WOENSDAG 5 JUNI 1935 HA'AREE M'S DÏGEEAD' 7 IJMUIDEN Botsing in de Visschershaven. Kapitein van motorlogger geschorst. De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake: a. de aanvaring tusschen de motorloggers „Noordster I" KW. 67 en „Gijsbert Karei van Hogendorp" KW. 110 in de Visschershaven te IJmuiden; b. de klacht van den Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart tegen den kapitein van den motorlogger „Noordster I" KW. 67, wegens het niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn van de luchtfluit. De Raad is van oordeel dat deze aanvaring is te wijten aan de schuld van de „Noordster I" KW. 67, die de binnenkomende „Gijsbert Karei van Hogendorp" K.W. 110 in den weg is gekomen, zonder dat dit schip zulks tijdig kon bemerken. Het is zeer begrijpelijk, dat de KW. 110 de haven binnenkomende, meende, dat de KW. 67 de haven wilde verlaten om zich naar zee te begeven. Toen zij bemerkte, dat de KW. 67 dit niet wilde doen, doch zich naar de Haring haven wilde begeven, was het voor de KW. 110 te laat om een aanvaring te voorko men. Harerzijds had de KW. 67 echter zeer ge makkelijk de aanvaring kunnen voorkomen. Zij had daartoe verschillende wegen kunnen inslaan. Vooreerst had zij. toen zij een logger uit de richting van de sluis zag komen, kun nen wachten inplaats van den ingang van de haven te versperren. Ook had zij ervoor kun nen zorgen, dat de binnenkomende K.W. 110 tijdig van haar voornemen om naar de Haringhaven te gaan op de hoogte ware ge weest. Zij gaf echter geen enkel sein. omdat zooals de kapitein verklaarde de fluit defect was. Het is echter onverantwoordelijk van den kapitein van de KW. 67 om te gaan varen, terwijl de fluit niet in orde was. Hij wist dit. zooals hij zelf verklaarde, voordat hij van den kant afging. De klacht is dus gegrond. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden. Het is onmogelijk om in en bij de Visschershaven veilig te varken, wanneer d< schepen zich niet van een fluitsein kunnen bedienen. Mitsdien straft de Raad den aangeklaagde dnor hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen voor den tijd van acht dagen. VISCHAUTO SLOEG OVER DEN KOP. Tusschen Hippolytushoef en Den Oever op Wieringen is een met zeevisch beladen auto, eigendom van en bestuurd door den 28-jarigen H. S. uit IJmuiden en op weg naar Groningen, door het breken van de achteras van den weg in den zachten berm terechtgekomen en in volle vaart over den kop geslagen. Het afge broken dubbele achterwiel kwam enkele tien tallen meters verder terecht zonder iemand te hebben geraakt. Ofschoon de cabine totaal versplinterd werd en zoodanig in elkaar was gedrukt, dat men nauwelijks meer ruimte voor één persoon aanwezig achtte, zijn de chauffeur en zijn metgezel, de heer L. H. uit Bussum, die den wagen onderweg had aange houden met verzoek tot Leeuwarden te mogen mederijden, zonder eenig letsel of zelfs schram uit de ruïne te voorschijn gekropen. Uit den met de wielen naar boven gekantelden truck werd de visch op een uit Den Oever ontboden vrachtauto overgeladen en naar Groningen vervoerd. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 5 JUNI. Tarbot per K.G. f 0.50—0.40. Griet per 50 K.G. f 23—4. Groote schol per 50 K.G. f 29. Tongen per K.G. f 0.45—0.34. Middelschol per 50 K.G. f 27. Zetschol per 50 K.K. f 2316. Kleine schol per 50 K.G. f 20—3.70. Bot per 50 K.G. f 5.50—3.20. Schar yer 50 K.G. f 5.30—3.20. Tongschar per 50 K.G. f 1915. Vleet per stuk f 0.280.04. Kleine poon per 50 K.G. f 2,800.75 Groote schelvisch per 50 K.G. f 1815.