Deckers verrichtte de officieele opening. Hij wees op de symbolische be tee kenis van den naam REMAVI. Bij alle ver schil in taak van reddingwezen, Marine en Visscherij (spr. zou bij de Visscherij willen beginnen) is er één factor, die alle tezamen bindt, de zee. De minister vestigde de aan dacht op de moeilijkheden, waarmede de visscherij de uiterste belangrijke taak van ons volksbestaan, te kampen heeft, waar door zij aanspraak heeft op ons aller steun en belangstelling. Wat de marine betreft, wie Den Helder zegt, zegt ook Marine; niet een tweede stad is er in ons land, waar zoo hartelijk meegeleefd wordt met alles wat marine betreft. Daarom was het volgens den minister een gelukkige gedachte geweest, dat de marine de gelegenheid kreeg, eens na der met het Nederlandsche Volk bekend te worden. Tenslotte het Reddingwezen. Spr. achtte het een eer te mogen getuigen van den eer bied. dien hij heeft voor de stoere redders, die dag en nacht gereed staan om hun mede mensch te redden. Het is een onvergankelijke eer geweest van Nederland, dat het Redding- wezen is ontstaan uit het particulier initia tief, en dat het door dit zelfde initiatief in- stand wordt gehouden. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij heeft op het plankier voor den ingang o.a. opgesteld een motor-strand-red dingboot op wagen, bestemd voor station IJmuiden-Zuid, -n motor-tractor. Deze trac tor duwt den wagen in zee, tot de rupsband- wielen onder water staan; daarna rijdt de tractor achteruit en trekt door middel van de lanceertouwen de boot van den wagen. Oud-minister Cohen Stuart overleden. Zondagmiddag is in Den Haag plotseling overleden in den ouderdom van 78 jaar de heer W. J. Cohen Stuart. oud-zeeofficier en oud-min is ter van Marine. De heer Cohen Stuart begaf zich omstreeks vijf uur per tram naar de woning van zijn zoon, toen hij door een hartverlamming ge- troffen werd en in de tram overleed. De heer Cohen Stuart trad als jong adel borst in dienst der marine, werd zee-officier en doorliep de verschillende rangen in den zeedienst. In 1904 bereikte hij den rang van kapitein ter zee. Het volgend jaar echter, moest hij den actieven zeedienst vaaiwel zeggen, omdat hem verzocht was zitting te nemen in het kabinet-De Meester, dat. in 1905 aan de regeering kwam. Hij trad in het ministerie op als minister van Marine en diende het land in die hoedanigheid van 19051907. Zijn aftreden in dat jaar hield verband met een mar in i erekwestie, welke toen in de Kamer aanhangig was gemaakt. Na zijn aftreden als minister trad hij dade lijk weer in den zeedienst en werd als kapi tein ter zee belast met het commando van H.M.'s „Friesland". In 1909 verliet hij den marinedienst. In latere jaren wijdde hij zich in hoofd zaak aan maatschappelijk werk en was een bekende persoonlijkheid in de kringen van tal van vereenigingen als het „Zeemans fonds", het „T.I.B.Ó.", de Burgerwacht en de Padvindersbeweging. De thans ontslapene was ridder in den Nederlandschen Leeuw en ridder in de Oran je Nassau-Orde. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zaterdagavond omstreeks zeven uur is in het Voornsehe kanaal te Hellevoetsluis een marinier der Koninklijke Marine, waarschijn lijk door kramp, bij het zwemmen verdronken. Na twintig minuten dreggen gelukte het den drenkeling aan wal te krijgen, doch de levens geesten waren reeds geweken. TENTOONSTELLING VAN ANTON VAN WELIE In de kunstzaal Buffa Zaterdagmiddag is in de Kunstzaal Buffa to Amsterdam een tentoonstelling geopend van portretten van bekende personen geconterfeit door Anton van Welie. Er werd Koog geboden Bridge-drive aan boord van de F. 36. Een aantal bekende bridge-spelers uit de hoofdstad is op de origineele gedachte geko men om eens aan boord van een vliegtuig een bridge-drive te houden, zondagmiddag' tegen vier uur is het gezelschap, dat uit 32 personen bestond, met de F 36, bestuurd door