Zandvoort over de tentenkamp-kwestie. DE PANTSERKRANT. WOENSDAG 12 JUNI 1933 HAAREEM'S DAG BEAD 9 Als antwoord op Bloemendaal's meening. Naar aanleiding van het artikel over het conflict tusschen de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal betreffende de verplaatsing van het tentenkamp door Zandvoort naar het einde van den Zeeweg, in welk artikel vooral het Bloemendaalsche standpunt werd uiteengezet, als antwoord op de meening van het Zandvoortsche gemeentebestuur, deelt men ons van Zandvoortsche zijde .mede dat de gang van zaken naar Zandvoortsch oor deel geheel anders is geweest. Over de passage: "Van Bloemendaalsche zijde wordt het verder als een grief beschouwd, dat op een verzoek van die zijde om een be spreking met B. en W. van Zandvoort, als antwoord binnen kwam, dat men de meening van het college zou kenbaar maken, terwijl het verzoek om een on derhoud onbeantwoord werd gelaten zegt men in Zandvoort dat van Bloemen daal een voorstel kwam om op Dinsdag 14 Mei een bespreking te houden. Zandvoort antwoordde hierop, dat dit niet mogelijk was omdat op 14 Mei de candidaatstelling voor den Raad moest plaats hebben waarvoor de burgemeesters verplicht waren den geheelen dag zitting te houden. Als antwoord hierop kwam 14 Mei een verzoek van Bloemendaal om de bespreking te houden op 15 Mei. Door B. en W. van Zandvoort werd geantwoord, dat dit uitstekend was, en dat B. en W. het dagelijksch bestuur van Bloemendaal in den voormiddag van den löen Mei, gaarne zou ontvangen. Op 15 Mei werd echter tele fonisch gemeld, dat B. en W. van Bloemen daal niet naar Zandvoort kwamen. De voor- steUen zouden wel schriftelijk ingediend worden. Zoodat B. en W. van Zandvoort door deze handelwijze wel eenige reden hadden zich gegriefd te voelen. De voorstellen van Bloemendaal, die later schriftelijk werden ingediend, waren van dien aard. dat ze voor Zandvoort absoluut onaannemelijk waren. Welk gemeentebestuur dat zich zelf respecteert, kan een contract aangaan voor den tijd van 30 jaar. waarin wordt vastgelegd, dat jaarlijks 225 Bloemen daalsche tenten moeten worden geplaatst tegen een vergoeding van f 2 per seizoen, hetgeen voor Zandvoort een nadeel kon be- teekenen van f 10.000 per jaar? Bovendien moest aan Bloemendaalsche leveranciers de vrije hand worden gegeven op Zandvoortsch grondgebied. Later werd bij een nader voor stel van Bloemendaal de termijn van 30 jaar veranderd in 5 jaar doch dit veranderdt niets aan het feit, dat tegenover de groote nadeelen voor Zandvoort slechts o.m. als tegenprestatie werd gesteld: het weder openen van twee toegangswegen, die n.b. tijdens de onderhan delingen waren afgesloten en die bovendien voor het bestaan van het tentenkamp van ondergeschikt belang kunnen geacht worden. Bloemendaal had uit eigen belang beter ge daan deze afgangen open te laten. Indien er dan van een van deze afgangen een pad was gelegd achter het „Ronde Huis" naar den Zee.weg, was het groote voordeel verkre gen dat de kampeerders uit de drukke ver keersstroom werden geleid, vóór het drukste punt het eindpunt van den Zeeweg was bereikt. Op 28 Mei vroeg Bloemendaal of Zandvoort het dagelij ksch bestuur op 29 Mei kon ont vangen ter bespreking van deze nadere voor stellen. Dinsdagmiddag 28 Mei werd een bode naar Bloemendaal gezonden, met een schrij ven, waarin werd gemeld, dat Zandvoort de nadere vooi'stellen van Bloemendaal den vol genden dag (dus 29 Mei) in de op dezen dag vastgestelde vergadering van B. en W. zou behandelen en dat Zandvoort nog voor het einde van de week hierop terug zou komen. 