BIACK-BOy DE BILT WOENSDAG 12 JUNI 193? HAARDE M'S DAGEEAD 2 R.-K. Staatspartij. Een nieuw ontwerp-program. Een commissie bestaande uit de heeren Prof. Mr. P. J. M. Aalberse (voorzitter). Dr. D. Beaufort O.F.M., Dr. J. van Beurden O.Praem Mr. C. M. J. F. Goseling. Prof. Dr. J B Kors O.P., Prof. J. H. Niekel, Prof. Mr. W. Pompe. Prof. Dr. Ir. J. Schmutzer en H. Kolfschoten (secretaris) heeft na een voorbereiding van ruim 11/2 jaar thans bij het hoofdbestuur een ontwerp voor een algemeen program ingediend. In de inleiding wordt vastgelegd, dat de R.K. partij wil zijn en blijven de zuiver staat kundige vereeniging van Katholieke Neder landers. Beginselen. De beginselen worden aldus omschreven: De Staat is een maatschappij, d.w.z. een ge ordende eenheid van velen op één doel; in de natuurlijke orde is hij de hoogste maat schappij. In die orde noodzakelijk, is hij in ontstaan en voortbestaan afhankelijk van den Schep per, tot Wiens scheppingsdoel hij moet medewerken en aan Wiens goedheid hij tal- looze gaven dankt. Derhalve is ook de Staat gehouden God openlijk te erkennen, te huldi gen en te dienen, vooral door in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richtsnoer te nemen. Staatsdoel. Zijn doel vindt de Staat niet in zichzelf, maar in het algemeen welzijn, dat geordende samenwerking in staatsverband eischt. Behartiging van het algemeen welzijn oe- teekent niet verzorging van het welzijn van afzonderlijke personen of groepen, doch het voorzien in de behoeften eener zoodanige ge meenschap. als voor het bereiken der persoon lijke levensbestemming noodzakelijk is. Daarbij zal de Staat steeds moeten erkennen, dat het aardsche leven, ofschoon eigen waar de bezittend, zijn diepste beteekenis ontleent aan het boventijdelijk levensdoel van den mensch, waarop al het aardsche moet gericht blijven. Staatstaak. De volledige taak van den Staat is te onder scheiden in een primaire, gericht op behoud en vervolmaking van staats- en rechtsorde, en een subsidiare, beperkt tot het aanvullen en stuwen van het eigen initiatief van individuen of groepen. Slechts het algemeen welzijn kan onder bepaalde omstandigheden ook hier rechtstreeksch ingrijpen van den Staat recht vaardigen. Tot de primaire taak van den Staat behoort: beveiliging der staatsorde zelve, handhaving der zelfstandigheid; schepping en instand houding eener'rechtsorde, steunend op natuur recht en positïef-goddelijk recht. Tot de subsidiaire taak behoort: het De- vorderen van de geestelijke (verstandelijke en zedelijke) ontwikkeling der burgers, alsmede van een voor allen bereikbare stoffelijke wel vaart. Staatsgezag. 1. In. de noodzakelij kir eid van geordende' samenwerking in staatsverband ligt de natuur lijke grond voor de onmisbaarheid van het staatsgezag. Reeds hieruit volgt, dat de Over heid recht heeft te bevelen en de onderdanen verplicht zijn te gehoorzamen. Deze natuur lijke grondslag, uiting der ordening Gods, wordt bevestigd door het Apostelwoord, dat er geen gezag is, tenzij uit God. 2. Het recht om te bevelen is uit zichzelf aan geen enkelen bepaalden regeeringsvorm noodzakelijk gebonden. Slébhts de feitelijke geschiktheid om'het algemeen welzijn te ver zorgen, is toetssteen voor de bruikbaarheid van eenigen bepaalden vor-m. Die geschiktheid wordt in belangrijke mate mede bepaald dooi den aard, de geschiedenis en de ontwikkeling van een volk. Bouw van den Staat. In den bouw van den Staat behoort het organisch karakter der maatschappij tot uit drukking te komen. Daarom moet niet slechts aan de individueele burgers, maar ook aan hun verschillende gemeenschappen, zoowel van territorialen als van cultureelen en sociaal- economischen aard, een eigen zelfstandige plaats en functie worden verzekerd. Staat en individu. In de volgende paragraaf wordt