Duime- laar, naar boven gegaan. Bepaald was, dat winnaars zouden zijn zij, die het eerst 36 trek ken dit in verband met de F 36! zouden hebben gemaakt. Indien dit na 36 minuten nog niet het geval zou zijn, zou de stand wor den opgemaakt en zouden zij met het hoogste aantal trekken op dat moment, tot winnaars van den drive worden verklaard. Na ruim tien minuten waren de 36 trekken reeds bereikt en wel door het tweetal L. B. Zeldenrust-Mr. F. W. Goudsmit, zoodat de wedstrijd, die moeilijk als een gewone drive kan worden beschouwd, daarmede ten einde was en de deelnemers rustig van den vliegtocht, die 70 minuten duurde, konden genieten. Deze ging via Har derwijk, Elburg. Kampen, Enkhuizen, Alkmaar en IJmuiden weer terug naar Schiphol. Onze kansen. De mogelijkheid om Russische orders te verkrijgen is van vele factoren afhankelijk. Ongetwijfeld hebben de kort geleden in Rus land gevoerde besprekingen over het aan- knoopen van handelsbetrekkingen tusschen de vertegenwoordigers van het Volkscommis sariaat voor Buitenlandsehen Handel te Moscou met de Nederlandsche delegatie, on der presidium van den heer E. D. van Walree, resultaten afgeworpen. Alhoewel daarover natuurlijk geen publicaties verschenen zijn, is toch wel als zeker aan to nemen, dat naast besprekingen met belanghebbende groepen m Nederland ook overleg is gepleegd met onze regeering, alvorens men de onderhan delingen in Moscou begon Rusland is bereid bij ons te koopen. mits wij de goedkoopste markt zijn. Bijzondere factoren spelen bij het afsluiten der transacties een rol. Zoo komt het voor, dat de prijs ondergeschikt wordt gemaakt aan den termijn der cre diet - verleening. Er zijn mij gevallen bekend, dat ook de reputatie van het te betrekken pro duct van meer belang wordt geacht dan de prijs. Dat in het algemeen gesproken de be talingstermijnen van groot gewicht zijn, spreekt wel van zelf. Het credietvraagstuk. Kortgeleden werd in het orgaan van het Volkscommissariaat voor den Russischen Buitenlandsehen handel, Wnesjnjaja Tor- gowlja. een mededeeling opgenomen, dat de Arcos Lmt., de Engelsche inkoop-agente voor Russische goederen, begonnen was deze aan- koopen contant te betalen, blijkbaar omdat deze maatschappij de rente voor de credie- ton te hoog achtte Deze nieuwe inkooppoli- tiek heeft volgens dit blad geleid tot commentaar; waarbij in 't bijzonder de aan dacht gevestigd wordt op het feit, dat ten tijde van het eerste Vijfjarenplan Rusland genoodzaakt was zeer veel te importeeren, voor de betaling waarvan, voor zoover de uitvoer niet toereikend was. de hulp van bui- tenlandsche credieten onontbeerlijk was, ook al waren de voorwaai'den dikwijls niet voor- deelig. De positie van Rusland bracht de En gelsche financieele- en industrieele wereld er toe duur crediet te verschaffen. Daarin is verandering gekomen. Al naar gelang Rus land een minder afhankelijke positie is gaan innemen, waren andere condities te bedin gen. Naast gunstiger credietvoorwaarden werd ook aangedrongen op uitbreiding van den Russischen uitvoer. Ten einde een beeld te krijgen van de groot ere credietvaardig- heid van Rusland merkt meergenoemd offi cieel orgaan op. dat in -32 de Russische schul den aan het buitenland een waarde, verte genwoordigden van 1400 millioen Roebel, tegenover ruim 450 millioen Roebel aan het einde van 1933, terwijl in 1934 dit bedrag ver der is geslonken Doordat de buitenlandsche handel der Sovjet Unie staatsmonopolie is kan hij zich verzekeren van de noodige in komsten voor de verrekeningen met het bui tenland. Vandaar dat men aan die zijde van oordeel is. dat het Engelsche comité voor de garantie der uitvoercredieten uit dezen stand van zaken niet tijdig de noodige conclusies heeft getrokken Blijkbaar gaat het daarbij van de gedachte uit, dat de staatsgarantie der credieten voor de Sovjet Unie van zoo overwegend belang is, dat deze iederen prijs voor deze garantie betalen