I Een nieuwe sport voor ons land. CRICKET IN ENGELAND. Sport - /aria. Z 'A T E R D A 'G 8 JUXT 1933 HA'AKEE M'S D A "G B C A D" Dirt-track" racing. Gaandeweg ontwaakt ook in ons land de belangstelling voor een tak van sport, die als kijkspel een groote menigte toeschouwers naar de Engelsche en Australische sintel- banen trekt. De gewone motorraces op houten-, cemen ten- of grasbanken zijn natuurlijk overal be kend, doch in de laatste tien jaren heeft een andere vorm van snelheidswedstrijden op motorrijwielen opgang gemaakt en daar het publiek van oudsher aangetrokken wordt door sensationeele gebeurtenissen, behoeft het geen betoog, dat de motorrenen op de sintelbaan, waarbij gevaar voor de rijders allerminst is uitgesloten, zich in een steeds groeiende belangstelling mogen verheugen. Hoe deze sport dan wel wordt beoefend? Men stelle zich voor een ovale renbaan, waar van de oppervlakte uit fijn gestampt© sintels bestaat en die ook in de zeer scherpe en nauwe bochten volkomen vlak is. Het is dui delijk. dat de motorrijder, die met groote snelheid zijn ronde maakt, in de bochten on derhevig is aan de middelpuntvliedende kracht en het gevaar derhalve bestaat, dat hij met zijn machine uit de baan wordt ge slingerd. Om dit te voorkomen zijn er twee mogelijkheden; óf hij moest zoodanig vaart minderen, dat hij de bocht gemakkelijk kan nemen, óf hij dient door bepaalde kunst grepen zonder snelheidsverlies zijn motor om te zwaaien, zoodat deze zoo snel mogelijk in de juiste positie voor het volgende rechte einde komt te liggen. Zou nu een renner de eerste methode vol gen. dan zou de race een aaneenschakeling worden van remmen en vaart vermeerderen, en om dit te zien. behoeft men niet naar de motorraces te gaan, want iets dergelijks kan men op straat elk uur van den dag zien. Bovendien zou het idee van een snelheids race verloren gaan en wedstrijden tegen het horloge en verbeteringen van het baanrecord hadden dan geen reden van bestaan.. De grootste attractie van dit „dirttrack" racing is juist, dat de rijders, zonder noemens waard vaart te verminderen, door de boch ten stuiven. Daartoe is noodig. dat zij hun machines door een plotselinge beweging als het ware een hoek van negentig graden laten maken, zoodat het motorrijwiel met het achterwiel een rechten hoek maakt en recht standig in de richting van het volgende rech te eind komt te staan. De renners hebben daarom aan den linkervoet een zwaar met staal besiagen laars en op het moment, dat zij in de bocht komen, laten zij deze met volle kracht over den grond slepen, waar door het achterwiel slipt en een hagel van gruis wordt opgeworpen door het als razend ronddraaiende rad. Het is voor de"toeschou wers dan ook niet aanbevelenswaardig, zich bij de, overigens zwaar gecapitonneerde bochtomrasteringen op te stellen, want in dat geval zijn zij binnen enkele minuten on herkenbaar door stof en sintels, die gezicht en kleeding met een poederachtige laag be dekken. Hoe wordt nu zulk een race gereden? Er komen twee of ook wel drie rijders aan den start en na het beginsignaal rijden deze twee ronden, waarbij de snelheid steeds wordt verhoogd. De renners moeten er ech ter voor zorgen, na het afleggen dezer proef- ronden tegelijk over de startlijn te gaan en dat is het oogenblik, waarop de