o.m. vast gesteld „Alles wat het boventijdelijk levensdoel van den mensch aangaat is onttrokken aan in menging van den Staat. In deze sfeer heeft het individu rechten, die ook voor den staat onaantastbaar zijn Staat en gezin. De eerste en voornaamste natuurlijke gemeen schap van individuen is het gezin, dat zijn oorsprong vindt in het huwelijk. Deze gemeen schap, die met haar rechten en plichten aan den Staat voorafgaat, heeft de Staat te eer biedigen zoowel in haar grondslag als in haar werkzaamheid Naar zijn wezen en naar zijn eigenschap pen van eenheid en onverbreekbaarheid, is het huwelijk aan elke zuiver menschelijke macht onttrokken. Daarom is de Staat met IEDER EEN BRIL VOOR WEINIG GELD OPTICIEN FEDESfêtVlANN GROOTE HOUTSTRAAT 37 TEL. 11059 Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Adv. lngez. Med.) AGENDA WOENSDAG 12 JUNI Groote Kerk: Bachconcert. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Langs het leven". 2,30, en verder doorloopende voorstelling, 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Haar grootste succes" Tooneel: Lay Fun Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Alleen voor U". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De 4 Müllers". Tooneel: Rolf Han sen, Weensche goochelaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op ■werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 13 JUNI Dreefzicht: Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond2.30 uur. „Het Brokkenhuis", Alg. jaarvergadering. Jansweg 39. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. betrekking tot het huwelijk slechts bevoegd regelingen te treffen, die het huwelijk niet in deze wezenstrekken raken. De regeling van het huwelijk als Sacrament valt uitsluitend onder de bevoegdheid van de Kerk. De volgende paragrafen behandelen de pun ten „staat en territoriale gemeenschappen", „staat en gemeenteschappen van cultureelen of socialen economischen aard'* en „geschei den liggende gebiedsdeelen. Staat en natie. Den eigen aard, die een groep van indi viduen bindt en als natie kenmerkt, behoort de Staat te eerbiedigen. De goede zeden en gewoonten, die in den nationalen aard wor telen, en de taal, waardoor de natie gemeen lijk kenbaar is, behoort de Staat als nationale goederen te erkennen en zooveel noodig te verzorgen. Staten onderling. In de verhouding tot andere Staatsgemeen- schappen moet de op het natuurrecht steu nende gemeenschap der volkeren geëerbiedigd, en aan de bevestiging ervan ook in het posi tieve recht krachtig medegewerkt worden. Als richtsnoer gelde, dat het groot gebod der christelijke naastenliefde ook de volkerenver- houding moet beheerschen: Binnen deze grenzen heeft de Staat echter den plicht zijn eigen onafhankelijkheid te handhaven. Staat en Kerk. Evenals de Staat is ook de Kerk een vol maakt, d.w.z. op haar terrein hoogste en on afhankelijke maatschappij. In het nastreven harer doeleinden, die van hooger orde, van bovennatuurlijk karakter zijn, mag de Kerk derhalve niet gehinderd worden door den Staat. Veeleer moet deze aan de Kerk rechts bescherming verleenen en haar werkzaamheid positief bevorderen, ook omdat het welzijn der Staatsgemeenschap krachtig bevorderd wordt door den godsdienstzin der burgers. De algemeene richtlijnen worden alsvolgt omschreven: Staatsvorm. In overeenstemming met de historische ontwikkeling der Nederlandsche Staatsge meenschap blijve aan het hoofd van den Staat ons erfelijk nationaal Koningschap, gebonden aan een Grondwet, waarin de rechtmatige vrijheden des volks worden beschermd. Deze bescherming houdt in dat geestelijke stroo mingen niet worden onderdrukt, tenzij deze gericht zijn tegen de natuurrechtebik° "rond slagen der samenleving of het bestaan van den Staat als zoodanig bedreigen. Op dezen grondslag