BLACK-BOy DE BILT II Piet Pruim Peinst: PRUIM TABAK WOENSDSG 5 JUNI 1935 HA'SRCE M'S D X 'G B E A D 2 Nederlandsche Unie van Bellamyanen. Oprichting van een afdeeling Haarlem. De Nederlandsche Unie van Bellmyanen, hield Dinsdagavond in restaurant Köhlinger eenu vergadering met het doel een afdeeling Haarlem te stichten. Voor een goed bezette zaal, gaf de voorzit ter der Unie de heer Kruijt een uiteenzet ting van het grondbeginsel, waarop de ge dachte van Eward Bellamy is opgebouwd. Spreker bestreed de noodzakelijkheid van verdere versobering. De tegenwoordige pro ductie is niet gebaseerd op de behoefte van het Nederlandsche volk, doch is uitsluitend afhankelijk van de vraag of voor den onder nemer winst is te behalen De Unie streeft naar productie evenredig aan de behoefteen en is er van overtuigd, dat alleen opheffing van het winstsysteem en pri vaat bezit kan leiden tot een betere, mensche lijker samenleving. ..Gelijkheid voor allen", stelde spr. op een lijn met ..Gij zult uw naaste lief hebben gelijk u zei ven." Arbeid is kapitaal en dit kapitaal, de arbeid van de nijveren. wordt op de beurs in Amster dam en Rotterdam verkwanseld tot op 1.'16 percent. Wij hebben een overheid noodig, die de be langen van het geheele volk dient en geen overheid, die gediend moet worden. Wij moe ten een regeering hebben die niet bestaat uit personen die zelf bij het huidige, ver ouderde winststelsel belangen hebben. Daarom hebben deBellamyanen zich aaneengesloten om langs staatkundigen weg het ideaal „Gelijk heid voor Allen" te bereiken. Na beantwoording van eenige vragen, werd een afdeeling Haarlem opgericht. Het bestuur is uit de volgende heeren samengesteld: Voor zitter H. H. van der Horst, secretaris W. F. H. van Eist, penningmeester J. J. Benard, A. Nijs- sen en J. Swaanswijk. EEN BAZAR VOOR HET CLUBHUIS IN DE DAMSTRAAT. Op 2 en 3 Juli zal er een bazar gehouden» worden voor het Clubhuis Damstraat 19. dat aan velen welbekend is. Deze bazar zal ge houden worden in den tuiii van mevrouw Bie- rens de Haan^-Waller, „Oud-Zomerzorg", Bloemendaal. Voor de exoloitatie van zoo'n clubhuis komt heel wat kijken, er zijn dagelijks verschil lende clubs en cursussen: muziekclubs, hand- werkclubs, knipcursus, enz. Daarom heeft het werk veler steun noodig. Verscheidene dames verklaarden zich be reis een bazar voor het- Clubhuis te organi- seeren. Maar daarvoor is noodig dat er goe deren binnen komen! Aan het Clubhuis Damstraat 19 zal men gaarne goederen in ontvangst nemen. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer de ope ning van den bazar plaats vindt. PERSONALIA. Bij de politie-administratie alhier is met in gang van 3 Juni benoemd de heer P. L. G. Kramer, te 's-Gravenhage. DE BLAUWE WEEK.' i De secretaris dér afdeeling Haarlem der Int. Orde van Goede Tempelieren berichtte ons gisteren, dat a.s. Vrijdagavond een propa gandafilm in het gebouw Sint-Bavo vertoond zou worden. Hij verzoekt ons thans mede te deelen, dat zijn mededeeling op een ver gissing berust. De film wodt heden Woens dagavond vertoond. Frauduleus geslachte hoe. De Haarlemsche politie had Dinsdag bij ge ruchte vernomen, dat in een schniirtie nndpr Haarlemmerliede waar reeds meermalen getracnt is de Vleesch- keuringswet t-e ontduiken, een koe fraudeleus geslacht werd. Met ambtenaren van den Keu ringsdienst en den Rijksambtenaar voor de belastingen ging de politie naar dit schuurtje. Het bleek dat hier een zieke pink, op de vee markt te Purmerend gekocht, geslacht werd. Half afgeslacht werd het vleesch naar het abattoir overgebracht. Hier bleek, dat het vleesch in een heel slechten toestand verkeerde, zoodat het scha delijk voor de gezondheid was. De politie en Keuringsdienst hebben deze zaak verder in onderzoek genomen. Een Glas gebroken? Veer of Rand? Van uw bril of pince-nez? Spoed U dan naar Opticien FEDERMANN, GROOTE HOUTSTRAAT 37 bij de ANEGANG Telefoon 11059 Bekend door vluggen arbeid. Desnoods even wachten. Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 5 JUNI R.K. Huishoud- en Industrieschool, Ged. Voldersgxacht 22. Tentoonstelling van werk der leerlingen. 79 uur. Frans Hals Theater: „Prinses voor dertig dagen." 2,30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld". Op het too- neel: Lupesco Sisters, equilibristen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „In de haven van San Fran cisco" 2.30 en doorloopende voorstelling van 711.30 uur. Rembrandt Theater: Josephine Baker in „Zou-Zou". Op het tooneel: Les Diodattis, porceleingroepen, 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 JUNI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Haarlemmermeer: Raadsvergadering uur. Het Nijverheidsonderwijs. De Ambachtsschool en de M. T. S. In de jaarvergadering van de vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem onder voorzitterschap van Ir. A. G. de Koningh werd o.m. het volgende medegedeeld; Ambachtsschool De Koningin heeft den voorzitter Ir. A. G. de Koning tot officier in de orde van Oranje Nassau benoemd. Het bestuurslid, de heer H. J. Geyl, is •na een langdurige ziekte overleden. De scholen verliezen in hem een bestuurslid dat steeds tot volle medewerking bereid was. Het aantal leerlingen, dat op 1 Januari les ontving in het gebouw der ambachtsschool, bedroeg 834. In het afgeloopen jaar kx-egen 168 leerlingen het einddiploma. Van den voorbereidendenc ursus legden 12 leerlingen met goed gevolg het toelatingsexa men voor de M. T. S. af. Twee leerlingen van den machinistencursiis behaalden het voorloopig- en 3 het A-diploma. De economische omstandigheden zijn oor zaak, dat de diirecteur zeer veel moeilijkhe den ondervindt bij het innen der schoolgel den. doch. niettegenstaande dat mag men met de totale inkomsten niet ontevi-eden zijn. De autobussen verheugen zich nog steeds in groote belangstelling. De voorbereidingen om te komen tot het geven van onderwijs volgens Titel II der N.O. wet vorderen steeds. Men is thans zoover, dat met het plaatsen van leerlingen een aanvang gemaakt kan woi-den. Ook in het afgeloopen jaar werden door eenige andere scholen meubelen en leermid delen vervaardigd. De scholen werden meermalen door besturen van scholen en andere autoriteiten bezocht om kennis te nemen van de afdeeling auto- techiüek. Middelbare Technische School 1935 werd begonnen met 484 leerlingen. Het einddiploma werd behaald door 114 Candida- ten. De aanmelding was dit jaar slechts weinig geringer dan verleden jaar, n.l. 212 tegen 218. Evenwel was de aanmelding van z.g. practici geringer, zoodat het aantal plaatsen in de afdeeling zoowel voor bouwkunde en weg- en waterbouwkunde als voor werktuigbouwkunde en electrotechniek niet ten volle waren bezet. D aanmelding van candidaten met einddi ploma H. B. S.-B was dit jaar grooter. meer dan het aantal beschikbare plaatsen bedroeg, zoodat nog 12 leerlingen met het einddiploma in het le jaar moesten worden geplaatst. Het 2de studiejaar was geheel bezet en in het laatste studiejaar was nog splitsing noodig in de afdeeling electrotechniek. Uit Haarlem waren afkomstig 141 leer lingen de rest kwam uit verschillende gemeen ten uit Nederland. Dit jaar werd door het „Steunfonds ter be vordering van het Onderwijs aan de M.T.S." een volledige zendinstallatie geschonken, ver vaardigd door de N.SF.. in