Het standpunt van Italië. Hei 3eim*#eijitsie 52e 'Jaargang No. 15939 VersfeBjnï dagelijks, BeKalve op Zon- èn Feestdagen Woensdag 12 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15954 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIJ NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Juni. T wee Leeuwen. De Negus of wel Keizer van Abessinië, Haile Selassie I, heeft onze Koningin twee leéuwen cadeau gedaan. Het geschenk is voor Artis bestemd; de leeuwen zijn daar al aangekomen en een Amsterdamsche repor ter heeft de trotsche intrede van éen hun ner binnen zijn „loophek" beschreven. Even was de prachtige koning des wouds verblind door de zon, toen hoorde hij de geluiden der velerlei andere dieren in den tuin, zag het publiek voor zich, schudde de trotsche manen hief het machtige hoofd hoog op en uitte zijn eerste welkomst-brul aan het adres van Amsterdam. Zoo ongeveer drukte die reporter het uit. Echt iets voor de Amsterdammers: als daar iemand brult denken ze altijd dadelijk dat het een beleefdheid iegens hun stad of je gens henzelf is. Ik ben er nog niet zoo zeker van dat die leeuw dat zoo heeft bedoeld. Ik heb hooger denkbeelden omtrent den Koning des Wouds. Het gebrul kan beteekend heb ben: „Wat een stelletje", toen hij het Am sterdamsche publiek zag. Of „Jammer dat daar zoo'n hek staat". Of: „Wat heeft de Negus mij nu gelapf'.Zeer zeker heeft het ook beteekend: „Ik zit opgesloten' Geef imij mijn woud terug!" Ik voel sympathie met deze en andere op gesloten leeuwen. Ik voel de tragiek van hun gevangenschap. En het lijkt mij een beetje verwaten en zin loos hun smart-gebrul bij 'het ontwaren var- hun vrijheidsberooving te verklaren als een welkomstgroet aan diegenen, die hun opgeslo ten hebben Maar wij menschen zijn nu eenmaal zoo. Wij sluiten dieren op om ze op ons gemak te kunnen bekijken en met apenootjes te voe ren. Vandaag al pogen de Amsterdammers u leunt er zeker van zijn dezen Koning des Wouds met apenootjes te voeren. Pietje zal het doen, veilig achter t hek, met een handje stevig geklemd in de hand van juf, en een haastig stapje achteruit. En Truusje zal hem een koekje geven, en de ouwe heer Bakkemuller, die z'n gezondheidswande lingetje maakt, zal den Machtige zijn peukje sigaar toewerpen. Zoo maar, verachtelijk, en met een beetje herlevend zelfbewustzijn. Toch is het aardig van den Keizer van 'Abessinië, dat hij onze Koningin en daar door de Nederlandsche Natie twee leeuwen cadeau heeft gedaan. Ik weet niet waarom hij het gedaan heeft, maar mag men een gekre gen leeuw in den bek zien?., en is het niet een prettiger vorm van internationale beleefd heid dan die vlooteskaders, die op je reede komen en je toepaffen: Saluut!boem!.... pas op!boem!anders schieten we boem!met scherp!boem!en jul lie aan flarden!boem boem!" De hartelijke bedoelingen die in dit losse flodder-gepaf schijnen te moeten schuilen heb ik nooit kunnen begrijpen. De leeuwen daarentegen zijn een aanwinst. Dr. Sunier, de directeur van Artis, is er blij mee. Zijn entrées zullen erdoor stijgen en hij ziet graag mooie leeuwen. Pietje met de ape nootjes. Truusje met het koekje en de oude heer Bakkemuller met het peukje hebben er prettige momenten door. Juf heeft fijn gegrie zeld: als dat hek er nou 's niet was.... Alleen voor de leeuwen is het niet leuk. Blijkbaar is de Negus van Abessinië een royaal man. En geen bang man. Want zoo als wij allemaal weten is hij in een klein meeningsverschil geraakt met Italië, dat in wezen loopt over de vraag wie er voortaan Negus van Abessinië zal zijn: Haile Selassie I of Mussolini I. Men zou verwachten dat hij in deze omstandigheden al zijn leeuwen mobiliseerde tot den laatste toe, terwille van zijn „veiligheid". Maar in Abessinië leuteren ze niet over zulke dingen, en'kijken niet op wat leeuwen meer of