BRIEVENBUS. V R TT D A' G 7 JUNI 1935 H A A R E E M'S DA'GBEAD De raadselprijzen voor de maand Mei zijn bij loting' ten deel gevallen aan: PRINSES ENGELIENTJE, BRUINOOGJE, POESENMOEDERTJE en EENIGST KIND. die ze Woensdag- 12 Juni bij mij mogen af halen. Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDF.ET.ING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Vaders Oudste Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een bekend spreekwoord ontstaat. L.d.gh..d .s d.s d..v.ls ..rk.ss.n. 2. (Ingez. door Piet Hein). Neem uit onderstaande Rubriekertjesnamen telkens een letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. Moeders Schat. Duizendschoon, Cellist. Vruchtenzoekstertje, Dicky Durf, De rijzen de Zon, Poesenmoedertje, Rozegeur, Oranje appeltje. Zonnefee. 3. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Ik ben een rubriekertjesnaam van 18 letters 12 13 14 15 16 17 18 is een meisjesnaam I 2 3 4 5 is een vorstelijk persoon. 10 6 12 16 bezit niet ieder. II 12 is een lengtemaat. 9 8 12 is een meisjesnaam. 7 13 14 15 is ook een meisjesnaam. 4. (Ingez. door Piet Hein.) Ik ben een berijmde spreuk van 21 letters. S 7 5 is een huisdier. 14 15 16 is niet dichtbij. 5 1 20 21 is een deel van den voet. 11 18 19 1 10 hebben huizen. 3 9 2 is een soort hert. 17 12 21 is geen vrouw. Het gevolg van snijden is 4 13 15 15 6 15 15 is een groot water 5 (Ingez, door Prinses Engelientje.) Ik ben een plaats in Overijsel van 11 let ters. 9 10 is een voertuig. 1 2 is een lidwoord. 3 4 is hetzelfde lidwoord. 5 8 9 10 11 is een maand. 6 3 8 9 is een meisjesnaam. 7 8 S 9 10 is een water. 6. (Ingez. door Tertia.) Ik ben een spreuk van 28 letters I 2 3 is een eind weg. 4 5 6 is een lichaamsdeel. 7 8 9 10 is geen geheel. II 14 20 28 is een ontkenning. 21 22 26 24 is dezelfde ontkenning. 16 17 18 is een vragend voornaamwoord. 26 27 is een voegwoord. 25 12 13 14 is een tehuis voor vogels. 15 17 25 zit aan een boom. 19 20 is een persoonlijk voornaamwoord 23 26 27 is een lidwoord. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez door Rozengeur.) Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam van 17 letters. 7 2 4 is speelgoed. 4 5 6 12 13 is een jaargetijde. 1 5 9 6 is een deel van ons lichaam. 7 5 3 behoort aan een fiets. 1 7 2 is dierengeluid. 15 2 2 8 12 16 17 lusten we allen. 9 10 is voedzaam. 11 12 13 14 is een hemellichaam. 16 17 15 is een meisjesnaam. 2. (Ingez door Winterkind.) Welke schuilnaam kun je van de volgende letters maken? i i e n n k 3. (Ingez. door Winterkind.) Zet onder elkaar: een dorp in de bollenvelden, een windrichting iemand met een zwarte huid. De voorste letters moeten samen een huis dier vormen. 4. (Ingez. door Piet Hein). Ik ben een spreekwoord van 11 letters. 2 1 3 7 2 3 9 2 is een soort groente. 2 7 11 is een knaagdier. 3 1 2 is een ander woord voor erg. 4 5 10 zit aan ieder huis. 6 7 8 9 10 is een vrucht. 5. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Neem uit de volgende schuilnamen telkens een letter, zoadat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. De o.ngde schuilnaam staat tus- schen de andere. Prinses .Engelientje, Rozengeur. Eenigst Kind, Zonnefee, Gelukspop, Cellist, Sari Ma rais, Viooltje, Winterkind. Gouden regen, Greta Garbo, Kwebbeltje, Tertia, Zandkever- tje. Kanovaarster, Rijstvogeltje, Laetitia. 6. (Ingez. door Piet Hein.) Ik ben de naam van een Indische vogeltje, dat tevens een Rubriekertjesnaam is, en be sta uit 12 letters. I 2 3 4 is voedzaam. 