iw m m m mm W'i mm m m m m m m mm m Startmethoden Hl më i P jgpp 08 i SS 11 li14£) ■4 SI a m ui a m iH SCHAAKRUBRIEK fi# CRICKET IN ENGELAND. Nieuwe Uitgaven. WOENSDAG 5 JUNI 1935 EASKEE M*S D A G B E A D" 9 SPORT EN SPEL. Zweefvlieg en. De ideeën die in het algemeen heerschen be treffende 't starten van een zweefvliegtuig zijn zéér uiteenloopend en verwarrend, althans bij den outsider. Alles geschiedt natuurlijk zéér welover wogen. De meening dat een zweefvliegtuig „zoo maar de lucht in wordt geschoten", is absoluut onjuist. Alles geschiedt volgens een vast overwogen systeem, waarvan de risico's tot het minimum zijn gereduceerd. Wij zullen hier een volledige uiteenzetting laten volgen van alle thans bestaande, en ook in ons land gebezigde, startmethoden. i Rubberkabelstart. Toen de zweefvliegsport nog in het begin was, bezigde men uitsluitend deze start methode. Aan den zweefvlieger werden nog niet de eischen gesteld van tegenwoordig. Een hoogte van 20 M. was in den begintijd al héél wat. De rubberkabel ontwikkelde zich toen langzamerhand tot de startmethode bij uit nemendheid, van een helling af: De Duit- scher noemt dit het starten van een „hang". Men wordt van de hang af gestart en wel loodrecht ervan af. Daarna volgt een bocht van 90 graden, waarna een vlucht volgt in den opwind, parallel met de „hang". Deze methode is ook in ons- land toegepast aan den duinrand. Waterstaat is echter zeer zuinig op onze Hollandsche blonde duinen, reden waarom men zelden Hollandsche zweefvlieg- clubs ziet oefenen aan den zeekant. Momen teel is er één club. de E.N.Z.C., die het onver vreemdbare privilege heeft, wan den duinrand af te starten. Het spreekt voor zich, dat het regelmatige op- en afloopen een duinenrij ernstig kan beschadigen. De leiding van de club kan hier echter veel goeds prestoeren. Wanneer we eraan denken, dat zweefvliegers menschen zijn met 'n volkomen zelfdiscipline, dan zou hier met vergunningen veel door de vingers kunnen worden gezien. Laten we nu over gaan tot de behandeling van de rubber kabelstartmethode. Het vliegtuig wordt op den grond opgesteld en wel met den neus in den wind, zoodat het vliegtuig na den start, dus tegen wind in vliegt. Na lezing van onze beschouwing in het vorige artikel kunnen we nu gemakkelijk be grijpen, waarom we tegen wind. in starten. Immers de windsnelheid geeft ons hier een zekere hoeveelheid lift. Door tegen wind in te starten, krijgen we dus buiten, de door onze eigen snelheids opgewekte lift, een hoeveel heid hefkracht cadeau, veroorzaakt door de heerschende windsnelheid. Bij starten met wind mee zou juist het omgekeerde gelden; dan moesten we eerst die windsnelheid dood- vliegen, alvorens we lift konden produeee- ren. Op den grond liggen we een plankier van circa 8 a 10 M. lijgte. Het moet in ieder geval zoo lang zijn, dat èn de schaats èn de staartsteun er op kunnen staan, anders loopen we kans. dat het toestel bij den start in tweeën splijt, zoodat de richtingsnoeren op deri'grond zouden blijven staan. Voor het ge mak kan men de plank uit drie stukken .doen bestaan, die aan elkaar kunnen worden ge legd: zoodoende wordt een gemakkelijk trans port verkregen. De startplank moet 'n breedte hebben van 30 c.M. vóór en 15 c.M. achter. Dit om een mooien rechten start te bevorderen. De plank wordt met talk of een ander glij middel bewerkt, waardoor bij den start de wrijving belangrijk wordt gereduceerd, het