eigenlijke race begint. Onnoodig te zeggen, dat het -er op aan komt, niet aan den buitenkant ter hoogte van het achterwiel van den tegen stander te blijven, want eerstens krijgt men dan in de bochten de volle laag gruis in het gelaat, doch tevens loopt men het risico, met zijn machine in aanraking te komen met het slippende achterwiel van zijn concurrent. Dit slippen in de bochten is de eigenlijke attractie van het „airt-track" racing, men noemt dit in Engeland „broadsiding", en het is duidelijk, dat er heel wat bekwaamheid, oefening, durf en handigheid voor noodig zijn. om het op het juiste en snelste wijze te volbrengen. De rijders zijn allen professionals, hetgeen trouwens begrijpelijk is, want niemand zal zich voor zijn. genoegen keer op keer aan dit levensgevaarlijk werk voor zijn plezier rij den In Engeland heeft men zeer vele banen en bij het begin van het' seizoen engageert de directie een aantal rijders, die op con tract voor een jaar aan de club verbonden worden, dus op dezelfde wijze, als dat bij be roepsvoetbal het geval is. Deze rijders komen uit in ploegverband en de verschillende clubs zijn in een competitie ondergebracht, die uit en thuiswedstrijden houden. Dat gaat op de volgende wijze: Elke ploeg bestaat uit tien renners, die één voor één tegen een tegen stander hun baantje rijden en de club. die de meeste overwinningen behaalt, wint den wedstrijd. Laat ons dus aannemen, dat zij van de tien races van één match er zeven wint, dan vermeldt het ranglijstje; 1 gespeeld. 1 gewonnen, 0 gelijk, 0 verlo ren, 7 voor 3 tegen. 2 punten. De clubs strij den dus om het kampioenschap van Enge land en bovendien worden er wedstrijden om het individueele kampioenschap gehouden. Het meerendeel der renners is Engelschman of Australiër en de besten onder hen ver dienen zeer hooge gages, hetgeen, gezien het gevaarlijke werk, alleszins begrijpelijk is. Niet zelden wordt een renner door een val maandenlang uitgeschakeld en zelfs zijn er gevallen bekend, waarbij de motorist zulke i zware verwondingen opliep, dat hij voor zijn leven verminkt was Behalve om het club- en individueele kam pioenschap, worden ar ook matches tegen het horloge verreden, terwijl de toetswed- strijden tusschen Engeland en Australië een van de hoogtepunten van het seizoen vor men. Des winters, wanneer het in Australië zomer is. gaan de meeste rijders, ook de Engelschen naar het land van de kangoeroe en daar wordt dan eenzelfde programma af gewerkt als des zomer in Engeland. Gedurende den afgeloopen winter behaal de het officieele Engelsche team groote suc cessen in Australië, in een wedstrijdenreeks, welker organisatie voor een belangrijk deel te danken was aan het initiatief van den oud-renner Frank Arthur, die eertijds groote triomfen vierde, doch door een ernstig on geval voorgoed werd uitgeschakeld De bekendste banen in Engeland zijn: Belle Vue "Manchester) Preston. Westa Ham. Wembley. Wimbledon, Stamford Bridge, Hackney Wick, Clapton en Harringay, waar van Wembley, Belle Vue en West Ham meest al de sterkste teams in het veld brengen. Be halve aan de renners zelf, verschaft deze sport een goed bestaan aan vele mechani- ciens. want elke rijder van naam heeft, be halve zijn helpers, tenminste een vertrou wensman. die zijn vak en de onderhavige machine door en