DE NIEUWE LUX Koud Water Pinksteren in eigen land. P en de nieuwe LUX! SITTERS 6% KAR Sport-Varia. DONDERDAG 6 JUNI 1935 H A A R E E M'S D A 'GBEA D" Naar Neêrlands Noorderkwartier. (De A.N.W.B. schrijft ons: Misschien hebt u reeds plannen gemaakt om pr met de a.s. feestdagen op uit te trek ken. In dat geval móógt u natuurlijk wel •verder lezen, maar dan is dit artikel toch niet in de eerste plaats voor u geschreven. Thans denken we aan hen, die er over den ken thuis te blijven; deze categorie moeten wij „bekeeren" tot een voor-vacantie in eigen land. Zoo'n paar dagen, nog juist niet in het volle seizoen, zijn immers bijzonder geschikt om er per auto of fiets op uit te trekken. Nü moet het terrein verkend wor den. Mooie plekjes zijn er te over in ons land; het zal niemand veel moeite kosten er een aantal te vinden. Maar wij willen u thans als het ware een aaneenschakeling van na tuur- en stedenschoon doen vinden en daar om moet u thans voorloopig alleen maar op papier! met ons het stuur wenden naar noordelijke regionen. In de residentie begint de reis. Over den altijd mooien Leid- schenweg is het een wipje naar de Sleutel stad en daar voorbij zijn we de breede pri maire wegen even kwijt. Kronkelend volgt de weg den Rijn, naar Alphen, waar de route noordwaarts afbuigt en door het échte polderland te midden van rijk met vee „be zaaide" weilanden naar den Ringdijk van de Haarlemmermeer voert, dien men volgt tot Schiphol. Bij Rijnsaterwoude heeft men een prachtig vergezicht over het Braassemermeer, iets verder (tot het punt, waar het bloemendorp Aalsmeer aan den overkant te zien is), volgt men den schier onoverzienbaren Westeinder- plas, waar het op zoo'n vrijen dag letterlijk wemelt van schuiten en scheepjes in veler lei vorm. Dat in Schiphol even gepauzeerd wordt, spreekt zóó vanzelf, dat wij maar geen ruimte zullen wijden aan al het interessants dat er op zoo'n moderne luchthaven te zien is. Het „waterland". Dan volgt de tocht naar Amsterdam, en daarna kan men een alleraardigst tochtje maken door het meest ideale waterland, dat men zich denken kan. Wie hierin animo heeft, moet over Buiksloot, Landsmeer, Den Hp, Purmerland en Purmerend naar Edam rijden. Deze „stad van de ronde kazen" be reikt men via Broek in Waterland, Monni kendam en Volendam. Van Edam rijden we vervolgens op eenigen afstand van den IJselmeerdijk naar het oude stadje Hoorn, méér dan bezienswaardig, alleen reeds uit een oogpunt van architectuur. Daarna doorkruist men het Langendijk- sche tuinbouwgebied op weg naar Medem- blik, ook zoo'n aardig oud stadje met her inneringen aan een bloeitijd, lang geleden. En nu volgt een tocht door nieuw land, door den Wieringermeerpolder, waar de landbouw gewassen en hier en daar ook de beplanting den woestijnachtigen indruk, dien dit gebied nog kort geleden maakte, te niet beginnen te doen. Niet lang duurt de rit door dit altijd nog wat eentonige gebied, waar men even naar de hooge terp moet rijden, die aange legd is als schuilplaats in tijd van nood. Wie echter even verder de geweldige waterstaats werken aanschouwt, die in de voormalige Zuiderzee tot stand zijn gekomen, krijgt wel heel sterk den indruk, dat hier iets grootsc-h gewrocht is. Werkelijk bewonderenswaardig is de afsluitdijk, die prachtige weg dwars door de zee, en onbegrijpelijk moet het hee- ten, dat er nog altijd Nederlanders zijn, die deze prestatie van