CHIEF WHIP JAAR IN JAAR UIT Rook Hoog bestuur. MARIANNE IN DE VROOLIJKE KEUKEN. ZATERDAG 8 JUNI "1935 H A A R E E üvrs D A G B E A B 3 Het ongeluk met den Dieseltrein. Tegen wagenbestuurder een maand geëischt. Officier acht grove schuld aanwezig. Het ernstig ongeluk met een Dieseltrein, dat Zondag 5 Augustus van het vorige jaar in de hoofdstad nabij het Weesperpoortstation is geschied, heeft Vrijdag, naar wij in een groot deel onzer vorige oplage reeds hebben gemeld, een nasleep gehad voor de recht bank te Amsterdam. Naar men zich zal herinneren en naar reeds is gemeld, betrof dit ongeluk Dieseltrein no. 611, een z.g.n. voortrein die 's morgens om 9.35 uur was weggereden in de richting Utrecht. Vlak na dit vertrek is het eerste rijtuig op ongeveer 160 M. van het perron in de linkerflank aangereden door den tender van een locomotief van den dat perron bin- nenrijdenden stoomtrein 1359. welks spoor het spoor van den uitrijdenden Dieseltrein kruis te met het gevolg, dat de linkerwand van het voorste deel van 't rijtuig geheel werd open gescheurd en de zitplaatsen ter linkerzijde met groote kracht werden vernield en door een geworoen, waardoor een aantal passagiers lichamelijk letsel 'opliep. Thans had zich te verantwoorden de 34- jarige te Utrecht woonachtige wagenbestuur der bij de Ned. Spoorwegen W. C. J. L., die den Dieseltrein had bestuurd en wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn grove schuld te wijten is, dat gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg der Ned. Spoorwegen. Verd. is namelijk, aldus de dagvaarding weggereden niettegenstaande het voor zijn trein geldende, bij het station staande uit- rijsignaal duidelijk op onveilig stond. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord. waarbij enkelen verklaarden, dat zij den stationsopzichter een beweging met den arm hadden zien maken en „klaar" hadden hooren roepen, was het woord aan den Of ficier van Justitie. Spr. zeide. dat de berechting van een zaak als de onderhavige in ons land gelukkig een zeldzaamheid is. Het reizen per trein in ons land is een veilige zaak en daarom is het dus te meer te betreuren, dat door onop lettendheid van den verdachte dit ongeluk zich heeft voorgedaan. De onachtzaamheid van verdachte is in drie onderdeelen te splitsen. Hij is ten eerste weg gereden, geheel ten onrechte in de meening verkeerend dat het vertreksein was gegeven, ten tweede en dat acht spr. zeer erg is hij door 't uitrijsignaal gereden, terwijl dit op onveilig stond. In de derde plaats heeft hij te laat gezien dat de stoomtrein in aan tocht was, terwijl hij deze reeds op 100 M. afstand had kunnen zien. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen; tegenover de fouten, door verdachte begaan, kan weinig goeds geplaatst worden. Het ver weer van verdachte is op verscheidene pun ten niet sympathiek geweest. Met alle feiten rekening houdende en de emet van het feit op den voorgrond stellende eischte de Officier een hechtenisstraf van één maand. De verdediger, mr. Wasland-er uit Utrecht merkte, wat de hoofdvraag betreft, op, n.l. of het uitrijsignaal op het oogenblik van ver trek op veilig heeft gestaan, dat hij de ver klaringen der seinhuiswachters daaromtrent stellig niet opzettelijk onjuist zou willen noemen. Wel hikt het mogelijk, dat dezen zich langzamerhand bepaalde voorstellingen zijn gaan vormen. Voorschrift is dat het personeel van het seinhuis een veilig signaal weer op onveilig terugzet, wanneer blijkt dat de weg niet veilig is. PI. stond voorts uitvoerig stil bij de verkla ringen van den stationsopzichter, den