TT&psiiiiuw: WEEK-ABONNEMENTEN Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 5 JUNI 1935 H A A R E E SI'S D A G B E A D' Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Ir. Stoffel en mevr. mr. Scheltema aan het woord. Dinsdagavond hield de afd. Haarlem van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in de voorzaal van café-restaurant Brinkmann een ledenbijeenkomst, onder leiding van haren voorzitter mr. C. Blankevoort, die in zijn openingswoord o.m. zeide, dat er veel strijd noodig zal zijn, om de fractie van den Vrij heidsbond in den Raad op het getal 3 te hou den. Spr. weidde verder uit over het begrip vrijheid („de vrijheid is iets dat ieder, indivi dueel. voor zichzelf moet veroveren") en over de bezuinigingen, die met de nieuwe begroo ting weer aan de orde zuilen komen. Het is zaak met „experimenten" op allerlei gebied moet men uiterst voorzichtig zijn. Het is aan de liberalen in Haarlem, er toe mede te wer ken. dat de liberalen hier in stemmenaantal vooruitgaan. Het eerst voerde hierna het woord ir. S. H. Stoffel, lid van den gemeenteraad te Delft. De liberale gedachte, zoo begon spr., is niet dood. En de liberale partij leeft uit de liberals gedachte. Zij is een „werkelijkheidspartijen tracht voortdurend rekening te houden met de economische werkelijkheid. Er zijn andere partijen, bij voorbeeld de soc. democraten, die dat niet doen, niet kunnen doen omdat zij rekening moeien houden met de vakvereeni- gingen, die natuurlijk belangengroepen zijn. En dit vertroebelt de politiek in hooge mate. De liberalen daarentegen stellen het ruimere begrip „algemeen belang" steeds op den voor grond. Komende op de gemeenteraadsverkiezingen sprak ir. Stoffel als zijn meening uit. dat bij die verkiezingen niet in de eerste plaats op de politiek moet worden gelet, maar op de vraag of de te verkiezen leden van den Raad be kwaam zijn, bekwaam om de gemeentebe langen te behartigen en er over te oordeelen. Bij het gemeentebeheer is het brandende vraagstuk de welvaartspolitiek. Men eischt van de overheid herstel van de welvaart. Het is een fout. die tegenwoordig veel gemaakt wordt, herstel en de bestrijding der werkloosheid door elkaar te halen. De welvaart kan alleen terugkomen door herstel van het bedrijfs leven, al moet het terugkeeren van de oude welvaart niet verwacht worden. Het herstel van de welvaart moet uitgaan van het be drijfsleven en de industrie zelve; de regeering kan daarbij hóógstens helpen. De liberalen zijn er van overtuigd, dat werk verschaffing en werkverruiming noodzakelijk zijn. Vooral zullen offers noodig zijn. om de jeugd aan het werk te krijgen. Maar op den voorgrond moet toch staan: herstel van het bedrijfsleven. Het is een zeer moeilijke quaes- tle: groote werken doen uitvoeren is werkver schaffing, maar wat hebben wij aan groote werken, die niet noodig zijn of wellicht eerst in de verre toekomst noodig zullen blijken? In Zweden is de werkloosheid verdwenen door werkverruiming, maar daar is men nu al on tevreden, omdat de Zweedsche regeering. als gevolg' van die werkverruiming, zich al gé- dwongen heeft gezien, eenige bijzonder zware en impopulaire belastingen in te voeren. Wat kan een gemeente doen, om het be drijfsleven te bevorderen? In de eerste plaats: dat bedrijfsleven niet belemmeren (men denke aan de zakelijke belasting op het bedrijf!). Dan kunnen openbare werken worden uïtge- voerd, al is het moeilijk, objecten te vinden, die werkelijk rendabel zijn. Het bedrijfsleven heeft ook te maken met handels- en nijverheidsonderwijs. Hieraan wordt in ons land te weinig aandacht ge schonken. Dat onderwijs is thans „dood", het moet levend worden, zoodat de goede krach ten door dat onderwijs naar voren komen. Thans is dat onderwijs te veel een .school- in eestersaffaire". Spr. eindigde zijn rede met als zijn overtui ging uit