zal. Van Russische zijde wordt daartegenover gesteld, dat niet ontkend zal worden, dat een staatsgarantie beteekenis heeft, maar alleen dan, wanneer zij de bestellingen niet duurder maakt Van daar dat men zich van Russische zijde op het standpunt stelt af te wachten, totdat een passend crediet wordt aangeboden Geschiedt dat niet, dan zal zooals thans in Engeland de aankoop a contant geschieden. Maar dat 'beteekent tevens een inkrimping van den omvang der handelsbeweging'. Het is zeker een verblijdend feit, dat ten opzichte van het financieringsprobleem de Russisch-Nederlandsche onderhandelingen een verbetering in den bestaanden toestand hebben gebracht Zoo is bijv. overeengeko men. dat bepaalde transacties a contant zul len geschieden. Daaronder vallen om. de ver koop van oude schepen. Maar voorts zijn de crediettermijnen teruggebracht en vastge steld op 12 tot 18 maanden. In vergelijking met den vroegeren toestand beteekent dat een belangrijke verbetering. Daarnaast zal een einde komen aan de ongunstige positie, welke tot dusverre den Nederlandschen sche pen in Russische havens ton deel viel. Deze betaalden vijf tot zeven maal het bedrag, hetwelk gevraagd wordt van schepen, die be- hoaren tot landen, welke Rusland wel erkend hebben. Andere factoren. Ook ten aanzien van den vorm der wissels is men tot overeenstemming gekomen en in gevallen van moeilijkheden, ontstaan uit handelstransacties, is een regeling getroffen, welke in den voim van een arbitrageregle ment is belichaamd. Rotterdam zal gelukkig' van de nieuwe overeenkomst profiteeren, doordat Rusland zich bereid heeft verklaard voor een vrij belangrijk bedrag Nederland sche schepen te zullen charteren. Ook mag verwacht worden, dat Russische orders voor den aankoop van industrieele producten in ons land geplaatst zullen worden. Op zich zelf zijn deze resultaten zeer zeker van groot belang. Men bedenke evenwel, dat de onderhandelaars niet anders gedaan heb ben dan het effenen van den weg. De be langhebbende firma's zelf zullen voor orders moeten zorgen, al spreekt het van zelf, dat daarvoor de noodige voorlichting wenschelijk is. Naast de handelstransacties, waarbij de viezen als hulpmiddel gebruikt worden, is het mij bekend, dat er ook een soort uitwisseling van goederen tusschen beide landen bestaat. De omvang dezer transacties is niet te con troleeren. Wel kan worden aangenomen, dat het daarbij gewoonlijk gaat om kleine hoe veelheden. Deze primitieve goederenruil heeft bovenal plaats voor goederen, waarvoor Rusland op dit oogenblik geen deviezen be schikbaar stelt. Daaronder valt op dit oogen blik bijv. het artikel snijbloemen. De betalingsbalans van Rusland is mede een der criteria voor het al of niet afsluiten van orders. Toen aan het einde van het vo rige jaar de oogstberichten uit Rusland min der gunstig waren, werden de inkoopen be perkt, teneinde de Russische betalingsbalans niet ongunstig te beïnvloeden Een dergelijke bepreking geldt dan in de eerste plaats voor luxe-artikelen. Ik laat natuurlijk buiten be schouwing de mogelijkheid om dergelijke producten te leveren aan de bekende Torg sins, de ..vreemdelingen"-winkels. MOLLERUS. „De functioneele stad". Tentoonstelling te Amsterdam. Door minister Slotemaker geopend. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is Zaterdagmiddag de stedebouwkundige ten toonstelling „De functioneele Stad" ingericht door de architectengroep De 8. in tegenwoor digheid van vele belangstellenden, door den Minister van Sociale Zaken. Z. Exc. Prof. Dr. J. R. ïSlotemaker de Bruine geopend. Het eerst sprak de heer B. Merkelbach, voor zitter van de architectengroep De. 8, die de aanwezigen welkom heette en dank bracht aan allen, die aan de voorbereidingen van deze tentoonstelling hebben medegewerkt. Een bij zonder woord van welkom richtte spr. tot mevrouw Duiker, de weduwe van den on langs overleden architect Ir. J. Duiker, ter