door kent. Wij willen dit artikel niet besluiten zon der de namen van enkele der bekendste rij ders te hebben vermeld, al kan die reeks namen natuurlijk geen aanspraak maken op volledigheid. Renners als: Eric Langton, Frank Varey, Frank Arthur, Frank Charles, Claude Rye, Ginger Lee en Vic. Huxley be- hooren of behoorden tot hen, die er voor ge zorgd hebben, de sport in Engeland en Australië zeer populair te maken, een sport, waarin slechts de moedigste kans heeft op succes en die zich over het algemeen meer voor kijkspel dan voor beoefening leent. LAWNTENNIS. TOURNAMENT H. L. T. C. Het Pinkster-invitatie tournament van de H. L. T. C. is Vrijdag begonnen. De weersom standigheden lieten echter niet toe, dat er veel gespeeld kon worden en bovendien wa ren nog niet alle deelnemers beschikbaar. Dat zal heden wel beter gaan. Het tournooi is zeer goed bezet en voor de min der sterken is ook gezorgd door het indeelen in een A- en in een B-afdeeling. In de A-afdeeling kunnen goede partijen verwacht worden, daar er vrijwel alle bekende Haarlemsche spelers in uitkomen In verband met het 50-jarig bestaan van de H. L. T. C. heeft het banencomplex en club huis een passende versiering van guirlandes en bloemen gekregen, hetgeen een feestelijken indruk maakt, Het eigenlijke jubileumsfeest heeft Zaterdagavond in besloten kring in het clubgebouw van de Kennemer Golf Club plaats. De eerste uitslagen van het tournament luiden: Heerenenkelspel B: Baay slaat Der Kinderen 86. 63 Breitenstein slaat Vettewinkel 57, 63, 6—3. Loven slaat Stalling 46, 61, 62. Ruys slaat Pit 61, 62. Damescnkelspel B: Mevr. Boot slaat mej. Van Weezei 62, 60. Damesdubbelspel Mej. A. van Beeck Vollenhoven en mej. Oudes slaan mej. Schmidt en fr. Van Rand- wijck 61, 60. INTERN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN BELGIë Uit Brussel: Onze lahdgenoote Mej. Rollin Couquerque werd Vrijdag in de kwartfinale van de internationale kampioenschappen van Belgia door de Deensche speelster Mevr. Sper- ling-Krahwinkel in twéé, sets 'geslagen. Even als te Parijs was Mej. Rollin Couquerque ook nu niet tegen de vastheid en zuiverheid der slagen van de Deensche opgewassen en zij verloor met 26, 26. In het damesdubbelspel sloegen Mevr. Ma- thieu (Frankrijk)en Mej. Rollin Couquerque (Nederland.) de Belgische dames de Borman en Schuyten met 6—1. 60. GYMNASTIEK ONDERLINGE WEDSTRIJDEN OUDSTE MEISJES VAN BATO. Door bovengenoemde vereeniging werden de jaarlijksche onderlinge wedstrijden ge houden voor oudste meisjes. Deze zijn zeer prettig en spannend verloopen. Het bleek, dat Bato over zeer goede meisjeskrachten be schikt, Voor dezen wedstrijd moesten zes onderdee- len verwerkt worden, n.l. Vrije Oefening, Brug, Ringen, Rek. Paard en Paard Sprong. No. 1 der geheele meisjes afdeeling werd Mej. B. Wallbrink met 48 12 punt. De verdere uitslag luidt: Eerste gelid: 1. Mej. B. Wallbrink met 48 1 2 p 2. Mej. T. Swart met 46 p. 3. D. Sege- rius met 44 1.2 p. 4. A. Terhorst. Tweede gelid: 1. Mej. J. v. Heuven en S. Smid met 43 1 2 p. 2. B. v. Egmond met 42 p. 3. A. Blei met 31 1/2 p. en 4 G. Duiker. Derde gelid: 1. R. Boerrigter met 44 L2 p.. 2. F. Kuiper met 42 p. 3. A. Segerius en N. Klumper met 41 p. en 4. M. v. Dijck. Na afloop van den wedstrijd dankte de heer Th. Smal, die de geheele