Bestrijding der werkloosheid FINANCIEELE KRONIEK. Plannen der Provincie Noord-Holland INCASSO-BANK N.v. SAFE-DEPOSIT ZATE RDA'G 8 JUNI 1935 HAA'REE M'S D A G B E A D S Een commissie van voorlichting voor de ge meentebesturen is al benoemd. De oprichting van een Economisch-Technologisch Instituut wordt voorgesteld. Dit instituut zal ook de financiëele behoeften der industrie verzorgen. In de vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland van 27 November 1934 werd om prae-advies in handen van Ged. Staten gesteld een voorstel van de leden der Staten F. van de Walle c.s. betrekking hebbend op een drietal onderwerpen: a. de instelling van een Commissie, welke van voorlichting zal kunnen dienen voor de gemeentebesturen, om te komen tot uitvoering van bepaalde werken, en welke Commissie ook activeerend en stimuleerend zai kunnen op treden; b. de oprichting van een Economisch-Tech nologisch Instituut voor deze provincie; c. een onderzoek naar de mogelijkheid van het oprichten van een industriebank voor Noordholland. Blijkens de toelichting zijn voorstellers de opvatting toegedaan, dat in dezen tijd van werkoosheid door alle overheidsorganen, en dus ook door het Provinciaal bestuur, alles moet worden gedaan, om tot een doeltreffen de uitbreiding van de werkgelegenheid te ge raken, hetgeen h.i. niet alleen uit een econo misch, maar ook uit een moreel oogpunt ge- wenscht is. Zij meenen, dat het ter hand nemen van werken bij wijze van werkverruiming of werk verschaffing door gemeenten en waterschap pen herhaaldelijk afstuit op de gebrekkige technische outillage van deze lichamen en zien daarom heil in de instelling van een commis sie, welke aan de besturen van genoemde lichamen van advies zal dienen en tevens ge meenten en waterschappen, welke geen vol doende initiatief ontwikkelen, tot het schep pen van werkgelegenheid zal stimuleeren. Ged. Staten zijn bij hun onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijke Com missie nuttig kan werken en tot uitbreiding van werkgelegenheid kan bijdragen. De Minister van Sociale Zaken heeft in middels reeds aan een verzoek van Ged. Sta ten voldaan en voor deze provincie een Rijks commissie (als in Gelderland bestaat) inge steld. (Van de samenstelling en installatie- deden wij reeds mede deeling.) De bedoeling is, dat de Commissie voorloo- pig ieder en Maandag zitting zal houden, en de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen zullen alsdan in de gelegenheid zijn zaken, de werkverschaffing betreffende, aan de Com missie voor te leggen. Wat de oprichting van een Economisch- Technologisch Instituut voor, deze 'provincie betreft, merken Ged. Staten op, dat voorstel lers op het standpunt staan, dat zoowel met het oog op de toeneming van de bevolking als met het oog op de veranderde structuur van de wereldhuishouding, verdere industrialisatie van ons land noodig is. Zij achten de mogelijkheid om voor het normale bevolkingsaccres in landbouw of handel blijvende werkgelegenheid te vinden vrijwel uitgesloten en zien het eenige middel om aan de wassende bevolking blijvende werkgelegenheid te bieden in uitbreiding van de industrie. Deze industrialisatie mag h.i. niet aan het toeval worden overgelaten, maar de industrie- mogelijkheden dienen systematisch te worden opgespoord en doelbewust moeten de voor waarden worden geschapen, waardoor deze mogelijkheden kunnen worden verwezenlijkt; hierbij achten zij een taak voor de overheid weggelegd, daar alleen door voortschrijdende industrialisatie een gedeelte van de werk- loozen, welker verzorging thans grootendeels ten laste van de overheidslichamen komt, aan blijvend werk kan worden geholpen. Als één van de middelen om verdere in dustrialisatie te bevorderen, zien zij de op richting van economisch-technologische insti tuten door de overheid. Zij zijn van oordeel, dat stichting van een centraal instituut dooi de Rijksoverheid