5 6 7 8 9 heeft vleugels. II 12 10 is een meisjesnaam. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Tilburg. 2. Zonder water kun je niet roeien. Als je niet eet, kun je niet groeien. Als iets leuk is. lach je erom Als je niet leert dan blijf je dom. 3. Het oog gespaard, een schat bewaard. 4 Leg nu niet op alle slakken zout. 5. a. grijze haren. b. een dobbelsteen, c. Poes-Goes. 6. Bark, ader. rede, kres. AFDEELING II. 1. Gladiooltje. 2. Dokter. Schilder, Bakker. Dominé. 3. Zangeresje, Prinses Engelientje. 4. Ieder huis heeft zijn kruis Ieder hart heeft zijn smart. 5. Rust Roest. 6. Kuil—Luik. Goede oplossingen ontvangen van: De kleine midvoor 6 L. Rumpff 5 Roze- ücnopje 6 De kleine Tuinman 6 Winterkind 6 Prinses Etngelientje 6 De kleine Violist 6 Zee meermin 5 Vruchtenzoekstertje 4 Bruinoogje 6 Konijntje 6 Poppenverpleeg- stertje 6 De kleine Rekenbaas 6 Juffertje Spring in 't veld 6 De kleine Voetballer 5 Dwaallichtje 5 Poppenmoedertje 6 Oranje appeltje 5 Kruidjeroermijniet 4 Mitzi Green 6 Sterrenkijkstertje 3 Duizendschoon 6 Pink sterbloempje 6 Poesenmoedertje 6 Queentje 3 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 Sari Marais 6 Eenigst Kind 3 Paddestoelzoekster 6 Belha- meltje 6 Zonnefee 6 Zonnestraaltje 6 Moeders Schat 5 Cellist 5 Vaders Oudste 5 Viooltje 6 Goudsbloem 5 Jasmijn 6 Dicky Durf 6 Gou den regel 5 RUBRIEKERTJESLIJST Abraham C. van Baren, oud 11 jaar. Pla- Jtaanstr. 72. INVUL-WEDSTRIJD. Inzending ontvangen van: L. Rumpff, oud 11 jaar. Kruidjeroermijniet, oud 14 jaar. L. Rumpff, oud 11 jaar. Seringenknopje Oud 13 jaar. RUILRUBRIEK. VRUCHTENZOEKSTERTJE, Kloppersingel 95, heeft Haasazijnplaatjes, een geschenkbon van Albert Hein, voor f 4 Jaminbonnen, Film sterren, Turmacbloemen, Hiervoor gaarne terug Hillebonnen. Ruil tijd Woensdags en Za terdags na 2 uur tot 7 uur. RIE A., Coltermanstr. 9 rood, bij de Pieter Kiesstraat heeft te ruilen: 19 Droste, 16 K.M. waarvoor alleen Vimbonnen enz. Verder nog 40 Hans de Torenkraai, 105 Duifjes, 45 Hille, Coelingh plaatjes en bonnen, 19 Clysma kaar tjes en 20 Rademaker, waarvoor gaarne te rug Vim enz. en Haka bonnen. FOESENMOFDERTJE. Spaarnwoudérstr. 62 (winkel), heeft: Vader Haas, Lido. Kleine Houtstraat bonnen, Sickesz, C. Jamin bonnen, Unie cassabon, Jamin. De wereld in beeld, Bleko. Baronie, Bloemen en haar vrienden, Franken. Pette Indiaantjes, in Finland, De Haan, Cocktail, Olympische Spelen. Kiazim Emin. De Firn, Filmsterren, Turmac, Van Houten. De Reszke, Mercedes. Nederlandsche Artisten, London caramel Works, Zatseharis The Vittoria Egyptian. Spelregels, Voetbal- plaatjes. Voetbaltechniek plaatjes. Hiervoor gaarne terug Hille bonnen Hans de Toren- graai. C. v. O.. Eikenstraat 24, heeft 30 Douwe Eg- bert, 1 Droste, 1 Hans de Torenkraai, 25 K. en G. bonnen, 1 Benito, 1 Snoets wilde jaren, 1 Paraat chloor, 16 Weegschaal. 1 Radema ker. 7 K. en G. plaatjes (vliegt u mee naar Indië», 3 Sickesz. 3 Waardebonnen Haarlem- N„ 6 Pleinespl. de Duif. 1 Dobbelman, 16 Filmsterren. 