30 Mei was het Hemelvaartsdag, 31 Mei werd antwoord aan Bloemendaal gezonden. Aan het slot werd gemeld, dat, indien Bloemen daal nog een bespreking wenschte over de voorstellen, het gemeentebestuur van Zand voort gaarne bereid was Bloemendaal te ont vangen. Hierover kan Bloemendaal zich toch niet gegriefd voelen! Er is evenwel nog meer. Zandvoort heeft nu een tentenkamp ontworpen zonder behoorlijke toegangs wegen, lezen we verder. Toen Zandvoort het tentenkamp verplaat ste was het aantal toegangswegen hast over dadig groot. Zelfs na het afsluiten van de toegangswegen over den duinreep, die aan Bloemendaal toebehoort, is dit kamp veel gemakkelijker te bereiken, dan vroeger het kamp in „de Zuid". Hier was slechts een onverharde afgang waar na de kampeerders vaak nog een kilometer langs het strand moesten trekken. Thans kunnen de kampeerders het kamp nog aan beide zijden bereiken. Door afsluiting van de toegangen over den reep, zal de afgang aan het einde van den Zeeweg thans meer ge bruikt worden dan noodzakelijk was. Vergeten we niet, dat Bloemendaal zelf dit' heeft ge wild, althans door het afsluiten van twee toegangen dit gebruik in de hand werkt. Dan staat er geschreven: Het Zandvoortsche college beklaagt zich nu. dat Bloemendaal afgangen naar zee heeft afgesloten zonder Zandvoort er in te kennen. Daar de bewoonbaai'heid. de aantrekke lijkheid van het kamn slechts weinig werd geschaad door de afsluiting van deze toegan gen. beklaagt het college van Zandvoort zich niet zoozeer over het afsluiten, als wel oveT het feit dat dit geschiedde enkele dagen, na dat door de beide colleges van B. en W. be sproken werd. dat dit niet zou geschieden althans wat betreft den meest Zuidelijker, afgang. Ook het besluit van Rijnland, waar bij de genoemde afsluiting werd toegestaan, heeft het college van Zandvoort verwon derd. daar Zandvoort. dat toch belangheb bende was. niet werd gehoord. Te meer. verwonderde dit besluit, omdat het bestuur van Rijnland in denzelfden brief zegt. geen nart.ij te zullen k'ezen. De verplaatsing van het Zandvoortsche kamp tot vlak bij den Zeeweg heeft volgens Bloemendaal twee nadeelen: le. De overstrooming van de eigen strook door inwoners van het tentenkamp Dit is heel natuurlijk en niet te vermij den. 2e. De strook duïngrond achter d'f gebied, in het bezit van Bloemendaal. ic absoluut onverkoopbaar voor villabouw Het eerste nadeel is op te heffen door d«- afgangen over den reep weer te ooenem Dan zullen de tentbewoners zeker in het gehee1 niet op bet Bloemendaalsche strandgedeelt" komen. Bovendien zouden hierdoor strand - pachters. die sinds jaren bü die afgangen op het strand staan, gebaat zijn. Het noemen van het 2e als nadeel, lijkt Zandvoort zeer voorbarig en gezien den af stand van de eventueel te bouwen villa tot het strand, waarop dan en nog maar ge durende pl.m. 2 maanden van het jaar, eeni ge tenten staan, erg overdreven. In 1931 is van de zijde van Zandvoort niet gedreigd een bouwverbod te leggen op dien grond, indien Bloemendaal niet gratis grond wilde afstaan aan Zandvoort voor wegver- breeding. Nadat er destijds door den waar nemend burgemeester van Bloemendaal eenige minder vriendelijk klinkende uit latingen- aan het adres van Zandvoort waren gericht, heeft Zandvoort deze aangelegenheid aangehouden tot de nieuwe burgemeester in functie zou zijn. Het doet vreemd aan thans van een bedreiging te spreken. Het afsluiten van de afgangen zou volgens Bloemendaal pas gebeurd zijn toen de on derhandelingen met Zandvoort niet wilden vlotten en het gaat dan verder met: „Iedere eigenaar zou hetzelfde doen, wanneer hij hinder ging