de voorkeur verdient boven het stichten van regionale instituten, maar, nu de Regeering, blijkens uitlatingen van den Minister-President, daartoe nog geen stappen wensclit te doen, meenen zij, dat het aanbeve ling verdient ook in Noordholland tot stich ting van een provinciaal instituut over te gaan. Met de Kamers van Koophandel en ook met voorstellers zijn Ged. Staten van meening. dat een centraal instituut, in het leven te roepen door de Rijksoverheid en werkend in nauwe aansluiting met de organisaties, welke thans reeds bemoeienis hebben met de industrie, de voorkeur verdient boven provinciale instituten. Ged. Staten zijn van oordeel, dat, zoolang de Rijksregeering de instelling van een cen traal instituut afwijst, en zoolang de bestaan de instellingen niet ten volle voldoen aan de eischen, hierboven omschreven, op het terrein van de bevordering van de industrie ook voor de provincies in het algemeen een taak kan zijn weggelegd. Deze provinciale bemoeienis zal dan echter aan een tweetal voorwaarden moeien voldoen. In de eerste plaats zal zijn een aanvullend karakter moeten dragen, in dien zin, dat zij zich bepaalt tot datgene, wat door de bestaan de centrale organisaties nog niet wordt ver richt. opdat dubbel werk wordt vermeden en dat zij plaats vindt in nauw contact met ge noemde organisaties. Bovendien zal de provinciale bemoeienis o.i. in zoodanigen vorm moeten worden gego ten. dat zij, zoodra de mogelijkheid daartoe bestaat, kan plaats maken voor of opgelost worden in de bemoeienis van een centraal in stituut. door de Rijksregeering in het leven geroepen. Wat de door de voorstellers uitgesproken wenschelijkheid van het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van het op richten van een Industriebank voor Noord holland betreft geven Ged. Staten de opvat tingen van voor- en tegenstanders van de oprichting van zelfstandige industriebanken weer. Er kunnen daaruit twee conclusies wor den getrokken. In de eerste plaats de conclusie dat de fi nanciering van de kleine en middengroote industrie in ons land in het algemeen als ge volg van de structuur van ons bankwezen te j wenschen overlaat en dat zulks inderdaad een belemmering kan vormen voor verdere in dustrialisatie. Hieromtrent zijn wel de meeste deskundigen het eens en hun opvattingen loopen eerst uiteen, wanneer het gaat over den te volgen weg om in bedoelde leemte te voorzien. De tweede conclusie is, dat aan industrie financiering op langen termijn een groot risico verbonden is en dat dit risico slechts voor een deel zal kunnen worden ondervan gen door een goede outillage van de betreffen de bank (Economisch-Technologisch Insti tuut) Vooral de omstandigheid, dat de gelden voor langen tijd zullen worden vastgelegd, brengt in deze tijden van groote economische ver schuivingen groote risico's met zich mede. Mag de Provincie Noordholland een dergelijk groot risico op zich nemen? Het College van Ged. Staten zou deze vraag slechts dan bevestigend durven beantwoorden, indien op goede gronden mocht worden aan genomen, dat aan oprichting van een indus triebank voor deze provincie inderdaad be hoefte bestaat en de verwachting mocht wor den gekoesterd, dat de werkzaamheden van een dergelijke bank er toe zouden bijdragen de ontwikkeling van de industrie in Noord holland te bevorderen. In dat geval zou het aanvaarden van een risico als bovenbedoeld verantwoord zijn. Naar de meening van Ged. Staten ontbreken echter thans nog voldoende aanwijzingen, dat de bedoelde verwachtingen met eenig recht mogen worden gekoesterd. De omstandigheid, dat de financiering van de klein- en middengroote industrie in ons land in het algemeen te wenschen overlaat, zegt op zichzelf nog niet, dat ook in Noord holland behoefte bestaat aan een instituut, hetwelk zich die financiering ten doel stelt. Om te kunnen beoordeelen, of een dergelijke behoefte al dan niet bestaat, zou men