hun eigen volk niet heb ben aanschouwd. Mocht gij, lezer, onder deze groep vallen, herstel dan uw verzuim en ga er met Pinksteren heen! It Hytelan. Zoo heet in „der vad'ren taal" het oude Friesche land, dat eerst heel flauwtjes aan den gezichtseinder verschijnt om dan zeer spoedig al nader en nader te komen tijdens den tocht over den dijk (die 30 K.M. lang is). Eerst zijn het heel dunne torenspitsjes, die men ziet, dan kleurt de horizon groen, en dan ineens herkent men allerlei dorpjes. Ook op Friesch gebied zijn de wegen behoorlijk verbreed, zoodat men van Zurich (het eerste Friesche dorp) via Harlingen en Franeker (met het bekende planetarium van Eyse Eysinga) in een ommezien onder den Oldehove. den beroemden Leeuwardenschen toren, staat. Héél erg zal het landschap in ons hooge noorden u meevallen, wanneer gij meenen mocht, dat het er daar niet vriende lijk uitziet. Weer gaat de tocht door uitge strekte landerijen, langs groote. solide boe- renstellingen. door vriendelijke dorpjes. Voor al de omgeving van Heerenveen (met het Oranjewoud) moet bezocht worden, maar ook de verdere tocht door het merengebied, via het oude stedeke Lemmer en zoo vervol gens over den kronkelenden IJselmeerdijk naar Giethoorn is bijzonder schoon. Laatst genoemde plaats zal wel geen bijzondere aanbeveling behoeven: natuurlijk wilt u ook per punter hebben gevaren en de talrijke idyllische doorkijkjes hebben bewonderd. Overigens brengt uw stalen ros of uw „vier wielige motorrijtuig" u ook vlak bij de mooie plekjes, zoodat punteren niet strikt noodig is. Kleederdracht en heuvelpracht. De tocht gaat steeds verder. Meppel is al weer achter den rug en daarginds zien we weer de kinderen loopen van Staphorst en Rouveen, waar de aloude kleederdrachten nog in hooge eere worden gehouden en par mantige kleuters rondstappen in eenzelfde tenue als eens hun overgrootvaders in hun prille jeugd droegen. En hoe uitstekend zijn de wegen in deze provincie! Snel vliegt het landschap voorbij, tot u de omgeving van Hellendoorn bereikt, want daar is langzaam toeren een gebieden de noodzaak, omdat het hier een prachtige streek is. Hier liggen bijzonder mooie heu vels (zeer de moeite waard is ook een tocht je over den Holterberg!) Maar onze reis mag niet te lang duren Almelo. Hengelo, Enschedé, aardige steden in Twentsch industriegebied worden gepas seerd en daarna gaat de tocht den Achter hoek in, het gebied van het eikenhakhout, van de lange wegen met lage boomen be plant. Heel interessant is deze streek en nog veel te weinig bezocht. Na dezen mooien omweg via Groenlo, Aal ten, Terborg en Doetinchem bereikt men den Veluwezoom op een van zijn prachtigste plaatsen, namelijk in de buurt van de Mid- dachterlaan. Vandaar kunt u rechtstreeks via Velp naar Gelre's hoofdstad rijden, maar véél interessanter is de omweg langs de On zalige Bosschen, den Zijpenberg en Roosen daal naar Arnhem. Ook deze streek is weer tamelijk geaccidenteerd, zoodat wielrijders dikwijls stukken van den weg zullen moeten loopen. Via Utrecht terug. Ook voorbij Arnhem volgt men op den te rugweg den Veluwezoom. Feitelijk is het niet juist van terugweg te spreken, want u kunt natuurlijk zonder één enkel bezwaar den hier geprojecteerden rondrit in tegengestel de richting afleggen. Wij hebben bovendien met stippellijnen eenige variaties aangege ven, die inwoners uit naburige streken in staat stellen, langs fraaie wegen dezen rond rit te bereiken. Tusschen Arnhem en Wageningen kan men den directen weg volgen (via Wolfheeze) of wel even voorbij Oosterbeek links afslaan en de route „onderlangs" kiezen, welke o.m. het fraaie kasteel Doorwerth aandoet, Bij Heelsum komen de twee wegen weer samen. Bijzonder mooi is ook de z.g. Holle Weg in Wageningen, die men vindt door van Ren- kum uit niet de route over den Wagening- schen berg te nemen, doch de A.N.W.B.