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 1610. Kleine middelschelvisch per 50 K. G. f 13 f 6.30. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6.201.60. Groote gullen per 50 K.G. f 179.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 4217,50. Kleine gullen per 50 K.G. f 122,60. Wijting per 50 K.G. f 4.10—2.50. Makreel per 50 K.G. f 8—1.30. Heilbot per K.G. f 0.72—0.64. Leng per stuk f 0.940.60. DE BUIT WAS NIET GROOT. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een vischpakhuis aan de Ericssonstraat te IJmuiden. Verschillende laden en kasten zijn opengebroken, terwijl getracht is de brand kast te forceeren. Er wordt echter niets ver mist. Middenstandscentrale Velsen. Actie voor stroomprijsverlagïng voor allen. Het bestuur van de Middenstandscentrale Velsen heefi vergaderd in het lokaal van den heer Demmers in de Trompstraat naar aan leiding van een brief ingekomen van het Prov. Bestuur van Noord-Holland als ant woord op het door de Centrale verzonden adres inzake de tarieven van het P.E.N., te vens verband houdend met het onderhoud tusschen Gedeputeerde Staten en een delega tie uit het bestuur der Centrale. Door de directie van het P.E.N. was een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar het stroomverbruik en de betalingen hiervoor door afnemers te IJmuiden behoorende tot de winkeliers of neringdoenden en bepaalde straten omvattende in IJmuiden en IJmui- den-Oost. Dit uitvoerig rapport, dat veel bespreking ontlokte, had tot gevolg, dat de actie dooi de Centrale ingesteld, krachtig zal worden voortgezet met het doel stroomprijsverlaging voor allen ook voor de kleine afnemers. Ter vergadering was ook aanwezig een dei- leden van Santpoort's Bloei, welke vereeni- ging besloten heeft om door zitting te ne men in het bestaande Comité aan de te voe ren actie deel te nemen. Zeer waarschijnlijk zal binnenkort een vergadering worden be legd. waarin ook namens de directie van het P.E.N. besprekingen zullen plaats hebben en. inlichtingen zullen worden gegeven. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Algemeene Ledenvergadering. In de bovenzaal van hotel Augusta hield het departement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut tot Nut van 't Algemeen een alge- meene ledenvergadering, welke slechts matig bezocht was. De voorzitter ds. F. F. Milatz opende de bij eenkomst, waarna de secretaris, de heer C. Luchsinger. tot lezing der notulen van de vo rige vergadering overging. Ze werden onge wijzigd goedgekeurd. De heer A. P. Roza bracht als administrateur der Nutsspaarbank het jaarverslag van deze instelling uit. Daar dit reeds enkele weken ge leden in de plaatselijke pers verschenen is, gaf de heer Roza een globaal overzicht. De verlies en winstrekening sluit met een voordeelig saldo van f 10.229.94. Dit bedra! werd aan de reserve toegevoegd. De posten totalen van inleggers beliepen ever 1934: hoofdkantoor f 695.733,! bijkantoor Willebrordstraat f 426.036,01 bijkantoor Santpoort f 17.013,75 In totaal f 1.138.783.71 De reserve bedraagt op het oogenblik f 58.933,54. In het geheel werden over het afgeloopen jaar 1934 296 nieuwe boekjes uitgegeven; vorig jaar was dit aantal 240. De spaarbank verheugt zich dus in een groote belangstelling, zoo dat de heer Roza de mededeeling kon doen, dat hedenavond te Velsen-Noord een bijkantoor geopend wordt, het derde der bank