gegevens moeten hebben, welke thans niet ter beschik king staan; men zou b.v. moeten weten, welken omvang bedoelde bedrijven in deze provincie hebben en daarnaast of ook de klein- en middengroote industrie in deze pro vincie moeilijkheden ondervindt bij het vin den van industrieeele credieten. Ged. Staten zijn van meening, dat een voor deze provincie in het leven te roepen econo misch-technologische dienst mede aan de financiering van de industrie in deze provin cie dienstbaar moet worden gemaakt, en niet alleen in dien zin, dat deze dienst het vraag stuk van de industrie-financiering in zijn onderzoek betrekke, maar ook aldus; dat hij, zoo noodig, directe bemoeienis met die finan ciering hebbe, door als bemiddelaar op te treden tusschen de credietbehoevende indus- trieelen en de kapitaalverstrekkers. Indien uit het onderzoek zou blijken, dat de door het bureau eventueel te verleenen be middeling onvoldoende zou blijken om de be staande bezwaren te ondervangen, kan het vraagstuk van de industrie-financiering dooi de Prov. Staten nader onder het oog worden gezien, indien niet de Rijksregeering intus- schen tot oprichting van een centraal finan cieringsinstituut mocht zijn overgegaan. Het geannexeerde personeel. De korting op het salaris van pensioenpremie. De openbare vergadering van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland ter mondelinge behandeling van de adressen van de heer en S. C. de Haas van Dorsser, F. N. G. J. van Bemmel, D. Maagendans, J. C. C. Voorvelt. J. Egmond, J. van Eek. C. Warmerdam, P. Dekker, J. Wildschut en H. A. Humting, allen geannexeerde ambtenaren en werklieden be treffende de toepassing te hunnen opzichte van art. 36 der Wet van 21 April 1927, is bepaald op Woensdag 24 Juli 1935. des na middags ten twee ure in het gebouw der provinciale griffie, Dreef no. 3 alhier. Het betreft hier de door B. en W. toege paste korting van 10 pet. der pensioenpremie op het salaris of loon. De geannexeerden meenen dat dit niet geoorloofd is daar hun inkomen gegarandeerd is in de annexatie wet PERSONALIA. Bij de te Utrecht gehouden examens voor het diploma der makelaars door de Neder- landsche Broederschap van gediplomeerde makelaars met officieele medewerking van diverse Kamers van Koophandel en Fabrie ken slaagden o.m. de heeren S. van Urk. te Bloemend-aal. H. Visser, te Haarlem en J. Verheul, te Heemstede. HET JAARBOEK VAN DE VEREENIGING „HAERLEM" Het Jaarboek van de Vereeniging „Haer lem". verschenen bij De Erven F. Bohn N.V.. alhier, ziet er. als altijd, weer goed ver zorgd uit. Het bevat het jaarverslag van den secre taris over 1934 en voorts worden verschillen de leden, die door den dood aan de vereeni ging zijn ontvallen, herdacht. Zoo vonden wij bij goed gelijkende portretten, artikelen over: J. Steenman. door mr. C. W. Thöne; Ir. W C. G. H. van Mourik Broekman door Dr. P. F. de Haan; jhr. mr. D. E van Lennep, door jhr. mr. dr. A. Röell; K. van Eden. door J. Kuyper Jr. en W. Kloeke, door J. C. Evers. Mevr. J M. SterckProot schrijft over Huize Eindenhout. meer bekend als het Huis met de beelden" en Ir. L. C. Dumont en de heer R. D. Baart de la Faille hebben een ar tikel afgestaan over „Haarlem in het Polder land". De verschillende artikelen zijn, behalve door de genoemde portretten, verlucht door eenige fraaie illustraties. Op de eerste pagina een mooie afbeelding van de Bakenesserkerk na ■te herstelling (in 1934). Practisch is de „beredeneerde" lijst van eenige publieke instellingen en bezienswaar digheden De gebruikelijke, door den heer W. P. J. Overmeer weer zeer nauwkeurig bewerkte „Kroniek 1934" besluit het Jaarboek. CREDIETEN EFFECTEN DEPOSITO'S HAARLEM KRUISWEG 59 (Adv. Ingez. Medj De strijd om de goudvaluta. In Frankrijk nog niet uesnst. In Zwitserland voorloopig door de devaluïsten verloren. De Nederlandsche regeering houdt voet bij stuk. De president der Nederlandsche Bank