-weg wijzers met het opschrift „Lexkensveer" te volgen. Voor men dit veer bereikt gaat een kronkelend wegje (rechtsaf) naar boven. Dit is de Holle Weg, die helaas door een uit breidingsplan bedreigd wordt. Het gedeelte WageningenUtrecht rijdt men via Doorn, d.w.z. door een bij uitstek schoone streek. Men passeert dan o.m. den Grebbeberg, het dorp Rhenen met den be roemden Cuneratoren, ons nationale tabaks centrum Amerongen en tenslotte Doorn, Driebergen en Zeist; alle namen met een goeden toeristischen klank. Ook het laatste stuk, ten westen van Utrecht, is belangwek kend, vooral wanneer men een uitstapje maakt langs het kasteel Haarzuilen. Via Gouda en dwars door de uitgestrekte polder landen komt men dan tenslotte weer in Den Haag terug. Voor hen, die de hierboven besproken ge bieden reeds kennen, zij ten overvloede! vermeld, dat ook in het zuiden van ons land buitengewoon mooie tochten gemaakt kunnen worden. Zeer binnenkort hopen wij daarover wat meer te publiceeren. Wie niet zoolang wachten wil, kan reeds thans bij den A.N.W.B. alle inlichtingen verkrijgen, die hij noodig mocht hebben om zijn Pinkster- reis in ieder opzicht te doen slagen! HONKBAL COMPETITIESTAND IE KLASSE: Quick Haarlem V. V. G. A. H. H. C. Blauw Wit Ajax E. D. O. gesp.gew.gel.verl.gem. 5 5 0 0 2.— 3 2 0 1 1.33 5 2 12 1— 4 112 0.75 0 0 0 0 10 0 1 4 0 0 4 NEDERLAND—BELGIë Thans staat vast dat de ontmoeting Neder landBelgië op Zondag 16 Juni gespeeld wordt op het terrein van R. C. H. in het Heemsteedsche Sportpark. POSTDUIVEN. „DE UIVER" Wedvlucht van St. Dizier, afstand 417 K.M. met Z.W. wind. De eerste vogel is getoond te 3.52.45, de laatste te 5.16.59. De prijzen werden als volgt behaald: P. Dhaene 1; C. vji. Lee 2, 7, 11; Ch. Nagel, 3; C. v. Meurs 4; J TOrhorst 5, 6, 10; M. Groe- neveld 8; J. Pieke 9. Met deze vlucht is het kampioenschap Vi tesse vervlogen. De uitslag was als volgt: P. Dhaene met 101 p.; J. Terhorst met 99 p.; J. Piete met 87 p.; C. v. d. Lee met 85 p.; C. v. Meurs met 64 p.; A. Nierse met 57 p.; N. G. v. d. Linden met 53 p.; M. Groeneveld met 38 p. de moderne uyfe om fijn c/oed ie wassen In koud water in een oog wenk een heerlijk vet sop, veilig voor al Ie fijne weefsels en tere kleuren. Dat is thans mogelijk met de nieuwe,zelfs in koud water oplosbare Lux. Welk een uitkomst! Nu zelf al het fijne goed wassen, snel, zonder moeite en kos ten van water verhitten. „Veiliger dan veilig" en „vlugger dan vlug" werkt het heerlijk zachte Lux sop en de teerste kleuren blijven onaangetast. Wat practisch, deze „koud water Lux". En het nieuwe Lux pak is nog groter dan vroeger, voor dezelfde prijs van slechts 17/2 ets! ©Da n spoelen tot het water helder blijft. MK. "1 m\ N GROTER PAK VOOR HETZELFDE GELD (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. TWEE R. C. H.