te spreken, dat de liberale gedachte neg toekomst in ons land heeft. Vervolgens sprak mevr. mr. E. A. J. Sche 1- t e m a-C onradi, lid van den Haarlemschen Raad, nr. 1 der candidatenlijst van den Vrij heidsbond voor de aanstaande Raadsverkie zing. Spr. zeide te zullen behandelen de reëele cn lokale gemeentepolitiek, zooals die op het oogenblik in Haarlem is. Hec belangivk ".e zijn daarbij de financiën. De begrooting moet absoluut sluitend worden gemaakt. Er zijn de laatste jaren groote te korten geweest door de bekende oorzaken. In September 1931 was er 4 ton tekort. De opcenten op de personeele belasting werden toen gebracht van 50 op 100 en de tarieven voor gas en electriciteit verhoogd. Van bezui niging werd nog niet gesproken. De liberalen hebben toen de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van bezuiniging, waarmede B. en W. dan ook tenslotte hebben moeten ko men. Spr. gaf een overzicht van de maatre gelen die in de afgeloopen vier jaar ter be zuiniging en inkomstenvermeerdering zijn ge nomen. Voor de begrooting van 1935 werden geen bezuinigingen in uitzicht gesteld. De liberalen hebben daartegen stelling genomen. Spr. is overtuigd, dat na het heengaan van mr. Slingenberg het college van B. en W. belangrijk aan kracht heeft ingeboet, al is de heer Roo- denburg een zuinig man, die de financiën de gelijk beheert. Voor 1936 verwacht spr. nog een tekort van 6 ton. Te betreuren is dat de bezuinigings inspecteur verdwenen en vervangen is door een commissie van ambtenaren. In Haarlem zal een andere richting inge slagen moeten worden dan nu ingeslagen wordt. Het budget moet niet alleen sluitend, maar ook kleiner worden gemaakt. Dit geeft ook vermindering der z.g. „vaste lasten". De klachten van het vrije bedrijfsleven zul len ook wegvallen, als het budget maar wordt verkleind. Zoo klagen de handeldrijvende middenstan ders dat zij hun klanten kwijt raken door de belastingvlucht. De directe belastingen mogen niet te hoog worden. De opcenten op de ge meentefondsbelasting mogen niet hooger zijn dan 8u pCt., meent spr. De personeele belas ting is buitengewoon hoog, maar kan niet verminderen als men niet komt tot een klei ner budget. De liberalen hebben medegewerkt tot vermindering der vermakelijkheidsbelas ting. Een hooge vermakelijkheidsbelasting doodt het vertier in de stad. En de precario rechten zijn veel te hoog. Spr. voelt er voor, te voldoen aan het verzoek van „Horecaf" om verlaging van die rechten "voor de stoelen op de caféterrassen. Drukken van het budget kan ook huurver- laging ten gevolge hebben. Afgekeurd moet worden het deposito-systeem bij den Incasso- dienst; hiermede concurreert de gemeente te gen de kleine banken. Over de ordening zeide spr.. dat de bestaan de middenstanderszaken veel last hebben van de beunhazerij. Ter bevordering van de orde ning kan de gemeente nauwkeurig toezien op de uitbreidingsplannen, in verband met nieuw te vestigen zaken. Eischen voor vakbekwaam heid en credietwaardigheid zijn aan te be velen. De nationaal-socialistische beweging is een zuiver-psychologische beweging, die wat goeds heeft, maar haar onbreekt de zin voor practi- sche politiek. De N. S. B. is een reactie tegen veel gewauwel. Er wordt veel gewauweld, nog niet zoozeer in den Raad als wel in het Ge organiseerd Overleg. Spr. besprak voorts nog eenige partijen, in verband met haar verhouding tot den Vrij heidsbond. Na een korte gedachtenwisseling sloot de voorzitter de bijeenkomst met dank aan in- leidster en inleider. FAILLISSEMENTEN VAN 4 JUNI 1935. H. J. Ph. van Blanken, portier, wonende te Haarlem. Coltermanstraat 9 rood. Curator Mr. A. Bruch, alhier. F. de Vries, garagehouder, wonende te IJmui den-Oost. Wijk aan Zeeërweg 70. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. W. Reijnders, koopman in zuivelproducten, wonende te Haarlem, Reigerstraat 6. Curator Mr. P. Tideman, alhier. W. M. Rooyers, pedicure, wonende te Heem stede. Heemsteedschedreef 39. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. G. Post, handelende o. d. firma Jan Ris en Co., wonende te Koog aan de Zaan, Zuideinde. Curator Mr. Jan Lieu wen te Purmerend. J. van der Kaay, bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, Leidschestraat 181. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. de nalatenschap van Alida Clasina Vreekeu weduwe Noorda, in leven wonende te Haarlem, Saenredams'traat 50. Curator Mr. M. van Tou lon van der Koog, alhier. H. J. J. de Waart, kapper, wonende te Velsen, FaizantenUaan 27. Curator Mr. L. V. Hoog. alhier. Reohter-CommissarisMr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: E. Coster, koopman in galanterieën, wonende te Zaandam, Ged. Oude Gracht 4850. Cura tor Mr. H. H. Riepma te Edam. P. Beentjes, groentehandelaar, wonende te Haarlem, Besoekistraat 32. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. P. P. Beentjes, wonende te Heemskerk, Duin voorweg 24. Curator Mr. J. O. Baron te Bever wijk. C. Beentjes, tuinder, wonende te Heems kerk. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. A. Beentjes wed. J. Glorie, wonende te Heemskerk. Curator Mr. J. O. Baron te Bever wijk. R. Burger, los werkman, wonende te Heems kerk, Spoellaan 6. Curator Mr. J. C. Baron te Beverwijk. de firma Meyer en Co., Nikkel- en Bronsfa- briek „De Goede Hoop", gevestigd te Zaandam, Otterspad. 1 en hare firmanten: F. Meyer, wo nende te Zaandam, Otterspad 1 en E. Puym- broeck, wonende te Amsterdam, Bloemgracht 87 huis. Curator, Mr. L. V. Hoog, alhier. C. Eichhorn, voorwerker, wonende te Haar lem, Lekstraat 9. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. G. J. Vas, melkventer, wonende te Zaan dam. Curator Mr, Jan Lieuwen te Purmerend. S. Schipper, paardentransporteur, wonende te Haarlem, Kokstraat 14. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uiitdeelingslijst de faillissementen van: J. G. Ruppert, caféhouder, wonende te Haar lem. Curatrice mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. A. Polak, winkelier in manufacturen, wo nende te Zandvoort, Stationsstraat 10. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. VROUWENGROEP „VRIJHEIDSBOND." De afdeeling Haarlem van de Vrouwen groep in de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" houdt Donderdagmiddag 13 Juni in Café „Dreefzicht" een bijeenkomst, waar de twee raadsleden mevrouw Mr. E. A. J. Schel temaConradi en mevrouw E. W. Venema Van Doorn zullen spreken over het onderwerp „Gezond gemeentebeheer". De bijeenkomst wordt met muziek en zang opgeluisterd. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- oubliceerd. RECEPTEN VRAAG: Het zitvlak van een blauw kamgaren pantalon is glimmend. Hoe krijg ik dat weer goed? ANTWOORD: De glimmende plek zeer voor zichtig afwrijven met een puimsteentje; dan ste vig afborstelen en ten slotte bedekken met een dubbelen, goed natten doek en strijken met een heet strijkijzer. De doek mag volstrekt niet droog gestreken worden! VRAAG. Hoe kan ik mijn waterproof licht ge- voorden regenmantel reinigen en weer waterdicht maken? ANTWOORD; Leg den mantel glad over een tafel en borstel hem egaal en gelijkmatig af met een neutraal, lauw zeepgopje; sla daarna den mantel door een zwak lauw sopje en hang, zonder spoelen, glad on. Na 10 minuten dompelt gij hem in een aluinbad van 1/2 pond aluin oP een emmer warm water en behandelt daarin den mantel ook ongeveer 10 min. Wring dan uit en hang buiten glad op. Als hij droog is, aan den verkeerden kant met niet te warmen bout strijken. VRAAG: Hoe maakt men rabarberlimonade? ANTWOORD: Wij kennen wel rabarbermarme- lade en rabarbervla, maar van rabarberlimonade hebben wij geen recept. Vermoedelijk zal de be handeling 2ijn