verdedigt het regeeringsbeleid. Betere vooruitzichten van rubbermaat schappijen. Ook tabak gun stiger beoordeeld. Terug- keerend vertrouwen in Gulden obligaties. Een teleurstellend eind der Duitsche transferbe spreking. De te hooge rente. Het zelfrespect van den gemiddelden Ne derlander moet deze week wel gestegen zijn. Want hoezeer ook de Gulden en ae Amster- damsche beurs door de schokkende .gebeur tenissen in binnen- en buitenland zijn be ïnvloed. hun evenwicht hebben ze geen van beide verloren. De oud-Hollandsche nuch terheid is in deze dagen een onwaardeer baar goed en zij zal ons vermoedelijk gedu rende den eersten tijd goed van pas komen. Wat er thans in Frankrijk geschiedt, is zoo buiten de maat van het normale, dat de Parijsche beurs overeenkomst vertoont met de nerveuse juffrouw, die de straat over moet steken, maar telkens halverwege terugkeert Vandaag is de aandeelenmarkt vast en loopen de obligaties terug, morgen zien we de tegen overgestelde beweging en hetzelfde geldt van de buitenlandsche wisselkoersen, die de gril ligste bewegingen vertoonen. De valuta-crisis heeft vermoedelijk zoo ongeveer haar hoogtepunt bereikt, nu het er om gaat of de stabilisatie, welker wen schelijkheid thans algemeen wordt betoogd, zal geschieden vóór- of nadat de goudlanden den Gouden Standaard hebben verlaten. Er zijn op dit punt krachtige stroomingen die met elkaar botsen en waarvan niet te zeg gen valt wie het zal winnen. De Engelsche agitatie tegen Francs on Gulden houdt aan, maar tegelijkertijd wordt het verlangen naar een beëindiging der va luta-concurrentie sterker, omdat men gaat inzien, dat een natuurlijke ontwikkeling van den internationalen handel daardoor wordt tegengehouden. In Zwitserland hebben, als bekend, de devaluïsten vorloopig den kous op den kop gekregen bij de uitslag van het referendum, waai'bij is uitgemaakt, dat van het zoogenaamde crisis-initiatief voorloopig niets komt, ook al zal de Zwitsersche re geering de haar ten dienste staande midde len moeten gebruiken om het bedrijfsleven te stimuleeren. Door een ongelimiteerde uitbrei ding der staatsuitgaven zal dit echter niet geschieden en een opzettelijke devaluatie- politiek blijft achterwege. Ook de Fransche regeering-Flandin wilde daarvan niets weten, maar de politieke ver dwazing bezorgde haar een nederlag, die gedurende twee dagen scheen te zijn hersteld maar terwijl we dit schrijven een toestand van verwarring heeft bestendigd, die voor den Franschen Franc fataal kan zijn. Want de Fransche staatsfinanciën moeten dringend worden gesaneerd en wanneer een regeering daartoe de noodige volmachten niet ont vangt, loopt het met den Franschen Franc vermoedelijk mis. De nervositeit der Parij sche beurs is daarom wel verklaarbaar, want het is duidelijk, dat het gebrek aan mede werking in de Kamer een gevolg is van den winnenden invloed der radicale elementen, die voor het herstel van het bedrijfsleven een beperking der staatsuitgaven niet noodig achten, maar integendeel juist door een ver- grooting dier uitgaven het gewenschte doel meenen te kunnen bereiken, Nu is het niet juist dat het lot van de Fransche Franc ook over de toekomsct van den Nederlandschen Gulden beslist. Maar wel is een concentratie van ons defensief noodig als de speculatieve strijdkrachten zich een drachtig tegen den Gulden gaan keeren. Van daar dat de Nederlandsche Bank het dis conto reeds weer tot 5 pet. heeft verhoogd, als een waarschuwing, dat de Nederlandsche autox-iteiten op hun qui vive zijn. Vandaar vermoedelijk ook, dat het kabinet Minister Steenberghe, die devaluïstische neigingen bezit, heeft iaten vallen en door Dr. Gelissen deed vervangen, die zich in de groote lijnen met de politiek der regeering heeft aceoord verklaard. Wat men ook van de regeering moge zeg gen, dat zij ruggegraat toont, kan door niemand worden ontkend en dat haar houding ook op de Amsterdamsche beurs respect