Hei deim&tiiksie 52e Jaargang No. 1594Ö Verschijnt dagelijks, Hehalve öp Zon- en Feestdagen Donderdag 13 Juni 193^ HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Ab«més op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Juni. Uit den Raad. De Haarlemsche gemeenteraad heeft gis teren besloten de Montessori-school in de Bakkerstraat te behouden. Er waren eigenlijk twee punten die in het debat naar voren kwa men: de vraag of de proef met deze school als mislukt moest worden beschouwd en de vraag of het Montessori-onderwijs in het al gemeen niet deugdelijk was. De twee onder- wijs-specialisten die beide de school bestre den, de heeren Brants (A.R.) en Weustink (R.K.) bleken het omtrent het tweede punt niet eens. De heer Brants toonde zich een tegenstander van Montessori-onderwijs, dat volgens zijn cijfers driemaal zoo duur is als gewoon, en onvoldoende voor het volkskind, de heer Weustink daarentegen achtte de re sultaten van Montessori-onderwijs uitstekend, maar de proefneming met deze schooi evenals de heer Brants dat vond mislukt. Mevrouw Scheitema vond het Montessori- onderwijs te belangrijk om in dezen tijd tot opheffing der school te besluiten maar wou een hoofd aanstellen die er een onvoorwaar delijk voorstander van is. De heer Scholl be pleitte voortzetting van de genomen proef op betere basis, en eveneens de aanstelling van een hoofd die onvoorwaardelijk voorstander van Montessori is. Wethouder Boes gaf toe dat het hoofd der school wijzigingen in het onderwijs had ge bracht die Verder gingen dan de wethouder wilde. Maar nu had hij een regeling tot stand gebracht die alle betrokkenen bevre digde, waarmee ook de meerderheid dei- Commissie van Bijstand zich heeft vereenigd, en die het mogelijk maakt de proef met succes voort te zetten. Het hoofd der school is iemand met uitstekende gaven, dien B. en W. gaarne willen behouden. Zij zullen hem wellicht op een andere school kunnen over plaatsen en door een onvoorwaardelijk Mon- tessori-voorstander in zijn huidige functie laten vervangen. De webhouder won zijn pleit met 2115 stemmen. De autotocht voor ouden van dagen. Ingekomen giften. Hierbij de tweede opgave van de ingekomen giften: Mr. M. f 2.50 I. f 1.— N. N. f 2.50 W. f 5.— J. S. f 5.— Fam. H. f 10.— Mej. A. G. M. f 2.50 A. P. f 2.— V. D. f 10.— H. f 5.— N. f 2.— Nagekomen Politiepersoneel f 0.85 De W. f 1.— Huize H. f 7.50 Rotaryclub f 12.75 f 69.60 Er is nog veel te kort, zoodat wij de aan dacht van onze stadgenooten op den autotocht blijven vestigen. De Stadsschouwburg te Haarlem. Pacht verlaagd. Maatregelen om het bezoek op te voeren. Het voorstel van B. en W. van Haarlem om voor het jaar 1934/35 de pacht van den Stads schouwburg van f 12.000 tot f 8000 te verlagen, werd aangenomen met 22 tegen 14 stemmen. B. en W. hebben toegezegd, dat zij aan de commissie van toezicht van den schouwburg advies zullen vragen over de vraag wat gedaan kan worden om het schouwburgbezoek te ver beteren. WANDGEDIERTE. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) Het Zandvoortsche tentenkamp. Het geschil tusschen Bloemen daal en Zandvoort. Inmenging der regeering te wachten. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken een nader onderzoek doen in stellen naar het geschil tusschen Zandvoort en Bloemendaal inzake het tentenkamp. De minister zou het nl. betreuren wanneer deze zaak, die zoo nauw met de volksgezond heid is verbonden, niet tot een bevredigende oplossing kwam. Uit goede bron vernamen wij dat de mi nister door overreding wil trachten te berei ken. dat zulk een oplossing gevonden wordt. Er bestaat nog geen zekerheid betreffende de wijze, waarop dit zal geschieden, maar vermoedelijk zal getracht worden, Zandvoort te bewegen óf