3 A. J. P., 5 Verkadepl., 1 Tiklcie, 1 Wijbert, 1 Olympische Spelen en 8 De Haas en v. Brero. Hiervoor gaarne terug alle Hille bonnen UIT DE NATUUR. KIKKERBEET. al onze slooten voorkomt, is in werkelijkheid een van de aardigste en meest interessante van onze Flora. Je weet, dat het plantje tot de drijvende waterplanten behoort en mooie ronde blaadjes heeft. De wortels met dicht vilt van haarwortels bedekt, hangen vrij naar beneden. Maar net als de bewoners van de sloot, kevers, kikkers, salamanders, slakken enz. zoekt het in de herfst zijn heil op den bodem om daar te overwinteren. Een paar lange .en krachtige, spruiten zijn naar omlaag- gegroeid en dragen aan het einde een knop. Deze knoppen worden door beschermende schubben omhuld en ze bevatten een rijke voorraad van zetmeel en levend 'materiaal, ja, steeds is de plant bezig het beste voedsel van blad en stengels naar die knoppen over te brengen, want ze moeten weer dienen om in het voorjaar, nieuwe planten voort te brengen. Als het nu winter geworden is. vergaan of bevriezen de bladen en stengels, die zich nog aan de oppervlakte bevinden. De lange sten gels met de knoppen strekken zich zoo diep mogelijk onder water uit. want daar is het in den winter het warmst. Bij flinke vorst laten de knoppen los en zinken op den bodem, waar ze met de punt naar boven gekeerd, rechtop in den modder blijven steken. Zoo bestaat de kikkerbeet gedurende de winter. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. W. L. Ik zal een en ander doorzenden. 't Lijkt me niet onaardig. Je hebt gelijk, dat je zooveel mogelijk over dergelijke onderwerpen leest. Dat verrijkt je verstand en je geest. Nel S. Je stukje zal zeker een plaatsje krijgen en heel misschien deze week al ZEEMEERMIN. Ja. je mag best eens een opstel inzenden Plak je je foto's in een al bum? Dat blijft altijd een aardige herinnering. DE KLEINE VIOLIST. Ga je alle dagen naar den speeltuin? Heeft zusje goed exa men gedaan? 't Duurt nog een heelen tijd voor ze schriftelijk heeft. Dan kan ze nog heel wat wijsheid inpompen. NAPOLEON. Hartelijk dank voor die mooie kaart van Utrecht. Wat is die domtoren toch prachtig. Heb je het er naar je zin ge had? Je hebt de Domkerk nu ook goed kun nen gezichtigen. Ben je ook nog naar de Ernst Sillemhoeve: geweest? Die verdwaalpartij was vervelend. PRINSES ENGELIENTJE. Je raadsels zijn goed. Wat zeg je er wel van, dat je nu ook een raadselprïjs hebt gewonnen? Hebben jullie heerlijk bruiloft gevierd? Was moeder niet erg blij met de mooie cadeaux? WINTERKIND. Nog hartelijk gefelici teerd met het koperen feest van je ouders. Dat zal Zondag een heerlijke dag worden met al die visite. DE KLEINE MIDVOOR. Je bent welkom en je moogt dezen schuilnaam houden. In welk elftal zit je? MARGREETJE. Ik kan me voorstellen, dat het een moeilijk weekje voor je is ge weest. Van harte hoop ik, dat je alles nu wat zonniger gaat zien. We moeten ons in t leven nu eenmaal aan zooveel dingen aanpassen. RIE A. 'k Vond het heel prettig, weer eens wat van je te hooren. Waar ben je werkzaam? Leuk, dat je opgedane kennis bij O. B. je nu van pas komt. 't Is heerlijk, dat je met zooveel plezier je werk doet. Waar gaan jullie kampeeren? Ik ken dat boek niet. maar wil het wel heel graag lezen. Waar haal je toch den tijd vandaan om al die boeken te lezen? BOEKENWURM. Hartelijk dank voor de foto van die mooie Rosbank uit Dieren. Daar heb ik ook wel eens op gezeten. Je hebt ze ker ook vaak mooie wandelingen gemaakt. En wanneer kom je nu thuis? DUIZENDSCHOON. Mag grootmoeder nu steeds langer opblijven? 't Was gezellig voor je, dat Orchidee Zondagmiddag bij je mocht komen. Wat hebben jullie uitgevoerd?jDe hoop. dat de stoel ook spoedig zal komen* STERRENKIJKSTERTJE. Ja, als er veel sterren stralen, is er meestal mooi weer op til. Ik hoop voor ons allen, dat we zonnige. Wordt het nu wat zachter in de tempera tuur, dan krijgt de knop in einde Maart meer drijfvermogen en bij een heel lichte beweging b.v. van een ontwakende kikker of salamander schiet de knop de hoogte in, als er dan nog maar een warm zonnetje het watervlak koestert, stijgt de knop nog hooger. Is het ech ter weer iets kouder, b.v. 