minder. Uit pure hoffelijkheid, uit „grandezza" ook, doen ze er een paar cadeau, terwijl de legioenen van den Romein aan hun grenzen Het is grootsch en schoon. Straks gaat de Negus misschien nog een stap verder, en stuurt hij wat leeuwen aan den Koning van Italië, uit pure hartelijkheid en bravoure Het zou een internationaal succes zijn. En de directeur van den dierentuin in Rome, de kleine Pietri, de kleine Mafalda en de oude signor Bakkimullero zouden het óók aardig vinden Er moesten meer zulke beleefdheden zijn. R. P. De EngelscH-DuïtscKe vlootbesprekingen. Volledig accoord zou zijn bereikt. LONDEN, 12 Juni (Reuter en V. D.) De diplomatieke medewerker van de Daily Herald schrijft: dat als resultaat van de En- gelsch-Duitsche vlootbespreking te Londen, Engeland volkomen accoord gaat met de Duitsche eischen die neerkomen op het bou wen van een vloot die 35 pCt. van de sterkte der Britsche vloot bedraagt. Dit geldt niet voor de globale tonnage doch voor de verschillende scheepscategorieën af zonderlijk. De bouw van deze vloot zal worden verdeeld óver een aantal jaren. Er moet thans overeenstemming met de an dere mogendheden worden bereikt en zoo mo gelijk zullen bepaalde clausules in het verdrag yan Versailles moeten worden, veranderd. Dubbelweeksche vliegdienst op Indië geopend. De Nachtegaal vanmorgen vertrokken. AMSTERDAM, 12 Juni. In aanwezigheid van vrij veel belangstellenden en eenige autoriteiten is hedenmorgen het Douglas- vliegtuig „Nachtegaal", bestuurd door Frijns en Van der Zijde, van Schiphol naar Batavia vertrokken met post en passagiers, als eerste toestel in den nieuwen, versnelden dubbel- weekschen luchtdïenst op Indië, die de K. L. M. met ingang van heden heeft geopend. Hoevele malen hebben we nu al dat kleine groepje getrouwen, officials, vrienden en be langstellenden, op de meest onwaarschijn lijke tijden vair den dag of den nacht, hier op Schiphol bijeen gezien? Altijd beteekende het iets bijzonders, altijd was het naar aan leiding van een gebeurtenis, een vertrek of 'n aankomst, die voor de geschiedenis van de Nederlandsche luchtvaart van de grootste be- teekenis zou zijn. Ook ditmaal is het reeds leven en vertier op het Amsterdamsche vliegveld, drukte in het restaurant van het stationsgebouw en op de autoparkeerplaats ervoor, ondanks het feit, dat de klok juist vijf uur heeft ge slagen. Op het platform staan menschen in groepjes bijeen of drentelen rond in den fris- schen morgenwind. De schuine stralen der nog laag staande zon glanzen en glinsteren op de zilveren huid van de fraaie Douglas-machine, de P.H. A.K.N., die gereed staat voor den sprong over twee werelddeelen. Uit de cockpitt wappert de oranje-blanje- bleu vlag met het embleem der K.L.M., de maatschappij die vandaag terecht de vlag mag uitsteken, nu zij erin geslaagd is, een van haar idealen te verwezenlijken en Indië weer een stuk dichter bij het Moederland te brengen. Zal de „Nachtegaal" de reis niet in 5 1/2 dag volbrengen, zonder zich te haasten, zijn passagiers het grootste comfort biedend en zonder dat de wereld het, zooals de beroemde Kerstvluchten, als „iets bijzonders" zal be schouwen? Evenmin ziet piloot Frijns zelf er iets bijzonders in, dat hij 7 1/2 jaar geleden naast Koppen in de cockpit van F Vllb3 m stapte en nu de volant houdt van de mo dernste verkeersmaehine, waarover de lucht vaart beschikt. Het zijn vooral de buitenstaanders, die uiting geven aan hun bewondering, en een man drentelt er op het platform, die tevre den lacht. Het is de heer Plesman, de direc teur der K/LM., die toen iedereen nog jubelde om de instelling van den weekdienst op Indië reeds zijn schouders zette onder de plannen voor de verdubbeling van dezen dienst. Be halve den heer Plesman zien we ook den heer Guillonard, pas benoemd tot onder directeur doch een oude