als volgt: kook do goed schoon gemaakte en In kleine stukjes gesneden rabarber j goed gaar en giet ze door een dubbel gevouwen Voelt U iets voor Esperanto? Oorsprong van den naam. In mijn vorig artikel besprak ik de betee- kenis van het woord e^neranto: een hopend mensch. Het zal eenigszins vreemd schijnen, dat men dezen naam aan de wereldtaal gaf. De schepper van esnpra^to heeft dezen naam ook niet aan zijn wereldtaal gegeven; hij gaf ze in 't geheel geen naam, maar sprak over een mondlingvo, hetgeen eenvoudig wereldtaal beteekent. in esperanto natuur lijk. Dr. Zamenhof. de ontwerper, schreef echter aanvankelijk onder het pseudoniem Esperanto en dat was heel juist, want hij was de hopende mensch. Dat pseudoniem is later door anderen als naam voor de wereld taal gekozen, uit eerbied voor Dr. Zamenhof. We willen nu de verdiensten van espe ranto in het licht stellen en volgen daarbij de gebruikelijke manier door op de gebreken van andere talen te wijzen. Dat dit gebrui kelijk is. wil ik met een voorbeeld bewijzen. Als uw zoon uit school komt en hij heeft twee van de tien sommen fout gemaakt, zou de bloote vermelding daarvan een voorhoofd- fronsen bij vader veroorzaken. Maar zoon lief zegt: „Vader, de jongens hadden alle maal meer dan vijf sommen fout van de tien en ik maar twee''. En dan glimlacht va der goedkeurend. 't Is daarom geen kwaadsprekerij, wanneer ik ga wijzen op andere talen. We hebben Fransch geleerd en kregen te worstelen met la en le. vrouwelijk en manne lijk geslacht: weet u precies of een woord in het Fransch mannelijk of vrouwelijk is? Als u „ja" zegt, zeg ik: mi gratulas. En u heeft ook Duitsch geleerd, weet u altijd of een woord mannelijk, vrouwelijk of onzijdig is? Ik niet altijd. Het komt voor. zooals u weet, dat een woord in het Fransch vrouwe lijk, in het Duitsch mannelijk is: la table, der Tisch, of onzijdig in het Duitsch en vrouwelijk in het Hollandsch; das Beil. de bijl. Dat alies helpt niet mee om de verwar ring in. het kinderbrein minder te maken. Esperanto kent, evenals Engelsch, geen voordgeslachten en zet voor alle zelfstandige naamwoorden la. Dat spaart dus veel hoofd breken. Dat la verandert niet en wie heeft zitten zuchten over die en der. den en dem in het Duitsch, zal een zucht van verlichting slaken, ais hij leest, dat la nooit verandert. Dan is men in esperanto zeer vrij in den zinsbouw, 't komt er betrekkelijk weinig op aan in welke volgorde de zinsdeelen zijn ge plaatst. zoodat, wat in gedichtjes nog al eens voorkomt, de woorden soms staan, waar men ze niet zou verwachten. Vindt u dat mis schien een nadeel? Wist u dan altijd de juiste volgorde te kiezen in Fransch of Engelsch? Ja? Mi gratulas. Men zal misschien denken, dat die wille keurige volgorde onduidelijkheid zal veroor zaken. maar dat is niet zoo; we zullen later zien. dat dit bezwaar op eenvoudige wijze is ondervangen. Nu de uitspraak. Wie Engelsch geleerd heeft, weet bij on dervinding en ondervindt nog dagelijks hoe veel voetangels en klemmen die taal verbergt, ja. de Engélschen zelf zijn het lang niet al tijd eens over de uitspraak van sommige woorden en als tweede moeilijkheid komt dan nog op welke lettergreep de klemtoon gelegd moet worden. Hoe spreekt u Missis sippi uit; hoe efficiency? Is het Fransch In dit opzicht gemakkelijk? U moet dan eens een brief lezen van een on- geletterden Franschman, zooals ik er veel onder de oogen heb gehad. Dan zult u b.v. le zen jé voor j'ai. En bekijk de brieven van ongeletterde Ne derlanders eens: die maken er ook wat van. Wat komt in de meeste talen voor? Dat er veel letters worden geschreven, die niet worden uitgesproken en dat de letters niet altijd dezelfde uitspraak hebben. Heb ben we in 't Hollandsch niet 3 verschillende ee's? Wat moeite moet dat niet voor een vreemdeling opleveren? Om dit laatste woord eens te nemen: ik kan me best voorstellen, dat hij dit zal uitspreken als opleveeren. We hadden op school eens een versje van Tol lens. dat begon: Nimmer moegerende tijd en de meesten van ons lazen: moegeerende, omdat ze het woord niet begrepen. 