samenwerking met Philips. Het is een moderne zender voor kor te golf van circa 20, 40 en 80 m., kristalbe- stuurd, ingericht zoowel voor telefonie als te legrafie. Bij de steeds voortgaande ontwikkeling voor de vliegtechniek groeide als van zelf de be langstelling voor en de vraag naar meer ont wikkeling in deze richting bij yele studeeren- dé exi af gestudeerdetechnici'. De directeur heeft in samenwerking' met het Steunfonds voor het onderwijs aan de M. T. S. en de Ver- eenigingefi van de leerilngen èn va'n de afge studeerden aan de M. T. S. te1 Haarlem, een cursus ingesteld voor'onderricht in vliegtuig - bouwkunde. Deze cursus staat oixder leiding van den heer C. W. Öyens. Bij de ondervonden teleurstellingen bij de plaatsing van oud-leerlingen kunnen wij toch tot ons genoegen constateeren, dat ondanks het accrès door het brengen van 114 nieuwe gediplomeerden op de arbeidsmarkt, het to tale aantal werklooze slechts gestegen is van 127 tot 129, procentueel een daling van 18,1 pCt. op 15.8 pCt. Hierbij kan opgemerkt wor den, dat van de afgestudeerden, gerekend van het jaar 1923 'het jaar van de eerste uitrei king van einddiploma's) tot en met 1931 net totaal aantal werkloozen slechts 31 bedraagt, of nog geen 6 pCt. van 532 gediplomeerden, terwijl van de lichtingen 1932 tot en met 34 het aantal werkloozen 98 bedraagt of bijna 35 pCt. van 284 afgestudeerden. Het dit jaar voor het eei-st ingevoerde uni forme toelatings-examen was een succes en wordt dus definitief ingevoerd. Op 8 September werd wegens de tijdsom standigheden besloten het 15-jarig bestaan niet door feestelijkheden te herdenken. He!- koninklijk bezoek aan Den Helder. meldt: Hoogste barometerstand 763.8 mJM. te Isafjord. Laagste barometerstand 745.8 m.M. te Scilly. en voorspelt: DEN HELDER, 4 Juni. In den vroegen morgen zag het er niet al te best uit met het weer. Den geheelen morgen was de wind in het Noorden geweest en later kroop de wind verraderlijk naar het Westen. Regen is er echter niet gekomen, integendeel, de zon is verschenen. Een groote menigte heeft zich opgesteld rondom het Havenplein om het monument „Voor hen die vielen", vielen in een tijd, dat de Nederlandsche wateren vol waren met mijnen. In de haven ligt de Her tog Hendrik, duizenden staan op het plein en de politie geassisteerd door de rijksveldwacht regelt het verkeer. Het is acht uur. Op het wachtschip worden eenige vlaggen geheschen. De tamboer blaast: „Jongens bij de vlag''. Even later staan allen stram in de houdint en dan gaan tegelijkertijd alle vlaggen van de vei'schillende schepen omhoog; dan klinkt het Wilhelmus van het wachtschip. De stafmu- ziek staat ook op de buitenhaven. Zij heeft zich opgesteld achter de met de Nederland sche driekleur versierde tribune. Een gejuich wordt gehoord. De handen gaan omhoog en een groot enthousiasme maakt zich van de menigte meester. De Koningin nadert. Zij houdt stil bij het monument. De Koningin is vergezeld van den schout bij nacht Th. L. Kruys, overste J. C. Bentz van den Berg, garnizoenscommandant en den burgemeester van Den Helder, den heer Driessen. De Koningin is gekleed ik het wit. De stafmuziek speelt een vaandelmarsch en dan worden de hoeden afgenomen. Alle mili tairen zetten zich in de houding en wederom klinkt over het breede plein het Wilhelmus. Onder het geroffel van de tamboers begint daarna het défilé, waaraan wordt deelge nomen door een compagnie adelborsten met vaandels. Onmiddellijk hierop volgen resp. een compagnie manschappen van de marineka zerne, een compagnie van de Hertog Hendrik, een gecombineerde compagnie van de onder- zeedienstkazerne en het vliegkamp De Kooy en