geen weer aan de trekkers en de rubberkabel ten goedekomt. De rubberkabel is .Vrvormig. Aan de punt van de V is een ring bevestigd, die aan een haak wordt geslagen, welke weer aan het zweeftoestel is bevestigd. Bij het slaphangen van den rubberkabel valt de ring uit den haak, en is het toestel dus los van den startkabel. Aan iederen „poot" van de V zijn verlengstukken bevestigd van touw. Twee maal 4 of 5 trekkers stellen zich nu op bij ieder uit einde van den kabel. Eén helper houdt den staart van hét toestel vast aan een lus en een ander houdt het vliegtuig bij een vleugeltip in evenwicht. De bestuurder wordt op het stoel tje vastgebonden en geeft nu de verschillende commando's. Het is namelijk beter, dat de leerling zelf de bevelen geeft en niet de in structeur. Immers, men zal sneller op han delingen reageeren, wanneer men ze zelf op- roeoh dan wanneer een ander hiervoor zorgt. Het eerste commando luidt: „Achter klaar?" De staartman weet nu, dat de start gaat beginnen, en zet zich schrap. Dan volgt: „uitloopen". De trekkers rekken het koord ge leidelijk uit door rustig naar voren te loopen. Vervolgens looppas. Na gaat het op een draf naar voren; de bestuurder weet dat de kabel nu al zwaarder belast wordt, Deze belasting bedraagt bij 100 pCt. uitrekking 200 K.G. Doordat de kabel aan het toestel bevestigd is. en dit van achteren wordt vastgehouden, zal de. door de uitrekking van den rubberkabel veroorzaakte energie zich dus in het zweef vliegtuig onhoopen. Wanneer nu de bestuur der ziet. dat de belasting voldoende is, com mandeert hij ..Los!" en daar schiet het .toestel met groote snelheid en omdat er plotseling veel lift wordt geproduceerd, onder een zeer steilen hoek. omhoog. Bij volle belasting van den kabel kan men een aanvangssnelheid bereiken van circa 75 K.M. De door deze snelheid geproduceerde lift geeft aan het toestel dan een zekere hooft®.. Met den rubberkabel is men echter aan een betrekkelijk geringe hoogte gebonden en deze is circa 25 M. maximum. Men ziet dus. dat de rubberkabelstartmet-hode voor vlak land niet geschikt is. Om van een heuvel af te starten is zij echter nog steeds de goede methode. Men zocht naar een meer effectieven vorm van starten: deze werd gevonden in de zgn. auto-start. Toen Fokker in 1922 deel nam aan de wedstrijden in de Wasserkuope (Duitschland) oefende hij zich hier in Hol land met zijn eigengebouwd zweeftoestel, en startte toen achter een oude Cadillac. Deze methode werd later weer teruggevonden en in practijk gebracht. Bij den autostart vervangt de auto de start manschappen. De rubberkabel wordt dan ver vangen door een startkabel van staal, ter lengte van ongeveer 400 M. Doordat een auto gemakkelijk de vliegsnel- heid van een zweefvliegtuig bij kan houden, is het mogelijk het zweefvliegtuig door middel van de snelheid van de auto. die over den grond rijdt, omhoog te brengen Wegens de beperkte grootte van een vlieg veld is het in den regel noodzakelijk, dat de auto in een cirkel rijdt. Wanneer de kabe1 dan onder een hoek van 30 gr. is gekomen, zal de neerwaartsche kracht van den kabel zóó groot zijn geworden, dat stijgen riiet meer mogelijk zal zijn. Men kan met een kabel van 400 M. dan een hoogte van circa 200 M. be reiken. Wanneer de leerling in het toestel in een .moeilijke positie komt, moet het voor hem mogelijk zijn, tijdig de verbinding met de trek kende auto te verbreken. Hij moet dus een haak aan