Volmachten aan Laval toegestaan. Van de Brusselsche wereldtentoonstelling. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL ZATERDAG S JUNI 1933 H A A R E E M'S DAGBEAD 4 FRANKRIJK. Fransche Kamer keurt de machtigingswet met 324160 stemmen goed. Radicaal-socialisten in groote meerder heid achter de regeering. De Fransche Kamer heeft in den afgeloopen nacht de door het Kabi- nct-Laval gevraagde volmachten met 324 tegen 160 stemmen goedgekeurd. De Senaat zal Zaterdagmorgen de voorstellen behandelen. De Kamer heeft een nieuwe zitting vastgesteld voor Zaterdagmiddag, voor het ove rigens onwaarschijnlijke geval, dat de Senaat wijzigingen in de voorstel len zal brengen. De tekst van het wetsontwerp in zake de volmachten luidt: „Teneinde de devaluatie van de munt te vermijden machtigen Kamer en Senaat de regeering tot 31 Octo ber 1935 bij decreet alle schikkingen te treffen met kracht van wet voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den franc". In de regeeringsverklaring. die Laval he denavond in de Kamer en de minister van justitie in den senaat hebben voorgelezen, wordt o.m. gezegd: Onze regeering is gevormd om te strijden tegen de speculatie en den franc te verdedi gen. De volmachten, die wij voorstellen, res pecteeren het organische en politieke statuut des lands. De toestand der staatsfinanciën is de eenige bedreiging die drukt op den franc. Onze goudvoorraad moet, zooals ieder weet. voldoende zijn om onzen franc onaantast baar te maken. Wij zullen moeten overgaan tot een herstel van de nationale economie: de arbeiders des lands moeten zich gesteund en beschermd voelen. Men moet de landelijke bevolking, de kooplieden en de industrieelen den afzet van hun producten garandeeren. Men moet den internationalen eoederenruil vlotter maken, men moet de banden, die het moederland met ziin overzeesche gewesten verbinden, veelvuldiger en nauwer aanhalen. Men moet de jeugd het gebruik van zijn capaciteiten en zijn drang naar activiteit mo gelijk maken Men moet kortom een ieder de mogelijkheid geven in een eensgezinde ge meenschap te werken en het rechtvaardige loon te vinden voor zijn werk. De geheele wereld heeft de oogen op ons gericht. Gii zult niet toelaten, dat ons aanzien benadeeld wordt Onze buitenlardsche po'j Mek. de po litiek der veiligheid en des vredes, welker be stendigheid een iéder erkent en die gij op verstandige, v/ijze goedgekeurd hebt. zou slechts in twijfel setrn'-k<?n kunnen worden wanneer gii het aanschün w°kt alsof gij die po'itiek wilt opgeven "éh dat zult gij niet willen. De verdaging der interpellaties, die Laval geacht had met het stellen van de kwestie van vertrouwen werd door de Kamer met 412 tegen 137 stemmen aangenomen. Daar op begon een muze in de zitting der Kamer, tijdens welke de financieeie commissie be raad?^ agde over de mebt*"H"voorstellen. Deze commissie heeft, nadat zij minister president Laval en den minister van finan ciën Revner had gehoord, de machtigingswet aangenomen met 19 tegen 14 stemmen en 6 onthoudingen. Bij den aanvang van de nachtzitting her koos de Kamer Bouisson als president. Over het verloop der nachtzitting wordt nog het voleende geme'd: Na de herverkie zing van Bouisson tot Kamer-president werd het debat over de machtigingswet heropend met het rapport van Barety. Deze legde er Het conflict in Oost-Afrika. Verzoeningscomnvcsie in Scheveninven bijeen? MILAAN 7 Juni. De bemiddelingscom missie voor het ItahaanschAbbessvnisch conflict, die te Milaan bijeenkomt, zal waarschijnlijk besluiten haar zittingen te verdagen en op 25 Juni a.s. opnieuw bijeen te komen in Nederland en wel te