eveneens een combinatie van liet Wacht schip en de Van Speyk. Het défilé in zijn geheel staat onder lei-, .ding yan. den, kapitein-luitenant te zee J, Meest matigen Zuidelijken tot Zuidweste lijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring. Regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Tijdelijke verbetering, Onzekerheid. De depressie in het Zuidwesten neemt in beteekenis af. De gisteren in de Golf van Biscaye vei-schenen daling heeft zich snel naar Oost-Duitschland vex-plaatst, terwijl de andere met zware regens over ons land trok. Nieuwe secundairen zijxi in aantocht. In Scandinavië blijft het weer koel met lichten of matigen neerslag. In Oost-Duitschland en Polen stijgt de temperatuur. Op de Britsche Eilanden blijft het vrij koud en ï-egenachtig. In Frank rijk is het zachter maar vallen zware regens en ook in Zwitserland viel veel regen. Krach tige Westenwinden waaien in de Golf van Bis caye en in West-Frankrijk. De' drukstijging in het Zuidwesten kan tijdelijk eenige verbetering brengen maar van den Oceaan nadert een nieuwe depressie, zoo dat de toestand onzeker blijft Barometer Stand van heden 753 m.M. Vorige stand 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Thermometer 5 Juni: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uxir 66 F. 53 F. 60 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKEN STAND HAARLEM, 5 Juni. Bevallen 31 Mei: G. M. Lups—Vlugt, z.; 1 Juni: E. IJ. de Zwaan—v. d. Keemel, z.; M. E. J. van DijkKoster, d.; 2 Juni: M. H. Bos Kappes, d.; 3 Juni: M. Elderingv. d. Schoot, z.: A. M. Merkiesvan Lil, z.; J. G. Schild- Veldhuis, d.; C. G-. Mokkenstorm—de Boode, 2 z.; 4 Juni: C. J. J. de GraafDuik, d.; M. E. SchmidtMakkes, v. d. DeijT, d.; G. de Vriesde Jonge, d. Overleden 2 Juni: C. Bok, 91 j„ Zijlweg; H. M. J. A. Schlatmann, 11 j„ Van Edenstraat; 3 Juni: W. C. K. van Velzen. 24 j., Delftstraat; A. Strengers, 55 j.. Bataviastraat; 4 Juni: J. Veenhoff, 78 j., Westerhoutpark. Lagaay. Herhaaldelijk knikt de Koningin de defileerenden toe. Inmiddels hebben de adelborsten zich op gesteld, terwijl de overige manschappen een korten rondgang door de gemeente maken De Koningin begeeft zich naar het front van het monument. Aan de voorzijde ervan ge komen plaatst zij de lauwerkrans aan den voet van de zuil „voor hen die vielen". Even verwijlt zij daar met haar gevolg, waarna zij zich weer naar haar auto begeeft. Nadat om het monument is heengereden, rijden de auto's door de Paleisstraat naar de Rijkswerf. Ook hier wordt de hooge bezoek ster spontaan toegejuicht. Van de Rijkswerf begeeft mij zich naar de Buitenhaven, waar de Hertog Hendrik gepavoiseerd gereed ligt. Ook hier staat een groote menigte opge steld. De officiei'en en manschappen van de Hertog Hendrik zijn in klein tenue. Op het Buitenhavenplein heerscht een opgewekte stemming; herhaalde malen breekt het ge juich los. Kinderen zwaaien met vlaggetjes en met hoeden en petten wordt naar de ko ninklijke bezoekster gewuifd. De Koningin dankt vriendelijk groetend voor de spontane ontvangst. Gevolgd door den schout bij nacht Kruys begeeft de Koningin zich vervolgens naar de Hertog Hendrik. Aan boord van de Hertog Hendrik inspec teert de Koningin de bemanning. V&n dé commandobi'ugslaat de Koningin het vertrek van de Hertog Hendrik gade, die door de sleepboot Drenthe langzaam van de wal wordt getrokken. Van dé brug af groet de Koningin voortdurend naar de juichende massa. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER DE LAND- EN TUINBOUWGEWASSEN. Hoe die er voorstaan. Omtrent de in Haarlemmermeer in 1935 met de onderscheidene land- en tuinbouw- gewassen beteelde oppervlakte, werden ons van deskundige zijde de volgende gegevens verstrekt: Totale oppervlakte bouwland 14025 Hectaren. Granen: Wintertarwe 4575 HA.; Zomer- tarwe 90 H.A.; Rogge 433 H.A.; Wintergerst 117 H.A.; Zomergerst 705 H.A.; Haver 970 H.A.; totaal 6890 H.A. Peulvruchten: Veldboonen 250 H.A.; Erw- ten 1760 H.A.; Bruine en witte boon en 30 H.A.; totaal 2040 HA. Handelsgewassen: Koolzaad 40 H.A.; Bruin mosterdzaad 4 H.A.; Geel mosterdzaad 85 H.A.; Karwijzaad (oogst 1935) 690 H.A.; Blauwmaanzaad 7 H.A.; Vlas 165 HJL; Ka nariezaad 10 HA.; andere handelsgewassen als roode en witte kool, tuinkers, tuin- en spercieboonen, sla. wortelen enz. 85 HA.; to taal 1036 E_A. Land- en TuïnbouwzadenSuikerbieten zaad 5 H.A.; Spinaziezaad 178 H.A.; Knol- en raapzaad 14 H.A.; Radijszaad 18 H.A.; kool- rapen- boerenkool- wortelen- voederbieten zaad enz. 22 H.A.; totaal 237 H.A. Knol- en Wortelgewassen: Consumptie aardappelen 675 H.A.; Fabiüeksaardappelen 9 H.A.; Suikerbieten 1750 H.A.; Mangelwortels en voederbieten 250 H.A.; Kooli'apen en knollen 12 H.A.; Witlof 60 H.A.; Uien 4 H.A.; Sjalotten, kroten enz. 103 H.A. totaal 2863 Hectaren. Groenvoedergewassen: Roode klaver 340 H.A.; Mengklaver 3 H.A.; Lucerne 16 H.A.; Kunstweiden 540 H.A.; Groene mais 10 H.A.; totaal 909 H.A. STEUN AAN HET BLOEMKWEEKERS- BEDRIJF. Maatregelen der gemeente. Reeds eenige jai-en bestaat te Aalsmeer een tuinbouwcrisiscomité, dat door de financieele samenwerking van de beide aldaar gevestigde veilingsvereenigingen, de Tuinbouwbank en de gemeente Aalsmeer, in staat wordt gesteld, steun te verleenen aan noodlijdende bloem- kweekei-s, wonende te Aalsmeer en in het aan- gi'enzend gedeelte van de gemeente Haarlem- mermeer. Hoewel de uitbetaalde gelden in den regel worden beschouwd als voorschotten, welke dus zooveel mogelijk terugbetaald moeten worden, ligt het in verband met de slechte uitkomsten van het bloemkweekersbedrijf voor de hand, dat een betrekkelijk aanzienlijk gedeelte van de voorschotten als onvei-haalbaar moet .wor den afgeschreven. Uit. de alleen reeds in Haarlemmermeer uit betaalde bedragen blijkt dat van de uitslui tend in de gemeente Aalsmeer beschikbaar ge stelde gelden reeds ongeveer f 7200 aan inge zetenen van Haarlemmermeer is ten goede ge komen. Eenige vertegenwoordigers van het comité hebben onlangs medegedeeld, dat de beschik bare middelen niet toelaten op deze wijze voort te gaan en er op billijkheidsgronden voor gepleit, dat ook de gemeente Haarlemmermeer een geldelijke bijdrage zal verleenen om deze zoo noodzakelijke sfceunactie ook voor haar in gezetenen te kunnen voortzetten. B. en W. van Haarlemmermeer erkennen deze billijkheid volkomen en hebben het co mité daarom toegezegd den raad te zullen voorstellen, dat vooi-taan jaarlijks uit de ge meentekas zal worden bijgedragen 50 pet. van het bedrag, hetwelk ten laste van het comité is gebleven wegens steun, uit.gekeei'd aan in de gemeente Haarlemmermeer woonachtige bloemkweekers, onder voarwaai'de, dat twee door B. en W. aan te wijzen vertegenwoordi gers, van wie een lid zal zijn van dit college en een lid van den gemeenteraad, zullen deel nemen aan de beoordeeling van de inkomen de steunaanvragen, betrekking hebbende op inwoners van deze gemeente. Indien de jaren 1933 en 1934 als maatstaf worden genomen, zullen de kosten van deze medewerking voor de gemeente jaarlijks om- steeks f 1600 bedragen. Met het oog hierop stellen B. en W. den ge meenteraad voor de gevraagde medewerking te verleenen en daartoe op de begrooting voor het dienstjaar 1935 een bedrag ad f1600 uit te trekken. BLOEMENDAAL VEEL ANIMO. Voor de betrekking van hoofd der nieuwe, in aanbouw zijnde school aan den Vijvex*weg! hebben zich 49 sollicitanten .aangemeld. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bijJ. Bur ger, Prins Hendriklaan 60, Overveen, een bruin hondje; L. Vraam, Zormebloemlaan 12, Aerdenhout, een oorbel; G. Maks, Aei-den- houtsduinweg 9, b. Aerdenhout, een zwart ko nijn; aan den politiepost te Aei'denhout, een pakje inhoudende kinderkleertjes; een da meshandschoen; een paar regenpijpen; een paar dameshandschoenen;, aan het bureau van politie te Overveen, een kwartiermuts no. 5; een oliepijlstok; een rozenkrans in étui en een beige kinderportemonnaie: een foto toestel etui; een contact- of portiersleuteltje. ZANDVOORT PLANTJES FLORA. De jaaidijksche uitreiking van de plantjes door comité Flora zal plaats hebben op a.s. Dondei-dagmiddag half vier op het terrein bij de Bewaarschool. VERKIEZINGSACTIE. De verkiezingsactie in Zandvoort wordt begonnen met een openbare vergadering van de S.D A.P. in Ons Huis op Donderdag 6 Juni. Hier zullen de heeren B. van Rijnberk en M. A. Reinalda spreken over: „gemeente politiek". De avond wordt opgeluisterd door de op voering van een politiek schimmenspel on der leiding van H. de Ru. HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING Vergadering vaix den Gemeenteraad op Dinsdagavond onder leiding van den burge meester, den heer L. H. Simons. Aanwezig alle raadsleden. Een adres van eenige bewoners van Haar lem (Spaarndam) om f 800 subsidie voor het vervoei-en van hun kinderen naar de R.K. school te Haarlemmerliede per autobus wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Evenzoo een adres van de Halfwegsche caféhouders om verlaging van het tarief van het vergunningsrecht. Voorts deelen B. en W. mede, dat zij nu de straatbelasting verworpen is voor de infunctietreding van den nieuwen raad niet met belastingvoorstellen zullen 1 komen, mede ook met het oog op het inmiddels bekend gewoi'den bezuinigingsplan van het Rijk. Besloten werd aan twee inwoners vergoe ding van reiskosten te veileenen voor het be zoeken van een U.L.O.-school en de Ambachts school te Haarlem. Aan de R. K. School te Halfweg en Hout- rakpolder wordt de vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O. wet over 1933 verleend, groot f 17,19 per leerling. Een verzoek van veldwachter Collignon om voor hem een woning te bouwen wordt (na besloten zitting) in handen van B. en W. ge steld voor nader advies. Hierna komt aan de orde het voorstel van B, en ,W« om de voormalige O. L. school te Laat de wereld kraken, kreunen,' |k blijf steeds op mijn gemak; k. Ik vind kracht en troost en kalmte» Bij mijn BLACK-BOY Pruimtabak. GESAUSDE ZWARE PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK (Adv. IngezMed.). Houtrakpolder met onderwijzerswoning te ver koopen voor f 2000 aan M. J. van Zuylen te Halfweg. De heer Zwaan verzet zich hier tegen. Van Houwelingen heeft f 250 meer geboden en daarom wil hij deze perceelen aan dien gega digde verkoopen. De heer Biesheuvel is wel voor verkoop van dit perceel, doch dan publiek of bij in schrijving. Maar B. en W. zijn voorbarig ge weest met al te verkoopen met voorbijgaan van den Raad. De heer Van Duynhoven sluit zich hierbij aan f 2000 is te laag. De heer Polderman vindt f 2000 even eens laag. Het heeft echter lang genoeg te koop gestaan en veel animo voor dit perceel in den polder schijnt er niet te zijn. Hij kan zich met den verkoop vereenigen. De Voorzitter deelt mede, dat er maax één liefhebber was om het te huren en wél voor f 4 in de week. Het moest dan eerst op geknapt worden wat ongeveer f900 zou moeten kosten. Dat zou een geweldige strop worden