zijn toestel hebben, waaruit hij naar believen den trekkabel kan laten-vallen. Men heeft hiervoor een ontkoppelbaren haak geconstrueerd. Ook in de auto moet op ieder gewenscht oogenblik de kabel kunnen worden ontkop peld. Alleen wanneer die voorschriften in acht worden genomen, zal men in den auto-start een veilige instructiemethode kunnen vinden. In den regel zijn echter de zweef vliegter reinen niet bijzonder geëffend; zoodoende worden aan den startauto zulke zware eischen gesteld, dat hij in zeer korten tijd totaal ver sleten zal zijn. Deze methode bleek dus voor geregelde instructie te duur. Toen kwam men op de gedachte, de auto stil te laten staan en den kabel snel binnen 'te halen, waardoor de lierstart ontstond. Men kan den auto- en lierstart het beste vergelijken met de 2 verschillende methoden, om een vlieger omhoog te krijgen. Iedereen weet dat men vliegers oplaat, door snel met de haspel, waaraan het touw bevestigd is, te gen wind in weg te loopen. Deze methode kan men dan synoniem stellen met den auto-start De lierstart is dan te vergelijken met het snel ophaspelen van het vliegertouw, waardoor de vlieger stijgt. Een lierstart-instrument kan op verschil lende manieren worden ingericht. Alle ver schillende methoden van lierstart komen ech ter neer op het snel inhalen van den stalen kabel. Een veel gebruikte methode is de volgende: Om de cardan-as van een auto wordt een groote spoel gemonteerd; de koppeling van de cardanas op de achteras wordt verbroken, zoodat de wagen, stilstaande, de spoel aan het winden kan brengen. Doordat de spoel al vol ler loopt, wordt de omslag steeds grooter, waardoor een versnelde beweging zou ont staan van den kabel, en dus het gastoevoer zou moeten worden geknepen, naarmate de kabel verder was opgerold. Hiertegen heeft men verschillende spoelconstructies gevonden, waarvan de taps toeloopende spoel er één is. Alle verschillende methoden lier te behan delen zou ons te ver voeren; in wezen veran deren deze constructiedetails de zaak geens zins. Men kan eén kabel bezigen van circa 800 M. lengte, waardoor men een hoogte van ongeveer 300 a 400 M. met den lierstart kan bereiken. Voor het starten van het vlakke land af, met het doel in een thermische lucht stroom te geraken (we komen in ons volgende artikel op thermische luchtstroomen terug) is deze methode buitengewoon goed te ge bruiken. In Holland wordt deze methode vrij wel algemeen toegepast. Voor de haken aan den kabel gelden ook hier weer dezelfde eischen. als bij den autostart. Zoowel de lier man als de leerling moeten ieder op elk ge wenscht oogenblik kunnen ontkoppelen. Als laatste methode wees de Duitscher Es- penlaub ons in 1927 den vliegtuig-sleepstart aan. Dikwijls beginnen de thermische stijg- winden op zoo'n groote hoogte, dat men hier op met een lierstart geen aansluiting kan krijgen. Dan is de vliegtuigsleepstart de aan gewezen methode om iedere gewenschte hoogte, die binnen het „plafond" van het zweeftoestel valt, te. bereiken. Alleen wordt bij deze methode een groote vaardigheid vereischt van zweefvlieger en motorvlieger. Ook aan het motorvliegtuig worden echter bepaalde eischen gesteld. 