heeft afgedwongen, blijkt wel uit het krach tig koex-sherstel, dat de staatsobligaties in het begin van deze week hebben ondex-gaan. Wij willen hiermee niet zeggen, dat het ge vaar voor devaluatie in ons land verdwenen is. Maar in geen land ter wereld wordt de Gouden Standaard met zooveel kracht en met zoo deugdelijke ax-gumenten bestreden als ten onzent. Ook het verslag van de Nedex-- landsche Bank over 19341935 is daartoe een belangrijke bijdrage. De kundige Mr. Ti-ip met een wereldreputatie als financier, toont niet alleen de technisch sterke positie onzer circulatiebank aan, maar legt ook met. eroote klaarheid de onbestaanbaarheid van de ver wachte voordeelen der devaluatie bloot. Zijn kernachtig betoog zal zeker niet nalaten ook buiten ons land indruk te maken en is on getwijfeld een nieuwe versterking van de po sitie onzer regeering, die het overigens, bliikens de uitlatingen in de pei*s. bij de ver dediging van h3ar bezuinigingsplan niet ge makkelijk zal hebben. Intusrehen we hei-halen het we zijr op de beurs door de scherpe fluctuaties dei- wisselkoersen het hoofd niet kwnt geraak- Wel kunnen we ons vexTieugen in een vrt" 'evendige aandeelenmarkt waartoe he1 tordand. niet het minst Frank-uk bij draagt door zijn aankoopen van Koninklijke Unilever. H.V.A.. Amsterdam Rubber en meer "an onze le'dende fondsen. wi"r>n wparbnro tegen devaluatie gezocht wordt. Ook het Nederlandsche publiek is trouwens doorgaans met kooporders aan de marki e» men ïs aan a ebeurs overtuigd, dat deze er ook zouden zijn, wanneer er geen valuta-onzekerheid be stond. Want vooral de toekomst van onze Indische cultures wordt tamelijk gunstig in gezien. Ook de president der Nederlandsche Bank spreekt daarvan, evenals de directie der Nederlandsche Handel Mij. In beide ver slagen wordt op de in Ned.-Indië verkregen aanpassing gewezen als de basis, waarop zich weer een rendeerend bedrijfsleven kan ont wikkelen. De verslagen, welke thans van de rubbermaatschappijen verschijnen. vallen over het algemeen, wat de dividenden betx-eft weliswaar niet mee, maar er blijkt dan toch uit. dat nagenoeg alle rubbei-ondernemingen in 1934 weer winst hebben gemaakt en dat ex- slechts een kleine stijging van den rubberprijs noodig is, om redelijke dividenden en be hoorlijke afschrijvingen mogelijk te maken. Rubberaandeelen liggen reeds geruimen tijd vast in de markt. De vraag naar dit pro duct stijgt en de producenten hebben met hun restrictie-systeem de grootte der pro ductie in de hand, zoodat men voor de naaste toekomst een geleidelijke stijging verwacht Het is duidelijk, dat de groote activiteit op het punt der bewapening het rubbei-verbruik stimuleert, evenals dat van olie en metalen, welker prijzen sinds den laats ten tijd ook aan zienlijk zijn gestegen. In verband met eenige mooie afdoeningen van tabak, waren ook Tabaksaandeelen hooger, met name Deli Maatschappij, die over 1934 een dividend van 5 pet. uitkeert. Suikeraandeelen vx-agen nog veel geduld van de houders en de verslagen over 1934 wijzen weer gx-oote verliezen aan. De finan cieel sterke fix-ma's, die den kostprijs be langrijk hebben verlaagd, zullen echter, na één of twee jaar allicht bij een stort- ver minderden suikeroogn weer met winst kun nen werken. Voor de Nedex-landsche Industrieele aan- deelen is de belangstelling niet groot, het geen ook te begrijpen is. want in het alge meen blijft de toestand van ons bedrijfsleven nog slecht. Het vex-slag van de A.K.U.-Kunst zijde is niet tegengevallen, in zooverre dat weer f 2.7 millioen winst gemaakt werd, maar tegenover het groote kapitaal van bijna f 100 millioen blijft dit toch een klein bedrag Teleurstellend is ook, dat in het tweede half jaar de resultaten zijn teruggegaan en de productie beduidend moest worden vermin derd. We merkten reeds op dat de Obligatie- markt doorgaans vaster was, hoewel telkens blijkt, dat plotseling de wind weer kan keeren. Tal van obligaties staan thans echter zoo laag genoteerd we denken aan de 21/2 pet. N.W.S., de 41/2 pet. Nederl.