leiding dezer wed strijden heeft, de juryleden en de teleommis- sie voor hun diensten en maakte tevens van deze gelegenheid gebruik, om aan de meisjes F. Kuiper, N. Klumper en R. v. Maasdam be nevens Mej. B. Pimmelaar, een aardige herin nering uit te reiken, voor het volbrengen van alle wandeltochten, welke Bato, in dit voorjaar had georganiseerd. A.s. Dinsdagavond zullen in het oefenlo kaal dezer vereeniging aan de Badhuisstraat de wedstrijden voor dames plaats hebben. Mej. Th. Smal, die nu reeds twee achtereenvolgende jaren in het bezit is van den wisselbeker, staat thans wel voor een heel zware taak, om hem voor het derde jaar in haar bezit te krijgen. Ook voor dezen wedstrijd moeten zes onder- deelen verwerkt worden, waarvoor het hoogst der te behalen aantal punten 60 bedraagt. VOETBAL. I. V. O. 20 jaar. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Haarlemsche voetbalvereeniging I.VO. is het laatste nummer van het orgaan dezer vereeniging in een feestkleed gestoken. Het is vei'lucht met talrijke aardige foto's. Verschil lende personen hebben voor dit nummer een bijdrage gelverd, zooals Vermeer, Gé van Leuven. W. F. de Wijs, voorzitter, W. C. Ber- gisch Sr., V., S. T. de Vries, G. A. de Bock, L. Innocence, enz. Het nummer ziet er smaak vol uit. HET PINKSTERTOURNOOI TE BRUSSEL Feijenoord reeds uitgeschakeld. Uit Brussel: Vrijdag is in het Heyselsta- dion te Brussel het Pinkstervoetbaltournooi begonnen met twee wedstrijden, waarbij Feijenoord met 42 van de Liersche Sport kring verloor en daarmede definitief werd uitgeschakeld. KANOSPORT. HAARLEMSCHE KANO VEREENIGING. De H.K.V. zal ook dit jaar gedurende de Pinksteren verblijf houden op het Kagermeer. Als pleisterplaats is gekozen een terrein bij Rijp-Wetering, waar zeer geschikt gekam peerd kan worden. De sleepboot vertrekt te vier uur van het clubhuis te Penningsveer. ZEILEN. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING. De gewoonte getrouw trekt de H.Z.V. Zater dag naar De Kagerplassen, om daar de Pink sterdagen door te brengen. Ditmaal is als lig plaats gekozen een mooie „kom" vlak bij Kaagdorp. De vloot vertrekt Der sleen Zaterdagmiddag vier uur van „De Hav©n" aan den Mooien Hel. HONKBAL NEDERLAND—BELGIë Door de negentalcommissie van den N. H. B. is het negental dat op 16 dezer tegen het Belgische negental zal spelen, als volgt sa mengesteld: Werper: Lammers (Quick). Van ger: C. Hunik (Haarlem; le honk: Van den Heuvel Reinders (H. H. C.) 2e honk: J. Baas (H. H. C.) 3e honk: M. Bakker (Quick). Korte stop: W. Pijnakker (H. H. C.) Verre veld: Th. v. d. Putten (E. D O) Parson (Haarlem) M. Mulder (H. H. C.). Reserves voor de verschil lende plaatsen zijn: Besanger (V. V. G. A.) Van den Born (E. D O.) W. Postma (Quick) C. Kloos (Haarlem). K. Wulfhorst (Haarlem) Mr. M. Vrij en Vonk (Quick). Dat honkbal in Haarlem bloeit blijkt wel uit het feit dat in dit negental zeven Haar lemmers zijn opgesteld. VERANDERINGEN IN HET PROGRAMMA. Om aan de spelers wat rust te geven voor den wedstrijd NederlandBelgië zijn de vol- ;ende wedstrijden van het programma afge voerd: H. H. C. IQuick I die voor Maandag en E. D O. I—Haarlem I. V. V. G. A. I—Blauw Wit I die beide voor Woensdagavond waren vastgesteld. HENGELEN DE LUSTIGE VISSCHERS. Alhier is opgericht een vischcollege