en daarom waren B. en W. blij, dat er een bod van f 2000 kwam. B. en W. hebben het toen verkocht, doch behoudens goedkeuring van den raad, zoodat de Raad vrij is het voorstel te verwerpen. Het bod van Van Hou welingen is ingekomen toen het voorstel van B. en W. reeds gedaan was. Na verdere discussie wordt het voorstel van) B. en W. aangenomen unet 8 tegen 3. stem- men, die van de heeren Zwaan, Biesheuvel en Duynhoven. Aan den R.K. Volksbond wordt f 42 gegeven als bijdrage voor ontspanning en ontwikke ling van werkloozen. De verordening op de winkelsluiting wordt zoodanig gewijzigd, dat sigaren-, visch-, brood- en koekwinkels des Zondags 6 uren geopend mogen zijn. De heeren Polder man en Biesheuvel verklaarden zich hiertegen. Een bezwaarschrift van caféhouder W. Cornelissen tegen zijn aanslag in het vergun- ningsrecht berekend naar een huurwaarde van f 565 wordt afgewezen, omdat de raad van oordeel, is dat deze huurwaarde eerder te laag dan te hoog geschat is. Voor extra hulp aan werkloozen wordt aan het crisiscomité alhier een subsidie verleend van f 2.10 per werklooze. Vervolgens komt aan de orde het vooi'stel van B. en W. tot herziening der veergelden voor het pontveer te Zuid-Schalkwijk. De heer Polderman vindt deze te hoog voor de bewoner-s van Zuid-Schalkwijk, die er geregeld gebruik van maken. Sommigen betalen daardoor een extra belasting van f 25 a f 30 per jaar. Hij verdedigt een voorstel om het tarief voor eigen ingezetenen op half geld te bepalen. De veergelden worden, aangevuld met de door den heer Polderman bedoelde bepaling voor eigen ingezetenen, vastgesteld volgens voorstel van B. en W. Aan het Burgei-lijk Armbestuur wordt f 3600 geleend a 3 1/2 pet. rente. B. en W. stellen voor het salaris der veld wachters te bepalen op f 1400f 1850. De 'be staande vergoeding voor huishuur, groot f 3 per week, en waartegen de Minister van Bin- nenlandsche Zaken ernstig bezwaar maakt, willen zij laten vervallen in 2 tempo's, n.l. met 1 Jan. 1936 f 1.50 en op 1 Juli 1936 wederom f 1.50. De heeren Zwaan en Tabak willen den kindei'bijslag bij het eerste kind laten begin nen, evenals bij de rijksveldwachters. De heer Zwaan zegt. dat de rijksveldwaéh ters nog vrije geneeskundige behandeling hebben. De Voorzitter, zegt, dat de Minister ooi-spronkelijk een salaris eischte van f 1700. Na veel moeite heeft de Minister zich ten slotte accoord verklaard met f 1850, zoodat al veel bereikt is en men niet verder kan gaan Spreker acht kinderbijslag van het le kind af loondrukkend. De veldwachtersverordening en evenzoo de salarisregeling van den concierge van het Raadhuis worden ongewijzigd vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag komt aan de orde een vraag van den heer Tabak, over klachten over stank afkomstig uit het riool op het Plein te Halfweg. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. maatregelen getroffen hebben. Als deze niet helpen zit de oorzaak niet in het gemeente riool, doch in de huisaansluitingen van de omliggende woningen. De heer Polderman vraagt of er niet meer objecten voor wer kve r s ch a f f i n g zijn en hoe het staat met de brug over de Duitier- sloot en de doortrekking van de Julianastraat in aansluiting met de Wilhelminasti-aat. De voorzitter antwoordt, dat Rijnland vei'gunning heeft verleend voor bedoelde brug maar de eigenaars van de Duikersloot nog niet. Op 10 Dec. 1934 is de vraag aan de eige naars gesteld, maar antwoord Js nog niet ont vangen. Weth. Van Essen zegt, dat men voor werkverschaffing iets moet hebben wat wei nig materialen vereischt, omdat het te duur- wordt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2