'Het moét-1 over eeiV voldoende mótoroverscho't de beschikking- hebben. Bovendien-heeft ieder motorvliegtuig een bepaalde minimum vliegsnelheid. Daar beneden wordt niet voldoende lift meer ge produceerd óm het nog, te doen stijgen. Het zweefvliegtuig nu heeft in den regel een maxi mum toelaatbare snelheid van circa 100 K.M. Daarboven worden de draagvlakken te veel belast. Alleen motor,vliegtuigen dus met een minimum Vliegsnelheid van ongeveer 80 a 100 K.M. komen vóór het sleepen van vlieg tuigen in aanmerking. De trekkabel is aan den staartsteun van het motorvliegtuig- be vestigd door middel van een uit de cockpit te ontkoppelen haak. De lengte-van den sleep kabel bedraagt ongeveer' 100 M. Het motor vliegtuig begint nu te taxiën.Doordat de minimum snelheid van een motorkist véél hooger is dan die van een zweefvliegtuig, is de laatste dus het eerst van den grond. Zoodra het zweeftoestel eenige hoogte heeft, moet de. zweef-piloot onmiddellijk zijn zweef kist „prik ken" (den neus haar beneden .steken) waar door de kabel ontlast wordt en de motor- kist los kan komen. Zoodra hij ziet, dat de motorkist vliegt, brengt hij het zweefvlieg tuig zéér langzaam weer in normalen vlieg- stand. De kabel wordt weer volledig belast en de sleepvlucht verloopt verder geregeld. Het zweefvliegtuig moet steeds zorgen, circa 10 M. hooger te blijven, dan de motorkist, om dezelfde reden dat een kano niet achter een motorboot aanvaart. Wanneer de zweefvlie ger meent, een thermisclien stijgwind te pak ken te hebben, ontkoppelt hij; de kabel blijft aan de motorkist hangen, welke de piloot van het motorvliegtuig op 150 M, hoogte bo ven het vliegveld kan laten vallen. Hiermede hebben we een volledig overzicht gegeven van de vier verschillende startmetho den voor zweefvliegtuigen. In een volgend artikel zullen we dan een uiteenzetting geven van den stijgwind. ANTHONY J. D. SIPS. Noordwijkerhout 15/5, '35. SCHAATSENRIJDEN. Congres Int. Schaatsenrijders- Organisatie. De kwestie Soiija Henïe. Uit Stockholm; Dinsdag is te Stockholm het driedaagsche congres van de Internationale Schaatsenrij ders Organisatie begonnen, dat in de toe komst ieder jaar zal bijeenkomen. Met uit zondering van Frankrijk waren alle 22 aan gesloten landen vertegenwoordigd. De vergadering hield zich in hoofdzaak be zig met de van Engelsche zijde aanhangig gemaakte kwestie van overtreding der ama teursbepalingen door de wereldkampioene Son ja Hen ie, de Zweedsche rijdster Vivi Ann Hulthen en de Duitsche Europeesche kam pioenen Maxie Herber en Ern Baier. POSTDUIVEN. COLUMBA. Uitslag der wedvlucht van Chateau (Frankrijk). 653 KM.. L, Gimbrère 1, 2, M. C. Fehres 3. 5- 8, 10: Th v. Dam 6 Roeree OPENLUCHTBAD STOOP'S OVERDEKT en (VOORVERWARMD ZWEMWATER, MINIMUM 68 a 70°) BEIDE STEEDS OPEN ZONDAG TOT 6 UUR 's-AVONDS EIGEN BADGOED MAG WORDEN MEDEGENOMEN (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE. HAARLEMSCH ELFTAL—STORMVOGELS 2 (1—6) Dinsdagavond speelde het Haarlemsch Za- tedagmiddagcompetitie-elftal te IJmuiöen een oefenwedstrijd tegen Stormvogels 2. De elftallen zagen er als volgt uit: Stormvogels 2: De Vries, Jongsma, Van Dongen, Bravenboer, Spruyt, Rijkeboer. Van Pel Jr., Van Pel Sr., Effem, Schipper, Beneker, Haarlemsch elftal: Van den Berg, Van Leeuwen. Wapenaar, Leyte, Hoek. Bonke, De Koning, De Waard, Rechsteiner, De Niet, De Koning. Het Zaterdagmiddag-competitie-elftal heeft van de reserves der Stormvogels een goed lesje gehad in tempo, balcontröle en positie spel. Het was werkelijk vaak een lust, voor hoede en middenhnie der Vogels aan het werk te zien. Zoo spelend mag het verwonderlijk heeten, dat spelers als Effern, Schippers en Van Pel in het