's nachts, dan zakt de knop weer dieper onder water. Zoo blijft hij dus zweven tot het warmere weer aanhoudt en en dan groeien de zwevende knoppen met den dag. Bereiken ze eenmaal de oppervlakte, dan drijven ze rond en zetten uit. De bladschub ben, die dicht om de knoppen heen-zitten, be ginnen zich uit te spreiden en de teergroene blaadjes worden zichtbaar. Het is verbazend interessant de ontwikkeling van de knappen gade te slaan. De aardige witte bloempjes steken heel weinig boven het water uit, de blaadjes hebben ongeveer de grootte van een rijksdaalder en zijn glanzend groen, de on derzijde en op schaduwrijke plekken groeien de planten zijn meer roodachtig gekleurd S. POSTZEGELRUBRIEK. 1928 Vliegpost. 50 c. 1 fr. 1930 Volkshilfe. 40 50 1 fr. 1.50 2 fr. 3 fr. 10 4- 15 20 50 75 1 fr. 2 fr. 5 60 c. op SO c. 1931 60 90 op op 80 20 SAARGEBIED. X. De eerste vliegpostzegel zag het licht in 1928 en stelt voor een vliegtocht boven een Saarlandschap. in den bovenrand staat de naam Saargebiet en in den onderrand de waarde aanduiding en het woord Luftpost. waarden zijn 50 c.. (rood) en 1 fr. (violet). Grootte der vakjes 30 x 45 mM. In het voorjaar van 1930 verscheen weer een serie VOLKSHILFE zegels, het zijn 40 en 15 c. (groenolijf) 50 en 20 c. (rood> 1 fr. en 50 c. (bruin-lila) Deze zegels dragen de tee- kening van 'n ouden haveloozen man met twee kinderen op een bank. 1.50 fr. en 75 c. (blauwgroen) 2 fr. en 1 fr (bruinkarmijn) 3 f. en 2 f. (zwartgroen) ge ven een verpleegster en een zwerver weer. terwijl 10 fr. en 5 fr. (sepia) een verpleegster met kind voorstelt. De grootte van deze vakjes is 45 x 30 mM. In dezelfde maat doch in liggend model een aanvullingswaarde 60 ct. op 80 c. van 1927 (rood oranje). Nog twee aanyuUingswaardien volgden in 1931 nl. 60 ct. op SO.c. (rood oranje) en 9-0 c. op 20 c. (roodbruin) van 1927. Ook hiervan is d'e afmeting voor de vakjes 30 x 45 mM. Rustenburgerlaan 23. N.B. De zendingen zijn weer verzonden. De hoofdgroepen konden nog niet gelijk mee. want- Hoofdgroep D. was nog niet binnen. Hiervan zijn de heeren Rol de laatsten. In dien zij de zending nog niet hebben ontvan gen verzoek ik even naar Padangstraat 36. hun voorganger te gaan om voortgang te maken met de rondzending. Vlug doorzenden is de boodschap. Pinksterdagen zullen krijgen. Is het speel- pakje nu af? Wat is de uitkomst- van je in gezonden raadsel? MITZI GREEN. Dat is voor jou een heel eind loopen naar je tuintje. Komt er al veel op? Woensdagmiddag werd je zeker door den regen weggejaagd. KRUIDJEROERMIJNIET. Zooals je ziet. hebben de meeste Rubriekertjes toch alle raadsels gevonden. Dus ze waren toch niet zoo moeilijk, als jij dacht. Knappe meid. dat je zulke schitterende proeven maakt. Geluk kig maar, dat het kwebbelen geen schadelijke gevolgen heeft gehad. Waren de verdere proe ven ook goed? Over 13 Juni spreken we verder niet hè? ORANJE-APPELTJE. Weet je al, wanneer je oom in Holland kan zijn? En wat prettig, dat hij zoo dicht bij jullie logeert. Wat ben je zuinig op je postpapier geweest. POPPENMOEDERTJE. Is de kiek nu in je bezit? Neen. ik heb nog niets van Kabou ter Puntmuts gehoord. Jij wel? Ik zou best eens een poosje naar Oost-Voorne willen gaan DWAALLICHTJE. Al wezen zwemmen? Hoeveel woog je? Was de dokter tevreden? Ook over je