'n Volgende maal zullen we hier nog na der op ingaan. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn daar de bezorgers op Woensdag af rekenen. DE ADMINISTRATIE. doek. Voeg bij het vocht per halve liter een pond suiker: laat die op een zacht vuurtje, al rberend, oplossen en voeg er naar smaak wat citroensap bij. Bewaren in zeer schoone en goed gesloten flesschen en gebruik 1 deel. op 4 dcelen water. VRAAG; Hoe is het recept voor sneeuwpud- ding? ANTWOORD: Benoodigd: 1 liter melk; 1 ons maizena, 00 gram suiker, 1/2 stokje vanille, 4 eiwitten. Trek 3/4 liter melk eenïgen tijd met de vanille op een hoekje van de kachel: breng ze dan aan do kook met de suiker. Meng met de overige melk do maïzena aan tot een glad papje: verwijder de vanille. Schenk de aangemengde maizena. roerende, in de kokende melk. Laat de pudding koken tot de maizena gaar is en de massa zoo dik, dat de bodem van de pan zichtbaar is, als men met een lepel door de pap roert. Klop het eiwit zeer stijf en roer er dan, onder flink kloppen de pudding door. Doe hem dadelijk in den vorm, die met ongeklopt eiwit is omgespoeld en laat bekoelen. Men gebruikt deze pudding o.a. met warme bessensapsaus. Voor bessensapsaus benoodigd: 2 d.L. bessen sap. 1/2 d.L. water, ruim 1/2 ons suiker, een stukje pijpkaneel of citroenschil. 17 gram aafj- appeisago. Breng water en bessensap niet suiker en kaneel of citroenschilletje langzaam aan de kook. Meng do sago aa.n met wat koud water; giet dit roerende in de kokende vloeistof en Iaat 2 minuten doorkoken, (De saus moet dan geheel helder zijn). Neem er voor het opdoen de kaneel of het citroenschilletje uit. Ook kunt gij nemen: Sinaasappelsaus; bereiding als hoven, maar in plaats van bessensap, sap van 4 flinke sinaasap pels en geen kaneel. VRAAG: Hoe verwijdert, men vlekken van zwarte schoensmeer uit rose zijden avondschoen tjes? ANTWOORD: Stevig afwrijven met een propje watten en waschbenzine en dadelijk daarna be dekken niet een laagje magnesia. Laat een uur rustig liggen en schuier dan af. Deze behandeling bulten in de schaduw en vooral geen vuur of liolit in de nabijheid! PLANTEN VRAAG: Mijn 4-jarige seringenboom geeft mooi blad, maar wil maar niet bloeien. Hoe zou nat komen? ANTWOORD: Dan moet gij uw sering eens ver planten. In den rogel geeft dit bloemknopvorming. INGEZONDEN Voor de?i inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Over groentenprijzen. In Haarlem's Dagblad van Dinsdag 28 Mei vond ik een ingezonden stuk van mijn collega den heer M. S. Gaarkeuken, waarin eenige on juistheden voorkomen die ik gaarne wil recht zetten. Ook schuift de heer Gaarkeuken mij onaangenaamheden aan het adres van de tuinders in de schoenen die ik in het geheel niet gezegd heb. De inzender begint met mij gelijk te geven dat de kleinhandelaren de goedkoopste scha kel zijn tusschen producent en consument. Maar de grossiers hebben hier in Haarlem een monopolie, zooals de heer Gaarkeuken het uit drukt, en zij spreken af welke prijzen zij aan de kleinhandelaren zullen berekenen. Op den voorgrond wil ik stellen dat ik hier geen lans wil breken voor de grossiers, ik ben bestuurder van een kleinhandelaarsbond. Maar juist die bestuurders beschuldigt de heer Gaarkeuken, want onze taak is het. er voor te waken, dat onze leden niet aan een prijzenpolitiek van de grossiers ten onder zouden gaan. Als de be- stuurderen van de kleinhandelaarsorganisaties zouden merken dat de prijzen aan de markt geen gelijken tred zouden houden met de prij zen aan de groote veilingen in het Westland. zouden zij spoedig de handen in elkaar slaan en