in onze gemeente, Wijker- straatweg 212; dit bijkantoor is geopend des Woensdagsavonds van 79 uur. In de vacature van den heer P. Pool, lid van den Raad van Toezicht der Nutsspaarbank, werd bij acclamatie benoemd de heer pastoor L. Rinkel. De heer Pool achtte het n.l. in verband met zijn ziekte, van belang te bedanken voor deze functie. De beschrijvingsbrief naar de Algemeene Vergadering der Maatschappij te Amsterdam werd in het kort gememoreerd, terwijl tot afgevaardigde naar deze vergadering de secre taris, de heer Luchsinger, benoemd werd. Daarna sloot de voorzitter met dank aan de leden voor hun opkomst de vergadering. BESOMMINGEN. Trawlers: Timor IJm. 491 610 manden f 2300. Luther IJM. 59 465 manden f 2060. Odin IJM. 168 435 manden f 1770. Uiver IJM. 384 420 manden f 1710. Zwarte Zee IJM. 27 145 manden f 1050. Petten IJM. 49 450 manden f 1820. Adriatic IJM. 18 410 manden f 2030. Alelante IJM. 19 490 manden f 2300. Dolfijn IJM. 103 115 manden f 1200. Kotter: A 3 f 130. Motorlogers SCH. 84 f 470, SCH. 285 f 540, KW. 74 f 910, KW. 44 f 540. Loggers: KW. 89 f 670, KW. 23 f 380, KW. 114 f 380, KW. 24 f 300, Sch. 201 f 520, Sch. 412 f 500. Ned. Vereen, van Huisvrouwen Lezing architect A. V. Hartogh. Voor <ie afdeeling ÏJmuidenVelsen der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen hield de heer A, V. Hartogh, architect te Haarlem Dinsdagmiddag een lezing met als onderwerp „Hoe richt ik mijn huis in naai- mijn levens gewoonte". Het. Vrijz. Herv. Vereenigingsgebouw was goed bezet, toen mevr. P. L. de BoerHarder presidente, de bijeenkomst opende en den spreker introduceerde. Deze ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat hij de dames geen vast recept, geen bepaald voorschrift kon geven om nu op afdoende wijze een huis in te richten. Wel moeten we modern zijn: dat wil zeggen, dat we moderne mate rialen moeten gebruiken en practisch zijn in het gebruik van de ons ten dienste staan de hulpmiddelen. En ons aanpassen aan hel nog steeds teruggaande levenspeil. De huisvrouw moet zich tegenwoordig veel meer behelpen met allerlei dingen, vnl. wat betreft het personeel, dan vroeger. Hoe de architect daar meer en meer reke ning mee te houden heeft, lichtte spr. met enkele woorden toe. In moderne woningen wordt bijv. in een kast reeds een kleine spoelbak met water kraan en gasleiding gemaakt zoodat de huisvrouw zich niet meer naar de keuken behoeft te begeven, teneinde thee te zetten en het kleine vaatwerk afwasschen kan. Ook de kinderkamer van vroeger is terug gebracht tot een apart speelhoekje in de huiskamer. De heer des huizes wordt in de moderne huishouding eveneens te werk gesteld. Vroeger stond dat „gek" voor de buren, maar daar zijn we vandaag wel aan gewend reraakt". Wat de kamerïnrichting betreft, ried spr. eens aan de tafel, die in het midden dei- kamer altijd het effect geeft van een kamer schijnbaar te verkleinen, naar een zijde bijv. naar den raamkant te verplaatsen. Ook. het hoofdlichtpunt naar die zijde geeft 'n ver groot effect. Dan heeft de moderne mensch de beschik king over positieve (d.w.z. groote zware houten crapeauds) en negatieve f d.w.z. lage stalen stoelen) meubels. Het negatieve meubel voldoet zeer goed en in het bijzonder wan neer ze gebruikt worden in samenvoeging met positieve meubelen als bijv. houten tafels. Spr. gaf een uitvoerige toelichting van het voordeel van inbouwmeubels en de wijze waar op het ouderwetsche meubilair getransfor meerd kan worden in