nagedachtenis van wien door De 8 een deel van de expositie als eere-tentoonstelling is ingericht. Vervolgens sprak de heer C. van Eesteren, architect in den dienst van Publieke Werken, afdeeling Stadsontwikkeling te Amsterdam en voorzitter van de Internationale Congressen „Het Nieuwen Bouwen". Spr. deed uitkomen dat deze tentoonstelling tien jaar geleden ondenkbaar zou zijn ge weest; ziji? is een consequentie van de uit spraak van wijlen dr. Berlage dat de archi tectuur een sociale functie te vervullen heeft. Minister Slottemaker de Bruine tenslotte het woord voerend, zeide dat het voor het streven waarvan men hier getuige is. symbolisch moge wezen dat de spreker van dit oogenblik is èn Minister van Sociale Zaken èn van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met den nadruk op de laatste beide woorden. Want het is een gelukkig feit, te kunnen constateeren dat de inrichters van deze tentoonstelling eenerzijds het sociale en anderzijds het artistieke ele ment in de stedebouw niet hebben vergeten. Sor. ziet de beteekenis van deze tentoonstel ling in het tot een eenheid pogen brengen van deze beide strevingen, die ook wel eens divergeeren. Naast de artistieke en de sociale zijde, speelt het verkeersvraagstuk en het eco nomische vraagstuk even goed een rol als het zuiver hyeiënische. Juist in deze tijden ziet men zich tegenover de moeilijkheid geplaatst dat naast deze kwesties het financieele vraag stuk zich bitter voor ons stelt. Want ook de arbeiders met de smalle beurzen hebben recht op een goede woning. Dat de architectengroep De 8 dit niet vergeten heeft maar nauwkeurig ziet, geeft spreker te meer vrijmoedigheid om te zeagen, dat hij, bij het geopend verklaren van deze tentoonstelling aan dit streven har telijk succes toewenscht. (Applaus). De tentoonstelling. De tentoonstelling bestaat uit: le. een analytische studie betreffende on geveer 30 steden uit. de geheele wereld, haven steden, industriesteden, ontspanningssteden, zooals Dalat en Bandoeng, residenties, be- stuurssteden enz. Deze steden zijn op gelijke schaal geteekend, terwijl de verschillende elementen, waaruit de stad is opgebouwd, door verklarende teekens uniform zijn aangegeven. 2e. Uit een populaire serie illustraties, van de conclusies, welke naar aanleiding van deze studie door het Congres voor het Nieuwe Bouwen te Athene zijn opgesteld. Deze serie is in hoofdzaak ontworpen door de Zwitsersche groep van het congres voor het Nieuwe Bouwen, terwijl de architectengroep De 8 ze op verschillende plaatsen aanvulde en uit breidde. De architecten hebben hier geen stedebouw kundigen arbeid verricht in den zin, dat zij fantastische projecten voor stadsuitbreiding hebben gemaakt, doch zij hebben door deze analytische studie voor zichzelf het terrein afgebakend, waarnaar hun belangstelling zich richt. BEWAKER PLEEGT DIEFSTAL Zaterdagnacht is te Naarden een bewaker van een nachtveiligheidsdienst door een veld wachter op heeterdaad betrapt, toen hij in een tijdelijk onbewoonde villa diefstal pleegde. Hij had juist spaarpotten geledigd. De man blijft niettemin beweren, dat hij slechts op een in spectietocht was. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Ongelukken met auto's. Enkele zwaargewonden. Nabij Aduard is een auto, vermoedelijk doordat de bestuurder door slaap overmand werd, te water gereden. De eenige inzittende, een 28-jarig garagehouder p., uit Groningen, is verdronken. Autobus in de knel. Zondagmorgen is een autobus van de we duwe Slof uit Joure, bestuurd door den chauf feur W. S. uit Joure te Oudeschouw met een auto in botsing gekomen en in volle vaart tegen een boom gereden. Een der passagiers, d'e heer W. Gramsma uit Groningen, bekwam een ernstige hoofdwonde. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het Diaconessen huis te Leeuwarden noodzakelijk. Zijn toestand bleek niet levens gevaarlijk. De overige passagiers en de chauf feur kregen slechts lichte verwondingen en konden hun reis met een andere autobus voortzetten. Voor dc eene auto uitgeweken, door de andere gegrepen. Zondagnamiddag is op den Graafscheweg nabij de brug te Nijmegen de 26-jarige wiel rijder W. van Rossum die voor een auto uit week, plotseling door een auto, komende uit de richting Grave en bestuurd door V. uit Oss gegrepen en tegen den grond geslingerd, De man kreeg een zware wonde aan het hoofd en werd, nadat ter plaatse geestelijke en ge neeskundige hulp was verleend, per zieken auto naar het St. Canisius Ziekenhuis te Nij megen overgebracht. Zijn toestand was zorg wekkend. Stuurinrichting raakte defect. Zondagmiddag is' op den Achterdüjk te Moerdijk een personenauto, bestuurd door den heer Ottevanger uit Klundert, door het plotseling defect raken der stuurinrichting, in volle vaart tegen een boom gereden. De dochter van den bestuurder, die naast dezen zat, vloog met. het hoofd door de voorruit en bekwam een hersenschudding, terwijl zij bo vendien door glasscherven ernstig aan het hoofd werd gewond. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 3 Juni Door onzen stadgenoot, den heer A. J. Meyerink, van de schermafdeeling der gymnastiekvereeniging „Sparta" alhier, is gisterenavond op het door de Rotter- damsche Schermvereeniging „Arena" uitgeschreven nationaal concours de eerste prijs op sabel behaald, zijnde een gouden medaille. Er waren ruim 200 deelnemers. Door onze lens gesnapt. Mevrouw H. BrouwerRobert. Mevrouw H. BrouwerRobert is een Haar- lemsche van geboorte. Na de lagere school be zocht zij de H. B. S. van Dr. H. Brongersma in de Jacob ij nesbraat, Zij studeerde aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam en be haalde in 1910 haar artsexamen, waarna zij o.a. vier jaar assistente is geweest van Dr. C. J. W. Westerman en later van Prof. Treub aan de Universiteitsvrouwenkliniek in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam. Dit laatste duur de tot 1916, waarna zij zich te Haarlem ves tigde en de leiding heeft gehad van het toen malige Sander-instituut. NEDERLANDS FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) Conflict bij Van Gend en Loos dreigt. Arbeidersorganisaties vergaderden. In het gebouw van K. en W. te Utrecht was Zondagmiddag een vergadering belegd voor het personeel der N.V. Expeditie-onderneming Van Gend en Loos, uitgeschreven door den Centralen Bond van Transport Arbeiders en den Nederlandschen R.K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius" De bijeenkomst stond onder leiding van den heer J. Brauti- gam, voorzitter van den Centralen Bond te Rotterdam. Punt van bespreking maakten uit de voorstellen tot loonsverlaging door de di recteuren van Van Gend en Loos voorgesteld. De onderhandelingen met de directie over de voorstellen tot loonsverlaging zijn vastgeloo- pen. Er zal nu besproken moeten worden wat thans gebeuren moet. De heer H. Jansen te Amsterdam van „St. Bonifacius" gaf een uiteenzetting van het ont staan der situatie. Na deze inleiding werd een uitvoerige dis cussie gevoerd, waarbij bleek, dat men bereid was desnoods met de uiterste middelen de di rectie tot een andere houding te brengen. Toegezegd werd, dat onderling overleg zal worden gepleegd met het R.K. en modern ge organiseerd kantoorpersoneel, dat nog voor groote moeilijkheden geplaatst is dan de transportarbeiders. Jongens waagden zich te ver Eén van hen verdronken. Zondagmiddag hebben zich een drietal jongens uit Rotterdam, t.w. de 12-jarige T. Barriel, de 15-jarige G. v. Leeuwen en de 18- jarige E. v. d. Heuvel te Hoek van Holland te ver in zee gewaagd. Op hun geroep kwam onmiddellijk hulp toe schieten. De heeren J. v. d. Sluis en C. Spek, beiden eveneens uit Rotterdam, mochten erin slagen de twee jongsten van het drietal te redden, v. d. Heuvel, de oudste, verdronk.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5