Scheveningen. teneinde haar werkzaamheden te hervatten. DE NORMANDTE OP DE TERUGREIS. Vrijdagmiddag is de Normandie naar Frankrijk vertrokken. Een menigte van dui zenden menschen sloeg het vertrek gade; op nieuw loeiden de sirenes, terwijl een eskader vliegtuigen boven het zeekasteel cirkelde. Onder de passagiers bevindt zich ook thans mevrouw Lebrun, de echtgenoote van den Fransehen president. Volgens V.D. zal op deze reis niet getracht worden, het record te bre ken: gevaren zal worden met een gemiddelde snelheid van 28 knoopen. Volgens een Reu- ter-bericht zou de kapitein wèl van plan zijn een recordpoging te wagen. TREINONTSPORING IN DUITSCHLAND. De persafdeeling van de rijksspoorweg- directie Breslau deelt mede. dat sneltrein 150 GlatzBreslau op 7 Juni om 14 uur 52 bij het binnenloopen van het station Wangeren met locomotief .bagage- en 6 personenwagens uit de rails is geloopen. Twintig personen werden licht gewond. De gewonden konden hun reis voortzetten. De materieele schade is aan zienlijk. MILITAIRE ACTIE VAN JAPAN IN NOORD-CHINA. TIENTSJIN, 7 Juni (V. D.) Men verwacht, dat Japan thans spoedig zal overgaan tot militaire maatregelen om kracht bij te zetten aan den eisch tot uitbreiding der gedemilitai- riseerde zone in Noord-China ten Zuiden van den Grooten Muur, zoodat ook Peking en Tientsjin erin komen te liggen. Er zal dezer dagen namelijk een krijgsraad der militaire commandanten van het Jaonn- sche leger in Ma"dsjoekwo en Noord-CMna worden gehouden, die naar men vreest zal be sluiten tot militaire actie in Noord-China over te gaan. den nadruk op. dat Laval van de volmach ten tot verdediging van den franc tegen de speculatie slechts gebruik zou maken voor zoover het belang van het land dat vordert. De regeering zal de begroeting voor 1936 on der normale omstandigheden aan de Kamer ter goedkeuring voorleggen. Zij is verder voornemens om alle economische kwesties te regelen in voortdurend overleg met het par lement en zijn commissies. Na een aanval van den socialist Monnet te gen de Regeering werd het algemeene debat gesloten verklaard en ging men over tot de beraadslaging over de afzonderlijke punten. De voorzitter der Radicaal-socialistische Kamerfractie, Delbos, verklaarde, dat de leden van zijn partij in groote meerderheid voor de re geering-La val zouden stemmen, of schoon zij in principe tegen volmachten zijn. Aan het einde der beraadslagingen deed minister-president Laval een beroep op de Kamer om mede te werken aan de redding van den franc. Laval ging in op de omstan digheden, waaronder zijn kabinet gevormd is en verzekerde, dat de oud-strijders eerst in de allerlaatste plaats offers zouden moeten brengen. Hij bestreed de van socialistische zijde verdedigde stelling, dat de rechten van het parlem-^t door de volmachten schade zouden lijden. Het tekort op de begrooting. aldus ver volgde Laval, bedraagt rond 6 milliard francs en dat op de Staatsspoorcveg Maatschappij rond 4 milliard. Wel is de goudafvloeiing in de laatste dagen geremd, doch daarentegen zijn bij de spaarbanken vele deposito's op gevraagd. Een dergelijke toestand kan niet langer zonder gevaar voortduren. Nogmaals terugkomende op de kwestie der oud-strijders, stelde Laval de vorming van een pensioenkas in uitzicht. Hierna volgde de reeds gemelde stemming over de machtigingswet, waarbij Laval de kwestie van vertrouwen had gesteld. Engeland. De kabinetsreorganisatie voltrokken. Gisteren is de sedert lang verwachte reor ganisatie van het kabinet een feit geworden. Tegen 16 uur diende Macdonald bij den ko ning zijn verzoek om ontslag in, dat werd aanvaard. Ongeveer een uur later werd