een moderner. Ook al is dit natuurlijk geenszins een ideale op lossing. Het kamerbehang moet van een bijna effen rustig en frisch patroon zijn om het juiste effect aan een moderne woonkamer te geven Schilderijen hangen veelal te hoog. In de nieuwere huizen worden de berg plaatsen weer geaccentueerd; de kasten worden niet- meer gewit van binnen, doch alles met triplex afgetimmerd. Bij de onpractische inrichting der keukens stond spr. meer in het bijzonder stil. De gootsteen moet in het midden van het aan recht zijn, met een apart hoekje waar de kraan voor de zwaardere emmers aange bracht is. Deze zit lager opdat de emmers (Adv. Ingez. Med.) niet zoo hoog getild behoeven te worden. De heer Hartogh gaf nog andere, meer speciale wenken voor de inrichting van de huidige keuken en de vervaardiging van de wandbekleeding van kamers en keuken. Behangen plafonds, Engelsch van origine, geven de kamer een heel gezellig aanzien en het blijft lang mooi. Ook voor vloer- en raamaankleeding ei: verwarming gaf spr. vele nuttige wenken aan zijn auditorium. Toch blijft de practische inrichting en aar. kleeding van een huis iets geheel persoon lijks. Na de pauze werden verschillende puntert door den spreker aan de hand van licht beelden verduidelijkt. JAARVERGADERING „KERK EN VREDE". In de bestuurskamer van het Herv. Ver eenigingsgebouw Kalvex-straat heeft gister avond de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling „Kerk en Vrede" plaats gehad. De vergadering stond, wegens onstentenis van den voorzitter mr. dr. A. v. a. Flier, on der leiding van den heer T. Snoek. Hij open de. na voorlezing van 1 Joh. 3 1015 de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat het de vereeniging in het afgeloopen iaar niet aan activiteit heeft ontbroken. Het verslag van den penningmeester gaf re den tot tevredenheid. Aangezien het nood zakelijk was dat, wegens ziekte van den voorzitter, een tweede voorzitter gekozen werd. is al zoodanig benoemd de heer T. Snoek. Wegens gebrek aan tijd, kon geen der aan wezige leden het op zich nemen om als afge vaardigde naar de algemeene vergadering te gaan, zoodat de afd. dit jaar zich niet kan doen vertegenwoordigen. Daar de rond vraag geen stof tot verdere besprekingen op leverde sloot de heer Snoek de vergadering. VELSEN BURGEMEESTER KWINT BEZOCHT SCHOLEN. De burgemeester van Velsen. mr. M M. Kwint, heeft Dinsdagmiddag in gezelschap van den chef van afd. Onderwijs, den heer Chr. W. Suwerink een bezoek gebracht aan de R.-K. meisjesschool aan den Zeeweg in IJmuiden-Oost. Daar zijn hem bloemen aan geboden. Ook heeft mr. Kwint de R.-K. school in Driehuis bezocht, waarvan de leerlingen hem hebben toegezongen. Ook daar ontving de burgemeester bloemen. De voorzitter van den R.-K. Schoolraad, notaris J. H. A. M. Anten heeft den burgemeester toegesproken en zijn erkentelijkheid betuigd voor het be zoek. Mr. Kwint heeft hierna eenige woor den van dank gesproken. POSTDIENST GEDURENDE DE PINKSTERDAGEN. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor maakt bekend, dat het hoofdkan toor IJmuiden en het hulppostkantoor te Velsen op de beide Pinksterdagen zullen zijn opengesteld als op Zondagen. Op den 2den Pinksterdag kunnen aan te teekenen stukken worden aangeboden. Op den len Pinksterdag bestaat te IJmuiden en te Velsen gelegenheid tot afhalen van correspondentie als op Zondagen; op den 2den Pinksterdag worden één briefpost- en één pakket-postbestelling uitgevoerd, welke te circa 9 uur zullen aanvangen. Het hulpkantoor IJmuiden-Oost en de post agentschappen Kennemerlaan en Zeeweg te IJmuiden en het postagentschap te Driehuis gem. Velsen blijven op beide Pinksterdagen gesloten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Bakker-Strijker, d.. Corn. Drebbelstraat 8rd., IJmuiden. C. J. Been tjes-Bos, d„ Trompstraat 176. IJmuiden. E. A. L. Uleman-Pisters, z„ Zeeweg. Velsen. J. van Buuren-Stam, z„ Kortenaerstraat 12, IJmuiden. A. Th. Dobbelaar-Snijders, z.. Melklaan 3, Velsen N. G. Tol-Klomp, z. Duinlustparkweg 41 Santpoort. M. v. d. Vaart-Haringsma. z Stationsweg 80, IJmui den. J. M. M. Duivestein-van den Bos, z„ Walravenstvaat 39, Velsen N. Overleden: C. van Beusekom, 64 jaren, echt genoot van M. C. Rutte, Stationsweg 88. IJmuiden. BEVERWIJK FRAAI SUCCES VOOR „VOX HUMANA". Nu de uitslag van het concours te Rotter dam volledig bekend is. blijkt de Chr. Gem. Zangvereeniging „Vox Humana" dat een eer sten prijs behaalde, ook den eereprijs voor het hoogste aantal punten van alle deelnemende koren te hebben verworven. Bovendien werd de dïrecfceursptójs aan den dirigent van ..Vox Humana" den heer P. J. Potgieser toegewezen. HANDELS-, KANTOOR EN WINKELBE DIENDEN. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden hield in het gebouw der K. S. A. een ledenvergadering. Na de gebruikelijke ope ningswerkzaamheden las de voorzitter een schrijven voor, gericht aan het Bondsbestuur dat een scherp protest bevatte tegen het door de regeering ingediende bezuinigingsplan. De ze brief verwierf de instemming der verga dering. De heer Groeneveld. die de afdeeling op d< Bondsvergadering vertegenwoordigde, bracht over deze bijeenkomst een uitvoerig rapport uit. Over eenige punten werd van gedachten gewisseld. In de controlecommissie werden benoemd de heeren E. A. Geldermans, Jac Ruurda en J. Ruurda. Als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren Th. Ettema en v. d. Mey. Een der leden hield een inleiding over Esperanto. Getracht zal worden in den a.s. winter bij voldoende deelneming voor de leden een Es- peranto-cursus te organiseeren. Vervolgens werden besprekingen gewijd aan den moeilijke omstandigheden, waarin vooral de jonge col lega's door de langdurige werkloosheid ver- keeren. Besloten werd een kerngroep te vor men uit afgevaardigden van verscheidene afdeelingen. die naar een bepaald plan zich met deze aangelegenheid bezig zal houden. HET BLAUWE BLOEMPJE. De alhier gehouden verkoop van het blauwe bloempje ten bate van het Drankweercomitê heeft, f 105.32 opgeleverd tegen f 56 vorig jaar. De verkoopsters en verkoopers hebben dus een schitterend resultaat bereikt. De op brengst was zelfs een record, want in 1933 werd"f 54,10 en in 19^2 ongeveer f 99 ingeza meld. DE BOONENCAMPAGNE EN DE STEUN REGELING. B. en W. hebben besloten om aan de gehuw de ondersteunden, die volgens de steunrege ling steun genieten, gedurende de a.s. boonen campagne de eerste f 3 van de verdiensten niet in mindering te brengen op den steun, indien het afhalen van boonen aan huis ge schiedt. JUBILEUM. De heer Ph. M. Pattes. oud-wethouder van Beverwijk, is heden-. Woensdag 5 Juni 30 ja ren in dienst als boekhouder bij de N. V. Ma chinefabriek „Kennemers" voorheen M. Wit kamp, alhier. DRIEHUIS KASSIER BOERENLEENBANK. In pla'ats van den heer M. Uitendaal is tot kassier van de afd. DriehuisVelsen van de Coöp. Boerenleenbank benoemd notaris J. H. M. A. Anten. WIJK AAN ZEE Vergadering van den dubbelen raad. Het