maat? POESENMOEDERTJE. Zit je net als de poesjes te spinnen van blijdschap nu je een raadselprijs hebt gewonnen? Zorg er nu maar voor dat je morgen geen luilak bent Wat gaan jullie heerlijk feestvieren. Nu moet je op zwemschool niet alleen plezier maken, maar ook je oefenen, anders word je geen knappe waterrat. PINKSTERBLOEMPJE. Zwem je nu ge regeld eiken dag? Dan haal je vast dezen zomer nog wel je diploma. Nu je begonia zoo mooi bloeit, moet je wel alle dagen flink water geven, 't Doet me plezier, dat je pen zoo best schrijft. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Ik hoop. dat je met Pinksteren weer zoo heerlijk naar buiten kunt gaan. De volgende keer schrijf je me er zeker een grooten brief over DE KLEINE REKENBAAS. 't Bevalt jou natuurlijk ook zoo'n vacantie tusschen de drukke schooldagen. Heb je deze week nog veel repetities gehad? GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. Jammer, dat jullie met korfballen verloren hebben, Ik wensch je Maandag een mooien dag in Amersfoort. Zet je beste beentje voor. Met hoevelen gaan jullie er heen? EENIGST KIND. Wat heb je veel gekre gen! En nu nog een raadselprijs erbij. Of jij ook een gelukskind bent. Draag je het hor loge alle dagen? Smul je nog alle dagen van je lekkers? Ben je al aan het kleedje be gonnen? SARI MARAIS. Was er dezen Woensdag openlucht? Je trof het niet, omdat het weer zoo buiig was. Schiet je op met je sokjes? Begrijp je alles, wat er in dat boekje over electriciteit staat? Anders maar eens aan je onderwijzer vragen. Ben je al bij broertje ge weest? Natuurlijk zal hij het heel prettig in de kolonie vinden. Je raadsel is goed. DE PINKSTERBLOEMEN door W. LASSCHUIT. Het was alles zoo gauw gebeurd, dat ze eigenlijk niet goed wisten, waarom ze al om half negen 's morgens in het kamertje van vrouw Bonke waren gekomen. Tiny en Jan, de tweelingen uit den huize Verwey, waren Hemelvaartsdag 's morgens vroeg gaan fietsen, toen ze „Domme Jabik", „gearmd met een politieman", zooals Jan het uitdrukte, waren tegengekomen. En het was de goedhartige Tiny geweest, die aan haar medelijden met vrouw Bonke uiting had ge geven, even naar haar toe te gaan, want na tuurlijk had als altijd die „smerige vent" weer wat op z'n kerfstok. Jan had er eerst niet veel voor gevoeld. Het was nu juist zulk „heiig" weer om eventjes naar IJmuiden te trappen. Wat zou het heer lijk zijn tusschen.de nog van dauw vochtige boomen te rijden, die aan weerszijden van den Duin- en Kruidbergerweg stonden. Maar Tiny had volgehouden en toen was Jan maar meegegaan, omdat hij zich altijd een beetje de beschermer voelde van zijn tweelingzusje, die dit wel niet altijd op prijs stelde, al was haar broer dan ook enkele minuten eerder ter wereld verschenen. In het steegje moesten ze afstappen, want daar mocht je niet rijden, omdat het zoo ijzig smal was. Achteraan was een klein huisje een krotje eigenlijk. Op de deur stond met onbeholpen letters „Bonke" geschilderd. „Eigen fabrikaat", zei Jan, Tiny erop wij zende. Tiny had aangebeld en toen was de deur opengegaan en had vrouw Bonke in verbazing uitgeroepen „Allemenschen in een hoededoos dat was haar geijkte term wat benne jelui vroeg op pad!" „Ja, ja, vrouw Bonke," zei Jan lachend, „dat had je niet gedacht hè. Jij hebt liever „alle menschen in een hoededoos." „Ach, ja, meneer, weet wel, dat ik het goed meen." „Meneer? meneer?" kwam Tiny nu, „kan Jan en Tiny er niet meer op overschieten?" „Ach, wat zal ik je zeggen, ehjuf eh, Tiny. Jullie