ENCELANDS NIEUWE REGEERINC. Pers-modernisme. m Het Be&aftQ&iltsie 52e Jaargang No. 15933 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 4 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. LONDEN, 3 Juni. (Van onzen Londenschen correspondent). Voor het einde van deze week zal Groot- Brittannië een nieuw ministerie hebben met Baldwin aan het hoofd. Daarmee zal vol daan zijn aan de gewone politieke regelen. De heer Garvin van de Sunday Observer en de belangrijkste conservatieve publicist voor de lectuur van den rustdag heeft daar juist op gewezen. De overgroote meerderheid in het Lagerhuis is Conservatief. MacDonald heeft geen nauwe aanraking met deze meer derheid, evenmin de juiste voeling er mee Het aanzien en de bevoegdheid van Mac Donald den Premier zijn niet normaal in de heerschende politieke verhoudingen. En, zoo als de zaken thans nog staan, draagt Bald win hoe zeer hij de ware leider is van de groote meerderheid in het Parlement niet de verantwoordelijkheid welke bij deze positie behoort. Deze toestand heeft bijna vier jaren lang bestaan. Op het beginsel dat het beter is de dingen laat dan noo" .te doen en het is werkelijk laat. want nieuwe algemeene verkiezingen kunnen volgens de verklaringen van verantwoordelijke regeeringsmannen elk oogenblik worden verwacht komt dan nu in deze onwezenlijken toestand verandering. Hoe de verandering zich zal voltrekken weet men ook thans nog niet precies. Men kan een keuze doen uit een paar dozijn nieuwe samenstellingen welke in den loop der laatste weken de politieke correspondenten van de verschillende dagbladen hebben gegeven, zonder echter een goede kans te hebben dat men een juiste keuze doet. De Daily Express heeft er een prijsvraag van gemaakt. De politieke voorspellers werken met ingevingen van belanghebbende politici die sporten willen rijzen op de politieke ladder en verder in wat men kenschetst als intelligente ver wachting. Beide processen zijn onbetrouw baar en de eenige zekerheden schijnen te zijn dat Baldwin MacDonald zal vervangen dat Simon het Foreign Office (tegen zijn wil) zal verlaten en dat men nog dit jaar nieuwe verkiezingen zal houden. Het handjevol Liberalen en Labourmannen met het nationaal etiket is rusteloos en on gerust over de komende ministerieele ver anderingen. Dit wettigt de veronderstelling dat de belangrijkste posten aan de Conser vatieven zullen worden toegewezen en dat de regeering dus minder ..nationaal" (in politieken zin) zal worden dan ze tot heden is geweest. Toen de komende verandering voor het eerst en omzichtig in het vooruit- Zicht werd gesteld ruimde men aHerwege een plaats voor Lloyd George aan de Kabinets- tafel in. Maar dat was in een tijd waarin het aanzien van de nationale regeering was gedaald. Inmiddel-s is de intern, spanning- verergerd en het gevoel van nationaal gevaar verdiept. Zulk een reactie versterkt altijd de positie van een naar rechts georiënteerd landsbestuur. Het is twijfelachtig of Baldwin ook thans nog om redenen van politieke wenschelijkheid en voor versterking van het regeeringsaanzien heil ziet in Lloyd George's medewerking. De laatste paar weken heeft de naam van den oud-Premier in de specu latieve kabinetsformatie door afwezigheid ge schitterd. Vrienden van Lloyd George, voor zoo ver zij in de kranten schrijven, zijn ge neigd te meenen dat de regeering tegenover hun held een snoode tactiek volgt dat zij hem met de conferenties met de Kabinets- comissie voor de New Deal aan het lijntje houdt om hem straks zoo weinig mogelijk tijd te laten wanneer zijn voorstellen voor goed zijn verworpen een verkiezingsveld tocht op eigen houtje te beginnen. Inmiddels zal men niet lang meer in on zekerheid blijven. Wanneer de heer Baldwin aan het einde van de week naar het Paleis gaat om „'s Konings hand te kussen", zoo als de term luidt, heeft hij de lijst van zijn nieuw ministerie (samengesteld uit het oude personeel) in den zak. En die lijst zal zeker den zelfden dag nog bekend worden ge maakt. Dan zal men weten wie in werke lijkheid den schepter