voor en tegen van de fusie. Dinsdagavond vergaderde ten raadhuize de in art. 158 der gemeentewet bedoelde commissie uit de ingezetenen, de z.g.n. dub bele raad, die aan Ged. Staten evenals te Beverwijk is geschied advies moet uitbren gen over een eventueele samenvoeging van de gemeenten Wijk aan Zee en Duin en Be verwijk. Nadat men het eens was geworden over de volgorde der besprekingen, waarbij woord voerders van voor- en tegenstanders achter eenvolgens hun standpunt zouden kenbaar maken, behandelde de heer Jansen de eerste vraag: Kunnen de leden de motieven in de adressen van den gemeenteraad genoemd, al dan niet onderschrijven? Spr. betoogde, dat op vele gronden deze samenvoeging niet alleen gewenscht, maar ook noodzakelijk was te achten. Ook op his torische gronden kan worden aangetoond, dat een fusie mogelijk is. De bevolking van Wijk aan Zee en Duin is met die van Bever wijk samengegroeid tot een maatschappelijk, kerkelijk en politiek geheel als waren de beide gemeenten niet door grillige grenzen gescheiden. Namens de minderheid der commissie er kende Ds. Hovy, dat de bevolking van Wijk aan Zee en Duin op Beverwijk als markt plaats en voor de behartiging van tal van belangen is aangewezen; dat een deel van Wijk aan Duin zoodanig is samengegroeid, dat daarvan een eenheid kan worden gespro ken en dat de grenzen zeer grillig zijn; dat het kleine grondgebied van Beverwijk is vol gebouwd en dat men zich noodgedwongen in Wijk aan Duin ging vestigen. Voorts erkende spr., dat samenwerking niet is ingesteld, om een universeele oplossing te brengen, maar hij kon niet toegeven, dat de beide gemeen ten daadwerkelijk een belangengemeenschap vormen, althans voor Wijk aan Zee staat de zaak geheel anders. Samenwerking en par- tieele grenswijziging leek de tegenstanders de beste oplossing. De heer Runia vestigde er bij de beant woording van deze vraag de aandacht op, dat 7/8 der bevolking den bestaanden toe stand niet langer wenscht. Wij leven aldus spr., in een Hebridische gemeente, nl. het dorp Wijk aan Zee en de streek Wijk aan Duin. Voor deze twee deelen der gemeente geldt zelfs het locale posttarief niet. De in woners hebben steeds het onbehagelijke ge voel, dat zij in Beverwijk gastvrijheid ge nieten. Men verlangt het burgerschap in die plaats met alle rechten daaraan verbonden. Spr. constateerde het ontbreken van ver schillende diensten en zoo deze er zijn, is het slechts gebrekkig. Beverwijk heeft groote bestaansmogelijkheden. De heer Runia her innerde er aan, hoe er ernstige ontstemming in de gemeente heerschte, toen de zaak van den primairen weg zoo en bagatelle behan deld werd. De situatie in Wijk aan Duin zou zich heel anders hebben ontwikkeld. Wijk aan Zee en Duin is geen historische eenheid betoogde spr. verder en het is slechts onbegrijpelijk, dat deze toestand zich zoo lang heeft bestendigd. Thans heeft ech ter hereeniging van wat in 1817 op onjuiste gronden werd gescheiden, een goede kans. Ds. Hovy kon in de tegenwoordige tijds omstandigheden in samenvoeging geen alge meen belang zien. Ten aanzien van de vierde vraag: „Zal sa menvoeging betere perspectieven bieden voor beide deelen onzer gemeente?" gaf de heer Schaaper als zijn meening te kennen, dat de badplaats Wijk aan Zee langzaam maar ze ker naar den afgrond gaat. Spr. weet dat aan verscheidene ongewenschte toestanden, waarvan hij er een tiental opsomde. O.a. is de mogelijkheid voor een tramverbinding in 1924 weggenomen, het contract