maatregelen nemen om hier producten te krijgen, voor de op dat oogenblik geldende prijzen. De heer Gaarkeuken kan weten dat er door de Haarlemsche grossiers op de scherpste wijze wordt geconcureerd. Het gaat toch niet aan de grossiers zonder het minste bewijs te be schuldigen: Ik vraag dan ook den heer Gaar keuken de bewijzen te leveren dat er aan de markt een monopolie van de grossiers bestaat. Verder schrijft de heer Gaarkeuken dat ik de tuinders beschuldig van de hooge groente- prijzen die wij gehad hebben. Ik heb in mijn vorige betoog slechts naar voren willen brengen dat de oorzaak van de dure groenten niet bij den kleinhandel lag. Ik ben niet de meening toegedaan dat hef voor den klein handel goed is als de producten op de vei lingen niets of weinig opbrengen; de practijk heeft ons wel geleerd dat een product dat op de veiling goed afgenomen wordt, ook aan het publiek goed te verkoopen is. Het is jammer dat de heer Gaarkeuken nooit op de Haarlem sche veiling komt; anders kon hij daar, als een product, om een veilingsterm te gebrui ken, in de goot ligt, dikwijls de verzuchting hooren: „daar hebben we morgen ook niets aan. De heer Gaarkeuken ziet er ook bezwaar in dat de tuinders die hun goederen laten vei len. 10 pCt. veilingkosten moeten betalen. Wilt u het dan voor niets laten doen, heeft een dergelijk bedrijf niet dagelijks weerkeerende kosten? Het behoort niet tot mijn terrein dit te bespreken, maar ik stel me toch voor dat er geen bedrijf is dat zonder kosten kan werken. Ook de boekhouders van de grossiers mogen er niet zijn. Wilt u dan een bedrijf dat voor eenige duizenden guldens per week omzet, zonder boekhouding laten doen? Het zou wel goedkoop zijn, maar of het practisch is. be twijfel ik sterk. De wet schrijft trouwens boek houding voor. Ik blijf bij mijn stelling: ..Vei ling, grossier en kleinhandelaar zijn de goed koopste schakels tusschen producent en con sument. Het spijt den heer Gaarkeuken verder dat hij niet direct van den tuinder mag koopen. In de eerste plaats is dit een onwaarheid; de heer Gaarkeuken kan op de Haarlemsche markt zooveel van tuinders koopen als hij wil. Dat niét-direct-van-de-tuinders-koopen heeft tot oorzaak dat er in Haarlem saneering van het bedrijf is, en ordening en sanneering schijnt de heer Gaarkeuken een doorn in het oog te zijn. Aller oogen zijn gericht op saneering, en niet alleen in ons bedrijf. De Inzender weet toch nog wel den tijd dat een ieder die uit het arbeidsproces gestooten werd. een wagen op nam en in ons bedrijf kwam tot schade \an den bestaanden handel. Natuurlijk hebben ook anderen het recht te trachten op een eer lijke wijze hun brood te verdienen. Maar de praktijk heeft ons wel geleerd dat zij die niet in hec bedrijf doorkneed zijn, het toch niet volhouden en dan het bedrijf wederom verla ten, dikwijls ten nadeele van grossiers en col lega's kleinhandelaren. Het is daarom dikwijls beter die menschen tegen zichzelf te bescher men. Niet alleen in Haarlem roept men om sa neering en ordening. Het is voor het bestuur van de saneeringscommissie een verheugend verschijnsel dat de autoriteiten, waarop de heer Gaarkeuken zich beroept om de sanee- VRAAG: Weet u een middel tegen luis bij rozen? ANTWOORD: Laat zware tabak evenals thee trekken en bespuit de planten goed met dit vocht; ook den onderkant der bladeren, 25no noodig' na een paar dagen herhalen. Ook zijn bij handelaars in tuinbouwartikelen middelen tegen luis verkrijgbaar, BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoe lioog is de aanslag pers. bel. te Heemskerk over 1935 bij een huur van 6.50 p. w., inclusief water; aftrek voor 1 kind; meubiiair- aanslag 5.40? 2. Hoe hoog zou die aanslag zijn te Beverwijk? ANTWOORD: 1. Volgens voorloopige opgaaf 7S.30. 