Mopperweer. tiet Beiouftiiksie De catastrofe in Beloedsjistan. ï>^e Jaargang iNo. ioaat .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 5 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 11 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 Juni. Een Kort Bewind. Het Fransche kabinet Bouisson heeft drie dagen geleefd, zich daarna voor de Kamer gepresenteerd met zijn machtigingswet, en is erop gevallen. Bij de vorming van zijn re- geering-op-breede-basis is Fernand Bouis son net een klein tikje te smal in zijn basis gebleken. Of misschien had hij zich alleen maar verrekend bij het tellen der neuzen, en de ziekenlijst van de Kamer niet goed bestu deerd. In elk geval legde hij het af met 262—264 stemmen, dus met een minderheid van twee. En de Erigelsche bladen mogen nu zeggen dat hij ook een slecht figuur gesla gen zou hebben met een méérderheid van twee, maar dat wijst op gebrek aan kennis van de Fransche toestanden. Want niet alleen zou Bouisson dan zijn machtigingen hebben ge had, maar bovendien had hij dan de gelegen heid gekregen, terrein te winnen. Een jaar of dertig geleden haalde het Fransche ka binet Waldeck-Rousseau bij zijn eerste optre den een meerderheid van één stem, en het bleef drie jaar aan het bewind! Bouisson's korte regeeringsduur lijkt een record, maar is het niet. Tijdens den oorlog leefde het kabinet-Ribot precies één dag, en die prestatie schijnt onverbeterlijk. De kern van de historie is niet de devalua tie-kwestie, zooals al bleek in de nachtzitting die aan den val van Flandin voorafging. U herinnert u toch Flandin nog? Die viel drie dagen geleden. Hij was premier van Frank rijk. We leven zoo snel De kern van de zaak is de vraag, of de Kamer aan de regeering volmachten zal ge ven voor het nemen van maatregelen voor 's lands financieel herstel maatregelen die gebaseerd zullen zijn op de handhaving van den franc op zijn huidige waarde. Flandin heeft die volmachten niet kunnen krijgen, Bouisson heeft ze niet gekregen en nu kan Laval, ex-minister van buitenlandsche zaken, die door president Lebrun als kabinetsformateur is aangewezen, het nog eens probeeren. Wel licht slaagt hij bij de derde poging. Zou die ook falen, dan dreigt Kamerontbinding wel heel erg en daarvoor is men in Frankrijk doodsbenauwd. Sinds een vermaard ontbin- dings-avontuur van den maarschalk Mac- Mahon, toen president van de Republiek, in de zeventiger jaren, heeft men er zich niet meer aan gewaagd. Zooals ik al eerder in deze rubriek heb op gemerkt, is het saneeren van de Fransche staatsfinanciën een onderneming die weinig hoop biedt, omdat de helft van de gewone uitgaven besteed wordt aan nationale defen sie. Die helft is twaalfhonderd, millioen, in Nederlandsche harde guldens gerekend. Het. is zoowat twintigmaal zooveel als Nederland op dit hoofdstuk besteedt, en aangezien de bevolking van Frankrijk maar vijf maal zoo groot is als de Nederlandsche kunt gij u wel voorstellen, dat dit een ietwat-drukkende last is. Het voortdurend zich voorbereiden op een nieuwen oorlog verarmt Europa, en niet het minst Frankrijk, dermate dat men de verar ming, die een oorlog meesleept, al bij voor baat schept. Aangezien nu een deel van de Parijsche pers in handen van de oorlogsindustrie is, en deze geen grooter doel kent dan haar bedrijfsex- pansie te vergro'oten, is er natuurlijk geen kans voor een Fransche regeering om een meerderheid tot zware vermindering van de improductieve bewapeningsuitgaven te krij gen. Er zijn, zooals bekend, eenige instellin gen in deze wereld die op critieke momenten heel wat machtiger zijn dan regeeringen, en die nooit om volmachten hoeven te vragen en nimmer worden afgestemd. Het Fransche volk is nu al jarenlang in permanente angst gehouden voor een nieuwe invasie, en is der halve bereid als maar weer kanonnen en gra naten te koopen. Zeg niet: wat kan 'het ons schelen, want als de Fransche franc het ten slotte definitief mocht begeven zullen wij wel mogen meedansen. Het is tenslotte een