heer Van Ewijk. Er is volgens hem voldoende reden om met de verklaringen van dezen ge tuige uiterst voorzichtig te zijn. Vreemd komt het pl. voor dat deze getuige, toen hij den trein zag wegrijden, geen maatregelen heeft genomen om hem tegen te houden, ook al was zijn lichamelijke gesteldheid niet in orde. Het komt pl. dan ook voor dat men mag aannemen, dat de heer Van Ewijk in feite in het geheel niet geschrokken was, toen hij den trein zag wegrijden omdat hij het sig naal op veilig had zien staan. Ook de hoofd conducteur heeft, naar gebleken is, niet geweten, dat- er gevaar dreigde. Grove schuld aan den kant van verdachte is concludeerde pl. allerminst bewe zen; het ongeluk is aan een samenloon van omstandigheden te wijten geweest, zoodat er. mocht de Rechtbank tot een veroordeeling overgaan, alleszins reden is voor clementie. Uitspraak 21 Juni. NIEUWE AARDAPPEL VERVOER- REGELING. Ter aanvulling van reeds vroeger ge publiceerde berichten inzake het afloopen van de aardappelvervoerregeling, wordt van officieele zijde nog op het volgende gewezen. De erkende handelaren, die minder dan 10.000 K.G. aardappelen in voorraad hebben, kunnen de door hen betaalde heffing toch gerestitueerd krijgen, indien zij hun voor raden bijeenbrengen tot een hoeveelheid van 10.000 K.G. of meer en voor deze hoeveelheid door een hunner als vertrouwensman een restitutie-aanvrage laten indienen. Uiteraard kan een kleinere hoeveelheid voor 14 Juni ook nog op de gewone wijze gedenatureerd worden, daar pas op dien da tum de huidige regeling en dus ook de resti tutie der heffing bij denaturalisatie ver valt. Voorts wordt de aandacht van belangheb benden er op gevestigd, dat tegelijk met- de geheele vervoerregeling ook de regeling voor restitutie ten behoeve van liefdadige instel lingen komt te vervallen, zoodat de daarvoor in aanmerking komende instellingen van dien aard, die nog orraden hebben, waarop geen reititutie heeft plaats gehad, tijdig voor 14 Juni haar aanvragen daartoe moeten in dienen. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Vrijdag brak brand uit in de boerderij van den heer J. A. ter Heuvel en bewoond door de familie A. Buiten, te Zuidwolde. Tengevolge van den krachtigen wind, sloes het vuur spoedig over naar de naastliggende boerderij, eveneens toebehoorende aan den heer Ter Heuvel en bewoond door het. gezin H. Prigge. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens de groote vlammen zee niets uitrichten. Beide boerderijen en in boedels gingen geheel verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade V olkenbonds vereenigingen congresseeren te Brussel. Nederlandsche afgevaardigden. Van 3 tot en met 12 Juni zal te Brussel het jaarlijksch congres plaats hebben van de Union der Volkenbondsvereenigingen van welke de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede de Nederlandsche afdeeling vormt. Het congres staat onder leiding van het Tialiaansche lid van het bestuur, den heer A. Giannini, die ook de met het congres samenvallende zittinrr van het Bureau en var. den Raad zal voorzitten. De N&derlamsche afvaardiging naar dit congres zal bestaan uit mr. J. Limburg te -avenhage. mevr. mr. C. Bakkervan Bosse te 's Gravenhage, mej. L. C. A. van Eeghen te Doorn. mevr. C. A. Kluyver te 's Gravenhage en de heeren H. Ch. G. J. van der Mandere te 's Gravenhage, dr. G. van Ra'alte te 's Gravenhage en mr. A. van Rijckevorsel te 's Hertogenbosch. Zes ministers in de wolken. Bezoek aan verschillende vliegterreinen. Vrijdagmiddag om tien minuten over twaalf is op het met vlaggen versierde vliegveld Wel