2. idem 54.10. DIVERSEN VRAAG: Hoe kom ik aan een wandelkaart voor Duin en Kruidberg? ANTWOORD: Schriftelijk aanvragen aan den Rentmeester, den heer F. Piekenia, Brederood- scheweg 82, Santpoort, en gefrankeerde en van adres voorziene enveloppe voor antwoord in sluiten. Vooraf U.50 storten op zijn girorekening 44294. De bezitters van kaarten mogen hoog stens door twee kinderen worden vergezeld, VRAAG: Hoe maakt men heften van messen, die door water uitgetrokken zijn, weer zwart? ANTWOORD: Kook wat provinciehout in wa ter en houd in deze warme oplossing de mes heften (niet het staal of nikkel). Laat drogen en wrijf dan met een weinig zwarte was op een zaohten doek in. Stevig uitwrijven. Onderhouden met zwarte was en bij het afwasschen de heften niet in kokend water. VPAACi: Moet ik nog formaliteiten vervullen, als ik niet de fiets naar België ivil? ANTWOORD: Ja gij moet een touristenkaart aanvragen aan het Belgische Hoofdconsulaat. Wa genstraat 72. den Haag, of het Consulaat in Am sterdam West, Vondelstrnat S7. Kosten 5 Belg. francs (ongeveer 30 ct.). Verder hebt gij, om weer in Nederland te kunnen terugkomen, een bewijs noodig. dat gij Nederlander zijt: dus b.v., een geboortebriefje, een trouwante, een militair paspoort of iets dergelijks. Rijwielen worden tij delijk zonder formaliteiten toegelaten, mits zij gebruikt zijn. ring te doen verdwijnen gaan inzien dat de' weg tot herstel van de bedrijven juist in de saneering ligt. Wat ae inzender met protectie in ons be drijf bedoelt is mij niet helder, voor zoover mij bekend bestaat er geen protectie in welken vorm ook. Onze handel loopt volgens den heer Gaar keuken over te veel schijven: de veiling, de grossiers en de kleinhandelaren. Die schijven zijn noodzakelijk. Veronderstel dat wij de eer ste schijf, dus de veiling uitschakelen, dan zou iedere grossier zich naar het Westland moe ten begeven en bij de verschillende tuinders zijn inkoopen moeten doen, wat nu in enkele uren gebeurt. Inkoopen en verladen en naar de verschillende plaatsen van bestemming vervoeren zou dan dagen in beslag nemen. Dat dit voor een product als groente, dat zoo versch mogelijk aan den consument moet wor den afgeleverd, funest zou zijn kan zelfs een leek begrijpen. De tweede schijf, de grossier. Ik vraag den heer Gaarkeuken of hij de veilingen zelf zou willen bezoeken. Zou dat niet meer tijd kosten dan nu en zou de consument dien tijd niet moeten betalen, afgescheiden nog van de kos ten van vervoer, dat bij eenige duizenden colli tegelijk goedkooper is dan bij 50 of 100 stuks. Dit geldt nog slechts het binnenland. Waar wilt u Fransche of Spaansche sla in den win ter van daan halen en lof uit België? Dat u als kleinhandelaar de laatste schijf zoudt willen verwijderen geloof ik niet. Het zou trouwens onmogelijk zijn. HERM. BAKKENHOVEN Seer. Ned. R.K. Bond van Kleinhandelaren. De noodtoestand van de bloemenwinkeliers. Geachte redactie, De Nederlandsche Bloemenwinkeliers-Ver- eeniging afdeeling Haarlem, heeft' reeds me nigmaal veel moeite gedaan, om B. en W. der gemeente Haarlem te bewegen, verrui ming van den verkoop op Zondag boe te staan voor zaken, gevestigd in de omgeving van stations, ziekenhuizen en begraafplaat sen, hetgeen tot heden niet heeft mogen ge lukken. De belangen van onze 32 aangesloten leden worden waarschijnlijk minder geteld dan die der andere uit slechts 5 a 6 leden bestaande vereeniging. Onze grief is, dat de zoogenaamde stand plaatshouders wel des Zondags mogen ver koopen op bovengenoemde plaatsen, waar door de bloemenwinkeliers zéér worden ge dupeerd. Een bloemenwinkelier moet alle bekende lasten zooals hoo«*e huren (eventueel hooge hypotheekrente) verhoogde belastingen, licht en waterrekeningen enz enz. betalen, het geen in dezen tijd dikwijls met zéér veel zorg gepaard gaat. En dan wordt van gemeente wege nog dikwijls een concurrent (staan plaatshouder) voor zijn deur gezet! Bij