vrij zotte toestand, en onzakelijk, onzakelijk! Het kan niet onzakelijker! Maar als men dat zegt, is men een „idealist". Maar den heer Laval zij sterkte ge- wenscht. Of, als hij misschien zijn opdracht alweer teruggegeven mocht hebben eer dit artikel verschijnt, zij zijn opvolger sterkte gewenscht. In 1906 schreef Bernard Shaw zijn tooneel- stuk .Major Barbara", waarin hij den wapen fabrikant Undershaft aldus liet spreken tot den premier: „Als ik ie te noodig heb om mijn dividend hoog te houden, zult u ontdekken dat mijn behoefte een nationale behoefte is. Als andere menschen iets willen om mijn dividend laag te houden, zult u de politie en de soldaten erbij halen. En als belooning voor dit alles zult u den steun en de toejuichingen van mijn dagbladen oogsten, en het genot hebben u in te beelden, dat u een groot staatsman bent-.". Wat een fantaisie heeft zoo'n man als Shaw toch altijd gehad. Nietwaar? R. P. Uit het Bloembollenbedrijf. Bindendverklaring van het arbeidscontract? Door de samenwerkende landarbeiders organisaties is aan de besturen van de drie organisaties van werkgevers in het bloem bollenbedrijf voorgesteld een bespreking te houden teneinde de mogelijkheid na te gaan dat door de regeering het contract voor de bloembollenstreek bindend zal worden ver klaard. KINDEREN VINDEN EEN GRANAAT Tijdens het spelen vond een aantal kinde ren bij Wilna een granaat. Zij trachten het voorwerp te' openen, waarop het explodeerde. Zes kinderen werden zoo ernstig gewond, dat vijf hunner aan de opgeloopen verwondingen overleden Wie wordt opvolger van Minister Marchant? Mr. M. Slirtgenberg een ernstige candidaat. Voorioopig wordt evenwel nog geen beslissing verwacht. Het is al meer dan twee weken geleden dat aan Mr. H. P. Marchant ontslag verleend werd als minister van onderwijs. Toch is nog geen opvolger benoemd en het laat zich aanzien, dat dit voorioopig ook nog niet ge schieden zal. Dit wekt eenige verwondering, te meer omdat bij het publiceeren van een bericht over het aftreden van Mr. M. P. L. Steenberghe als minister van economische zaken meteen den naam van zijn opvolger werd gemeld. Uit goedingelichte bron in Den Haag werd ons verzekerd, dat de re geering overtuigd was. dat het voor de veilig heid van onzen gulden gewenscht was. dat, nu Mr. Steenberghe zich had doen kennen als een voorstander van devaluatie, zijn minister-plaats onmiddellijk werd bezet door een voorstander van de handhaving van on zen gouden standaard. Diezelfde overwegingen gelden niet bij de aanwijzing van een op volger voor Mr. Marchant. Het ligt, volgens onzen zegsman in de be doeling pas over te gaan tot het aanvullen van het ministerie als zekerheid verkregen is over de verdere levenskansen van het kabi net in verband met het ingediende bezuini- gingsontwerp. Over een kleine week verschijnt het af- deelingsverslag der Tweede Kamer (Ons werd bevestigd, dat de voorstellen der regeering in de afdeelingen vrij ongunstig ontvangen zijn) Dan zijn er twee weken gemoeid met het samenstellen van de memorie van antwoord. Vermoedelijk zullen er ook twee weken ver- loopen tusschen de verschijning van dit antwoord en de behandeling in de Tweede Kamer. Die zal dus waarschijnlijk Dinsdag 2 Juli beginnen. Het is dus aan te nemen dat niet voor 4 of 5 Juli iets te zeggen zal zijn over de positie van het kabinet. Onze zegsman was overtuigd, dat tot zoo lang gewacht zou. worden met de aanwijzing van een opvolge^* voor Mr. Marchant. Het is opgevallen, dat de vacature van Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen als directeur van de Prov. Limburgsche Electriciteits Mij. niet onmiddellijk vervuld zal worden. Deze voorziening is voorioopig opgedragen aan de twee onderdirecteuren. Dit is blijkbaar zoo gedaan om eerst zekerheid te hebben over de vraag of het ministerschap van den heer Gelissen van eenigszins langen duur zal zijn. Er zijn in den kabinetsraad wel reeds be sprekingen gehouden over een eventueelen opvolger van Mr. Marchant en eventueele wisselingen in portefeuilles om het gemakke lijker te maken een geschikten opvolger te vinden. Als een der ernstigste candidaten werd ons genoemd Mr. M. Slingenberg; (V.D.) oud wethouder van Haarlem, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Eeniige bladen hebben gemeld, dat Mr. Slingenberg aangezocht zou zijn. De re- geeringspersdienst verzekerde ons evenwel, dat dit niet juist is, de zaak is nog niet in dit stadiumgekomen. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld, dat de R.K., A.R., C.H., S.D.A.P. en V.D.-fracties uit de Provinciale Staten van Noord-Holland vergadex*d hebben over de verdeeling van de zetels van de leden van Gedeputeerde Staten. In de afgeloopen perio de was de verdeeling: 2 R.K2 S.D.A.P.. 1 A.R., en 1 V.D. Besproken werden de meer malen door den Vrijheidsbond geuite bezwa ren, dat deze partij buiten dit overleg werd gehouden. Er werd tenslotte besloten tot verdeeling van 5 zetels, terwijl de 6de zetel beschikbaar gesteld zal worden voor de V.D. of voor den Vrijheidsbond. In die bij eenkomst werd reeds op de mogelijkheid ge zinspeeld. dat Mr. Slingenberg opvolger van minister Marchant zou worden. Wij hebben ook reeds gemeld, dat later geconfereerd is door de fracties van de V.D. en den Vrijheidsbond. Ons werd medegedeeld dat nog geen besluit gevallen is, omdat „dit samenhangt met een beslissing van hoogere machten". Blijkbaar werd hier dus gezinspeeld op de beslissing over het ministerschap. Wij hoorden verluiden dat als de zetel., van Gedeputeerde aan den Vrijheidsbond zal worden toegewezen, deze fractie Mr. A. Asscher te Amsterdam candidaat zal stel len. Onze inlichtingen uit den Haag doen even wel vermoeden, dat er kans is. dat er geen beslissing zal vallen over de bezetting van den ministerzetel voor 4 of 5 Juli. terwijl de stemming in de Prov. Staten van Noord- Holland over de leden van Gedeputeerde Staten al op 3 Juli zal plaats hebben. De winkelsluiting te Haarlem. Ontheffing der bepalingen. Op Donderdag 6 Juni mogen de kappers zaken tot acht uur n.m. geopend blijven. Voor Vrijdag 7 Juni is in verband met de Luilakmarkt geen sluitingsuur (voor alle win kels) voorgeschreven. Op Zondag 9Juni (eerste Pinksterdag) geldt voor alle winkels de gewone Zondagsche ■egeling. Maandag 10 Juni (tweede Pinksterdag) geldt als gewone werkdag, met dien verstan de, dat tot twaalf uur des nachts met geringe eetwaren gevent mag worden. Croote dingen in een kleine Straat. Het hoor- en zichtbare. Tot de groote dingen in mijn kleine straat behooren niet slechts de tastbare één, twee en drie-aemensionale dingen. Er is natuurlijk allereerst de sfeer van zoo'n rijtje eigengereide huizen, die tot de niet-tastbaarheden behoort. De sfeer, verrukkelijk domein voor spot ters. melancholici, gevoeligen en dichters. Die sfeer heeft vele aangezichten. Verheven aangezicht, weemoedig aangezicht, banaal aangezicht, bespottelijk aangezicht, beklagenswaardig aangezicht Tot welke dier aangezichten het hoor- en zichtbare van mijn kleine straat behoort weet ik niet. Dat hangt dunkt mij af van de stemming van wie hoort en ziet. En nü ga ik duidelijker worden. Mijn vrouw kijkt op van haar 167ste jumper en zegt; „Chut man, hóór 's, de Bertrams gaan in 't bad: het komt trouwens precies uit; Za terdag klokslag 22 uur. 't Heeft bij de Ver- kuyl's nèt geslagen en juffrouw Vingerhoets boven heeft 'r vriendin weer op visite Ik zeg: „Vrouw, je vergist je: de Bertrams gaan niet in het bad. Het water heeft op z'n hoogst vijf minuten gelpopen. Of meneer Bertram wascht alleen z'n voeten, óf mevrouw Bertram wascht 'r ondergoed". Mijn vrouw zegt: „in de eerste plaats wascht mevrouw Bertram alléén de kousen en sokken in huis en de rest gaat met de wasscherij mee; en in de tweede plaats weet ik zéker dat ze een teil gebruiken voor hun voeten". Ik zeg: „en nou laten ze-n-et alweer léég loopen. Misschien hebben ze alleen maar ge- douchet". Mijn vrouw zegt: „de klok bij de Bessums is van de kook. die slaat twee uur