worde het volk in al zijn geledingen samengebonden en de ware volkseenheid be vorderd en verzekerd. Onder verwerping van iederen vorm van dictatuur worden door middel van een in vrijheid gekozen volksvertegenwoordiging aan het volk zijn staatkundige m°'1-"'"T'r?rtschat> verzekerd. Als noodzakelijk middel daartoe dient zoowel het instituut der ministerieele verant woordelijkheid onverzwakt te worden ge handhaafd, alsook de volksvertegenwoordiging op een voor haar arbeid doelmatige wijze te worden samengesteld. Aan de volksvertegenwoordiging als centraal vertegenwoordigend orgaan blijve voorbe houden' de medewerking aan de wetgeving en de controle op het bestuursbeleid, een en ander in het bijzonder met het oog op het op leggen van fiiiancieele1 lasten, en' de verant woording van uitgaven en ontvangsten van den algemeenen dienst Voor de vervulling van de eigen zelfstan dige taak door de gemeenschappen van cul tureelen en sociaal-economischen aard en voor het van Staatswege op die werkzaamheid te oefenen toezicht, zullen door den centralen wetgever algemeene regelen worden gesteld. Die regelen moeten tevens bevatten de noo- dige waarborgen voor samenwerking der on derscheidene gemeenschappen in zoodanigen vorm, dat de behartiging van het algemeen welzijn in cultureel en sociaal-economisch opzicht duurzaam is verzekerd. Staatstaak. Bij de Staatstaak wordt over het binnen- landsch beleid gezegd: Mede ter verzekering van ieders rechtmatige vrijheid, moeten orde en veiligheid krachtig worden gehandhaafd. Bijzondere aandacht worde gewijd aan de handhaving en versterking der zedelijke grondslagen van ons volksbestaan, met name ten aanzien van de onbelemmerde uitoefening van den eeredienst, de bevordering der Zon dagsheiliging. de bescherming van bet huwe lijk en van het gezin, en de bestrijding der openbare onzedelijkheid. Slechts voorzoover het particulier initiatief tekort schiet in een behoorlijke armenzorg, heeft de Staat een aanvullende taak bij de uitvoering waarvan geen beletselen mogen worden gesteld aan de liefdadigheid. Nadat de taak van Justitie omschreven is volgt: Financiën. De heffing der middelen blijve tot het nood zakelijke beperkt. Mede daarom worde de staatsdienst sober ingericht en met gepaste zuinigheid beheerd. In de wijze der heffing worde de verdeelen- de rechtvaardigheid nauwgezet in acht ge nomen, in dien zin, dat de draagkracht dei- burgers, mede in verband met de gezins samenstelling, de maatstaf zij bij de bepaling van den belastingdruk en bij de regeling van de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen. Van eerste levensbehoeften be hoort geen belasting te worden geheven, tenzij en voorzoover het algemeen welzijn dit drin gend vordert. Buitcnlandsch beleid. Het buitenlandsch beleid richte zich op de handhaving onzer zelfstandigheid, en op het behoud eener volwaardige positie van Neder land in de volkerengemeenschap. In den geest der vredesnota van Z.H. Benedictus XV worde krachtig medegewerkt aan het streven van den Volkenbond ter oplossing van internationale geschillen en ter gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Bijzondere aan dacht worde gewijd aan de vestiging van ge ordende internationale verhoudingen op eco nomisch gebied. Defensie. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdedi ging der onafhankelijkheid, binnen de grenzen door internationale regelingen te stellen. Onderwijs, Opvoeding, Cultureele Zaken. Vrijheid van onderwijs, als natuurlijk recht der ouders, leide ertoe de openbare school slechts als aanvulling der bijzondere te aan vaarden. Den Staat komt alleen het recht toe, terwille van het algemeen welzijn, aan beide takken van onderwijs gelijke minimum-voor- waarden van deugdelijkheid te stellen. Inzake steun en subsidiëering mag van geen verschil in behandeling sprake zijn, hetgeen eveneens gelde voor de vrije jeugdvorming. De Nederlandsche cultuur behroort, ook in haar wetenschappelijke en artistieke uitingen, door de Overheid te worden gesteund en be vorderd. Ordening van het Maatschappelijk leven. Met verwerping van de vrije concurrentie en van de economische dictatuur als leidende beginselen in de volkshuishouding, behoort aan de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde een allesbeheerschende plaats in het maatschappelijk leven te worden toegekend, met name door het scheppen eener in dezen geest opgebouwde sociale en juridische ordening. De Staat bevordere. dat deze ordening tot stand komt en belette, dat zij door finan- cieel-economische machtsgroepeeringen wordt verlamd. b. Deze ordening moet er op gericht zijn om allen, die aan het economisch leven deel nemen, in rechtvaardige verhouding in de vruchten te doen deelen, en om in het bij zonder degenen, die door arbeid hetzij zelf standig, hetzij in dienstbetrekking daaraan deelnemen, te brengen tot bestaanszekerheid en tot voldoend eigen bezit. c. Het sociaal-economisch leven dient te worden georganiseerd in bedrijfschappen, die de bevoegdheid hebben om, onder oppertoe zicht van den Staat, hun eigen taak in de volks huishouding zelfstandig te vervullen. d. Daarbij moet de Staat er voor waken, dat deze bedrijfschappen de uitoefening van het bedrijf zoodanig regelen, dat eenerzijds op behoorlijke wijze wordt voorzien in de be hoeften, op welker bevrediging het betrokken bedrijf uiteraard is gericht; en dat anderzijds de belangen der werkers in het bedrijf en die der verbruikers behoorlijk worden behartigd. e. Ook in zijn niet-economische functies vinde het maatschappelijk leven op dienover eenkomstige wijze passende uiting en ver zorging. Overige bemoeiingen met het Maatschappelijk leven. a. Zoolang en voor zoover door het ontbre ken eener doelmatige ordening van het maat schappelijk leven bepaalde bevolkingsgroepen niet in staat zijn zelf te zorgen voor de be hartiging van gewichtige levensbelangen, be hoort de Staat door aanvullende en zoo noo dig door rechtstreeksche bemoeienis hierin ie voorzien. Als zoodanig zijn te beschouwen: de verzorging in geval van werkloosheid, ziekte, invaliditeit en ouderdom; de beschikking over behoorlijke woningen, inzonderheid voor de kinderrijke gezinnen; het bezit eener eigen woning. b. Tot versterking en ontwikkeling van land en tuinbouw, nijverheid, handel, scheepvaart en het overige verkeerswezen behoort de Staat al die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om deze takken van volksbestaan, ook in de verhouding tot het buitenland, dienstbaar te maken aan het welzijn van het volgsgeheel. Zoolang een doelmatige ordening van het sociaal-economisch leven ontbreekt, zullen die maatregelen in het bijzonder gericht .moeten zijn eenerzij ds op regeling en coördinatie, an derzijds op bestrijding en verwijdering van de anti-sociale gevolgen der ongeordende econo mische vrijheid. c. De Staat onthoude zich ervan, onder nemingen van economischen aard zelf te exploiteeren, tenzij en voor zoover en voor zoolang het algemeen welzijn dit klaarblijke lijk eischt. d. De Staat drage zorg, dat het beleid der Circulatiebank blijvend gericht zij op het algemeen welzijn. Voorts treffe de Staat al de maatregelen, die noodig zijn om ook de andere banken haar functie in de volkshuis houding op de voor de volksge.meenscïiap juiste wijze te doen uitoefenen. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de gisteren te Hei en Boecop gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad geworden: 0 lib. (thans 3), 3 S.D.A.P. (0), 4 A.R. (4). Te Werkendam werden gekozen 1 Lib. (thans 2), 0 S.D.A.P. (1), 3 Gemeentebel. (0), 4 A.R. (3), 2 C.H. (3), 1 Staatk. Ger. (1), 0 Onafh. AR. (1). In De Werken en Sleeuwijk: 1 Lib. (thans 1), 1 S.D.AJP. (2), 7 A.R. (6), 2 C.H. (2). EEN OPDRACHT VOOR STORK. Het Amsterdamsche Agentschap der Ma chinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V., heeft dezer dagen de opdracht gekregen voor de levering eener complete palmoliefabriek op Malakka voor rekening der Société Finan- cière des Caoutchoucs te Parijs. Deze fabriek krijgt een voorloopige capa citeit van 15.000 ton palmolie per jaar, d.w.z. voldoende om de productie van een oliepal- men-aanplant van ongeveer 5000 H.A. te ver werken, terwijl de bedoeling is, dat latei- aanplant en fabriekscapaciteit verdubbeld zullen worden. Deze opdracht voor buitenlandsche reke ning mag zeker als een groot succes voor onze Nederlandsche industrie beschouwd worden ORGELBESPELING. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of Sint-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 14 Juni des namiddags van 34 uur door den heer George Robert, luidt: 1. Adagio en Andante uit het 1ste Concert G. F. Handel 2. a. Duo. b. Flütes. c. Caprice sur les grands jeux uit Suite du deuxième ton L. N. Clérambault. 3. Petite suite scholastique. D. de Sévérac 4. Prière. César Franck 5. a. Feuillet d'Album C. F. Hendriks b. Toccata idem. NED CHR. VROUWEN BOND. Een landdag. Woensdag 19 Juni hoopt het gewest Noord- Holland van den Ne - -landschen Christen Vrouwenbond den lancu.i.g te houden. Deze zal plaats hebben op „Wildhoef', Don kerelaan te Bloemendaal, beginnend des mor gens om half elf. Redevoeringen zullen worden gehouden door mevrouw KnoppersValkenier, lid van het Hoofdbestuur, over: Onze houding ten op zicht van de mode, en Ds. J. C. Koningsberger van Amsterdam over: De gevaren van het gezinsleven in onzen tijd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen: Polbureau, Smedestraat; spoorabonnement, Grouwel- man. Zuidpolderstraat 43; actetasch, Kou- wenberg. Binnenweg 132, Heemstede; boek, Barend. Bakkerstraat 64; bril, v. d. Kroft, Slachthuisstraat 38 zwart; notitieboekje, Melchior, Rozenprieelstraat 52 rood; broche, Hardesmeeks, Koningstraat 23; wollen deken, Lijpoldt, Oranjestraat 127; postduif; Verloop, Amsterdamstraat 3; damespolshorloge, Smids Pijlslaan 63; hond (Spaniel), Zeiler, Wever- straatl; hond (Dobbermann Pincher), Roo- zekrans, Coornhertstraat 37; kano, v. d. Veldt Dompvloedslaan 25, Bloemendaal; kat, Ken nel Fauna, Fr. Varkensmarkt; lamp, Jonge- jan, Burgem. Colijnstraat 91, Boskoop; muts Allmen, Romolenstraat 68; zomermantel, Kaasenbrood, de Clercqstraat 161; porte- monnaie, Akkerboom, Heerensingel 117; idem Carton, Allard Piersonstraat 48; idem, Male- veld, A. L. Dyserinckstraat 54; idem. Brussel, Spaarnwouderstraat 80; Diekman, Romolen- straat 60 b: portefeuille, Otterspoor. Meester Cornelisstraat 84 rood, idem, v. d. Veldt, Ha- genstraat 11 rood; idem, Cardol, Drappe- nierstraat 5; heerenparapluie, Luiten, Beels- laan 9; pakje (2 paar schoenen), Vorte, Mr. Cornelisstraat 8; 1 paar regenkappen. Schee lings, Nachtegaalstraat 5; rijwielbel.merk, Bikkers, Platanenlaan 5, Bloemendaal; idem Swart, Assendelverstraat 61; idem, Elferink, Oost-Indiëstraat 99: idem Barend, Bakker straat 64; idem, Kraan, Nijstraat 17; idem v. d. Berg, Plein 18; idem Politiebureau, Sme destraat; regenjas, v. d. Reep, Amsterdam- straat 3c; ring. Schuit, Dolfijnstraat 42; Ro zenkrans, Vermeer, Soutmanstraat 13; 1 paar voetbalschoenen en cahier. Vogel, Zwaluw straat 44: kinderschoentje, de Recht, Haar lemmerlied estraat 20; rechter witte tennis schoen. Polder, Pol. bureau Smedestraat; tasch. Kwiathowski. Nieuwe gracht 76; da- mestasch. Heinsbergen. Thorbeckestraat 15; vulpotlood, Slot. Rijksstraatweg 489; vulpen, Lakenberg, Ripperdastraat 3; vulpen, Bij- voets, Esschilderstraat 