eerste elftal steeds weer te genvallen. Aan het spel van met Haarlemsch elftal was het duidelijk te zien, dat men het spelen in zulk een tempo niet gewend is. Behalve een tekort aan tempo, waardoor o.a. het binnentrio bijna niet aan schieten toe kwam, vielen nog twee fouten sterk op. Ten eerste was het plaatsen beslist onvoldoende en ook hield men het spel niet open genoeg Tot overmaat van ramp waren de voorzetten der vleugelspelers als deze nog eens aan het werk werden gezet, steeds te scherp. Vooral Van den Berg bezondigde zich hieraan Met de rust leidde Storvogels met 30 door toedoen van Schipper, die door krach tig doorzeten twee doelpunten maakte en Beneker. Onmiddellijk na de hervatting werkte Ef fern op buitengewoon handige wijze nummer 4 langs de Koning. (40) Nog geruimen tijd hield Stormvogels het spel in handen, doch Rechsteiner en De Niet hadden er nu beter het oog in en ook De Koning weerde zich onder de lat lang niet slecht, al dient erkend, dat het hem mee liep toen Effern keihard tegen de lat schoot. Een kwartier voor het einde lokte Wape naar De Vries uit zijn doel en redde Hoek de eer (41). De Zaterdagmiddag spelers kwamen nu weer wat meer los, maar dit had juist tot ge volg dat de Stormvogels-voor hoede meer vrij heid van handelen kreeg. Van Pel Jr. ko gelde hard nummer 5 in het net en in de laat ste minuut beoordeelde De Koning, evenals in de eerste helft een vleugelschot van Beneker verkeerd, zoodat Stormvogels met 61 won, DE DAGBLADEN-COMPETITIE. HAARLEM'S DAGBLAD—N. R. CT. (0—2). Dinsdagavond werd op het E.D.O.-terrein voor de Dagbladencompetitie de wedstrijd Haarlem's Dagblad—N.R.Ct. gespeeld onder de onberispelijke leiding van scheidsrechter C. H. Vrugt. De Groentjes trappen af en zijn dadelijk in den aanval. Een hard schot van den mid- voor gaat rakelings langs den paaL Dan ondernemen de Rotterdammers den eersten aanval. Hun samenspel is heel mooi. Over all© linies zijn de gasten sterker. Hun links binnen 'geeft zijn elftal nog vóór rust met een onhoudbaar schot de leiding (0—1). Na de hervatting beginnen de Groentjes 'weer vol goeden moed. maar ze kunnen niet tegen de Rotterdamsche verdediging op. Haar keeper en backs weten eiken aanval te keeren. De midvoor van de N.R.Ct. weet den voor sprong te vergrooten (02) Het harde zwoegen der gastheeren wordt niet met een doelpunt beloond. Het einde komt met ongewijzigden stand. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP 2E KLASSE. In het lokaal Jansstraat 49 werd gespeeld, de wedstrijd tusschen het Haarlemsch Schaak gezelschap en het Leidsche Schaakgenoot schap voor het landelijk kampioenschap der geheel© tweede klasse. De uitslag luidt als volgt; H. S. G. I: L. S. G. I.: G. Kroone—Mr. G. J. van Eybergen R. A. G. DavidsonW. Demmendal G. BollebakkerG. Bosscha A. S. KatanIr. J. J. G. van Hoek B. v. d. VeldenIr. J. Westra F. A. PutsW. H. van der Nat J. K. VeurmanMr. A. G. de Blécourt G. de BruinM. M. Segaar J. H. MarwitzI. Samkalden A. C. de GrootMi-. C. J. Goudsmit 1—0 1—0 1—0 1/2—1/2 1/2—1/2 1/2—1/2 0—1 1/2—1/2 1/2—1/2 0—1 Tortaai 5 1/2—4 1/2 BILJARTEN. Wereldkampioenschap 451. Maandagmiddag werden te Scheveningen de wedstrijden voor het wereldkampioenschap Biljarten ancre cadre 451 voortgezet met de partijen Davin-Cote en Dommering-De Leeuw, gevolgd door Sweering-Moons en Ga- briëls-Albert. De resultaten waren als volgt: Davin 300 25 70 12.