en het is kwart over tien; juffrouw Vingerhoets is aan 't strijken of ze roostert brood, want het licht wordt ineens minder en wat de Verkuyls toch altijd in die Albert de Booy zien weet ik niet. ik vond 't een flauw liedje wat-ie nu zingt Ik zeg: „die nieuwe menschen aan den overkant zitten alwéér te eten en als-maar brood met hagelslag en pindakaas". Mijn vrouw zegt: „dat is héél lekker; moe ten ze soms voor jou plezier gerookte zalm eten?" Ik zeg: „hm". Ik zeg: „als dat mensch van Verkuyl brid gers heeft zit ze aan één stuk door te lachen. Wanneer ze géén gasten hebben hoor je d'r nooit eris lachen Mijn vrouw zegt: „ze zijn zes jaar ge trouwd, ze zal alle grapjes van d'r man al wel kennen". Ik zeg: „ik zou wel 'ns willen weten wie dan nou zoo onweerstaanbaar komiek is. Aan de stem zou je zeggen dat 't Davelaar is. Mijn vrouw zegt: „ik heb de Davelaars sa men zien gaan. Die gaan toch ieder en Za terdag naar de bioscoop.... en bovendien zijn ze gebrouilleerd met de Verkuyls om hun hond die altijd juist in hun tuintje z'n groote boodschap doet". Ik zeg: „bespottelijk, of Davelaar dat hel pen kan Mijn vrouw zegt: „ik wed met je dat de Bertrams tóch in het bad zijn. Hij zingt al léén maar als-ie in het bad is Ik zeg: „en het is lééggeloopen Mijn vrouw zegt: „dan hebben ze-n-et weer vól laten loopen en dan hebben we dat niet gemerkt door Albert de Booy en de pret bij 't bridgen. Ik zeg: ..Bertram zingt óók als z'n vrouw wil gaan piano spelen. Mijn vrouw zegt: „hm...." Mijn vrouw zegt: „juffrouw Vingerhoets gaat nu al voor den derden keer naar het plat". Ik zeg: „en wat zoü dat?" Mijn vrouw zegt: „wat zou zoovéél! Wat zou het of Bertram z'n voeten wascht en of ze aan den overkant hagelslag of gerookte zalm hebben!" Ik zeg: „Verkuyl heeft alwéér een mopje getapt". 't Wil met de zomermaand nog niet, Althans op 't zomersche gebied, Wil het nog niet goed lukken: Het is een tijd, dat je niet weet, Of je je warm of luchtig kleedt, Met al die Juni nukken. Je neemt des morgens het besluit: Ik ga er zonder jas op uit, Daar het wel droog zal blijven; Iets later plast de regen neer, Zoodra heb je je jas dan weer. Of het gaat overdrijven. Het weergemopper en gezucht, Is van de lucht niet van de lucht, Ach, laat ons maar berusten; Wij kunnen er toch niets aan doen, En straks, straks komt toch het seizoen, Om van de zon te lusten. P. GASUS. Mijn vrouw zegt: „en wat zóu dat?" Mij vrouw zegt: „een expres-brief bij de Van Schaicks". Ik zeg: ,,'t Kan ook een telegram zijn". Mijn vrouw zegt: „waddoedatternoutoe, in ieder geval lijkt het me een hééle schrik". Ik zeg: „en ze wilden nèt naar bed gaan, het licht in de gang ging net uit en op het portaaltje ging het juist aan". Mijn vrouw zegt: ..had-ie niet gesollici teerd naar Dordrecht?" Ik zeg: „dat zullen ze hem om half twaalf 's nachts melden met een expres-brief Mijn vrouw zegt: ,,'t Kan ook een telegram zijn". Mijn vrouw zegt: „Wie heeft er nu gelijk gehad? Nou loopt het bad pas leeg. De Ber trams zijn er gewoon héélemaal in geweest". Mijn vrouw zegt: ,,'t bridgen is afgeloo pen. Nu drinken ze een glaasje wijn na. Ik heb vanmiddag drie flesschen zien brengen en roomsoezen". Mijn vrouw zegt: „Albert de Booy is ge lukkig afgeloopen". Mijn vrouwt zegt: „dat mensch ruimt niet eens op. Ze laat de tafel maar gewoon zoo staan tot morgenochtend", Ik zeg: „Zullewenóókus?" Ik wilde alléén maar zeggen dat de sfeer in een kleine straat vele aangezichten heeft. En dat er ook niet-tastbare dingen zijn en alléén maar hoor- en zichtbare. In zoo'n kleine straat met allemaal mo derne boven- en benedenhuizen. Mr. E. ELIAS. „Kerk en Vrede" ging in ledental achteruit. Aan het jaarverslag van den secretaris van „Kerk en Vrede" ontleenen wij het volgende: „Hoewel onze vereeniging ook in het afge loopen jaar de invloed der crisis stoffelijk en geestelijk ondervond, mogen wij toch con- stateeren, dat onze vereeniging krachtiger dan ooit en zelfs met zichtbaar herstel haar taak in Kerk en Volk