41: kruidenierszakken Hubert, Zornerluststraat 23. BOTER VOOR LEGER EN VLOOT? In plaats van margarine. In een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van de dagelijksche be sturen der drie Centrale Landbouworgani saties (den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Kath. Ned. Boeren- en Tuin dersbond en het Kon. Ned. Landbouw Co mité) werd besloten, bij den Ministerraad op aan te dringen te willen bevorderen dat door het personeel van leger en vloot alsmede door publieke lichamen in plaats van zooals thans margarine, boter zal worden gebruikt. Tractor botst tegen tram. Chauffeur en passagier gewond. AMSTERDAM. 11 Juni (V. D.) Hèdenmor- ;en om half zeven is op de Nassaukade een hevige botsing geweest tusschen een tractor met oplegger van de firma Van Ommen uit Rhenen en een tram van lijn 23. De tractor botste tegen het achterbalcon, waardoor de tram uit de rails werd geworpen en terecht kwam op het trottoir. Het achter balcon was grootendeels vernield. Door de schok was de koppeling tusschen tractor en oplegger gebroken. De tractor schoot over den weg en bleef daar zwaar beschadigd liggen. In de cabine van de tractor zaten de chauf feur A. van der Heiden en mej. Van Laar. bei den uit Rhenen. Zij klaagden over pijn en had den wonden van glasscherven. De geneeskun dige dienst bracht hen naar het Binnengast huis dat zij na verbonden te zijn konden ver laten. Vermoedelijk is onoplettendheid van den chauffeur oorzaak van het ongeluk. De „Juno" thans vrijgelaten. Boete op 500 yen teruggebracht. Aneta verneemt uit Batavia, dat de tank boot Juno die door Japanscbe autoriteiten was opgehouden wegens het binnenvallen van verboden wateren, tijdens stormweer thans is vrijgelaten. De boete van den gezagvoerder, die aanvankelijk was bepaald op 2000 yen is tot 500 yen verminderd. Koloniale Bank heeft weer verlies. Zij het een millioen minder dan over 1933. Beroep op de reserve. Aan het jaarverslag der Koloniale Bank N.V. over 1934 ontleenen wij het volgende. Als gevolg van de tijdsomstandigheden wer den onze kantoren te Semarang en Batavia per 31 December 1934 opgeheven. Het beheer van ons Indisch bedrijf is dus thans te Soera- baja geconcentreerd. Konden wij in ons vorige verslag wijzen op verbeterde prijzen voor thee en rubber, als gevolg van restrictie, sedert zijn deze prijzen belangrijk teruggeloopen. Ook de prijs voor koffie bleef steeds dalend. Wat betreft het voor onze bank belangrijkste product suiker, zoo meenden wij tijdens het opmaken van ons vorige verslag veilig te gaan, toen wij den prijs van onzen voorraad op ultimo 1933 aan namen op een basis van f 4 per quintaal kris tal, olus f 0.50 per quintaal vergoeding voor wits ker. Deze waardeering is belangrijk te hoog gebleken, zoodat onze bank en haar re laties uit dezen hoofde groote bedragen had den af te schrijven. Wordt tot saneering van Java's Suiker industrie de lijn gevolgd, door den directeur van Economische Zaken uitgestippeld, dan zaJ onze bank in de toekomst aanzienlijk minder mogen produceeren dan de capaciteit harer fabrieken toelaat. Liquidatie van enkele harer fabrieken zal dan onvermijdelijk zijn. Winst- en verliesr:-koning. Debet: 1934 1933 Onkosten rekening f 523,379 f 535,309 Interest rekening 42,670 20,355 Afschr. op. inventaris 828 5,138 ld. eigen Oultuurondern. 828 5,138 ld. vorder, i/z. deeln. 451,259 „1.085,088 Res. tegen vorü.. inz. deel- nem. en voorsch. op consignaties 57,262 457,410 Cultuurondernemingen 358,191 860.988 Onderl. Pensioenfonds 36,004 34.949 Totaal f 1,555,754 f 3.113.009 Credit: 1934 1933 Commissie rekening f 344.403 f 363,546 Expl. vaste goederen 23,724 60.177 Koerswinst effecten 11,207 Te veel gereserv, belast. 50.000 200.000 Te hoog gewaard, pen- sioenverpl. jegens niet- Europeescht personeel 141,000 Deeln. in andere ondern. 