-Indië en de obligaties der Spoorwegen dat de be legger lax-.gzamerhand toch wel tot deze fond sen zal terugkeeren. Duitsche fondsen ondervonden uiteraard eenige reactie van de mislukte besprekingen over de transfer der verschuldigde rente ge durende het tweede halfjaar 1935. De Neder landsche delegatie kan tenslotte niet alles aanvaarden wat de inhalige Michel haar voorschrijft. Geld op prolongatie in vex-band met de jongste discontoverhooging. die wel op een noodtoestand wijst want handel en be drijf kunnen thans geen debet-renet van 7 a 71/2 pet. opbrengen! iets hooger, 3 1/2 a 4 pet. Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren. 25-jarig bestaan. Op 16 Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de Vereeniging van Ambtenaren in dienst der Gemeente Haarlem" werd opge richt. In 1918 trad deze vereeniging als afdee- ling toe tot het Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren, de landelijke organisa tie, welke zich ten doel stelt alle gemeente ambtenaren uit- het- geheele land te vereeni gen, onverschillig van welk geloof zij zijn of tot welke politieke Dart-ij zij behooren. Het zilveren jubileum zal worden herdacht door het geven van een cabaret-avond voor de leden op Vrijdag 14 dezer in den Schouwburg Jansweg. De samenstelling van het bestuur der ju- bileerende afdeeling is thans als volgt: Ir. R. G. Veenenbos, voorzitter: H. A. van Abs, vice-voorzitter; J. H. Steinkamp. secretaris; A Koomen; penningmeester; W. Fehres. 2e secretaris; B. Kluit, J. G. Niesten, J. G. Leib- brandt en A. A. van Wijngaarden, bestuurs leden. VEREENIGING „TOT STEUN". Aan het verslag der afd. Haarlem van de Vereeniging „Tot Steun" (opgenomen in het orgaan der vereeniging) ontleenen wij het volgende: In het begin van 1934 waren 29 voogdijkin deren onder toezicht der vereenigina: begin 1935: 28 kinderen. Hiervan waren 15 in ge zinnen. 2 in Nieuw Veldzicht. 1 in Bosehzicht. 6 jongens bij een baas. 1 op de Zeevaartschool en 3 meisjes in diensten. In de gezinnen gaat het met de kinderen goed. Het ledental, dat het vorig jaar 365. liep gelukkig niet terug, maar is nu 405. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 329. hetgeen maakt, dat de afdeeling haar werk slechts on zeer kleine schaal kan voortzetten en puDillen moet afwijzen. „Droegen alle vrijzinnigen in Haarlem hun 'teentje bij. dan zou dit niet het geval be hoeven te zijn", zoo eindigt de secretaresse nej. J. Wentholt, haar verslag. NUTSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Akte ondei-wijzeres. 7 Juli. Geëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd de dames G. M. Beun en J. Parthesius. Vereeniging „Haerlem". Jaarvergadering. Donderdagavond hield in de „Hoofdwacht" de Vereeniging Haerlem" haar jaarvergade ring onder leiding van haar voorzitter, den heer J. L. Tadema. De seci'etaris, de heer P. A. Dykema. bi-acht het jaarverslag uit, waarin o.m. werd geme moreerd, dat vele leden door den dood aan de vereeniging ontvielen. „Van eenigen is een kort levensbex'icht in het Jaarboek 1934 der vereeniging opgenomen, n.l. van de heer-en J. Steenman, Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, K. van Eden en W. Kloeke. Dank zij de hulp van eenige leden en door een uitgebreide propaganda van het dage- lijksch bestuur is de achteruitgang van het ledental gestuit Het aantal leden is thans 412, dus 15 meer dan het vox-ig jaar. Verschillende lezingen werden voor de le den gehouden, een tentoonstelling van foto's van Haarlem-vóór-30-jaar werd gehouden en eenige excursies werden gemaakt. In Juli werd den leden voor een klein be drag aangeboden een studie van Jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet: ..Uit de geschie denis der Haarlemsche St. Bavo-kerk". Het huisje Warmoesstraat 5 bleef