ondervinden op eigen terrein". Ook wat dit betreft is men in Zandvoort een andere meening toegedaan. Een andere eigenaar zou zeker niet tot een dergelijke maatregel tijdens de onderhandelingen zijn overgegaan, omdat hierdoor de tegenpartij hoogstens ontstemd, maar zeker niet „klein gemaakt" kan worden. Als motief voor het afsluiten heeft Bloe mendaal vroeger nooit aangevoerd: het ondervinden van hinder op eigen terrein. Bloemendaal heeft medegedeeld, dat zij tot deze afsluiting verplicht meende te zijn, ten einde haar eigendomsrechten te kunnen handhaven. Bloemendaal is verder van meening: De vrije strook van 260 meter zooals Zandvoort die zich denkt, zal zeker niet blijven bestaan, dit jaar. omdat de standplaatsen voor ververschingstenten zijn verpacht. Het wordt hier voorgesteld, alsof door Zand voort toezeggingen zijn gedaan, om de be wuste strook van pl.m. 260 M. geheel vrij te houden. De besprekingen op de vergadering van de beide colleges gingen echter over het nachtkampeeren en niet over de eenmaal verpachte standplaatsen voor ververschings tenten. 't Spreekt toch van zelf, dat Zand voort de contracten met de houders van ververschingstenten, die loopen tot 1940, thans niet zoo maar kan annuleeren. Tenslotte nog enkele woorden over de ge- dupeerdé Bloemendaalsche kampeerders. Het standpunt van Zandvoort is ten opzichte van deze menschen niet gewijzigd. Zij zijn nog steeds even welkom, als ieder ander, al kan voorshands niet gegarandeerd worden ,dat 225 tenten worden geplaatst. Zandvoort wil zich niet mengen in de zaken van Bloemendaal door aan te geven, hoe de Bloemendaalsche kampeerders gemak kelijk op eigen terrein geplaatst zouden kun nen worden. Bloemendaal, dat altijd getoond heeft sterk mede te leven met dit deel van zijn be volking, kan waarschijnlijk nog wel het een en ander voor deze kampeerders doen, door met Zandvoort te onderhandelen op rede lijken basis en de eiscben van f 2 per seizoen en Bloemendaalsche leveranciers op Zand voortsch grondgebied te laten varen. Mis schien zou een oplossing gevonden kunnen worden door deze Bloemendaalsche kampeer ders in de toekomst desnoods tegen verlaagd tarief, toe te laten op de 260 M. strand, die thans ten gerieve van Bloemendaal worden vrij gehouden. Bennebroekers wenschen goedkooper water en licht. Annexatie het middel? Commissie uit de burgerij zal met autoriteiten spreken. „De schoone voorspiegelingen waar mee de forensen naar Bennebroek zijn getrokken", aldus zei de heer Joh. la Fleur, „zijn slecht uitgeko men". Dit als inleiding der protest vergadering tegen de hooge water en electriciteitstarieven, evenals tegen de hooge belastingen. De prijs voor het water is volgens den heer La Fleur in groote plaatsen veel lager dan in Bennebroek terwijl hier nog willekeurige maat staven zouden worden aangelegd. De onbil lijkheid is volgens den spreker gelegen in het feit dat zij die weinig gebruiken (kleine ge zinnen) evenveel betalen als zij die veel ge bruiken (groote gezinnen). Het is noodig dat er watermeters komen, zoodat iedereen zijn verbruik kan controleeren. De voorloopige commissie die deze protest vergadering had belegd, wilde onderhande len, om met den burgemeester bij het Provin ciaal Waterleiding Bedrijf iets te bereiken. Wat de electriciteitstarieven betreft, zei de heer La Fleur, dat nieuw-ingekomenen bij de aanbieding der eerste kwitantie verwonderd opzien. Immers worden zij niet vrij gelaten in de keuze van den electriciteitsmeter. Onge acht de financieele draagkracht der huis eigenaars worden de meters geïnstalleerd. Het vastrecht tarief is voor velen ondrage