de leider der conservatieve partij, Baldwin, dooi den koning ontvangen en belast met de vor ming van een nieuwe regeering. Aangezien het plan de regeering te reor- ganisëeren. sedert weken vaststond kon Bald win reeds, fienzelfden .middag, in het, Buckingt hampalace de nieuwe mipisterlijst. overhan digen. Tegen 17 uur 30 cjity.ingen de minis ters van den koning reeds de nieuwe ambts zegels. In Downingstreet en voor het Buckingham- Palace was een groote menigte te hoop geloo pen. die het af en aanrijden der ministers met belangstelling gadesloeg. In Engelsche politieke kringen wordt het nieuwe kabinet als een solide geheel be schouwd. De verhouding tusschen de drie re geer ingspartijen is vrijwel onveranderd. In de nieuwe regeering hebben zitting 15 con servatieven. drie Labourleden en vier natio- naal-liberalen. In het oude kabinet was de verhouding 14-3-3. De conservatieven Gil- mour en Hilton Young zijn uit het mi nisterie verdwenen daarentegen zijn nieuwe figuren, de conservatieven Zetland, Percy Eden. fin ons nummer van Vrijdag publiceer den wij de samenstelling van het kabinet. Red.) F, den keert zich tesen de Italiaansche verwijten. In het Lagerhuis zeiden Eden met betrek king tot het Italiaansch Abbessynisch con- Fict o.m.: Bij haar poging beide partijen te helpen het incident van Wal-Wal op vreedzame wijze te regelen, werd de Britsche regeering niet door enkel egoïstische beweegredenen gedreven, zooals bijv. de zorg voor de eigen koloniën, noch werd Engeland gedreven door het ver langen zich te verzetten tegen den Italiaan- schen invloed in Abessynië, want de Br^=nhe rechten zijn bij verdrag nauwkeurig be schermd en er is geen reden waarom zidh geen Afgeluisterd. Zeg, man. wat rook jij je tanden toch bruin! Ik zal eens IVOROL voor je meebrengen. (Adv. lngez. Med.) gemeenschappelijke belangen en harmonieuse betrekkingen zouden ontwikkelen. Ik zeg dit, vervolgde. Eden, wegens de vele beschuldigingen welke in de Italiaansche pers tegen Engeland zijn geuit. Het is te be treuren dat men de publicatie van dergelijke onjuiste voorstellingen heeft toegestaan, voor al in verband met den invloed, dien zij kun nen hebben op de inderdaad uitmuntende be trekkingen tusschen beide landen. Ik zal ze niet in bijzonderheden behandelen. Alle zijn belachelijk fantastisch en kwaadwillig. Niets zou de regeering van Groot-Brittannië zoo zeer tevreden stellen als een vreedzame en duurzame regeling van het conflict en het herstel van de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen beide landen, waarvan één een Europeesche groote mogendheid is, waarmede wij reeds lang traditioneele vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden, terwijl belde in Afrika onze buren zijn Am erika. Het Huis voor verlenging der N. R. A. De door de regeering ingediende voorstellen tot verlenging der N.R.A. tot 1 April 1936 zijn gisteren door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Zooals bekend houden deze voorstellen in. dat het „geraamte" van de oude N.R.A. zal blijven bestaan om onder meer een onder zoek in te stellen naar den invloed, dien de N.R.A.