door de be moeiingen der vereeniging ongerept behouden. Toen de aandacht der vex-eeniging ..Hendrik de Keyser" door het bestuur van „Haerlem" was gevestigd op perceel Houtmarkt 17 be sloot „Hendrik de Keyser" dat huisje te koo- pen. Geschenken werden ook in 1934 weer in grooten getale ontvangen: o.m. van de erfge namen van wijlen mevr. de Breuk-Ratelband het door W. Maris Jacobzoon geschilderd por tret van haar echtgenoot Joh. de Breuk, in ieven voorzitter van „Haerlem' van Dr. J. F. M. Stex-ck een viertal foto's; van den heer W. F. Heemskerk een map met foto's van de stadspoorten. Voor de tentoonstelling welke de Groote Houtstraat Vex-eeniging bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad organiseerde, stond de Vex-eeniging „Haerlem" een elftal foto's uit haar verzameling af. Uit het vei-slag van den penningmeester, den heer J. D. Rutgers van der Loeff, bleek dat er op 1 Januari 1935 een saldo was van 31.60. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen mevr. J. M .SLerck-Proot, de heer H. E. Knap pert en mr. C. M. J. de Jongh. Eenige mededeelingen werden nog gedaan over de plannen voor dit jaar. Op het pi-o- gramma staan o.a.: een bezoek aan Edam, Monnikendam en Broek in Watex-land; een lezing van mevr. Sterck over het St. Jacobs Gild; een bezoek aan de Bakenessex-kex-k, in Juli: een excux-sie naar Leiden. Misschien wordt ook nog een excursie georganiseerd naar het Slot op den Hoef en de nieuwe Abdij in Bergen. Overwogen wordt een herdruk van „De Haarlemsche Hofjes", door Ds. J. Craandijk. Ook werd besproken, welke bestemming er aan de Vleeschhal zou kunnen worden gegeven. Het bestuur zal zich hierover beraden. Binnenkort zal een gedenksteen in het Pro- veniex-shuis worden geplaatst ter herinnering aan den dichter en stadsgeschiedschrijver Pieter Langendijk, die daar kosteloos woonde van 1749 tot 1756 en er in laatstgenoemd jaar overleed. De kosten van dezen steen en het plaatsen er van worden door eenige leden van „Haerlem" uit eigen middelen bestreden. STADSEVANGELISATIE. Er wordt een boottocht naar Gouda gehou- houden op Tweeden Pinksterdag. De boot ver- tx-ekt van Koudehorn 7.30 uur. AGENDA ZATERDAG S JUNI Spaarne bij de Langebrug, Drijvende Dier gaarde. Luxor Sound Theater: „Langs het leven". 2.30. en verder doorloopende voorstelling, 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Haar grootste succes" Tooneel: Lay Fun Troupe. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Alleen voor U". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De 4 Miïllex-s". Tooneel: Rolf Han sen, Weensche goochelaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 9 JUNI (Eerste Pinkstex-dag) Stadsschouwburg: Groot x-ecital met dans, guitaar en castagnetten: Asuncion Granados 8.15 uur. Roze kruisers Genootschap: Openbare voor dracht. Bakenessergracht 13. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 10 JUNI (Tweede Pinksterdag) Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. DINSDAG 11 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.159.15 u. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten. Is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt Van Zaterdag 8 Juni des avonds 8 uur tot en met Zondag 9 Juni des avonds 8 uur zul len de volgende apotheken geopend zijn: H J. M. Bartels, Apotheek Loomeyer. Bar tel j or isstraat 11 Tel. 10175. B. W Ferguson. Park-Apotheek. Klever parkweg 13. Tel. 11793 W P Woutersen. Apotheker. Koninginne weg 3. Tel. 12038. Van Zondag 9 Juni des avonds 8 uur tot en. met Vrijdag 14 Juni zijn de volgende apothe ken op Zondag 's avonds na 8 uur en d-es nachts geopend: P Th A van Rijn Kleine Houtweg 15 Tel. 10539 Mej. S G. Beckeringh, Apotheek Loomeyer, Zijlweg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn„ Schoterbosch-Apotheek Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3, Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9