zal gaan zwaaien in het departement van Buitenlandsche Zaken (een van de dingen welke men het liefst, wil weten)of het de jeugdige Eden of de politiek ook. nog vrij jeugdien Sir Samuel Hoare zal zijn. De bezonken breinen in het Paleis van Westminster kunnen zich niet laten over tuigen dat eerstgenoemde het ambt zal aan vaarden. De aanspraken van den minister voor Indië zijn beter. Hij heeft zijn partij langer gediend dan Anthony Eden en al ver heugen beide mannen zich in het vertrouwen en de sympathie van hun leider. Sir Samuel Hoare is misschien een ietsje meer een man naar Baldwin's hart en heeft daarenboven in de wijze, waarop hij het Indisch ontwerp door het Lagerhuis heeft geloodst, op tref fende wijze getuigd van zijn bekwaamheid en de standvastigheid en kracht van zijn karakter. Voorbereiding der Neder- landsch-F ransche onderhandelingen. Vandaag voorloopige besprekingen. PARIJS, 4 Juni (Havas). Vandaag zullen In het ministerie van handel voorloopige be sprekingen plaats hebben ter inleiding van de NederlandschFransche onderhandelingen pver toekenning der contingenten. Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs. Reorganisatie van het leerplan. In het verslag over het in 1934 afgenomen eindexamen aan de Gemeentelijke Avond school voor Handelsonderwijs heeft de Com missie van gecommitteerden te kennen ge geven. dat het programma van het onderwijs aan die school niet meer voldoet aan de eischen, welke de praktijk is gaan stellen. Ook de Inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs acht reorganisatie van het leerplan wenschelijk in verband met de gewijzigde omstandigheden. Het komt B. en W. eveneens voor, dat de bestaande toestand niet gehandhaafd mag woi-den. Zij hebben dan ook den directeur opdracht gegeven, in overleg met de leeraren een nieuw programma van onderwijs te ont werpen. Bedoeld programma wenschen B. en W. met het begin van den cursus 19351936 in te voeren, doch vooraf zal het reglement be treffende die school behooren te worden ge wijzigd en door den Minister te worden goed gekeurd. De veranderingen, welke, ter bereiking van het beoogde doel. in het reglement moeten worden aangebracht, komen in hoofdzaak hierop neer. dat de bestaande vijfjarige cur sus wordt gesplitst in twee afdeelingen. De eerste, tweede en derde klasse vormen afdee ling I, waarin de leerlingen in twee moderne talen onderwijs ontvaneen, waaronder En- gelsch als verplicht vak en Fransch of Duitsch, benevens de vakken Nederlandsch en Boekhouden. De bedoeling van het onderwijs in afdee- Ting I is, de leerlingen zoover te brengen, dat zij in staat zijn een eenvoudige winkelboek houding, volgens de enkele methode, te voe ren. zoodat zij in kleinere zaken, winkels, be drijven e.ö. kunnen werkzaam zijn. Aan de leerlingen, die de derde klasse (af- deeling I) hebben doorloopen, wordt na het afleggen van voldoende proeven van be kwaamheid, een getuigschrift uitgereikt, dat tevens toegang geeft tot de tweede afdeeling (4e en 5e klasse) der school. Deze afdeeling II wordt onderverdeeld in een afdeeling A met hoofdvak: Engelsch, Fransch of Duitsch, met als bijvakken: Han delswetenschappen en Nederlandsche Han delscorrespondentie: en een afdeeling B met hoofdvak: Handelswetenschappen en als bij-' vakken één moderne taal en Nederlandsche hand elscor r espon den tie Het doel van afdeeling II is, de leerlingen op te leiden voor de grootere bedrijven. B. en W. meenen, dat hierdoor de aantrek kelijkheid der school zal worden verhoogd en het onderwijs meer zal aanpassen aan de praktijk. Een en ander is geregeld in het reglement, opgenomen in een ontwerp-besluit. In art. 1 is niet overgenomen, dat aan de school een voorbereidende klasse is verbonden. - In verband met het gering aantal leerlin gen, dat zich daarvoor had aangemeld, is sedert den cursus 1933'1934 geen voorberei dende klasse meer gevormd. De overige artikelen van het reglement zijn, zoo noodig, met den nieuwen toestand in overeenstemming gebracht. Tenslotte deelen B. en W. mede, dat het onderwijs aan de