verlof te geven, dat het ten tenkamp weer „om de Zuid"' komtóf een niet te hoog kampeerrecht te heffen. De Vleeschhal. Gevaarlijke losse steenen. Een opzichter van Openbare Werken ont dekte Woensdag dat aan den gevel van de Vleeschhal aan de zijde der Spekstraat een flinke groote steen los zat. Er werden onmid dellijk maatregelen genomen om te voorko men dat deze steen zou vallen. Bovendien werd de hulp der brandweer ingeroepen om alle gevels van de Vleeschhal nauwkeurig te inspecteeren. De brandweerlieden gebruikten daarbij de Magiriusladder. Het bleek inder daad dat ook nog op eenige andere punten voorzieningen noodig waren. Werkverruiming te Haarlem. Weer 2 ton uit het 60 Millioenfonds. In de volgende raadszitting, die 3 Juli ge houden wordt, zullen voorstellen behandeld worden om eenige nieuwe werken voor net 60 millioenfonds uit te voeren. Daarmee zal een bedrag van ruim 2 ton gemoeid zijn, zoo dat dit wel van-beteekenis zal zijn voor de be strijding der werkloosheid. De voorloopige medewerking, van het Werkfonds is al ver zekerd. Verder zal nog in dezelfde zitting van den raad een voorstel behandeld worden om in werkverschaffing een verharden weg in het duingebied der Haarlemsche Waterleiding te laten aanleggen. Speel tuinvereeniging „Te Zaanen". Transfer-overeenkomsl met Duitschland bereikt? Kans op gunstige regeling niet uitgesloten. Het wachten is op definitieve onderteekening. Gisteren arriveerde de voorzitter der Duitsche transversie legatie in Den Haag en had op het departement van financiën een bespreking met den voor zitter der Nederlandsche delegatie plaats. Vervolgens werd de geheele Nederlandsche delegatie bijeengeroe pen die gedurende den namiddag met den Duitschen voorzitter overleg pleegde. Hiermee werden de een week geleden te Berlijn onderbroken onder handelingen weer opgenomen. Men bereikte ten slotte eenstemmigheid op een grondslag die het principieele be zwaar der Nederlandsche regeering, hetwelk zooals bekend in Berlijn op het laatste moment tot opschorting der parafeerïng had geleid), ophief. Het resultaat werd aanstonds aan minister Colijn voorgelegd, die zich daarrhee namens de regeering ver- eenigde. Gisteravond werd het verdrag op het departement van financiën ge parafeerd. De onderteekening zal ten spoedigste te Berlijn plaats vinden, terwijl de publicatie van bijzonderhe den morgen kan worden verwacht. Dit bericht wijst erop dat de onderhande lingen in een gunstiger stadium zijn geko men. Wat echter de gevolgen zullen zijn, valt nog niet met.zekerheid te. zeggen. Ter confe rentie in Berlijn zijn vorige week verschillen de plannen ter sprake gekomen, waarvan een was dat de Duitschers die in Nederland hun vacantie wenschten door te brengen, in plaats van tien mark, vijfhonderd mark mochten meenemen. De mogelijkheid bestaat dat dit nu inder daad het geval zal wezen, doch de ervaring heeft geleerd met gevolgtrekkingen voorzich tig te wezen, eer de overeenkomst definitief is onderteekend. Wat betreft andere gunstiger of ongunsti ger bepalingen in deze overeenkomst voor overmaking van dividenden, renten van obli- gatien, huursommen en dergelijke, valt even min iets met zekerheid te zeggen. De voorzitter der Duitsche delegatie zal spoedig naar Berlijn terugkeeren en het is te vooi-zien dat onmiddellijk na bekrachtiging van Duitsche zijde, publicatie der bepalingen uit deze overeenkomst zal volgen. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Op verzoek van de Amsterdamsche politie is Woensdag alhier aangehouden een 41- jarige meubelmaker, verdacht van rijwieldief stal, te Amsterdam gepleegd. Hij werd boven dien in het bezit gevonden van een fiets, die hij te Haarlem, ontvreemd had. Hij is naar Amsterdam overgebracht. JUBILEUM P. KORVER, Japan heeft nieuwe vergaande eischen aan China gesteld. pag. 4 De wapenstilstand in den Gran Choco is thans gesloten: de vijandelijkheden worden mor gen gestaakt. pag. 4 Engeland en Duitschland bereikten overeen stemming op de vlootbesprekingen. pag. 4 De kans op een gunstige transfer-regeling met Duitschland is niet uitgesloten. pag. 1 Vergadering van den Haarlemschen Gemeen teraad. pag. 6 De Handelsvereeniging „Amsterdam" ziet de toekomst niet rooskleurig in pag. 3 Gemeenteraadsverkiezingen in vele plaatsen. pag. 3 Tegen den verdachte in dc moordzaak-Hoofd dorp is weer 10 jaar geëischt. pag. 3 Inmenging der regeering in het geschil tus schen Zandvoort en Bloemendaal over het tentenkamp is te wachten. pag. 1 Haarlem krijgt weer 2 ton uit het 60 millioen fonds voor werkverruiming. pag- 1 De Openbare Montessorischool te Haarlem blijft behouden. pag- 1 De pacht van den Stadsschouwburg te Haar lem wordt verlaagd. pag. 1 ARTIKELENENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Van. onzen Londenschen correspondent: De nieuwe Engelsche regeering. pag. 4 K. de Jong over het concert van Haarlem's Gemengd koor. pag. 11 A. J. C. VI. over „Het geheim van Edwii* Drood". pag. 2 Voor de Vrouw pag. 9 Bekende Haarlemmers: de heer J. C. Mol. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Damrubriek pag. 10 Werkloos vader vermoordt zijn beide zoontjes. Daad van een waanzinnige? In den afgeloopen nacht van Woensdag op Donderdag heeft zich te Lochem een vreese- lijk drama afgespeeld. De 31-jarige werklooze arbeider J. Schepers heeft zijn beide zoontjes, den zes jarige Hen drik en den achtjarigen Jacobus, vermoord. Om half zes kwam de man bij de politie mede- deeling doen van de vreeselijke daad, die hij had bedreven. De directe reden van dezen dubbelen moord is niet bekend. De man wilde zich echter reeds eerder van zijn kinderen ontdoen. Een paar dagen geleden is hij met dit doel op het ge meentehuis geweest en heeft daar verklaard dat hij zijn kinderen niet langer wilde heb ben. Hij is een vreemd type, die een paar jaar geleden in zijn woning alles kort en klein heeft geslagen. Gedurende de laatste nachten sliep zijn vrouw op het politiebureau omdat hij haar niet in zijn woning wilde hebben. Het personeel van Maat" schappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Niet te talrijk. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1935 is in den Haarlemschen raad ge klaagd over de sterke uitbreiding die-het per soneel van Maatschappelijk Hulpbetoon in den laatsten tijd heeft ondergaan. Grond voor die klachten heeft zeer waarschijnlijk ge leverd een rapport van den toen nog wer kenden bezuinigings-inspecteur. dat tot de conclusie kwam dat op personeel belangrijk bezuinigd kan worden. O.a. werd door hem verwezen naar Utrecht, waar de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon in verhouding veel minder talrijk is. B en W. hebben ontkend dat er te veel personeel aan Maatschappelijk Hulpbetoon zou zijn aangesteld. Zij zegden bovendien toe, dat de raadscommissie van bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon in de gelegenheid gesteld zou worden om een onderzoek ter plaatse in te stellen en zich van den toestand te overtuigen. Wij vernamen dat dit onderzoek inmiddels heeft, plaats gehad Bovendien zijn vergelij kingen gemaakt tusschen de diensten te Haarlem en te Utrecht, niet alleen wat de sterkte van het personeel betreft, maar ook wat de soort vah arbeid betreft die verricht wordt. Daarbij is gebleken, dat er in verhouding te Utrecht wel minder ambtenaren zijn. maar ook dat daar ook veel minder werk aan den dienst is on^edraeen. Een vergelijking heeft uitgewezen dat als de Hairleimctm dienst zich bepaalde