rot in de vliegerij. En verder zijn er Ir. Da mme, directeur- generaal der P.T.T., Ir. Wurfbain. voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M., de bekende sportvlieger Van Tijen, de directeur der Gemeentelijke Handelsinrichtingen waar onder ook de Amsterdamsche luchthaven valt, ir. Boogerd, de havenmeester van Schip hol. de heer Dellaert, de stationschef der K. L. M. de heer Thomson, en ook de bekende directeur van de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. de heer Goedkoop, en ten slotte natuurlijk de familieleden en vrienden van bemanning en passagiers. Tegen kwart voor zes wordt de bagage in geladen en ook de post. Er is 178 K.G.. min der dus dan gewoonlijk in den weekdienst meeging, doch als men bedenkt dat voortaan twee maal per week post mee naar Indië kan worden gegeven, is deze hoeveelheid te zien als een belangrijke toeneming van het postvervoer. Ongeveer 5 minuten voor zessen komt het verzoek aan de passagiers om in te stappen. Het zijn er vier, die meegaan en wel één voor Singapore, één voor Bandoeng en twee voor Batavia. Tot deze laatsten behoort de bekende publicist dr. van der Sleen, die on derweg in opdracht van de K.L.M. de binnen kort te organiseeren toeristenreizen zal voor bereiden. Te HalleLeipzig zal bovendien nog een passagier voor Calcutta worden op genomen, zoodat deze eerste vlucht zich al dadelijk in groote belangstelling mag ver heugen. Er worden handen gedrukt en afscheid genomen. De beide piloten omhelzen hun echtgenooten, waarvan de aanwezige pers fotografen natuurlijk een plaatje moeten maken. En dan moet de bemanning nog eens voor het vliegtuig poseeren, naast elkaar gezagvoerder Frijns. de tweede piloot Van der Zijde, de mecano Blok en de marconist Sut- dorp. De heer Plesman maakt hiervan ge bruik om even stilte te vragen voor Ir. Dam me, die een kort woord wil zeggen. Hij ver klaart, als directeur-generaal der Posterijen er prijs op te stellen, ook bij deze gelegen heid te mogen wijzen op de belangrijkheid van deze verbinding met Indië en hoe be langrijk vooral deze nieuwe stap daarvoor is. Men kan de KJL.M. niet genoeg danken voor wat zij daarvoor gedaan heeft en voor de ontwikkeling die de correspondentie met Indië hierdoor heeft gekregen en door dezen dub- belweekschen dienst opnieuw zal krijgen. Na de uitstekende uitvoering en de voorbeeldige regelmaat van den dienst te hebben gepre zen, wenschte hij de bemanning een goede reis, waarmee alle aanwezigen van harte in stemden. De cabinedeur werd gesloten en de „Nachtegaal" begon met beide motoren zijn donker lied te brommen. Te 6 uur precies gloeide de lichtende K van den verkeers toren op en met een wijde bocht rolde de Douglas naar het andere einde van het veld. waar gekeerd werd. Tegen de stijven bries in t-axide het toestel met vol gas terug, ver hief zich van den grond en snorde laag over de hoofden der aanwezigen heen,* nagewuifd door allen, die weer getuigen waren geweest van een historisch oogenblik in 4e. ontwik keling van onze luchtvaart, Hedenavond Baehconcert GROOTE KERK 8 UUR JAAP STQTIJN, hobo Kaarten 45, 70 en 100 cent bel. inbegr. (Adv. ingez. Med.) Wat is het Mussolini, dic tator van Italië, heeft te Cagliari Wij zullen geen rekening houden met wat men in het buitenland, zegt. Wij zijn de eeni- gen, die over onze eigen belangen oordeelen en de eenigen, die de hoeders zijn van onze toekomst. Wij zullen nauw keurig diegenen navolgen, die ons de les willen lezen. Toen het er voor hen om ging, een imperium te stich ten of wel het te verdedigen. heb ben zij zich nim mer aan de open bare meening der wereld gestoord. Wat is-nu het standpunt van Italië? Ra ra? Er was indertijd een tooneelschrijver, die een stuk schreef onder den titel: „De Belang rijkheid van Ernst". Er was indertijd ook een Fransche dictator, Napoleon