onder den naam van „De Lustige Visschers". Het secretariaat is gevestigd bij A. Bijster, Voor- pj^gangstraatj, 85. ,l!r CRICKET. Het programma voor de Pinksterdagen. Het is aan het uitstekende inzicht en de tactvolle leiding van den Rood en Wit-captain Mr. F. A. Davidson te danken geweest, dat onze oudste cricketclub j.l. Zondag tegen H. C. C. I geen innings-nederlaag geleden heeft. Het werd nu een overwinning voor de Hagenaars met 65 runs op de eerste innings. Voor de Pinksteren is voor Rood en Wit slechts één wedstrijd vastgesteld. Zij moet namelijk od eersten Pinksterdag naar Hermes- D.V.S. in Schiedam. Het gaat met de club van East en de Offermans dit seizoen niet al te best. De Schiedammers hebben van hun vier wedstrijden er pas één gewonnen. Zoo staat trouwens Rood en Wit er precies eender voor. De club, die op eersten Pinksterdag verliest, zal dus op de onderste plaats terecht kunnen komen. Een positie, die ons voor beide clubs niet geëigend blijkt. Het zal er dus wel spannen. Haarlem, die j.l. Zondag slechts op het kantje af van H.C.C. II verloor (het was bijna de derde overwinning voor de Schoterweg-club geworden) heeft het met Pinksteren heel wat drukker. Ze heeft twee uitwedstrijden. Op eer sten gaat ze naar V.O.C.. die de vorige week een fraaie overwinning tegen V.V.V. met 108 runs op de eerste innings heeft behaald, zoo dat de Rotterdammers op de tweede plaats te recht zijn gekomen. Ze hebben echter één wed strijd méér gespeeld, dan de Haarlemmers, zoodat de laatsten bij een overwinning met V.O.C. gelijk kunnen komen. Op tweeden Pink sterdag hebben Maas c.s. het evenmin gemak kelijk, want dan moet een bezoek aan H.C.C. I gebracht, worden. Dat zou wel eens een neder laag kunnen worden. Van de Overgangsklasse behoeft R.C.H. maar één wedstrijd te spelen. Dat is een uit wedstrijd tegen Sparta op eersten Pinkster dag. De Heemstedenaren, die j.l. Zondag zulk een zware nederlaag tegen A.C.C. leden, moe ten en kunnen nu weer eens winnen. C.V.H. behoeft met deze twee feestdagen heelemaal niet te spelen. Niet prettig voor Roodt c.s., die Zondag j.l. met twee runs van S.C.H.C. wonnen. Het programma luidt als volgt: Eerste Pinksterdag. Eerste klasse: H.C.C. II—H.C.C. I V.O.C.—Haarlem. Hermes-D.V.S.Rood en Wit. V.R.A;V.V.V. Overgangsklasse H.B.S.—A.C.C. SpartaR.C.H. Tweede klasse A: HerculesV.R.A, II. Haarlem II—U.V.V. VleermuizenB.S.C.C. Tweede Pinksterdag Eerste klasse: H.C.C. IHaarlem. Hermes-D.V.S.—H.C.C. II. Overgangsklasse: Quick (N.)—Excelsior. Ajax (L.)Rood en Wit n. SpartaH.B.S. Kampong—H.C.C. III. Tweede klasse A: V.V.V. 2Olympia. Haarlem 2R.I.O. HerculesVleermuizen, I DE EERSTE NEDERLAAG VAN DERBYSHIRE De belangrijkste gebeurtenis van de week was wel de eerste competitie-nederlaag welke Derbyshire 'tegen Worcestershire leed, zelfs na de leiding op de 1ste innings verkregen te hebben, waardoor Yorkshire, dat Hampshire te Hull met innings sloeg, thans aan het hoofd van de ranglijst staat. Wegens zware regen val over geheel Engeland kon gisteren slechts 4 wedstrijden een beslissing verkregen worden. Te Northampton wonnen de Zuid-Afrikanen 297 (Siedle 65, Dalton 58, Balaskes 65 met in nings van Northans 129 (Crisp 6 v. 50) en 123 (G. B. Cuthberson 63). Te Hull won Yorkshire 3155 (Suttcliffe 100, Mitchell 91) met innings