lijk hoog: door dit en door de hooge meter- huur kost bij zuinig gebruik een kilowattuur zelfs 0.50. De spieker laakte dit in zeer krasse bewoordingen. De heer La Fleur was ook zeer ontstemd dat alleen erkende installateurs van het P. E. N. leidingen mogen aanleggen, omdat er andere electriciens zijn die het niet alleen goedkoo per kunnen doen, doch soms wel beter ook! Spreker overwoog de zaak in banen te leiden zooals de regeering wel eens heeft aangegeven: Annexatie van die lemeenten die zich zelf niet kunnen bedruipen. De heer La Fleur gaf den anwezigen in overweging het vraag- tuk van samenvloeiing met Heemste de in gedachten te nemen. De spreker betoogde dat de tarieven- en belastingkwesties buiten de politiek moeten staan en dat iedereen in zijn richting voor dit doel moet werken. Over de personeele belasting zei de heer La Fleur dat de gemeente geen schuld heeft aan de hooge belasting. Toch had Bennebroek wel wat minder opcenten (boven de tachtig voor het rijk) kunnen vaststellen. Hij stelde voor dat alle aangeslagenen op hun biljet een aanteekening van bezwaar zouden maken, waardoor een stroom van be zwaren bij den inspecteur zou binnen ko men. Bovendien zou de te benoemen commis sie den inspecteur de bezwaren uiteen zet ten, waarbij men hoopt dat in sommige ge vallen her-schatting mogelijk is. De openbare verlichting geeft ook reden tot klagen. „Wanneer men v->n de tram komt (de spoor laat zich nog wcmig aan Bennebroek gelegen liggen) moet men naar zijn huis zoeken", aldus de heer La Fleur (gelach). Eenige jaren geleden kostte de verlichting nog 2000.en nu. na bezuiniging, kost !t 3500.—. Wel is de gemeente grooter gewor den, doch daartegenover staat dat de bouwers in het villapark zelf voor de verlichting moe ten zorgen. Wellicht is deze donkerte ook oor zaak van de vele diefstallen en inbraken in de gemeente. Ter verduidelijking der hooge lasten der per soneele belasting noemde de heer La Fleur cijfers van Bennebroek en Heemstede en an dere plaatsen. Hieruit blijkt dat de kosten in Bennebroek ongeveer anderhalf keer zoo hoog zijn. Het onderwijs in de gemeente is zeer ouder- wetsch geïnstalleerd en men kan niet zeggen dat het belastinggeld daaraan wordt uitgege ven. Wethouder Van Lierop zei dat hij hoop te dat het streven ter verlaging der tarieven succes zou hebben. Deze spreker weet de ver hooging der belasting aan de houding der re geering, die een grooter aandeel wenschte in de belastingopbrengst dan waarop was ge rekend. Hij meende dat ook in andere ge meenten de belastingen hooger waren gewor den en zei dat het streven der gemeente tot nog toe altijd is geweest verhooging der be lasting te vermijden. Spr. was tegen annexa tie. daar Bennebroek toch altijd zelfstandig is geweest, al bezit het slechts betrekkelijk kor ten tijd een eigen burgemeester. De heer La Fleur stelde daartegenover dat annexatie niet noodig is, wanneer Bennebroek niet in de zevende klasse voor de personeele belasting hoeft te blijven. De heer D u b b i s memoreerde de in prin cipe aangegane overeenkomst tusschen Ben nebroek en Heemstede, waarbij Heemstede goedkoopen stroom zou leveren. Deze overeen komst kon echter niet de goedkeuring verkrij gen van Ged. Staten en de Ki-oon. Hij opper de het bezwaar dat door het me ter stelsel de waterprijs hooger zou worden. De heer La Fleur hoopte dat spoedig een nieuwe openbare school gebouwd zou worden. Er zou reeds een terrein op 't oog zijn. Nadat verschillende personen hun mee ningen hadden te kennen gegeven werd een uitgebreide commissie benoemd, die uit haar midden een dagelijksch bestuur zal kiezen. Dit zal dan onderhandelingen voeren met de be trokken autoriteiten, opdat de verschillende doelstellingen bereikt zullen kunnen worden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 11 Juni uitgesproken. P, Verhoek, timmerman, wonende te Aals meer Oost. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. J. P. J. Bergman, destijds winkelier in huis houdelijke artikelen te Haarlem, Rijksstraat weg 439, thans zonder beroep, wonende te Haarlem, Reigerstraat 46. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. J. Bart, houder van een consumptietent, wonende te Driehuis Velsen, Hag.elingerweg 369. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. F. J. Piket, boekdrukker en winkelier in da meshoeden, wonende te Zaandam, Zuiddijk 28. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. J. van der Kaay, eenig firmant van en han delende onder de firma Balm en Co., bloem bollenhandelaar te Hillegom. Curator Mr. A. C. F. Hendrikse, alhier. De vennootschap M. Elfers Co. handel en kweekerij iii bloembollen, gevestigd te Lisse, Kanaalstraat 266 en haar eenige vennoot: N. J. Meiland, bloembollenhandelaar, wonende te Noordwij kerhout, Havenstraat 1. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. H. A. J. Moors, radiohandelaar, wonende te Haarlem, Koningstraat 27. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. J. Houwertjes, veehouder en veehandelaar, wonende te Assendelft, Dorpsweg 153. Curator Mr. E. J. van Tuinen te Beverwijk. J. Houwertjes, veehouder en veehandelaar, wonende te Assendelft, Dorpsweg 154. Curatoi Mr. E. J. van Tuinen te Beverwijk. W. J. Winkens, koopman, in Nederland laat stelijk wonende te Haarlem Papentorenvest 12. doch thans zonder bekende woon- of verblijf plaats. Curator Mr. H. J. Pot, alhier. Mevr. de Wed. P. J. MulderTerpstra, par ticuliere, wonende te Haarlem, Roosveldstraat 4. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. M. J. M. Braun, koopman in manufacturen enz., wonende te Bloemendaal, Platanenlaan 23. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. K. Kalf, melkhandelaar en kippen- en een denhouder. wonende te Westzaam, Zuid B. 15. Curator Mr. J. Deenk, alhier. Rechter-commissaris Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: J. Lanser. landbouwer, wonende te Haarlem mermeer, Leimuiderdijk. Curator Mr. J. G. Bettink, alhier. P. Lanser, landbouwer, wonende te Haarlem mermeer, Aalsmeerderdijk 566. Curator Mr. J. G. Bettink. alhier. W. van V/ijk, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost. Willemsbeekweg 24. Curatrice mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. H. Gereking, melkslijter en caféhouder, wo nende te Aalsmeer. Curator Mr. A. van Leyen- horst, alhier. M. A. de Jong, caféhouder te Purmerend. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. R. Kok, depothouder, wonende te Haarlem, Warmoesstraat 19, Curatrice: Mej. Mr. C. H Deknatel, alhier. K. Kee, schoenmaker, wonende te Bever wijk. Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk G. van Lienen, caféhouder, wonende te IJmuiden-Oost, Rijksstraatwe. Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. Geëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van: I. Speelman, kleermaker, wonende te Haar lem. Curator Mr. G. W. C. Pliester, alhier. Vernietigd het faillissement van: P. J. van Raamsdonk, meubelmaker te Be verwijk. Curator Mr. W. de Rijke. EERSTE HULPVEREENIGING SNEL- VERBAND". Bij het door den Ongevallendienst gehouden examen slaagden de volgende leden van bo vengenoemde vereeniging voor het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken. Dames: L. Pusch. F. Homburg, G. Pool, A. Akkerboom, J. Schijf. G. Gerlofs, H. Brouwers, E. E. J. Rottsch'afer en J. Schutterop. Heeren: G. van Assema. G Snoek. J. H. Sleeman, C. A. Steenken, A. C. Hofland. J. Ver haren, C. Kooy, G. Logmans, S. Konings, P.ter Haak. J. H. Prinsen. S. M. Renaud. N. J. Alink, H. Anker, H. M. Kruyt en L. A. Ophuijsen. HET TOONEEL. Een tragicomedie van wapens schrijfmachines en idealen MENNO TER BRAAK. (Uitg. Nijgh en Van Ditmar. Rotterdam). Eenige maanden geleden heeft Dr. P. H. Schroder voor de Vereeniging voor Volken bond en Vrede zijn Mars en Co. voorge lezen. het tooneelspel. waarin hij een feilen aanval doet op de internationale particuliere wapenindustrie. Thans is een tweede tooneel- stuk verschenen De Pantse r-k rant waarin de schrijver. Menno ter Braak, de niets ontziende middelen der wapenindustrie, die de publieke opinie vergiftigt in een door haar omgekochte pers. op scherpe wijze aan de kaak stelt. Twee tooneelspeien dus, die beide geboren zijn uit eenzelfde verontwaardi ging en ten doel hebben het publiek de oogen te openen voor de gevaren der particuliere wapenindustrie. Ter Braak gaat met zijn aanval op de par ticuliere wapenindustrie niet zoo ver als Schroder, die in zijn laatste bedrijven op zoo schrille wijze ook de noodlottige gevolgen er van dramatiseert, maar hij beperkt zich tot de gevaren van een door deze industrie omge kochte en corrupte pers aan te toon en. Pe ters. de directeur van het onafhankelijk dagblad „De Tijdgenoot", een krant, die zooals de auteur zegt wordt uitgegeven in een of ander land van Europa, dat er prijs op stelt een groote mogendheid en niet weer loos te zijn" heeft de aandeelen van zijn krant verkocht aan dc- Aldington Company, een maatschappij, die schrijfmachines fa briceert, maar in werkelijkheid niet anders is dan een filiaal van de internationale staal - trust. welke pantserplaten en kanonnen maakt. Van dat oogenblik af staat de krant in dienst van de wanenindustrie en is zij niet meer onafhankelijk. De leiders, die oorspronkelijk gepleit hebben voor het internationalisme en den Volken bond. hebben voortaan rekening te houden met den wil van hun geheime werkgevers en moeten geheel van koers veranderen. Ge makkelijk valt hun dit niet, maar het is de macht van het kapitaal, die er hun toe dwingt. Ter Braak geeft in het eerste bedrijf dezen omkeer zeer scherp en fijn-satiriek en in den hoofdredacteur Muller, die nog zooveel mo gelijk het fatsoen tracht te bewaren en ge leidelijk en „gemotiveerd" over stag tracht te gaan. en den minder scrupuleusen direc teur Peters heeft hij twee sterk-levende fi guren raak geteekend. Dit heele eerste be drijf is zeer boeiend om te lezen, vooral ook. omdat Ter Braak aldoor het klein-mensche- lijke van al deze afhankelijke redacteuren, die zich langzamerhand verlagen tot inkt koelies, zoo zuiver en fel belicht. Elke persoon in het stuk is een karakter en qua leesdrama is het voortreffelijk geslaagd, al is het voor het tooneel dan ook veel te uitvoerig. De dramatische catastrophe komt door een jongen man, Pankow, die door den hoofd redacteur wordt aangewezen om in de krant ethische Zondagsartikelen te schrijven, ter vervanging van den ouderen professor Rit- zel, wiens ideeën omtrent Christendom en Vrede met de nieuwe richting volkomen in "striid zijn. Maar al spoedig blijkt het, dat Muller zich in Pankow vergis't heeft. Pankow die wel het meest verwant is met den schrijver Menno ter Braak is zich bewust geworden, dat de krant enkel nog maar de zaak van de internationale wapenindustrie dient en na een