III. die deze wijze woorden uitte: „Een groote natie moet weten te zwijgen, en als zij spreekt dat nimmer tevergeefs doen". Op denzelfden dag heeft Gianni- ni, Italiaansch se nator en dus lijf trawant van Mus solini, als voorzit ter van de Confe rentie der Unie van Volkenbonds- vereenigingen- te Brussel verklaard: Indien ieder land zijn eigen belang boven het belang van allen stelt, dan is geen Vol kenbond mogelijk. Met den geest van oprechtheid, dien wij in den Volkenbond huldi gen wensch ik te verklaren, dat de ware geest van sa menwerking niet altijd aanwezig is. In onzen geest van arbeid en sa menwerking moet men altijd de an deren trachten te begrijpen en de formules zien te vinden die over eenkomen met de ziel en de behoef ten der anderen. Haarlemsche Orkest- Vereeniging. Serie van goedkoope Vrijdagavondconcerten vastgesteld. Het Bestuur van de H.O.V. heeft voor het komende seizoen weer een serie van 7 Vrij dagavondconcerten vastgesteld, waarvoor het abonnement slechts f 5.20 bedraagt, dat in termijnen kan worden betaald. Welke de data der concerten zijn, kan nog niet wor den opgegeven. Op het programma staan een opera-concert, concerten van lichtere mu ziek, van klassieke muziek, van romantische muziek en van moderne muziek, een keuze concert en een raadsel-concert. Frits Schuur man zal zes dezer concerten dirigeeren, Ma- rinus Adam één. Als solisten zijn reeds geëngageerd: Jo Vincent zang, Hanny Scheffelaar Klots, con- certmeesteresse der H.O.V., viool en Fred. Leidner, solo-altist der H.O.V. Onderhande lingen worden gevoerd met de Poolsche vio liste Maria Neuss. de Fransche zangeres Lotte Léonard, met Friedel Dotza van de Fritz Hirsch operette en den pianist Vico la Volpe. De op deze concerten geabonneerden zijn B-leden. Het programma van het keuze-con cert zal door de B-leden worden samenge steld. De op het raadselconcert gespeelde nummers moeten door het publiek bij na-me genoemd worden. Prijzen zijn hiervoor be schikbaar gesteld. BRAND AAN DEN HARMENJANSWEG Aan den Harmenjansweg is vanmorgen brand uitgebroken, die door snel ingrijpen ge lukkig nog kon worden beperkt. Bij de firma A. Keur, handel in bouwmaterialen, moest-en namelijk steerien worden geteerd. Een arbeider, die de teer snel aan het koken wilde brengen, zette een pan met dit brand baar materiaal op het vuur.. Het gevolg was dat er spoedig brand kwam doordat de teer overkookte. Een hoeveelheid petroleum die ook in bet vertrekje aanwezig was, was niet be vorderlijk den brand binnen de perken te houden. Het liet zich in den beginne aanzien dat het vuur veel zou vernielen. Het is echter mo gen gelukken, door blussching met emmers water en door een slang op de waterleiding den brand tot een klein vertrek te beperken. Na een half uur was er slechts een ywarte, leeggebrande kamer over. Nog geen wapenstilstand in den Chaco. Overeenkomst op het laatste oogenblik niet geteekend. BUENOS AIRES, 1 Juni. Gisteravond te 23 uur plaatselijken tijd zou de reeds bekend gemaakte wapenstilstandsovereenkomst in den Gran Chaco tusschen Bolivia en Paraguay, die door de te Buenos Aires vergaderde bemid delaars ontworpen was onderteekend worden. Nadat Bolivia zich reeds in den namiddag tot aanvaardnig der overeenkomst bereid had verklaard deelde de Paraguaansche minister van buitenlandsche zaken enkele minuten voor het vastgestelde tijdstip mede, dat hij de over eenkomst niet kon onderteekenen aangezien zij geen garanties bevatte en afweek van de aanvankelijk vastgestelde richtlijnen. Hij moest eerst overleg met zijn regeering plegen. Het antwoord van de regeering van Para guay is nog niet ontvangen. Dit plotselingen incident heeft te Buenos Aires groote verbazing gewekt. Volgens de persberichten hield de overeenkomst o.a. in de onmiddellijke bijeenroeping van een vredes conferentie, de vaststelling van het tijdstip tot staking der vijandelijkheden en de instel ling van een neutrale commissie die een neu trale zone in den Gran Chaco zou bepalen. Heden onderteekening van het accoord'.' BUENOS AIRES. 