tot het werk dat te Utrecht door den dienst verricht wordt. Haar lem goedkooper zou werken. Er moet nog een vergadering gehouden worden van de Commi^rie om haar eindcon clusie vast te stellen. Het is evenwel reeds aan te nemen, dat die gunstig voor den Haar lemschen dienst zal luiden. Ook met hun voorstel tot verlaging van de pachtsom van den Stadsschouwburg van f 12000 tot f 8000 hebben B. en W. succes gehad. Het is na een uitvoerige discussie met 2214 stemmen aangenomen. De heer Reinalda was er vóór maar had heel wat opmerkingen te maken. Hij consta teerde dat de raadsmeerderheid twee jaar geleden een verkeerd besluit had genomen. ,Men had toen een openbare verpachting moeten houden. Als cultuurinstelling is de '.schouwburg er niet op vooruitgegaan ten- gevolige van de ingevoerde bezuinigingen: op personeel, op reclame, op verlichting. Het instituut d-er volksvoorstellingen is in wezen verworden. Vroeger trokken die veel publiek, nu niet meer. De heer Reinalda vroeg ver scherpt commissie-toezicht. De heer Joh. Visser zoekt het financiëele stadsschouwburg-leed in de concurrentie op den Jansweg en in Amsterdam, en van de bio scopen, de heer Peper wou dat de gemeente zelf weer zou gaan exploiteeren en ook het politieke tooneelspel hij zei: vergaderingen in den schouwburg laten geven, de heer Castricum had geen zin om zoo maar 4000 aan den heer Deinum cadeau te geven en zei dat deze zich twee jaar geleden vergist had, mevrouw Scheitema was blijmoedig gestemd over de verpachting, over het goede gehalte der opgevoerde stukken en over de gezellig heid in den schouwburg, en wou de belasting op openbare vermakelijkheden ervoor verlagen. Op hetzelfde standpunt als de heer Rei nalda stond de heer Bijvoet, die twee jaar geleden al gewezen had op het gevaar van „een schouwburg, waar de loop uit is". Hij vroeg zich ook af of eigen exploitatie voor de gemeente niet beter zou zijn. en legde den nadruk op de beteekenis van den schouw burg als cultuurfactor. Juist in dagen van crisis is het de taak van de overheid, cul tuur-daling zooveel mogelijk tegen te hou denEr is wel geld voor uitgaan, dat be wijzen de voetbalwedstrijden. Wethouder Roodenburg (die presideerde) meende dat de menschen het geld voor schouwburgbezoek niet meer hebben, en dat verlaging van de belasting op openbare ver makelijkheden niet genoeg helpen zou. Maar de schouwburgcommissie zal geraadpleegd worden omtrent middelen om het bezoek te verbeteren. Wie dit alles met objectief oog bekijkt moet wel aannemen dat al de genoemde factoren hun invloed op den schouwburg hebben doen gelden. Een vroolijke conclusie is dat niet. Maar het ernstige woord van mr. Bijvoet omtrent cultuur-daling en omtrent den plicht der overheid, deze tegen te houden, moge blij- venden indruk gemaakt hebben Blijkbaar is men in den Raad ten aanzien van den schouwburg wat warmer gestemd dan ten aanzien van de H. O. V„ waarvoor mr. Bij voet en anderen ook zoo vaak gepleit hebben en die al afgezakt is tot een zevenmaandsch bestaan per jaar, met treurige salarissen voor de musici. Waar moet het met deze beide cultuurinstellingen op den duur heen, als men ze alleen uit een balans-oogpunt bekijkt en niet bedenkt dat er hooger waarden voor de stad aan verbonden zijn? R. P. Het Uiver-rapport. Verschijnt eerstdaags. Naar onze Haagsche correspondent verneemt zal het Uiver-rapport eerstdaags verschijnen. METSELAAR STORTTE MET SCHOORSTEEN NAAR BENEDEN. Woensdagmiddag is de metselaar A. H. te Boxtel tijdens het herstellen van een bouw- valligen fabrieksschoorsteen, met een gedeel te der schoorsteen naar beneden gevallen. Met een gebroken nek werd de man opgenomen. Hij overleed bijna onmiddellijk na het ongeluk. De openbare Montessorischool te Haarlem. Blijft behouden. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag na een uitgebreide discussie met 21 tegen 15 stemmen het voorstel Brants c.s. om de openbare Montessorischool in de Bak kerstraat op te heffen verworpen. B. en W. deelden mede, dat zij zullen trach ten het hoofd (overigens een uitstekende onderwijskracht die het college waardeert) over te plaatsen naar een andere school, opdat zij dan aan de Montessorischool een volledig voorstander van dit onderwijszullen kunnen benoemen. Het is evenwel de vraag of het col lege daarin zal slagen. Wel is er een vacature van hoofd te Haarlem, maar de regeering zal toestemming moeten geven aan de Montessori school geen hoofd-wachtgelder aan te stellen, maar een werkend onderwijzer. Misschien wordt voor dit bijzondere geval van den al- gemeenen stelregel afgeweken. Directie Twentsche Bank. De heer N. Levenkamp treedt Wij vernemen, dat de heer N. Levenkamp met ingang van 30 Juni a.s. zijn functie van directeur van het Westelijk rayon der Twentsche Bank N.V. zal neerleggen. Hij zal echter als adviseur van het Westelijk rayon aan deze bank verbonden blijven. De heer Levenkamp is voornemens, zich later in Put ten te vestigen. Tot zijn opvolger is benoemd Mr. J. D. Boltjes, thans directeur van het Zuidelijk rayon. Economisch-T echnologisch Instituut. Kamers van Koophandel tegen oprichting door de provincie. In verband met de publicatie van het prae- advigs. door Ged. Staten van Noord-Holland uitgebracht aan de Prov. Staten in die Pro vincie met betrekking tot de oprichting van een Economisch-Technologisch Instituut hebben de in Noord-Holland gevestigde Ka mers van Koophandel en Fabrieken aan Ged. Staten omtrent dit onderwerp een advies gegeven. De Kamers komen tot de conclusie, dat het oprichten van een Economisch-Technolo gisch Instituut in Noord-Holland geenszins zal zijn het voorzien in een gevoelde be hoefte en dat aan een dergelijk instituut geen overwegende beteekenis uit een oog punt van indust.rieele ontwikkeling kan wor den toegekend. In ieder geval achten zij het principieel onjuist om deze zaak provinciaal ter hand te nemen, zoodat indien het col lege zich voor de oprichting blijft interes seeren, beproefd moet worden om in dezen tot centralisatie te komen, hetzij doordat de Regeering een centraal instituut in het leven roept, hetzij de provincies gezamenlijk dit doen. Het oprichten van een Industriebank, dat door het college min of meer als een logisch of noodzakelijk gevolg wordt gezien van de oprichting van een Economisch-Technolo gisch Instituut, vond in de Kamers voors hands geen bijvaL Vraagt aan B. en W. om een speeltuin. Het bestuur van de speeltuinvereniging ..Te Zaanen" Haarlem-Noord, heeft tot B. en W. het verzoek gericht een speelterrein beschikbaar te willen stellen en te doen in richten ten behoeve van het werk der-ver- eeniging. Dit verzoek wordt gesteund door 3249 hand teekeningen van meerderjarige burgers, woonachtig in het stadsdeel door de speel tuinvereniging bestreken. Heden, Donderdag, is het 25 jaar geleden, dat de heer P. Korver, conducteur, in dienst trad bij de N. Z. H. T. M. De jubilaris had den dag vrij en ontving bezoek van de heeren Ir. B. W. Nugteren, Chef van Exploitatie en P. M. Gieske, Chef van den Uitvoerenden Dienst, die hem namens de directie gelukwenschten en de gebruikelijke enveloppe overhandigden. Des middags kwamen afgevaardigden van het Jubileumfonds hem namens dat fonds ge schenken aanbieden. De prins van Wales tijdens zijn rede voor de Britsche oud-strijders, waarin hij ter gelegenheid van het voorgenomen bezoek der frontsoldaten aan Berlijn, voor toenadering met Duitschland pleitte.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1