van een zeer onvolledig Hampshire 63 (Mead 25) (Verity 7 v. 30) en 117 (Verity 7 v. 47) Sutcliffe scoorde zijn 127ste century en in de laatste 3 wedstrij den 200—110 en 44—100. Te Worcester won Worcestershire 161 (Chuaife 56, Walters 35) en 911 met 9 wickets van Derbyshire 197 (Carrington 52) en 54! (Howorth 6 v. 16) op een opdrogend wicket. Te Cambridge won The University 96 (An drews 7 v. 29) en 292—6 (M. Tindall 117*, R. Nelson 91) met 162 runs van Somerset 66 (D Rought-Rought 5 v, 41) en 160. Op Loods' speelde een zwak M. C. C. 70 (Maier 5 v. 23 en Paine 5 v. 20) tegen War wickshire 38—2 draw. Te Oxford The University 1694 tegen Mi nor Corinties, draw. ATHLETIEK. WEDSTRIJDEN TE HAARLEM. De H. A. V. „Haarlem" houdt nationale athletiek-wedstrijden onder de auspiciën van de K. N. A. U., tevens bedoeld als selectiewed strijden voor eventleele uitzending van Ne- derlandsche athleten naar de Engelsche kam pioenschappen en voor de samenstelling ploeg Holland-Hongarije op Zondag 23 Juni te Haarlem. Het programma bevat de volgende num mers: 1. 100 M. klasse A: 2. 200 M. klasse A; 3 400 Meter klasse A: 4. 800 M. klasse A; 5. 1500 M. klass'e A: 6. 5000 M. alle klassen, 7. 110 M. Horden alle klassen: 8. Speer-werpen klasse A 9. Discus werken klasse A; 10. Kogelstooten klasse A en B; 11. Hoogspringen klasse A; 12. Polshoog klasse A en B: 13. Vèrspringen klasse A en B; 14. 4 x 100 M. Estafette. Aan elk der zes best geplaatste deelnemers op elk nummer zal een fraai uitgevoerd her inneringsspeldje worden uitgereikt. De vereeniging, die de meeste eerste plaat sen bezet, ontvangt een beker. Bij gelijk aan tal punten gelden ook de tweede plaatsen. KORFBAL GEEN AFDEELING VAN ,.D. S. V." IN HAARLEM-WEST. Door het besluit van den competitieleider moet de Korfbalclub D. S. V. haar resteerende wedstrijden voor de adspiranten-competitie gewonnen geven. Om de tegenpartijen te ge rieven. kunnen deze wedstrijden, eventueel vriendschappelijk worden gespeeld. De propaganda-actie van D. S. V. welke met zooveel succes is gevoerd, dat in de com petitie i933 34, haar aantal 12-tallen van 2 op 4 wérd gebrach't en in 1934/35" va'n 4 op 9 is in 'verband hiermede gestaakt," terwijl vah de oprichting van de afdeeling in Haarlem- West nu eveneens is afgezien. WIELRIJDEN. ZES-AVONDEN WEDSTRIJD TE ZWOLLE, De uitslagen van bovengenoemde wedstrijd op Donderdag luiden als volgt: 1. Van EssenVeldhuis, 13 punten. 2. FruitemaMolendijk, 10 pnt. 3. W. de JongG. de Bruycker, 6 pnt. 4. SchotmanMater, 0 pnt. Op 1 ronde: BremerKorsmeijer 17 pnt. VergeerKretzner. 7 pnt. 7. Van UdenSchieveen, 2 pnt. 8. De VriesKanon, 0 pnt. Afgelegde afstand 86.200 K.M. De uitslagen van Vrijdagavond luiden: 1. FruitemaMolendijk. 24 pnt. 2. VeldhuisVan Essen. 18 pnt. 3. W. de Jongde Bruycker, 12 pnt. 4. SchotmanMater. 6 pnt. 5. De VriesKanon, 0 pnt. Op 1 ronde: 6. BremerKorsmeijer 21 pnt. 7. Van EistSchieveen, 12 pnt Op 2 ronden: 8. VergeerKretzner 17 pnt. Afgelegde afstand 84 K.M. De Haarlemmers staan dus aan den kop. Zaterdagavond te half acht wordt in het Zuiderparkbad te 's-Gravenhage de steden- wedstrijd Den Haag—Haarlem gehouden. Land- en Tuinbouw in Noord-Holland- Wat kan gedaan worden ter verbetering? In 1931 hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland een commissie ingesteld met het doel: le. een onderzoek in te stellen naar de toe standen en omstandigheden, welke van in vloed zijn op of samenhangen met het land bouwbedrijf en het tuin bouwbedrijf in Noord- Holland. 