12 Juni (Reuter). Nadat de bemiddelaars in het Gran-Chaco-conflict tot diep in den nacht met gesloten deuren hebben vergaderd, werd heden ochtend kwart over twee plaatselijke tijd officieel medege deeld, dat het voorgestelde accoord inzake een gegarandeerden wapenstilstand tusschen Bo livia en Paraguay hedenmiddag te 12 uur zou. worden onderteekend. De staking der vijandelijkheden zal 48 uur na de onderteekening plaats hebben. Toen de zitting werd gesloten reikten de ministers van buitenlandsche zaken van Bo livia en Paraguay elkaar de hand en beloofden elkaar „eeuwigen vrede". Uit Asuncion wordt gemeld, dat het bericht over het uitstellen van de onderteekening van het wapenstilstandsverdrag onder de bevol king van de hoofdstad van Paraguay een ernstige ontstemming veroorzaakte. Italiaansche gezinnen moeten uit Abessynië terugkeeren. Uit Parijs: Het agentschap Radio verneemt uit Londen, dat de gezinnen der Italiaansche ambtenaren in Abessynië instructie hebben gekregen naar Italië terug te keeren. ROME, 11 Juni (Reuter). Twee divisies van de fascistische militie welke op 31 Mei gemobiliseerd zijn, worden thans samenge trokken. Heden vertrekken 1.500 arbeiders naar Italiaansch-Oost-Afrika, Engelsche bladen in Italië verboden. Wegens critiek op Italiaansche houding in Abessynisch conflict. ROME, 11 Juni. De Italiaansche regeering heeft Dinsdagavond een verbod uitgevaardigd voor de verspreiding in Italië van vier Engel sche dagbladen wegens htm critiek en com mentaar op de houding die Italië in het con flict met Abessynië aanneemt. Het verbod geldt de Daily Herald, de Manchester Guar dian, de Sunday Express en de London Evening Standard. Het bezoek der Britsche oud' strijders aan Duitschland. EERSTE KAMER Het ligt in het aanvankelijk voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdagavond 25 de zer en volgende dagen. Prins van Wales sprak niet namens de regeering. LONDEN. 11 Juni (Havas). In Britsche politieke kringen is men algemeen van mee ning, dat de rede van den prins van Wales niet moet worden beschouwd als een regee- ringsverklaring en niet kan worden uitgelegd als een aankondiging van een wijziging in de politiek jegens Duitschland, evenmin is er sprake van een verschil van meening tusschen den prins en het kabinet. De prins heeft ech ter eens te meer door vriendschappelijk gebaar aan Duitschland willen doen blijken, dat de Britsche politiek niet wordt geleid door de herinnering aan oude vijandschap. Men moet echter in de woorden van den prins geen aankondiging zien van een „be leefdheidsbezoek" aan Duitschland in de trant van het bezoek aan Parijs, waardoor Eduard VII een einde maakte aan oude grieven tus schen Engeland en Frankrijk. LONDEN, 12 Juni (Reuter). De leider van den Engelschen Bond van Oud-strijders „British Legion", majoor FetherstonGosley, heeft, tegenover een verslaggever van de „Daily Mail" de volgende verklaring met be trekking tot zijn aanstaand bezoek aan Duitschland afgelegd. „Ons bezoek zal meer het karakter van een informatiereis dragen, dan definitieve doel stellingen op het oog hebben. Wij hopen ech ter, dat vele wederzijdsche problemen aan bei de zijden vriendschappelijk overwogen en be sproken zullen worden en het zal interessant zijn, den arbeid der oudstrijders in Duitsch land te bestudeeren en te onderzoeken hoe wij de vriendschap der oudstrijders onzer beide landen kunnen bevorderen. De geheele onderneming geschiedt ter be vordering van het onlangs door het „British Legion" aangenomen principe, dat wij krach tig moeten streven naar een vriendschap in de broederschap