met de E.P.U. is niet- meer in overeenstemming met dezen tijd. de brandweer is onvoldoende enz. De heer Schaaper was er van overtuigd, dat bij samenvoeging meer perspectieven zullen worden aangegrepen om de badplaats op hooger peil te brengen. De heer Meyran was van oordeel, dat Wijk aan Duin eigenlijk altijd is blijven „aan leunen" tegen een beter geoutilleerde ge meente. De omgeving is uitstekend als woon- oord geschikt, maar niet wanneer zij nic1 aantrekkelijk wordt gemaakt. Het rioleeringsvraagstuk achtte spr. daar- voor al van een zeer groote urgentie. De kosten daarvan zijn echter zoo groot, dat zij niet door één gemeente te dragen zijn. Spr. zag in samenvoeging de oplossing van tal van vraagstukken. Ds. Hovy zei ten aanzien van deze vraag, dat de minderheid der commissie overtuigd is van de juiste wijze, waarop de belangen van de badplaats behartigd worden. Er is een goede weg, een prachtig parkeerterrein enz. Het behoud van het landelijke karakter van Wijk aan Zee is de grootste attractie van de badplaats en de burgemeester heeft juist voor het behoud daarvan geijverd. Spr. achtte het voorts zeer aan twijfel onderhevig, of een bebouwing van Wijk aan Duin wel andere dan eenige directe voordeden door grondver- koop bijv. zal bieden. In partiëele grenswijziging was volgens Ds. Hovy de beste oplossing gelegen. Spr. stelde zich dat voor. door de gronden ten Oosten van den Rijksstraatweg en tusschen Oude Alkmaarsc'neweg, Rijksstraatweg en Hoflan- derweg en enkele andere deelen op en om de grens bij Beverwijk te voegen. Daarmede zouden geen vitale deelen van de gemeente worden afgesneden. Wordt de geheele be bouwing van Wijk a. Duin biigevoegd dan zal dat gelijk staan met opheffing der gemeen telijke zelfstandigheid, omdat Wijk aan Zee niet alleen kan bestaan. De heer H. Vink constateerde bij de tegen standers van fusie toch ook de meening, dat er in ieder geval iets moet gebeuren. De gemeenteraden hebben pchter aan de Kroon nadrukkelijk samenvoeging en geen grens wijziging gevraagd. De tegenstanders zijn echter juist de grenswijziging als de oplos sing gaan beschouwen. Partiëele grenswijziging kan echter volgens spreker niet doeltreffend zijn. in de eerste Dlaats. omdat 80 pet. der bevolking samen voeging wenscht maar ook. omdat dan toch een administratieve scheiding blijft bestaan in een cultureele eenheid. De heer Houtkooper merkte ten aanzien van de zesde en laatste vraag, of oogenblik- kelijk financieel vóór of nadeel mag gelden, als een factor bij de boordeeling van de wenschelijkheid eener samenvoeging, op. dat men ten aanzien van de schulden van Be verwijk altijd is afgegaan op uitlatingen van Wijk aan Duin zondaar meer. Maar Beverwijk heeft zijn schuldenlast toch voor een groot deel ook voor Wiik aan Duin moeten maken, o.a. voor scholenbouw. Wijk aan Duin heeft ook schulden, maar geen bezittingen. Noch tans nam spr, gaarne aan, dat het gemeente bestuur gehandeld heeft In het gemeente belang en spr. zal het ontbreken van be zittingen daaraan niet wijten. Maar ook financieel bezien vormen de beide gemeenten reeds een eenheid, die slechts op de sanctie der regeering wacht om officieel te zijn. Ds. Hovy was van oordeel, dat het financieele vraagstuk beslissend is. De tijden zijn er geenszins naar, om onnoodige risico's te nemen. Onjuist achtte spr. de gedachte, alsof de economische belangen der gemeente al leen in Beverwijk zouden liggen. Vele inge zetenen werken te Velsen in de groote