— Cote 289 25 45 11.56 Dommering 300 39 62 7.69 De Leeuw 259 39 47 6.64 Gabriëls 300 26 89 11.53 Albert 282 26 102 10.84 S weering 300 20 119 15.— Moons 149 20 59 7.45 De avondpartijen verliepen als volgt: Davin 300 9 162 33.33 Dommering 70 9 48 7.77 Cote 300 21 74 14.28 Moons 300 21 38 14.28 Gabriels 300 21 93 14.28 De Leeuw 151 21 47 7.19 Sweering 300 23 76 13.04 Ulbert 225 23 49 9.78 Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad. Groote Houtstraat 93. Haarlem PROBLEEM No. 809. (No. 8 van den wedstrijd, 34e ladder). Wwi Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kgl, Db3, Lh6, Pbl, Pd7, a6, c4, e2, fó. Zwart: Kd4, Lb6, Pdl, a7, d5, e4, f4. „De schaakdenker moge een wiskunstenaar zijn, de schaakspeler moet een psycholoog zijn. Abstract in de theorie, is het schaakspel in de practijk een psychologisch experiment van den voornaamsten stijl." Prof. Dr. SCHLEICH. PROBLEEM No. 810. (No. 9 van den wedstrijd, 34e ladder). WW- '■WW, Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kei, Db6, Pg5, Pg8, a2, f2. Zwart: Kd5. OPLOSSING PROBLEEM No. 803. (No. 11 van den wedstrijd, 33e ladder). Stand der stukken: Wit: Kg8, Da5, Pc4, Pd5, b2, e2, e3. Zwart: Ke4, Tg5, Lel, Ph3, c3, c5, gó. (K. Er li n ge r, We en en). 1. Da5—a6, Ke4xd5; 2. Da6b7ï, enz. •Ke4—f5;; 2. Da6c8t, enz. Tg5xd5; 2. Da6e6j, enz. Tgoe5; 2. Da6xg6, enz. Ph3—f4; 2. Pd5f6r„ enz. Dreiging: 2. Da6e6T, enz. Goed opgelost door: J. J. v. d. Berg, H. W. v. Dort, F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hoeksema, F, W. Hoogerbeets, J. ten Hove, K. Koedooder, A. J. Mooy, K. H. R. PluimMentz, P. Rotteveel. J. Schippers, mevrouw J. Smit—Bückmann, H. J. Steenber gen, C. Warlé (behoudens één strafpunt), D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haar lem; L. A. Patoir, te Heemstede; H. F. Anto- nisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). CORRESPONDENTIE. Bennebroek. N. ,G. G. Jr. Uw punten behoudt u nog gedurende.zes maanden. Bloemendaal. J. V. 1. Da5b6 faalt na 1. Ke4—f5. DriehuisVelsen. E. G. v. d. K. Uw oplossingen van de nos. 9 en 10 kwamen 3 a 4 weken te laat. In verband met uw ernstige ziekte zul len wij voor ho. 12 (ongeveer 2 weken over tijd) dispensatie van de bepaling betreffende den termijn van inzending verleenen. Haarlem. J. J. H. B. 1. Da5b6 faalt na 1.Ke4f5. J. D. Door u werd achter „oplossing probleèm no. 803" den sleutelzet niet vermeld. C. W. 1. Db6 is niet een neven oplossing. Santpoort. B. v. R. l,'Dc7 faalt na 1. Tg5xd5. De resultaten van de gisteren geëindigde wedstrijden zijn: Op Óld Trafford speelden de Zuid-Afri kanen 268 Siedle 44. B Mitchell 59) Booth 679 en 1426 een draw tegen Lancashire 128. Regen. Te Edgbaston won Warwickshire 300 (Kil- ner 45) en 1536 met 4 wickets van Notts 234 (Staples A. 61) en 215. Te Cambridge won the Army 329 en 1132 met 8 wickets van the University 284 en 157. Op Lords Middlesex 143 (Parker 6 v. 66) en 1958 tegen Glouceser 136 en 1034. Draw. Regen. Op den Oval Surrey 175 (Nichols 6 v. 67) en 2258 tegen Essex 221 en 677 draw. Regen. De stand is thans: 1 Derbyshire 86.66), 2 Yorkshire (73.33) 3 Middlesex (72.22) 4 War wickshire (62.87) 5 Kent «6190). PAARDENSPORT. HET CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Uit Aken: Dinsdag is het internationaal concours-hippique te Aken voortgezet met het springconcours om den Grooten Prijs van Aken. Luit. Greter op ..Ernica" bezette de vierde plaats achter Luit. Tudoran (Roemenië) op „Rayon de Soleil", Kap. Schuck (Duitsch land) met „Nelke" en Luit. Apostel (Roeme nië) op „Dracu Stie". Vijfde werd Luit. Polatkar (Turkije) op „Tcakol". Deze eerste vijf geplaatsten 'had den nul fouten. Ritmeester Sirtena van Groves tins op „Go- dard" emdigde op de 17e plaats, De heer Pasman is gevallen, doch werd gelukkig niet geblesseerd Libellenserie In de Libellenserie verschenen bij Bosch en Keuning te Baarn Retraite door dr. P. Stegen- ga Azn. en Het geloof aan een eeuwig leven door prof. dr. Karl Heim. Eline Vere, door Louis Couperus In de Holland Bibliotheek van P. N. van Kampen en Zn. te Amsterdam is verschenen de negende druk van den Haagschen roman van Louis Couperus Eline Vere. De liefde, die overwint, door Anna van Gogh-Kaulbach De tweede druk van De Liefde die overwint, roman door Anna van Gogh-Kaulbach, is in de Holland-Bibliotheek van P. N. van Kampen en Zoon in Amsterdam uitgekomen. Menscli en moraal; I. Maarsen Bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen is ver schenen Mensch en Moraal van I. Maarsen, opperrabbijn van Den Haag. een Joodsche le vensvisie. 468e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 15de Ijjst Trekking van Woensdag 5 Juni 1935 Hooge Prijzen 1000.— 0359 10392 13359 4006463 10456 14368 19866 200.— 1281 4606 100 3 1639 7000 9005 10171 15577 17345 17838 18517 19033 19139 19976 Prijzen van 70. 103 134 142 144 178 213 286 344 472 495 531 654 793 906 955 965 1031 1330 1564 1592 1624 1724 1763 1764 1778 1927 1980 1983 2000 2046 2089 2100 2182 2192 2521 2553 2598 2624 2734 2803 2823 3061 3175 3490 3574 3579 3777 3839 3916 3922 4020 4039 4045 4066 4123 4155 4206 4231 4234 4253 4365 4372 4403 4443 4641 4744 4763 4864 4873 5010 5211 5256 5312 5331 5704 5745 5762 5795 5982 6023 6055 6066 6073 6090 6096 6129 6212 6247 6384 6546 6563 6596 6602 6659 6716 7046 7239 7347 7504 7513 7810 7954 7955 8040 8097 8099 8198 8248 8399 8450 8609 8655 8831 8939 8951 9059 9223 9245 9312 9469 9508 9527 9736 9828 9845 9897 9965 10177 10335 10428 10491 10658 10707 10716 10873 10947 11071 11101 11134 11195 11254 11302 11347 11371 11395 11476 11527 11581 11651 11675 11708 11814 11878 11891 11927 12054 12088 12234 12238 12550 12601 12615 12708 12784 12818 13117 13141 13210 13227 13272 13544 13600 13661 13776 13832 14083 14089 14128 14307 14320 14380 14424 14469 14617 14637 14740 14741 14757 14790 14839 14922 15038 15061 15137 15171 15258 15272 15281 15288 15310 15513 15514 15673 15804 15837 15966 15973 16024 16032 16098 16235 16368 16387 16445 16462 16489 16493 16531 16729 16818 16981 17023 17130 17190 17216 17288 17349 17372 17397 17414 17438 17670 17735 17959 17973 17995 18049 18208 18431 18471 18628 18646 18664 18762 18776 18810 18813 18835 18836 19008 19116 19294 19333 19359 19547 19580 19605 19610 19631 19937 20061 20035 20140 20185 20860 20451 20469 20515 20635 20705 20736 20789 Nieten 31 47 91 108 113 121 161 180 ,204 209 268 282 287 293 299 315 319 384 411 471 580 595 622 636 716 747 759 801 856 879 892 905 913 936 984 990 1010 1043 1057 1097 1102 1107 1145 1206 1246 1256 1374 1382 1430 1431 1510 1524 1585 1586 1610 1628 1635 1681 1723 1774 1788 1935 1953 2033 2058 2124 2129 2140 2156 2160 2179 2181 2216 2242 2248 2289 2336 2379 2392 2425 2445 2460 2482 2512 2573 2593 25U5 2622 2652 2658 2663 2686 2707 2757 2832 2867 2897' 2923 2928 2953 2935 3038 3109 3129 3137 3160 3174 3196 3204 3305 3322 3332 3392 