-codes hebben gehad op de werkloos heid, de loonen en de prijzen. Bovendien zal een onderzoek naar de tegenwoordige toe standen worden ingesteld. Roosevelt wordt verder gemachtigd tot het goedkeuren en bindend verklaren van codes, die vrijwillig door afzonderlijke industrieën zijn aanvaard. De voorstellen zijn thans aan den Senaat doorgezonden. Tevoren had het Huis van Afgevaardigden besloten met 280 tegen 100 stemmen, dat de voorstellen onmiddellijk behandeld zouden worden en dat* het debat beperkt zou worden tot één uur.. Nogmaals de afgebroken onderhandelingen. Tot goed begrip van den gang van zaken, welke geleid heeft tot het afbreken Woensdag avond j.l. van de transferonderhandelingen te Berlijn, wordt aan het Corr. Bureau nog het volgende medegedeeld: Het principieele punt dat tot de moeilijkhe den en daarmede tot het opschorten der on derhandelingen heeft gevoerd, heeft de Ne- derlandsche delegatie in het geheel niet op het laatste oogenblik verrast. Het was tij dens het vergelijken van de Nederlandsche en van Duitsche zijde opgestelde verdragteksten reeds Zondagavond aan den dag getreden, daar uit den Duitschen tekst bleek, dat een eisch werd gesteld, waarover tijdens de mon delinge onderhandelingen niet was gespro ken. Zoowel Maandag, Dinsdag en Woensdag is over dit punt uitvoerig gedelibereerd. Dat de delegatie Woensdagnacht Berlijn heeft verlaten.; stond in geen- enkel-verband met het Verloop der onderhandelingen. De leider der. delegatie mr. L. A..Ries -niet dr. H. M. Hirschfeld, die echter wel lid was had van zijn chef, den minister van Finan ciën, reeds tien dagen, geleden wegens rede nen van ambtelijken aard, opdracht gekregen om in elk geval op 6 Juni weer te 's-Graven- hage terug te zijn. Wanneer de onderhande lingen. welke dan drie weken zouden hebben geduurd, nog niet beëindigd waren, zouden zij in Den Haag moeten worden voortgezet. Dit werd dan ook reeds tien dagen geleden aan de Duitsche delegatie medegedeeld, die alle mogelijke medewei-king verleende om de onderhavige zaak nog voor 6 Juni te doen af- loopen. Zulks zou ook het geval zijn geweest, indien de delegaties het omtrent het bekende principieele punt eens hadden kunnen wor den. Het vertrek uit Berlijn kwam voor de Duit sche onderhandelaren dan ook allerminst on verwacht. Onverwacht kwam slechts de wei gering het verdrag met het gewraakte artikel te parafeer en. Had de leider der delegatie gemeend, dat onderhandelingen over het bekende punt, hetwelk drie dagen lang van alle kanten door beide partijen was besproken en voorzien, nog zouden baten zonder in strijd te komen mee de Nederlandsche waardigheid, dan zou hij dit om een spoorkaartje zeker niet hebben gelaten en gemakkelijk den minister van Fi nanciën telefonisch verlof hebben kunnen vragen om nog langer in Berlijn te blijven. Hoofdpijn, Kiespijn. pijnen te verdrijven is eon Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 et.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING „Hier, op deze plaats," zei Koenboud, „gooide de toovenaar de sleu tel in het meer. En op het eiland, dat je daarginds ziet, woont die booze man. Daar bedreef die booze Michias al menige slechte streek. O. Thijs, als je ons soms kon helpen .zou ik je met mijn dankbewijzen overladen." „Kom aan," zei Thijs, „ik duik nu eerst maar eens in het water dan kan ik zien wat we kunnen doen," Wat Frankrijk, Italië en Engeland te zien geven. BRUSSEL, Juni. (Van onzen correspondent). Het Fransche paviljoen ziet er van buiten niet zeer aanlokkelijk uit. Het groote gebouw is opgetrokken in een stijl, waaraan Egypti sche reminiscensen wellicht niet geheel vreemd zijn, maar die in ieder geval alle groot heid en originaliteit mist. De schilderingen, die ter weerszijden van de hoofdingang zijn aange bracht slagen er niet in, de verveling van de neutraal-rose tint, waarin het gebouw ge houden is te breken. Ook wanneer men de ruime voorhal betreedt, welke voornamelijk aan de Schoone Kunsten is gewijd, krijgt men geen gunstigen indruk: men waant zich te veel in een museum, waartoe de vele vitrines, die hier staan niet weinig bijdragen. Men zou kunnen zeggen