100,681 632,694 Terugb. reservefonds 884,736 „1.856,591 GESAUSDE ZWARE mUIM-TABAK PïmiSMi (Adv. lngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 743.8 m.M. te Stornoway. en voorspelt: matigen, aanvankelijk nog krachtigen, Zuid- Westelijken tot Westelijken of Noord-Weste lijken wind. Zwaar bewolkt mét tijdelijke op klaringen. Waarschijnlijk eenige regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Verandering van beteekenis niet te wachten. De kern van het depressiesysteem bewoog zich Nrd.-Oostwaarts, terwijl ook de gister nog over ons land gelegen onweers-secundaire naar het Noord-Oosten trok, gevolgd door flinke barometerst-ijgingen. Hierdoor vormde zich over Oost-Frankrijk en Midden-Duitsch- land een hooge drukgebied terwijl ten gevolge daarvan de luchtdruk-gradiënt toenam, zoo dat over het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee vrij krachtige winden waaien. Over het ge- heele Zuidelijke deel van het waarnemings gebied voert de Zuid-Westelijke wind thans oceanische luchtmassa's aan, zoodat een sterke afkoeling intrad vooral over Duitsch- land. Slechts in Noord-Scandinavië bracht de, Zuid-Oostelijke wind nog eenige. temperatuur stijging. De koude-inval ging met zwai*e on-- weersregens gepaard. (Hamburg had 25, Zu rich 19 en Groningen 18 m.M.). Thans verplaatst zich het onweersfront nog verder naar het Noord-Oosten, naar de Rand staten en Finland. Over Groenland houdt de hooge druk nog stand terwijl zich ook verder in het Westen nog een hooge drukrug uit strekt. Er is bij ons nog geen verandering van be teekenis te verwachten. Barometer 762 m.M. 757m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Thermometer 12 Juni: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 65 F. 52 F. 63 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 91 HAARLEM. Leveranciers van alle Ziekenfondsen. (Adv. lngez. Med.) BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Juni. Ondertrouwd 11 Juni: H. M. Romijn en M. J. Stam; H. R. van Houten en C. C. Beels. Bevallen 7 Juni: E. E. Wassink—Dielstedt, d.; M. G. M. L v. d. Voorn—Braam, z.; M. A. P. SchackmanGiebels, z.; 8 Juni- M. M. van RavensbergBremer, d.; J. W. Knoopsvan Noppen, z.; L. J. BrugmanKuijk, z.; A. Poots—Ploeg, d.; M. C. Geeri.s—Terpstra. z.\ H. Smith—Hoekema. d.; 9 Juni: M. Koolmees —de Vries, z.; M. E. v. Buurende Vries, z.; 10 Juni: A. H. van ReedenTomas, d.; P. H. KosterHut, d.; T. Voogesv. Doorn, d.: J. C. Korsv. Leeuwen, z.; J. M. Koopman Spee, d.; H. J. BoomsRuigrok v. d. Werven, z.; J. H. v. d. KlashorstMellema, d.; J. M. de JongOverweel. z: 11 Juni M. H. Hart kampMeyer, z. Overleden 8 Juni: T. KleijsenWjjnalda, 63 j„ Paul Krugerstraat; W. V., 1 mnd„ z. v. W. van Broekhuizen, Heerensingel: K -Tavaux 81 i„ Regentesselaan; F. J. A. van Ghert, 58 j., Kinderhuissingel; A. P. Metselaar. 69 i„ Leïd- schestraat: J .A. PigeeMeiier, 71 j„ N. Groenmarkt: 10 Juni: P. C. J. Mohrmano. 76 i.. M. van Heemskerkstraat- N. Schammeldt Zondervan, 54 j„ Tweede Hoogerwoerddwars- straat. Totaal f 1,555,754 f3.113.009 Waarvan tot dekking verlies Indië ad f 1,092.667 2.576,593) en onder aftrek winst Nederland ad f 207,931 (7$).000). HEEMSTEDE. Opgave van 4 tot en met 11 Juni. Geboren: C. A. M. BlaauwhofAdriaanse <1.. F. H"°kSrholten d.: C W. Abspoelvan Os z.- P. F. KoeTemeverViorkorn z. Ondertrouwd: M. van Dijk en H. S. A. Kruvsboom: J. J. Barn>>oorn en M. C. Gale- sloot. Gehuwd: A. J. C. Tesselaar en P. J. Leuven H. P Smit en M. M. Worn G. van dev Linden en F C. Koop: A. F. in 't Veld en W. C L. **°n der Lely: C. C. Kuippr en C. Schelling. Overleden: Wed. D. H. Cranneman. geb. S. Philippo 83 j. D. Kooy m. 68 j., C. E. M. Hageman vr. 57 j.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2