benne nou al zoo groot, dat ik haast geen Tiny en Jan meer durf te zeg gen; vroeger op de fabriek was 't wat an ders". „Wij blijven Tiny en Jan voor je, hoor," zei Jan nu. „Maar komme jelui toch even binnen," noo- digde vrouw Bonke. Voordat vrouw Bonke getrouwd was, had ze altijd het ruwe werk gedaan op het-groote fa- briekskantoor van meneer Verwey. Zoodoen de, dat de tweelingen haar zoo goed kenden. Ze traden het kraakheldere vertrekje bin nen en namen plaats op een paar wankele stoelen. ,,'t Zaakie wordt oud, kinders!" ,,'t Zit toch nog, hoor," lachte Tiny. „Welja. Maar, zeg er's. wat verschaft mij de eer jullie zoo vroeg hier te zien. Hoe heb ik dat gezeid, hè? Ja, ik ben niet voor niks op pa's kantoor geweest!" Vrouw Bonke lachte even maar Jan zag dadelijk, dat het niet de welgemeende lach was van anders. Recht op zijn doel afgaande, zei hij dan ook: „Vrouw Bonke. vertel ons eens, waarom werd je man opgebracht?" Even later had hij er al weer spijt van. want nu begon vrouw Bonke te huilen, alsof haar het hart zou breken. Tiny kwam met water aandragen en suste: „Stil, maar vrouw Bonke, vertel ons maar alles!" Gelukkig was vrouw Bonke gauw gekal meerd en toen vertelde ze, dat haar maxi den vorigen avond bij het stx*oopen gesnapt was en er nu wel niet zoo gemakkelijk meer zou afkomen. Ziezoo, nu wisten de tweelingen alles, maar zij zouden de tweelingen Vei-wey niet geweest zijn, als ze zonder meer vrouw Bonke hadden laten zitten. Zij hadden nog heel goed ont houden. hoe zij de voorspraak was geweest bij vader en moeder, als ze, nauwelijks tien jaar oud. wat hadden uitgehaald. „We gaan wat van de Pinksterbloemen brengen," was het eerste, wat Tiny zei, toen JOHAN EN EDIE. DE TWEELINGEN. Wel bedankt voor die mooie kaart uit Apeldoorn Wat een heerlijk zwembad is dat. Zijn jullie er ook wezen baden? Wanneer keeren jul lie weer naar Haarlem terug? Begin je al een beetje te verlangen? BRUTNOGGJE. Je raadsel is goed. Wat zeg je er wel van, dat je wensch zoo gauw vervuld is? Ben je nu schitteroogje? ANNEKE. Ja, dat is goed. Kom dan a.s. Woensdagmiddag. PADDESTOELZOEKSTER. Ik zag WoenS dag al zooveel kinderen van de tuintjes te- rugkeeren. Dat kwam natuurlijk door den regen. Later werd het beter. Zijn jullie er toen weer heen gegaan? Zijxx de augurkjes xxiet gezaaid? Brexigen jullie de Pixiksterdagen weer op de fiets door? Ga je met moeder naar de Luilakmarkt? BELHAMELTJE. Nu tel je zeker de dagen dat de broers exx zusje weer thuis komen. Poes vindt het wel leuk, dat zij nu je speel- kamei'aadje is. Met de Pinksterdagen kun je dus met moeder mee op de fiets. Wat zal jul lie tuin er straks feestelijk uitzien. Heb je ook voor de tuintjes van de anderen gezorgd? JASMIJN. Vonder je nu alle dagen? Oom zal wel blij zijn geweest met je lekkere ca deau. Ik wensch je 2den Pinksterdag heel veel genoegen in A. Ik geloof dat er verschei den Rubriekertjes heen gaan. Cor Slung is'n leuk boek. Heb je het al uit? Geniet nu maar heerlijk van je vacantie da gen. DENNENNAALDJE. Schrijf altijd maar op een gewoon velletje. Het versje was zoo wel aardig. Misschien krijgt het nu wel een plaatsje. GOUDSBLOEM. Ik geloof, dat alle vogels, als ze ten minste flinke snavels hebben, pin da's lusten. Wat hebben jullie Donderdag een mooie tocht gemaakt. Ja, dat is een prachtig gezicht zoon vliegtuig te zien opstijgen en dalen. VIOOLTJE. Nu ben ik nog niet naar het Park geweest, maar 't is ook zoo ver van me vandaan. De lelietjes zullen nu wel open zijn. Die