gesprek met den ouden pro fessor Ritzel staat zijn besluit vast: hij zal het schandaal van de Aldington-Company op de meest geruchtmakende wijze aan het licht brengen, en wel in de eigen krant van Peters en Muller. Hij laat in zijn functie als nachtredacteur door Jensen, een met ont slag bedreigd communistisch typograaf, een door hem geschreven hoofdartikel zetten en den volgenden morgen verschijnt de krant met op de frontpagina de onthulling van het schandaal van de Aldington Company en De Tijdgenoot. Het volk hiertoe opgezweept door een buiten weten van Pankow door Jensen aan het artikel toegevoegde „oproep om te demon- streeren", komt op straat en dringt zelfs 't ge bouw van de krant en de kamer van de hoofdredactie, waar Muller en Peters in uiter ste opwinding tezamen zijn, binnen. Maar de bereden politie veegt de straten schoon en even later zijn Muller en Peters reeds bezig een stuk te redigeeren, dat het „afschuwelijk misverstand" moet ophelderen. Maar dan is het Pankow die persoonlijk verschijnt en ver antwoording aflegt van de motieven, waarom hij zijn geruchtmakend hoofdartikel schreef. Zijn daad was enkel een waarschuwing. Hij wilde den directeur toonen, dat zijn zaak fail liet zou gaan, zoodra er een groot zakenman van Pankow's soort zou opstaan, die zijn methoden tegenover die van Peters en consor ten zou stellen. Wat er nu is gebeurd, zegt Pankow, is nog maar een teeken. meer niet. En als hij hun gewaarschuwd heeft, dat hij nog maar aan het begin staat en tot groote- re dingen in staat zal zijn dan de „grap" die hij thans heeft uitgehaald, gaat hij heen, Muller en Peters in de grootste verwarring achterlatend. „Een gek!" meent Peters, maar Muller, die over meer intellect beschikt, twij felt of dit wel de taal van een krankzinnige is. Dan verschijnt dr. Carter, de vertegenwoor diger van de staaltrust, die door den auteur is aaigeduid als de „Man op den Achtergrond". En Carter geeft onverbloemd te kennen, wat de wapenindustrie precies wil. Geen halfheid meer, maar recht op het doel afgaan, omdat er elk oogenblik oorlog dreigt en als Muller cp de meest bescheiden wijze meent te moe ten opmerken, dat een krant, die het ver trouwen van zijn lezers mist. toch bezwaar lijk leiding kan geven aan de publieke opinie, valt Carter bruut in de reden, dat men aan de lezers kan wijsmaken, wat men wil. Al zal de krant misschien op één dag 1000 abonné's verliezen, de wapenindustrie zal de middelen geven om er tienduizend voor terug te krij gen! En Carter wijst hun den weg. hoe zij het publiek moeren suggereeren. „Het aantal punten, waarop vrij onze volle aandacht moeten concentreeren, wordt steeds grooter: het versnelde tempo der herbewape ning schept steeds meer kansen op inciden ten; de nationale tegenstellingen, die veel scherper zijn dan vijf jaar geleden, doen bin nen afzienbaren tijd botsingen verwachten; de massa's komen met den dag meer onder de suggesties van hun leiders! Meer behoef ik de heeren toch niet te zeggen? De heeren begrijpen het en buigen zwijgend. Zij zullen doen, wat hun bevolen wordt en het publiek al verder en verder naar den af grond leiden. «r Litterair is dit tooneelspel van Menno ter Braak vooral door de zeer sterke karak- terbeelding belangrijker dan Mars en Co., maar wat propagandistische waarde betreft, stel ik het stuk van Schroder, dat eenvoudi ger en meer direct in zijn uitwerking is, hooger. Schroder schreef zijn stuk trouwens louter met pacifistische bedoelingen en het is zuiver tendenzwerk. Menno ter Braak is allerminst pacifist hij verklaart dit zelf in zijn aan het stuk toegevoegde ..Brief