doch dit geldt niet in ge lijke mate voor de verschillende afdeelingen van het Fransche paviljoen dat de Fransche inrichters, niet goed doordrongen zijn ge weest van het specifieke karakter van een expositie. Dit beteekent een verwijt, doch in dit geval ook en vooral een compliment. Een expositie moet sterk spreken tot den ge middelden bezoeker, men moet geen aan dachtige en persoonlijke beschouwing van het tentoongestelde van hem verwachten. Daar door schuilt er in een „goede" tentoonstelling een minderwaardig element van reclame, dat maar al te licht de boventoon gaat voeren. Dat dit niet persé noodzakelijk is zagen wij reeds bij het Deensche paviljoen, dat sug- gestiviteit paart aan een onmiskenbare voor naamheid. De Franschen zijn er niet in ge slaagd een dergelijk evenwicht te bereiken: maar gelukkig heeft in ieder geval de inhoud het van den vorm gewonnen, en niet omge keerd. zooals dit bij het Italiaansche pavil joen het geval is. Alle reclamezucht, alle schreeuwerigheid en grootheidswaan is aan het Fransche paviljoen vreemd wat van het Italiaansche paviljoen niet gezegd kan wor den. Laten we ons echter eerst tot de Fransche expositie bepalen. Wanneer men eenigen tijd in de voorhal vertoefd heeft, werkt de ietwat museum achtige sfeer niet meer hinderlijk, en ver geet men deze voor het vele schoone en in teressante. dat men er aantreft. In de vitrines van de staatsporseleinfabriek te Sèvres staan de verrukkelijkste dingen. In den laatsten tijd heeft de directie samenwerking gezocht met moderne kunstenaars en hieruit kwam veel waardevols voort. De traditie werd verbroken, doch op overtuigende* wijze vernieuwd. Bijna alle kunstenaars van wie hier weide staat, blinken ook op een. ander, gebied.' uit. Zoo vindt men allergeestigste versieringen van Goor en, Hermine, David, ..twee grafici, WW' n,amen d.e liefhebbers van goede boekkunstzeker niet onbekend zijn. Vooral het werk van de laatste bekoorde ons bijzonder; het heeft iets feeërieks en onwezenlijks, iets van een andere wereld. Goor is hier van een kleurige rusticiteit, waar aan de humor niet ontbreekt. Voorts treffen wij nog persoonlijk en belangrijk werk van den schilder Charlemagne en den beeldhouwer Gi- mond. van wie wij een verrukkelijk kopje in wit biscuit kunnen bewonderen., doch zooals bij de vele producten der Fransche kunst nijverheid is het een beetje verouderd. Het is jammer dat een volk met zooveel intelli gentie en aangeboren goede smaak, niet meer de noodzakelijkheid van vernieuwing voelt. De meubelkunst is minder goed vertegenwoor digd. Wat er staat, getuigt van raffinement en preciositeit; maar het ontroert ons niet. Prachtig glaswerk vinden wij o.a. van de, ook bij ons bekende, glaskunstenaar Lalique. Eenige interessante en curieuze museum stukken zijn geëxposeerd bij de inzending van het ministerie van Onderwüs. ..Direction géne rale de l'enseignement technique". Deze hebben blijkbaar ten doel ge tuigenis af te leggen van het in ventieve vernuft der Franschen. Zoo vinden wij hier de uit de natuurkunde bekende „marmite" van Papin, uitvinder van het prin cipe van de latere stoommachine, en een „voiture a vapeur" van Cugnot, een verre voor- looper van onze hedendaagsche automobiel. Merkwaardig zijn vooral twee rekenmachines, uitgevonden door het veelzijdig genie Pascal; met een daarvan kan men met getallen van zes cijfers werken, ongerekend nog. zooals op de machine, staat aangegeven, de ..sous" en „deniers". Aan het boek is een plaats ingeruimd, die op zich zelf niet gering, niet in overeenstem ming is met de artistieke en cultureele be- teekenis- van het Fransche boek. Van de