leerlingen, die bij het in werking treden van het nieuwe reglement één of meer klassen der school hebben door loopen, zal worden gegeven volgens de nieu we bepalingen, waarbij echter rekening zal worden gehouden met het reeds genoten on derwijs. Deze reorganisatie zal weinig of geen uit gaven vorderen. B. en W. stellen voor het bestaande regle ment in te trekken en het nieuwe vast te stellen door bekrachtiging van het ontwerp besluit. Locomotievenloods zou worden afgebroken. Het vuur nam de taak echter over. Brand te Rotterdam Maandagavond omstreeks kwart over zeven is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een voormalige loco motievenloods der Nederlandsche Spoorwegen thans in gebruik als wagenlichterij, staande op het emplacement van het Delftsche Poort Station te Rotterdam, vlak bij de tunnel die het Westelijk met het Noordelijk stads deel verbindt. Het geheele houten gebouw, dat ongeveer vijftig meter lang is en dat doortrokken is van vet, stond spoedig in lichter laaie. De brandweer stond voor eigenaardige moeilijkheden, daar in de eerste plaats de brandkranen op het terrein moeilijk te be reiken waren en in de tweede plaats de slan gen onder de rails doorgehaald moesten wor den. Personeel van de spoorwegen was n.l. doende om het reserve materieel, dat naast de geheele ledige loods stond, weg te rijden Dit gaf aanvankelijk nog tot eenige ver warring aanleiding. Toen men echter eenmaal water kon geven was de brandweer met een zestal stralen het vuur vrij spoedig meester. De loods was toen echter al bijna geheel uitgebrand. Even vreesde" men, dat een der draag- masten van het electrischen net, die vlak naast de loods stond, de hitte niet zou doorstaan. Gelukkig gebeurde er echter niets. Het treinverkeer op Den Haag, Am sterdam en op Hoek van Holland kon gaan de gehouden worden. Slechts een klein gedeelte van het net was stroomloos gemaakt en de treinen konden op eigen kracht het station bereiken. Daar de loods toch binnenkort afgebroken moest worden is de schade niet zeer. groot. VACANTIEREIZEN NAAR DUITSDHLAND Wij verstrekken buitengewoon goedkoope marken in Reïscheques van 25, 50 of 100 Mark. Dagkoers. Kantoor geopend tot 8 uur. VAN HALEM CO. (N.V.) SCHOTERWEG 3, HAARLEM, Telef. 13370. Effectenzaken, Coupons, Vreemd geld enz. (Adv. Ingez. Med.J Nogmaals „De Hooge Veluwe" Nota aan de Tweede Kamer. Voor gebruik der N. U. M.-gelden was geen toestemming noodig. De ministers van onderwijs en financiën hebben aan de Tweede Kamer een uitvoerige nota doen to e komen, waarin zij een uiteen zetting geven van den gang van zaken, die tot aankoop van het landgoed „De Hooge Veluwe" heeft geleid, de beteekenis van het daardoor verkregen bezit aan natuurschoon en kunst voorwerpen en de organisatie van het bestuur der stichting. Na de reeds bekende mededee- lingen, dat de in het leven geroepen Stichting zich bereid heeft verklaard, het landhuis „St. Hubert" te huren voor een jaarlijkschen huurprijs van f 5000 en de jacht te pachten voor een jaarlijksche pachtsom van f3000, terwijl voorts door deze stichting een bij drage in het exploitatietekort zal worden ge geven van ten hoogste f 12.000 per jaar, alles voor 'n tijdvak van tein jaren blijkt, dat de re geering op 't standpun t staat dat aan de stich ting geleende gelden niet zijn rijksgelden. doch dat deze daft eerst worden op het tijdstip waarop de overdracht van deze gelden dooi den liquidateur van de N.U.M. aan de regee ring plaats zal hebben gehad. De liquidateur heeft van tevoren de machti ging van de regeering voor deze transactie gevraagd en verkregen, uitsluitend om de prac- tische reden, dat de regeering a posteriori over het door hem gevoerde beheer ter verantwoor ding geroepen zou kunnen worden. Het betrof hier, aldus de nota, niet een han deling van de regeering, waarvoor de vooraf gaande goedkeuring van den begrootingswet- gever vereischt is. Deze is dan ook voor het beleggen van N.U.M.