aan de Vijandin van het Tooneel" maar hij acht de gevaren van particuliere wapenindustrie en de middelen, die zij voornamelijk door de pers ge bruikt om het publiek op te hitsen, zoo groot, dat hij niet heeft kunnen zwijgen en in een propagandistisch stuk ertegen moest waar schuwen. Toch is zijn stuk niet zooals dat van Schroder louter een tendenzwerk. Het heeft wel degelijk ook zijn algemeen menschelijken kant, welke los staat van de propaganda. Wanneer bijvoorbeeld de Aldington-Company in dit tooneelstuk niet toevallig een filiaal was geweest van de wapenindustrie, maar van ter Braak noemt zelf deze 2 namen in zijn Brief een Coty of een Kreuger. dan zou dit slechts weinig aan de kern van dit stuk heb ben veranderd. Maar alleen, omdat granaten en kanonnen zoo veel gevaarlijker zijn dan parfums en lucifers, krijgt dit stuk een geheel anderen en veel ernstiger achtergrond. Het stuk bezit ongetwijfeld voortreffe lijke kwaliteiten. Zoo is het milieu van het groot krantenbedrijf er zeer suggestief in beschreven, de verschillende karakters zijn al len raak en scherp geteekend welk een prachtige figuur bijv. is die oude professor Ritzel geworden en er is vooral in het laatste bedrijf ook wel dramatische bewo genheid in dit spel. Maar de tooneelschrijver Menno ter Braak heeft den intellectueelen essayist Menno ter Braak te veel aan het woord gelaten en deze laatste heeft den dramaturg bijvooi'beeld in het overigen zeer inte ressante gesprek tusschen Pankow en Ritzel doodgepraat Bij het lezen hinder' dat niet, maar ik vrees dat het stxik. wanneer het ooit tot opvoering mocht komen waaraan ik twijfel nooit het door ter Braak gestelde doel zal bereiken. Het tooneel stelt nu een maal andere eischen dan een essay. Wanneer Menno ter Braak er toe mocht komen De Pantserkrant ook voor de planken geschikt te maken, dan zou hij er een uitstekend werk mee verrichten. Want hoe meer de massa de waarheid wordt geopenbaard hoe beter! Het kan ons dan verder onverschillig late nof ze door een pacifist of een niet- pacifist wordt verkondigd. J. B. SCHUIL. PROTESTVERGADERING CENTR. NED. AMBTENAARSBOND De Centr. Ned. Ambtenaarsbond houdt in het geheele land tal van gewestelijke verga deringen, om te protesteeren tegen het bezui- nigingsontwerp der Regeering. Op Zaterdag 15 Juni a.s. wordt in de Tuin- zaal van het Gem. Concertgebouw alhier een protestvergadering gehouden, waar de heeren S. N. Posthumus en L. Buurman het woord zullen voeren. Ge t r o u w d FKYNA DE OLERCQ en G. DUYCKIXCK SANDER Bloemendaal Soerabaya De Heer en 'Mevrouw DUYCKINCK SANDER DE OLERCQ danken, ook uit naam van hunne wederzijdscho ouders, voor do vele blijken van hartelijke belang stelling, bij hun huwelijk onder vonden. Heden overleed onze ge liefde Echtgenoote, Zuster én Behuwdzuster. Mevrouw M. Th. Blanker! geboren Seherpenluiizen in den ouderdom van 63 jaar. Haarlem. 11 Juni 1935 Zijlvest 25 Do teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 14 Juni a.s. te 11.30 uur op de Algemeens Begraafplaats- te Haarlem, ingang Klever- Inan. Voor uw bewijs van belang stelling en medeleven bij het overlijden van onzen Behuwd zoon. Behuwdbroeder en Oom, den lieer C. J. SOIIOTHL, zeggen wij U hartelijk dank. Uit aller naam: E. W. DE BOEK— KLEYXMKXS Haarlem, Juni 1935 Alleen moteeht maken beschermt Meubelen Ta p ij ten Gordijnen blijvend tegen mot. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement van: Isidore Speel man; kleermaker, wonende te Haarlem. Heussensstraat no. 100. geëindigd. Mr. G. W. C. PLIESTER •uratêC

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3