-SPELERS NAAR ZUID-AFRIKA. Twee bekende R. C. H.'ers, lil. P. Kok, de rechtshalf van het eerste elftal en II. Spoor, rechtsback uit het derde, vertrekken deze week naar Zuid-Afrika. R.C.H. heeft in in- tiemen krin een dezer avonden afscheid van hen genomen; aan de scheidenden is ter her innering een gouden clubspeldje aangeboden. Ook wij wenschen ze in hun nieuwe om geving veel geluk toe. SERIE-WEDSTRIJDEN „RIPPERDA" De volgende wedstrijden worden op len en 2en Pinksterdag op de terreinen aan den Ver- gierdeweg gespeeld: lste Pinksterdag: 10 uur v.m.: Ripperda Jr.Kinlieim Jr. 12 uur 'sm.: Ripperda 2A. V. V. „Riva len" 2 A'dam. 2 uur n.m.: Ripperda 1A. V. V. „Rivalen" 1 A'dam. 2de Pinksterdag: 3 de Afd. 10 uur v.m.: Ripperda 3Kennemers 5. 2de Afd. 12 uur 's m.: V. S. V. 3— V. S. V. 4. 2 uur n.m.: Spaarndam 1Kenau 1. 3de Afd. 12 uur 'sm.: D. W. O. 2—D. C. O. 2 2 uur n.m.: Schoten 5E. H. S. 4 PAARDENSPORT. Concours-Hippique te Hoofddorp. Beschikbaarstelling van gemeentelijk sportterrein. Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" tot bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer heeft het plan om op Woens dag 17 Juli 1935 te Hoofddorp weer een con- cours-hippique te doen houden. In de op 24 Mei 1934 gehouden raadsverga dering heeft de heer Van Wijk de wenschelijk- heid uitgesproken, dat een regeling zal wor den getroffen, waardoor zal kunnen worden bereikt, dat het niet noodig is elk jaar weer opnieuw te beraadslagen over de voorwaar den, waarop de gemeenteraad zijn sportterrein voor dit doel zal beschikbaar stellen. Tegelijk werd daarbij de wenschelijkheid uitgesproken, dat zal worden getracht om door een goede samenwerking voor de toekomst het voortbestaan van dit mooie paardensportfeest te verzekeren. Partijen zijn bij de bespreking van dit on derwerp uitgegaan van het standpunt, dat de belangen van de gemeente en de vereeniging ongeveer parallel loopen. De gemeente is eigenares van een schitte rend gelegen, ruim sportterrein met tribune en muziektent en heeft er belang bij, om dit be zit rendabel te maken. De vereeniging heeft een groot aantal leden, die groote liefhebberij hebben voor de paarden sport en met elkaar financieel een sterke posi tie innemen, zoodat zij kunnen beschikken over een kapitaal, dat onmisbaar is om een soortgelijk concours te gaan organiseeren. Het is daarom billijk, dat de gemeente haar terrein voor dit mooie doel beschikbaar stelt en de vereeniging haar creddet om dan met elkaar, althans gedeeltelijk het risico van den opzet en de exploitatie van zoo'n concours- hippique te dragen. Naar de meening van B. en W. kan dit ge beuren op d»ze wijze, dat bij een eventueel ba tig saldo de helft aan de gemeente ten goede komt tot een maximum van f 500, terwijl bij een eventueel tekort op de exploitatie daarin door de gemeente voor de helft wordt bijge dragen, eveneens tot een maximum van f500. AUTOMOBILISME. CONCOURS VAN KOETSWERKEN DER K. N. A. C. Het jaartijksche Concours van Koetswerken van de Kon. Ned. Automobiel Club zal ditmaal worden gehouden op Zaterdag 29 Juni a.s. en wel op het geaneestelijk parkeerterrein aan den Boulevard te Sche veilingen. Aan het dezer diagen verschenen reglement ontleenen wij, dat de koetswerken in drie af- dieelingen zullen worden ondergebracht, n.l. open- en gesloten koetswerken en type cabrio lets. Iedere afdeeling is in een aantal klassen onderverdeeld, verbandhoudende met den ca talogusprijs op 1 Juni 1935. Het concours begint des middags te 2 uur en duurt tot 5 uur. Het