-gelden nimmer gevraagd. In het bestuur der stichting hebben mr. Marchant en mevr. Kröller voor hun leven, be houdens hun recht om te bedanken, zitting. De brandstoffen. Een prijs-regeling vastgesteld. In dezen tijd maken de brandstoffenhande laars hun zomerprijzen voor brandstoffen be kend. Het was ons opgevallen dat, in afwijking van vorige jaren, thans gelijke prijzen zijn vastgesteld. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat er een samenwerking tot stand gekomen is tus- schen de.mijndirecties, de kolenimporteurs en de handelaars. Voor de verschillende steden zijn prijzen vastgesteld die door de landelijke commissie zijn goedgekeurd. Daaraan moeten de handelaars zich houden op straffe van boe te en bij herhaling zelfs uitsluiting van kolen- leveranties. DE NORMANDIE. Een Fransch grapje over den nieuwen Oceaanreus „Normandie" in het Parijsche dagblad „1' Oeuvre": Ontmoeting ergens in een gang tusschen hutten. De Eerste Officier: „Zoekt u iets, meneer?" De Passagier: „Ja meneer. De zee", (De Sjah van Perzië wil in zijn actie ter moderniseering van zijn land den sluier der vrouioen af schaffen en hij heeft zijn dochters, Sjahdokt en Mahdokt geheeten, hierin reeds het voorbeeld laten geven en haar tevens doen leeren autorijden.) De Pers moet meegaan met den tijd, Daar komt tenslotte ook de Sjah Mee., op het (Perzische) tapijt, Al komt hij dan wat achterna. In 't Westen vindt» de Pers haar taak In het ontsluieren al lang. Dat is als doodgewone zaak Reeds tal van jaren aan den gang. Maar de ontsluiering der vrouw, En dan in letterlijken zin. Dat doet een Sjah zelfs niet zoo gauw, Daar treedt hij slechts met aarzling in. Hij roept zijn dochters bij elkaar, Elk nog een jeugdige prinses. En hij zegt vaderlijk tot haar: Ga. geef aanschouwelijke les. Bestuur je auto, vast van hand, En laat je sluier in 't paleis, Toer als moderne vrouw door 't land. Ga heen, ik wensch je goede reis. De Pers is er niet bij geweest. Toen hij dit tot zijn dochters zei. Maar vast bracht hij 't in dezen geest, Zijn naasten bij ten naastenbij. Ik ben benieuwd, hoe het vei'loopt Met deze Pers ontsluiering. Zal hij bereiken, wat hij hoopt? Traditie is een machtig ding. 't Kan zijn, dat menige Perzin Verzucht, als zij het paar ontmoet. Voor i k zooiets moderns begin, Bedenk ik mij nog driemaal goed. Stel dat er nou eens iets gebeurt En dat ik iets in scherven rij, Dan word ik ouderwetsch bekeurd En Sjah noch Ma(li) dokt ooit voor mij. P. GASUS. Haarlemsche Gemeenteraad. Behandeling der quaesÉie over de benoeming van een ïnspectriee van politic. De eerste raadsvergadering te Haarlem zal worden gehouden op Woensdagmiddag 12 Juni. Het is aan te nemen, dat in die zitting nog niet het voorstel van den burgemeester om in plaats van een inspectrice een inspec teur van politie te benoemen, omdat de bur gemeester dan nog met verlof afwezig is. Ver moedelijk komt deze kwestie dus in de ver gadering van eind Juni aan de orde; indien dan althans een raadsvergadering wordt ge houden. „De Lichthoeve" te Santpoort. De Directrice van het bekende Kindertehuis ..De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort Zuster J. Th. Kuyck, die van half December af wegens een ernstige ziekte te Garderen verpleegd werd, hoopt Woensdag 5 Juni weer in de inrichting, die haar zoo lief is. terug te keeren. Hoewel ze weer geheel her steld is, zal ze zich toch nog wat moeten ont zien, eer ze weer de leiding over de zestig kinderen, die hier zulk een liefderijk bestaan vinden, op zich kan nemen. Met zuster Ver kerk. die haar al dien tijd verpleegd heeft, hoopt ze dus weer morgen op „De Lichthoeve" terug te komen. DS. SPELBERG BIJ DEN V. P. R. O. GEÏNSTALLEERD. De nieuw benoemde predikant-secretaris van den V. P. R. O., ds. E. D. Spelberg, is dooi de voorzitster mej. dr. N. A. Bruining voor den V. P. R. O. microfoon geïnstalleerd. Ds. Spel berg heeft met een kort woord zijn nieuwe functie aanvaard en gezegd zijn taak met vreugde te beginnen. Een blik in de winkelwijk van de stad Quetta, voordat de catastrofale aardbeving deze stad van, den aardbodem wegvaagde. De Fransche minister van financiën Caillaux heeft zijn