in dustrieën. Het gaat hier om de belangen gemeenschap Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin. Velsen en Heemskerk en die belangen wilde spr. niet aan Groot-Beverwijk, maar aan de Commissie voor de Streekbelangen opdragen. (Bedoeld is vermoedelijk de on langs ingestelde Commissie voor het streek plan IJmond-Noord Red.) De heer Runia vroeg zich tenslotte nog af of de verhouding van schuld tot bezit wel gunstiger is dan In Beverwijk. Hij becijferde dat het verschil hoofdelijk herleid niet zoo groot is. en zeker niet, wanneer daarbij de voortreffelijke autillage van Beverwijk op zoo menig gebied voor oogen wordt gehouden. Een gemeente als Wijk aan Zee en Duin kan wel geringe schuld hebben, maar spr. kon daarin niets verdienstelijks ontwaren. Vele zaken zijn onvoldoende verzorgd en het heeft ontbroken aan initiatief om daarin verbete ring te brengen. Een geringe schuldenlast zou or. als motief kunnen aanvaarden, wanneer alles goed verzorgd was. De donkere voor uitzichten kunnen spr. er niet van weerhou den om ook uit financieel oogpunt bezien, de samenvoeging toe te juichen. De Voorzitter maakte de voorstanders van fusie een compliment voor het vele werk, dat zij voor de behandeling der vragen ge maakt hadden. Ook Ds. Hovy had lof voor den arbeid van zijn tegenstanders en was dankbaar dat deze studies zijn uitgelokt. Nadat men tenslotte nog had besloten in een laatste algemeene vergadering het rap- oort vast te stellen en on spoedige afhande ling bij Ged. Staten aan te dringen, werd de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER Opcenten Gemeentefonds- belasting. Van 100 op 75 gebracht. Sedert eenige jaren is het aantal opcenten, hetwelk ten behoeve van deze gemeente wordt geheven van de hoofdsom van de ge meentefondsbelasting bepaald op 100. Er zou geen aanleiding zün in dit getal wijziging te brengen, ware het niet dat in gevolge de wet van 4 Maart 1935 houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg 25 opcenten op deze belasting ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds worden geheven en het maximum van het aantal opcenten, hetwelk van gemeentewege mag worden geheven. in verband hiermede is bepaald op 75. Burgemeester en wethouders stellen daar om den gemeenteraad voor te bepalen, dat in het belastingjaar 1 Mei 1935 tot 1 Mei 1936 ten behoeve van deze gemeente op de hoofd som van de gemeentefondsbelasting zullen worden geheven 75 opcenten. AUTO-RIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Onder begunstiging van heerlijk weder werd Dinsdag de door de Oranievereeniging Hoofddorp" georganiseerde auto-rit voor ouden van dagen gehouden, voor het wel slagen waarvan vele ingezetenen financiee- len steun en mede- -rking hadden verleend. In een 30-tal beschikbaar gestelde auto's ving te ongeveer 1 uur de tocht van af het Marktplein aan. Gereden werd langs den Kruisweg over Heemstede. Haarlem. Beverwijk en Castri- cum naar Bergen Dank zij de goede zorgen van het comité, ontbrak het niet aan een gezellige afwisseling, zoodat het voor de vele oudjes een hoogst prettige dag was, die on getwijfeld bij hen nóg lang in aangename herinnering za lblijven. Toen ze 's avonds de kom van het dorp naderden, werd de stoet op feestelijke wijze ingehaald met de vroolij- ke muziek van ,-'t fanfaregezelschap „Ex celsior" voorop. Honderden belangstellenden waren op de been om getuige te zijn van de zen intocht

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11