roode bloempjes, waar je over schreef zijn misschien Exxgelsche grasplantjes. Speen kruid ziet geel. Die witte schermbloemen zijn waarschijnlijk fluitekruid. VADERS OUDSTE. Het verhaaltje was wel goed, maar ik kan het xxiet plaatsen, om dat je het papier aan beide zijden beschreven had. Wat ter perse gaat mag maar op eexx kant staan. Misschien wil je het overmaken? CELLIST. Vogels zijn zoo slim. Ze weten zoo gauw, waar er iets te halen valt. Aardig hè, zoo goed als de ouden voor hun jongen zorgen. Zorg vooral, dat poes ze niet te pak ken krijgt. MOEDERS SCHAT. Die zelfverdiende ijsco heeft natuurlijk overheex-lijk gesmaakt. Dat geeft de kleine schat moed om zoo voort te gaan. Is 't niet? DICKY DURF. Je raadsel is goed. W. BLOMBERG—ZEEMAN. Marnixstraat 20. Haarlem, 8 Juni. 1935, ze het xiauwe straatje uitliepen. Geen van beiden dacht meer aan de heerlijke fiets tocht. „Uitstekend! De tuin is er heelemaal paars van, dus we kunxxen haar een groote bos brengen." Thuis vertelden ze aaix vader en moeder, wat hun dien morgen was overkoixxexx en toen had vader gezegd: „Zorgen jullie maar voor de bloemen, dé rest is voor nxijxx rekening." Nu, dat konden ze aaix vader overlaten. Toen ze terugreden naar de Schoolsteeg kwamen ze Piet Verhoeven tegeix, die hun toe riep of ze naar eexx bruiloft giixgen. Maar wat vrouw Bonke blij was ïxxet de bloemen; nu en of! Doch dit muisje zou xxog een staartje hebben. De tweelingen lxadden het gemerkt: op school werd geheimzixxnig gedaan. Stond er een clubje jongeixs en kwam Jan aanloopen, dan hoorde hij meermalen „Sst. daar heb je m!" Exx Tiny deed al geen andere ervaringeix op. Ze zei Ixet tegen Jan. „Ach. wat kan het jou schelen." antwoordde deze onverschillig, ,,'t Zijn groote mispunten in oxxze klas." Dit was in tegenspraak met hetgeexx hij juist een week tevoren had gezegd: „joviale jongens i" Zoo kwam de Pixxkstervacaxxtie. Op de Lui lakmarkt hadden ze nog pret gemaakt. Jan xxoch Tiny dachten aaix de geheimzinnigheid in de klas. Dat zou ook wel den een of an- deren dag uitkomen. Pixxksternxorgeix. Met een gebel van wat-ben-je-me, wei'd Jan z'n bed uitgehaald. „Ga eens kijken!" commandeerde vader, die ook xxog onder de wol lag. Vlug schoot Jaxx een broek aan exx rende naar bexxedexx. Als er xxou geexx bx'axxd was, daix wist hij 't ïxiet. Toen schold hij „Lamnxeliixgen!" waxxt er was in de heele straat geen mensch te zien. Woest snxeet hij de deur weer dicht, doch ont dekte iets wits iix de brievenbus, een briefje. Hij haalde het eruit exx las: Aan den Weledelgestreixgen Heer Jan Vei-wey, Van beroep: „Menscheixx-edder" ALHIER. Aan den achterkant: „Aanslageomplot op Jan eix Tiixy Verwey!" „Draken!" schold Jan weer. maar nu lachté hij toch evexx over den onzin en schoot hem ixxeens in de gedachte, dat het wel iets té maken kon hebbeix met de geheimzinnighe den in HA. Vlug ritste hij den brief open en las: Hoog-weledelgestreixge Heer, en Mejuffrouw, Gedachtig aaix Uw nobele daad op Hemel vaartsdag roepen wij U op hedenmiddag té 2 uur ten huize van ondergeteekende te ko men om de stichting in het leven te roepen „Help een ander." Vergeef ons al de geheime dingen, die wij vooraf moesten doen. Wij re kenen op Uw beider komst. Uw wegblijven" zou voor ons een groote teleurstelling zijn en het faillissement voor de stichting betee- kenen. Hoogachtend, Uw nederigste dienstwillige dienaar, Piet Verhoeven. „Die is van lotje getikt en 'k wou dat-ie op de Mookerhei zat met z'n faillissement van een stichting, die nog geen eens bestaat!'