Pa- rijsche boekbinders, die hier exposeeren noe men wij Legrain, Bonet, Canape, Kieffer, Cretté, die met weinige, doch over het alge meen uitstekende banden uitkomen. Vele Fransche uitgevers zijn hier vertegenwoor digd, doch ook hier maakt de beperkte ruimte die aan ieder is toegewezen, het niet moge lijk de beteekens van de werkzaamheid, der groote Fransche uitgeversfirma's volledig tot hun recht te doen komen. Dit doet niet af aan het feit, dat de boekenliefhebber zeker met genoegen rondkijkt. Deze afdeeling wordt opgesierd door een reeks goed geslaagde foto's van Fransche litteratoren, zooals Va- léry. Romains, Mauriac, Jammes, Girau- doux etc. De sectie der Schoone Kunsten is wel de belangrijkste van de uitgebreide Fransche deelneming. Achter de groote voorhal bevin den zich vele kleinere zalen, waarin zich voornamelijk inzendingen van Fransche pu blieke diensten bevinden, welke zich kenmer ken door een sobere en bescheiden voor stellingswijze en een streven naar klaarheid en degelijkheid. Men voelt dat men te doen heeft met een land dat een traditie van cul tuur en wetenschappelijkheid wenscht hoog te houden. Zoo hebben b.v. de Fransche spoorwegen, welke ruim en goed vertegen woordigd zijn, een afdeeling ingericht, ge- heeten ..Psychologies et physiologie appli- qués", welke zeer de moeite waard is. Door een voortreffelijke collectie kaarten, tabellen, foto's en instrumenten, krijgen wij een helder overzicht van de psychotechnische ..tests" en het medisch onderzoek, waaraan het Fransche spoorwegpersoneel onderwor pen wordt. In het Fransche paviljoen is dikwijls het ensemble en het uiterlijk veixmachtzaamd «die geldt met name van de hal der Schoone Kunsten) en valt de nadruk dan ook minder op het hoe maar op het wat. Het Fran sche paviljoen is er een, dat ons bij eenige aandachtige beschouwing iets te zeggen heeft. In treffend contrast met het Fransche pa viljoen staat het Italiaansche tentoonstel lingscomplex, dat zeer uitgebreid is en niet minder dan een tiental constructies omvat. Het voldoet zeker xiitstekend aan de voor waarde voor een goede expositie, welke wij' in het begin van dit artikel stelden, nl. dat het tentoongestelde sterk tot den gemiddel den bezoeker hoort te spreken. Het Italiaan sche hoofdgebouw, dat een reproductie is van een paviljoen, dat op de verleden jaar te Rome gehouden tentoonstelling der revo lutie stond, is het meest opvallende en waar schijnlijk ook het best geslaagde van de gansche expositie. Het is van een onmisken bare imposante grootheid. Tegen den voor gevel van dit hoofdpaviljoen, bevinden zich vier enorme Romeinsche fascios, waarbij een vermetel gebruik van glas is gemaakt. Ook het inwendige van het paviljoen is zeer goed ingericht. Wij worden getroffen door de vele reusachtige fotografieën. Het tentoonge stelde is vooral gewijd aan het fascistische regime. De inzendingen, die betrekking heb ben op de economische en politieke organi satie daarvan domineeren, tot schade der decoratieve kunsten en der litteratuur, die slechts in geringe mate vertegenwoordigd zijn In dit paviljoen wint het uiterlijk het van. het innerlijk. Het getuigt van een luidruch tig en gedisciplineerd enthousiasme, maar tot onze verrijking draagt het niet veel bij. Noode mist men de persoonlijke accenten, welke het bezoek aan het Fransche paviljoen waartusschen heden ten dage de strijd gaat, tot een genot maken. Twee leVensbegrippen, individualisme en collectivisme worden hier op treffende wijze gedemonstreerd. Het Engelsche paviljoen behoort tot de beste van deze expositie. Het sobere uiterlijk daarvan, dat een indruk van geslotenheid