2e. aangaande de resultaten van dit on derzoek te rapporteeren. 3e. daarbij aan te geven in hoeverre de be doelde toestanden en omstandigheden aan den bloei van het landbouwbedrijf en het tuinbedrijf in Noord-Holland in den weg staan'en welke maatregelen, eventueel met medewerking van het provinciaal bestuur, naar haar oordeel, genomen zouden kunnen worden om bezwaren uit den weg te ruimen en dien bloei te bevorderen. Het rapport dezer commissie is thans ver schenen. Het is een boekwerk van 150 pagi na's. De commissie bespreekt eerst den land- en tuinbouw in Noord-Holland in het algemeen, daarna worden de onderdeelen nader beke ken- Vervolgens de afzet en de uitvoer. Het rap port eindigt met een beschouwing over de toekomstige ontwikkeling van den tuin bouw in Noord-Holland De commissie meent tenslotte dat de Prov. Staten zich dienen te wenden tot de Regee ring met een adres, waarin, in verband met den ernstigen toestand van land- en tuin bouw, die naar te venvachten is, in de naaste toekomst niet zal verbeteren het onderstaan de krachtig worde kenbaar gemaakt 1. Wettelijke maatregelen tot verlichting van de lasten van met hypotheek bezwaarde land- en tuinbouwbedrijven zijn urgent. 2. Een goede regeling van het pachtwe zen mag niet langer achter-wege blijven. 3. Regeeringsmaatregelen, strekkende om te voorkomen, dat de loonen der land- en tuin- bouwarbeiders, ongunstiger worden, zijn noo dig. 4. De statistiek van den landbouw en vooral die van den tuinbouw eischt aanvulling en verbetering. 5. Mede in verband met den achterstand, welke Noord-Holland, in vergelijking met andere provinciën, op dit gebied vertoont, dient het land- en tuinbouwonderwijs in dit gewest zooveel mogelijk te worden bevorderd en dienen de bestaande onderwijsinrichtingen zoo krachtig mogelijk te worden gesteund. Voorts dient bij de onderwijzers het behalen van de acte L. O. Landbouw en Tuinbouw te worden aangemoedigd. 6. Maatregelen tot verlaging van de bruto winstmarge door vereenvoudiging van de dis tributie, o.a. door beperking van het aantal handelaren in groenten, fruit en aardappelen, zijn noodzakelijk. 7. Om te geraken bot prijzen van tuinborrw- producten, welke de productiekosten dekken, dient de Regeering maatregelen te nemen, waardoor bij het veilen de voor het binnen land bestemde producten niet dalen beneden vooraf bepaalde prijzen. 8. Onder medewerking van de gemeentebe sturen en de organisaties van producenten en handelaren dient de Regeering een centrale instantie in het leven 1>e roepen, welke regel matig de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland en bijgevolg ook de ontwikkelings mogelijkheden van de productie bestudeert. 