schap het toestel de „Sperwer" met aan boord een aantal ministers met hun dames, geland Na Vrijdagmorgen om half tien van Waal haven te zijn vertrokken is de „Sperwer" eerst naar Haamstede gevlogen, waar om kwart voor elf vlot werd geland. Van Haam stede ging de tocht naar Vlissingen waar om elf uur geland werd. Om 11.09 uur werd uit Vlissingen gestart en nadat de „Sperwer" eerst boven de Wereldtentoonstelling, welke te Brussel wordt gehouden, had gevlogen, werd naar Eindhoven gekoerst, waar men. zooals boven vermeld om 12.10 uur aankwam. Te Eindhoven werd het gezelschap ontvan gen door den loco-burgemeester van Eindho ven, den heer Engeland, de wethouders Van der Putt en Buskens en den havenmeester ingenieur Kastendijk In het restaurant werd de koffie gebruikt. Minister Colijn in formeerde naar den economischen toestand van Eindhoven en vervolgens naar de afme tingen van het vliegveld Welschap. Prof. dr. Ir. Gelissen nam daarna van het gezelschap afscheid en ging met zijn auto. die in Eindhoven stond, naar Maastricht. Precies te half één vertrokken de minis ters, nadat de „Sperwer" nog een rondvlucht boven Eindhoven had gemaakt, in de richting van Helmond. De reis ging vandaar naar Twente, waar de lunch werd gebruikt. Te ruim half vier was men weer op Schiphol aanwezig. v'. vV (Adv. Ingez. Med.) (Behalve de ministers De Wilde, Deckers en Slotemaker de Bruine hebben alle leden van het kabinet Vrijdag een rondvlucht bove?i ons land gemaakt.) Daar vlogen onze Excellenties Boven ons vaderlandje rond. 't Was even angstig maar intusschen Zijn z' alweer veilig op den grond, 'k Begrijp het goed, ook een minister Wil eens verandering van lucht, De sterkste wil zelfs wel eens even Voor al zijn zorgen op de vlucht. Zoo zweven door de wijde ruimte Is variatie van de soort, Die hen, die zware lasten torsen Natuurlijk zeer speciaal bekoort. Wanneer je dagen, weken, maanden Aan wetten maken hebt gedacht. Dan wil j' er weieens eentje breken. Als hier de wet der zwaartekracht. Kortom wanneer je hard moet zwoegen. Op of nabij het Haagsche Plein, Meestal in narigheid, dan wil je Ook weieens in de wolken zijn. P. GASUS. Inbrekers maakten groote buit. Te Rustenberg (gem. Ursem) bij Alkmaar, is een inbraak gepleegd, vermoedelijk door drie Amsterdamsche visschers, waarbij ver scheidene kostbaarheden zijn gestolen, n.l. gouden en zilveren sieraden, vijf hypotheek- acten en twee spaarbankboekjes, in totaal een waarde van ongeveer f 21.000 vertegenwoor digend. „Serbadjadi" maakte winst. Bestemd tot afschrijving en reserve. Het verslag luidt o.m. als volgt: De rubberoogst 1934 leverde een netto winst ad f 199.477 (20.196) te verminderen met: in terest ad f 43.116 48.591); salarissen en on kosten ad f 25.925 (25.749 tantièmes f 9581 waarna een winst blijft ad f 115.853. Deze winst (v. j. verlies f 26.147, na aanwending van f 27 996 reserve ten bate der winst- en ver liesrekening) wordt als volgt aangewend: voor afschrijving op de boekwaarde der landcon- cessies f 25.000, voor overdracht naar de re kening „Reserve voor afschrijving op de boek waarde der aanplantingen" f 90.781, f 71 over te brengen op nieuwe rekening. De rubberproductie bedroeg 2.312.476 h. kg. droge rubber (v. j. 2.095.376 h. kg.), welke bij realisatie een bruto-provenu leverde van f 493 466 (286.123) of dooreen 21,34 ct. per 1/2 kg. (v. j. 13.66 ct.) De boekwaarde van den aanplant is gemid deld f 551.87 (v. j. f 565.60) In het algemeen kan de stand der aanplan ten op alle ondernemingen bevredigend tot goed genoemd worden. De oudste boomen op de onderneming „Serbadjadi", zijnde die. welke reeds 25 jaren en meer geleden werden uitgeplant, loopen in productie achteruit. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot geleide lijke rejuvenatie. Het spreekt vanzelf, dat de op die wijze- te verkrijgen nieuwe tuinen uit sluitend met hoogwaardig materiaal zullen worden beplant RENATE MüLLER ZIEK Renate Müller, die tot op heden in de stu dio's in de Luminafilm „Vrouwen om den Zon nekoning" werkzaam was, is plotseling voor de tweede maal ziek geworden. Haar toestand is van dien aard, dat zij in een sanatorium diende te worden opgenomen. DOOR PIET VAN DER HEM. IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII Mr. P. E. BARBAS. Mr. P. E. Barbas werd te Haarlem geboren in 1887. Hij bezocht het gymnasium te Haar lem en studeerde in de rechtswetenschap pon aan de Universiteit te Leiden. Met ingang van 1 Juni 1913 werd hij be noemd tot secretaris van den Armenraad alhier. Tevens oefende hij van 1913 tot 1920 te dezer stede de advocatenpractijk uit. Hij is voorzitter van de door den Armen raad ingestelde Commissie inzake onder houdsplicht en Verhaal van verleenden on derstand. Verder is mr. Barbas bestuurslid van ver schillende instellingen van weldadigheid o.a. van: de Nationale Vereeniging tot Bestrij ding van den Woeker, de Spaarne-Stichting en de Vereen. „Weldadigheid naar Vermo gen". Gedurende eenige jaren was hij ook se cretaris van den Raad van Arbeid te Haar lem. Geen verbeurdver''1 iring van de „Juno". Thans alleen boete gecischt tegen den kapitein. De officier van Justitie van het gerechts hof van Taihokoe heeft naar V.D. uit Tokio meldt, in de zaak van den in beslag genomen olietanker „Juno" tegen den kapitein een boete van 2000 yen geëischt. De officier was van meening, dat er geen noodzakelijkheid bestond het schip in beslag te doen nemen. In lagere instantie te Takao was op 27 April een vonnis in deze zaak uitgesproken, waarbij het schip verbeurd werd verklaard. OP ZIJN BROER EEN SCHOT GELOST. Bij fen twist tusschen de gebroeders H. en W. KI. G. te Haaksbergen, heeft eerstge noemde met een revolver een schot gelost op zijn broer, waardoor deze in het bovenbeen getroffen werd. De dader heeft zichzelf bij de politie aangemeld en het vuurwapen ingele verd. Dr. Geselschap verleende medische hulp en heeft den kogel verwijderd. Vrouw doodde haar man. Rechtbank meent dat zij in noodweer handelde. Op 28 Januari heeft zich aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam een drama afge speeld. De vrouw van een slager had haar man die dronken thuis kwam en haar bedreigdeC met een mes doodgestoken. De rechtbank heeft bewezen geacht, dat de vrouw zwai-e mishan deling, den dood ten gevolge hebbend, heeft gepleegd; het college heeft echter aangeno men, dat de vrouw in noodweer heeft gehan deld en haar derhalve van alle rechtsvervol ging ontslagen. Een politiek kermisspel dat voor Frankrijk een bedenkelijke zijde heeft Prinses Juliana naar Dierdorf In een onderhoud, dat een redacteur van het Alg. Hdbld. had met den erfprins Herman von Wied te Dierdorf deelde deze mede dat Prinses Juliana, op zijn uitnoodiging, zijn jongsten zoon 25 Juni aanstaande ten doop te willen houden, telegrafisch geantwoord heeft, dat zij gaarne ..die Patinschaft für das Kind übernimmt". Het was H.K.H. echter nog niet mogelijk thans reeds te beslissen, of zij persoonlijk naar Dierdorf zal kunnen komen. Het huis van den Prins von Wied is gelieerd aan het geslacht Oranje-Nassau. De erfprins is een kleinzoon van prinses Maria der Neder landen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5