ligt in de bedoeling van de jury des morgens reeds tijdig met de keu ring te beginnen, opdat in den voormiddag de resultaten bekend gemaakt kunnen worden. Na afloop zal er voor leden en genoodigden een thé dansant op het Solarium van het Palace Hotel worden gehouden, gevolgd door een ge- zamenlijken maaltijd in het Kurhaus. ATHLETIEK. COMPETITIE K. T. K. De deelneming aan de athletiek-competitie van den Kennemer Turnkring is belangrijk grooter dan vorig jaar. Er schreven 42 ploegen in tegen het vorig jaar 30. Bij de dames ko men 5 ploegen uit in de le klasse en 20 in de 2e klasse, bij de heeren resp. 3, 7 en 7 ploe gen hi de le, 2e en 3e klasse. Ingeschreven werd door Concordia en Turn- iust te Haarlem, O. S. S. te Zandvoort, Bloe- meldaalsche G. V., T. V. IJmuiden, Gratia- Piato te IJmuiden-Oost en Turnlust te Bever wijk. ADSPIR ANTEN-WEDSTRIJDEN. Op Zaterdag 29 Juni hebben op het ge meentelijk sportterrein aan de Kleverlaan atletiekwedstrijden plaats voor adspiranten uit den K. T. K. BILJARTEN. Wereldkampioenschap cadre 45—1. DERDE DAG. De biljart-wedstrijden om het Wereldkam pioenschap ancre cadre 45 1 werden Woens dag in het Kurhaus te Scheveningen voort gezet. De resultaten waren als volgt; Gabriëls 300 22 88 13.63 Cote 134 22 21 6.09 Moons 300 24 54 12,50 Dommering 227 24 83 9,45 Sweering 300 25 111 12.00 Davin 284 25 54 11.36 Albert 300 30 58 10.00 De Leeuw 170 30 21 5.66 Moons 300 13 144 23.07 De Leeuw 242 13 118 18,61 Albert 300 14 124 21,42 Dommering 71 14 22 5,07 Sweering 300 20 57 15,00 Cote 286 20 78 14,30 Gabriëls 300 16 99 18,75 Davin 165 16 85 10,31 WATERPOLO. „DE WATERRATTEN" NAAR UTRECHT. De zeventallen van de H, Z. en P. C. „Dë Waterratten", die deelnemen aan den water- polodag van U. Z. C. hebben de volgende op stellingen le zevental: J. H. v. d. Booren, N. Kollerie. S. T. de Vries, J. Seubring, Th. v. Koningsbrugge, J, Kollerie N. de Vries. 2e Zevental: C. v. Andel, R. de Leeuw, K. Switters, P. Zeeuw, D. v. Viersen, Dixon, F. Veens tra ZWEMCLUB „HAARLEM". In afwijking met het gepubliceerde compe- titierooster zijn de afdeelingen van de tweede klasse gewijzigd: Haarlem komt in le afd. met G.Z.C. iGouda), R.Z.C. (Rotterdam), S.Z. en P.C. (Schoonhoven), de Zijl (Leiden) en de winnaar van den wedstrijd S.V.H.D.J.K. Deze competitie-wedstrijden zullen worden gespeeld op het oefenuur op Donderdagavond van 89 uur in de Gem. Zweminrichting aan de Kleverlaan. DAMMEN. SIMULTAANSéANCE J. TT. VAN DARTELEN TE HEEMSTEDE. Onder groote belangstelling gaf onze dam- redacteur Woensdagavond j.l. in de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede een simultaan- séance voor de leden der Damclub ,.V. I. O. S." Deze séance begon te half acht: er gaven 42 spelers enthousiast en met groote animo den simultaanspeler partij. Na 3 1/4 uur spelen had de heer Van Dartelen 37 partijen gewonnen, 4 remise gespeeld en 1 partij verloren tegen B. v. d. Veen. De volgende deelnemers speelden hun partij remise: W. de Witt, K. de Ruiter, N. Bouwen en W. van Kampen. HAARL. R. K. DAMBOND. In verband met den 2den Pinksterdag is de clubavond verzet naar Dinsdag 11 Juni. Het bestuur is uitgebreid; het bestaat nu uit: W. Hopstake, voorzitter; J. Lucas, le secretaris; Overton weg 8; P. Mul, 2de secretaris: A. Her ben, penningmeester en A. v. Rossum, com missaris van materiaal. KRUISWEG 60, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De