3394 3399 3507 3582 3615 3631 3633 3712 3715 3738 3752 3766 3768 3788 3815 3819 3824 3829 3849 3858 3917 3976 3998 4015 4017 4041 4061 4094 4096 4113 4127 4187 4194 4209 4276 4285 4301 4322 4360 4388 4416 4444 4487 4517 4529 4535 4547 4552 4603 4611 4630 4655 4683 4690 4760 4856 4915 4966 4992 5014 5017 5082 5083 5099 5102 5109 5112 5150 5186 5205 5367 5418 5555 5612 5613 5615 5620 5635 5658 5685 5747 5752 5757 5810 5868 5917 5991 6028 6043 6085 6113 6185 6222 6252 6301 6321 6345 6353 6470 6483 6594 6630 6644 6673 6720 6728 6737 6743 6779 6801 6807 6829 6979 6994 7015 7042 7105 7135 7159 7167 7175 7193 7223 7226 7287 7344 7358 7420 7450 7520 7527 7545 7575 7583 7644 7700 7715 7730 7757 7819 78G8 7870 7976 3009 8025 8027 8030 8111 8115 8121 8182 8184 8193 8212 8241 8313 8377 8392 8432 8434 8462 8487 8512 8557 8591 8620 8632 8653 8702 8746 8756 8789 8822 8360 8870 8889 8903 8978 8995 9046 9062 9102 9179 9190 9305 9319 9335 9352 9354 9382 9390 9395 9403 9424 9427 9431 9439 9516 9524 9533 9547 9654 9728 9737 9774 9799 9889 9939 10000 10089 10102 10105 10109 10111 10160 10194 10204 10217 10286 10294 10306 10336 10333 10367 10414 10433 10506 10529 10547 10554 10585 10632 10706 10726 10728 10730 10738 10748 10767 10772 10852 10S54 10855 10865 10903 10954 10961 10972 10984 10991 10998 10999 11023 11094 11169 11183 11202 11229 11236 11257 11262 11307 11316 11337 11409 11616 11653 11703 11727 11731 11743 11769 11780 11825 11869 11870 11883 11903 11905 11941 12031 12049 12060 1214G 12196 12198 12334 12378 12380 12419 12426 12509 12535 12617 12743 12904 12933 12965 13033 13039 13057 13073 13075 13084 13124 1319S 13209 13216 13234 13244 13312 13313 13319 13321 13351 13499 13516 13528 13535 13540 13556 13577 13595 13682 13711 13719 13737 13761 13829 13846 13855 13967 14014 14051 14038 14090 14118 14129 14154 14163 14218 14265 14303 14326 14335 14355 14357 14371 14381 14437 14468 14537 14552 14559 14593 14629 14656 14661 14753 14766 14784 14835 14842 14843 14854 14355 14861 14927 14938 14982 15003 15004 15043 15090 15132 15212 15260 15297 15301 15307 15326 15373 15333 15393 15479 15488 15491 15563 15612 15613 15617 15629 15687 11703 15730 15750 15819 15870 15913 16021 16025 16099 16144 16164 16205 16220 16261 16280 16297 16311 16336 16391 16433 16514 16555 16591 16598 16611 16617 16620 16677 16733 16742 16851 16873 16394 16900 16936 17002 17011 17038 17080 17151 17155 17180 17198 17238 17240 17253 17261 17298 17333 17340 17359 17423 17447 17460 17500 17518 17521 17581 17589 17622 17652 17677 17678 17683 17696 17697 17736 17758 17764 17786 17792 17976 18010 18013 18046 18064 18077 18142 18146 18160 18206 18220 18254 18257 18310 18319 18322 18370 18378 18400 18-108 18422 18434 18443 18447 18476 18496 18498 18500 18520 18528 18545 18595 18607 18608 18623 18631 18695 18786 18812 18872 18873 13893 18902 18908 18910 18918 18943 18967 18986 18991 19018 19024 19057 19082 19100 19118 19126 19220 19328 19338 19353 19372 19438 19452 19506 19509 19514 19563 19565 19567 19584 19591 19611 19613 19628 19661 19682 19722 19785 19814 19853 19878 19892 19917 19919 19928 19942 19964 20018 20073 20126 20165 20187 20198 20204 20214 20275 20304 20314 20352 20358 20368 20403 20422 20423 20474 20482 20494 20526 20555 20559 20573 20605 20611 20625 20G45 20669 20764 20778 20781 20783 20790 20814 20828 20902 20909 20949 20956 20992

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7