9. Instelling van een verplichte controle op de kwaliteit van tuinbouw producten is noo dig. 10. Bij het afsluiten van handelsverdragen en vooral bij clearingovereenkomsten dienen de belangen van de land- en tuinbouwers, vooral in het oog gehouden te worden. De Commissie meent dat de Provincie rechtstreeks het volgende in het belang van den Noordhollandschen land- en tuinbouw dient te doen: 1. de bijdrage ten behoeve van de.,veefok kerij te verhoogen, opdat de melkcontróle meer algemeen kan woeden; 2. de bestrijding van besmettelijke ziekten onder het rundvee door een verhoogd sub sidie te bevorderen; 3. door toekenning van een speciale bijdra ge voor het Veevoede/bureau „Noordholland" mede te werken tot een meer rationeele voe ding van het vee. vocval in de consumpfcie- melkgebieden 4. zoolang de Regeering geen gevolg mocht geven aan hetgeen onder 8 is aangege ven, zelve deze zaak ter hand te nemen; 5. het land- en tuinbouwonderwijs zooveel mogelijk te bevorderen en krachtig te steu nen. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LLJN. Lochgóil, Vancouver n. Rotterdam via Liver pool 6 (11.2 v.m.) 580 mijl Z. W. v. Liverpool. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 5 te Cristobal. Boschdijk, Philadelphia n. Rotterdam 6 te New-York. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) 7 v. Suez. Garoet (uitr.) 7 Juni te Kurrachee. HALCYONLIJN. Flensburg 7 v. Vlaardinge n. Kirkenes. Rozenburg, 9 v. Makri te Vlaardingen verw. Stad Zwolle, Huelva n .Danzig 10 te Vlaar dingen verwacht (bunkeren). HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 7 v. Hamburg n. Amsterdam, Bloemfontein (thuisreis) 6 te Duinkerken. JAVA—NEW-YORK LIJN. Adrastus, Java n. New-York 6 van Penang. Siantar 4 van Philadelphia n. New-York. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitreis) 6 te Manilla. JAVA—CHINA—JAPANLIJN. Tsjisadane, 5 van Batavia naar Hongkong. Tsjiondari 5 van Manilla n. Honkong. Tjisalak, 5 v. Shanghai n. Java. Tjibadak 6 v. Shanghai n .Amoy. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Achilles 7 v. Hamburg te Amsterdam. Bennekom, Amsterdam n. Chili 5 te Cris tobal. Calypso 6 v. Livorno n .Napels. Colombia, 6 v. Curacao n. Pto. Cabello, Crijpssen, Barbados n. Amsterdam 6 v. Ma deira. Fauna, 6 v. Messina h. Palermo. Ganymedes, Bourgas n. Rotterdam p. 6 (11 n.m.) Ouessant, juno 6 v. Vigo n. Lissabon. Medea 7 v. New-York n. Port-au-Prince. Orestes 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Orpheus 6 v. Oporto n. Vigo. Telamon 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Ulysses 6 v. Varno te Constantza, Vulcanus 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Baarn. Chili n. Amsterdam 5 te Callao. Bodegraven 5 v. Talcahuano n. San Antonio. Barneveld, Amsterdam n. Chili p. 6 Dungp- ness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitr.) p. 6 Dover. NEDERL.-INDISCHE TANKSTOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Agatha 6 v. Singapore naar Soesoe. Agnita, 8 te Southampton verw., n. Rouaan Key West v.o. Mitra, 6 te Salonica n. Constantza, waar- sche. Engeland. ROTTERDAMSCHE LLOYD Baloeran (uitr.) p. 7 Perim. Dempo (thuisreis) 11 (7 v.m.) te Marseille verw. Kedoe, 7 v. Batavia te Rotterdam. Modjokerto (thuisreis) p. 6 Pt. de Galle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisreis) p. 6 Palma (Camarv eil.) 13 v.m. te Rotterdam verwacht. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan (thuisreis) 7 van Londen. Poelau Tello (uitreis) 7 te Genua. J. P. Coen (uitreis) 7 van Southampton. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) 6 v. Algiers. Enggano (thuisreis) 6 te Belawan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10