klachten, uitgaande van den winkelier, wordt dan medegedeeld, dat standplaatsver gunning noodzakelijk is, ter verlichting van Maatsch. Hulpbetoon, doch ook hier wordt aan de lasten van den winkelier niet ge dacht. Zoodra de wintertijd weer aanbreekt, vervoegen zich velen bij Maatschappelijk Hulpbetoon en niet het geld, dat dan wordt verstrekt, gaan onze concurrenten opnieuw beginnen tot zelfs voor de ramen der bloe- menwinkeliers, waarvan voorbeelden te over zijn. Daar eerstdaags weer standplaatsen worden uitgegeven, is ons dringend verzoek, nu met de belangen van de bloemenwinke liers' ook eens rekening te houden en binnen een afstand van minstens vijftig meter van een bloemenwinkel géén standplaats te vei"- leenen en dan tevens deze plaatsen aan te geven door een witte streep, opdat deze aan- geluide plaats niet wordt overschreden. Dat de winkeliers tot deze opmerking zijn gekomen, komt doordat aan een plaatsver gunning niet direct de hand wordt gehou den, terwijl een winkelier verplicht wordt een kist of anderszins direct te verwijderen. Ook komt het voor, dat de standplaatshou der voor zijn waar op gemeente eigendom reclame maakt, terwijl de winkelier direct voor precariorechten aansprakelijk wordt gesteld. Hopende, dat ook eens aan bovengenoem de bezwaren van de bloemenwinkeliers zal worden gedacht Hoogachtend. NEDERLANDSCHE BLOEMENWINKE LIERS VEREEN IGING AFDEELING HAARLEM. Namens het bestuur: Ph. DEYS, voorzitter, Anthoniestraat 69. C. J. DAUDEY, Julianapark 34. De kosten voor krankzinnigenverpleging. M. de Redacteur. In het nummre van heden las ik uwe mede- deeling onder bovenstaanden titel en ik meen niet. te kunnen nalaten op dat stuk eenige opmerkingen te maken, daar er in het geheel geen gewag wordt gemaakt van de werk- zamheid van de Spaarnestichting, afdeeling Haarlem en Omstreken van de Centr. Vereen, ter behartiging van Zenuw- en Zielszieken. Sinds jaren toch is deze vereeniging bezig in de richting, als in Uw stuk aangegeven. Meerdere tehuizen werden door de Spaarne stichting gesticht. Van de zuiver en alleen door die vereeniging gestichte huizen zijn er thans twee in de omgeving van Haarlem en twee op het platte land. Het aantal plaatsen, dat daar in disponibel is beloopt thans zeventien. Voor het grootste deel profiteeren hiervan natuur lijk Haarlemsche patiënten en verscheidene gevallen van het gelukken van reclasseering, zijn in de Jaarverslagen van de Spaarnestich ting vermeld. B. v. lukte het in 1934 een lang durig in een kranzinnigengesticht verpleegde vrouw te reclasseeren. Zij kost thans de ge meente slechts enkele guldens per jaar en zal binnenkort waarschijnlijk niets meer noodig hebben. Deze nuttige Stichting, die afgezien van een bijdrage van de Centrale Vereeniging, geheel door het particulier initiatief van Haarlem's inwoners wordt in stand gehouden, heeft eerst onder medische leiding van Dr. Beyerman, thans onder de mijne voor de belangen van zenuw- en zielszieken gewerkt. Zr. Merison wijdt, naast haar veelomvatten de taak als zuster van Maatschappelijke Zorg haar beste krachten aan ons werk. Het ge- heele vraagstuk van een goede Nazorg, in den zin van verpleging elders dan in een krank zinnigengesticht, is te veel omvattend, om in een paar woorden uiteengezet te worden. Met Nazorg alleen is men er niet; ook de Voorzorg neemt een belangrijke plaats in en bok hierbij lukte het de Spaarnestichting herhaaldelijk, opname te voorkomen. Met deze regels wilde ik een leemte in Uw artikel aanvullen, en wijzen op het pioniers werk door de Spaarnestichting sinds 1925 te Haarlem verricht in het belang van de Ze nuw- en Zielszieken. Vrijdag, 31 Mei. R. A. MEES, Medisch leider en secretaris van de Spaarnestichting. Wegens overvloed van kopy moest dit stuk eenige dagen uitgesteld worden).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10