en hautainiteit wekt. past goed bij het Engelsche karakter. Ook het inwendige kenmerkt zich door voornaamheid en goede smaak. Veel fraaie kunstnijverheidsvoortbrengselen wer den geëxposeerd. Een bezwaar is echter het strakke vasthouden aan de traditie, dat kenmerkend mag heeten voor het meeste dat wij hier zien en waardoor het persoonlijke accent in den regel ontbreekt. Ook hier geldt wat wij ook naar aanleiding der Skandina- vische kunstnijverheidsproducten kunnen op merken: er is weinig dat leelijk is. veel dat voortreffelijk is, maar bijna niets dat opvalt. Het zorgvuldig cultiveeren van een traditie heeft in Engeland en de Scandinaafsche lan den geleid tot een veralgemeening der goede smaak, maar heeft 't individueele verhinderd te ontbloeien. Op het gebied der boekkunst vindt men vfeel irierkwaardigs doch de collectie 1 hier bijeengebrachte boeken had veel vol lediger en representatiever kunnen ziin. Van de zilver smeedkunst zijn ook eenige schoone proeven aanwezig. Wii noemen een Drachtige zilveren schaal van E. Gill en ver der tal van voorwerpen van Gleadowe. die een bijzonder gedistingeerd karakter hebben. Wat ons in het Engelsche paviljoen trof, is dat alle opschriften ook in het Neder- landsch zijn gesteld en wel in een zeer zuiver Nederlandsch, dat gunstig afsteekt bij dat welke men van Belgische officieele zijde "3woon is te gebruiken, of liever te misbrui ken. JAN GRESHOFF. Gemeenteambtenaren namen steekpenningen aan. Tot maximumstraf veroordeeld. De Rechtbank te Amsterdam heeft twee ambtenaren van de Centrale Slagerij aldaar, een onderafdeeling van het Gemeentelijk Levensmiddelenbedrijf, die gedurende gerui- men tijd steekpenningen hadden aangenomen in de uitoefening van hun functie, ieder de maximumstraf van drie maanden gevangenis straf opgelegd. De Rechtbank overwoog dat het algemeen belang vordert dat streng wordt opgetreden tegen een ambtenaar in openbare functie, die zich door een leverancier der ge meente geld laat uitbetalen. Poging tot zware mishandeling. Dezelfde Rechtbank veroordeelde voorts een chauffeur, die in de Westerstraat te Amster dam op een Septembernacht recht op een agent was aangereden, toen deze hem een teeken tot stoppen gaf. omdat een van zijn lantaarns niet brandde, wegens poging tot zware mishandeling tot een jaar en tien maan den gevangenisstraf, met aftrek van twee maanden en twee weken voorloopige hechtenis. GARAGE TE LOSSER BRANDDE FEL. In de auto-garage, tevens werkplaats en winkel voor rijwielen, waschmachines en radio toestellen van den heer Lippinkhoff, gelegen in de Gronauschestraat te Losser heeft een hevige brand gewoed. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de in de garage staande auto's, breidde zich dadelijk fel uit. De ge heele garag? is uitgebrand. Vijf autobussen, twee personenauto's, veel auto-onderdeelen, fietsen, waschmachines en radio-toestellen werden een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Het pand, dat een oppervlakte van circa 300 M2. beslaat, is geheel verloren WEER EEN NEDERLANDSCH SCHIP NAAR HET BUITENLAND. Naar wij vernemen is het Ned. ss. „Klip- fontein", van de Vereen. Ned. Scheepvaart Mij., te 's-Gravenhage, naar Italië verkocht. SPELLINGWEE. De Alg. Ned. Typografenbond nam, naar het Volk bericht, eenigen tijd geleden een wijzi ging in de statuten aan en zond deze wijzi ging ter voorgeschreven goedkeuring aan den minister van justitie. De wijziging kwam echter terug met de boodschap, dat zij niet goedgekeurd kon worden. Reden: De inge diende geschriften waren geschreven in da spelling-Marchant

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6