der wapenen, die geen landsgrenzen kent. Wij hopen een week lang in Berlijn te kunnen blij Yen." Japan verlangt demilitarisatie van Noord- China. pag. 4 De Bank van Frankrijk neemt speciale maat regelen tegen speculatie met den franc. pag. 4 In Duitschland zijn opnieuw een aantal de- naturalisaties afgekondigd. pag. 4 De heer W. Westerman, oud-president-direc teur der Robavcr, is overleden. pag. 3 Oss wordt grondig gezuiverd. pag. 3 Dit jaar wordt de Van der Hoogt-prijs niet uitgereikt. pag. 3 Werken van het werkfonds. pag. 3 Zandvoort over de tentenkampkwestie. pag. 9 Inwoners van Bcnncbroek wenschen goed- kooper water en licht. pag. 9 Het hoofdbestuur van H. B. G. voor handha ving der saneering in het bloembollenvak. pag. 4 Het nieuwe beginselprogram der R.K. Staats partij. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. F.: Twee leeuwen. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Pink sterviering in Hitler-Duitschland. pag. 4 Vr. S.: Engeland's bewapening. pag. 4 J. H. de Bois over een landschap door Gerrit van Hees in het Frans Halsmuseum. pag. 3 J. B. Schuil over De Pantserkrant, een tra- gieomedie van wapens, schrijfmachines en idealen. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Ds. A. M. Boeijinga. pag. 3 Schaakrubriek. pag. 1, Jongen uit dakgoot gevallen. Kwam met electrischen draad in aanraking. Dinsdagmorgen ongeveer elf uur was de 16-jarige jongen J. Baars, werkzaam bij de aannemersfirma Rozenhart, op het dak van het perceel Lorentzkade 34 bezig een dak goot schoon te maken. Hij kwam daarbij met zijn handen in aanraking met de elec- trische draden voor de electrische verlich ting van de Houtvaart. Op zijn hulpgeroep kwam een voorbijganger met een ladder aandragen en probeerde den jongen van het dak te halen. De jongen was ech ter niet bij machte om op de ladder te blij ven staan. Hij viel van een hoogte van vijf meter op den grond, waar hij bewusteloos bleef liggen. Door zijn patroon werd de kunstmatige ademhaling toegepast, waarop het bewustzijn spoedig terug keerde. De ge- neesheeren achtten zijn toestand niet ge vaarlijk, zoodat dit ongeluk goed is afgeloo- pen. Pieter de Bie krijgt vijftien jaar. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft heden overeenkom stig de conclusie van den advocaat generaal verworpen het cassatie-beroep van Pieter de Bie die dobr het gerechtshof te Den Bosch is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, wegens doodslag op zijn neef Gerrit de Bie, in Augustus 1933 bij Oss gepleegd. Merkwaardig verhoor aan de grens. Nederlander waagde zich lievev niet in Duitschland. ESSEN. 12 Juni (V.D.) Een merkwaardige rechtzitting heeft plaats gevonden aan de Ne- derlandsch-Duitsche grens tusschen Lobith en Elten. De rechtbank te Essen wenschte een Nederlander te hooren in verband met een deviezenproces en de Nederlander, wiens naam en woonplaats niet vermeld worden, verklaar de zich ook bereid een verklaring af te leggen doch wenschte zich niet op Duitsch gebied te begeven. Derhalve werd besloten het verhoor aan de grens te doen geschieden. Nadat de grenslijn nauwkeurig was vastgesteld werd een tafel dwars er overheen geplaatst. Aan de eene zijde namen een Duitsch justitie-ambtenaar. een griffier en een deskundige plaats, terwijl op Nederlandsch gebied de Nederlander zich aan de tafel zette. Ten gevolge van een regen bui moest het verhoor gedurende eenigen tijd onderbroken worden, doch toen het weer droog werd werden de stoelen droog geveegd, de do cumenten werden weer op tafel gespreid en het verhoor kon tot een einde gebracht wor den. FAMILIETWIST. Te Rotterdam is de directeur van een Han delmaatschappij gearresteerd, die gepoogd heeft zijni dochter te wurgen en zijn invalide vrouw in brand te steken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1