eerste maatregelen genomen. pag. 4 In het grensgebied van Italiaansch Somaliland Abessynië heeft zich een nieuw incident voorgedaan. pag. 4 Een der ontvoerders van den „houtprins" is gevat. pag. 4 De Normand ié heeft den Atlantischen Oceaan in recordtijd overgestoken en den blauwen wimpel veroverd. Dag. 4 De ontvoerde Duitsche emigrant Lampesber- ger is aan de Tsjechische autoriteiten uit geleverd. pag. 4 De winst der Nederlandsche Bank is gestegen. pag. 3 De regccring wil de wijnaccijns verlagen. pag. 3 Een wetsontwerp tot verlaging der loodsta- rieven is ingediend. pag. 3 De A. K. U. maakt over 1934 winst. pag. 3 Een prijsregeling voor de brandstoffen is vastgesteld. pag. 1 De in de zaak-Gutzeil betrokken schoorsteen bouwer is tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. pag. I Het bezoek van de Koningin aan den Helder. pag. 2 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 De werkverschaffing te De Hulst. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Brusselschen correspondent: Kunst van Heden. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Enge- land's nieuwe regeering. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's nationale vredesenquête. pag. 4 Per fiets naar Nederlandsch Indië. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer A. L. Koster. pag. 3 Damrubriek. pag. 9 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Vonnis in de ontvoeringszaak- Gutzeit. Haarlemmer tot 1 jaar veroordeeld. ALMELO, 4 Juni. De Almelosche rechtbank wees heden vonnis in de zaak tegen den Haarlemschen schoor steenbouwer KI. Sn. verdacht van het over de Duitsche grens brengen van den Duitschcr Gutzeit, tegen diens wil. De rechtbank veroordeelde ver dachte conform den eisch, tot een gevangenisstraf van 1 jaar, met af trek van preventief. Bij het vonnis overwoog de rechtbank dat het feit een zeer ernstige krenking der per soonlijke vrijheid is, die een zwaardere straf zou rechtvaardigen. De straf is zoo licht ge steld, omdat: ten eerste de verdachte sa menwerking zag tusschen de Nederlandsche en Duitsche politie en in dit geval meende, de Nederlandsche politie hulp te verleenen. Ten tweede: verdachte onder sterken in vloed stond van den Duitschen politiebe ambte KruscfcVitz, die de ontvoering op touw heeft gezet. Ten derde: De ontvoerde Gutzeit in Duitschland heeft een vreemde houding aan genomen dor de Duitsche gevangenis te verkiezen boven de vrijheid in Nederland. Ten vierde: Verdachte een blanco straf register heeft. Prof. H. Burger nam afscheid. Prof. H. Burger heeft Maandagmiddag in de aula der universiteit van Amsterdam een openbaar afscheidscollege gegeven. Spr. wierp een terugblik op de geschiedenis der keel-ncus-oorheelkunde, op de groote ont roering bij de uitvinding van den keelspiegel, en beantwoordde de vraag, of hij niet liever, inplaats van zijn afscheidscollege zijn intree rede zou hebben gehouden, met dankbaarheid te gewagen van zijn eigen herinneringen, c.a. aan zijn Weenschen tijd met groote voor mannen in zijn vak, die nu allen zijn heenge gaan. Zijn afscheid vraagt niet om medelijden maar om een "nartgrondigen gelukwensc'n. Voor de wetenschappelijke ontdekkingen, die hij verzuimd heeft te doen, vindt hij een ver goeding in de opleiding van een 50-tal keel- neus-oorartsen. die bijna allen voortreffelijke geneesheeren zijn geworden. DRIE AUTO'S REDEN OP ELKAAR IN Maandagmiddag ongeveer half drie had op den Rijksstraatweg tusschen Culemborg en Buurmalsen een ernstige aanrijding plaats. Twee auto's, komende uit de richting Culem borg en één auto uit de richting Geldermalsen botsten tegen elkaar, terwijl twee wielrijders uit een zijweg kwamen. De fietsers geraakten tusschen de auto's bekneld. Ernstig gewend werden zij naar het Algemeen ziekenhuis te Culemborg vervoerd. Hun rijwielen waren to taal vernield. De auto's zijn zwaar beschadigd. De inzittenden van de wagens bleven onge deerd. Een der auto's is in beslag genomen, daar de remmen niet goed bleken te werken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1