situatie is thans zoo, dat Sweering en Gabriëls thans met elk 6 gewonnen partijen aan den kop gaan. De Zeil- en Roeivereeniging „Nieuwe Meer" houdt Zondag 23 Juni nationale en on derlinge zeilwedstrijden op de Westeinder- plassen te Aalsmeer. In de finale om het hoofdklasse Damkam pioenschap van Noord-IIolland won B. Maij (Damclub Zaandam) van C. Suijk (Damclub' IJmuiden), terwijl H. J. Langereis (Damclub Zaandam) beslag wist te leggen op het vierde klasse kampioenschap. Evenals het vorige jaar heeft de Haar- lemsche Zwem- en Poloclub H. V. G. B. haar oefenavond op Donderdag van 8 tot 9 uur in de inrichting aan de Kleverlaan. De inschrijvingen voor de Kieler Zeil week hebben tot nu toe alle verwachtingen, over troffen. Behalve Duitschland hebben zich aangemeld Nederland, Engeland, Finland, Italië. Letland, Noorwegen, Zweden en Polen, die alle in talrijke nummers zullen uitkomen. Deze groote deelneming staat ongetwijfeld in. verband met het komende Olympische zeil- tournooi. Naar wij vernemen gaat de tour van de Bradford Casuals, welke tijdens de Pinkster dagen in ons land gehouden zou worden, niet door. In verband hiermede zijn de cricket wedstrijden Flamingos-Bradford Casuals, vastgesteld op 8 Juni te Laren, S. C. H. C.— Bradford Casuals, vastgesteld op 9 Juni te Bilthoven, Rood en WitBradford Casuals, vastgesteld op 10 Juni te Haarlem, allen af gelast. De oorzaak van het niet doorgaan dezer tournee is te vinden in het feit, dat de Engel- schen op die dagen met geen mogelijkheid een sterk elftal kunnen samenstellen; met een zwak onvolledig team wilde men niet komen, De Amsterdamschte Zwemclub 1870 be gon Woensdagavond de feestelijkheden ter viering van het 65-jarig bestaan met een groo te propagandabijeenkomst. De voorzitter, de heer L. K. Anthoni, sprak een openingswoord, waarna de Bondsvoorzitter, de heer J. de Vries, een causerie hield over „Waterpolo en de beteekenis er van voor de zwemsport". Me vrouw TriebeisKoens, de bekende zwem- propagandiste, sprak eveneens een opwekkend woord. In den loop van den avond werd aan Willy den Ouden de „Bredius-medaille 1934" uitgereikt, als erkenning voor het feit. dat zij in den loop van dit jaar de beste prestaties had geleverd. Op Zondag 9 Juni a.s. zullen op het Ha ringvliet, Hollandsch Diep en Hellegat inter nationale zeilwedstrijden gehouden worden voor Overdekte Ronde- en Platbodem jachten. De start zal plaats hebben te 7 uur precies te Hellevoetsluis. In klasse I wordt o.a. deelge nomen door „Halley" (M. G. Jonker te Haarlem). Uit Londen: Aan den Henley-wedstrijd, welke dit jaar van 3 tot 6 Juli op de Theems wordt gehouden, zal wederom een groot aan tal buitenlandsche ploegen deelnemen. Het sterkst is Zwitserland vertegenwoordigd, dat voor de „Diamond Sculls" zal uitkomen met de skiffeurs Ernsa Rufli en Eugen Studach uit Zürich. Aan het nummer nemen voorts deel. behalve de beste Engelsche scullers. E. C. Branco (Brazilië), J. Zavrel (Tsjecho-Slowa- kije) en de Poolsche kampioen R. W. Verey. De Haagsche Wandelsportvereeniging „De Vierdaagsche" organiseert op Zondag 30 Juni ééndaagsche marchen, n.l. 50 K.M. voor heeren van 1750 jaar; 40 K.M. voor dames, voor hee ren ouder dan 50 jaar en voor militaire- en politiekorpsen; 30 K.M. voor personen jonger dan 17 jaar. Het secretariaat is gevestigd Rijs- wijkscheweg 358, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13