voortzet. Van de velen, die ons verlieten, zijn er ook velen teruggekomen, die ons dubbel welkom zijn, nu onze bewéging tegen den stroom op moet werken. Het ledental is sinds 1 Mei 1934 van 8212 gedaald tot 8027. Het aantal voorgangers is van 375 toege nomen tot 389. Wanneer men bedenkt, dat het aantal protestantsche voorgangers on geveer 3000 bedraagt, dan maken de voor gangers van .Kerk en Vrede" ongeveer 13 procent van het geheel uit. Geen onaanzien lijk percentage, temeer waar onze predikan ten over het geheele land in steden en dor pen hun heilzamen invloed oefenen in hun gemeenten ten gunste van de „zedelijke ont wapening" van ons volk. Het aantal afdeelingen is dit jaar vooruit gegaan. Het vorig jaar bedroeg dit 97, thans is het 103. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van koning George vond voor het Buckingham-paleis te Londen een parade plaats. Hel Fransche kabinet Bouisson is gisteren ten val gebracht, daar de Kamer het vol- machtenontwerp verwierp. pag. 4 Bij een scheepsramp in de Witte Zee zouden 4" personen om het leven gekomen zijn. pag. 4 De Normandie zal op de thuisreis een nieuwe recordpoging ondernemen. pag. 4 Laval is principieel tot kabinetsvorming in Frankrijk bereid. pag. 1 De catastrofe in Beloedsjïstan zou 56.000 doo- den hebben geëïscht. pag, 1 Het Koninklijk bezoek aan den Helder. Dag. 3 Uitslag van gemeenteraadsverkiezingen in verschillende plaatsen. pag. 3 Nog een arrestatie te Oss. pag. 3 De kruiser „Sumatra" kostte reeds twee en een half millioen aan reparaties. pag. 3 Wie zal mr. Marchant als minister van On derwijs opvolgen? pag. X Ontheffing van de bepalingen der winkel sluitingswet te Haarlem in de komende dagen. pag. I ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een kort bewind. pag. I Mr. E. Elias: Groote dingen in een kleine straat. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwit serland en het Goud. pag. 4 J. II. de Bois: De Jan Miense Molenaar uit het Bisschoppelijk Museum. pag. 3 H. G. CannegicterEen nieuwe Vlaamsche film. Dag. 4 Anthony J. D. Sips: Startmethoden bij zweef vliegen. pag. 9 Het Olympische dorp. pag. 10 A. H,: Voelt U iets voor Esperanto. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijsscn. pag. 3 Schaakrubriek. pag. 9 56.000 do oden? Van geautoriseerde zijde wordt medegedeeld dat het aantal menschen, dat is omgekomen bij de aardbevingsramp in Beloedsjistan, nog belangrijk hooger is dan zelfs de meest pessi mistische schattingen bedroegen. Het be draagt 56.000. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd dat. dank zij het snelle optreden van de reddingsbrigades, 10.500 personen uit de puinhoopen werden gered binnen twee uren nadat zich de eerste schokken deden voelen. Laval principieel tot kabinetsvorming bereid. PARIJS, 6 Juni (Reuter). Laval heeft in principe toegestemd een nieuw kabinet te vormen. Deel der Japansche eischen ingewilligd. Reuter meldt uit Parijs: De opperbevelhebber in Noord-China, ge neraal Joe is afgetreden. Hij heeft Tientsin per auto verlaten en is te Paotingfoe aange komen. Het 51ste legercorps zal zich eveneens daarheen begeven. Bovendien is de comman dant van de gendarmerie van Nanking en de directeur van de militaire opleidingsschool afgetreden. Daardoor is een deel van de Japansche eischen ingewilligd. Teneinde toezich te houden op het uitvoeren van de Japansche eischen is de bevelhebber van de Japansche troepen in Noord-China. kolonel Sakai heden ochtend te Peiping aangekomen. HET EXAMEN VOOR DE IIOOFDACTE EN DE NIEUWE SPELLING. AMSTERDAM, 5 Juni <V. D.) Naar wij ver nemen heeft de Onderwijsraad naar aanlei ding van het onlangs afgekondigde Kon. besluit tot wijziging van het Kon. besluit van 10 September 1923 betreffende het exa men voor de *- bij den minister van onderwas ad 11. _m op aangedrongen te willen bevorderen, dat voor de in dit jaar af te nemen examens voor de hoofdacte de oude regeling en bet pro gramma zullen gelden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1