* mopperde Jan even later tegen zijn zusje. „Jan, wat ben je toch een rare snijboon. 115 ga er heen." „Tja, dan moet ik van armoede wel mee.'* „Pf tblies zuslief. Precies om twee uur stonden ze voor het huis van Paul Verhoeven en werden met heel veel 'plechtigheid opengedaan. Maar wat waren ze verbaasd heel IIA aap te treffen en Tiny kon niet laten: „Hallo lui!" te roepen. De „lui" bogen als knipmessen, wat Jan deed zeggen: „Zoo, allemaal je tong verloren. Dat kaxx lollig worden!" Maar toen ging er ineens een oorverdoo- vexxd hoera op. zoodat mevrouw Verhoeven in de kamer ernaast de vingers in de ooren stopte. „Tiny en Jan", begoix toen Paul te spreken, „het spijt ons, dat wij jullie voor de vacantie niet konden inwijden in onze geheimen, maar toeix ik jullie op Hemelvaartsdag met die bloe men de Schoolsteeg in zag schuiven, dacht ik: Daar wordt een goed werk gedaan." Weer rof felde en trommelde het op vloer en tafel. „O," zoo vervolgde Paul. „ben op informa tie uitgegaan eix het lukte nxe vrij gauw er achter te komen, waar die Pinksterbloemen naar toe moesteix. Daaroxxx kwam ik met een voorstel om tot oprichtixxg te komen van de stichting „Help een ander." „En dan over den kop gaaxx!" sxxoefde Tiny, „Tja, geld moet er overal zijxx." „Mag ik ook wat zeggen?" deed Jaix op zijn beurt plechtig. „Ga je gang!" „Stel dat plan om eexx stichting te stich tenTja, dat is geexx xxxooi Nederlandsch, maar enfin: 't kan vereenvoudigd zijixIk wil maar zeggeix: Die Help je zelf beweging wordt toch niks. „Ho, stop: Help een ander, bedoel je." „Ook goed. Maar ik weet iets veel beters. Laten wij probeeren wat geld bij elkaar te krijgen om Vrouw Bonke bijvoorbeeld een mand vruchten te sturen of levexxsmiddelen." Jan had met dit plan al laxxg rondgeloopen. Zijn vader had wel wat koffie en thee en ook nog wat lekkernijen gestuurd, maar met z'n allen kondexx zij er veel meer van makexx. Dat het plan bijval vond, bewees alweer het applaus, dat losbarstte. Er was niet veel voor xxoodig om een eix axx- der met behulp van papa Verhoeven in orde te maken. Als ze allemaal een kwai-tje gaven zouden ze eexx flink bedragje bij elkaar heb ben. Exx zoo werd besloten. Jaxx zou de gelden in zamelen. ..Zeg, maar luister eens even,"' zei ïxu een van de andere meisjes. „Wij bezorgexx vrouw Bonke met 'n maxxd met levexxsnxiddelexx, maar' we vei-geten, dat daar eigeixlijk de Pinksterbloe- men de oorzaak van zijn. Ik stel voor om Tiixy exx Jan voortaan xxiet meer met eexx gewooxx woord „De Tweelixxgen" te xxoenxeix, maar doop hexx bij deze plechtig om in „De Pinkster bloemen". Weer bx-ak eexx ovatie los, die eei'st kalmeer de, toen mevrouw Verhoeven met een blad vol glazen limonade eix koek aaix kwam zet ten en op hetzelfde oogexxblik kloxxk uit de andere kamer: „Daar gaat-ie op de gezondheid van vrouw Bonke eix „De Pinksterbloemen!" klonk het in koor. De meest bereisde vrouw der wereld. Dat is zeer waarschijnlijk Mejuffrouw Rorita Forbes, die iix een aantal boekeix haar eiwaringen be schreven heeft over haar reizen door Arabië, Marokko, Zuid-Amex'ika, Zuid-Chiixa, waar se plaatsen bezocht heeft waar vóór haar, ïxog nimmer een blaxxke vrouw geweest was. Handen geven. Als twee menschen in Italië elkaar eeix hand geveix, daix is dat voor de Italiaansche politie eexx teekeix. dat die twee in de gaten gehoudeix moeten worden. Het is daar verboden elkaar een hand te geven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14